Indiaanse manifestatie redelijk goed bezoch t Ledenexpositie Ars in Waaggebouw Jeugd Kamerorkest laat hier en daar steekje vallen SERIE INBRAKEN IN LEIDEN Jontjasje ^estolen Voor 1705 gulden aan kleding gestolen Nieuwkoops raadhuis gekraakt Het poppentheater van Jan de Noord. JIDEN De Indiaanse inifestatie die afgelopen Verkee terdag door de afdeling >rgen. 20.15 'ic. tv. lentenm iden van de landelijke erkgroep Indianen oject (WIP) in het LAK- eater werd georganiseerd redelijk succesvol ge feest. Er kwamen onge- Literair er 165 bezoekers, de im 19 teste 's mi^dags. Onder lent V0| bezoekers bevonden zich steel i der anderen wethouder ■30 Htysselaar, die de manifes- tie om één uur opende en schoolklas van de o- 5TVF*nbare lagere school „De, '04 terpaal" uit de Meren- nl jk, die vorig jaar een In- 1ri sltelev 11 T.00-1 dianenproject op school hebben gehad. Het Eurovi siesongfestival bleek voor wat betreft het avondpro gramma een geduchte con current te zijn. Het doel van de manifestatie was de mensen te informeren, over de vaak slechte omstan digheden waarin de Indianen in Noord- en Zuid-Amerika moeten leven. De organisato ren geloven in die opzet goed te zijn geslaagd. Tevens wilde de Leidse WIP de aandacht vestigen op het Vierde Rus sell Tribunaal, dat eind dit jaar in Rotterdam wordt ge houden. Dit tribunaal zal worden bezocht door In diaanse vertegenwoordigers uit Noord-, Midden- en Zuid- Amerika die de situatie in hun streek onder de aan- dacht zullen brengen. De aan het tribunaal verbonden jury zal zowel de Indianen als de aangeklaagden (overheden, lokale machthebbers, bedrij ven) horen en een uitspraak doen. Het Vierde Russell Tri bunaal biedt een kans aan de oorspronkelijke bewoners van Amerika om andere mensen in de wereld te ver tellen in welke mogelijke en onmogelijke toestanden zij moeten leven. De manifestatie van afgelo pen zaterdag omvatte infor matie gecombineerd met amusement. De informatie werd verzorgd door mede werkers van het WIP. De si tuatie in bepaalde landen- werd nader toegelicht, er was een film te zien over de Cui- va-indianen in het oerwoud van Columbia, er was een fc totentoonstelling van de Werkgroep Indianen Zuid- Amerika en verder waren er een informatie-stand en een leestafel voorhanden. Van de mogelijkheid om Indiaans voedsel en aardewerk te ko pen werd ruim gebruik ge maakt. Erg succesvol was het optreden van de Surinaams Indiaanse dans- en muziek groep OBIS (Organisatie Bos negers en Indianen Surina me) die oorspronkelijke In diaanse muziek en dans ten tonele voerde. Met de groep waren een aantal oude Suri naamse Indianen meegeko men die nog volledig op de hoogte zijn met de oude tra dities. Met name een op het laatste moment opgespoorde oude medicijnman trok veel aandacht. OBIS steunt met de opbrengst van de optre dens de Indianen van Suri name die vechten voor er kenning van hun grondrech ten. Eveneens een groot succes was het poppentheater van Jan de Noord, die kinderen en volwassenen 's middags met zijn gevoelige poppen spel meenam in de Indiaanse verbeeldingswereld zoals hij die zelf aantrof in Zuid-Ame rika. De manifestatie werd s'avonds afgesloten met een optreden van Conjunto Yara-. vi, die zowel vurige Latijnsa- merikaanse muziek als de wat melancholieke Indiaanse liederen ten gehore bracht. De groep gaf uitgebreid toe lichting op de vele oorspron kelijke instrumenten die werden gebruikt. emig peiend Spelletje Sioord" jol DEN Toneelthrillers en nen een genre apart. Om wij zo verwend zijn met trillers, moeten ze wel goed in elkaar zitten om te kunnen verrassen, nning, vaart, humor en geloofwaardige ontkno- j zijn