SUCCESVOLLE KUNSTENAAR ETST IN NATUUR VAN AARLANDERVEEN Hoogmadese parochiekerk! aan onderhoudsbeurt toe Graficus Jan van Winkel verdiept zich in stilte KORTWEG Raad Woubrugge*! praat over openbaarheid Braassemloop telt 1400 deelnemers Derde voetbalveld voor Kickers '69 REGIO leidse courant HOOGMADE Het kerkgebouw van de pa rochie Onze Lieve Vrouw Geboorte is hard aan een opknapbeurt toe. Met name de toren van de uit 1932 dateren de kerk baart het kerk bestuur enige zorgen; de galmgaten moeten geres taureerd worden terwijl ook de bliksemafleider zijn beste tijd gehad heeft. Samen met het re pareren van het dak bo ven het priesterkoor gaan de herstelwerk zaamheden ongeveer 40.000,- vergen. Over een gemeentelijke subsi die is nog geen definitief uit sluitsel verkregen. Omdat de kerk nog niet zo oud is dat ze als een monument kan worden aangemerkt, komt men niet in aanmerking voor een rijks- of provinciebijdrage. Ook enkele dakbalken van de kerk moeten vernieuwd wor den, evenals ongeveer twee meter dakbeschot. Om verdere verrotting van het dak tegen te gaan moeten de dakgoten volledig vernieuwd worden. De torenhaan is momenteel bij de plaatselijke smid onderhan den, waarbij hij geredresseerd wordt. Daarna volgt een nieu we vergulding. Ook de win droos moet binnen afzienbare tijd onderhanden worden ge nomen, maar de kosten die daarmee gemoeid zijn worden gedekt door de verzekering, e- venals overige stormschade aan het kerkgebouw. missie Groot Onderhoud bezig. De door deze Kommissie opge trommelde vrijwilligers heb ben al diverse werkzaamhe den uitgevoerd, zoals de stoep bij de ingang van de pastorie opgehaald, de klokketoren on- troest en opnieuw in de olie gezet en de schuurtjes bij de begraafplaats opgeknapt. Vele karweitjes wachten echter nog op afwerking. Zo wil men het kruis boven het hoofdaltaar in de originele staat terugbren gen. Voorts de houten vlonder daaronder verwijderen en die vervangen door een rubber- mat. Zodoende wordt meer ruimte geschapen, hetgeen vooral van belang is bij uit vaartdiensten. De buitenmu ren van pastorie en sacristie waterdicht maken, het hek van het kerkhof schilderen en lekkages in het kerkportaal verhelpen vormen dan de af sluitende werkzaamheden^ AARLANDERVEEN Stilte is het meest kostbare goed dat Aarlanderveen be zit. Stilte uitgestraald door een schitterende polderna- tuur. Deze aangrijpende om geving is het thuisland van de 29-jarige graficus Jan van Winkel. In zijn atelier aan de Dorpstraat 2, om ringd door verten en de lucht van het land, schept hij zijn etsen die hoge ogen gooien in het wereldje van "erkende" kunstenaars. Et- Sjen met, hoe kan het ook anders, de natuur in al zijn elementen als onderwerp. Niemand had gedacht dat Jan nog eens kunstenaar zou wor den. Tot zijn drieëntwintigste jaar was hij boekhouder bij een bankinstelling. Hij spreekt zelf dan ook van een totale ommekeer in zijn leven, toen hij kennis maakte met de ets-techniek. Tekenen was op school altijd al een vak waar hij goede cijfers mee haalde. Het kwam echter niet bij hem op om zijn talent na de schoolopleiding verder te ont wikkelen. Het beroep kunste naar is "familie-vreemd" bij de Van Winkels en met een baan als boekhouder was er, in ieder geval financieel, een zekere toekomst voor Jan weggelegd. In 1972 werd er door het Kunstgenootschap 't Reghthuys een cursus teke nen en grafiek georganiseerd. Hier schreef Jan op in en met zijn leraar, de Nieuwkoopse graficus Han van Hagen, zette hij de eerste schreden op het kunstenaarspad. Jan: „Ik was meteen verkocht toen ik daar al die apparaten zag staan zoals een pers. Ik vond het heerlijk om ermee te werken. Na twee jaar de cursus ge volgd te hebben, ben ik naar de Koninklijke Academie voor Beeldende kunsten in Den Haag gegaan. Omdat ik toch een enigzins zekere toe komst wilde opbouwen, heb ik toen grafische en typografi sche vormgeving gedaan. Met deze opleiding zou ik dan al tijd nog bij bijvoorbeeld een reclamebureau terecht kun nen. Andere richtingen zijn lang niet zo zeker. Met een andere studie-richting van de academie is het negen van de tien keer zo dat je alleen kunt werken in het kader van con tra-prestatieregeling van