Voorhout wil kwart miljoen uittrekken voor peuterspeelzaal IDA Noordwijk bespreekt gemeentepolitiek met achterban Panden in Hoofdstraat waren niet te redden" lEUWBOUW BIJ SOCIAAL EDUCATIEF CENTRUM Martein wint tekenwedstrijd 'Groen is leven' Wethouder Drenth hield verbeteringen tegen 99 Leidschendam bang voor 'Lekkerkerkse toestanden' KORTWEG tGINd [EG 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA 7 IORHOUT Aan de leden van de raad donderdagavond worden voorgesteld m een kwart miljoen uit te trekken voo^ bouw van een peuterzaal bij het Sociaal ucatief Centrum. feit dat er een nieuwe peuterzaal moet ko- i staat buiten kijf gezien de voorgeschiede- van de Peuterspeelgroep Voorhout. In 1971 rtte men met de exploitatie van een speel- >ep voor kinderen van 2,5 tot 4 jaar. Men had itijds een verantwoorde begeleiding van de jters bij hun eerste maatschappelijke en atieve ontwikkeling voor ogen. Vanaf de op- hting tot 1 maart 1980 heeft het stichtingsbe- lir voor haar activiteiten onderdak kunnen jen in één van de lokaliteiten van de voor malige Bisschoppelijke Nijverheidsschool aan de Leidsevaart. In verband met de afbraak van dit gebouw en in afwachting van de realisering van een definitief onderkomen, is voor de huis vesting een tussenoplossing gevonden in de kantine van de S.V. Foreholte. Er zijn met het stichtingsbestuur de afgelopen jaren regelmatig besprekingen gevoerd over een definitieve plaats van een peuterspeelzaal. Voor een permanente oplossing van het huis vestingsprobleem biedt nieuwbouw aan het S.E.C. volgens B en W een goede oplossing, en wel om de volgende redenen: - de minimaal vereiste ruimte van 100 m2 is hier aanwezig; - met de bouw kan direct een aanvang worden gemaakt; - uitbreiding van de gemeente is hier te ver wachten; - uit een oogpunt van rust en veiligheid is deze plaats aan te bevelen; - het bestuur van de stichting heeft zich una niem uitgesproken voor een voorziening op deze plaats. Verder zal er die avond een voorstel tot verle ning van een investeringssubsidie aan de Stich ting Jeugdraad Voorhout worden behandeld. Op 28 februari 1980 is een verzoek om een in vesteringssubsidie ingediend door de stichting in verband met de bouw en inrichtingskosten van het nieuwe jeugdcentrum aan de Boek horstlaan. De totale kosten worden door deze stichting op f 300.000,- geraamd. Van dit be drag kan 135.000,- uit eigen middelen worden betaald. De eigen middelen, bestaan uit de uit kering van de verzekeringsmaatschappij voor de brand in 't Hok, de opbrengst van de obliga ties en de reserveringen die voor de nieuw bouw zijn gedaan. Voor het bedrag van 165.000,- komt een investeringssubsidie in aanmerking. De investeringssubsidie bedraagt maximaal 25% van de door de raad goedgekeur de kosten. Deze zou dan 25% van 165.000,- is 41.250,- betekenen. Voor het restant zal door de Stichting Jeugdraad Voorhout een lening worden aangegaan, waarvoor gemeentegarantie gevraagd zal worden. Het gaat dus om toestem ming aangaande het bedrag van f 41.250,- zodat de Stichting Jeugdraad de kans krijgt haar acti viteiten op een goed niveau uit te oefenen. X)RDWIJK Er kwam gistera nd heel wat los op de discussie- ond van het CDA-bestuur en de ictie met de politieke achterban, adslid Wijnands deed uit de doe- tn waarom zijn collega Mesker en samen met de overige leden van !DA-fractie hun stem hadden ge en aan de vestiging van een ongebouw met 41 flats voor al- itaanden aan de Huis ter