Sir Wouter één van de beste volbloeds h i 1 1 k t" V Drastische veiligheidsmaatregelen formule-1 Bleekemolen vierde Twee overwinningen voor Lackey Winst Schulting nzekerheid heerst >ei- ledstrijd luitertop ichterop Play-offs voor waferpoloërs VOLLEBREGTDERDE iSPORTTRIBUNE Onaanvaar- baar De chaos rondom de Olym pische Spelen van Moskou wordt met de dag groter. De voornaamste oorzaak is dat in Europa alleen Noor wegen zich heeft uitgespro ken en besloten heeft niet te gaan. Voor het overige wacht iedereen op ieder een. Voorts mag worden verondersteld dat tot het uiterste wordt gewacht met de besluiten omdat zelfs de Verenigde Staten, hoewel officieel niet gaand, nog een kiertje van de deur open hebben gelaten (voor zover de omstandigheden ten aanzien van Afghanis tan zich niet wijzigen). In di verse landen heerst ook verregaande onderlinge on enigheid. Zoals in West- Duitsland dat ten opzichte van andere landen, bijv. Nedefrland, een belangrijke positie betreffende wel of niet gaan inneemt. Daar zegt Willy Daume, voorzit ter Westduits Olympisch Comité: „Ik vind dat we naar Moskou moeten". Te zelfdertijd verklaart Willi Weyer, voorzitter van de Westduitse Sportfederatie: „We zullen waarschijnlijk een ploeg sturen", terwijl Gerhart Baum, minister van binnenlandse zaken, zegt: „De regering zal woensdag een advies uitbrengen maar de Westduitse sport wereld kan vrij van politie ke druk zelf beslissen". Onzekerheid alom derhal ve. Daarbij is nog gekomen dat ook een internationale sportfederatie zich in de chaos heeft gemengd, de internationale handbalfede ratie. In vergadering bijeen te Wenen (zestien landen vertegenwoordigd) werd besloten dat landen uit de A-groep die geen ploeg naar Moskou zenden naar de B-groep zullen worden „verbannen", een gedwon gen degradatie. Een on aanvaardbare houding, te vens irreëel. Indien het Olympisch Comité van West-Duitsland zou beslis sen Moskou te boycotten een besluit dat op de mocratische wijze door stemming wordt genomen dan zou wereldkam pioen handbal West-Duits land naar de B-groep moe ten. De Duitse handbal- bond zou zich eenvoudig bij een dergelijk meerder heidsbesluit, ook al zou fer vent vóór Moskou zijn ge-, stemd, hebben moeten neerleggen. Het is absurd dat een internationale sportfedertie, welke ook, iets dergelijks besluit. Maar wie weet dat Rusland en de Oostbloklanden de interna tionale handbalfederatie „regeren" zal een andere kijk op dit besluit hebben. Hoe dan ook, het blijft on aanvaardbaar. Veiligheid De FISA, internationale au tosport, heeft besloten voor de klasse Formule I veiligheidsvoorschriften in te stellen die de coureurs minder risico doen lopen. Enkele daarvan: kleinere banden, grotere bestuur dersruimte, zwaardere boli des (terwijl juist werd ge streefd naar zo licht moge lijke), alleen nog turbomo toren. De FISA is ervan overtuigd dat „de con structeurs deze maatrege len niet in dank zullen afne men". Ze zijn voor hen een regelrechte ramp. Er zullen vele miljoenen geïnves teerd moeten worden om aan de 'gestelde eisen vol doende bolides te ontwer pen. Vele van de tegen woordige wagens kunnen naar de schroothoop om dat ze niet „verbouwd" zul len kunnen worden. Het siert de FISA evenwel dat men daar overheen is ge stapt omdat de veiligheid van de coureurs dat eist. En dat gaat voor alles. Ongunstig Het is usance dat op de laatste competitiedagen, waarop nog beslissingen kunnen vallen, de voetbal wedstrijden op hetzelfde tijdstip aanvangen. In deze beslissende fase, vooral ten aanzien van de degra datie, zou dit besluit door de KNVB al genomen moe ten zijn. Clubs die op zater dag spelen of moeten omdat de thuis spelende tegenstander dat doet en bij degradatie zijn be trokken, verkeren in een ongunstiger positie dan op zondag uitkomende ploe gen. De KNVB laat evenwel niets van zich horen. Wil dat wellicht ook niet omdat de clubs tevoren moesten melden of zij op zaterdag dan wel op zondag wilden spelen en daarvan niet meer zou worden afgewe ken. In deze situatie echter breekt nood wetten. is 29. an de W< uit: 3-10- 13. De staling JlSTERDAM Onzekerheid ,ei altijd een belangrijke factor een achtervolgingsrace als Head of the River voor fs. Bij