De officiële inhuldiguigsmunten. Ditektvan sRijks Munt. g GRAVIN VAN LIMBURG STIRUM: „Desnoods twaalf uur in de regen om inhuldiging van Beatrix te zien H ff Massale kraakacties op inhuldigingsdag Kinderen met longziekten zijn moeilijk naar dokter te krijgen Den Haag krijgt Oranjevereniging Deze week bij de melkman: ilNNENLANP LEIDSE COURANT DINSDAG 22 APRIL 1980 PAGINA 15 M-tiui uur Leider 769313 DEN HAAG Er zijn sup porters die met toeters en bellen elke zondag naar het voetbalstadion trekken. Er zijn kleine meisjes die heel voorzichtig proberen een handje op de arm van hun idool Julien Clerc te leggen. Ook zijn er liefhebbers die helemaal idolaat worden bij het ontwaren van een eeu wenoude Ming-vaas. Niets echter van dit alles voor de douairière M. H. Gravin van Limburg Stirum-Hoeufft van Velsen. Zij heeft nu al 74 jaar lang slechts één ware hart stocht: het Huis van Oranje. Op 30 april zal zij dan ook niet te vinden zijn achter het televisie-apparaat. „Met het vaandel en een afvaardiging van onze nieuwe Haagse Oranjevereniging ga ik naar Amsterdam. Ik hoop ge zien mijn leeftijd een plaatsje in de Nieuwe Kerk te krijgen. Maar als dat niet kan, dan ben ik bereid om weer twaalf uur buiten te staan, zoals ik dat ook bij de inhuldiging van Koningin Juliana heb gedaan. Al re gent het pijpestelen...". De gravin, wonend in wat je een bescheiden Oranjemu seum zou kunnen noemen in het Belgische Park in Sche- veningen, komt er recht voor uit. „Ik ben een hartstochte lijke Oranjeklant. Ik schilder en ik schrijf, maar als er iets voor Oranje moet worden gedaan, dan komt dat vóór alles". Een van haar schoonste Oranjeherinneringen is een gesprek van drie kwartier dat zij in 1949 op de avond van Tweede Kerstdag met prins Bernhard mocht heb ben. „Ik wilde de Koningin graag spreken over de soe vereiniteitsoverdracht in In- dië en de problemen die ik daarbij voorzag. Constitutio neel was dat echter niet mo gelijk, daar ik als privé-per- soon optrad. De Prins echter was bereid om mij en mijn .secretaris te ontvangen. Ik Gravin Van Limburg Sti- rum-Hoefft van Velsen kan u daarover nog wel een aardige anecdote vertellen. Maar eerst nog dit. Terwijl wij in een heel lange gang van paleis Soestdijk stonden te wachten tot de Prins zijn maaltijd had beëindigd, zag ik aan het eind van die gang een oude, witte dame. Met een schok van ontroering herkende ik Prinses Wilhel- mina. Oh, wat was zij oud geworden...". „Maar om terug te komen op mijn gesprek met de Prins: Hij kwam naar ons toe en verontschuldigde zich dat de kamer in het donker was gehuld en terwijl hij naar de lichtknop liep om zelf het licht aan te doen, schoot er opeens iets wits en wolligs tegen mij op. Dat was Mar tin, de hond van de Prins en de enige onder zijn soortge noten met meer dan duizend vlieguren. Het kleine mormel had volgens mij in een fau teuil liggen slapen. „Martin, shut up", riep de Prins, maar ^Martin „shutte niet up". Hij bleef keffen en pas nadat ik hem over zijn kop had geaaid, kwam hij een beetje tot bedaren. Doch daarmee was het niet afgelopen. Mar tin had het in zijn kop gezet dat hij zijn baas tegen deze vreemdelingen moest be schermen. We zaten nog niet aan de tafel, of Martin ging op mijn voeten liggen. Dat heeft hij drie kwartier, ja de volle drie kwartier, volgehou- IK I Behalve het organiseren van Oranje-manifestaties (zoals de I anjer-actie tijdens de grote aanhankelijkheidsbetoging vlak I na de Lockheed-affaire