Duin- it. Dit was hen door politiek ikse raadsleden kwalijk genomen. !t geplande woongebouw zou aanvan- liik 51 flats tellen. Daar de bouw :nts kon plaatsvinden ingevolge een genaamde artikel 19-procedure, had gemeente een verklaring nodig van deputeerde Staten, dat dit college en bezwaar had tegen de voorgeno- tn bouw. Tegen het bouwplan waren bezwaarschriften ingediend. De eesten hadden betrekking op het ont- iken van parkeergelegenheid, maar ervan was van een Huis ter Duin- aat-bewoner, die vond dat het woon- bouw op een te korte afstand van zijn is zou worden gebouwd. Gedeputeer- Staten zouden er niet omheen kun- dit bezwaar te honoreren, zo bleek het betoog van Wijnands. In dit ge- zou de gemeente een nieuw bestem- ngsplan moeten maken en dit zou tot lolg hebben, dat de bouw van de onflatjes voor jaren werd vertraagd. Aan het bezwaar van de bewoner kon tegemoet gekomen worden door tien flatjes minder te bouwen. Liever 41 woonflats, die op korte ter mijn beschikbaar komen, dan een vrij wel zeker uitstel van het bouwplan voor jaren, was de mening van het CDA en ook van de fractieleden Wij nands en Mesker. „We zijn niet opzij gegaan, omdat er bezwaarschriften wa ren tegen het parkeren", aldus Wij nands. „Door voor de 41 woonflats te stemmen, hoopten we een steentje bij te dragen tot een snellere leniging van de woningnood onder de jongeren". Het raadslid was zeer teleurgesteld over de verwijten van linkse politici. Oud-wethouder Benschop kon zich dat best voorstellen. „Ik ken dit politieke spelletje. De linkse jongens konden bij de behandeling van het voorstel de flinke vent uithangen, omdat zij wisten dat het CDA en de VVD voor een woongebouw van 41 flats zouden stem men. Men kon tegen zijn en het woon gebouw kwam er toch. De PvdA-wethouder van woonruimte- Verdeling zal niettemin blij zijn, als hij straks deze flats onder de woningzoe kende jongeren kan verdelen, meende Benschop. „Overigens kan ik best be grijpen, dat Wijnands en Mesker zich na deze reacties bedonderd voelen". Een vragensteller uit de zaal infor meerde naar de huurprijs. Gaan de overheadkosten nu op 41 flats drukken en wordt daardoor de huur hoger? Wethouder Van Duyn kon hem gerust stellen. Voor de huuruitkomst zal dit praktisch geen gevolgen hebben, want de gemeente steekt uit een daarvoor bestemd fonds wat meer geld in het woongebouw. Verwacht wordt dat de flats een maandhuur van 240,- tot 250,- moeten gaan opbrengen. Veel aandacht kreeg de voorgenomen raadhuisbouw. Kritische kanttekenin gen werden daarbij gemaakt. „Raad huisbouw zal de omgeving van de Gro te Kerk bepaald niet verfraaien", meende een bejaarde CDA'er. Wat wordt er allemaal gesloopt? Moet straks de gehele Voorstraat worden afgebro ken? Als voorbeeld werd Vriezen veen genoemd, waar zich een dergelijke ont wikkeling had voorgedaan. Een CDA- vrouw brak een lans voor het bouwen van een nieuw raadhuis in het Midden gebied. Waarom mag daar niet gebouwd worden? Er is daar een prach tige ruimte voor een nieuw zakelijk op gezet complex met voldoende parkeer ruimte. Bovendien zou het „scharrel- laantje", waaraan zovele Noordwijl^ers herinneringen bewaren, behouden kunnen blijven. In de keuze voor raadhuisbouw bij de Grote Kerk, bespeurde raadslid Wil- lems een bepaald stuk nostalgie. „Ik ge loof zeker, dat de Noordwijkse jeugd er anders over denkt". Andere vragen betroffen de wens van Zeebad, om geen windschermen toe te laten op het door de maatschappij ge