Geen gevaar voor Gouds drinkwater Zo ziet smaak eruit. 5Plen Raad v. Kerken acht uitzending kwetsend Belgische marine neemt Zeeuwse vissers onder vuur Zilvervlootpremie niet tijdig geïnd? Bestuur De Klokkenberg: Van der Schaar moet weg Gewurztraminer CNV mikt bij onderhandelingen op dispensatiemogelijkheden ^JNENLAND, LEIDSE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA '.'"riV X'K*?- _'X' !T 1 ^ONDSSPAARBANK EERBEEK VOOR RAAD VAN STATE Wan een onzer verslaggevers) HAAG Wie op grond van de igdspaarwet aanspraken wil laten widen op de Zilvervloot-premie, moet er Li op tijd bij zijn. De banken zelf mjken hun cliëntele niet altijd een mi ritje te geven als het zover is. Wie \rgeet binnen de gestelde termijn zijn Iemie op te halen, is zijn geld kwijt. De jaad van State buigt zich maandag 21 bil over een dergelijk geval, waarin In jeugdige spaarder uit Eerbeek, L. van Krimpen, z'n spaarpremie zijn neus voorbij zag gaan, omdat hij vergat zich bijtijds bij zijn bank, de Bondsspaarbank in Eerbeek, te melden. Op 3 september 1969 sloten zijn ouders een Zilvervlootovereenkomst voor hun zoon af, die in '76 bij het slagen voor een schoolexamen aan hem werd overgedragen. De jongeman spaarde daarna zelf en incasseerde telkens automatisch zijn rente. Maar toen hij zich in januari van het vorig jaar opnieuw meldde om geld te storten, kreeg hij te horen dat hij gezien zijn leeftijd niet meer voor een dergelijke spaarregeling in aanmerking kon komen en dat tevens de termijn waarbinnen hij aanspraken kon doen gelden op een premie, verstreken was. Het bankpersoneel zou hem er echter bijverteld hebben, dat het alsnog verkrjgen van zo'n premie „een formaliteit" is. Zeggen dat het om een misverstand gaat, zou voldoende zijn om de premie alsnog te incasseren. Die vlieger ging helaas niet op. Uit een brief van het ministerie van sociale zaken, tot wie Van Krimpen zich tenslotte wendde, komt naar voren dat er op grond van de jeugdspaarwet geen mogelijkheden zijn alsnog tot uitbetaling van de premie over te gaan. De Eerbeekse spaarder nam dat niet en In de jeugdspaarovereenkomst, waarin het rijk ook deelneemt, wordt niets gezegd over het risico dat men loopt als de spaarder voor het innen van zijn premie niet tijdig aan de bel trekt, schrijft Van Krimpen in zijn beroepschrift. Hij verkeerde in de veronderstelling dat de premie evenals de rente automatisch op zijn rekening zou worden bijgeschreven. Hij vervolgt met de opmerking dat weliswaar iedere Nederlander de wet behoort te kennen, maar dat dat in het geval van de jeugdspaarwet wel wat erg ver gaat, om van jongeren te eisen dat ze de wet als hun broekzak kennen. Bovendien ligt dat op een ander punt ook wat moeilijker, omdat het meestal de ouders zijn die de overeenkomst afsluiten en niet de nog jonge spaarder zelf, ook al wordt hij later zelf deelnemer in de spaarregeling. toners in t geweer len krakers XvWERDAM De vijf le- É|pi|®igenaars-bewoners van |nlangs gekraakte com- luxe-appartementen ie Prins Hendrikkade [msterdam, hebben de enteraad gevraagd zo mogelijk een oplossing iden voor de „onhoud- situatie" waarin zij [de kraak-actie verzeild eraakt. ioet de meest ingewikkel- tren uithalen om mijn ei- wis binnen te komen", al- k heer Rouwenhorst, één bewoners. „Het centra- 'angshek is door de kra- gebarricadeerd. Telkens ik aan een wachtpost uit- |n wie ik ben, voor ik toegelaten. En het pand lupert met de dag". Als ^rakers niet snel worden *-ïijderd, willen de legale 0 méners een schadecaim bij meente indienen wegens fd woongenot. .vndartsen 5 jaal verbod van r idheelkundige («Richtingen »B j HAAG De Maat- ^™lppij tot Bevordering terdasde Tandheelkunde wil tijksWr een totaal verbod van Oranjtfieelkundige inrichtin- idan een nieuwe wet die een aan voorwaarden raden vergunningenstel- een eind aan bestaande tanden probeert te ma- in elk geval willen de artsen een verbod van ak- le narcose die door deze phtingen wordt toegepast iet trekken van tanden en en, omdat dit grote geva- met zich meebrengt als de :ose niet door deskundigen it uitgevoerd. Er zou een effing van dit verbod pen worden verleend aan [htingen die aan bepaalde [waarden voldoen: de nar- wordt uitsluitend gegeven een erkend anesthesist, kpparatuur moet aan be de eisen voldoen en de in- :ing moet een vaste relatie ten met een ziekenhuis het opvangen van even- complicaties tijdens of