'In Leiden wordt steeds meer een oneigenlijk gebruik van het huwelijk gemaakt' |>treekcommissie dringt aan op tunnel in Papelaan Vieuwe werkgroepen nnnen patienten- aad Merenwijk ss V erkeersbeperkende maatregelen blijven gehandhaafd in Pancras-west DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. dinsdagmiddag wil trouwen. De zaterdagmorgen is nog duurder: 900 gulden dat doen er ook meer heel weinigen. Stenen trap op aan de voorkant en aan de achterkant er weer uit via het bordes dat vol grote plassen ligt en waar je nauwelijks overheen kunt springen. Een vuile bende. Als ik in Leiden zou trouwen, als ik überhaupt zou trouwen, ja, zou ik dat doen 's morgens vóór tienen. Dat kost niks en ik hoef me dan niet te ergeren ook". Het eerste jaar dat hij huwelijken sloot op het stadhuis, vertelt Jan Doove, daar hiel,d hij veel goeie kennissen en vrienden aan over. Sindsdien is hij gaan ervaren, dat het niveau van de huwelijken afneemt. „Echtscheiden biedt leuke mogelijkheden. Zodra je gescheiden bent, heb je recht op een huis. Een aardig redmiddel. En wat kost dat aan de maatschappij Die zal ook wel weer voor de uitkering zorgen, met die acht kinderen uit vorige huwelijken. Ik bedank er voor, weer eens op m'n schouder te worden geklopt vóór de aanvang der plechtigheid. Ik heb het toch meegemaakt. Komt er een 23-jarige jongeman, bruidegom, op me af en tikt me op de schouder: „hé joh, je zegt straks in dat praatje van je toch niks over m'n vorige huwelijken hè Toen riep-ie z'n bruid, 22- jarige Su, reeds voorzien van acht kinderen uit eerdere verbintenissen en met een half kind alweer bij zich: ,,hé Su, kom je nog...?" En Su op d'r klompen, met plastic rozen voor d'r buik, kwam aan marcheren. „Plastic huwelijken", zeggen ze in Amsterdam; voor de toekomst is het bruidsboeket vast in huis gehaald. Een weloverwogen manoeuvre. Ik vertel geen nonsens; je maakt de onmogelijkste dingen mee". Het is in Leiden ook heel jong al trouwen; om aan de voogdij onttrokken te worden. Al die zaken bijeen heeft Doove doen constateren dat er sprake is van een enorme devaluatie van het huwelijk: 1 op 2 in Leiden. Gelukkige paartjes genoeg, goddank wel, maar de keerzijde van de medaille is buitengewoon ambtenaar der burgerlijke stand Jan DooVe steeds duidelijker geworden. Hij heeft nu zijn portie aan Fikkie gegeven. „Ach, het was een hele ervaring voor me, die vier jaar. Een vreemde ervaring, mag ik wel zeggen. Gaande de jaren vond ik het veel moeilijker iets tegen de mensen te zeggen. Maar ik heb me altijd gehouden aan twee stelregels: kort zijn. zakelijk en volledig; en je moet er rekening mee houden dat mensen nooit langer dan een minuut of tien geconcentreerd kunnen luisteren. Je moet ze ook niet je eigen ervaring meegeven, maar hooguit zeggen: jongen, of meisje, doe het maar op je eigen manier, want elk huwelijk is anders. De laatste tijd, als ik in jacquet de trouwzaal in kwam, geneerde ik mezelf. „Hé, daar komt de dominee...!", hoorde je wel roepen". Op dit gebied in elk geval is Jan A.C.Doove een gelouterde mens geworden die zich steeds meer ging afvragen: „waar ben je nou mee bezig..?." „Een keer, vlak na m'n welkomswoord, was het: „Wat een gezeik Daar doe je dan al die moeite voor", zegt Doove, die verder beweert geheel niets tegen straatmakers te hebben, „maar als ik er vijf achter elkaar heb gehad, weet ik niet meer wat ik moet zeggen. Ik geloof, dat ongeveer de helft van de vierhonderd door mij gesloten huwelijken uit straatmakers bestond. Dat is dan heel wat anders dan de dominee uit Leek en de huisarts in Valkenswaard die heel beste vrinden van mij zijn geworden sinds ik hen met hun bruiden in de hecht verbond". „Ach, er waren best leuke momenten bij. Je had bijvoorbeeld ook van die partijen waarbij de jeugd betrokken was. Als de juf van de klas trouwde, zeg maar, en hele ritsen voetballertjes, kleuters of zwemmertjes; buiten allemaal in een ere-haag opgesteld. Dan zei ik weieens: jongens, jullie komen er binnen toch ook bij „Mag dat dan vroegen ze soms wat beduusd. Als je je bek maar houdt, antwoordde ik dan vriendelijk. Geen enkele moeilijkheid met die kinderen, ze bleven muisstil". Nee, dan was het stel