driemanschap „oogst mgeveer twintig :|;roentevariëteiten ijdens wereldreis |Perkplanten door houders tuintjes het meest gekocht GROENTE FRfHT BL EMEN B#LLEN GROEN-PRODUKT IN DE LIFT ~w STERK VERANDERDE MARKTSITUATIE TUINTJES EN BALCONS IN DE BLOEMEN SITUATIE BOLLENVAK GUNSTIG; HOE LANG? LEIDSE COURAN' MAANDAG 21 APRIL 1980 PAGINA 9 P ZOEK NAAR „NIEUWE" GEWASSEN 'rof ge_ e, daai voegt, pel to og ru EM HAAG Ongeveer De fcntig Zuidoost- Aziati- e groentevariëteiten over rden van volgend jaar jedaai op proef geteeld bij het en vv^oefstation voor de groen en fruitteelt onder glas Naaldwijk en het proef- ation voor de volle- ondsffroenteteelt in Alk- ti frul aar. Een driemanschap, sn (gezonden door het een- met /aal bureau van de tuin- luwveilinen, heeft ze als «JE liet bij voorbaat kansloos Noordwest-Europa", ge- Iecteerd uit een lijst van el 145 soorten groente of oepen van groente die in lidoost-Azië verbouwd en geten worden. ie lijst hebben de drie: ir. A. hoofd afdelingen pro- ikt- en marktonderzoek |n hét centraal bureau, dr. H. Grubben, deskundige r tropische en subtropi- <tfcfe\e groenteteelt bij het tro op hemaatistituut in Amsterdam inseï^tf. C. v&n Winden, hoofd inderzoek bij het proef in in Naaldwijk, kunnen illen tijdens een vijf- tse reis, waarop ze behal ve India, Singapore, Taiwan >r ea en Hongkong ook Japan en uatii het zuiden van Californië hebben aangedaan, com )e proefstations moeten nu maar zien of er van die twin tiggewassen iets terecht kan verki tomen in een gebied met een agere lichtintensiteit, andere opn aglengten en een andere va- uiiatie tussen dag- en nacht- emperatuur dan waaraan ze vluch ewend zijn. En zo ja, waar Cerde i dan het best gedijen: in de rag de as of in de volle dag. En of San e oogst ook te mechaniseren bez' alt, wan de tuinder die zich tik ier op die exotische gewas- rganj en wil werpen moet voor de :hteli rbeid wel tien keer zo veel aarop etalen als in Hongkong, Tai- ig ui 'an of Singapore, en ook nog rie keer zo veel als in Ja- an. Ook een vraag: zijn er ïisschien gewassen bij die ich pas na veel tijd vergend eredelingswerk willen aan- kool, klaar voor het pakken in de doos De heren Sweep en Van Winden zien de uitslag van het teelttechnische examen wel met enig optimisme tege moet: hun reisgènoot Grub ben, die ze roemen om zijn grote deskundigheid op het gebied van exotische gewas sen, heeft in het schiften van in West-Europa kansrijke en kansloze gewassen een zeer groot aandeel gehad. Dat teelttechnische examen, waarmee men volgend jaar begint, kan wel een jaar of twee duren. Daarna volgt dan nog het mondeling: als een gewas netjes de grond uit blijkt te komen moet men de consument nog rustig de tijd geven om het te proeven en hem eventueel de recepten erbij geven. Receptenboeken hebben de drie alvast van hun reis meegebracht. Al met al kan het nog wel een jaar of vijf duren voor er van hun vondsten iets terug te vinden is bij de groentemannen in Nederland en het Ruhrge- bied. Garantie Ir. Sweep hoopt dat ze dan een tijdige en waardige voortzetting zijn van de reeks assortimentsverrijkingen van de Nederlandse tuinbouw. Van wat minder ver gehaal de nieuwigheden zoals broc coli, knolvenkel, Roodlof en courgette uit Italië, groenlof uit het Middellandsezeege- bied, ijsbergsla uit de Vere nigde Staten, meiknolletjes uit de Nederlandse vergetel heid* maken nu nog hun in troductieperiode door: het Centraal Bureau geeft zekere garanties aan wie het met deze teelt