Strand-horeca hoopt op bijstandswet Jongeren bestormen Paleis Noordeinde Ierland wenst spoedberaad met andere Unifillanden Maandag 21 april 1980, 70e jaargang no. 21636 ekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas -jdacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes i 4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: al 46,30; jaar ƒ173,70; losse nummers: 60 cent. Rudolf Höss Verfilmde levensgeschiedenis van Rudolf Höss in „Doden is mijn beroep" om 20.55 uur op Ned. II. Om 19.05 uur „Top- pop". Op Ned. I om 20.25 uur. „Alles is anders" en om 21.55 uur „Wat heet beter". Om 22.30 uur „Rondje Theater". Nachtvorst Vannacht kans op nachtvorst. Morgenoverdag wolkenvelden en bijna overal droog. Middag- temperaturen rond 10 graden. Morgen zon: 6.26 - 20.48. Schev. hoogw.: 9.16 en 22.11. Laagw.: 4.49 en 17.16. in bekent ..PP,islag op itterdamse ichauffeur ERDAM De Rotterdamse heeft vannacht een 25-jarige .ingehouden die heeft bekend 21 agochtend de 20-jarige taxi- d feur G. Bruma uit de Maasstad ieer in het hoofd te hebben ge- die als hij het haalt waar lijk zijn hele leven verlamd zal i en nooit meer zal kunnen in, werd zaterdagochtend vroeg steloos in een portiek gevonden, fel de dader het nog heeft toegegeven, ver- t de politie dat het mo- y's. Vo|Voor de aanslag roof De taxi van Bruma honderden meters ver- aangetroffen. De poli- enkt dat hij nog gepro- 1 heeft de dader achter- gaan. De uit Suriname istige Bruma woont if jaar in Nederland drie maanden gele- C„c,p^ taxichauffeur. Het is de u reist de aanslag dit jaar op ;m hauffeur in Rotterdam. Kabinet wil extra verb oging gasprijs DEN HAAG De gastarieven zullen in de toekomst met nog minstens negen cent per kubieke meter stijgen om de prijs gelijk te krijgen aan die van stook olie. Deze prijsverhoging komt op de stijging van zeven cent per kubieke me ter die op 1 juli aanstaande ingaat. Het kabinet heeft nog niet beslist of de extra stijging van negen cent in één keer zal worden doorgevoerd of in etap pes. Ook de ingangsdatum ervan staat nog niet vast. Dit heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) zater dag bekend gemaakt. Volgens de be windsman zal de prijsverhoging via be lastingverlaging moeten worden gecom penseerd en niet via prijscompensatie. Winkels dicht op 30 april DEN HAAG Op 30 april gaan de winkels verplicht sluiten. Dit heeft het Cen traal Overleg Detai- handel (COD) laten weten. Het COD adviseert de win kels om eveneens op 5 mei te sluiten. Die dag is voor het personeel in de de tailhandel een vrije dag met behoud van loon. Treinstel uitgebrand LEEUWARDEN Bij een brand op het station in Leeuwarden is vannacht een treinstel verwoest. Schade .voor de NS:, zeker kwartmiljoen gulden. De brand werd ontdekt door een portier van het hotel tegenover het stai- ton. Toen de brandweer kwam, stond één treinstel al in lichtelaaie. De politie acht brandstichting niet uitgesloten en is daarom met de spoorwegrecherche een onderzoek naar de oor zaak begonnen. Kritiek Dolman op wegblijven kamerleden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kamervoorzitter Dolman is het niet eens met de kamerleden die bij de inhuldiging zullen wegblijven omdat zij niet opnieuw de eed op de grondwet willen afleggen. Het opnieuw afleggen van de eed bij de inhuldi ging van een nieuwe vorst staat in de grondwet vermeld. „Ik vind het vanzelfsprekend dat ieder- een zich aan de grondwet houdt",aldus Dolman. Volgens de kamerleden, drie van de PvdA en twee van de PSP, zal het opnieuw afleggen van de eed niets toevoegen aan de eed die zij reeds op de grondwet hebben afgelegd bij hun intrede in het parlement. Ie ven 1,S.t.i.g(; ORNEl Vy j'1?3 trd ine iropa at Iran timatum -ellen >1. tel. (EMBURG/DEN lad.zo^G De negen leden irt, g< de EG zullen naar ver- Pusi bting morgen besluiten een ultimatum te stel- van enkele dagen voor •ijlating van de Amerl- nse gijzelaars in Tehe- Tevens zal dan worden gedeeld welke