Ierse Johnny Logan wint onverwacht het Eurovisie Songfestival TERUGBLIK J Kampcommandant moordde uit liefde voor vaderland TELEVISIE VANAVON RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 21 APRIL 1980 PAQ 3I< Johnny Logan liet zijn tranen de vrije loop. „Ik kan het nog steeds niet geloven, maar ik leef in de zevende hemel. Ik ben vooral blij voor het Ierse volk, want dit vin den de Ieren geweldig." De Ierse zanger wist nauwelijks hoe hij op zijn succes moest reage ren. Volkomen onver wacht won hij zaterdag avond met zijn liedje „Just Another Year het 25 ste Eurovisie Songfestival. Het veel besproken liedjesfeest, dat dit jaar een hoger niveau kende dan an ders, maar waarvan de uitslag weer even ver rassend was. Bedolven onder de fotografen kon de 24-jarige Johhny zijn lol niet op. Snikkend viel hij in de armen van Shay Healy, de componist van zijn win nende liedje, dan weer stortte hij zich gillend in een vreug dedans met zijn emotionele Ierse begeleiders. Johnny: „Ik zei voor het festi val al dat „Just Another Year" een erg sterke song is, vooral de orchestraties van het nummer zijn geweldig. Het is gewoon een goed lied zonder show en overbodige toestanden. Vijf jaar lang heb ik bij elk optreden dezelfde kleren gedragen. Vanavond heb ik weer voor dat pakkie gekozen en dat heeft me ge- Johnny Logan, Katja Ebstein en met de hoed Shay Healy, de componist van het winnende liedje, worden .in de bloemen gezet. luk gebracht. Maar het leuk ste vind ik het voor mijn ou ders. Ik ben in Australië ge boren en op 9-jarige leeftijd naar Ierland gegaan. Mijn ou ders zijn daar gebleven, want mijn vader staat er bekend als een goed tenor. Hij heeft zijn carrière als zanger helemaal zelf opgebouwd. Als hij hoort dat ik hier gewonnen heb, wordt-ie gek van blijdschap," lachte Johnny, terwijl hij de champagne-fles liet spuiten. Sentimenteel Toch is het nauwelijks een vrolijk liedje waar Johnny mee zegevierde. Shay Healy legde uit waar het in het lied allemaal om draait. Shay: „Nee, het is zeker niet vrolijk. Het gaat over de dood van mijn moeder. Mijn vader had het daar erg moeilijk mee. Ik zag hoe hij moest vechten om over het verlies van haar heen te komen. Op een dag zat ik in een dubbel dekker bus in Dublin en luis terde naar een gesprek van twee jonge mensen. Ineens zei de een tegen de ander „Yeah, but what's another year", zo van „wat doet een jaar langer er eigenlijk toe"? Toen kreeg ik het idee voor een song over mijn vader. Hoe belangrijk het voor hem was, zijn vrouw nog een jaar langer bij zich te kunnen hebben. Maar laten we hier niet te sentimenteel worden, het is tijd om te drin ken en te feesten." Shean Healy, de componist van het winnende „Just Another Year" geeft uit blijd schap zijn hoed aan winnaar Johhny Logan. De Ierse zanger Johhny Logan als een trotse winnaar met de trofee. Niet alleen Johnny's ning bracht een hele c natie, de gehele puntentelling verliep al even verrassend. Iedere Nederlander in de zaal hied de adem in, toen de ner veuze Marlous Fluitsma de jury's van de eerste landen opbelde voor de punten. Oos tenrijk, Turkije en Nederland bedeelden het liedje „Amster dam" van onze eigen Maggie McNeal met de maximale sco re van twaalf, waardoor Mag gie in het begin de lijst aan voerde. Zou het dan toch gaan gebeuren? Maar Denemarken, Zwitserland en Noorwegen hielpen Ierland vlot langs zij, op de voet gevolgd door de als favouriet gestartte Katja Eb stein. De Zwitsers liepen daarbij zelf ook aardig binnen met het nummer „Cinema" van Paola. Daarna liep Ier land snel uit en kon aan het eind slechts ide Belgische jury het ..Theater" van Katja Eb stein noch voorbij Ierland helpen, door haar met de hoogste score te bekronen. De Belgen hadden echter maar zes puntjes voor Katja's wei nig originele nummer over en zo konden de Ieren elkaar in de armen sluiten Het zoete werkje „Love Enough For Two" van de