h Nieuwe Wj hversbed „Dips" met Cryff boeken tweede ze Alleen grote zege in Pennsylvania kan Kennedy nog redden (Jijjfi OPMERKELIJK SHIRT OPMERKELIJKE PRIJS Albert Heijn 4.4o Anderson in november onafhankelijke presidentskandidaat Mededeling VOOR DE ADVERTEERDERS VAN DEZE KRANT Het Is helaas niet mo gelijk van tevoren toe zeggingen te doen over de plaats waar adver tenties In de krant zullen worden opgenomen. BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 21 APRIL 1980 PAGIN/ s|ENl (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De tweede helft van de strijd om de Amerikaanse presi dentskandidatuur, zowel bij de Demo craten als de Republikeinen, wordt morgen geopend met een klapper: de voorverkiezing in Pennsylvania, een van de grote Amerikaanse staten. Zo wel president Carter als zijn Republi keinse rivaal Reagan hebben een grote voorsprong op hun tegenstanders en moeten eigenlijk beide nog met één ri vaal afrekenen: Kennedy en Bush. De laatste heeft alleen nog een theoreti sche kans en Kennedy kan alleen bij een zeer grote zege nog een serieuze be dreiging voor Carter vormen. Carter is de korte „paasrust" redelijk doorgekomen. De scherpe daling van zijn popularitteit van de laatste maanden lijkt tot staan gekomen. Hoewel het verbreken van de betrekkingen met Iran en het stopzetten van de toch al tot een mini mum tergugebrachte handel voornamelijk symbolische waarde hebben, zijn dp nieu we acties toch betrekkelijk positief ont-" vangen. Ook ten aanzien van het andere belangrijke verkiezingspunt, de Russische bezetting van Afghanistan, heeft Carter enige winst geboekt. Door de krachtige uitspraak van het Amerikaans Olympisch Comité vóór de boycot van de Olympische Spelen, heeft de opstelling van de Ameri kaanse president aan overtuigingskracht gewonnen. Daar komt verder nog bij dat de besprekingen van de afgelopen weken met president Sadat en premier Begin De Amerikanen er nog eens aan heeft herin nerd aan de vooral door zijn persoonlijke inspannigngen bereikte vooruitgang in het Midden-Oosten. Het is derhalve niet verwonderlijk, dat se nator Edward Kennedy tijdens de cam pagne in Pennsylvania zijn aanvallen vooral richt op de economische politiek van Carter. De situatie van de Ameri kaanse economie is nog steeds zorgelijk. Het ziet er naar uit dat lang verwachte re cessie nu eindelijk doorzet, een situatie die merkwaardig genoeg door velen bijna met gejuich wordt begroet. De recessie zal im mers het razende tempo van de inflatie (op dit moment op jaarbasis tegen de 20 procent) afremmen. De vrees is alleen dat de recessie zo diep zal zijn dat ze niet meer tijdig kan worden omgebogen. Bo vendien zal de recessie het werkloosheids cijfer (in korte tijd al gestegen naar 6.2 procent) verder doen En vooral dat laatste is van belang omdat Pennsylvania een staat is met grote en sterke vakbonden. Kennedy doet zijn ui terste best zich van de steun van de vak bondsleden te verzekeren. Maar de grote Amerikaanse vakbondsfederatie zal pas kleur bekennen nadat de Democratische en Republikeinse kandidaten deze zomer door de conventies zijn benoemd. Intussen hebben een aantal kleinere vakbonden zich echter voor Kennedy uitgesproken en hoewel ook Carter de steun van enkele bonden heeft, ligt de senator uit Massa chusetts over het algemeen beter bij de bonden in de markt. En het feit dat in de eerst zo florissante staalindustrie in Pennsylvania de laatste jaren tienduizen den arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan, zal ook in het nadeel van Carter werken. Kennedy heeft daarom zijn campagne de laatste weken bijna volledig op Pennsyl vania geconcentreerd. Hij heeft zelfs de populaire tv-acteur Carroll O' Connor (Archie Bunker) bereid gevonden hem via tv-reclames aan te prijzen. Er staan morgen in Pennsylvania voor de Democraten 185 gedelegeerden op het spel. Tot nu toe heeft Carter er bijna dui zend van de voor een meerderheid beno digde 1666 op zijn naam geschreven. Ken nedy heeft iets minder dan de helft van Carter. Dat betekent dat Kennedy een overgrote meerderheid van de gedelegeer den in Pennsylvania zal moeten verwer ven om ook maar enigzins in het spoor te blijven. En