maatrege- de EG neemt wanneer op het ultimatum wordt ka igaan. Naar verluidt zou m zich bij de opstelling de EG aansluiten en zal apanse minister van bui- andse zaken morgen in m/zjiemburg aanwezig zijn :er de ministers van landse*zaken van de minister Van der Iw is voortijdig uit Ja- truggekomen) daar bij- jmen. rerwacht, dat een datum /orden gesteld waarop de gijzelaars vrij moet »n gelaten of een datum, Mri )p definitieve toezeggin- 'oogs 1 over de beëindiging van Ola gijzeling zijn gedaan. Men ht het niet uitgesloten dat ze data vallen voor de Euro- e topconferentie van 27 en april. In Teheran werd gis- 70i en bekend, dat Iran geen van! i meer zal leveren aan Por- Adf ak Dit land heeft besloten sancties van de VS tegen n te ondersteunen. Ook de anse olieleveranties aan Ja- (ruim 11 procent van de e Japanse olieimport) zul- worden gestaakt. Dit om- Japan niet akkoord wenst met een tussentijdse sverhoging van de Iraanse met vijf gulen per vat van liter. STORM SLEURT HONDERDEN PAVILJOENS DE ZEE IN DEN HAAG Burgemees ter Schols van de Den Haag gaat de mogelijkheden na om de miljoenen-schade die de strand-horeca in Scheve- ningen en Kijkduin het af gelopen weekeinde heeft ge leden, op de bijstandwet te verhalen. Overheidssteun is de enige mogelijkheid om de op tal van plaatsen aan de kust zwaar getroffen pavil joen-houders voor een finan ciële catastrofe te behoeden. Juist in verband met de risi co's van voorjaarsstormen kan de strand-horeca zijn be zittingen pas na 15 mei ver zekeren. In Kijkduin, Scheveningen, Katwijk, Bloemendaal, IJmui- den en aan de Zeeuwse kust richtte de noord-wester storm - de zwaartse april-storm sinds 1973 - de grootste schade aan. Vele honderden strandtenten, paviljoens en (veelal eveneens onverzekerde) zomerhuisjes werden kapotgebeukt en de zee ingesleurd. De totale om vang van de schade valt op dit moment nog niet nader te be cijferen dan op „vele miljoe nen guldens'^ Ernstige per soonlijke ongelukken deden zich aan land niet voor. Op zee kwamen twee bemanningsle den om het leven van de de Westduitse kustvaarder Alt mark die 25 mijl uit de kust voor Westerschouwen verging. Een Belgische helikopter wist drie van de vijf opvarenden uit zee op te pikken. Het Ne derlandse marineschip Korte- naer borg het stoffelijk over schot van een vierde beman ningslid. De vijfde opvarende wordt nog vermist, maar de hoop dat hij nog in leven is, heeft men laten varen. Het hoogtepunt van de storm viel in de nacht van zaterdag op zondag. In Den Haag, Was senaar, Noordwijk en Katwijk werd zaterdagavond laat het eerste alarm gegeven. Op het Toen de wind was gaan liggen^restte langs een groot aantal stranden aan de Hollandse en Zeeuwse kust nog slechts een ravage, zoals hier op Scheveningen. Fot0'S Simon E Smit. hoofdbureau van politie in Den Haag kwamen om half twee zaterdagnacht vertegen woordigers van de gemeente, de politie en de reddingsbriga des bijeen voor het opstellen van een noodplan. Een sectie van de Mobiele Eenheid werd weggeroepen van surveillance bij het Songfestival in het Congresgebouw om te worden ingezet in Scheveningen en Kijkduin. Tussen de aanstor mende zee en de barakken op het strand werden twee meter hoge zandwallen opgeworpen. Naar later zou blijken tever geefs. De zandzakken die men in Katwijk ter bescherming van de paviljoens aanbracht, haalden al helemaal niets uit. Op de Scheveningse boulevard bracht men ook nog zes grote schuivers van de reinigings dienst in stelling die voortdu rend tussen de Pier en het Zwarte Pad heen en weer re den om het opstuivende zand te verwijderen. Tot zeven uur 's ochtends kon de situatie nog redelijk in de hand worden ge houden. Om acht uur echter was het water op zijn hoogste punt en deed de strandtenten plus zzes kinderbewaarplaat sen verdwijnen. Van de poli tiepost aan het Zwarte Pad bleven alleen de betonnen fundamenten over. (Zie verder pag.7) JA KORTE CHARGE WEER VERWIJDERD ÏEN HAAG Leden van de Haagse politie