het lange-afstands- mpioenschap dat de skif- irs gistermiddag op de Am- betwisten, beheerste de zekerheid zelfs de wed- jjd over 7500 meter, en de eerste scullers de pro- imen die de noorderstorm Ide, hadden overwonnen, »tte Frans Göbel (als tweede start) winnaar te zijn. De isterdammer weerde voor- htig af en betoogde dat irk Emke wel eens eerste kunnen zijn. Duidelijkheid in de vierfc™ er Pas nadat de compu- berekend had dat de* veel vertrokken Ronald Florijn w bijna zes seconden sneller s geweest dan Göbel. ch zou de hoofdprijs van de dstrijd niet naar Florijn an. Verwarring heerste alom »n de uitslag van de wed- ijd voor veteranen door het ktronisch brein werd prijs- iven. Willem van Schelven, laar in 1976 en tweede in [78 achter de Olympische ipioen Michael Kolbe uit it-Duitsland, had een on- schijnlijk goede tijd geva- Hij had zo'n veertig secon- minder nodig gehad dan getrainde wedstrijdroeier, als winnaar was ge- Iverfd. Controle na contro- ilgde, doch de tijd van de n-skiffeur bleek juist. asketbalploeg eeft tijd nodig REMERHAVEN De Neder- indse basketbalploeg heeft og twee weken de tijd om ich voor te bereiden op het oor-olympisch toernooi witserland. Die twee weken .al interim-bondscoach Jan n( jkking hard nodig hebben, uyt zi ei afgelopen weekeinde heeft Ie oranje-equipe namelijk aan- etoond nog lang niet klaar te jn voor dat karwei, waar drie laatsen zijn te verdienen voor e Olympische Spelen. En ook I hangt de reis naar Moskou oor een eventuele boycot aan en zijden draad, Nederland il maar al te graag bewijzen tel degelijk tot de subtop van )pa te behoren, ïmerhaven lukte dat niet. Je enigszins vertekende i/inning op Israël, dat drie igrijke spelers miste, werd ihet weekeinde verloren van West-Duitsland (6789) en Finland (7274). Twee landen, taart öie de af9e,0Pen iaren nauwe- lon 6 'l|l!S een Probleem hebben op geleverd voor Nederland. De meisjesploeg (kadetten) J"verloor in Kuopie (Fin.) met ~Bo!48—47 (27—17) van Po,en- •schot aarmee z')n de Nederlandse n Sni meisies uitgeschakeld voor een 'plaats in de eindronde van het ,w loernooi om het Europees r9 tampioenschap. yoe I0EVEN Piet Raymakers jieeft het meeste succes ge- ekt in het concours hippi- |que van Hoeven waar de top- )ers Heins en Nooren bitter w egenvielen. To( laymakers won het springcon- Canf°urs A, het jachtspringcon- 1 tours en het progressief con tours. Henk Nooren bereikte niet meer dan een vijfde plaats n het springconcours A met lindernissen van 1.30 m. maxi- (gemakkelijk zonder )aard te halen), werd ook vijf de in het progressief concours e en eveneens in het concours kkprmet hindernissen van maxi maal 1.50 m. Ex-Europees d kampioen Johan Heins faalde wenzeer: tweede in de spring- nderconcours A tot 1,40 m-' derde in concours tot 1.40 m., vierde lot 1.50 m. BUNNIK De hoofdklassers uit de waterpolo-competitie hebben zaterdag tijdens een bijeenkomst vrijwel unaniem besloten het komende sei zoen met een play-offsysteem te gaan werken. Na afloop van de competitie worden de hoofdklassers op basis van de eindstand ver deeld over drie groepen van vier, die met behoud van de vergaarde punten in drie week einden een thuis- en uitpro- 9ramma afwerken. De strijd ïussen de nummers één tot en met vier heeft de landstitel als 'ozet. De nummers negen tot en met twaalf spelen voor het behoud van het hoofdklasse schap (de laatste twee ploegen degraderen) en de midden groep speelt om des keizers baard. LEIDSE COURANT MAANDAG 21 APRIL 1980 PAGINA 13 WASSENAAR Als driejarige was Sir Wouter vorig jaar op Duindigt één derbykandidaat. Het paard was door eigenaar Van der Lubbe voor een fors bedrag gekocht van fokker-eigenaar Ger de Kroes. Maar zoals dikwijls kwam het paard nog niet uit de verf. De hengst was nog niet rijp genoeg. Daar is nu echter, in zijn vierde jaar, verandering in gekomen. Onlangs ver sloeg Sir Wouter stalgenoot King en gisteren pakte hij in de Wassenaarse Pauwprijs de 6500 gulden mee door een prachtige overwinning. In de eind strijd bleef hij The Toy en Arizona Pie de baas. Sir Wouter zegevierde in handen van Mario van Gisteren onder een gewicht van 52 kilo. Maar ook onder een zwaarder gewicht moet Sir Wou ter