Engelse groep Primadonna was intussen ook sterk nader bij gekomen en ging als derde over de streep. Maggie, waarvoor het alle maal zo goed begon, viel plot seling stil, maar eindigde toch nog op een fraaie vijfde plaats achter Zwitserland. Onze nationale trots, die tij dens de uitvoering van haar Amsterdam een zelfverzeker de, maar misschien wel een te ontspannen houding aan nam zei na afloop: „Ik ben erg tevreden met de behaalde vijfde plaats. Voor dat ik aan alles begon, wist ik dat ik met m'n liedje niet af zou gaan. Toen de puntentel ling begon, dacht ik: het gaat te goed, dat kan nooit goed gaan. Ik werd er helemaal on passelijk van. Of ik tijdens het zingen zenuwachtig was? Ach, helemaal ontspannen ben je natuurlijk nooit, maar je pro beert dat wel zo te laten over komen. Maar een klassering bij de eerste vijf dat is zo gek nog niet." Sportief Katja Ebstein nam haar ne derlaag sportief op. „Ik ben beslist niet teleurge steld. Ik heb nog nooit een tweede plaats gehaald, wel een derde. Het nummer van Johnny is een erg sterk lied met een mooie melodie. Hij heeft verdiend gewonnen. Maar het liefst had ik Paola uit Zwitserland 2 De Zweedse Stig Andersson, de grote man achter de groep Abba, en in Den Haag op pad rrtet zijn nieuwe pupil en deel nemer Thomas Ledin merkte terecht op: „Het belangrijkste van dit fes tival is dat het niveau van de nummers sterk is gestegen. Vanavond hebben alle arties ten dit gebeuren weer nieuw leven in geblazen." De manager van Johnny wist zijn idool eindelijk los te scheuren van de hoorde foto grafen en riep met vaste ze kerheid. „Tot volgende keer allemaal, dan zien we jullie in Dublin, daar kan je gerust op zijn", waarna winnaar en verliezers zich overgaven aan het feest gedruis, dat tot in de kleine uurtjes duurde. Centraal in de gedramati seerde documentaire „Aus einem Deutschen Leben", die de AVRO vanavond uit zendt, staat de levensge schiedenis van Rudolf Höss, eerste kampcommandant van Auschwitz. Deze film, die gebaseerd is op het boek „Doden is mijn beroep" van Robert Merle en op de auto biografische aantekeningen van Höss, volgt laatstge noemde vanaf zijn jeugd tot het moment dat hij geëxecu teerd wordt (1947). Höss, die eigenlijk Franz Lang heette, bekende verantwoordelijk te zijn geweest voor het ver gassen van miljoenen men sen tussen 1941 en 1944. Deze moorden bleef hij evenwel zien als het dienen van volk en vaderland. Met zijn men taliteit en zijn karakter structuur was hij een typi sche volgeling van Adolf Hitler. Wat regisseur Theo- dor Kotulla vooral interes seerde, was Langs ontwikke ling vanaf zijn jeugd totdat hij commandant van Ausc hwitz werd. De film is in de eerste Dlaats een verhande- hou t1 het LJ scherm in het oog ling over een moordenaar geworden en niet zozeer over de slachtoffers. Ned. II 20.55 uur. Fimquiz Gast in „Voor een briefkaart op de eerste rang" is filmpro ducent Matthijs van Heynin- gën, wiens nieuwe product „Lieve Jongens" (gebaseerd op het boek van Gerard Reve) begin mei in première gaat. Ned. I 19.35 uur. Alles is anders Naar aanleiding van de woor denwisseling, die minister Wiegel onlangs had met jour nalist Henk Hoorn, ontvangt Aad van den Heuvel Joep van Tijn en minister Lubbers. Laatstgenoemden zullen dis cussiëren over de grenzen waaraan een journalist zich heeft te houden. Vervolgens wisselen Arie Kuiper en Bert van Duijn, hoofdredacteuren van respectievelijk De Tijd en Hervormd Nederland, van ge dachten over het nieuwe, rechts georiënteerde, katholie ke weekblad dat Hennie ter Brink wil uitgeven. Tot slot praat Aad van den Heuvel met Cees Buddingh over de boe kenweek en speelt pianist Polo de Haas met twee andere mu sici od de piano. Ned. I 20.25 uur. Wat heet beter De bekende Baarnse arts-acu- puncturist-yogaleraar Rama Polderman legt uit waarom sommige mensen zo moeilijk afstand kunnen nemen van hun moeilijkheden. De yoga- filosofie