probeert, er wordt gewerkt aan technische ver beteringen. Maar over een jaar of twee, drie zullen ze het op eigen kracht moeten doen. Eerder al hebben pa prika en aubergine, ook na een lange introductieperiode, hier burgerrecht gekregen. Motief voor die vernieu wingsdrang: afzetstagnatie bij Nederlands „grote drie": to maten, sla en komkommer, concurrentie die deze drie op de Europese afzetmarkt on dervinden uit andere Euro pese produktiegebieden. Redenen om het nü eens in zuidoost-Azie te zoeken: de enorme rijkdom aan groente soorten in dat gebied, dat door zijn uitgestrektheid en zijn hoogteverschillen grote klimaatvariaties kent, de kwaliteit van die groenten, die volgens de heren Sweep en Van Winden beter is dan in Nederland en Scandinavië en in Japan is zelfs uniek. Het lijstje van twintig dat de drie hebben meegebracht be vat niet zozeer voor onze streken totaal onbekende za ken als wel nieuwe variaties op ons reeds vertrouwde the ma's. Er zijn bladkoolgewas- sen bij, sommige wat op broc coli, andere meer op Chinese kool lijkend. Enkele namen: paksoi, amsoi, kailan, door heel Zuidoost-Azië bekend. Er staan voor ons nieuwe va riaties van pompoen' en wa termeloen op het lijstje: au bergines in nieuwe vormen en kleuren (wit, groen, licht en zeer donker paars), „hete" en minder „hete" typen van witte ramenas of rettich. Rode en lichtgroene sla die geen krop maar krulbladen vormt, Palak, een vooral in India en Singapore voorko mend enigszins op spinazie lijkend gewas, dat in feite een bietenblad is. Zoete erw ten en extra grote peulen, niet erg vezelige en daardoor ook rauw eetbare peulen, Ja pans bladui, zoete rode pe nen, volgens de heren Sweep en van Winden erg lekker en goed voor salades. Soorten De tropische gedeelten van Zuidoost-Azië waren voor het nederlandse drietal niet het eerste reisdoel: meer tijd bracht men door in streken die meer op de onze lijken en waar men van sommige be kende cultuurgewassen een grote soortenrijkdom vindt, omdat daar. hun land van oorsprong ligt. De aubergine bijvoorbeeld komt oorspron kelijk uit India. Men consta teerde dat daarginds - vooral in Japan en Taiwan, in India wat minder - op de voedings waarde van de groenten gelet wordt, dat groenten er - door geringere produktiviteit en een minder uitgekiend distri butiesysteem - duurder zijn dan bij ons, dat geen groente er domineert^zoals bij ons de tomaat, dat men meer groen te en minder vlees eet dan bij ons en vaak meer groenten per maaltijd. Soortgelijke oriënteringsrei- zen zijn eerder al van de Verenigde Staten en Japan uit gemaakt. In die landen was men niettemin erg geïn teresseerd in het werk van het Nederlandse gëzelschap en jaloers op de grote lijst van 145 produkten en pro- duktgróepen. Zo systematisch was voordien nog niet ge werkt. De Nederlanders von den dat de bij ons gebruike lijke nauwe samenwerking tussen wetenschap en prak tijk in agrarische zaken voor hen een voordeel betekende. In de Verenigde Staten de den wetenschap en handel hun groentevernieuwingson- derzoek ieder op eigen hout je. in Zuid-Californië ging men na wat er van de Zuidoost- Aziatische gewassen al op de Amerikaanse markt was doorgedrongen. Zeer donker paarse aubergines uit Japen en zoete erwten maken er al opgang. De koolsoort paksoi en sommige komkomme- rachtigen (pompoenen) krij gen er ook al een klein plaatsje. Voor sommige zuidoost-Azia tische groenten zal na even tuele introductie in West-Eu ropa wel een nieuwe berei