n de Mobiele Eenheid hebben zaterdagmid dag met enkele charges verhinderd dat een djftigtal jongeren het Paleis Noordeinde »uden bezetten. Wel slaagden enkele jonge- "en erin het dak van het paleis te bereiken, Waarop zij de woorden kalkten: 60 miljoen ^publiek". Drie jongeren zijn aangehou- [flJ <|en, maar na verhoor weer vrijgelaten. WDe jongeren begonnen om ongeveer half twee '"et het plat trappen van het hek dat om het Paleis staat. Drie van hen klommen via de bouwstelling op het dak op en kalkten er met witte verf de zin: „60 miljoen Republiek" op. De inmiddels gearriveerde politie trachtte eerst de zaak in der minne te schikken. Toen dat niet lukte verspreidden acht agenten met een poli tiehond de jongeren. Tijdens de charge werd de hondenbegeleider door een demonstrant in de buik getrapt. Een andere 20-jarige jongere gooi de, een vol bierblikje naar de agenten. De poli tie hield één van de dakbeklimmers aan. Na de komst van de Mobiele Eenheid en een kleine achtervolging verdween de groep. NA MOORD OP IEREN IN LIBANON DUBLIN Ierland denkt er niet over om, na de moord op twee Ierse Unifilmilitai- ren, zijn contingent uit Zuid- Libanon, maar wenst wel op korte termijn een bijeen komst van landen, die troe pen leveren aan de Unifil- macht, om te spreken over de veiligheid van deze troe pen. Intussen heeft de moord op de twee Ieren een sji'itische bloedwraak voor de dood van twee sji'itische betogers de VN min of meer met de rug tegen de muur geplaatst. Deze positie wordt nog versterkt door de omstandigheid dat Is raël de moord veroordeelt, maar toch de troepen van majoor Haddad, in wiens „ge bied" het gebeurde heeft plaats gehad, blijft steunen. De Veiligheidsraad komt deze week opnieuw bijeen om de taak van de „blauwhelmen" nader te omschrijven en hun middelen te verschaffen om deze taak uit te voeren. Dit houdt in: ofwel herstel van de Libanese souvereiniteit tot de grens met Israël, wat elimina tie van Haddads troepen in houdt, ofwel een erkenning, dat de VN in het betrokken gebied onmachtig zijn. De commandant van de Uni- filtroepen in Zuid-Libanon, generaal Erskine, heeft een Amerikaanse waarnemer-offi cier ontslagen. Erskine stelt hem, VN-waarnemer Harry Klein, verantwoordelijk voor de dood van de twee Ieren. Hij zou, volgens Erskine, in strijd met de instructies hebben ge handeld door het gezelschap, waarvan ook de twee Ieren deel uitmaakten, een gebied te laten betreden, waarvan hij wist, dat het voor Ieren ge vaarlijk was. PLO-delegatie in Leiden en Den Haag DEN HAAG/LEIDEN Afgevaardigden van de Pa lestijnse Nationale Raad, die een aantal Europese hoofdsteden zullen bezoe ken, doen daarbij ook Den Haag en Leiden aan. Twee leden van de delegatie zijn gisteravond voor een bezoek van twee dagen in Neder land aangekomen. De werkgroep Israël heeft vandaag bij vice-premier Wie gel geprotesteerd tegen een dergelijk overleg tussen Ne derland en de PLO. Vanmid dag werd hiertegen in Den Haag ook een protestmars ge houden. De twee PLO-afgevaardigden praten met de vaste kamer commissie voor Buitenlandse Zaken en bezoeken verder de Leidse universiteit en burge meester van der Louw van Rotterdam. Zij zijn in Neder land op uitnodiging van de ka merleden J. N. Scholten (CDA) en J. de Vries (PvdA) met wie zij uit Straatsburg naar Nederland zijn gereisd. STAAT DER NEDERLANDEN 101% LENING 1SSO PER 1991/SOOO Inschrijving volgens het tendersysteem op 22 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Noorwegen eerste van West- Europa OSLO Ala eerste Westeu ropees land heeft Noorwe gen besloten niet deel te ne men aan de Olympische Spelen in Mos kou. Zaterdag werd in de ver gadering van de nationale sport- associatie daarover gestemd. Met 73 tegen 53 stem men werd tot de boycot besloten uit protest tegen de Russische invasie in Afghanistan. Een eerdere beslissing van het Noors Olympisch Co mité, dat op 26 maart met 1913 stemmen besloot wel een ploeg uit te zenden, werd hiermee ongedaan