Kans om ROS- personeel aan het werk te houden Schmidt vraagt supermachten om „zelf beheersing" \laat ambtenaren door Kamer aan de tand voelen [INISTER TUIJNMAN: ^egennet kan groei verkeer niet bijhouden Vlamingen gillen weeledige itaat KAMER VOORZITTER DOLMAN: A M Van Agt: aantal échte RMSers kleiner Hijü r 0 april klaar tan steekt huis brand: Zoontje n^omt om leven Alle kans op aanblijven van hartchirurg Van der Schaar rakers hebben lannen voor MAANDAG 21 APRIL 1980 PAGINA 5 VAN AARDENNE BEZIET FNV-PLAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Za ken) wil bezien of binnen het RSV-concern de bouw van Off shore-materiaal en reparatie van schepen gehandhaafd kan worden. Daarbij blijft de minister echter vasthouden aan de afbouw van de ROS waardoor scheepsnieuwbouw in Rotter dam ook in de toekomst uitgesloten lijkt. Het plan tot het samenbrengen van de bouw van Off shore ma teriaal uit de ROS met scheepsreparatie is afkomstig van de in dustriebond FNV. Volgens deze vakbond zou het plan met over heidssteun van 35 miljoen te verwezenlijken zijn en zouden bo vendien alle 1700 werknemers van de ROS op deze manier aan het werk kunnen blijven. In hetzelfde programma kwamen de kamerleden Van der Hek (PvdA) en Van Houwelingen (CDA) in hevige botsing met el kaar. Van Houwelingen stelde dat het CDA akkoord was gegaan met de kabinetsplannen tot afbouw van de ROS, op basis van de cijfers die de regering en de Raad van commissarissen van het bedrijf vrijdag hebben verstrekt. Van der Hek zei dat het ver zoek van het CDA alsnog een accountantsonderzoek naar de cij fers van de ROS te starten een wassen neus is wanneer diezelfde partij nu al akkoord gaat met de afbouw van de ROS. Van der Hek betoogde dat een dergelijk besluit pas na het be kend worden van de uiteindelijke cijfers genomen zou mogen worden. D'66 wil in kabinet met PvdA en CDA DE BILT - De noorden tot noordwestelijke wind is van nacht snel afgenomen. In het binnenland was de wind voor al in de oostelijke provincies zwak en bij opklaringen daal de de temperatuur daar tot bij het vriespunt. Geleidelijk krijgt nu een uitloper van een hogedrukgebied ten westen van Ierland wat meer invloed op het weer. De buiigheid neemt af en ook de wind wordt minder. In de komende nacht kan het bij weinig wind en bij opklaringen op veel plaatsen tot nachtvorst komen. Morgen overdag worden wol kenvelden van de Noordzee verwacht maar nauwelijks re gen. De wind draait naar het noordwesten en wordt matig. De middagtemperaturen blij ven morgen met een graad of 10 aan de lage kant. Antilliaanse delegatie voor 30 april uitgedund WILLEMSTAD Enkele leden van de delegatie van de Antilliaanse Staten (par lement) die naar de inhuldi- i DEN HAAG De voorzit ter van D'66, Zeevalking, denkt dat de voorkeur van zijn partij bij de volgende verkiezingen (1981) zal uit gaan naar een kabinet be staande uit PvdA, CDA en D'66. In een VARA-radioprogram- ma zei hij zaterdag ook een kabinet van PvdA, VVD en D'66 aanvaardbaar te vinden, maar dat PvdA en VVD nog lang zover niet zijn. Overigens onderkent hij de problemen die zich voordoen als premier Van Agt lijsttrekker wordt van het CD^, want Van Agt samen in een kabinet met Den Uyl lijkt hem niet meer moge lijk. Als het aan Zeevalking ligt wordt Van Agt fractie voorzitter in de Tweede Ka mer „of iets anders". gingsplcchtigheid van prin ses Beatrix gaat, hebben hun reis afgezegd. Dit als reactie op de zware kri tiek die de plaatselijke pers heeft geleverd op de zwaarte van de delegatie en de hoge reis- en verblijfkosten die de reis met zich meebrengen. fan onze correspondent Mare de Koninck) jENT - Tijdens een reusach- yS ge demonstratie in Gent ebben gisteren 30.000 Vla- S lingen geprotesteerd tegen 'gel1 e voorgenomen indeling m<? an België in drie gewesten. n' te betoging had een sterk nti-Belgisch karakter. België barst!", was een van e meest gehoorde kreten. )ok koning Boudewijn rerd niet gespaard, deri 'e Vlaamse betogers willen liet dat de hoofdstad Brussel Wallonië en Vlaanderen en zelfstandig derde gewest wordt, zoals de grondwet sinds 971 voorschrijft. Ze vrezen Brussel dan ten prooi valt de Franstalige meerder- leid daar. „Met België als het J°n tan, zonder België als het ma) moet", zo onderstreepten de lemonstranten hun eis van een twee- in plaats van een lrieledige