dingswijze nodig zijn. Daar ginds worden de groenten vaker in heet water of olie. gesmoord dan gekookt. Som mige koolsoorten worden even in het hete water of de olie gedipt, zodat ze knappe rig blijven. De heren Sweep en Van Winden zien de West-Europese huisvrouw dat voorbeeld nog niet vol gen. )EN HAAG „Ongeveer drie mil- IE,a" oen Nederlandse gezinnen beschik- ten over een tuin of tuintje bij hun w, mis of over een volkstuintje ergens n de buurt. Van alle groen-produkten - eerden door die tuinhouders de perk- voort lanten het meest gekocht. Meer dan oe" Ie helft van het aantal tuinbezitters 23 tocht genoemde planten één of meer 293 teren. Bloembollen werden door bij- 60 >a vier van de tien tuinbezitters aan- 9i eschaft en één op de vijf tuinders 195 ;ocht sierheesters. Zij kochten in de 22« «rste helft van 1979 voor ruim zestig lulden aan groenprodukten per gezin, 3, vooral struiken, planten en zaden. De 62 vrouw koopt even vaak die groenpro- jj lukten als de man". Dat alles is geconstateerd bij een onder zoek dat door het Nipo over 1979 werd 11 ingesteld. Bij genoemde gegevens komen nog de bestedingen die nodig zijn voor 11 aanschaf van bloembollen, meststoffen 1 bestrijdingsmiddelen en uiteraard ge- edschappen. Laatstgenoemde zaken '3j gorden meestal door de man gekocht. 11 pfoenproduktem worden het meest ge- K Kocht bij tuincentra en kwekerijen. y Perkplanten worden echter veel aange schaft op de markten. Voor aanschaf van bloembollen en rozestruiken komt de markt op de derde plaats na tuincentrum en kwekerij. Het levensmiddelenbedrijf levert vijf procent van de .bloembollen. Vooral bezitters van slechts kleine tuin tjes met een oppervlakte van ongeveer vijftig vierkante meter, kopen hun beno digdheden bij levensmiddelenbedrijven. Vorstschade De gevolgen van de strenge winter begin vorig jaar hebben zich ook bij de bedoel de kleine tuinders laten gelden. Veel bloemen en planten zijn bevroren maar uit een onderzoek is gebleken dat vol gens de verwachtingen, er snel nieuwe aankopen zijn gedaan. Dat wordt aange toond door de bestedingen in het afgelo pen jaar. In onze,drie noordelijke provincies, Gro ningen, Friesland en Drenthe werd in het eerste halfjaar bijna 40 procent meer aan boomkwekerijprodukten besteed dan in het voorgaande jaar. In Overijssel en Gelderland bedroeg dat 36 procent, Utrecht, Noord-en Zuid-Holland 21 pro cent, Limburg, Noord-Brabant en Zee land 10 procent en in de drie grootste steden in het westen werd drie procent meer geld besteed. Gemiddeld in Neder land 22 procent. Met uitzondering van rozestruiken werd van alle andere produkten méér ge kocht. Van vaste planten ruim viermil- joen stuks of 19 procent méér. Dan volgt bijna twee miljoen heide, anderhall mil joen heesters en bijna een miljoen coni feren. In totaal bijna negen miljoen stuks of ruim een miljoen méér dan eerste halfjaar 1978. Het prijsniveau voor hét boomkwekerij- assortiment blijkt met zes procent te zijn gestegen, voornamelijk als gevolg van hogere prijzen voor vaste planten en ro zestruiken met als tegenstelling een scherpe daling voor heide planten. Gezien de grote vraag wordt de prijsstij ging redelijk genoemd. Uit het onder zoek ingesteld door de afdeling Markton derzoek van het Produktschap voor Siergewassen is gebleken dat de gemid delde consumentenprijzen per stuk over het eerste halfjaar 1979 voor vaste plan ten twee gulden bedroeg tegen 1,69 in 1978, rozestruiken waren 3,85, in 1978 3,05. Voor vrijwel