pachte strand. „Zeebad heeft deze wens inderdaad naar voren gebracht, maar de gemeente heeft gezegd dat daarvan geen sprake kan zijn", deelde wethou der Van Duyn mede. Bezwaar werd ge maakt tegen het gebruik als racebaan van het tracé Lijnbaanweg-Gladiolen- straat. Onder meer zou de NZH daar erg hard rijden. Een vragensteller in formeerde naar de stand van zaken met betrekking tot het industrieterrein. De bedrijven trekken reeds naar elders en dat is een ongewenste ontwikkeling. We zijn bezig met een inventarisatie, welke bedrijven interesse hebben, ant woordde Van Duyn. De enquête is no dig om de provincie duidelijk te ma ken, dat Noordwijk het industrieterrein voor het eigen bedrijfsleven nodig heeft. Zo mogelijk zal het gemeentebe stuur gebruik maken van hel materiaal dat de Noordwijkse Ondernemersvere niging reeds heeft verzameld. Een CDA-dame vroeg aandacht voor de „ethnische minderheid" in het Lan- geveld. De bevolking daar mist elk o- penbaar vervoer. Geestig schetste zij de problemen van vrouwen en school jeugd in het buitengewest en brak een lans voor het laten rijden van een buurtbus. Dmmissielid A. H. J. Martin bij de plotseling gesloopte panden in de Leiderdorpse Hoofdstraat. EIDERDORP „Er was geen redden leer aan. Ik wist er geen raad meer mee. Er as geen andere keus meer dan om de boel eer te halen". Zo verdedigde directeur ge- leentewerken de heer J. J. van Vliet gister- vond zijn besluit tot sloop van de panden oofdstraat 134 en 136 tegenover de leden ïn de monumentencommissie, e commissie was in een spoedvergadering bij- ingekomen om zich over de situatie te bera- en. (zie onze krant van gisteren). Wethouder H. Meerburg, die de verantwoordelijkheid tor de sloop op zich nam, stelde dat het colle- juist had besloten de panden beter te be schermen, maar dat er tegen het vandalisme van de jeugd tijdens de paasvakantie geen kruid gewassen was. „De situatie was niet meer in de hand te houden, ook van politie'wege niet", aldus de heer Meerburg. De commissie betreurde het, dat niemand van de commissie-leden in het besluit tot sloop was gekend. „Misschien hadden we wel een oplos sing kunnen bedenken. Nu hebben we die mo gelijkheid niet gehad", aldus het commissielid A. Martin. De monumenten-commissie, die uit sluitend uit burgerleden bestaat bleef het een uiterst pijnlijke zaak vinden, maar moest zich noodgedwongen bij de situatie neerleggen. falkenburgse irandweer luccesvol 'alkenburg De vrij willige brandweer van Val- *nburg heeft dit weekeinde provinciale brandweerwed strijden in Maasdam gewo nen. Het korps versloeg der tien andere deelnemende teams. Met de eerste plek veroverde Valkenburg een plaats in de in juni te houden landelijke wedstrijden. Het team van Valkenburg werd gevolgd door de ploegen uit Capelle aan de IjsSel, Wad- dinxveen en Wassenaar. Ook deze teams nemen deel aan de landelijke strijd. Stom p wijker koninklijk onderscheiden LEIDSCHENDAM Ter gelegenheid van zijn veertigjari ge dienstbetrekking bij de N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken is de heer L. J. van Haastrecht vandaag onderscheiden met de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. De in Stompwijk geboren jubilaris was van 1940 tot 1977 werk zaam bij de Siera Electronics (een dochteronderneming van Phi lips) in Den Haag als chef van de afdeling Forwarding. Hij werkt nu bij de Direct Export Division in Eindhoven. Een lid van de Raad van Bestuur van Philips zal de onderscheiding