staat. «'!an£ 'P' 1 Nixon: Carter doet te weinig PARIJS Het stadium van Praten zou voorbij moeten zijn. Nu moet president Carter te gen Iran tot handelen over gaan. Dit heeft zijn voorgan ger, de vanwege het Waterga- hov te-schandaal voortijdig als pre- sident vertrokken Richard Nixon gisteren verklaard in een vraaggesprek met het Franse radiostation „Europa- Bij Het handelen denkt Nixon in eerste instantie aan maatre gelen op economisch gebied, in samenwerking met de bondge noten van de Verenigde Sta ten. Doen de bondgenoten niet mee en hebben de economi sche acties geen uitwerking, dan zijn militaire maatregelen geboden, aldus Nixon. Val in graf van Sartre Tijdens de begrafenis van Jean-Paul Sartre afgelopen zaterdag op het kerkhof in de Parijse wijk Montparnas- se ontstond zulk een gedrang dat een van de belangstel lende in het graf geduwd werd en bewusteloos op Sar tres doodskist bleef liggen. De begrafenis werd bijge woond door een menigte van 30.000 mensen. KEULEN De Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt heeft zondag een krachtig beroep gedaan op de VS en de Sovjet-Unie te zoeken naar mogelijkheden om een es calerend conflict in de hand te houden. Hij verzocht met name de Sovjet-Unie zich te onthouden van „militaire bere keningen" bij het bepalen van haar beleid. Schmidt, die vorige week een hernieuwde uitnodiging van de Russen ontving om een bezoek aan Moskou te brengen, drong er bij de Sovjet-Unie op aan meer begrip te tonen voor de gespan nen relaties van de Verenigde Staten met Iran. Hij riep onder meer de spanningen in herinnering die de Westduitse bevolking voelde tijdens de gijzelingsaffaires die in de jaren zeventig door de Baader-Meinhof-groep werden geëntameerd. Enerzijds prees de Bondskanselier de Amerikanen om de „koele en redelijke" behandeling van een gespannen en frustrerende situatie, ander zijds uitte hij een nauwelijks verhulde waarschuwing aan het adres van president Carter niet tot militaire actie over de gaan. Carter noemde vorige week het hanteren van het militaire ap paraat. In zijn toespraak op een bijeenkomst van defensiedes kundigen van de SPD deed Schmidt een emotioneel beroep op de supermachten de spanning als gevolg van de Afghaanse kwestie niet tot een conflict op wereldschaal te laten escaleren. „In de huidige situatie maak ik me bezorgd om het ontbreken van een strategie tot het vermijden van een werelconflict", al dus Schmidt. „De supermachten hebben geen strategie die oor log kan voorkomen. Zij spreken niet openlijk genoeg over hun fundamentele belangen. We moeten niet naar een conflict afglij den dat we niet willen", zo waarschuwde hij. Een week geleden nog had de Bondskanselier op SPD-bijeenkomsten in Hamburg en Essen de situatie van nu vergeleken met die van kort voor de Eerste Wereldoorlog. Suriname boos over borgsom PARAMARIBO De Surinaamse regering overweegt stap pen te nemen tegen Nederland, als er geen verandering komt in de slechte behandeling van Surinamers bij aan komst op Schiphol. Dit heeft premier H. Chin a Sen van Su riname tegen de Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, mr. Vegelin van Claerbergen gezegd. De ambassadeur werd zaterdag voor de tweede keer binnen een week over deze zaak ontboden. Surinamers die op Schiphol aan komen moeten namelijk een borgsom van 2800 gulden storten voor hun terugreis. Verder zouden de autoriteiten daar niet al tijd even hoffelijk handelen. Chin a Sen, die behalve premier ook minister van buitenlandse zaken is, wees de Nederlandse ambassadeur op de ernst van de situatie. Hij zei dat tussen Ne derland en Suriname een vrij personenverkeer is overeengeko men. e Bk «2 persoonlijk voorstander van ambtenaren reet door de Tweede kamer aan de tand te ten voelen over zaken die op de verschil- ministeries spelen. Dat zou bijvoor- kunnen in de commissievergaderin gen van de Kamer. Dolman wees er zaterdag voor de radio op dat een dergelijk systeem in Amerika allang in ge bruik is. Verder zouden ook Kamerleden veel meer direct contact moeten hebben met ambte naren. Overigens achtte Dolman de macht die ambtenaren wordt toegedacht binnen het be leid zeer overtrokken. Ambtenaren zijn juist weinig zelfstandig en zullen toch altijd verwij zen naar hetgeen de minister of staatssecretaris heeft gezegd of geschreven, zo meent