alle overige produk ten gold een lagere prijs met als geheel gemiddeld zes procent stijging. Reeds eerder is uit een onderzoek vast gesteld ^lat het kopen van bloemen en planten mede afhankelijk is van het be roep van de koper, hetgeen evenwel ver band houdt met zijn inkomen. Gepensio neerden staan wat dat betreft onderaan de lijst van kopers. Maar wel is gebleken dat vrouwen boven de leeftijd van vijftig jaar vaker een bloemetje kopen dan de jongere vrouwen, die mogelijk haar geld aan eigen make-up of zo besteden! In de afgelopen verslagweek veranderde er wel het een en ander in de marktsitua tie en wel in positieve zin. Met toenemen- .de aanvoeren in het vooruitzicht, gezien het seizoen, komen de prijzen wel weer onder druk. Er zijn thans voor enkele ge wassen wel lichtpuntjes, waardoor de prijs waarschijnlijk minder sterk daalt. In de loop van de vorige week (woensdag 16 april) schoot de tomatenprijs met de zelfde snelheid als het kwik in de thermo meters omhoog. Dat betekende voor de A- I-tomaten een prijsverschil van maar liefst 1,13 per kilo in vergelijking met de eraan voorafgaande week. Hoe valt deze prijsontwikkeling te verklaren? Uit de gegevens-die het Produktschap voor Groenten en Fruit verstrekt valt af te lei den dat de Marokkaanse export eind maart geheel wegviel. Door deze verande ring in de marktsituatie, die tot op 14 april nog niet veranderd was, ontstonden er mogelijkheden- om grotere hoeveelheden Hollandse tomaten op de West-Duitse markt af te zetten. Deze terugval in de Marokkaanse export viel ook vorig jaar te signaleren, maar in veel minder sterke mate. In de tweede helft van april worden er weer tomaten uit Marokko verwacht, omdat dan de teelt in Noord Marokko in produktie komt. Het lijkt daarom goed mogelijk dat de prijzen op een behoorlijk^ niveau blijven, enige daling door een toe nemend aanbod zit er wel in. De prijs voor de A-I-tomaten bedroeg gemiddeld 4,35 per kilo. De vleestomaten profiteer den eveneens van de marktsituatie en lie pen in prijs op naar 6,92 per kilo (BBB). Een proef opgezet met medewerking van het Centraal Bureau voor Tuinbouwvei lingen om de markt voor gele tomaten af te tasten, is er mede de oorzaak van dat deze tomaten thans in de handel zijn. Voor de gele tomaten werd er 6,50 per kilo betaald. Dit lijkt en is op het eerste gezicht een aanlokkelijke prijs, maar het is nog niet bekend of er een markt ont staat, die in staat is om een groter aanbod te verwerken. De sla-prijs herstelde zich eindelijk in de afgelopen week. De prijs per krop lag tus- Vleestomaten BBBB. sen de 17 en 42 cent. Dit herstel komt ech ter voor veel sla-teelten als mosterd na de maaltijd. Voor de huidige teelten valt het te hopen dat dit herstel zich weet te hand haven. De export van Franse sla is sterk afgenomen. In de periode van 11 t/m 14 april bedroeg deze export 281 ton. Niet al leen in Holland is het sla-seizoen erg te- gengevayen, maar ook in Frankrijk, on danks de grote export naar West-Duits- land, werden de prijzen in vergelijking met het vorige seizoen gehalveerd. Dit zou zijn uitwerking op het volgende seizoen wel eens kunnen hebben. Dat het met de sla-prijs erg slecht gelopen is blijkt wel als er een vergelijking van de prijs gemaakt wordt vanaf het vooijaar tot nu toe. Dit vooijaar bedroeg de gemiddelde prijs 18 cent per krop, vorig seizoen was dat 50 cent. Over het hele seizoen tot nu toe be draagt de gemiddelde prijs 23 cent tegen vorig seizoen 42 cent. Door een