armetierig e „verschrikkelijke" Cees Schapendonk Zenuwslopende laatste weken J voor laagstgeplaatsten AJAX NA DE RUST VOLLEDIG HET HOOFD KWIJT Hard duel Utrecht—Feyenoord schrik van Ajax, MVV's spits Cees Schapendonk, t na het duel omhelsd - sportlieden zijn daarin zeer - door de trainer van de Maastrichtenaars, Leo gman. AJAX HEEFTTOCH GELUK Eerder was Zwamborn, die als een beginneling door Scha pendonk (zelf een doelpunt en beslissende handelingen in vier van de vijf andere) voor aap was gezet, vervangen door Pen. Beenhakker gunde Blan ker pas een kans toen het schip al zinkende was, de be manning in paniek ronddoolde en MVV al zoveel zelfvertrou wen had gekregen, dat het niet meer mis kón gaan. Leo Sleegman „de coach, stel de na afloop dat MVV een la biele ploeg is, die slechts bij vlagen tot het peil komt dat binnen de mogelijkheden ligt. In Amsterdam, tegen het elftal dat de faam draagt de sterkste club van Nederland te zijn, hebben de Maastrichtenaars het volledige rendement uit die mogelijkheden gehaald. Een eigen verdienste in de eerste plaats, maar zeker ook een >1 HAAG Wat enige weken geleden saai slot van de competitie dreigde 'orden, is door het grillige verloop van laatste weken een uiterst spannende gelegenheid geworden. Niet alleen leraan maar ook aan de top waar Ajax eren gruwelijk faalde en van geluk 3 spreken dat voor AZ blijkbaar alleen behalen van de tweede plaats - voor eerst in de geschiedenis van de club - belang is. AZ zich niet bij Feyenoord had laten akken en zaterdagen tegen Roda eer- doortastender was geweest dan pas een achterstand van 20 zou voor de toppositie verloren zijn geweest, deze manier kan Ajax nog zo falen, titel komt toch niet in gevaar. Niette- [i is er nog van alles mogelijk in het stant van de competitie, nog drie duels. 1 geldt temeer voor de onderste regionen rechtstreeks gevolg van de wanprestatie van Ajax, be staande uit elf voetballers, die stuk voor stuk fouten maakten, maar geen elftal vormden. Een angstig vooruitzicht voor de tweede krachtmeting met Nottingham Forest woensdag avond. Maar daarvan wilde Beenhakker nu juist weinig we ten. „Wij zullen overwerk moe ten doen in ons trainingskamp in Wassenaar. Ik kan niet ont kennen dat binnen de groep een duidelijke spanning heerst, maar ik blijf de spelers voor houden dat iedere wedstrijd op zichzelf staat. Woensdag slaan wij een ander boek open. Het zou gemakkelijk zijn te zeggen dat wij Ling, Jensen en Boeve misten en dat het daardoor is misgegaan. Maar daar staat tegenover dat wij wel met een gehavend elftal bij PSV heb ben gewonnen". Hoofd kwijt Dat kan een bewijs zijn voor Beenhakkers' uitgangsstel ling dat iedere wedstrijd op zichzelf staat. Blijft echter het feit dat Ajax na een eerste helft, die gunstig werd afge sloten, in de tweede periode volledig het hoofd kwijt raak te. Indicaties waren er trouwens al veel eerder geweest. Eigenlijk al onmiddellijk na de openings treffer van Bonsink, die door Schoenaker op het goede spoor was gezet. Ajax kon, door de „verschrikkelijke" Schapendonk, zijn verdediging niet gesloten houden. De klei ne spits profiteerde van een misverstand tussen Ajax' meest gelouterde mannen, Krol en Schrijvers, om Van Staveren de gelijkmaker te la ten aantekenen. Schapendonk scoorde zelf na een kwartier uit een onmogelijke hoek, waardoor schrijvers volledig werd verrast. Hard Die twee treffers kwamen la ter aan, maar Ajax krabbelde terug en kwam in de laatste minuten van de eerste helft nog erg gunstig te staan. Kerstges schoot in paniek in eigen doel en Van Geel scoorde in de 45e minuut schitterend. Het zelfvertrouwen van Ajax werd echter onmiddellijk na de hervatting verwoest .door een schitterende treffer van Van Staveren. Deze gelijkmaker leidde tot geknoei op Aj%x' middenveld, de achterstand (Van der Poppe) tot nog veel meer geknoei. Meutstege on derstreepte het met eeq