Dolman. De Kamervoorzitter wees een uitbreiding van de vergaderdagen van de Kamer, onder het mom dat de Kamer steeds meer werk krijgt van de hand. Volgens hem dienen de Kamerle den gewoon meer te selecteren in de verschil lende onderwerpen. Bepaalde onderwerpen zouden best best door een Kamercommissie, één Kamerlid of zelfs door een medewerker van een Kamerlid kunnen worden afgedaan. Amerikaanse wil gegijzelde zoon zien Mevrouw Barbara Timm, moeder van een van de vijftig Ameri kaanse gegijzelden in de Amerikaanse am bassade in Teheran, is, ondanks een algemeen verbod van de Ameri kaanse regering om naar Iran te gaan, in de Iraanse hoofdstad aan gekomen om te probe ren haar zoon, de 20- jarige marinier Kevin Timm, te bezoeken. Zij is bereid desnoods een knieval voor ayatollah Khomeiny te doen. Dat laatste is niet nodig, want van de bezetters en van de Iraanse rege ring heeft zij toestem ming gekregen haar zoon te bezoeken. Rechts: mevrouw Timm; links: haar man en Kevins stiefvader. BALIKPAPAN Premier Van Agt heeft de Indonesi sche minister van buitenland se zaken, Mochtar Kusumaat- madja verteld dat het aantal Molukkers in Nederland „dat zonder voorbehoud of beper king blijft streven naar het volledig onafhankelijke soe vereine Zuidmolukken voort durend kleiner wordt. De premier en minister Van der Klaauw hebben de Moluk se kwestie langdurig bespro ken met minister Mochtar tij dens een bezoek aan Midden- Sumatra. Zaterdagmiddag kwamen zij aan in Balikpapan op Borneo. Het gesprek over de Molukse kwestie had plaats vijf dagen vóór de demonstra tieve viering van het 30-jarig bestaan van de „RMS" in de Haagse Houtrusthallen. De Indonesische minister, zo verklaarde de premier op een persconferentie, had „beslist welwillend" gereageerd op een pleidooi voor een „vergevens gezind en ruimhartig", toela tingsbeleid ten opzichte van de in Nederland levende Moluk kers die zich in het verleden „zeer onheus hebben uitgela ten" en zich „anti-Indone sisch" hebben opgesteld. „Het is niet altijd even gemakkelijk gebleken het Indonesische staatsburgerschap te verkrij gen". De premier zei minister Moch tar te hebben geïnformeerd over de positie van de Moluk kers in Nederland. Kinder huwelijken in India NEW DELHI Ongeveèr 20.000 kinderen zijn uitgehu welijkt tijdens een massale plechtigheid in de Westindia- se staat Rajasthan. Dit heeft de krant „Times of India" zondag bekendgemaakt. Kinderhuwelijken zijn welis waar tegenwoordig verboden in India, maar het oude ge bruik blijft met name in het gebied van Marwar, waar ie der jaar massahuwelijken wor den gesloten op een speciale dag met de naam Akha Teej, bestaan. Op deze dag, die vori ge week donderdag is gevierd, mogen Hindoes huwelijken voltrekken zonder de aanwe zigheid van een geestelijke, die normaal hiervoor betaald moet worden. Op deze wijze sparer arme mensen geld uit. ITENLAND BUITENLAND LEIDSE COURANT :comit lief vo n tot s het en 5 IHEM Tijdens een besloten bijeenkomst van het 'lelijk Overleg Kraakgroepen (LOK) in het gekraakte Bosch in Arnhem zijn zaterdag afspraken gemaakt de te voeren acties tijdens de troonswisseling, lingsve woordvoerder van het LOK liet doorschemeren dat de ac- iviteiteop de dag van de inhuldiging een grimmig karakter zullen :king o en en gericht zullen zijn op verstoring van de plechtighe- "—'De krakers willen op 30 april profiteren van de aanwezig van de wereldpers in Amsterdam door hun acties zo dicht d gev elijk in de buurt van de Dam te houden. Volgens de woord- croonji der is het niet de bedoeling om geweld te gebruiken, maar voor i iet wel aan de de reactie van de politie liggen of er wel of rellen komen. Het LOK zal mensen oproepen om op 30 bij de Dokwerker in Amsterdam deel te nemen aan een „V<x e demonstratie tegen de woningnood. id akt mi mo| - Bij Barendrecht is zaterdagmid dag een ertstrein ontspoord. De meeste wagons liepen uit de rails en een ervan kwam in een sloot terecht. De trein was onder weg van de Bot lek naar België. 