dat lijkt eigenlijk een hopeloze zaak. Voordat op 3 juni de laatste grote se rie voorverkiezingen (8 tegelijk) wordt ge houden, zal Carter waarschijnlijk niet meer dan 300 gedelegeerden van de meer derheid verwijderd zijn. Van de op 3 juni te verdelen 714 gedelegeerden heeft hij er dan minder dan de helft nodig om de no minatie op zak te hebben. WASHINGTON John Anderson, de „progressieve Republikein" in de race naar het Witte Huis, zal naar wordt verwacht woensdag bekendmaken dat hij in november als onafhankelijk kan didaat aan de Amerikaanse presidents-, verkiezingen zal meedoen. De stap van Anderson wordt gezien als de ergste bedreiging voor het Amerikaanse twee partijen-stelsel sinds Theodore Roose velt in 1912 als kandidaat voor de Pro gressieve Partij meer dan 20 procent van de stemmen wist te vergaren. De kansen van Anderson om de verkiezin gen van november te winnen worden voorlopig echter gering geschat. Anderson is onder meer tot zijn opmerke lijke besluit gekomen omdat niemand in de Republikeinse partij nog in staat is de conservatieve Ronald Reagan, wiens po pulariteit de laatste tijd sterk is gegroeid en nu ongeveer even groot is als die van Carter, van de partijnominatie af te hou den. Reagan heeft bijna zeven maal zoveel gedelegeerden achter zich als zijn naaste rivaal Bush. Volgens de New York Times, die het be richt over de onafhankelijke kandidatuur van Anderson zaterdag publiceerde, is de helft van alle Amerikanen niet tevreden over zowel Jimmy Carter als Ronald Rea gan. Verder zou Anderson bij de verkie zingen van november evenveel stemmen weghalen bij Carter als bij Reagan. Tricot zomer shirt. Van 65/35 polyester/katoen. Met en zonder epauletten. In wit, marine en raf. Alleen deze week van 20,- voor 15,- fl| MANNENMODE Ruiters te koop aangeboden Deze 'Ruiters voor een uitspanning' van de 17e-eeuwse schilder Philips Wouwerman is een van de schilderijen die op 22 april onder de hamer komen bij Sotheby-Mak t van Waay te Amsterdam. Dit veilinghuis spaart de laatste jaren be langrijke schilderijen en antiquiteiten op voor speciale veilingen die tweemaal per jaar worden gehouden. De catalogus van de ko mende veiling omvat tal van bekende na men. als Bril. Dou en Van Goyen. Uit de ro mantische school ko men o.m. Bakker Korff, de Koekkoeks, Leickert en Nuyen. Im pressionisme en Haag se School zijn o.m. vertegenwoordigd door Breitner, Israels, de Marissen en Mau ve. Recentere werken zijn er van o.a. Sluij- ters, Appel, Heyboer, Toorop en Westerik. Voorts zijn er aarde werk, zilver, porselein, munten, juwelen en uurwnrken. Anton Pied in eigen schepping Met zijn vrij kinderen, kinderen en i terkleinkinderf heeft Pieck afgeloj weekeinde 85-ste verjaarj gevierd in De teling, het hem ontwor|i sprookjespark}, Kaatsheuvel, opende daar I ven de „uithl ding van het f bouterdorp". VOETBAL IN AMERIKA (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De V.S., Ar gentinië, West-Duitsland, De nemarken, Brazilië, Noord Ier land, Canada, Joegoslavië, Schotland, Nederland, Honga rije, Engeland, Zuid-Afria. Dit is geen opsomming van de aanwezigen bij een vergade ring van de Verenigde Naties, maar het zijn de nationalitei ten van 22 voetballers, die zondagmiddag in het Robert F. Kennedy-stadion in Was hington aantraden voor de wedstrijd tussen Washington Diplomats en de Dallas Tor nado. Amerikaans voetbal, of tewel soccer dus. De „Jamboree" betekende de tweede thuiswedstrijd van „Di plomat" Johan Cruyff en des wege stonden officials van de Washingtonse club met knik kende knieën bij de poorten van het fraaie stadion (capaci teit 55.000 toeschouwers) te turen naar een wel gestaag, maar niet in dichte drommen opkomend publiek. Zou de „openingsklapper" van vorige week (bijna 25.000 toeschou wers en een 3-1 overwinning) kunnen worden geprolon geerd? De stroom stopte bij 15.273, zo'n 3000 boven het gemiddelde van vorig jaar, maar een kleine 5000 beneden het doel, dat meneer Sonny Werblin zich heeft gesteld. Werblin, president van het New Yorkse amusementsbe drijf Madison Square Garden, eigenaar van de „Dips", wil met een gemiddelde van rond 20.000 draaien, anders hangt hij in september een bordje „Te