kan volgens hem hier iets aan doen. Yogalerares Dijkstal demonstreert een aan tal oefeningen die ontspan-' nend kunnen werken. •Ned. I 21.55 uur. Rondje Theater In het programma van Hans van Willigenburg wordt terug geblikt op de ruim veertigjari ge carrière van de 62-jarige Josephine van Gasteren en haar opstelling ten opzichte van het Nederlandse theater- gebeuren. Er worden scènes getoond uit „Glazen speel goed" van Tenessee Williams, het toneelstuk waarin Josephi ne dit seizoen speelde en ver der laat deze actrice iets zien uit haar soloproduktie „Niet geloofd, wel gedaan", die vori ge week in première is gegaan. Ned. I 22.30 uur. Toppop Ad Visser presenteert het overzicht van de top dertig Frans Dat Frans spreken niet zo moeilijk is als de meeste rflen- sen denken, bewijzen Sarah Snoeck-Alain en Jan Brusse. Ned. II 20.50 uur. Nogal wat figuren van uiteen lopende pluimage traden in het weekend voor het voet licht. Nog afgezien van al die mooi gevederde zangvogels in het Songfestival. In de plaats daarvan keek ik in hoofdzaak naar Béjarts verfilmd ballet over Venetië, wat in veel op zichten deed denken aan „Der Tod in Venedig" van Thomas Mann. Diezelfde naar het mor bide en decadente neigende at mosfeer van een op de rand van de dood wankelende stad. Liefde en dood in een fascine rende omstrengeling met de ode aan de vreugde als mooie afsluiting. Bejart heeft er in zijn soms overdadige stijl een tussen surrealisme en symbo liek uit de Franse school ba lancerend stuk van gemaakt. Het schilderachtige visioen ligt hem beter dan de strakke lijn. Venetië als steeds aanwezige achtergrond was er een schit terend decor voor. Dit zal wel een vertoning voor fijnproe vers geweest zijn, ook al door de lengte van bijna twee uur. „Achter het Nieuws" ging er blijkbaar ook van uit dat na al dit luisteren de aandacht voor echte problemen wel in hoofd zaak moest zijn uitgeblust. De rubriek had niets actuelers dan een reportage over Portu gal, zes jaar na de revolutie. De klok blijkt daar terugge draaid naar de oude onder drukking en eigenmacht van de grondheren. Maar zij dit uit hun pas verworven land wa ren verdreven bleven optimis tisch zingen. Andere liederen, zo knoopte Brugsma er paraat aan vast, dan die welke Portu gal naar het Songfestival zond. Zo was ook dit weer op een lijn gebracht. Nu dan de in het begin ge noemde uiteenlopende perso nen. De AVRO had er zondag zelfs drie op een rij. Achter eenvolgens Geert Lubberhui zen, die van de Bezige Bij een belangrijke uitgeverij maakte, weer eens Anton Heijboer met zijn vrouwen, dit keer gezien door-het oog van fotograaf An ton C. Veldkamp, en de mis kende verzetsheldin uit de Tweede Wereldoorlog Hannie Schaft. Geert Lubberhuizen, hoewel nooit .gesteld geweest op ont moetingen waarbij veel woor den te pas moesten komen, werkte erg mee om er bij zijn afscheid een mooi portret van te maken. Afscheid van de Be zige Bij, maar niet van het uit geversvak. Hij wil in Ierland kleine en fijne boekjes uitge ven, dus in feite weer begin nen zoals hij begon bij de Bezi- NEDERLAND 1 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Sesamstraat 18.45 Kortweg: Culturele actualiteiten 18.50 Staatsloterij: 2e trekking van de 690e loterij 18.55 Journaal KRO 18.59 Tom 6 Jerry, tekenfilm 19.10 De avonturen van Ivanhoe, jeugdserie 19.35 Voor een briefkaart op de eerste rang 20.25 De alles is anders show KRO 21.55 Wat heet beter: medische rubriek 22.30 Rondje Theater NEDERLAND2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden TELEAC 18.25 Italiaans: Avanti avanti, les 9 AVRO 18.59 Doctor Snuggles, kinderserie 19.05 AVRO's Toppop AVRO 20.27 Televizier Magazine 20.50 Frans op z'n Brusse 20.55 Doden is mijn beroep, gedramatiseerde NEDERLAND 1 NOS-NOT 10.00-12.00 Schooltelevisie NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden Actual. 18.45 Kleuterserie. Heinrlch. der gute Koenig, 19.25 Cult, magaz. 