gemaakt. Door de Noorse regering is geen enkele druk op dit besluit uitgeoefend. Toen zes Noorse wor stelaars, die deelnamen aan de Europese kampioen schappen in Tsjechoslowakije, de beslissing verna men, vertrokken zij onmiddellijk naar huis. In andere Scandinavische landen - Denemarken, Zwe den, Finland - spraken de Olympische comité's zich zaterdag uit vóór deelneming. Egypte daarentegen meldde zich af bij het IOC. Columbia besloot deel te nemen aan zwemmen, atletiek en voetbal. De Europe se judobond meldde vanuit een vergadering in Straatsburg dat ze voor deelneming is. De internatio nale handbalfederatie, bijeen in Wenen, kwam met iets „aparts". Landen die behoren tot de A-groep (o.a. wereldkampioen West Duitsland) en niet deelne men aan het Olympisch handbaltoernooi zullen naar de B-groep worden verwezen. De FISA (internationale roeibond), riep de leden op vóór deelneming te stemmen. Australie's Olympisch comité zal een ploeg voor Moskou formeren maar aarzelt nog die ook uit te zenden omdat de regering pertinent tegen is. De Sovjet Unie zal een campagne ontwikkelen om het Amerikaans Olympisch Comité uit de Olympische be weging te weren. Vitaly Smirnov, Russisch lid van het IOC, zal dat voorstel op een vergadering van de uit voerende raad van het IOC indienen. Tot slot van deze opsomming van ja of nee en twijfel: de Westduitse Olympische kandidaten, die dit week einde bijeen waren in Warendorf, namen een resolutie aan waarin wordt gezegd dat het overgrote deel vóór deelneming aan de Spelen is. AZ niet naar SaoediArabië ALKMAAR AZ'67 zou eind mei een voetbaltrip ma ken irf Saoedi-Arabië. Dat land heeft naar aanleiding van de vertoning van de film „De dood van een prin ses" op het Nederlandse tv-scherm besloten, hét aan tal visa voor Nederlanders drastisch te beperken. De trip van AZ zal daardoor geen doorgang vinden. Motorcoureur ernstig gewond bij training afgelaste strijd ZANDVOORT Motorcoureur Klaas Davidson uit Opmeer raakte zaterdag tijdens de training op het cir cuit van Zandvoort zeer ernstig gewond. Hij verloor de macht over zijn stuur. Met twee gebroken benen, be schadigde knieschijven en ernstig hoofdletsel werd hij vervoerd naar het St. Elisabethziekenhuis in Haarlem. Gisteravond was hij nog buiten bewustzijn. De races in Zandvoort werden gisteren afgelast wegens de he vige windstoten op het circuit. Motorcoureur Elvio Zanini (42) uit Milaan vond giste ren op het circuit van Nordo de dood toen hij uit de bocht vloog tijdens een poging die hij met drie andere coureurs deed om het duurrecord te verbeteren. De renners zouden elkaar om de drie uur aflossen. Zanini had pas drie kwartier gereden. Compleet ZEIST Er ontbrak nog één lid aan de scheidsrech- terscommissie van de KNVB. Het bestuur betaald voetbal heeft daarin voorzien door Gerard Jonker (48, uit Voorburg) in overleg met de BVSB (scheidsrechter- sorganisatie) te benoemen. Jonker beeindigde vorig seizoen zijn carrière als scheidsrechter. De commissie bestaat uit v.d. Kroft, De Bruin, Jonker, D'Ancona en Wallenburg. Geen Jan Peters ALKMAAR Jan Peters, de middenvelder van AZ'67, heeft bondscoach Jan Zwartkruis bericht dat zijn knieblessure hem belet kandidaat te zijn voor de selectie voor het Europees landenkampioenschap in Italië. Gaten Nottingham weet nu 11 >t K) Drie dagen voor het duel tegen Nottingham Forest blijken er aardig wat gaten in de verdedi ging van Ajax te zitten. Of moeten we de schuld op het stormachtige weekend werpen AMSTERDAM Brian Clough, de trainer van Notting ham Forest, was niet naar Ajax MVV gekomen. Hij zond zijn assistent Peter Taylor die in zijn rapport noteer de: „Forest Is in alle opzichten beter dan Ajax. We wilden ons nog van enige klei ne zaken vergewis sen en daarom was ik hier. Nu weet ik het". Taylor was na het gruwelijke ver lies van Ajax (MW won met 63) uit eraard niet onder de indruk van de te genstander voor woensdag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1