vrij dag 2 mei in Eindhoven uitreiken. Martein Sandberg Van Boelens uit Oegstgeest was één van de dertig prijswinnaars in een tekenwedstrijd die was uitgeschreven •door de Koninklijke Maatschappij Voor Tuinbouw en Plantkunde. Aan de wedstrijd 'Groen is Leven' werd deelgenomen door leer lingen van ruim 800 basisscholen in Nederland. Namens de Oegstgeestse Terweeschool werden drie tekeningen ingezonden waarvan de tekgning van de 12-jarige Martein in de prijzen viel. Martein ontving hiervoor een transistorradio terwijl de heer Ter ken, hoofd van de Terweeschool, twee coniferen en een cheque van 250 gulden voor tuinbeplanting in ontvangst mocht nemen. De prijs werd gisteren aangeboden door wethouder Van Belle van LEIDERDORP „Wat was de politieke signatuur van de wethouder die alles heeft tegen gehouden. De tien jaar ellende voor de bewoners van de gemeentelijke woningen is niet aan de raad, maar aan oud-wethouder Engbert Drenth te danken". Met deze op merking aan het adres van het PvdA-raads- lid F. Leijnse, zorgde het CDA-raadslid J. Tieken voor enig politiek vuurwerk tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en open bare werken. De commissie besprak voor de zoveelste maal de toekomst van het gemeentelijke woningbezit aan de Doeslaan, Hoofdstraat en Jaagpad. De heer Tieken had zich er nogal aan gestoten, dat de fractie van de PvdA in een rapport de ge meente had verweten, dat er sedert de gemeen teraad in 1969 een besluit tot sanering had ge nomen, niets was gebeurd. De commissie kon overigens wederom niet tot een unaniem advies komen. De raadsleden J. Tieken en Th. Stui- venberg (VVD) spraken zich uit voor vervan gende nieuwbouw. F. Leijnse en J. Gordijn (PvdA) voelden het meest voor verkoop aan de bewoners als renovatie, gezien de hoge kosten niet haalbaar mocht blijken. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) zegde toe, pas met een voorstel te zullen komen na een gesprek met de bewoners gehad te hebben. LEIDSCHENDAM De commissie voor ruimtelij ke ordening heeft gisteravond gewaarschuwd tegen 'Lekkerkerse toestanden' bij de bespreking van een voorstel tot aankoop van grond in Leidschendam- Zuid. De gemeente kan 10.000 vierkante meter grond kopen van het chemisch bedrijf en verffa- briek Titanine bv en een fabrikant uit Hoenderloo. Het college wil dit bedrijf verplaatsen en de vrijko mende grond, na aankoop, mogelijk gebruiken voor woningbouw. Het CDA-commissielid J.C. van Erp zette vraagtekens bij het voorstel. „Wat heeft Titanine er in de grond gestopt en zijn er garanties, dat we straks niet voor Lekkerkerkse verrassingen komen te staan", vroeg het commissielid. Overwogen wordt om eventueel een extra-artikel in de koopovereenkomst op te ne men. Commissielid F. IJmkers (PvdA) was niet zo bang voor vervelende verrassingen. De commissie schaarde zich in meer derheid achter het voorstel tot aankoop, al was het alleen maar om in de toekomst ongewenste ontwikkelingen in dit gebied te gen te gaan. Warmondse onderdoorgang Aan de problematische ver keerssituatie bij de tijdelijke spoorwegovergang in de ge meente Warmond is na enkele jaren een einde gekomen. Vo rige week konden de laatste werkzaamheden aan het nieu we viaduct worden afgesloten. De onderdoorgang, die met name is aangelegd voor de zo genaamde Schiphollijn, werd reeds een week eerder door het verkeer in gebruik geno men. De tijdelijke overgang kan nu door de Nederlandse Spoorwegen worden afgebro