kleiner wordend aanbod wordt er op een vaste prijsontwikkeling gerekend. De handel in komkommers verliep vlot. De concurrentie van Griekenland en Roe menië is op het ogenblik van weinig of geen betekenis. De prijzen bewogen zich op een aantrekkelijk niveau. Voor de sor tering 61/76 'werd er een prijs betaald tot 1,01 (vorig seizoen 66 cent), de sortering 51/61 bracht 82 cent op (vorig seizoen 59) en de sortering 41/51 werd voor 72 cent per stuk verkocht (vorig seizoen 52). Al met al dus een bevredigend verloop. Als de gemiddelde veilingprijs van dit seizoen tot op heden bekeken wordt, dan ligt deze prijs op 85 cent per stuk. Vorig seizoen lag deze prijs op 72 cent per stuk en in het seizoen 1978 op 59 cent per stuk. De aan voer van komkommers neemt verder toe, de prijs zal ook geleidelijk dalen. Met het toenemen van de aanvoer daalde ook de prijs voor de paprika's. Voor zowel groene als rode paprika's bleef de prijsda ling binnen de perken. Voor groen werd er gemiddeld 4,10 per kilo betaald en voor rood 8,75. Deze beide prijzen liggen wat gunstiger als de prijs van het vorige seizoen. Het aanbod van radijs vond zijn weg weer wat vlotter. E)e prijs liep op naar 73 cent per bos. Er worden kleiner wordende aanvoeren verwacht en een wat toenemende concurrentie. De prijs zal waarschijnlijk gelijk blijven of iets dalen. Voor koolrabi was er ook sprake van enig herspel. Er werd 62 cent per stuk betaald. De prijs lijkt zich door een kleiner wor dend aanbod te handhaven. Het prijsver- val voor rettich kwam tot staan in de loop van de vorige week, nl. 75 cent per stuk. Er worden nog wel ruime aanvoeren ver wacht, waardoor de prijsdruk zal blijven bestaan. De bloemkoolprijs trok aan, de „zessen" werden voor 3,25 per styk verkocht en de „achten" voor 2,42. Het aanbod groeit, de prijs zal geleidelijk dalen. De aubergines moesten het ontgelden, het grote aanbod ondervond duidelijk afzet- problemen. De gemiddelde prijs daalde naar 2,90 per kilo. De prijsdruk lijkt te blijven bestaan. Voor Broccoli, een bijzon der pikante groentesoort, werd een prijs van 6,40 per kilo betaald. De aanvoer van glasaardbeien begint in omvang toe te nemen, per doosje van 150 gram werd er in de eerste volle week van april 1,62 betaald. Door toenemende aanvoeren is de prijs dalende. Het zat er vorige week al in dat de situatie aan de bloemenveiling op korte termijn aanzienlijk zou veranderen. »De zomers aandoende dagen bracht stromen bloemen en planten uit de kassen en dat was ook in de CCWS te constateren. Zelfs zodanig, dat er van - zij het beperkte - doordraai sprake was, maar ook de prijzen inzakten. In het begin van de week was daar nog niet zo bar veel van te merken maar in het midden werd dat duidelijker. Om bij de afkoeling aan het eind in wat rustiger banen terug te keren. Aalsmeer haalde in de paasweek een om zet van ruim 27 miljoen gulden, maar men zit daar dan ook in het hoogseizoen, hoe wel ook het Westland een ruime bloemen- variatie bezit. Het is vaste gewoonte dat zo tussen de pasen en pinksteren topaanvoe- ren worden genoteerd. Voor de komende weken kan dan ook nog wel wat worden verwacht! Na inzinking in het omzetcijfer voorgaan de week tot bijna dertien miljoen, viel er nu een stijging te constateren tot dichter bij de twintig miljoen. De meeste produk ten brachten méér op, maar met de troschrysanten en grote rozen wilde het niet zo best. Bepaald teleurstellend verliep het afgelo pen week voor de orchideeën, hetgeen