ob Baan nieuwe rainer FC Den Haag? beenhakker in onzekerheid -lussen dreigen met maatregelen tegen West- Duitsland PIET DE VISSER KRIJGT ONTBINDING VAN CONTRACT Jonker en Goodlass vrijwel zeker weg il OC BERAADT ZICH OVER BOYCOT OLYMPISCHE SPELEN JAX PRAAT MET EVENTUELE MANAGER TOMISLAV IVIC ilïMH van DINSDAG 22 APRIL 1980 PAGINA 17 PM 49 VI88MÏ Jk wit naar sbroe er." rd? „I atstoe I HAAG FC Den ot zal op zoek moeten een nieuwe trainer, al enige dagen in de recemt hing werd gister- elijks lag officieel bekend: de Visser vertrekt het einde van dit j OERI, De twee jaar gele als opvolger van An- Malatinsky als "red- ingehaalde oefen- Amst< ;ter, die vorig sei- zijn contract met jaar verlengde en nog twee jaar had te heeft zelf de beslis- daartoe genomen, kon het naar zijn en niet met zijn op- ngen in overeen- ming brengen dat olgend jaar op een er ambitieuze basis moeten werken, lom; rom mezeif on r ontslag gegeven", de De Visser giste- op nog redelijk opge- p ei^|te toon mee. Overi- wordt Rob Baan belangrijkste gega- 2 le genoemd voor de opvolging van De Vis ser. Baan, oud-trainer van FC VVV, werkt te genwoordig bij de KNVB en was vroeger als jeugdtrainer in het Zuiderpark werkzaam. ,,Daar waren twee rede nen voor. De eerste is dat ik, hoewel ik vol ambities naar Den Haag ben geko men, de top niet heb ge haald. Dat had ik mezelf als eis gesteld. Vorig jaar nog was ik van mening dat het dit seizoen wel zou moeten kunnen lukken, maar ik ben niet geslaagd. De tweede reden is dat ik niet alleen kritisch ben voor mijn spelers, maar ook voor mezelf. Dat bete kent dat ik met de beleids lijn die het bestuur nu voor ogen staat niet opti maal kan werken. Dat had alleen gekund als je er ze ker van bent dat je je ta lenten kunt houden. Je hoeft dan niet eens ver sterkingen er bij te heb ben, gewoon deze groep bij elkaar houden. We hebben de laatste tijd veel met het bestuur om de tafel geze ten, maar door het andere uitgangspunt van het be stuur is het voor mij niet meer mogelijk te werken op de manier waarop ik dat zou willen. FC Den Haag moet kwaliteit afro men om het gat in de ex ploitatie te dichten. Wel nu, daar kan ik me niet mee verenigen". Knoop doorgehakt Zondagavond werd de knoop in de affaire-De Visser doorgehakt. Nadat bestuur en trainer vrijdag hadden gepraat had De Visser uitstel tot zondag gevraagd en gekregen. Op dat moment wenste de clubleiding duidelijkheid en die heeft de oefenmees- ter dan ook verschaft. Waarmee FC Den Haag in een moeilijk parket zit, want het seizoen is al ver gevorderd, een aantal trai nersmutaties heeft al plaats gevonden en de contractbesprekingen staan voor de deur. Dat heeft het bestuur er niet van weerhouden De Vissers verzoek om ont-. binding van de verbintenis per 1 juni te honoreren. „We geloven niet dat het een goede zaak zou zijn door te gaan met een on gemotiveerde trainer", verwoordde voorzitter Pieter den Duik het be- stuursstandpunt. „Wij heb ben op de beslissing van de trainer geen invloed uitgeoefend en werden ook eigenlijk verrast door deze beslissing". Inperking Pief de Visser had onover komelijke bezwaren tegen de inperking van de finan ciële mogelijkheden om voor komend seizoen een verantwoorde selectie sa men te stellen. Dat is een gevolg van enerzijds de verantwoordelijkheid van het bestuur om de exploi tatie in het oog te houden, aan de andere kant het rapport gezonder betaald voetbal, dat een kleinere spelersgroep voorschrijft. Waarbij niet in de laatste