in staat zijn te winnen. Op het ogenblik is de zoon van Swing Easy een van de beste vol bloeds, in Nederland gefokt, van Duindigt. Door trainster Margot van Dijk is de hengst goed in vorm gebracht. De Wassenaarse trainster boek te nog een succesje voor eigenaar Van der Lub be. Over de sprintafstand van 1200 meter zege vierde King Emperor in handen van Robert We- temans. Bij zijn eerste twee optredens in dit sei zoen kon King Emperor geen vuist maken, maar gisteren versloeg hij met zeer gering verschil McNicholas met Kevin Davies. Great Hero moest genoegen nemen met een derde plaats voor Sir Ishan. In de supertriodraverij ging de aandacht uit naar Ossian. Deze voor een behoorlijk bedrag aangekochte hengst stelde op 30 maart danig teleur. Na gisteren hebben vele drafsportlief hebbers echter zekerheid. Ossian is een aardig paard maar zeker geen draver om de internatio nale top te versterken. In de eindstrijd kon het Regina Hanover niet kloppen. Deze vijfjarige merrie nam gelijk de kop na de start over 2040 meter, stond deze niet meer af en zegevierde voor Ossian, Noblesse Oblige, Othello Hinda en Rogan van Echten. Vooral de laatste stelde te leur in handen van Wim van Buytene. Na de start was de combinatie goed weg, steeds in tweede en derde positie, maar kon de snelheid van Regina Hanover in de eindstrijd niet aan. Regina Hanover zegevierde in de kilometertijd van 1.19.9. Gerard van Eykelenborg, die afgelopen woens dag verrassend met Super Boy Laren had ge wonnen op Duindigt, kon in de openingsdraverij niet voor een herhaling zorgen. Hij moest achter Sapeli Du Bols met Jackey de Jong genoegen nemen met een tweede plaats, voor Rodger Fortuna. ARTHUR VAN RIJSWIJK RIO DE JANEIRO De Internationale Auto sportbond (FISA), onder voorzitterschap van de Fransman Jean-Marie Balestre in vergade ring bijeen te Rio de Janeiro, heeft drastische veiligheidsmaatregelen voor de forumule 1- klasse afgekondigd. De FISA is van mening dat met het voortschrij den van de techniek de auto's te snel en te licht worden. Ernstige ongelukken, zoals er dit jaar al enkele zijn geweest, kunnen niet uitblijven. Ba lestre verklaarde na de vergadering: „De zij vleugels moeten van de wagens af, de banden moeten kleiner worden en de bestuurdersplaats groter. Voorts wordt de grens van het mini mumgewicht van de wagens aanzienlijk ver hoogd. Bovendien worden alle anderssoortlge motoren, zoals diesels, turbines, wankels, ge weerd. De turbo's mogen blijven. Het is belang rijk dat er een wereldkampioenschap in deze formule-1 blijft. De constructeurs zullen ons deze maatregelen niet in dank afnemen, maar daar Is niets aan te doen. De veiligheid van de coureurs moet, waar mogelijk, gewaarborgd worden". De nieuwe maatregelen gaan het volgende sei zoen in. De nieuwe kalender werd ook samen gesteld. Zuid Afrika, waar dit jaar de Zwitser Surer ernstig gewond raakte, kreeg wel een da tum, maar als het circuit van Kyalami niet dras tisch wordt verbeterd en beveiligd, gaat de race daar niet door. De voorlopige Grand Prix-kalender ziét er voor 1981 als volgt uit: 8 februari: Argentinië; 15 of 22 februari: Brazilië; 8 maart: Zuid Afrika; 5 april: Verenigde Staten West; 3 rnei: België; 31 mei: Monaco; 8 of 21 juni: Spanje; 5 juli: Frankrijk; 18 juli: Groot Brit- tannië; 2 augustus: West Duitsland; 16 augus tus: Oostenrijk; 30 augustus: Nederland; 6 sep tember: Italië; 27 september: Canada; 27 sep tember: Canada; 3 oktober: Verenigde Staten Oost. ZOLDER Michael Bleekemolen is met zijn verouderde Ralt RT 1 vierde geworden in de derde wedstrijd voor het Europese kampioenschap formule 3-renwagens, die op het circuit van Zolder werd gereden. De zege ging naar de jeugdige Belgische favoriet Thierry Boutsen met zijn Martini MK 31. De tweede plaats In de eindrangschik king was voor de Fransman Philippe Alliott, die eveneens met een MK 31 reed. Door zijn zege heeft Boutsen zijn leidende positie in de rang schikking van het Europese kampioenschap versterkt. Hij heeft nu een voorsprong van vierentwintig punten. Boutsen toonde zich de snelste in beide manches. Bleekemolen werd in de eerste rit vijfde, daarin eindigde Arie Luyendijk als ze vende. In de tweede