CRM. Daar had ik weinig zin Etsen zat niet in het vakken pakket van zijn opleiding. Hij heeft zich het etsen voor het grootste deel door zelfstudie bijgebracht. Op de academie ondervond hij veel tegenwer king bij de leraren. Het etsen hoorde niet bij de opleiding dus moet je jezelf daar ook niet mee bezighouden aldus de leraren. Maar Jan, hij zegt zelf dat hij zeer eigenwijs is, ging zijn eigen weg. Succes vergezelde hem en na zes jaar kan hij zich verheugen in een nog immer stijgende reputatie bij kunstminnend Nederland. Met "jongens" als Anton Hey- boer en Ru van Rossum expo seert hij nu in galeries door het hele land. De natuur Zijn voornaamste inspiratie bron is de natuur in zijn on telbare vormen. Van een dode mol tot een typerende boom of landschap is te vinden in zijn werk. Werkte hij vroeger op een zeer klein formaat ets alles uiterst gedetailleerd uit, de laatste jaren ontwikkelt hij zich naar meer eenvoud in zijn werk. Deze eenvoud ging gepaard met het werken op een groter formaat. Hij noemt het zelf "Witte" door de grote witte vlakten met rustig lij nenspel die nu zijn werk sie- Zijn huidige etsen nodi gen de kijker uit om zijn of haar "eigen" landschap in te vullen en maken het daarmee tot een boeiend schouwspel dat nimmer verveeld. Boven alles wordt echter door het werk een enorme rust, een stilte uitgestraald. Jan houdt zich de laatste jaren bezig met de ontwikkeling van die stilte in zijn werk. „Het is eigenlijk allemaal veel te vlug gegaan. Voor me zelf heb ik bijvoor beeld het gevoel dat ik veel te snel ontwikkel naar het wer ken op een groot formaat ets. Etsen is iets wat langzaam moet groeien". Hij trekt er vaak met de fiets op uit in de omgeving van Aarlander veen. Iets wat door het dorp maar met argusogen werd ga degeslagen. "Die vreemde jongen zal wel in de WW lo pen" aldus Jan over "zijn dorp". Hij stijgt echter weer allengs in aanzien bij de dorpsbevolking die wel moet i een kunstenaar Graficus Jan van Winkel in het dorp want Jan is niet van plan ooit te verhuizen. Jan: "Ik heb hier altijd heer lijk gewoond en voor mijn werk kan ik het niet beter treffen". Verstilde registraties Zijn nieuwste collectie etsen worden onder het motto "ver stilde registraties" van 19 april tot en met 11 mei ten toongesteld in 't Regthuys in Nieuwkoop. De toegang tot de expositie is gratis. De tentoon stelling is dagelijks geopend van 's middags twee tot vier uur (behalve op dinsdag en 30 april). Op zaterdag is 't Regt huys geopend van 's ochtends elf uur tot 's middags drie uur. Jan van Winkel is zelf op zaterdag 19 april aanwezig alsmede op de middaguren tij dens de zaterdagen en zonda gen. HUIB HIKKE De natuur staat centraal in het werk van de Aarlanderveense kunstenaar. Nieuwbouw bij Leimuidens Kloofpad LEIMUIDEN Het bouwprogramma voor het jaar 1980/1981 concentreert zich voornamelijk op het gedeelte tussen het Kloofpad en Tuinderij. In dit plangedeelte wor den 56 woningen gebouwd. Het college stelt voor om 34 wo ningwetwoningen en 16 premie-koopwoningen te bouwen. De overige zes kavels wil het college bestemmen voor de bouw van 18 zogenaamde 'Van Dam-eenheden'. Behalve deze bouw blijkt het mogelijk om nog eens üvintig wo ningen te bouwen in Leimuiden-noord. Het college stelt voor om deze woningen ook nog dit jaar te verwezenlijken. Zij willen van deze twintig er 14 laten uitvoeren in de woningwetsfeer en 6 in de koopsfeer. De voorkeur aan een laag aantal premie koopwoningen wordt gegeven omdat de belangstelling voor deze vorm van woningbouw sterk afneemt. Wel blijft het mogelijk om bij grotere belangstelling woningwetwoningen om te zetten in koopwoningen. De kosten voor het bouwrijp maken van dit project worden door de Technische Dienst begroot op ruim 270 mille. Koudekerks zwembad 30 april weer open KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het Prins Willem Alexanderbad opent 30 april weer haar poorten voor zwem- liefhebbers. De voorverkoop van abonnementen vindt plaats op 22- en 23 april. Op het gemeentehuis ligt een fol der klaar met ondermeer informatie over kortingen. Even eens zijn aanvraagformulieren voor de voorverkoop-abon nementen op het raadhuis verkrijgbaar. Tijdens het zwemseizoen is het bad geopend van zeven uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Op de zondag wordt het het bad opengesteld van 's morgens half elf tot 's middags vijf uur. Het bad heeft ondermeer een vijfentwintigmeter-bassin, een on diep bassin en een speelbad voor de peuters. Het Alexanderbad heeft verder een zonneweide van achtduizend vierkante meter waar enkele spelen zijn neergezet zoals een trampoline en een tafeltennistafel. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente organi seert donderdag een informa- te-inspraakavond over de wel zijnsplanning in de Ridderhof te Koudekerk aan den Rijn. De hoorzitting begint 's a- vonds om negen uur. De in spraakavond is met name be doeld voor de verenigingen in Koudekerk. ALPHEN AAN DEN RIJN De linkse politieke partijen in Alphen vieren dit jaar geza- melijk "1 mei" in zaal Nabij: De viering zal in het teken staan van werk en werkloos heid. Het programma biedt on- WOUBRUGGE De gemeenteraad van Woubrugge praa donderdag over het voorstel van het college van b en w on de raadscommissie Algemeen Bestuurlijke Zaken in ht vervolg in het openbaar te laten vergaderen. Dat is de enigt Woubrugse commissievergadering die tot nu toe niet vooi publiek toegankelijk was. Bij het instellen van de commissies, nu zo'n twee jaar geleden werden tegen het niet openbaar zijn van deze commissie voora van liberale zijde nog wel wat bezwaren geuit. Toen mocht da echter niet baten. De vergadering bleef voor publiek gesloten Nu echter stellen b en w van Woubrugge voor de vergaderinj van de commissie algemeen bestuurlijke zaken toch maar open baar te maken. Zij verwijzen hierbij naar het systeem van de Gemeentewet en het streven van de centrale overheid om te ko men tot meer openbaarheid. Bij zeer vertrouwelijke zaken blijf het altijd mogelijk, dat de commissie achter gesloten deuren ver gadert. In verband met de gewapende overval op wethouder Van de Laan, enige tijd geleden zal Woubrugge een tijdelijke wethoudc dienen te benoemen, aangezien het er naar uit ziet, dat de wet houder voorlopig zijn werkzaamheden niet kan hervatten. Don derdagavond zal de raaJ zich hierover dienen te bezinnen. D wethouder moet uit de CDA-fractie komen. Gezien zijn ervarin op bestuurlijk gebied lijkt raadslid Van Wieringen een goede ge In de loop van 1980 kunnen nog een dertigtal woningen wordei gebouwd in Hoogmade. Het worden negentien premiekoopwo ningen, vijf woningwetwoningen en zes zogenaamde „Van Dam eenheden" voor een- en tweepersoonshuishoudens. De bouw kan echter alleen plaatsvinden als van het rijk de nodige finan ciële medewerking wordt verkregen. Voor de woningwet-wo ningen en Van_Dam-eenheden zijn de kosten op bijna een mü en w van Woubrugge stellen voor dit bedra( ikbaar te stellen en voor eenzelfde bedrag voorschotten het rijk aan te vragen. Pension „De schilkhoeve" verwacht drukke zomer NIEUWVEEN Dierenpension „De Schilkhoeve" is drul bezig zich voor te bereiden op een drukke zomer. Het hooi seizoen valt voor de kennel in de periode half juni tot ha augustus. Vorig jaar was het in deze tijd een volle bak c moesten zo'n 50 eigenaren van hond of kat door dierenpe sionhouder R. v.d. Hul worden teleurgesteld. Het verdient dus aanbeveling om nu al een plaatsie te reservi ren. De heer v.d. Hul stelt als voorwaarde dat het dier is ingeën tegen de niesziekte. Naast dierenpension is „De Schilkhoeve! ook een opvangcentrum voor zwerfdieren uit zeven omliggendj gemeenten, welke voornamelijk door de politie hier naar ta worden gebracht. De dieren kunnen hier twee maanden op kos ten van de gemeente blijven; hierna zijn de kosten voor Dt Schilkhoeve. Zwerfdieren door bewoners van omliggende ge meenten gebracht, worden slechts met politieverklaring geacl cepteerd. Dit ter verantwoording voor het bedrag dat de ge meente beschikbaar stelt voor zwerfdieren. Fietsroute naar „scholeneiland" gereed Hazerswoude De fietsroute van de wijk Zuid te Hazer» woude-dorp naar het „scholeneiland" nabij de Landvliet- sporthal, en terug, is gereed. Met name de schoolgaande! jeugd heeft hier baat bij, want behalve dat ze het drukke kruispunt Dorpsstraat-Gemeneweg links kan laten