op het Haagse Voorhout) en het hou den van lezingen over het Huis van Oranje, schildert en dicht de gravin Van Limburg Stirum. Het hoeft geen verbazing te wekken dat veel van haar gedichten de koninklijke familie als onderwerp hebben. Een van deze gedichten luidt als volgt: In Neerland staat een wit paleis, wat van de weg, omringd door bomen, waar elk jaar wij weer samen stromen, om liefde, eerbied, hechte trouw aan onze Koninklijke Vrouw in bloemen of geschenk te tonen. Koninginne dag 1978 Opgedragen aanH.M. Koningin Juliana ■ke 't Is bijna dertig jaren lang, steeds weer opnieuw, dat drie geslachten blij naar hun Koninginne lachten, omringend Haar, in zorg of vreugd; dat oudjes, middelbaren, jeugd, reikhalzend Haar hun groeten brachten! Hoe vaak nog, lieve Koningin, gaan jaarlijks wij Uw tuin betreden met vlaggen, vaandels, zegenbeden? U en Uw Huis, blijven geëerd, óók als eens Beatrix regeert, in liefde bloeiend, zoals heden! den U begrijpt wat dat betekent. Na een tijdje gin gen mijn voeten slapen. Heel voorzichtig probeerde ik mijn voeten onder hem uit te ha len. Maar elke keer wanneer ik me bewoog, kwam er een heel zacht, doch dreigend gegrom van onder de tafel. En ik moest natuurlijk voor zichtig te werk gaan, anders zou ik het been van de Prins met mijn voet hebben kun nen raken. Ik weet niet of Prins Bernhard het heeft ge merkt, hoewel ik meen dat ik even een heel fijn glimlachje over zijn gezicht zag trek ken". „Na het gesprek, waarbij de Prins zich zeer geïnteres seerd heeft getoond, Infor meerde hij naar mijn per soonlijke omstandigheden. Ik vertelde hem dat hij ervoor had gezorgd dat ik het mooi ste verjaarsgeschenk had gekregen dat een mens zich maar kan indenken. Hij keek mij verbouwereerd aan en zei zich niet te kunnen herin neren mij een verjaarsca deau te hebben laten bezor gen. „Ik heb het ook gedeeld met vele anderen", zo vertel de ik hem. „Nu wil ik het ook weten", zo antwoordde hij. „Ik bedoel de geboorte van Prinses Beatrix, die plaatsvond op mijn verjaar dag". En terwijl de Prins tij dens het hele gesprek over „Hare Majesteit" had ge sproken, riep hij nu spon taan: „Dat ga ik gelijk aan mijn vrouw vertellen". „De Prins heeft ons zelf uit geleide gedaan, en hij heeft mij persoonlijk in mijn man tel geholpen. Terwijl wij daarmee bezig waren, kwam er een groepje mensen door de gang: de verzorgster van prinses Marijke, met het jongste prinsesje in haar ar men. En ik zei tot de Prins: l „Uw drie oudste dochters ken ik van alle foto's, maar Marijke, die heb ik nog nooit gezien. Zou ik haar eens mo gen zien en mag ik haar mis schien ook aanraken", vroeg ik. „Geef mevrouw Van Lim burg Stirum eens een hand", zo gekscheerde de Prins. Het Prinsesje ze was zo klein en teer was toen pas twee jaar. Maar er ge- beurde iets zeer ontroe rends. De kleine schat stak haar armpjes naar mij uit. Ik kon niet anders dan haar even knuffelen. En toen ik ja ren later, in 1975, langs de route stond op de huwelijks dag van de jonge bruid Ma- rijke-Christina, toen dacht ik: En toch heb ik je een keer in mijn armen gehouden". Oranjeklanten. Het lijkt wel of je ze steeds minder ziet. Sterker nog: het lijkt wel of het voortbestaan van de mo narchie vaker ter discussie wordt gesteld. Dat de eer bied voor het Koninklijk Huis en voor het Huis van Oranje aan het devalueren is. „Het is onjuist te denken dat de Oranjeklanten zijn ver dwenen of dat de monarchie zou verdwijnen. Juist