plaats van gemeentewege, toch de belangrijkste geld gever, enige pressie was gekomen om in de sfeer van' salarissen de nodige besnoeiingen aan te bren gen. De Visser die tot 1 april van een clausule in zijn contract gebruik had kun nen maken om zich mid dels een positieverbetering van de contractuele ver plichtingen te ontdoen, maar daar van af zag door privé-omstandigheden, heeft vervolgens de eer aan zich zelf gehouden. „Dit is geen kwestie van weglopen of in de steek la ten. Ik geloof dat dit het beste is voor de club, dat een andere man gaat wer ken volgens het nieuwe beleid". Waarop De Visser ietwat tegenstrijdig liet volgen: „Ik zou er als nieuwe man best aan wil len beginnen, maar om op een lager niveau te gaan werken dan ik de laatste twee jaar heb gedaan acht ik niet haalbaar". Piet de Visser heeft met deze beslissing voor de tweede keer in successie zelf de relatie met een club afgekapt, overigens op een moment zoals hij meedeelde dat hij nog geen directe contacten' met andere verenigingen heeft. Vlak voor hij met FC Den Haag in zee ging verliet hij RWDM, omdat hij zich niet kon vinden in een be stuurlijke inmenging in technische zaken. „Mijn verstand zegt me dat ik gewoon mijn twee jaar moet uitdienen; ik heb tenslotte een zeer behoor lijk contract. Maar m'n ge voel zegt dat het niet kan, niet als je je van hoger hand belemmerd voelt. Toch zie ik nog wel moge lijkheden voor FC Den Haag", vervolgde De Vis ser. „Er is genoeg jeugd. Maar de top is op deze ma nier niet meer bereikbaar. Ik had het aanwezige ta lent straks in een topteam willen inpassen en niet in een minder elftal". Als vrienden Piet de Visser en FC Den Haag gaan als vrienden uit elkaar, hoewel Eddy Hart- mann de trainer met bloe dend hart ziet vertrekken. „We zullen nu een op bouwtrainer moeten zoe ken", gaf hij als zijn visie op de nu te volgen ge dragslijn. De spelersgroep, die gis termiddag op de hoogte werd gesteld, heeft het nieuws van het voorgeno men vertrek van de trai ner koeltjes opgevat. „Er was noch een positieve noch een negatieve reac tie", aldus Den Duik. „Ik ga desnoods op een ton minder salaris zitten", riep De Visser tot slot uit. „Ik wil naar mijn eigen ideeën werken en ik kom wel weer ergens aan de slag". Om er aan toe te voegen wel enigszins bedroefd af scheid te nemen. „Maar ik heb wel erger dingen mee gemaakt; ik zit tenslotte al twintig jaar in dit vak". Intern gaat FC Den Haag zich beraden over de vraag wie De Visser moet opvolgen. Er is inmiddels een lijstje van kandidaten opgesteld en er schijnt zelfs al een voorlopige keuze te zijn gemaakt. Pi kant detail in de ontwik keling was wel dat de wet houder voor sport en re creatie, P. Vink, gistera vond nog niet op de hoog te was van het ontslag van De Visser. Zijn hoofd sportzaken D.P. Lindhout vernam het nieuws pas gisteravond tijdens de bij eenkomst met oud-Hol land Sporters. FRANK WERKMAN (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag raakt Jos Jonker en Ron Goodlass vrijwel zeker kwijt. Uit de gesprekken die de technische leiding met deze spelers heeft gevoerd is ge bleken dat ze niet voor de club zijn te behouden. FC Den Haag heeft zich inmiddels verzekerd van twee jeugdige talenten. Na het aantrekken van Frank Dekker van Rijswijk werd gisteren een overeenkomst bereikt met de achttienjarige centrumspits John Teunissen van Lyra. 8, KB Westduitse atleten voelen niets voor een boycot van de Olympische Spelen. Bondskan- lier Helmut Schmidt