LCC wil vrede sluiten met Leids gemeentebestuur Van de Honken van Pa ter de Pon ti tot een nieuw modern wijkeentrum der wet inn ii Enquête SLB moet precaire situatie bedrijven bewijzen TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 22 APRIL 1980 PAGINA 3 PAGII 18.00 Ml1 ar Groi 18.45 K - "pNoord- Iverhaal. times 6 wijkers buitenom Tek< Aktuali >0 Red .EIDEN Een toplicht kan een lastig '•30 Tvh bstakel zijn voor de f joum" emiddelde tueoJH'n utomobilist, vooral als 1.45 G« et maar heel kort groen 23.00 Jofs en het verkeersaanbod root is. Tweewielers '8.05 KAunnen nog wel eens een aire. 19.0 print aanzetten als het Ami ka toplicht weer voortijdig magaj. o°d dreigt te gaan progr. litstralen, maar de rierwieler is gebonden an de snelheid van het IJ-JJ1 ijtje waarin hij zich in therevindt en dat Saat meestal niet erg hard omdat niet iedereen even p stevig optrekt. 19.15 R 19 SM !00rdwijkse utomobilisten die zich al snige tijd ergeren aan het .45 Cu hardnekkig rode stoplicht 19.55 'ito 9t Sho in de Wortelstraat nabij Van Berkelweg ichten daar iets op te nagazii ebben gevonden. Zodra irnaal. iet licht weer even groen nderen. werd draaiden zij haastig uit de kleine file die voor het stoplicht was ontstaan }J%/de verkeersstrook voor linksaf op om vervolgens de voorgangers buitenom te passeren en rechtuit 10.25 l hun weg te vervolgen. De r?nn i Noordwijkse politie sprekspconstateerde echter 17.50 J feilloos dat met deze handigheid twee verkeersovertredingen werden begaan, namelijk het niet volgen van de pijl ?°G* :n het vak voor linksaf en e. 17.40 ^et rijden door het rode licht voor linksaf. Twee boosdoeners stonden loolteta gisteren terecht voor het 17.00-1 kantongerecht. „Ik geef toe dat ik in het verkeerde vak stond, maar ik reed eu® rechtdoor en dat licht was ^joen. Rijden door rood I jeua(J( iisf ik nooit doen, want k vind ik een misdaad", üus één van de soltetoittlpoordwijkers. „Ik geef toe Jeup#M-(|ijat ik fout ben geweest, maar ik heb nadat ik l/buitenom was gegaan jeprobeerd weer in de file lerug te keren. Dat lijkt mij een verzachtende omstandigheid", aldus de andere Noordwijker. ).ooK«f Officier van justitie Van ktaM 2 Ham paste weini8 (S) ajverzachting toe in zijn eis. „Ik vindt dit soort overtredingen ernstig, er kunnen gemakkelijk HMpa ongelukken door ontstaan. 21.0! Bovendien beschouw ik het als infectueus weggedrag, anderen volgen het makkelijk na. Er wordt zelfs al overwogen om dit soort gevallen met ontzeggingen van de rijbevoegheid te 45 u bestraffen. Als U vindt dat licht te kort groen is moet u naar de gemeente toestappen en niet het recht in eigen hand nemen", vond de officier die in beide gevallen 175 gulden boete eiste, een straf die ook twee keer Het it door kantonrechter De Graaff werd opgelegd. Super (Met Hevige paniek ontstond er de Ka onlangs bij een Leidse impbediende van een nzinestation aan de Wassenaarseweg die imerkte dat hij bij Vergissing de tank van een met een dieselmotor uitgeruste vrachtwagen met superbenzine aan het vullen was, een mengsel waar dit soort motoren ij ni niet zo best op pleegt te vc draaien. De pompbediende t bel haalde de superbenzine 1 Joi weer haastig terug uit de omdj tank van de vrachtauto en pompte deze vervolgens weg in het openbare riool, ubbe hetgeen niet onopgemerkt ,zwel Weef want er kwamen veel klachten over stankoverlast. De dader was snel gevonden en gisteren moest hij zich wegens milieubederf op het kantongerecht her verantwoorden. „Ik was een beetje in paniek elfil ndan tudfl geraakt en omdat ik bang "J" was om mijn baan te verliezen wilde ik het spul snel kwijtraken. Ik wist niet dat het zo schadelijk was. Ik heb op school geleerd dat benzine altijd snel verdampt", aldus