na ehandeling. n Amelsfoort winst verkoop huis lasten onze parlementaire re dactie) HAAG Drs. Marius Amelsvoort, de nieuwe tssecretaris van Fiann- vindt dat er sprake is een zekere onevenwich- eid in de huidige belas regeling betreffende de n woning. Daarbij denkt net name aan het onbe- zijn van winst bij ver en het feit dat bij het stellen van het huur- rdeforfait (wat eige- '/bewoners bij hun inko- moeten optellen) niet t wordt op de kwaliteit de woning. De bewinds- is bereid een onderzoek stellen naar een metho- >m hierin verandering te igen. Tweede-Kamerlid voor CDA diende Van Amels- rt vorig jaar een motie in, rin gevraagd werd beper ken aan de aftrekbaarheid hypotheekrente te stellen, ans voorzover het lenin- van meer dan vier ton be- Als staatssecretaris is Van elsvoort niet van plan deze ie uit te gaan voeren. Hij dit vinden getuigen van imatiging", omdat het ka- t de motie al heeft afge- c en. Dit laatste gebeurde t at de zes VVD-ministers •den gedreigd af te treden, |er op enigerlei wijze aan de Rekbaarheid hypotheekren- feemorreld zou worden. Wel P de nieuwe bewindsman pe kwestie meenemen in p1 eventuele onderzoek van ^betreffende belastingregels. Kraan nekt schip Aan pier 8 van de Rotterdamse Waalhaven viel gistermiddag een kraan, die juist een zwenkbeweging maakte, op een houten schip. De kraanmachinist kon nog juist uit het val lende gevaarte springen. Een timmerman die op het schip aan het werk was, kreeg een stuk van de kraan op zich en moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. (Vervolg van de voorpagina) HILVERSUM Onder de te genstanders van uitzending van de tv-documentaire is, naast bedrijven als Philips en Volker Stevin, ook de Raad van Kerken in Nederland, die meent dat de religieuze gevoe lens van de moslim-minder heid in Nederland door de uit zending wordt gekwetst. Phi lips heeft de NOS gevraagd bij de beslissing aandacht te be steden aan politieke, menselij ke en zakelijke aspecten van de mogelijke gevolgen van de uitzending. Philips voert een miljardenproject uit in Saoedi- Arabië. De centrale onderne mingsraad van Volker-Stevin heeft zijn verontrusting tegen over de NOS uitgesproken. De NVJ vindt dat de regering de NOS onder onaanvaardbare druk zet om de film niet uit te zenden, door publiekelijk de mogelijke Arabische maatrege len te noemen. De NVJ vraagt de NOS dringend de uitzen ding te laten doorgaan. Alle leden van de Saoediarabi- sche koninklijke familie die in Engeland verblijven hebben van koning Chaled opdracht gekregen het land te verlaten. Het zou om een honderdtal prinsen en prinsessen gaan, zo meldt de Daily Mirror. De organisatie van Islamiti sche staten beschouwt de tv- documentaire als een deel van een anti-islamitische samen zwering die vanuit Israël ge leid wordt. De organisatie roept op tot een intensieve in formatiecampagne om de we reld een waarachtig beeld van de islam te geven. Op 12 mei wordt de documen taire door een Amerikaans niet-commercieel televisiesta tion van kust tot kust uitge zonden. In Australië, Japanm, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, West-Duitsland en een aantal Latijns-Amerikaanse landen bestaat eveneens belangstel ling voor de film. HARTCHIRURGIE WEER OP DOOD SPOOR BREDA Voor de tweede keer binnen enkele maan den stagneert de open hart- chirurgie in De Klokken berg in Breda. In de aan vang waren het de moeilijk heden met het samenwer kingsverband tussen óf het Diaconessenhuis, óf het Ig- natiusziekenhuis, waardoor de hartoperaties niet van de grond konden komen. Nu zijn er weer problemen rond de hartchirurg dr. Van der Schaar. Het bestuur van het medisch centrum heeft in een percommuniqué gezegd dat de samenwerking met Dr. Van der Schaar wordt beëindigd. Vorige week kreeg Van der Schaar van het bestuur de uit nodiging om te komen praten op welke manier dat zou kun nen. De hartchirurg ging op die uitnoding niet in, omdat hij niet over ontslag of af scheid wil spreken. Het be stuur wil niet aangeven op welke gronden Van der Schaar wordt ontslagen. Wel Een krachtige, zuivere Elzasser Wijn van het huis Muré Ehrhard, die nooit verveelt. Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. meldt het communiqué dat de hartchirurgie „met een vastge lopen team niet kan worden voortgezet".' Directie en be stuur nemen het voor lief dat een groot deel van gespeciali seerd verpleegkundig perso neel samen met Van der Schaar zou opstappen. Daar komt bij dat ook het Texas Heart Institute in Houston alle steun onmiddellijk opzegt als De Klokkenberg Van der Schaar op straat zet. Dat houdt in dat de Amerikaanse arts Wukasch, die als adviseur aan De Klokkenberg is verbonden (en wiens komst een voor waarde was voor het van start gaan van de hartchirurgie daar) wordt terugcrocpen. Dan is er nog één (Duitse) hartchi rurg over, maar die heeft geen bevoegdheid zelfstandig in Ne derland te opereren. Volgens de voorzitter van de Henk Fievetvereniging heeft De Klokkenberg met Van der Schaar een spelletje gespeeld met hget doel hem eruit te werken. Volgens hem moet er een diepgaand onderzoek ko men naar de fouten in de or ganisatie en het bestuur. Directeur waterleidingbedrijf: GOUDA Volgens directeur B.J.Hof- huis van het Goudse waterleidingbe drijf is er geen reden voor ongerust heid over de kwaliteit van het drin kwater dat dit bedrijf distribueert. Weliswaar haalt het bedrijf al zijn wa ter uit de Krimpenerwaard, maar lig gen de lagen waaruit wordt geput zó diep dat voor besmetting met chemisch afval geen gevaar gevaar te duchten is. Die diepte varieert van vijftien tot der tig meter. Desalniettemin zullen binnen een week drie „waarnemingsputten" worden gesla gen tussen de verontreinigde wijk Lek- kerkerk-West en een waterwinput die an derhalve kilometer verderop ligt. Via de waarnemningsputten zullen monsters worden genomen uit de waterwinlaag. Di recteur Hofhuis wijst erop dat de zuive ringsinstallaties voor de vereiste kwaliteit van het water zorgen. Bovendien wordt het nog regelmatig in laboratoria gecon troleerd. Hofhuis vindt het daarom on denkbaar dat verontreinigd water de con trole is gepasseerd. 'Zoals gisteren gemeld is Lekkerkerk- West niet de enige plek waar chemisch af val is gestort. De hele Krimpenerwaard heeft jarenlang gefunctioneerd als een ge bied waar ongecontroleerd allerhande chemische stoffen werden gedumpt. In to taal gaat het om circa 150 stortplaatsen. Volgens de voormalige werkgroep Schone Krimpenerwaard waarin onder anderen de geograaf A.Donker zitting had, moeten zich ook onder een deel van de nieuw bouw in Stolwijk chemische afvalstoffen bevinden. De gemeente stelt hiernaar een onderzoek in. Overigens zijn inmiddels ook in Oldenzaal problemen rond chemisch afval gerezen. De aanwezigheid van een uiterst giftige chloorverbinding in de bodem van het Ol- denzaalse industrieterrein vormt een gro te bedreiging voor het waterwingebied van deze gemeente. Aanvankelijk wilden b. en w. de verontreinigde grond, afge dekt met folie, voorlopig opslaan nabij een Oldenzaalse woonwijk. Nu de bewoners hiertegen ernstige bezwaren blijken te hebben, wordt gezocht naar een andere oplossing. Een definitieve oplossing zien b. en w. in het dumpen van de rotzooi in een Westduitse kalimijn. Volgens burgemees ter Nelllesen van Oldenzaal kan de ge meente de hieraan verbonden kosten (f miljoen) evenwel niet zelf betalen. (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT Het verbonds- bestuur van de Christelijke Vakcentrale CNV heeft maandag besloten te gaan streven naar het afsluiten van cao's, hoewel een des kundigen-commissie uit zijn midden heeft moeten vast stellen dat er weinig moge lijkheden zitten in de loon maatregel tot verbetering der arbeidsvoorwaarden. De CNV-bonden zullen zich in de komende cao-onderhande lingen vooral richten op za ken, die geen geld kosten, zoals overheidsinvesterings- beleid, personeelsselectie, beperking van overwerk en aanstelling van uitzend krachten. Daarnaast mikt men op materiële zaken waarvoor dispensatiemoge lijkheden bestaan, zoals her waardering van functies, op heffing van knelpunten op de arbeidsmarkt en van on billijkheden. In- verband met dit laatste zal het CNV wel deelnemen aan het werk van de Stichting van de Arbeid als daar advies moet worden uitgebracht aan de mi nister van Sociale Zaken over dispensatie-aanvragen. Eerder had het CNV zich uit de stich ting teruggetrokken toen het ging om het adviseren over de formulering van de loonmaat regel als zodanig. Als het straks gaat om de uitvoering wil deze vakcentrale proberen een zo royaal mogelijk resul taat te bereiken. Daarentegen zal het CNV niet mee doen aan het door de mi nister voorgestelde nadere be raad over de halvering van periodieke loonsverhogingen in het voorjaar van 1981 voor diegenen die vóór het van kracht worden van de loon maatregel reeds een volledige periodiek hebben gekregen. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei: „De loonmaatregel eindigt eind dit jaar, voor ons begint op 1 januari 1981 een volledige nieuwe periode en we gaan ons niet op een on derdeel vastleggen". Voorzitter Dilo van Comme nce van de bouwbond CNV verklaarde maandag, dat zijn bond een tweejarige cao wil afsluiten, waarin materiële verlangens na 1 januari 1981 gerealiseerd moeten worden. Zo moet op die datum de vol ledige automatische prijscom pensatie hersteld worden en tevens de oude wens van een procent loonsverhoging daar bovenop bij de jaarwisseling in vervulling gaan. Stelende bewaker aangehouden UTRECHT De Utrechtse politie heeft een medewer ker van de particuliere be wakingsdienst aangehou den. De man heeft bekend samen met twee andere mannen de afgelopen maanden voor ruim tienduizend gulden aan geld en goederen te hebben gesto len uit winkels in het winkel centrum Hoog Catharijne en clubhuizen van sportvereni gingen die hij moest bewaken. Het drietal richtte op zijn strooptochten voor een even groot bedrag schade aan. BETRAPT OP VISSEN IN VERBODEN GEBIED Ostende/Vlissingen De Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen zal geen steun verlenen aan de bemanning van drie Zeeuwse treilers, die de laat ste dagen door de Belgische Marine werden beschoten. De vissers wisten en weten nog steeds, dat zij niet binnen de territoriale wateren van België mogen vissen, aldus de vereniging. De Belgi sche minister van Visserij wil op korte termijn overleg met zijn Nederlandse collega, om aan de situatie een einde te kunnen maken. België heeft de vissers de laatste weken bij herhaling gewaarschuwd, dat zij hard zou optreden, wanneer vissers illegaal binnen de twaalf mijlszone van dit land zouden vissen. Toen twee Zeeuwse schip pers eind vorige week, vissend binnen de twaalf mijlszone, weigerden om op bevel van de Belgische marine op te stomen naar Ostende, waar proces-verbaal zou worden opgemaakt, loste het patrouille rende marinevaartuig schoten voor de boeg van beide vissersschepen. Dit ge beurde gisteren opnieuw, toen weer een Zeeuwse treiler binnen het verboden ge- oied aan het vissen was. De drie schepen namen na de salvo's de vlucht naar open zee. De registratienummers van de sche pen zijn echter opgenomen, zodat de schippers te zijner tijd voor de Belgische rechter zullen verschijnen wegens over treding van de Europese regeling over hel vissen op schol en tong binnen de twaall mijlszone. Intussen heeft België de Nederlandse re gering dringend verzocht streng op te tre den tegen de Nederlandse vissers, „die de Belgische kustvisserij van haar broodwin ning beroven". Tweede voorzitter CNV overleden UTRECHT De tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer Henk J. Moes, is zondag, 58 jaar oud overleden. Moes trad in 1949 in dienst van het CNV als assistent van de alge meen secretaris. Namens zijn vakcentrale werkte hij onder meer als vormingsleider in Nieuw Guinea en als districts bestuurder in Drente en Over ijssel. In 1978 werd Moes twee de voorzitter. Hij overleed twee jaar voor zijn pensione ring. WEINIG VERANDERING DE BILT-KNMI - Het ziet er naar uit dat het morgen iets minder warm zal worden. In de hogere luchtlagen kunnen wat wolkensluiers binnendrin gen waardoor de zonnestraling iets getemperd wordt. Ook draait de wind iets naar oost tot noordoost waardoor lucht aangevoerd wordt waarin het in de middag iets minder warm wordt dan vandaag en gisteren het geval was. Toen stroomde lucht aan vanuit het zuidoosten, de lange aanvoer- weg over land en de intensie ve zonnestraling droegen er toe bij dat de temperatuur kon oplopen tot 22 a 23 graden. Ons land behoorde daardoor tot de warmste gebieden van Europa hoewel deze tempera tuur uitzonderlijk hoog is voor de tijd van het jaar, werden nog geen recordwaarden be reikt. Die liggen nog enkele graden hoger. Inmiddels is het vooijaar ook in Zuid-Scandinavie en Fin land .doorgedrongen. Somber, koud en regenachtig is het in Zuidwest-Frankrijk en Noord- -Spanje. Daar ligt een depres sie. Het zijn de uitlopers van de hierbij behorende bewol king die woensdag tot over Nederland kunnen doordrin gen. Weersgesteldheid van gisteren

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9