Republikeinen in Nederland Slot Buddenbrooks: trieste ondergang van een familie TERUGBLIK TELEVISIE VANAVON] TELEVISIE WOENSDA NOS-DENKBEELD RADIO VANAVOND i RADIO WOENSDAG RADIO/TELEVISIE DINSDAG 15 APRIL 1980 Het trio Ghe- orghe Zamfir, Harry van Hoof en Will Hoebee werd na de opna me van de Showbizzquiz tijdens een feestelijke ontvangst door vele ar tiesten gefeli citeerd met de succes volle elpee „Music by candlelight", die in 28 Ian- den is uitge bracht. Tast baar bewijs voor hun succes vorm de het door Ron Brand- steder uitge reikte plati na. Op de foto v.l.n.r. Serge (van Saskia), Demis Rous- sos, José (van de groep Luv'), Ben Cramer, Getty Gaas beek en Wil lem Duin. Songfestival in teken van agrarisch- toerisme DEN HAAG Een 400 mil joen kijkers zullen 19 april de tv-uitzending van het 25ste Eurovisie songfestival in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag kunnen volgen. Hierin' ziet het ministerie van Landbouw en Visserij een uit stekende gelegenheid in bin nen- en buitenland weer eens reclame te maken voor onze landbouw- en veeteelt produk- ten. De deelnemers aan het song festival zullen direct voor hun optreden aan de kijkers wor den voorgesteld tegen een agrarisch-toeristiche achter grond, die typerend is voor ons land. Tevens zullen de deelenemers aan het slotfeest in het Ned. Congresgebouw worden verrast met een keur van produkten, die agrarisch Nederland ter beschikking stelt. Burgemeesters en Wet houders van Den Haag hebben donderdagavond in het Oude Stadhuis alle deelnemers en hun gevolg uitgenodigd voor een feestelijk ontvangst. NEDERLAND 1 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Sesamstraat 18.45 Paspoort voor Joegoslaven en Italianen 18.55 Journaal EO 18.59 Ronduit: magazine voor jongeren 19.30 Het ontstaan van de wereld, tv - serie 20.10 Geestelijke liederen 20.35 Zomaar een vrouw, serie gesprekken 20.50 Tijdsein 21.24 Tenslotte NOS 21.37 Journaal 21.55Den Haag vandaag 22.10 Denk-beeld: gespreksprogramma 23.05 Journaal NEDERLAND2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden TELEAC 18.25 Kleding, 2e Cyclus, KRO 18.59 Sinbad de zeeman, tekenfilmserie 19.25 De Muppet-show KRO 20.27 Buddenbrooks, tv-serie (Slot) 21.30 Brandpunt 22.05 Drie hoog achter, tv-serie KRO-RKK 22.30 Wat bezielt ze. documentaire en i 18.20 Tekenfilm. 18.40 Tek« rie. 19.00 Journ. 19.30 StadtirKja( (Bad Day at Black Rock), sp Aansl.: Filmtips, 21.00 Actual Report. 22.00 Filmrubriek. 22 loei genbogen, muz. toneelstuk ncrs lige DUITSLAND 3 WDR ?elL 18.00 Kleterprogr. 18 kunde. 19.00 Markt. 19.45 Jo< 20.00 Journ. 20.15 Galerie. 21 21.15 Sporlprogr. 21 Jp" »li' 20.10: Zie Net l.iig 20.40 Paradijs yet 21.35 Verzekering dood (Double Indemnity), >rin9 sers, sp" bror NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden AVRO 15.30 Berebios: kinderprogramma 8.25-11.35 Schooltelevisie.) DUITSLAND 2 al. 10.25 Do- cum. film. 11.10 Muz.progr. 12.10 Re- po/1. 12.55 Persoverz. 13.00-13.10 Gevar. jeugdprogr. De laatste overgeblevenen kaar voor het afscheid van trekt. melijk slecjit. De jongen ver toont alle tekenen van le vensmoeheid en overlijdt tenslotte aan typhus, wat een definitief einde van de naam Buddenbrook bete kent. Ned. II 20.27 uur. Ontstaan Op verschillende gebieden op aarde is nog te zien, dat er in het verleden grote natuurram pen hebben plaats gevonden. Wat voor ramp er gebeurd kan zijn, wordt in deze afleve ring van „Het ontstaan van de wereld" bekeken. Ned. I 19.30 uur. van de familie Buddenbrook komen nog een keer bij el- Gerda, de vrouw van Thomas, die naar Amsterdam ver- Paul Stookey Fragmenten van een concert van de folkzanger Paul Stook ey, die vroeger deel uit maakte van het trio „Peter, Paul Mary". Ned. I 20.10 uur. Muppets De Australische zangers Helen Reddy is te gast bij de Mup pets. Ze zingt o.a. met Kermit haar hit „You and me against the world". Ned. II 19.25 uur. Driehoog Als Rigsby thuiskomt zit daar ineens Miss Jones met eei baby. Een kind op de kamer i echter tegen de regels van he huis. Ned. II 22.05 uur. Vrouwelijke religieuzen Zoals we gisteren al schreven gaat de documentaire van An- dré Truyman „Wat bezielt 3 over vrouwelijke religieuzen, die duidelijk maken wat zu: Kane bezielde toen zij de Paus toesprak bij diens bezoek dlojourn. 