ken. Deze overgang, die 100 meter verder langs de spoor weg ligt, verving de oorspron kelijke spoorwegovergang die op de plaats van het viaduct heeft gelegen. Vernielingen aan renovatiewoningen Callandstraat LEIDEN Voor bijna vijf tienduizend gulden schade is er het afgelopen weekend aangericht in en aan de re novatiewoningen aan de Callandstraat. Behalve de vernielingen werd er tevens van het bouwterrein een hoeveelheid bouwmateria len en een aanhangwagen meegenomen. Een aannemers bedrijf uit Vlaardingen voert het renovatie-project aan de Callandstraat uit. LISSE De afdeling Bollen streek van 'De Vrouwen in de VVD' organiseert 'op donder dag 17 april een avond over de schoolbegeleidingsdienst. De heer D.P.J.Oosterveld, koördi- nator voor de op te richten dienst zal een inleiding hou den. Aan de avond wordt ver der meegewerkt door mevr. Drs. J.Meulemahs-Seelen, wet houder van onderwijs in Lisse en de heer J. de Bil, directeur van de SPD in Leiden. De bij eenkomst is openbaar, wordt gehouden in De Nachtegaal in Lisse en begint om 20.15 uur. LISSE "De Lissese Her vormde Gemeente houdt vrij dag 18 april de jaarlijkse ker- keveiling in 'Rehoboth' aan de Achterweg. De opbrengst van de veiling is bestemd voor het nieuwe verenigingsgebouw op de hoek Bondstraat/Heereweg. Veilingmeesters van de Hoba- ho zullen vanaf 20.00 uur niet minder dan 500 kavels onder de hamer brengen. ZOETERWOUDE In 'Ons Huis' in Zoeterwoude treedt op zondag 20 april de toneelgroep Passé Partout op. De voorstel ling vindt plaats onder auspici ën van de werkgroep Wouw en is bedoeld voor zowel ou- 'ders als kinderen. Het pro gramma begint om 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt 2 gulden voor kinderen en 3 gulden voor volwassenen. LEIDSCHENDAM De Vereniging Winkelcentrum Leidsenhage start de voorjaar- saktiviteiten met het optreden van clowns en andere arties ten op zaterdag 19 april. Tus sen 11.30 en 14.30 treden op de muzikale clowns Poki en Ass, Jo-jo, Pommetje Horlepiep, goochelaar Henk Driessen, Frans Bodanis met een show met chimpansees, Martin Van Zeist met een poppentheater en de sprekende pop van John Van Brussel. Op de koopavond op donderdag 17 april speelt het kwartet van Barend Peter sen. OEGSTGEEST DE Stich ting Dienstverleningscentrum Oegstgeest organiseert op vrij dag 18 april een modeshow. De show wordt gehouden in het plaatselijk dienstverlenings centrum en wordt verzorgd door de firma Yteffi. 's Och tends van 10-12.00 uur wordt de kleding geshowd en 's mid dags is er gelegenheid de kle ding te passen. Wie deel wil nemen aan de lunch moet dat voor 10.00 uur opgeven bij de organisatoren. RIJNSBURG De zendelin ge Betty Smit komt op zondag 20 april naar 'De Voorhof' in Rijnsburg om daar te vertellen over haar werk als zendelinge in het Amazonegebied. Betty Smit (37) werd bekend als 'de vrouw die menselijkerwijs al dood had moeten ziin' en werkt al 14 jaar in 'de groene hel van Brazilië'. De bijeen komst vindt plaats onder au spiciën van de Stichting Zen ding Amazones en begint om 20.00 uur. OEGSTGEEST In Galerie Pulchri Studio in Oegstgeest wordt vrijdag 18 april een ten toonstelling geopend van Bas Van der Poll. De expositie be staat voornemelijk uit grafie ken. De opening vindt plaats om 17.00 en blijft te bezichti gen tot en met donderdag 8 mei. Pulchri Studio is dagelijks geopend van 10-16 uur, met uitzondering van zondagen en 5 mei.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7