de pompbediende, die 300 gulden boete kreeg opgelegd waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar voor het geval hij weer in paniek mocht raken. VOORTAAN RECREATIEF WINKELEN IN DE BINNENSTAD' LEIDEN „Er is teveel gepolariseerd in het verle den. Het Leids City Cen trum (LCC) kreeg een ne gatieve klank door de tal rijke malen dat werd inge haakt op politieke gebeur tenissen. Het LCC zou overal maar tegen zijn en er deugde niets van het binnenstadsbeleid van de gemeente. Dat is in feite onjuist. In principe zijn het LCC en het gemeente bestuur het maar zelden oneens. Alleen zijn er ver schillende zienswijzen op de aanpak van de proble men". Aldus de bestuursle den J. van Egmond (voor zitter) en H.J.M. de Mol in het zojuist verschenen 'Kontaktblad' van het LCC. In een uitgebreid in terview met deze bestuurs leden wordt de nieuwe aanpak van het LCC gepre senteerd. Men wil af van het politieke imago en vre de sluiten met het gemeen tebestuur. Het LCC gaat zich vooral richten op het uitdragen van de aantrek kingskracht van de bin nenstad. Reacties op poli tieke beslissingen dienen volgens het LCC voortaan door de Stichting Leidse Binnenstad worden ge daan. Het LCC bestaat tien jaar. Het is voor het eerst dat de vereni ging van winkeliers uit de Leidse binnenstad met een ei gen blad komt. Het verschij nen van dit contactblad wordt door de bestuursleden gezien als een duidelijke bewijs van het feit dat het LCC nog altijd gelooft in de mogelijkheden van het winkelapparaat in het centrum. „Het mag dan met recht de komende jaren een puinhoop worden in de bin nenstad, maar met gematigd optimisme wordt de toekomst ingeblikt. Het LCC is ervan' overtuigd, dat het 'recreatief winkelen' in de jaren tachtig een begrip zal worden. Juist het Leidse centrum leent zich uitermate goed voor deze vorm van winkelen, beter dan in een of ander betonblok met veel winkels, maar nog veel rneer tochtgangen", aldus het LCC. Voorzitter Van Egmont noemt de in 1981 geplande riolerings werkzaamheden in de Bree- straat een absoluut dieptepunt voor de winkeliers. De breke- rij in de binnenstad duurt vol gens hem nog zo'n vijf jaar. „We kunnen nu wel de kop in de wind gooien en vertellen hoe slecht het allemaal is. Dit leidt tot negatieve publiciteit. We kunnen echter ook de zaak van een andere kant be naderen. Als er bijvoorbeeld tien wegen naar het centrum leiden en er worden er negen afgesloten, dan zouden wij vroeger zeggen: Kijk je komt de stad bijna niet meer in. Nu gaan we iedereen vertellen Leiden leent zich uitermate goed voor 'recreatief winkelen' meent LCC voorzitter Van Egmond (inzet). langs welke weg je nog wel naar het centrum kan komen". Het tweetal bestuursleden biedt het gemeentebestuur na drukkelijk de vredespijp aan met de constatering, dat men het zelden oneens is geweest over problemen. Alleen in de aanpak zou men van mening verschillen. Als voorbeeld voert men de parkeerproble men aan. Zowel het LCC als het gemeentebestuur wil de auto's uit de binnenstad. Al leen de gemeente begint daar mee en denkt pas later aan parkeergarages, terwijl het LCC eerst de garages zou wil len zien, voordat met de aan leg van wandelpromenades zou kunnen worden begonnen. Bestuurslid De Mol in het Kontaktblad:,, In wezen willen we hetzelfde, alleen wilde het lot steeds weer dat we niet tot elkaar konden komen". Het bestuur wil af van de hui dige polarisatie. „We hebben alles al tegen. De economische recessie, de problemen van de binnenstad. Noem maar op. Daarom is het ons belang nu uitsluitend het zo goed moge- lik doorkomen van de eerste vijf jaar. Bij dat plan past een goede verhouding met ieder een. Dus zeker met de ge meente Leiden." LEIDEN De Stichting Leidse Binnenstad (LSB) heeft aan de in de binnenstad gevestigde bedrijven een enquêteformulier gestuurd, waarme de stichting het gemeentebestuur wil bewijzen, dat de positie voor de bedrijven in de binnenstad uiterst precair is. Van werkzaamheden in de binnenstad ondervinden ver scheidene bedrijven ongerief. De SLB probeert dat onge rief door middel van gesprekken met de gemeente (over bijvoorbeeld de volgorde van de de uitvoering der werk- zamheden) tot een minimum te beperken. Dat lukt slechts ten dele. „Het erge is, dat het bemoeilijken van het autogebruik voor de binnenstadsbesoeker niet tijdelijk is bedoeld, maar past in de lange termijn plannen, die de gemeente han teert," aldus prof. dr. A. Kraal, de voorzitter van de SLB. De voorzitter is van mening, dat de opvattingen van het gemeentebestuur moeten veranderen. Kraal meent, dat de enquête nodig is, omdat in het verleden bleek, dat het niet mogelijk is de onjuiste inzichten te corrigeren en onvolledi ge kennis op te vullen. Hij hoopt de gemeente op deze ma nier wél te kunnen overtuigen. Drie auto's verdwenen LEIDEN De Leidse politie kreeg gisteroch tend drie meldingen van autodiefstallen binnen. Alle drie de wagens wa ren van het type Ford. Akzo-prijs dr. H. ter Keurs LEIDEN De Akzo-Prijs voor wetenschappelijk on derzoek is dit jaar toege kend aan dr H.E.D.J. ter Keurs, 'Established Investi gator' van de Nederlandse Hartstichting, verbonden aan het Laboratorium voor Fysiologie van de Medische Faculteit van de Leidse uni versiteit. De heer Ter Keurs ontvangt de prijs voor zijn onderzoekin gen met betrekking tot de me chanica van de hartspier. Op 1 mei wordt hem de prijs in Arnhem aangeboden. II Campiello Het dispuut „Pro Forma" van studentenvereniging Quintus geeft vanavond een toneelvoorstelling in de aula van Het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan 1 in Oegstgeest. Het betreft een voorstelling van het Pic colo Theater Noord, een gezelschap van leerlingen, oud-leerlingen, docenten en ouders van de scholenge meenschap Noord uit Amsterdam. Opgevoerd wordt II Campiello fhet Pleintje) van de Venetiaan Carlo Gol- doni, een stuk dat nog nooit eerder in ons land werd gespeeld. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. De voorstelling begint om kwart over acht. Beste service Het Leidse automobielbedrijf L.A.G. is door autofabrikant British Leyland uitgeroepen tot winnaar van de actie Ser vice '79 in West Nederland. De actie werd door de fabri kant op 1 januari 1979 in ons land geïntroduceerd. Service- inspecteurs van British Leyland (BL) hebben in dat jaar op onregelmatige tijden in Nederland BL-autodealers bezocht en door middel van beoordelingen de dealers op punten gewaardeerd. In het rayon West Nederland bleek het Leidse automobielbedrijf de beste service aan zijn klanten te verlenen. Afscheid De wijkgemeente Morskwartier neemt 27, 28, en 29 april afscheid van de hervormde wijkpredikant ds. H.J. van Achterberg. Op 27 april gebeurt dat met een kerkdienst, waarin op officiële wijze afscheid wordt genomen. Deze dienst wordt gehouden in de Maranat- hakerk aan de Lage Morsweg. De dienst begint om tien uur. Iedereen kan 28 april van half acht tot half tien persoonlijk afscheid van de dominee en diens echtgenote nemen. De afscheidsbijeenkomst wordt ge houden in het wijkgebouw. Dinsdag 29 april tenslotte neemt ds. van Achterberg tijdens een informele bijeen komst afscheid van de wijkkerkeraad. Rommelmarkt Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 houdt za terdag 26 april in de grote zaal weer een rommelmarkt. Van de opbrengst wordt video apparatuur aangeschaft, waar alle clubs gebruik van kunnen maken. De rommel markt begint om tien i.ur en duurt tot vier uur. Oranje