de vereiste ingre- iten. „Een spelletje >rd" dat door Litteris Sa- wordt gespeeld, bezit taken nipt in voldoende m er een boeiend geheel maken. I, een verlopen autocou- is enige weken geleden zijn vrouw Sheila verla- omdat hij een vriendin eeft. Dat betekent voor hem i 1 binnen afzienbare tijd de i vani Idkraan zal worden dichtge- aaid. Op een avond rijdt hij jna een zwervende jongeman n en neemt hem mee naar inen. Gerry, een gewetenlo; 'sfij profiteur, heeft de situatie j (S) Pr el door en biedt Brian aan eila te vermoorden. Brian ie. ibbelt niet al te zeer tegen, rry's plan wordt uitgevoerd j amm' de perfekte moord is ge- j egd. Gerry verdwijnt, maar maanden later staat hij j mmm er op de stoep. June, Brians lendin, is inmiddels bij hem j O; IjS getrokken. Gerry chanteert j verba ian en weet in alles zijn zin 7.241 krijgen, De ontknoping ■ligt snel, maar zit zo onbe- j"*Jilpen in elkaar dat het einde ded 'gal ongeloofwaardig is. j STÏe personages zijn allemaal i3;3o ereotiep en van karakterte- M1 ining is bijna geen sprake. T 02erry is de enige met wat fier-1 eer reliëf. Hein Snijders ver- Ikt deze rol goed. Van de an il op 5re drie rollen viel weinig 12. éér te maken. Binnen deze i/J ïperking viel vooral Joop Se- u iar als Brian op.'Het dekor in ijs, bruin en blauw zag er irzorgd uit. zich allemaal aardig, maar ^Bet net te weinig om het lijf „Een spelletje moord" bo-' en het niveau van een gezel- >raal8e avond voor familieleden, j ge rienden en kennissen uit te Maa 'üen. Zaterdag aanstaande 26 i, al Pr'l speelt Litteris Sacrum Een spelletje moord" in het l0i|.AK-theater. BETTY VAN SANTEN he LEIDEN Een jongen en da ttn meisje van respectieve- 'RO lijk naar schatting 25 en 18 df aar hebben kans gezien op tie klaarlichte dag een bontjas van je van 1705 gulden uit een ind damesmodezaak aan de Breestraat te stelen. ge. Het stel betrad zaterdagmid- in winkel. Het deed zich voor als geïnteresseerde kopers. Terwijl de jongen de verkoopster aan de praat hield, verdween het meisje "iet het bontjasje uit de zaak. Met als excuus dat zijn vrouw "iet gevonden had, wat zij had in gezocht, volgde de jongen het meisje spoedig daarop uit de kak. Pas later bleek dat er bontjas was verdwenen. Loco-burgemeester Waal toont trots de ontvangen ets. LEIDEN Loco-burgemees ter en wethouder mr. C.J.D. Waal opende afgelopen za terdag met een korte speech de jaarlijkse lederi-expositie van het Leids schilder- en te kengenootschap Ars Aemu- la Naturae. Dat gebeurde niet in het historische pand van het schilder- en tekenge nootschap aan de Pieters kerkgracht 9, want dat wordt momenteel gerestau reerd, maar in het niet min der historische Waaggebouw aan de Leidse Aalmarkt 21. De plaatsvervangend eerste burger toonde zich in zijn hoe danigheid van wethouder van ruimtelijke ordening verheugd over de restauratie van de thuishaven van Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerk- gracht, die hij betitelde als een waardig onderkomen voor één van de oudste schilder- en te kenverenigingen van Neder land. „Ik kan U verder gerust stellen voor wat betreft de in vloed van de nieuwe Winkels luitingswet op de openingsu ren van de expositie. Ik geloof dat wij in Leiden de gewoonte hebben ontwikkeld om altijd op het laatste moment proble men te gaan maken, maar in dit geval kan ik U wel verze keren dat de expositie ook op zondag geopend kan blijven, ondanks het feit dat er kunst werken worden verkocht", al dus Waal tot de vele belang stellenden. Als dank voor zijn positieve bijdrage tot het ge beuren kreeg de wethouder van vertegenwoordigers van Ars Aemula Naturae een ets aangeboden. De