18.25 Toppers van toen. 19.02 (S) Natafelen 20.03 (S) Voorjaarsbloemen. ope- rettemuz. 20.30 (S) Van Broadway tol Carre. 21.02 De verdwenen koning, hoorspel (3). die BOND: Na vijven en zessen. 18.50 PJ h® van de BP. 19.00 Kerk In meervoud te (S) llederenrecital. 21.15 Spektak* j- Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) muz. 23.30 (S) Muz. op het spel (73l ie Nws. da Groof McW.A5!o2 (S?Trick.B{** tU'n' 102 HILVERSUM 2 KRO: 18.10 Verkenning. 18.20 HUM. VER- VARA: 19.02 (S) Popdonder plus. i Nashville. 22.02 (S) and all th M 23.02 (S) Elpee tuin. stu de Nog een paar weekjes en dan is het zover: dan treedt koningin Juliana af en wordt haar dochter Beatrix ingehuldigd als nieuwe Ko ningin der Nederlanden. De monarchie: een groot deel van het Nederlandse volk vindt dat de enig juiste en in elk geval de beste staats vorm voor Nederland. Ande ren echter, de republikeinen, vinden de troonswisseling eigenlijk een mooie gelegen heid om van de monarchie af te stappen en de repu bliek in het leven te roepen. De NOS heeft een aantal mensen met uitgesproken te gengestelde meningen om trent de Nederlandse staats vorm voor een maaltijd met Freek de Jonge uitgenodigd en hun tafeldiscussie wordt vanavond in het programma Denkbeeld uitgezonden om 22.10 via Nederland 1. Overigens is dit programma niet gemaakt naar aanleiding van de troonsafstand van ko ningin Juliana. De NOS had de plannen voor een dergelijk discussieprogramma al klaar liggen, lang voordat de vorstin haar abdicatie bekend maakte. Maar het onderwerp is op het ogenblik natuurlijk wel aardig actueel. Onder leiding van Freek de Jonge kruisen de uitgesproken monarchist mr. L. Ridder van Rappard en de al even uitge sproken republikein prof. mr. W. Nagel boven de schalen met voedsel de degens. En verder werd Rob Stolk, een voormalige grootheid uit de Provo-tijd uitgenodigd om aan het gesprek deel te nemen, als mede de Oranjefan Kees Hoe- kert en Reina van Ditzhuyzen, die een mening verkondigd die „er zo'n beetje tussenin" ligt. V.l.n.r. de deelnemers aan de Denkbeelddiscussie: Rob Stolk, Freek de Jonge (gespreksleider), mr. L. Ridder van Rappard, prof. mr. W. Nagel, Reina van Ditzhuyzen en Kees Hoekert. Nederland heeft weinig fana tieke republikeinen, maar wel een heleboel mensen die in elk geval van mening zijn dat, als we weer opnieuw zouden be ginnen, we zeker niet voor de monarchie met erfelijke opvol ging zouden kiezen, omdat dat systeem naar hun mening te ondemocratisch is. Zo roept prof. Nagel in het programma van vanavond bij herhaling dat hij een republiek wil met een president wiens zoon ik geen geval voor een president schap in aanmerking mag ko men. En dat is natuurlijk weer het andere uiterste. Maar er zijn maar weinig republikei nen in Nederland die het Oranjehuis willen afschaffen. De meesten zijn van mening dat Nederland onder het Huis van Oranje uitstekend draait en er zijn er onder hen die vinden dat wij eigenlijk al een republiek hebben, alleen met een erfelijke president. En daarnaast kan er een onder scheid worden gemaakt tussen Orangisten en monarchisten. Orangisten zijn diegenen die niet van ons huidige konings huis afwillen, maar er nog wel eens een nachtje over willen slapen