koop" aan de Washing tonse soccerclub. Duidelijk werd het allemaal nog niet, want het schitterende weer 27 graden bij stralend blauwe hemel heeft volgens ter plaatse rondwarende deskun digen waarschijnlijk meer men sen met korte broek en picnic- mand de ommelanden van Washington ingejaagd dan dat het soccerfans naar het sta dion heeft gebracht. De overwinning was er wel, 4-2 ditmaal, hetgeen opnieuw een maximale puntenwinst oplever de: 6 voor de zege en 1 voor elke goal met een maximum van 3. De „Dips" hadden dit maal wel een flinke portie ge luk nodig, maar dat mocht ook wel na een start met twee nog al ongelukkige uit-nederlagen en een handvol fors gebles seerde steunpilaren. De Dallas Tornado met vier Duitsers, waaronder Klaus Topmöller, de talentvolle Deen Flemming Lund, twee razende Argentijnen en de Braziliaanse ster Zequinha toonden duide lijk aan hoe het de eerste drie wedstrijden had gewonnen. Weliswaar hadden de „Dips" bijna voortdurend een veldo- verwicht, maar de uitvallen van Dallas waren stuk voor stuk ui terst gevaarlijk. Toch stonden de „Dips" bij rust met 2-0 voor. Het werd 1-0 nadat de Canadese verdediger Marcan- tonio, kennelijk het geklungel van de twee Engelse spitsen Green en Stokes moe, vanaf een metertje of 25 zelf maar eens zijn geluk beproefde. De bal verdween tot veler verras sing in de uiterste hoek. Vlak voor rust liet de Hongaar Hor- vath de bal van zijn voet ver trekken in een actie, die als twee druppels water leek op een poging de bal hoog voor het goal te zetten. De „voor zet" mislukte, maar de bal ver dween wel met een merkwaar dig effect in het doel. Tien minuten na rust leek de wedstrijd beslist. Horvath om speelde na een voorzet van Cruyff de keeper, speelde de bal in de voeten van Green en het was op simpele wijze 3-0. Maar Dallas kwam terug. De Braziliaan Zequinha, die net als Cruyff al vele fraaie voorzetten roemloos had zien sneven (Topmöller speelde zwak), nam na 25 minuten het heft in eigen hand. Met een ogenschijnlijk simpele beweging loste het een diagonale schuiver. De bal kwam pas weer op het netvlies in het net. Vijf minuten later werd het zelfs 3-2, toen Bellin ger een chaotische „school- voetbal-situatie" in het Was hingtonse strafschopgebied, mede dankzij een fout van keeper Erwin succesvol kon af straffen. Kort daarna lelde Topmöller de bal tegen de lat en zag hij kans de terugsprin gende bal opnieuw op de lat te mikken. Pas zeven minuten voor tijd ging Dallas definitief door de knieën, toen Green een soort wanhoopsschot los te, dat verbazend fraai in de bovenhoek belandde. Cruyff speelde zuinig, maar de meeste van zijn „vlagen" wa ren opnieuw brillant. Boven dien trok hij vooral in de be ginfase voortdurend twee tot drie zeer nerveus actereti Dallas-spelers naar zich Over de kwaliteit van zijn t loog met de scheidsrechtelf moeilijk een oordeel te velli Wim Jansen speelde opnief een voortreffelijke wedstrl Voor het overige maakt Washingtonse team nog weinig overtuigende indri Maar wat is overtuigend, als| tv-stations 's avonds secondenlange samenvat® gen vooral aandacht bestet den aan de zeer zwak spel® de goalgetter Allan Green f aan de Zuidafrikaan Ken M(J gojoa, halverwege helft ingevallen voor de and| - teleurstellende spits Stokes. Mokgojoa viel melijk op door een uitbunbdil solo-actie, waarbij hij na /re passeren van het halve T team en enkele eigen speten weer ongeveer uitkwam op| plek, waar hij zijn one show was gestart. Overigens zullen de „Dips'J een slof en een oude voe® schoen de play-offs" Acht van de twaalf ploegeii hun Conference gaan eind I gustus over naar de eindronl Al na vier wedstrijden is kaf van het koren gescheidd en de „Diplomats" behora duidelijk bij de laatste categ rie. De Los Angeles Aztecs v lui Michels en Suurbier leden zoi murde dag hun eerste nederlaag, 0 van der Hart's Fort Lauderda blijft het voortreffelijk dot met vier zege's en een nede laag en het ook al half Nede landse Chicago boekte tweede zege in evenzovs wedstrijden. 3"! ovöd l Verse nasi of bami, doosl kilo /f\Q Kuikenborst, 500 gram A ®<3K3)^e ^/|t| Magere varkenslappt 500 gram M JA dHtJ

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6