expositie in het bouw, die tot en met maandag 5 mei is te bezichtigen omvat een grote hoeveelheid zeer uit eenlopend werk van 32 kun stenaars, zowel van de hand beroepsskunstenaars als van Ars-leden die in hun vrije tijd kunst vervaardigen. Het gaat onder meer om schilderijen, aquarellen, tekeningen, 'etsen en plastieken, waarbij vaak zeer van elkaar verschillende technieken zijn gebruikt. De stijl verschilt per kunstenaar en varieert van traditioneel tot zeer modern. Het meeste werk is figuratief. Er zijn veel land schappen te zien op de leden expositie. Het Leids schilder en tekengenootschap hanteert een vrij straffe selectie. Voor dat iemand als lid kan worden toegelaten wordt zijn werk eerst beoordeeld door een spe ciale onafhankelijke commis sie. Mede dankzij dit systeem is Ars erin geslaagd om een hoge kwaliteit in de leden-ex- positie te bereiken. De deelnemende kunstenaars zijn Jan van der Veer, P.A.B. Bakkers, Hannie Bal, J.P. van Kralingen, Lucia Steinbach, Erli Esselink, Johan Timmers, Goke Leverland-Karthaus. Anne Hulleman, Nel Pot, Wil lem Moeselaar, Joop Gans, Victor Bouter, Arnold Smith, J.B. Volkers, Bettien Scherft, Atie Krumperman, Piet de Boer, John Hakkaart, P. Herfst, Harmen Kooistra, Mar- ri Oosterholt-Versteeg, Gerard de Wit, Maarten Bergman, Wim Maan, Ben Haver, Alex Hakkaart, R. Augustinus, Jetty Wery, F. Hiddema, Gerrit van der Post en Gerda van den Bosch. De leden-expositie in het Waaggebouw is dagelijks (ook op zondag) van 12 tot 16 uur geopend, op donderdag ook van 19 tot 21 uur. LEIDEN Het een aantal weken geleden uitgestelde concert van het Jeugd Ka merorkest Leiden vond uit eindelijk vrijdagavond plaats. Onder leiding van zijn vaste dirigent Henk Briër bracht het orkest wer ken uit de klassieke periode van Haydn en Bach, uit de Romantiek van o.a. Dvorak, terwijl ook deze eeuw was vertegenwoordigd met 2 werken. De 59e symfonie van Haydn kwam qua tempo, ritme en technische afwerking in grote lijnen goed uit de verf. Maar door de verschillen in dyna miek wat groter te maken had het geheel wat levendiger kunnen klinken. De kracht van het orkest lag in de strij kers. De blazers bleven ook in letterlijke zin, helaas wel eens bij hen achter. In het aardige werkje van de Nederlander Strategier, dat veel kleurrijker klonk dan Haydn, trok dat verschil weg, maar in Dvoraks Romance op. 11 zorgden de blazers voor een wat te forse ontsporing, die echter de solis te Shelly Greenberg niet uit haar evenwicht bracht. Deze leerlinge van Krebbers de- .monstreerde naast een uitge breide techniek een overtui gende gevoeligheid in haar spel. Door het tempo iets te snel te nemen bleef het orkest in expressie ook hier wat ach ter, hoewel dat gaandeweg verbeterde. Dezelfde waardering gold voor de vioolsolo in Legende op. 17 van Wieniawsky, naar mijn smaak minder boeiende mu ziek dan Dvorak, maar met eenzelfde talentvolle gaafheid gebracht. In de 9 deeltjes voor blazers kwamen deze instru menten veel sterker naar vo ren, met een goed samenspel en een knappe techniek. Met de synfonia van de Lon- dense Bach, Johan Christian, keerde men terug naar de sfeer, verwant met Haydn. Van dit zeer klassiek gebouw de werkje gaf het kamerorkest een pittige en technisch vaar dige uitvoering en zorgde daarmee voor een enthousiast slot. DIRK VOOREN LEIDEN Een jongen en een meisje van respectieve lijk naar schatting 25 en 18 jiaar hebben kans gezien op klaarlichte dag een prak tisch complete dataeskledin- garderobe ter waarde van 1705 gulden uit de damesmo dezaak Warnecke aan de Breestraat te stelen. Het stel betrad vrijdagavond rond half zes de winkel. Het deed