'Jgen •den o eite te ar ple >ofdo< Haan igen, e wer EUWARDEN Een dertienjarige jongen uit het Friese de or brechtum is zaterdagochtend om het leven gekomen na- zijn vader het huis in brand had gestoken. Een zestien- ig zusje is met ademhalingsmoeilijkheden in het zieken- s opgenomen, e gaa deren kinderen waren op het moment van brandstichting alleen isener'is Aanleiding tot de trieste daad van de vader was de al ja de fe slepende onenigheid tussen hem en zijn vrouw. De man rnaah °nde op een camping in Brabant. Hij is in de nacht van vrij laat s op zaterdag naar huis teruggereden, sprenkelde benzine in aar d gang en stak de woning in brand. Zijn dochter kon zich ter- ïwernood in veiligheid brengen. Voor zijn zoontje kwam elke jlp te laat. Of de man wist dat zijn kinderen in huis waren, is politie nog niet bekend. „Hij heeft het in elk geval niet ge- itroieerd", aldus een poltiewoordvoerder. Ook een naastgele- ng' huis ging geheel in vlammen op. Katholieke Onderwijs- vereniging wil naar CNV DEN HAAG Het hoofdbe- stuur van de Katholieke On- derwijsvereniging (KOV), waarbij 45.000 leerkrachten in het kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs zijn aangesloten, wil zich aan sluiten bij het CNV. Het hoofdbestuur vindt het voor de KOV beter zich bij een vakcentrale aan te sluiten. Men voelt zich aangetrokken tot het CNV omdat deze vak centrale evenals de KOV prin cipieel heeft gekozen voor het harmoniemodel. Dit in tegen stelling tot de FNV, die heeft gekozen voor het conflictmo del. gewonden nog opvallender: een vermindering met bijna 25 procent tot 56.300 in 1979. Het optimisme van de bewindsman werd de kop in gedrukt door ir. E. Asmussen van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid bij de opening van het Nationa le Verkeersveiligheidscongres dat vandaag eveneens in Amsterdam begint. „We hoeven onszelf niet al te hoog te prijzen omdat vorig jaar het aantal doden daalde tot tweeduizend". Volgens Asmussen zijn er al aanwijzingen dat het aantal doden en gewonden dit jaar weer wat hoger zal worden. Uit de inleidingen van de vele sprekers op dit congres wordt duidelijk dat het ontbreken van een goede samenwerking tussen rijk, provincie en gemeenten een doeltreffend verkeersveilig- heidsbeleid in de weg staat. Er zou één centraal orgaan in het leven geroepen moeten worden dat allerlei maatregelen ten behoeve van de verkeersveiligheid op elkaar afstemt. Dit om te voorkomen dat weggebruikers steeds weer met andere maatregelen en voorschriften worden geconfronteerd. BREDA Er bestaat alle kans dat de hartchirurg dr. Van der Schaar in De Klokkenberg kan blijven werken, nu bemiddelaar prof. Greep zaterdag te genover de Henk Fievetvereniging heeft gezegd te streven naar een oplos sing waarbij Van der Schaar de lei ding van de hartchirurgie weer op zich neemt. Greep, die een blanco volmacht heeft, ver wacht tevens advies te moeten uitbrengen over belangrijke wijzigingen in de leiding van De Klokkenberg. Hij denkt tevens aan het aanstel len van een permanente „supervisor" met ster ke managerskwaliteiten en aan de permanente aanwezigheid van een cardiolooog iun de hart- kliniek. Afgelopen maanden is door chirurgen en perso neel steeds geklaagd over de onbereikbaarheid van cardioloog en anaesthesist. In een rapport van de geneeskundige inspectie voor de volks gezondheid werden deze klachten onderschre ven. De directie Van De Klokkenberg liet het rapport enkele weken in een kast liggen, voor dat de hartchirurgen het na lang soebatten on der ogen kregen. Dit omdat het weinig vleiends bevatte voor de door de directie gesteunde anaesthesist en positief was voor dr. Van der Schaar. (Van onze parlementaire redactie) I HAAG Het ziet er naar uit dat de i van het verkeer ook in de toekomst [lijven doorgaan. Door gebrek aan geld e overheid en om milieuredenen is het •r niet mogelijk het bestaande wegen- ,an die groei aan te passen. Het zal dan :en kwestie worden van het zo goed mo le gebruiken van de bestaande wegen. ïeeft minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) vanmorgen gezegd bij de opening van een internationale beurs over verkeerstechniek in Amsterdam. Volgens de bewindsman geeft de ontwikkeling van de verkeersveiligheid aanleiding tot gematigd optimisme. Hij wees erop dat het aantal verkeersdoden in de perio de van 1974 tot en met 1978 bijna dertig procent lager was dan in de vijf jaar daar voor. Het aantal verkeersdoden vorig jaar zou onder de tweeduizend blijven. Dat is een daling van veertien procent ten opzichte van 1978. Minis ter Tuijnman noemde de daling van het aantal Ertstrein ontspoord

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5