trap in eigen doel, toen hij belaagd werd door Schapendonk (3 5) en Roosen ontluisterde de ploeg die bijna landskampioen waar het gedrang rondom de laatste twee (de gradatie) plaatsen zo enorm is dat elke mis stap fataal kan zijn. Wat zegt een voorsprong op de laatste twee van een punt van NEC, van twee punten van Vi tesse, Sparta en PEC Zwolle. Er mag - maar wie durft het met volle overtuiging te zeggen - wor den aangenomen dat MVV en Go Ahead veilig zijn. De angst en de zenuwen beheersten menig duel. Vandaar dat HaarlemTwente en Vites sePEC in 00 eindigden. Het euvel, dat aan het eind van elke competitie optreedt, moet we derom gesignaleerd en zodoende de degrada tiestrijd beïnvloeden. Willem 2 (tegen Sparta) was er zo een en Go Ahead (tegen NEC) even eens. PSV evenwel deed volledig zijn sportieve plicht door het ijverige NAC niet te „matsen". Er wachten nog enige zenuwslopende weken voor de laagstgeplaatsten, te beginnen al met het aanstaande weekeinde waarin ö.a. PEC Haarlem, NECVitesse, MVVNAC en Spar taExcelsior op het programma staan. ROTTERDAM - De ople ving die FC Den Haag vorige week tegen Sparta demonstreerde bleek er één van zeer korte duur te zijn. Gis teren tegen Excelsior (1-1 uiteindelijk) had de grote kleurloosheid zich weer van de equi pe van de opvallend lauw langs de lijn zit tende trainer Piet de Visser meester ge maakt. Vooral in de eerste helft van het door slechts een kleine drieduizend mensen bekeken duel acteerde FC Den Haag op een ni veau dat niet alleen de voorzitter van de club, Den Duik, de wenk brauwen deed fronsen. „Dit kan toch eigenlijk niet", liet Den Duik in de pauze weten. Een opmerking die tyjDerend mag heten in deze dagen nu de geruchten over het voor- tijdige vertrek van De Visser steeds sterker worden. Na dat vrijdag een bespreking plaats vond tussen De Visser en" Den Duik, waarin overi gens geen volledige klaar heid werd geschapen over. een aantal vragen (zoals de positie van de trainer), had de voorzitter van FC Den Haag gisteravond een ge sprek met coördinator Eddy Hartmann. Over de inhoud en gevolgen daarvan wordt op zeer korte termijn iets o- penbaar gemaakt. Het was ronduit erbarmelijk wat FC Den Haag gisteren etaleerde en het was slechts aan het matige spel van Ex celsior te danken dat de re sidentiële afvaardiging bij de rust met maar 1-0 achter stond. Weliswaar werd FC Den Haag in zijn spelont- plooiing gehinderd door de stormachtige tegenwind, maar die omstandigheid kon bepaald niet als volledig ex cuus worden aangevoerd voor het armetierige optre den. Er werd zwak (uitverde digd, het middenveld was onzichtbaar en van de voor hoede ging geen enkele drei ging uit. Doordat de linies geen enkel verband vertoon den kon Excelsior zich naar hartelust uitleven. De Rotter dammers trokken overigens weinig profijt van het povere weerwerk vah FC Den Haag, dat alleen in de zevende mi nuut via Jos Jonker (voor wie AZ '67 interesse heeft) even voor gevaar kon zorgen. De middenvelder schoot even wel voorlangs. Voor de rest was het Excelsior wat de klok sloeg, maar de formatie van Woudenstein kwam niet zou zijn, bijna bekerfinalist kon worden genoemd en halve fi nalist in het toernooi om Euro pa Cup 1 is in de voorlaatste, minuut toen hij uit een hoek schop ongehinderd kon doel punten. Scoreverloop: 1. Bonsink 10. 4. Van Staveren 11, 15. Schapendonk 12. 38. Kerstges 22 (eigen doel). 45. Van Geel 3—2. 51. Van Staveren 33. 62. Van der Poppe 34. 79. Meutstege 35 (eigen doel). 