zich voor als geïnteres seerde kopers. Terwijl de jon gen de verkoopster aan de praat hield, verdween het meisje met de, voornamelijk rode kledingstukken, maat 40, uit de zaak. Met als excuus dat zijn vrouw niet gevonden had, wat zij zocht gezocht, volgde de jongen het meisje spoedig daarop uit de winkel. Pas later bleek dat er verschillende kle dingstukken waren verdwe nen. Vrouw aangerand LEIDEN Een 23-jarige Leidse vrouw is zondagmor gen om half drie in de Groe- noordstraat aangerand. De vrouw was, bij vrienden op bezoek en zou bij hen blijven slapen. Om ongeveer half drie haalde zij haar fiets op in de Groenoordstraat. De vrouw werd door een man gevolgd en onder bedreiging van een mes vergreep deze zich aan de vrouw. Doorrijden na aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN Een 9-jarig meisje werd zater dagmiddag om half drie op de Oranje Nassausingel door een rode auto aangereden op het moment, dat zij het zebrapad overstak. De automobilist is na de aan rijding doorgereden. De politie ver zoekt getuigen zich te melden (tel. 01720-93941). 'Geld te geef De christelijke toneelgroep 'De Timdelerclub' speelt vrijdag 25 april in de Leidse Schouwburg het blijspel 'Geld te geef'. Het is een blijspel in drie bedrijven van Walter Black en William Mendrek in een Nederlandse bewerking van A. Defresne. De voorstelling begint om kwart voer acht Reünie LEAO-schooI In het kader van het afscheid van de heer H.C. Ipenburg, directeur van de LEAO-school, in verband met zijn pensio nering wordt donderdag 24 april in de school aan het Lam- merschansplein vanaf half acht een reünie gehouden. Alle oud-leerlingen worden uitgenodigd om op de avond aan wezig te zijn. De Old Black Horse Saloon Band zorgt die avond voor de muzikale omlijsting. Lezing over bijen De vereniging tot bevordering der bijenteelt, afdeling ,Leiden en omstreken, houdt'vrijdag 25 april in het Boerhaave restaurant, Boerhaavelaan 188a in Leiden een bijeenkomst. Mevrouw M.M. van Dijk-Oosten uit Zeist houdt dan een lezing over 'bijen houden in Is raël'. De bijeenkomst begint om acht uur. Druk en papier De afdeling Leiden van de federatie Druk en Papier houdt vanavond een algemene ledenvergadering in ,,'t Parle ment" aan de Nieuwe Rijn 52. Onderwerp van discussie is: „de gevolgen van de loonwet voorde CAJD-onderhandelin- gen en welke mogelijkheden er nog overblijven voor de rest van het jaar". De vergadering begint om acht uur. 'Stroszekin Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat vertoont vrijdag 25 april om half twaalf de film 'Stroszek' van regisseur Werner Herzog. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden vijftig (voor LVC-le- den vier gulden vijftig). Stroszek. gespeeld door Bruno S, wordt voor de zoveelste maal uit de gevangenis onts lagen. Hij vertrekt naar West-Berlijn waar hij de pros tituee Eva leert kennen. Eva wordt bedreigd door een bende souteneurs. Met Herr Scheitz, de buurman van Eva, vluchten ze naar Amerika. Aanvankelijk loopt alles naar wens, maar als Eva Bruno in de steek laat gaat het ineens veel minder vooorspoedig. Bruno' pleegt samen met Herr Scheitz een overval om vervol gens met de buit van 22 dollar in de supermarkt bood schappen te gaan doen. Bruno belandt uiteindelijk in het reservaat van de Cherokee-indianen in North-Caro lina. Clapband De jonge new-wave formatie Clapband treedt zaterdag 26 april op bij de jongerenvereniging Augustinus aan het Ra penburg. De Clapband speelt alleen maar eigen composi ties, nummers die nogal absurdistisch getint zijn. De grote kracht van de groep is de collectiviteit, die nadrukkelijk tot uiting komt in de samenzang. Na het concert wordt de film „New Wave" gedraaid, een muziekfilm met onder an dere The Sexpistols en XTC. Het optreden begint om ne gen uur. Alle Leidse jongeren zijn welkom. Extra ruildag De afdeling Den Haag en Omstreken van de vereni ging 'De Verzamelaar' houdt zaterdag 26 april een ruil beurs voor alle verzamelobjecten in het Antoniusclub- huis aan de Lange Mare. De zaal is geopend van tien tot vier uur. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. Kinderen betalen vijftig cent en leden één gul den vijfentwintig. Voor nader inlichtingen kan de se cretaresse 's avonds gebeld worden via nummer 079- 312823. On tmoetingsmiddag De Leidse Werkgroep Homosexualiteit/COC houdt zater dag 26 april een ontmoetirigsmiddag voor ouders van ho mofiele kinderen. Tijdens deze bijeenkomst worden de be zoekers in de gelegenheid gesteld met elkaar van gedach ten te wisselen over datgene wat hen bezig houdt. Vooral ouders die slechts kort op de hoogte zijn van het homofiel zijn van één van hun kinderen kunnen, door er met ande ren over te praten, een eind op weg geholpen worden naar verwerking en acceptatie ervan. Behalve ouders zijn ook andere directe familieleden op de bijeenkomst welkom. Er is een forum aanwezig dat ingaat op alle vragen die tijdens de gesprekken naar voren komen. De ontmoetingsmiddag vindt plaats in het gebouw M.O.B. aan de Witte Singel 93 in Leiden, vanaf half twee. De kosten bedragen twee gul den vijftig per persoon. Koffie en thee is bij de prijs inbe grepen. Inlichtingen via tel. 071-155620 of 122528, na zeven LEIDEN Het afgelopen weekeinde zijn er weer di verse inbraken gepleegd. Uit een houten noodwinkel op de hoek van de Molenstraat en de Marnixstraat werd de kassa, waarin 125 gulden zat, gelicht. Tevens namen de inbrekers voor 3000 gul den rookwaren mee. Uit een kruiser, die lag ge meerd in een haventje aan het Waardeiland is een cassettere corder ter waarde van 525 gul den ontvreemd. Tevens wer den in de boot voor 150 gulden vernielingen aangericht. Uit een auto, die stond gepar keerd op een parkeerterrein aan de Sumatrastraat ver dween een zender ter waarde vaa 390 gulden. Uit een ande re auto, die stond geparkeerd op het terrein achter de flat aan het Stationsplein werden een cassetterecorder met boxen, een halflang suede jasje en een zonnebril met een ge zamenlijke waarde van 600 gulden gestolen. Om in de auto te komen, vernielden de in brekers de achterruit. NIEUWKOOP De Nieuw- koopse actiegroep 'HOI' heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag het oude raadhuis in de Nieuwkoopse1 Dorpsstraat gekraakt. De groep protesteerde hiermee tegen een mogelijke afbraak van het gebouw voor de ves tiging van een bankkantoor. De bezetters hadden begrepen dat het gemeentebestuur van Nieuwkoop op dit moment on derhandelingen zou voeren over de sloop van het gebouw dat sinds twee jaar leeg staat HOI ('Helpt onze ideeën') wil dat het voormalige raadhuis een functie krijgt in het plaat selijke sociaal-culturele gebeu ren. Na een gesprek met de burgemeester en enkele raads leden is zondagavond besloten het pand te ontruimen. De Nieuwkoopse politie heeft zich niet met de krakers bemoeid. LEIDEN Een 34-jarige Lei- denaar heeft vannacht om een uur een 24-jarige stadsgenoot op de Beestenmarkt dusdanig toegetakeld, dat de man met een zware hersenschudding en verscheidene hoofdwonden naar het AZL moest worden overgebracht De 34-jarige Leidenaar is later aan de hand van getuigenverklaringen door de politie in de kraag ge- .vat. PAC *|Q LEIDSE COURANT MAANDAG 21 APRIL 1980 PAGINA 3

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3