trouwens een landelijk verschijnsel is. Het is een teelt die nogal kostbaar is maar tot dusver niet aan de verwachtingen heeft voldaan wat de prijzen betreft. Het is dan ook een vraag hoe die teelt zich verder zal gaan ontwikkelen. Heel wat beter gaat het met de mi crochrysanten waarvan de teelt aardig op gang begint te komen en goede perspec tieven vertoont, ook wat de prijs betreft. De bloemen blijken goed houdbaar te zijn en er mag worden aangenomen dat ook het publiek er belangstelling voor zal heb ben. De anjers blijven aardig op prijs tot rond een gulden en gemiddeld 30 cent, ook wat de trossoorten betreft. De grote rozen ko men weinig boven de twee kwartjes als gemiddelde uit. De warme dagen brachten al dadelijk een forse aanvoer van perk- planten, die ook vlot werden verkocht. Kennelijk is nu een begin gemaakt met de aanlegwan tuintjes en het inrichten van de balkons. Daar komen ook de gerani ums bij te pas waarvan afgelopen week een groot aanbod was met een levendige handel. De activiteiten van het Bloemenbureau Holland zullen van invloed zijn op de af zet, want onder de slagzin: „Planten ken nen geen hoogtevrees" wordt een pleidooi gehouden om balkons, vooral ook van de flatgebouwen, op te sieren met geraniums en andere zomerbloeiers. Het buitenland leverde afgelopen week wat meer bloe men af zoals de statice, die tot rond een gulden kwamen maar lager bleven dan vorig jaar om deze tijd. De vraag naar potplanten bleef afgelopen week nog matig. In de komende weken kunnen weer de speciale geraniummark- ten worden verwacht. Het is afgelopen week druk geweest met bezoekers aan de CCWS, zoals van het ge meentebestuur van Den Haag en van Rijs wijk, die door het CCWS-bestuur werden ontvangen en door de heer Jan Bentvel- sen rondgeleid. Deze bezoeken boden een prima gelegen heid om bij deze gemeentebestuurders speciale aandacht te vragen voor het be houd van het Westland als teeltcentrum, waarbij wel eensgezindheid noodzakelijk wordt geacht. Gezien de aanzienlijk koeler weersom standigheden tegen het eind van afgelo pen week, valt daarvan een remmende werking op de bloemenaahvoer van deze week te verwachten, ook. al zorgt het bre de assortiment voor een ruim aanbod. De internationale spanningen nemen toe, de ontwikkeling van de internationale economie is hoogst zorgelijk en die van Nederland schijnt, volgens sommige pessi mistische commentatoren, regelrecht naar de ondergang te leiden. Het lijkt er op, dat veel van hetgeen we in de afgelopen jaren hebben verworven, op de tocht komt te staan. Je kunt geen krant of tijdschrift op slaan of het is kommer en kwel alom. Be zien we tegen deze achtergrond de situatie in het bloembollenvak, dan lijkt het er sterk op, dat die haaks op dit alles staat. Het afgelopen broeiseizoen is - de gebrui kelijke uitzonderingen op de regel daar gelaten - zeer gunstig verlopen. De bol- bloemen zijn tegen goede prijzen van de hand gegaan. En wat de voorverkopen van de leverbare bollen voor de a.s. zomer betreft: ook hier kan men stellen dat van redelijke tot vaak zeer goede prijzen wor den besteed. Dat is een gelukkige ontwik keling, die de bloembollenteelt enige steun én de mogelijkheid geeft om met enige veerkracht de in de toekomst te verwachten problemen tegemoet te tre den. Want die problemen zitten er aan te komen. De voorzitter van de Kon. Al. Ver. voor Bloembollencultuur, de heer J.P.M. de Jonge, hield dat de vakgenoten heel duidelijk voor toen hij maandagmor gen de