Rabobank „Apocalypse now" de grote verliezer Als werkende vrouw wil je toch ook best je geld op een eigenbankrekeningzien. „De kleinste hond ter were „Kramer versus Kramer" pakte vijf vette Oscars Meerderheid Kamer vóór LPG-terminal in R'dam Ja, zegt ze laatst op de bank, ik wil m'n salaris wel op een eigen rekening hebben, kan dat? Mijn man heeft trouwens ook al een rekening hier. Natuurlijk mevrouw, zeiden wij, u bent bepaald niet de eerste met een eigen Privé- rekening. Integendeel. Accoord, zegt ze, open er dan maar een. Mijn man zegt ook: ieder het zijne! 'nPrivé-rekening voor je eigen geldzaken, KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA Hollywood - Met vijl grote Os cars is de film „Kramer ver sus Kramer" gisterenavond als de grote overwinnaaar uit de bus gekomen in de jaarlijk se wedloop om de felbegeerde vergulde mannetjes. De film werd niet alleen uitgeroepen tot beste film van het jaar, Ro bert Benton kreeg een beeldje voor de beste regie, terwijl het scenario naar de roman even eens werd onderscheiden. Voor de rol van de voor zijn zoontje vechtende vader werd Dustin Hoffman tot beste acteur van het jaar uitgeroepen en omdat men moeilijk om Sally Field als beste actrice in de film „Norma Rae" heenkon, had men Hoffman's tegenspeelster Meryl Streep in de categorie „best supporting actress" laten meedraven, hoewel haar aan deel in „Kramer versus Kra mer" eigenlijk een hoofdrol is. Meryl beschaamde het in haar gestelde vertrouwen niet en zorgde voor de vijfde Oscar. Van de films, die in de voorronde een groot aantal nominaties hadden ge kregen, kwam „All that jazz" met vier Academy Awards nog het beste uit de bus, nadat „Kramer versus Kramer" de belangrijkste gouden mannetjes voor zich had opgeëist. Met Oscars feld Francis Ford Coppolas „Apo calypse now" met „slechts" Academy Awards voor het geluid en het came rawerk. De 79-jarige veteraan Melvyn Douglas ontving een Oscar voor de beste man nelijke bijrol in „Being there", zijn tweede na in 1963 reeds dezelfde on derscheiding te hebben ontvangen voor zijn rol van Paul Newman's va der in Martin Ritt's „Hud". De Oscar voor de beste niet engelstali- ge film ging volgens de verwachting naar Volker Schlöndorff's Die Blechtrommel" en die voor de beste speciale effecten naar de science-fic tion-thriller „Aliën". „It goes like it goes", de titel-song van „Norma Rae" werd onderscheiden als het beste liedje en de achtergrond muziek van de moderne Romeo en Julia-geschiedenis „A little romance" bleek eveneens een Oscar waard. Dan waren er nog Academy Awards voor „Every child" als beste korte animatiefilm en „Board and Care" als beste korte live-action film, terwijl reeds van te voren bekend er nog speciale Oscars werden uitgereikt aan Sir Alec Guinness, Hal Elias en het Moviola systeem. De Irving Thalberg- prijs ging dit jaar naar producent Ray Stark en de Jean Hersholt-onder- scheiding naar Robert Benjamin. Het Oscar-winnende „Kramer versus Kramer"-team van gisterenavond. Van links naar rechts Dustin Hoffman als beste acteur, Meryl Streep als beste actrice op het tweede plan, regisseur Robert Benton en producent Stanley Jaffe. DIALOOG-SA TIRES VAN DIMITRI FRENKEL FRANK Bijna zestig cabaret-, tv- en theatersketches van de hand van Dimitri Frenkel Frank, de man met de waanzinnige pro- duktie van vlijmscherpe sati ren. Wie zijn werk, al is het al leen maar op tv, heeft gevolgd, kent zijn scherpe, als je wilt, bittere kijk op mensen, hun bedoelingen, hun acties, denk vermogen, opvattingen, over relaties en systemen waarin mensen moeten en willen le- In „Zo is het", „Hadimassa", de „Nonsens en Treurniet- show", uit theaterprogramma's en korte tv-speelfilms is door Elsevier-Manteau een keuze yan dialogen en korte sketches gepubliceerd, die een heel mooi overzicht geven van al lerlei effecten, die Frenkel Frank in zijn tekstrepertoire heeft opgenomen. Meestal een wat markante si tuatie, die direct in het begin van de sketch al uit de doeken wordt gedaan. Die situatie wordt dan in het taalgebruik van de 2, 3 of 4 personnages (meer zijn er vrijwel nooit) uit gewerkt, tot in de uiterste grenzen. Dan volgt een frappe of pointe, zoals in een fraaie cabaretscène of een satire na tuurlijk hoort. Dat middelste deel boeit me bij Dimitri Frenkel Frank altijd meer dan de verrassing van begin en slot: de manier waar op hij de taal hanteert, de heel eigen, karakteristieke idiomen van elk type dat hij ten tonele voert trefzeker raakt en vol amusement en genoegen vol houdt. Het lezen van de vele korte episodes in dit boekje, „De kleinste hond ter wereld", roept amusante herinneringen op aan tv- en theaterprogram ma's van Dimitri Frenkel Frank, maar is vooral aardig om de humoristische taalvaar digheid, die werkelijk geen be perking schijnt te kennen. JAN VERSTAPPEN Dimitri Frenkel Frank: „De kleinste hond ter wereld en andere eigentijdse ongemak ken". Uitgeverij Elsevier- Manteau. Prijs 17.50.- DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer is vóór het verlenen van een vergunning aan BP en Shell voor aanlanding van LNG in de Rijnmond, als het maar voldoende veilig heidsgaranties zijn. Dat bleek gisteren in een ver gadering van de betrokken ka mercommissies met de minis ters Ginjaar (milieuhygiëne), Tuijnman (ruimtelijke orde ning), Van Aardenne (econo mische zaken) en staatssecre taris Koning van Binnenland se zaken. Zowel CDA als PvdA ge steund door VVD en SGP vroegen in moties om pijplei dingen voor het verdere ver voer van LPG om het gevaar van vervoer per schip, trein of tankwagen zoveel mogelijk te. beperken. Een klein deel van de PvdA is tegen een LPG-terminal we gens de gevaren die deze brandstof met zich mee kan brengen. Mevrouw Epema van deze fractie herinnerde aan de ontploffing van de tankwagen aan de Spaanse Rivièra, die twee jaar geleden op de cam ping Los Alfaques veel slacht offers maakte. De regering voelt wel voor LPG, omdat het heel goed in plaats van olie gebruikt kan worden. Ook het vervoer in pijpleidingen verdient volgens haar de voorkeur, maar minis ter Van Aardenne vindt niet dat de overheid in de kosten daarvan moet bijdragen. Inmiddels hebben zich de eer ste drie Rotterdamse actieco- mité's al aangemeld, die drei gen met harde acties als de Tweede Kamer bij de stem mingen ,ja" zegt tegen de LPG-terminal. voor de beste architectuur, de beste muziek, montage en costuum-ontwerp werd „All that jazz" om zijn aankle ding een goede tweede. Grote verliezer dit jaar was ongetwij- Ook op de 52-e uitreiking van de Academy Awards waren er weer speciale Oscars voor mannen, die door de jaren heen veel tot de film hadden bijgedragen. Alec Guinness wist er van. Hij kwam niet voor niets naar Los Angeles.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6