als de vraag aan de orde komt of we een ander ko ningshuis zouden moeten krij gen. Monarchisten zien een koning of een koningin, met welke naarn dan ook, als het enig juiste staatshoofd. En zo zijn er heel wat menink jes in het kleine Nederland. Met de vijf gesprekpartners van vanavond heeft de NOS een aardige doorsnee te pak ken. Maar het is een weinig fundamentele discussie die op het scherm vertoond zal wor den. Staatkundige aspecten komen bijvoorbeeld nauwe lijks aan bod („als je alleen zulke mensen rond de tafel zou zetten, krijg je zo'n dor en saai programma", aldus de sa menstellers). Het is meer een soms heftige emotionele uit wisseling van meningen en conclusies vallen er dan ook nauwelijks te trekken. Alleen misschien deze: het Huis van Oranje 'heeft weinig te vrezen van de republikeinen in Ne derland. licht 45 <S) Open "huls.' 16.02 (S)"Èb- ad. 16.15 (S) Licht en uitzicht. EO-aktlet. 17.02 (S) Tijdsein. mW <S) van' r "PO* Stampij v Bij de NCRV gisteravond een documentaire over de Tweede Wereldoorlog en een van de vele die de komende weken nu die jaren weer met enige nadruk herdacht mogen wor den ongetwijfeld nog zullen volgen. „Schikken en slikken" heten zij en Jelte Rep was er de maker van. Zij had het da gelijks leven in bezettingstijd tot onderwerp. Dat kreeg met name gestalte in drie „wille keurige Nederlanders" die destijds in de Amsterdamse Jördaan een gezinnetje vorm den. Naar mijn smaak waren zij bijna opzienbarend wille keurig; het waren natuurlijk heel aardige mensen, maar veel bijzonders of zelfs maar illustratief hadden zij niet mee te delen. Wel bleek dat zij alt hans het slikken (van voedsel dan) aanzienlijk langer hadden kunnen volhouden dan met verreweg de meeste Mokum- mers het geval is geweest. Ook had Rep een paar niet hele maal willekeurige Nederlan ders ingeschakeld. Onder hen bijvoorbeeld Eddie Christiani, die in die dagen „ouwe taaie" consipieerde en even luidruch tige als onopvallende verzets- al daad, ongeveer gelijk aartor van Willy Walden, die zong van „Als op het Le plein de lichtjes weer branden gaan". Ook wer journalist Evert Werkman het woord gelaten, die - zoals bekend mag worden ondersteld nocht bij schil noch bij slikken heeft gel <j maar daar vernam man verder nniets van. Jaap van Meekren conl- teerde in Avro's televizie Sandberg, hoofdredakteur het Parool, en dr. W. De vice-president van de van bestuur van Philips elkaar inzake de zeer wordende kwestie of de morgenavond die „dood de prinses" nou wel of nil! (moeten)uitzenden. grondgedachten liepen eens zo heel erg uit elka» leen trokken zij niet hele dezelfde conclusie. Enfil het NOS-bestuur dat van I over de affaire vergadert de gedachtewisseling schijnlijk van gelijke aard Wij mogen zeer benieuvvi j naar de afloop. HERMAN HOFHUI De zangeres Helen Reddy is te gast bij de Muppets. In de late herfst van 1874 gaat senator Thomas Bud denbrook voor een korte kuur naar zee. Het donkere herfstweer is geen goed de- kor om zijn depressieve ge dachten te verdrijven. Op weg naar de dokter wordt hij door een hartaanval ge troffen. Thomas Budden brook, die zijn leven lang ge voelig was voor uiterlijkhe den, vindt zijn einde in de modder van de straatgoot. Zijn begrafenis brengt nog maals de hele stad op de been. Ook Christian, de broer van Thomas, uitgeput door een slopende zenuw ziekte, bewijst hem de laat ste eer. De senator heeft in zijn testament bepaald dat de firma na zijn dood geli quideerd moet worden. Dat gebeurt en daarmee komt na vier generaties een eind aan een van de grootste en be kendste Lübecker handels firma's. Ook met de laatste Buddenbrook-telg Hanno, de 15-jarige zoon van Thomas gaat het geestelijk en licha-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2