fietstocht Fiets- en toervereniging „Swift" organiseert zondag 27 april wederom een Oranje fietstocht. Deelnemers kun nen kiezen tussen een fietsroute van 25 of van 50 kilo meter. De start is tussen negen en tien uur in het club huis van Swift aan de Admiraal Banckertweg. Het in schrijfgeld bedraagt vier gulden en kinderen tot 16 jaar betalen drie gulden. Verdere inlichtingen over de tocht zijn te krijgen bij W. Edink, Adegeest 11, Leider dorp. tel 895297. LAK-salon In het Leids Academisch Kunstcentrum aan het Levendaal 150 wordt zondag 27 april wederom een LAK-salon gehou den. Vanaf een uur is er een tentoonstelling in het LAK, worden er open lessen gegeven en kan men genieten van levende muziek. Om drie uur wordt de gebruikelijke kin dervoorstelling gegeven. Hiervoor gelden de normale toe gangsprijzen. Vanaf acht uur ontrolt zich in het theater een doorlopende voorstelling waarin alle secties een presenta tie van hun activiteiten van het afgelopen jaar geven. Na afloop van deze voorstelling is er een feest met disco. Buurt verga dering In het Volkshuis, Apothekersdijk 33, wordt vanavond een bijeenkomst gehouden voor de bewoners uit de wijk de Camp. Het is de tweede buurtvergadering die de bewoners dit jaar houden. Aan de orde komen de volgende onderwerpen: woonomgeving, verkeer, groen voorzieningen en voetgangersbrug bij de Lijsbethsteeg. De vergadering begint om acht uur. DERTIG JAAR WELZIJNSWERK IN LEIDEN-NOORD BEKROOND LEIDEN Het nieuwe wijkgebouw van Leiden- Noord aan de Bernhardkade 40, dat zaterdag 26 april offi cieel wordt geopend, bete kent in feite de bekroning van 30 jaar welzijnswerk in De Kooi. Club- en buurthuis De Zevensprong, wijkcollec- tief Plan Noord en Speel-o- theek Pinokkio hebben een lange weg afgelegd naar hun moderne gezamenlijke accommodatie. De komst van het nieuwe wijkcen trum valt tevens samen met het aflopen van de renova- tiewerkzaamheden in Lei- den-Noord en derhalve kan in dit geval ook van een af ronding worden gesproken. Het welzijnswerk in Leiden- Noord kwam tot ontwikkeling in de jaren vijftig. In de bin nenstad hadden de verschil lende kerkelijke groeperingen clubhuizen gesticht en van daaruit werden dependances opgezet in de buitenwijken. In Leiden-Noord waren dat de Honken, de kelders onder de flats die functioneerden onder de bezielende leiding van Pa ter de Ponti, die tegenwoordig zijn werkterrein naar de aan grenzende wijk De Kooi heeft verlegd. Aan deze versnippe ring van het welzijnswerk kwam in 1963 een einde toen zeven verschillende groeperin gen een gezamenlijke ruimte kregen in de vorm van het clubhuis De Zevensprong aan de Bernardkade. Zij verenig den zich in de Stichting tot Be heer van Gemeenschappelijke Gebouwen Leiden-Noord. Het voor die tijd zeer moderne clubhuis kwam er onder meer dankzij financiële steun van de mini-stad Madurodam en de inspanningen van de heer Steinbach, .directeur van de Leidse Jeugd Actie. Vanaf 1972 werd al gepoogd om te komen tot een nieuwe, moderne centrale accommoda tie want de Zevensprong was inmiddels al veel te klein ge worden. In 1974 liet het minis terie van CRM weten dat er een nieuw gebouw kon ko men. CRM verlangde op korte termijn een plan hiervoor en dat was gereed in 1975. Toen bleek echter dat het ministerie nog geen geld kon verschaffen en verdween de zaak voorlo pig in dé ijskast. Op 30 augus tus 1978 liet het ministerie on verwacht weten dat er nu wel geld beschikbaar was en ver langde tevens dat voor 15 no vember 1978 met de bouw zou worden begonnen. Dat werd een drukke tijd voor de wel zijnsorganisaties in Leiden- Noord. Aanvankelijk waren er acht instanties geïnteresseerd, Een tekening van het nieuwe wijkgebouw door de archi tect. Het gebouw