algemene vergadering van de Ko ninklijke in het Hillegomse Flora opende. Problemen Hij voorzag problemen rond de voorzie ning en de prijs van de benodigde energie en ook de importen van bloemen uit der de landen. Daarnaast zal de toetreding van Griekenland, Spanje en Portugal tot de EEG het bollenvak niet onopgemerkt voorbijgaan en daar komt dan nog eens bovenop het vraagstuk rond de atzet in markten met een teruglopende koop kracht. Het zal een toer worden om een redelijke marge tussen produktiekosten en netto opbrengst te handhaven. De stijgende in flatie en de waarschijnlijk hoog blijvende rentevoet zullen hun invloed doen gelden. Op het gebied van de produktiviteit kun nen de bloembollenbranche geen opzien barende verbeteringen worden verwacht. Dat kan eenvoudig niet, omdat men met de mechanisatie in tal van bedrijven al aan de top zit. Schaalvergroting is ook het antwoord niet meer, want daar moet men geschikte gronden voor hebben en die zijn maar in heel beperkte mate voorradig. Mogelijkheden voor een verhoging van de opbrengst per vierkante meter zag de heer De Jonge dan ook nauwelijks zitten. Daar komt nog bij, dat er van overheids wege steeds toenemende eisen worden ge steld met betrekking tot het milieu en die spelen in het moeizamer verlopen van het produktieproces ook een rol. Sterke punten Kansloos is het bioembollenvak zeker niet. Maar dan moeten de sterke punten, waarover men kan beschikken, ook volle dig worden uitgebuit. Men produceert'een uniek produkt, dat kwalitatief zeer hoog waardig is.. Een belangrijke pré is wel, dat bolgewassen een zeer geringe energie-be hoefte hebben als men ze in de winter maanden in bloei wil trekken. De bol- bloem is - ondanks de concurrentie van andere siergewassen - nog altijd zeer po pulair. Niet in het minst, omdat de kwe kers telkens weer kans zien het asssorti- ment te verrijken en staaltjes van pro- duktvernieuwing laten zien. Last but not least: de bollen worden geteeld in een land, dat over een uitstekend afzetappa- raat beschikt. Remmende effecten Er zijn helaas ook zwakke punten. Een remmend effect op de ontwikkelingen hebben de bestaande strukturen. Die zijn reeds herhaaldelijk gesignaleerd. Er zijn er nóg en ze dreigen die maatregelen, die zowel voor kwekerij als handel nodig zijn, wil men kunnen overleven, ernstig te blokkeren. Die strukturen hebben hun nut gehad in de periode, waarin ze vorm kregen, maar hebben nu duidelijk hun tijd gehad. Door te lang aan het oude te blijven vasthouden, brengt men de overle vingskansen van de bloembollenteelt in gevaar. Het is een dwingende eis, dat ze aan de snel wijzigende situaties op ade quate wijze worden aangepast. Gefaseerd plan Daarom moet er op korte termijn een dui delijk gefaseerd plan komen om betere strukturen te kunnen realiseren. Dat plan had er eigenlijk al moeten zijn, maar de vakheffingsperikelen hebben zo veel tijd en mankracht in beslag genomen, dat men nog geen afgerond plan op tafel kan leggen. De heer De Jonge zegde de vakgenoten toe, dat dit plan er in ieder geval wel zal zijn, als straks de najaarsver gadering zal worden gehouden. Laten we, zo besloot de voorzitter, vanaf heden de ellende die achter ons ligt, met z'n allen vergeten. Laten we ons nu gezamenlijk concentreren op de toekomst van het bol lenvak. Een vak, dat ondanks alle proble men, die nog om een oplossing vragen, ongetwijfeld nog grote mogelijkheden in zich bergt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9