lijkt echter weinig interesse voor de argumenten van Annegret Rich- te hebben. LAUSANNE Alleen een wonder lijkt de Olympische Spelen van Moskou nog te kunnen redden. Hoewel alle betrokken officials op de eerste dag van het congres van het IOC in Lau sanne koortsachtig naar een oplossing voor de gevolgen van de door de Amerikanen uitgeroe pen boycot zochten, ziet het er niet naar uit dat deze pogingen met succes zullen worden be kroond. Het tegendeel lijkt zelfs eerder voor de hand te liggen. Dat kan men afleiden uit de woorden van Willy Daume. De voorzitter van het Westduitse Olympische Comité blijkt min of meer door Novikov (de voorzitter van het organisatiecomité in Moskou en tevens vice- -voorzitter van de Russische ministerraad) uit Parijs naar Lausanne te zijn ontboden. Voor zichtig formulerend heeft Willy Daume duide lijk gemaakt dat de Russen dreigen met het nemen van maatregelen wanneer West-Duits- land zou besluiten de Olympische Spelen te boycotten. Volgens Willy Daume is gesugge reerd dat de konsekwenties verder zouden rei ken dan alleen op het gebied van de sport. Niet onmogelijk is echter dat dit dreigement ave rechts zal werken. De Sovjet-Unie, die pas sinds enkele weken lijkt te ontdekken dat het de westerse wereld (de meeste Europese Olympische Comité's richten zich naar West-Duitsland) ernst is met de boycot gedachte, heeft nog meer tegenslagen moeten in casseren. Lord Killanin heeft bekend gemaakt dat er niet over wordt gedacht Amerika de Olym pische Spelen van 1984 te ontnemen. Hij heeft dat medegedeeld aan Peter Ueberroth, de voorzitter van het organisatiecomité in Los Angeles. Vrij vertaald betekent het dat er tegen de Verenigde Staten geen sancties worden genomen. Iets wat de Sovjets eisen omdat zij menen dat anders de be langen van de internationale Olympische bewe ging worden geschaad, respectievelijk bedreigd. Hoewel niet mag worden, verwacht dat de situatie er enigszins door zal veranderen, wordt toch met grote spanning uitgekeken naar de verklaring die waarschijnlijk morgen in Parijs door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, zal worden afgelegd. Volgens de Spaanse ambassa deur in Moskou, Antonio Samaranch, die tevens lid is van het negen leden tellende „dagelijks" be stuur van het IOC, zou de Sovjet-Unie een gebaar maken. Toch mag amper worden verwacht dat de internationale situatie daardoor een wijziging zal ondergaan. Sir Dennis Follows, de voorzitter van het Britse Olympische Comité, die namens de Eu ropese Olympische Comité's in Lausanne met het IOC heeft gesproken, is er van overtuigd dat de Spelen van Moskou een meer dan gedevalueerd karakter zullen dragen. Ook de gedachte om via individuele inschrijving op de Olympische Spelen de zaak te redden, lijkt nauwelijks haalbaar. Sir Dennis Follows: „Ik ge loof niet dat het IOC, dat de eindbeslissing moet nemen in die zaak, zo'n ontwikkeling zal accepte ren". Ook de vertegenwoordigers van de verschil lende bij het IOC aangesloten federaties geloven niet in een dergelijke oplossing van het probleem. De door Thomas Keiler voorgezeten club bereidt een communiqué voor dat vooral zal bestaan uit een aantal gemeenplaatsen. De in Lausanne ver zamelde officials hebben bedacht dat de sport vrij moet blijven van politieke smet. Ze verklaren zich tegen een boycot maar verwachten niet dat het iets zal veranderen. Herzien Marc Hodler van de internationale ski-federatie heeft in de wandelgangen echter een aantal inter essante