onder de jeugd zijn er weer steeds meer die blijk geven van hun liefde voor het koningshuis. Ik merk dat als ik lezingen geef, waar ik onder het pu bliek een toenemend aantal jongeren aantref. Het mag zo zijn dat er in bepaalde krin gen negatief over de monar chie wordt gedacht, maar dat geldt zeker niet voor alle jongeren. Het is alleen zo dat men ons minder hoort. Spandoeken, beledigende leuzen en een hoop lawaai maken komen niet zo over een met onze stijl. Dat de monarchie moet blijven is voor mij geen vraag en staat buiten elke discussie. Voor opgesteld: vorsten zijn ook mensen, met hun goede en slechte eigenschappen. Maar een monarchie onder het Huis van Oranje beschouw ik als de enig juiste regerings vorm. Vooral in het verdeel de Nederland, waar geen tien mensen het met elkaar eens zijn, vormt de monar chie en dat is al zo vaak gebleken een onmisbare bindende factor. Een presi dent verdwijnt na vier jaar en bovendien komt hij voort uit een politieke partij. Nee, al leen het Koningshuis is over koepelend en bindend", al dus de gravin. Bewogenheid Al jaren broeide het. Maar nu koningin Beatrix in Den Haag komt wonen, moest het er eindelijk van komen: Den Haag krijgt zijn Oranjevereniging. Geen comité, geen club, maar een heuse vereniging waarvan iedereen lid kan worden die een aantal doelstellingen onderschrijft. In de statuten staan die als volgt omschreven: „Doel en streven van de vereniging zal zijn: versterking van de band Oranje-Nederland. De vere niging hoopt dit doel te bereiken door: het deelnemen aan manifestaties, feestelijkheden, speciaal op koninklijke feest dagen; het organiseren van gezellige bijeenkomsten, lezin gen, het aanmoedigen van oranjeverzamelingen en exposi ties; het oprichten van een jeugdafdeling om de historische betekenis van het Huis van Oranje in ons volksleven op ei gentijdse manier duidelijk te maken". De Oranjevereniging „Oranje Hofstad" staat open voor ie dereen, voor alle gezindten en natuurlijk met name voor Oranje-gezinden. Men kan zich als lid opgeven bij mevrouw Van Limburg Stirum, Leuvensestraat 84, 2587 GK Den Haag (Scheveningen). De komende troonswisseling zal de tweede zijn die zij meemaakt. „Ik geef toe dat ik dat niet zonder grote be wogenheid zal meemaken. Zoals ik ook met tranen in de ogen de mededeling van Koningin Juliana, dat zij haar taak aan Beatrix zou over dragen, heb aangehoord. De Koningin heeft haar beslui ten altijd in grote wijsheid en met een vooruitziende blik genomen. Het is grandioos dat zij begrijpt dat er ogen blikken in het leven zijn waarop we te zware arbeid moeten opgeven. Zij heeft niet vergeten Beatrix op haar taak voor te bereiden. Ze heeft gevraagd onze trouw en onze steun op haar doch ter over te dragen. Dat zullen wij ook doen. Ik ben ervan overtuigd dat zij een goede Koningin zal worden. Zij zal het anders doen dan haar moeder, maar dat is haar goed recht". „Ik vind het heerlijk dat zij in Den Haag komt wonen. Daar ben ik ontzaglijk blij mee. Onze nieuwe Oranjevereni ging heet dan ook niet voor niets „Oranje-Hofstad". Gravin Van Limburg Stirum heeft eveneens het volste vertrouwen in prins Claus, zoals zij dat ook altijd in prins Bernhard heeft gehad. „Prins Bernhard is een gran dioze ambassadeur voor Ne derland geweest", zo wil zij per se nog kwijt. „Veel wel vaart, waarvan wij nu genie ten, hebben we aan hem te danken. Niemand is vol maakt, maar al die aantijgin gen aan zijn adres waren niet