dat na drie weken al weer in scheiding lag heel anders. Doove weet dat nog wel: „hij en zij hadden beiden een huis op het oog. Vandaar. En dan nog trouwen voor de kerk ook. Echt waar, afgezien van m'n benen die het niet meer zo best doen vanwege de reuma, ik vind het moreel niet langer verantwoord er bij te blijven. Een beladen gedachtengang Nou, ik voel het gewoon zo. Voor mij waren het vier jaren van waardevermindering. Om een roman over te schrijven Later op de dag gaf de scheidende gelegenheidsambtenaar Doove, alias dr. Jan A.C., thuis op zolder een afscheidsborrel, opgesierd met schalen en een groot bloemstuk van oud- burgemeester en mevrouw Vis. Of dat niet bijzonder aardig was Echtpaar Vis begreep Jan wel. Op de hoge receptie verschenen heel wat collega's ambtenaren der burgerlijke stand. Leiden telt er zeventien, van wie vijf (zonder Doove vier) in „buitengewone dienst", amateur-huwelijkssluiters derhalve. Ambteloze Doove had me al gewaarschuwd: „ze hebben er heel andere gedachten over dan ik, maar ik wil mijn standpunt niet aan anderen opleggen". Dat was hem geraden ook, want de opgekomen ambtenaren, lichtelijk al vermoeid door het trappenlopen, bleken niet verontrust door Doove's zieletoestand. Een ambtenaarse vertolkte het gemiddelde der gevoelens: „Leiden doet scheiden Kom nou Jan. Wij hier hebben andere ervaringen, nietwaar jongens (En de jongens beaamden dat „volmondig" en tastten nog eens toe). Behalve dan die ene vrouw met de drie Turken. Nou ja, wat dan nog Nee, die gewetensnood kunnen we niet met je delen. En het is jouw goed recht bij je mening te blijven". Zo was het, zo bleef het en het werd toch nog erg gezellig met al, die trouwlustige ambtenaren onder elkaar lad IDEN/VOORSCHOTEN De streekcom- sie Leiden en omgeving van de Provinciale ld voor de ruimtelijke ordening Zuid-Hol- heeft in een brief aan de Nederlandse •rwegen aangedrongen op de spoedige nst van een tunnel onder de spoorwegover ig aan de Papelaan in Voorschoten nabij het tion Voorschoten/Wassenaar, (traject Lei- i-Den Haag). Igens de commissie is er daar sprake van een gevaarlijke situatie omdat de spoorbomen tijdens het ochtendspitsuur, met name tussen acht en ne gen uur nauwelijks meer open gaan. Dat wordt veroorzaakt door de vaak vlak voor de overweg wachtende treinen uit de richting Leiden die moe ten stoppen omdat het baanvak vanwege het spits uur overbelast is. Honderden fietsende schoolkin deren uit Voorschoten en omgeving die op tijd op hun scholen in Wassenaar willen arriveren, wach ten vaak niet tot de spoorbomen zich weer eens openen en wagen zich op de parallelweg van de Papelaan onder en langs de gesloten bomen. Grote aantallen treinreizigers voor de richting Den Haag doen hetzelfde en wagen hun leven om alsnog de trein te kunnen halen. De Streekcommissie zegt in de brief langs onoffi ciële weg te hebben vernomen dat het voornemen om een tunnel aan te leggen wordt geblokkeerd omdat de gemeente Voorschoten, de provincie en de Nederlandse Spoorwegen de financiering van de tunnel op elkaar afschuiven. Ook zou de aversie die deze instanties itegen autoverkeer hebben in deze kwestie een belangrijke rol spelen. „De belangen van het openbaar busvervoer op de Papelaan en van fietsers en treinreizigers worden over het hoofd gezien. Wij verzoeken U dringend om niet te wachten totdat het eerste slachtolter is gevallen en met de grootste spoed met de gemeente Voorschoten en het provinciaal bestuur om de tafel te gaan zitten om tot een oplossing te komen", al dus voorzitter A.F. Bolhuis namens de Streekcom- missie Leiden in de brief aan de Nederlandse Spoorwegen. In de brief wordt tenslotte nog de suggestie gedaan om de Directie Verkeersveilig heid van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat bij de zaak te betrekken teneinde meer steun te krijgen. 