89. Roosen 36. Scheidsrechter: Draais- ma. Toeschouwers: 8.200. Ajax: Schrijvers; Meutstege. Wijn berg, Krol. Zwamborn (Pen); Schoe naker. Tahamata (Blanker), Lerby; Bonsink, Arnesen, Van Geel. MVV: Gerards; Kerstges, Dijkstra, Busk, Janssen; Van der Poppe, Qua- den, Van Marwijk; Roosen, Schapen donk, Van Staveren. verder dan de treffer van Tijl in de achtste minuut, waar door het steriele geknoei van FC Den Haag in de eerste helft niet drastischer werd afgëstraft. Daardoor ook kon FC Den Haag zich in de tweede helft enigszins herstellen, zonder daarbij de wanprestatie van voor de pauze geheel weg te poetsen. Lex Schoenmaker (die naar de Lauderdale Stri kers gaat na dit seizoen) red de nog een punt in deze middelmatige vertoning door een mistasten van bewaker Cees van de Munnik af te straffen. Waardoor het zwak ke optreden van FC Den Haag in de eindscore niet eens tot uiting kwam. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 8. Tijl 1-0; 58. Schoenmaker 1-1; scheidsrechtrer: Van Dijken; toeschouwers 2500. Excelsior: Vermunt; Pattinama, Ouwehand. Van de .Munnik, Van Tour; Kraay, Ridderhof, Struis; Waslander, Tijl(Pot), Piasmans. FC Den Haag: Galjé; Tempelaar, Van Vliet, Wickel, Korevaar; Wet- zel(Treling), Jansen. Jonker; Melis. Schoenmaker, Goodlass. erin meldt FC Utrechts Leo van Veen. Ploeggenoot De Kruyk bevestigt het en Feyenoords doelman Joop Hiele Kan er maar niet bij hoe het mogelijk is. Amsterdam Ajax heeft drie dagen de tijd zijn wonden te likken. Vermoedelijk genoeg om de ergste pijn te vergeten, maar niet voldoende om een oplossing .te vinden voor het pro bleem waar een zich zelf overtreffend MVV de Amsterdam mers mee confron teerde. Ajax mist een spits zoals MVV heeft in de ijverige, slagvaar dige, doortastende, technisch redelijk begaafde rommelaar Schapendonk. Trai ner Beenhakker meende ooit dat Ton Blanker die spits Cees was. Hij stuur de Blanker dan ook in het veld toen de nederlaag dreigend was en de inbreng van Tahamata al een uur nihil was ge weest. UTRECHT De toeschouwers bij FC UtrechtFeyenoord hebben zich weer eens kunnen verlekkeren of ergeren aan tweeëntwintig acteurs die nauwe lijks respect voor eikaars lijf en leden hadden. Het was ook de beide oefen- meesters opgevallen dat het langza merhand zo niet meer kan. Na de kleurloze 11 zei FC Utrecht-trainer Han Berger: „Het was bij vlagen veel te hard. Je mag eigenlijk niet meer tolereren dat spelers van achteren keihard worden aangepakt. Die tendens bespeur ik steeds meer. Nog voor een bal in het bezit van een speler is, gaat hij onder uit. Ook FC Utrecht is zich daaraan te buiten gegaan. Laten we het houden op de belangrijk heid van de wedstrijd. Het is ja of nee Europees voetbal". Feyenoord, dat Michel van de Korput nog kon opstellen (morgen behandelt de tuchtcommissie van de KNVB zijn derde gele kaart die hij tegen Sparta opliep) en ook de herstelde Ben Wijnste kers weer in de gelederen had, drukte Utrecht in de beginfase ferm weg. Resultaat had dat prille offensief niet omdat De Leeuw en Bouwens tegen het fysieke geweld van Utrecht niet opgewassen bleken. De parade en riposte van de Rotterdammers liet niet lang op zich wachten. Nadat Leo van Veen na een zwak mo ment in de Rotterdamse defensie Utrecht aan een voorsprong had geholpen, ontspon zich ge durende het restant van de eerste helft een fer me partij, hoewel het bleef bij verkapte aansla gen op eikaars benen. Dat de Rotterdammers eerr foutje in de verdedi ging van Utrecht nodig hadden om Petursson te laten scoren (11) toonde ook de onmacht bij Feyenoord. De beruchte supporters van Utrecht en Feye noord hadden geen kans zich te manifesteren. Een zeer grote politiemacht hield beide kampen gescheiden. Dat was gisteren in Utrecht het eni ge positieve na anderhalf uur geploeter. Scoreverloop: 17. Van Veen 10, 65. Petursson 11. Scheidsrechter: Bosman. Toeschouwers: 23.000. Gele kaart Du Chatinier (Utrecht). Utrecht: Van Breukelen; Van Tamelen, Du Chatinier. Wild- bret. Flight; De Kruyk, Tervoort (Gozems), Van Hanegem (Van der Vlag); Rietveld, Van Veen, Van Staa. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Van de Korput, Nielsen, Brard; Stafleu, Notten, Van Deinsen; Bouwens. Petursson. De Leeuw.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11