liggen, wordt ze evenmin geconfronteerd met de intensiviteit vad het verkeer op het Dorpsstraatgedeelte tussen Gemenewej en Torenstraat Komend uit de wijk Zuid wordt de kinderen aangeraden het tunneltje onder de Provinciale Weg te „nemen" en vervolgens het fietspad over de Zuiddijk te volgen tot de Torenstraat. Via deze straat gaat de route richting Raadhuisplein, waar de met stopborden beveiligde oversteek van de Dorpsstraat moet plaats vinden. Langs Driehof en via Lindelaan, Ds. Dirk Arie van d Boschstraat, Burgemeester Warnaarkade en Sportparklaan be reikt men de scholen. De terugreis dient volgens de zelfde rout te geschieden. Het eenrichtingsverkeer in de Lindelaan geld niet voor fietsers. ALKEMADE De elfde trimloop rond het Braassemmer meer werd dit weekeinde voltooid door zo'n 1400 deelne mers. De deelnemers kwamen uit de verre omgeving, onder meer uit Schijndel, Amstelveen, Amsterdam, Uithoorn Rijswijk. Voor iedere deelnemer was er bij de finish vaantje en een bosje bloemen. Een wedstrijdaspect ontbrak ook dit keer niet. De ren: 3 km: meisjes: Ellen Hooymans; vanaf 15 jaar: Anja Br; en Thea v.d. Hoorn; jongens: Nico Kerkvliet, Leon de Jeu Peter van Lochum; vanaf 15 jaar Richard de Jeu. 7,5 km: m< jes: Trudy Broesterhuizen; vanaf 15 jaar: Rose-Marie Castelein; jongens: Marcel Vergeer; vanaf 15 jaar: Peter Zwetsloot. 12 km: jj- meisjes: Heidy de Haas; vanaf 15 jaar: Karin Kerkvliet; jongens: Harry Fierkens; vanaf 15 jaar Rob Kuiper. Veteranen 7,5 km: C j Hoogeveen; 12 km: W. Geerlings. De oudste deelneemster was mevr. Leenmans uit Rotterdam. ZijM is 72 jaar. wa-w amaQ li en J LEIMUIDEN Het derde voetbalveld voor voetbalvereni ging Kickers '69 komt eraan. Het college heeft overeenstem ming bereikt met de huidige eigenaren van het perceel wei land dat noodzakelijk is voor de uitbreiding van het huidi ge sportcomplex. De grond kan door de gemeente worden aangekocht voor ruim 225 mille. Het stuk grond is wel groter dan de gemeente nodig heeft voor de aanleg van het derde voetbalveld. Voor de eigenaren is hel echter aantrekkelijker om het perceel in zijn geheel te verko pen. Indien de raad accoord gaat met het voorgestelde bedrag I kan in de loop van 1981 worden begonnen met de aanleg van het veld. r het optreden van een :en gitarist uit Uruguay. Bovendien zijn er tal van programmaonderdelen die ingaan op het thema van de Alphense 1 mei-viering. De toegangsprijs bedraagt twee gulden en vijftig cent. ROELOFARENDSVEEN Met de benoeming van de heer Hartog tot chef van de afde ling Financiën van de ge meentesecretarie, lijkt een groot gedeelte van de proble men op het Roelofarendsveens gemeentehuis te zijn opgelost. De nieuwe ambtenaar is geen onbekende voor Roelofarends- veen; hij is een oud-gemeente naar en stamt uit Oud-Ade. De heer Hartog is thans nog werkzaam op de secretarie van Zoeterwoude, maar zal hoogst waarschijnlijk per 1 augustus aanstaande in Roelofarends- veen in functie treden. ZOETERWOUDE Jongens en meisjes van 8 tot 13 jaar zullen morgenmiddag voor het eerst minibasketbal kunnen spelen. Van half vier tot vijf uur zullen Marieke van Heek en Jeanette Hendrikse de jeugd begeleiden bij deze aan gepaste vorm van basketbal, waarbij de basket 50 centime ter lager dan normaal hangt. Deze instuif zal tot de zomer elke woensdagmiddag georga niseerd worden en is voor alle jongeren gratis. Het minibas ketbal in de Eendenkooi (maar ook jongeren uit het dorp wor den uitgenodigd te komen bas ketballen) is een eerste initia tief van de basketbalvereni gingen Meerburg en Luba, di< ;j] zich hiermede van nu af aai^ als één vereniging zullen pre- e senteren. Iedereen die mee wi^ basketballen, moet sportkle j,j ding meenemen. HAZERSWOUDE Erwi»Jo Hamers heeft zich geplaatst** voor de finale van het dam-[5 toernooi, waarin wordt gestre- den om de nationale titel voor1 aspiranten. Deze eindstrijd f wordt in de herfst van dit jaaia afgewerkt met tien jeugdige*' dammers. Erwin Hamers (14) bereikte de slotronde van hetf1 nationaal toernooi var KNDB, door de afgelopenn week een knappe prestatie te n leveren in de halve finalewed- strijden in Virikeveen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4