manche eindigde Bleekemolen op de acht ste plaats. De Renault 5 Alpine-race was een volledige Nederlandse aange legenheid. Evert Bolderhey zegevierde. Hij legde de twaalf ron den af in 28 minuten en 32,5 seconden (gem. 107,577 km per uur) voor Van der Ende, Vos, Deen en Stam. De Formule Ford 2000 race was voor de Nederlander Krab. Hij legde de vijftien ronden af in 30 minuten en 8,8 seconden (gem. 127,803 km per uur). Leeuwenburgh werd tweede en Vollenberg derde. EL PASO Harry Schulting, de Nederlandse recordhouder op de 400 meter en 400 meter horden, die momenteel een trainingsstage doormaakt in El Paso (Texas) heeft daar zaterdag een 400 meter hor den gewonnen in een tijd van 49.9 seconden. Ria Stalman won in El Paso twee nummers. De nationale recordhoudster discuswerpen kwam op haar specialiteit tot een afstand van 54.20 meter en stootte met de kogel 14.96 meter. Jennifer Smit werd zo wel bij het discuswerpen als kogelstoten tweede met res pectievelijk 41.66 m. en 14.75 meter.* Jan-Willem Boogman (Hellas) zorgde voor een goede presta tie op de 800 meter met een tijd van 1 minuut en 49.3 se conden. Truus van Amstel (Olympia'48) liep de 400 meter horden in 59.9 seconden en de 800 meter in 2.15.9. Zierikzee, 19-4 (ANP) Elly van Beuzekom, die onlangs in Keulen 57.06 meter met de speer overbrugde, is zaterdag bij wedstrijden in Zierikzee, dicht bij haar nationale record van 57.90 meter gekomen. Zij benaderde het vijf jaar oude record tot op 32 centimeter met haar worp van 57.58 me ter. Gerard Nijboer won In park Sonsbeek de ronde van Sons- beek. De Daventriaan liep de 9.300 meter in 28 minuten en 18 seconden. Hij had meer dan een minuut voorsprong op Ton Simons (De Keien), die als tweede eindigde. De 42-jarige Amerikaanse dis cuswerper Al Oerter maakte zaterdag tijdens de jaarlijkse atletiekwedstrijden van het Mount San Antonio College in Walnut (Californië) Indruk door zijn specialiteit te winnen met een afstand van 65 meter en 30 centimeter. Oerter, die olympisch goud veroverde in 1956, 1960, 1964 en 1968, bleef zijn landgenoot Mac Wilkins (65.02 meter) en de Noor Knut Hjeltnes (even eens 65.02 meter) voor. Oerter kwam in zijn eerste worp tot zijn beste resultaat. Hoogtepunten waren voorts de onderdelen polsstokhoogsprin gen en 400 meter horden he ren. Mike Tully sprong met de polsstok over 5.59 meter, het geen een beste wereldseizoen- prestatie betekende. James King werd met 49.24 seconden de beste ter wereld van dit sei zoen op de 400 meter horden. HYERES De gebroeders Eric en Sjoerd Vollebregts hebben de internationale zeilwedstrijden in Hyeres, die golden als kwalificatie voor de Olympische Spelen, met een zege afgeslo ten. In de zesde en laatste wedstrijd ging het Warmondse duo, dat als een serieuze kanshebber geldt voor een medaille in Moskou, winnend over de finish. De Vollebregts kwamen daardoor in het eindklassement op de derde plaats terecht met 69,7 punten. De zege ging naar Terry McLaughlin (Can), die 30,7 punten bereikte, voor de Fransman Mare Bouet (54,7 pnt.). SITTENDORF De Amerikaan Brad Lackey was de grote man tijdens races voor motorcoureurs in de 500 cc-klasse. Onder slechte omstandigheden won hij zowel de derde als de vierde manche. Harry Schulting boekte een zege in El Paso. In beide races nam Lackey na vijf van de zestien ronden een be slissende voorsprong om die niet meer af te staan. De prestaties van de Nederlandse coureur Gerrit Wolsink vielen enigszins te gen. In de derde manche eindigde hij als tiende, terwijl hij in de vierde race een toch wel verdienstelijke derde plaats behaalde. Brad Lackey staat na vier van de vierentwintig wedstrijden ruim bovenaan in het algemeen klassement om de wereldtitel. Hij wordt gevolgd door de Zweed Carlqvist. De Nederlander Gerrit Wolsink staat als zevende geklasseerd. Frans Sigmans uit BakgJ heeft gisteren op het circuit De Peppel hof in Harfsen een nationale motorcross voor 500 cc-motoren gewonnen. Klaas Poppinga, die de tweede manche won, werd tweede. De Belg Mare Velkeneers heeft gisteren de grote prijs van België (125 cc) gewonnen. De Nederlander Peter Groeneveld werd der de.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13