opmerkingen geplaatst. Besloten is dat alle internationale bonden in Moskou moeten aantre den omdat ze anders hun Olympische rechten verspelen. Met andere woorden: de hippische bon den, die van plan zijn thuis te blijven, zullen dat standpunt moeten herzien. Voorts vertelde Hodler dat een eventuele individuele deelname via de aangesloten bonden moet geschieden. Hetgeen be tekent dat de bonden de verantwoordelijkheid van het Olympische Comité moeten overnemen. Hoewel niet officieel bevestigd zal vandaag aan het bestuur van het IOC worden gevraagd de mo gelijkheid van de individuele inschrijving in ieder geval in overweging te willen nemen. Mare Hodler is evenals Thomas Kèller echter niet optimistisch. „De situatie is hoogst ernstig", merk te de hoogste ski-baas op. Overigens zal niet wor den nagelaten te pogen het politiek vertoon zoveel mogelijk te beperken. Sir Dennis Follows heeft het IOC verzocht het vlagvertoon en alle andere met nationalistische gevoelens in verband te bren gen zaken zoveel mogelijk te beperken. Tegen al deze achtergronden doet het in Lausanne bijna komisch aan dat de nieuwe Afrikaanse staat Zimbabwe, het voormalige Rhodesië, op een ge heel eigen manier de eigen belangen probeert te verdedigen. De vorige week tot voorzitter van het Olympisch Comité gekozen Frank Lincoln, een zestigjarige architect uit Salisbury, is er via de steun van de in Lausanne aanwezige Russen in geslaagd toch een gesprek met het bestuur van het IOC los te krijgen. Teneinde duidelijk te maken dat zijn land dolgraag in Moskou wil aantreden. Ingewikkeld Aanvankelijk kreeg hij geen kans de belangen van zijn land te vertolken omdat Monique Ber- lioux, de machtige „uitvoerende" rechterhand van Lord Killanin, dit punt niet op de agenda heeft willen plaatsen. De woeste Lincoln, die na een in gewikkelde vlucht waarbij hij zelfs op de stoel naast de gezagvoerder heeft moeten plaatsnemen omdat alle toestellen waren volgeboekt als gevolg van de vele bezoekers aan het voormalige Rhode sië in verband met de onafhankelijkheidsviering, is echter dank zij de door zijn achterban uitgeoe fende druk toch doorgedrongen tot het kasteel Vidy waar het IOC zich heeft verschanst. Zimbabwe schaart zich helemaal achter het stand punt van Vladimir Popov, de vice-voorzitter van het organiserende comité in Moskou. Het door het comité bekend gemaakte standpunt houdt in dat deelnemen aan de Olympische Spelen niet auto matisch het onderschrijven van de politiek van het organiserende land betekent. Afghanistan wordt beschouwd als het probleem van de politici en niet van de sportmensen. De in Lausanne aanwezige Russische vertegen woordiging weigert overigens tot nu toe bekend te maken hoeveel landen tot dit moment exact voor de Olympiade hebben ingeschreven. Het enige dat vrijgegeven is: van de aanvankelijk 106 aangemel de Olympische Comité's hebben zich inmiddels 53 definitief aangemeld. Hoeveel comité's dat via een officieel schrijven hebben gedaan, wordt niet be kend gemaakt. Op 24 mei, de sluitingsdatum, zal het doek worden opgetrokken. Eén ding staat inmiddels wel definitief vast. Vol gens Monique Berlioux zullen verslaggevers van landen die niet inschrijven toch toegang hebben tot de Olympische Spelen. De daarvoor benodigde visa zullen worden verstrekt. PETER VAN PUTTEN [STERDAM Het is onwaar- ijnlijk dat Leo Beenhakker ook gend seizoen bij Ajax aan de [wtjes trekt.