staat er, het groen moet de komende jaren gaan aangroeien. uiteindelijke bleven alleen clubhuis De Zevensprong, speel-o-theek Pinokkio en het wijkcollectief Plan Noord over. Overleg met de gemeen te leverde op deze het gebouw zou bouwen en eigenaar zou blijven en tevens de tekorten voor haar rekening zou ne men. In het najaar van 1978 voegde de gemeente het filiaal Leiden-Noord van de Openba re Bibliotheek bij het nieuwe wijkcentrum. De bouw kon beginnen en werd ongeveer een maand geleden afgerond. Het wijkcentrum heeft ruim twee miljoen gulden gekost. De welzijnsorganisaties in Lei den-Noord, die sinds vier we ken bezit hebben genomen van hun nieuwe onderkomen zijn er sterk op vooruitgegaan. Het oude buurt- en clubhuis De Zevensprong had oorspron kelijk maar tien jaar moeten meegaan en dat zijn er 17 ge worden. Het gebouw is hele maal „op" en zal worden ge sloopt om plaats te maken voor groenvoorzieningen. In het nieuwe gebouw is ruim voldoende ruimte voor alle ge ledingen van het buurt en clubhuiswerk, het jongeren werk, het bejaardenwerk, het volwassenenwerk, het op bouwwerk, het vrouwenwerk, de cursussen en meer van dat soort welzijnszaken. Het wijk collectief Plan Noord moest zich tot nu toe behelpen met paar kleine vertrekken boven de onderwijswinkel. In het nieuwe wijkcentrum kan men zich naar hartelust uitleven met volop vergaderruimte. De Speel-o-theek, een belangrijke voorziening voor de wijk heeft nu de beschikking over een geheel eigen ruimte. Het nieu we gebouw bevat naast de vele kleinere vertrekken een grote hal en een grote zaal die ten dienste staan van alle gebrui kers. Vlak bij de ingang van het nieuwe wijkcentrum is een in formatiecentrum gevestigd. Mensen kunnen daar terecht met alle mogelijke vragen, bij voorbeeld over huur, bestem mingsplannen, voeding en vele andere zaken. Öok is daar een zitruimte aanwezig waar mensen de boeken uit een kleine bibliotheek kunnen raadplegen. De welzijnsorganisaties zijn erg tevreden over hun nieuwe onderkomen. Het pand wordt nu al intensief gebruikt. Het oude clubhuis De Zevensprong had bij sommige wijkbewoners geen al te beste naam omdat men de indruk had dat het hoofdzakelijk- werd gebruikt door licht aangeschoten jonge ren. De nieuwe robuuste gevel heeft dat imago aanzienlijk verbeterd. De organisaties ver wachten veel van de onderlin ge uitwisseling van welzijnsac- tiviteiten, mogelijk geworden door de centralisatie van het welzijnsgebeuren. Het nieuwe wijkcentrum wordt op zaterdag 26 april om 10.00 uur geopend. Degene die de nieuwe naam voor het wijkgebouw heeft bedacht (de winnaar van de prijsvraag die hiervoor werd uitgeschreven) zal deze naam bij wijze van openingshandeling ook ont hullen. De buurtbewoners: kunnen van half negen tot vier uur het wijkcentrum be zichtigen. Er zullen tal van ac tiviteiten plaatsvinden zodat de bezoekers een beeld kun nen krijgen van hetgeen er in het gebouw mogelijk is. Diver se wijkinstellingert zijn met stands vertegenwoordigd. Ver der worden er films gedraaid en zijn er diverse tentoonstel lingen ingericht. s'Avonds wordt er een groot wijkfeest gehouden. Opnieuw twee arrestaties in bouwfraude LEIDEN De Leidse politie heeft het afgelo pen weekend opnieuw twee arrestaties verricht in de zogenaamde Leen- mij affaire, waarbij fraude in de bouw werd gepleegd. Eerder werden reeds 29 mensen aange houden in verband met deze zaak. De gang van zaken rond de il legale B.V.-'s houdt de Leidse politie al geruime tijd bezig. Ditmaal werd één der direc teuren, een 24-jarige Leide naar, en een uit Lisse afkom stige 32-jarige man aangehou den. Beiden wordt valsheid geschrifte ten laste gelegd. advertentie waardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3