1 M aalW rtkle,hl hel® IDEN De patiëntenraad van het Ge- idheidscentrum van de Merenwijk heeft een gisteravond gehouden vergadering poging ondernomen om tot een meer ge it beleid te komen. De patiëntenraad die ids de realisatie van het Gezondheidscen- im in 1978 bestaat, is bedoeld om de belan- J van de patiënten te behartigen. In de af in l°pen tijd zorgden verschillende werk- laatsl10*?60 van de patiëntenraad voor voorlich- .Dgsavonden, een ombudstelefoon en een ïeënbus. Er werd een VIDO- (Vrouwen In Overgang) groep opgericht en een enquè- over het Gezondheidscentrum gehouden, een in januari van dit jaar belegde ver- B. ering bleek echter dat er een algemene Ontevredenheid heerste over het functione- van de patiëntenraad. n van de klachten was dat er te weinig be- ndheid aan het bestaan van de patiëntenraad zijn activiteiten werd gegeven. Er zou te f'nig contact zijn tussen1 patiëntenraad en rkers van het gezondheidscentrum en de pa tiëntenraad zou niet op de hoogte zijn van de gevoelens en wensen van cliënten/patiënten van het Gezondheidscentrum. Om aan deze problemen wat te doen werd gis teravond in de vergadering besloten om een enquête samen te stellen met het doel om meer inzicht te krijgen in de problemen en behoeften ten aanzien van de gezondheidszorg in de wijk. Deze enquête zal in de hele Merenwijk worden gehouden. Tevens werd er een 'ombudsgroep' in het leven geroepen die tot taak krijgt de min of meer ernstige conflicten van cliënten met werkers van het Gezondheidscentrum te be slechten. Er werd een werkgroep 'zelfhelpgroe- pen' opgericht die nadat de uitkomsten van de enquête bekend zijn bepaalde groeperingen met gelijk gerichte interesse gaat bundelen tot een zogenaamde 'zelfhelpgroep'. De 'werkgroep voorlichten' moet er voortaan voor zorgen dat zaken die in de patiëntenraad worden bespro ken ook naar de patiënten bekend worden ge maakt. Er wordt onderzocht of er misschien een patiëntenkrantje gemaakt kan worden. Eerste gerenoveerde woningen in Transvaal Mevrouw Den Ouden (links) uit Leiden kreeg gistermiddag uit handen van wethouder A. Ver boom met een bos bloemen de officiële eerste sleutel van haar onlangs gerenoveerde woning aan de Paul Krugerstraat uit gereikt. De overhandiging van de sleutel werd door veel buurtbewoners bijgewoond. Daarna was er gelegenheid om een gerenoveerde woning te bezichtigen. Enige tijd geleden werd met de renovatie van een complex van 152 woningen van de woningbouwvereniging 'Werkmanswoningen' gestart. GARAGEBEDRIJF VERLIEST BEROEP BIJ DE KROON LEIDEN De heer Blonk heeft zijn beroep tegen de ge meente Leiden bij de Kroon verloren. De verkeersmaatrege len in de wijk Pancras-West blijven gehandhaafd zoals deze door de gemeente zijn ingesteld. Zoals bekend vecht de heer Blonk al jaren tegen de door de gemeente ingestelde ver keersmaatregelen in de wijk Pancras-West. De heer Blonk heeft in die wijk een garagebedrijf en meent dat de ver keersmaatregelen ervoor hebben gezorgd dat zijn bedrijf niet meer renderend kan blijven draaien. Tevens noemt hij de verkeersmaatregelen die in de wijk zijn getroffen eerder stagnerend dan regulerend. De Raad van State deelt de heer Blonk in zijn op schrift gestelde uitspraak dat de wijk Pancras-west, één der oudste stadswijken van Leiden', niet geschikt is voor het verwerken van grote aan tallen voertuigen en dat daarom verkeersbeperkende maatrege len, zoals die door de gemeente zijn getroffen op zijn plaats zijn. Dat hierdoor een bedrijf in de wijk in moeilijkheden zal kunnen komen, heeft de Raad van State als minder belangrijk laten we gen. Vandaar het hij heeft besloten tot het afwijzen van het be roep van de heer Blonk, waarin wordt aangedrongen op het wij zigen van de verkeersregels. De Kroon stelt dat de verkeers maatregelen een positieve bijdrage leveren in het functioneren van de wijk en dat de belangen van de heer Blonk daaraan on dergeschikt zijn. ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT JAN DOOVE TROK ZICH TERUG ALS AMBTENAAR DER BURGERLIJKE STAND sloted iderinj open "an,^ Leiden loopt op het ogenblik kol Zowat 1 op 2. Wij weten het. n blijf; De publikaties zullen er niet ;n verj om liegen. De I waardevastheid van het an dej boterbriefje is in het geding, houdej Op twee gesloten huwelijken 'e wet is er ongeveer één ^onl uitgesproken scheiding, a- D| Leiden, een stad van lusten varini en lasten. Jan Doove, alias ïde gel jr- jan A.C.Doove (want je I kunt het telefoonboek morden desgewenst van alles x>pwo| wijsmaken) van beroep Dam gepatenteerd hobbyist, met bouw ais onderwerp: Leiden in stedebouw en muziek finan et-wo n mü stemmige oudgrijze kolbertje bedraj ujt. Hangt het over de hotter rugleuning van een voornaam aandoende tweezits bank naast een in gouddraad geborduurde en losgetornde „verrezen heiland" uit een oud kerkelijk parament dat velum werd genoemd. De „heerlijkheid van Pasen" ligt functioneel op hoofdhoogte, waar vroeger oudtantes en oma's hun iroderietje hadden om 'etvlekken op het trijp te voorkomen. Jan Doove gaat niet op die volkomen luie bank zitten. Hij zoekt zijn loevef gemak op een wat lagere fgendj zetel, met een inhoudelijk ar tot opwekkend kelkje binnen p kos- handbereik; zucht nog eens or Dt en zakt onderuit: „Ik heb Ivliet- lande ukke ggen, t van «weg n het )lgens t. Via het vier jaar gedaan, maar nu kap ik er definitief mee. Het is uit Boem, basta, ja Volg je me, ja Het zwarte, kortgeknipte baardje wipt op elke lettergreep. Uit idealistische overwegingen en bij wijze van tijdverdrijf begon hij (hoewel zelf niet tot het matrimonium geroepen) vier jaar geleden mannen en vrouwen in de huwelijkse staat aan elkaar te binden als ambtenaar der burgerlijke stand, benoemd door de Leidse raad en beëdigd door een rechter. Het bedragje van 15 gulden per keer („sinds januari dit jaar verhoogd tot 25 gulden") was een met meegenomen douceurtje dat er weinig toe deed. Hij kon van die uitkering z'n jacquet nu en dan laten stomen. Als Jan zei: "Dan verklaar ik u nu man en vrouw", had niemand meer iets in te brengen. „A point of no return", door Jan Doove een keer of vierhonderd benaderd en overschreden; een formule die geen pardon kent. Ten overstaan van Jan werden banden gesmeed tot een vereend levenslang lot. „Ja, geloof dat maar Dat dacht ik in het begin ook, ja. Jan Doove achter de vleugel op het marmer in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis, z'n geestelijke accu opladend. Enkele meters verderop is de plaats waar hij vier jaar lang op. het oneigenlijk gebruik van het huwelijk aan het af knappen was. Maar het is wël goed mis aan het gaan met een heel stel van die huwelijken. Een farce is het vaak. Na een paar maanden, een jaar, twee jaar is de boel niet zelden weer losgeslagen, ja Jan Doove (T.Hoe vind je die Griekse sigaret smaken Vrij pittig, niet heeft voorgoed van al die ja woorden afstand genomen. „Op eigen verzoek heb ik eervol ontslag gekregen. Blijkbaar heb ik tot volle tevredenheid gefungeerd als ambtenaar in de trouwzaal. Nou, die tevredenheid is dan eenzijdig; ik ben allerminst tevreden. Ik vind het moreel niet verantwoord 't langer te doen. Naar mijn mening, ja, wordt er in Leiden steeds meer een oneigenlijk gebruik van het huwelijk gemaakt. Nou is die aanzet door de rijksoverheid zelf gegeven met die zogenoemde Vredeling- huwelijken. Als je gaat trouwen, hoef je niet meer in militaire dienst. Een hele hausse werd het, dat zich onttrekken aan de dienstplicht. Daar begon het mee. Nou, en toen vond men uit, dat als je als buitenlander met een Nederlander of Nederlandse trouwde, je meteen het Nederlanderschap verwierf". Gelegenheidsambtenaar Doove heeft die grappen ervaren in de trouwzaal: „Mahmoed uit Marokko trouwde met Gertrude Alie uit Suriname. Ze verstonden elkaar niet en hadden een tolk meegenomen voor de wederzijdse duidelijkheid. Het einde van het liedje was, dat Mahmoed Nederlander was en onmiddellijk toog men naar de rechter voor de scheiding. Nederlander Mahmoed trouwde weldra met Jeannet, een Franse Berberse, die op haar beurt in een mum Nederlandse werd. Jeannet vond weer een Juan uit Spanje.... Ga zo maar door met 't happie, ja In Vrij Nederland, dat blad dan, bieden Surinaamsen zich per advertentie voor 6000 gulden te koop aan, althans ze trachten het Nederlanderschap aan de (vreemde) man te brengen, in de wetenschap dat dit huwelijk toch niet stand houdt. Maar de betalende gegadigde is mooi voor zes „rooien" Nederlander geworden". „Daar wil ik niet meer aan mee blijven werken. Afgezien nog van het feit dat ik huwelijken in Leiden per definitie toch al helemaal fout vind. Je betaalt je hiér blauw: 800 gulden als je op vrijdag- of

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5