- Hoewel voorzitter Harmsen aan de vooravond van confrontatie met Nottingham Fo- »t zijn uiterste best deed om te ont ijlen dat de trainer van de rege- lü landskampioen op korte ter- In opzij zal worden geschoven, At toch al vast dat Beenhakker 1 fors gedeelte van zijn bevoegdhe- i in moet leveren. de hoogte van de plannen. „Ik ben nog niet uitgenodigd voor een gesprek. Va'm anderen heb ik moeten horen dat eind deze week gepraat wordt. Een verras sing is de huidige ontwikkeling natuur lijk niet. Ik kan Ajax trouwens niets verwijten, want toen ik het werk in dertijd van Cor Brom overnam, is dui delijk afgesproken dat we voor 1 mei om de tafel zouden gaan zitten". Indien Ajax tot overeenstemming komt met Ivic, heeft Beenhakker er niet zo veel moeite mee om samen met Haarms alle selecties te gaan trainen. „Ik heb me reeds vele malen met de toekomst bezig gehouden. Daarbij kwam ik steeds tot de conclusie dat het voor mij moeilijk te verteren zou zijn om bij Ajax een stap terug te doen. Dat is inmiddels veranderd. Ik wil best toe geven dat ik geen enkele aanbieding van een andere club op zak heb. Als het kan, wil ik graag bij Ajax blijven. Tenslotte heb ik nog een contract voor één jaar. En ook indien ik een stuk verantwoordelijkheid moet inleveren, wil ik die periode best uitdienen. Van mijn kant wil ik zeker niet dramatisch doen. Ik voel er niets voor om stampij te maken wanneer Ajax straks besluit dat een ander geschikter is om de lei ding van het technisch apparaat over te nemen". Achterstand Beenhakker heeft er wel moeite mee dat Ajax het definitieve besluit steeds voor zich uitschuift. „Nogmaals, for meel kan ik Ajax niet aanvallen omdat we onderling de termijn van 1 mei be paald hebben", reageert Beenhakker. „Maar dat neemt niet weg dat het voor alle partijen beter geweest zou zijn om al in een eerder stadium een besluit te nemen. Zeker met oog op het nieuwe seizoen heeft Ajax nu een achterstand. De situatie bij PSV bijvoorbeeld is veel beter. Thijs Libregts kan zich daar in alle rust voorbereiden. Bij Ajax zal het allemaal haasje repje gaan indien er een ander komt. En dat is jammer". Leo Beenhakker weigert het duel tegen Nottingham Forest als een laatste test voor zichzelf te zien. „Ik mag aanne men dat het bestuur van Ajax zo lang zamerhand wel weet wat ik waard ben. Tenslotte ben ik al bijna een volledig seizoen bezig. Daarom weiger ik te ge loven dat het resultaat van de wedstrijd tegen Nottingham Forest doorslagge vend wordt". Die opmerking van Leo Beenhakker is vermoedelijk juist. Eigenlijk is het doek voor hem reeds gevallen. Ajax kan dat echter niet officieel naar buiten bren gen omdat de onderhandelingen met Ivic nog niet zijn afgerond. Daarom leeft Beenhakker nog steeds in onze kerheid. Hij: „Ik heb mijn vermoedens, maar ze ker weet ik niets. Het enige dat voor mij telt, is dat ik bij Ajax aan de mini mumeisen heb voldaan die ik van het bestuur meekreeg toen ik de taken van Brom overnam. Mij is toen gezegd dat Ajax volgend seizoen Europees voetbal moet spelen en dat in het huidige sei zoen drie rondjes Europa Cup gespeeld dienen te worden. Dat laatste is later bijgesteld omdat de recettes in de eerste twee ronden zwaar tegen vielen. Aan beide voorwaarden heb ik voldaan. Vandaar dat ik niet ontevreden ben. Het laatste woord is nu aan Ajax". ROB HARTOG Leo Beenhakker vertelt zijn verhaal. De trainer van Ajax had niet alleen verklaringen naar aanleiding van de return tegen Nottingham Forest af te leggen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17