19.59 Progr WDR: 18.00 Amus.progr. Aansl Actual. 19.45 Weerber.) 20.00 20.15 Das der Stadt, tv-serle. making van de weekwinnaars Reportage. 22.00 Spelprog 7:lt) D.40-0.45 Journ. Chemie. Journal 3. 20.00 Journ. 20.~15 F drage en discussie. 21.45 Das beginnt im Juli (Julio cornier lio), speelfilm. 23.40 Journ. BELGIE NEDERLAND 18.00 Tekenfilmserie. 18.01 filmserie. 18.30 Open School. Inform, progr. J 19.35 Meded. Journ. 20.10 Weerber. 20.15 progr. 21.00 Penmarrlc, Consumentenm!1-. eat< re BELGIE FRANS eest 18.15 Spelprogr. 18.30 Literair er gaz. 18.45 Sport. 19.15 Reg. m.Pcf 19.29 Weerber. 19.30 Journ. 19.! ef form, progr. 20.00 Comment vol öe' million de dollars (How to steel ider lion dollars), speelfilm. 22.30 Filr esse 23.00-23.05 Joum. |[e n i nbi Georges Simeon. 21.20 A chi musique: Piccolo Coro del Cori liano. 22.00 Journaal. 22.20-J Sportultzending van Mare Jeunla^ jntalre W j 17.50 Jo /f 9.30-1 Journ. 16.15 Documentaire 17.00 Krelling, tv-serie. (Region, progr. NDR: 9.30-1 Kleuterprogr. WDR: 8.25-1 Schooltelevisie. (9.30 Kleuterprog 10 DUITSLAND 2 NEDERLAND2 NOS •13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. en aktualiteiten. 10.25 Als Hitier das rosa Kaninchen stahl. tv-serle. 12.20 Aktueel magaz. 12.50 DUITSLAND 3 WDR 7.55 Gym. 8.05-12.10 Schooltelev ^ru (9.30 Kleuterprogr.). 17.00-1 Schooltelevisie. 17.30 Tv-cursus. BELGIE NEDERLAND 1 ,14.00-16.00 Schooltelev 17.00-17.30 Schooltelevisie. BELGIE NEDERLAND 2 14.00-16.00 Schooltelevisie 17.00-17.30 Schooltelevisie. ld DE ge Bij. En als het kan daar een nieuwe James Joyce ontdek ken, althans een auteur van wie de wereld zal opkijken. Enkele karakteristieken van hem zelf over het vak: een uit geverij is een warwinkel van menselijke relaties, je moet zo wel stimuleren als afhouden van onberaden penvoering, je kunt niet vroeg genoeg zijrf met de ontdekking dat je niet kunt schrijven. Zelf denkt hij al jaren over een roman over Verolme, maar is er zioh van bewust dat hij meer uitgever is dan schrijver. Personeel en schrijvers van de coöperatie getuigden van de grote mense lijkheid waarmee onder Lub berhuizen kon worden ge werkt. Geert werd geprezen als een vaderfiguur. Vooral Remco Campert zal hem mis- Een portret was er ook van Hannie Schaft, maar met veel minder duidelijke contouren. Over deze verzetsheldin wordt nog altijd weinig geopenbaard. Dat dit iets te maken kan heb ben met haar communistische sympathieën, of met relaties tussen de ilegaliteit en de Vel- zer affaire, nog altijd een van de best bewaarde geheimen van de na-oorlogse ophelde ring, die haar executie zou neDoen veroorzaakt op een moment dat liep dat dit niet afspraal f>e. uat «it met meel zou ge beuren, het bleef duister. Maslue daar ging het ook niet om, al Pn' dus de samenstellers. Het gin alleen om een menselijk poi 'Ail tret. Je zou dus kunnen zegge dat men weer in de nogal te rughoudende hommage is blij ven steken. Bij een volgend bevrijdingsherdenking zo men alle, ook de allerlaatst feiten, eens moeten weerge ven. Zodat de verdonkerema 74 ning eindelijk plaats kan ma V ken voor een duidelijk en on omwonden eerbetoon. Veel netelige'kanten bleek he LEI onderzoek op te leveren da een Cherrie Duijns voor de VPRO lijk verrichtte naar het door dl1 aa KEMA begraven radio-actie kla materiaal, naar aanleiding van je het overlijden van een kind dai dat mogelijk met zulk mate- Bri riaal in aanraking kan zijn ge komen. Cherrie Duijns ging He als een foxterrier achter de be- daj schikbare gegevens aan. Maar yot stuitte op een bastion van ont- ko] wijkende en vage verklarin- yei gen. Weer een andere keur hu dan men van de KEMA ge- "w wend is. Het enige dat op hel Me moment met zekerheid vast- nii staat is, dat het lang geleden in ge de grond is gestopt. Maar het mi onderzoek gaat voort. 131 HAN JONKERS ee

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2