op zijn plaats. En het mag best eens gezegd wor den, dat bij al dat smerigs dat over zijn hoofd is uitge stort, hij ook met moed en bescheidenheid beschuldi gingen over zich heen heeft laten gaan van dingen die hij niet heeft gedaan. Prins Bernhard is niet in staat tot iets smerigs. Dat hij echter alles over zich heen heeft la ten gaan, komt doordat hij een van zijn vrienden, die nu is overleden vandaar dat ik ook geen namen wil noe men heeft willen dek ken". In de gravin Van Limburg Stirum, en met haar in nog vele anderen, heeft het Huis van Oranje een vurige verde digster. Het kan dan ook niet anders dan dat zij zegt: „Met bewogenheid zal ik afscheid nemen van Koningin Juliana. Maar daarnaast staat onze warme liefde voor haar dochter. En ik zou willen wij zen op de liefheid waarmee Prinses Beatrix altijd met haar zusjes is omgegaan. Al tijd was zij het die voor haar zusjes opkwam. Als zij voor het Nederlandse volk ook zo is, dan kunnen we vol ver trouwen de toekomst tege moet zien". LONNEKE VAN KOOT „Wij zullen allemaal een witte anjer dragen", dacht gravin Van Limburg Stirum (I), bij de grote aanhankelijkheidsbetoging op het Haagse Voorhout, vlak na de Lockheed-affaire. Hoofdstad autovrij op 30 april AMSTERDAM Wie voor de inhuldiging naar de hoofd stad wil komen doet er goed aan zijn auto thuis te laten, want een groot deel van het centrum van de hoofdstad wordt vanaf acht uur 's ochtends gesloten voor alle door gaand verkeer. Bezoekers die toch met de auto komen worden aan de rand van de stad naar speciale parkeerterreinen gediri geerd, vanwaar gratis pendelbussen naar het centrum rij den. De route naar de parkeerterreinen wordt aangegeven met oranje borden met de tekst: P 30 april. De Dam, waar konining Beatrix en prinses Juliana zich om elf uur op het balcon van het koninklijk paleis aan den vol- ke zullen tonen, blijft slechts via drie toegangswegen voor het publiek bereikbaar: Damrak, Rokin en Damstraat Gebed voor troonswisseling UTRECHT De Nederlandse Bisschoppen zullen in het weekeinde van 26-27 april de katholieken oproepen te bid den voor de aftredende en de nieuwe koningin ter gele-' genheid van de troonswisseling. De bisschoppen willen koningin Juliana bedanken voor de „gewetensvolle en inspirerende wijze waarop zij haar taak heeft vervuld". Prinses Beatrix wensen zij toe dat zij „met Gods hulp haar taak op een eigentijdse wijze tot welzijn van het Nederlandse volk zal vervullen". Geen ondertiteling bij inhuldiging DEN HAAG De NOS kan de rechtstreekse televisie-uit zendingen van de plechtigheden rond de troonswisseling niet ondertitelen, aldus het ministeriële antwoord op vra gen van het kamerlid E. Verkerk (wd). Ondertiteling vindt zij van belang voor de meer dan hon derdduizend slechthorenden in ons land. Uit het antwoord blijkt verder dat de NOS wel zal proberen om de avond samenvatting te ondertitelen. AMSTERDAM De kraakbeweging vindt 30 april pas een echt feest wanneer op die dag voorname lijk in Amsterdam extra veel woningzoekenden aan een gekraakt huis worden geholpen. Zo werd gisteren in een officiële verklaring van het Landelijk Overleg Kraakgroepen (LOK) ge zegd. In de verklaring wordt met klem tegenge sproken dat afgelopen zaterdag is afgesproken om tijdens de feestelijkheden op 30 april rellen te veroorzaken. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van de troonswis seling en de inhuldiging op 30 april slaat 's Rijks Munt te Utrecht dit jaar speciale guldens en rijksdaalders. Een beperkt aantal van deze inhuldigingsmunten wordt uitgegeven in de verzamelaarskwaliteit „fleur de coin" (f.d.c.). Deze zijn geheel gaaf omdat ze na de slag onmiddellijk worden verpakt in fraaie cassettes met het Rijkswapen. Op de voorzijde van de inhuldigingsmunten zal een dubbelportret van de vorstinnen Juliana en Beatrix worden afgebeeld. Dit eerste dubbelportret in de Nederlandse muntgeschiedenis is een ontwerp van mevrouw GEBruyn-Van Rood. De keerzijde draagt het gekroonde Nederlandse wapenschild. Publikatie van het Ministerie van Financiën. Tot 30 mei a.s. kunt u bij 's Rijks Munt te Utrecht sets bestellen van 1 gulden en 1 rijksdaalder met speciale messing legpenning en muntbeschrijving. De aflevering begint in juli 1980. U bestelt door overmaking van f 25,- per set aan 's Rijks Munt Inhuldiging te Utrecht op postrekeningnummer 1730480 onder vermelding van uw naam en adres. De kosten voor aangetekende ver zending en cassette zijn inbegrepen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De aanpak van longziekten (CARA) bij kinderen dient meer thuis te worden aangepakt. Een kind hoort eigenlijk niet in een astmakamp maar in het gezin. De nieuwe aanpak vergt echter een geweldige inspanning. Er moeten tal van districtsverpleegkundigen worden bijge schoold op het gebied van longziekten en maatschappelijk werkers moeten instructies krijgen". Dat zegt J. Siebelink directeur van het Nederlands Astmafonds in een toelichting op het ter beschikking stellen van een miljoen gulden voor het opleiden van kinderlongartsen. Volgens hem moeten longziekten bij kinderen eerder worden aangepakt. Veel kinderen hebben lichte of ernstige longziekten rondlopen, zo is gebleken uit een kortgeleden gehouden onderzoek op een school in Den Haag. Van de 291 onderzochte kinderen had vier procent met enige regelmaat astma-aanvallen, zes procent had last van kortademigheid, zes procent had te maken met „piepen", drie procent met longontsteking en acht procent met een loopneus. Dit laatste kan duiden op verschijnselen van allergie. Bij de tweede fase van het onderzoek (een half jaar na de eerste controle) bleek dat van de vier procent van de kinderen met ast ma-aanvallen slechts één procent de huisarts bezocht. „Hieruit blijkt dat men het niet zo serieus neemt, het lijkt op een soort gewenning", aldus directeur Siebelink. Volgens longarts H. van Giffen mag de schuldvraag niet direct bij de ouders worden neergelegd. „We moeten ook geen systematisch bevolkingson derzoek opzetten. Dat kan leiden tot volle wachtkamers en dat is geen goede zaak. We moeten overigens wel iets met de Haagse gegevens gaan doen", aldus Van Giffen. Om de longziekten bij kinderen goed aan te pakken heeft de heer R. Griffioen, directeur van het Emma Ziekenhuis in Am sterdam een plan ontworpen. Griffioen is een groot voorstander van de behandeling thuis. Daardoor hoeven minder kinderen te worden opgenomen in ziekenhuizen. De Nationale Ziekenfonds raad wilde echter tot nog de vier ton die daarvoor nodig zijn Door geldgebrek bij de werkgroep epidemiologie van CARA en TNO wordt volgend jaar het vergelijkend longonderzoek in de gemeenten Vlagtwedde en Vlaardingen stopgezet. Hierdoor wordt een forse streep gehaald door dit belangrijke onderzoek. Het Astmafonds zal nu pogingen ondernemen om alsnog de be nodigde gelden bijeen te krijgen. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15