Protesten uit hele Arabische wereld Gespannen toestand in gebied Nederlandse Unifiltroepen ©LesteUoBv VS wil troepen reserveren voor Midden-Oosten Koninklijk gezin over ruim een jaar naar Huis ten Bosch Inhuldigings postzegel niiiiinpiw— pti Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken Explosie bij Gist- Brocades: 100.000 schade Ontevredenheid over bedrijfsarts GROTERE INSPANNING NA VO-LANDEN GEVRAAGD .Ëeidóe (Soma/nt Dinsdag 15 april 1980, 70e jaargang no. 21631 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND iothekersdi|k 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: J. J Hallewas ef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl BTW)0.52 per mm. Telefoontjes 4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen lartaal 46.30; jaar j 173.70; losse nummers: 60 cent. Slot „Buddenbrooks" Laatste „Buddenbrooks" om 20.27 uur op Ned. II. In „Brandpunt" om 21.30 uur be slissing NOS rond uitzending „Dood van een prinses". Om 22.30 uur documentaire „Wat bezielt ze". Op Ned. I 22.10 uur „Denk beeld" over republikeinen in Nederland. Zonnig Droog en zonnig en iets min der warm. Temperaturen rond 21 graden. Zwakke tot matige oostenwind. In de middag langs de kust wind uit zee waardoor de temperatuur daalt tot 15 graden. Morgen zon: 6.39 - 20.38. Schev. hoogw.: 4.41 en 17.00. Laagw.: 0.23 en 12.56. ïidert (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE Pas in de twee- sportj de helft van het volgend jaar zullen - prinses Beatrix en prins Claus met hun gezin naar het paleis Huis ten Bosch in Den Haag verhuizen. De verbouwing van het aan de rand van het Haagse Bos gelegen paleis is nog niet voltooid, maar ook als straks het woongedeelte klaar zal zijn wordt de komst naar de residentie uitgesteld, zo heeft prinses Beatrix gisteren in Lage Vuursche meegedeeld tijdens een ontmoeting met journalisten. aam dijt' Een p z& Twet Dub- Maar rd aar Ikaa rinct a ben min wo j N L acti dit uitstel is besloten om te voor- eg komen dat de drie prinsen midden in het schooljaar zouden moeten verhui zen. De jongste, prins Constantijn, heeft dan net de lagere school achter de rug, maar ook voor Willem Alexander en Johan Friso achten prinses Beatrix en haar echtgenoot het beter, dat zij tot die tijd nog in Baarn naar school gaan. Ook voor de drie prinsen is het een enorme ingreep, vindt prinses Beatrix. De jongens gaan hun vriendjes en hun clubjes missen en voor prinsenkinde- ei ren is het niet zo eenvoudig nieuwe contacten op te bouwen. Prinses Beatrix is er overigens hele- '"^jmaal niet rouwig om dat de komst doorsar Den Haag nog wat is uitgesteld: r«ndfe zou niet weten hoe ze met alles in «'t'aar zou moeten komen als ze ook nog t «eens zou moeten verhuizen. En ook de 1 -.drie prinsen kijken bepaald niet reik- 0»eï lalzend uit naar de dag dat ze uit Dra- ovc« <cnsteyn vertrekken en naar alle ande- olidere inSTUP611116 veranderingen, die de nieuwe positie van hun moeder met zich meebrengt. Toen zij het nieuws over de troonsopvolging hoorden sprak \un reactie boekdelen: grote tranen. (Zie verder pagina 11). t aar ijf mille uit ;rd;;uto gestolen laat. ilDEN Een 55-jarige t0Cl, idenaar heeft gistermor- gj. n aangifte gedaan bij de 4itie van diefstal van vijf 11e uit zijn geparkeerd- lande auto aan de Storm ijsingstraat. Leidehaar was vergeten het geld mee naar huis te nen. De diefstal moet zijn in de nacht van zon- maandag. De dief hoefN aut0 binnen door een lier te ontzetten. draadloos DEN HAAG De beeltenis van koningin Beatrix tegen de achter grond van de Nieuwe Kerk siert de bijzondere postzegel die de PTT op 30 april uitgeeft en die op 1 mei op de postkantoren verkijgbaar is. De zegel heeft een waarde van 60 ct. Voor de beeltenis is door de Dienst van Esthetische vomgeving van de PTT gebruik gemaakt van een portret dat prins Claus van zijn echtgenote heeft gemaakt. Eerste-dag-enveloppen met de nieuwe zegel krijgen een stempel mee van 30 april. Dit stempel is aan de loketten ook op 1 en 2 mei verkrijgbaar. De poststukken uit de late buslichting van 30 april krij gen ook het stempel 30 april mee. De zegels van de nu gangbare Juliana-regina serie zullen pas in een later stadium geleidelijk worden vervangen door een nieuwe serie. Snoerloze telefoon werkt op infrarood MÜNCHEN De ffesf- duitse maatschappij Sie mens heeft een telefoon ontwikkeld, die niet meer aan een snoer vastzit maar de signalen overbrengt met behulp van infrarood licht. Alle bedieningsele menten bevinden zich in de hoorn, die wordt gevoed door een batterij, die zes uur lang ononderbroken telefoneren mogelijk maakt. In de rusperiode wordt de batterij weer op geladen. Mas ja Brood in Nederland AMSTERDAM De Neder landse journaliste Connie Brood, die de Sovjet-Unie niet uit mag vanwege een gerechtelijk onderzoek tegen haar, heeft haar driejarig dochtertje Masja naar Ne derland gestuurd. Connie Brood werd eind vo rige maand, toen zij naar Nederland wilde vertrek ken, aangehouden. Zij zou papieren van dissidenten bij zich hebben gehad. Later werd zij op vrije voeten ge steld maar haar werd verbo den om de Sovjet-Unie te verlaten. SNEL RIJK MET CENTEN AMSTERDAM In een advertentie in een landelijk ochtendblad bood vanochtend een Amsterdammer 30 cent voor één cent die in 1980 is ge slagen. Voor centen vanaf 1975 heeft hij 15 cent over en voor een gewoon par tijtje van honderd honderd centen biedt hij vijf en een halve gulden. De vraagt rijst wat hij met die dure cen ten wil gaan doen. maar een man in Utrecht, die in dezelfde rubriek ad verteerde kan in elk geval bij die hoofdstedeling terecht. De Utrechte naar vroeg namelijk in dezelfde ad vertentierubriek een bod op zijn par tij van 1000 centen uit 1980. NOS NEEMT BESLUIT OVER FILM ONDER ZWARE DRUK DEN HAAG Na Saoedi-Arabië hebben ook alle andere Arabische landen, die in Nederland diploma tiek vertegenwoordigd zijn, gepro testeerd tegen het voornemen van de NOS de gedramatiseerde docu mentaire „Dood van een prinses" uit te zenden. Namens deze landen bracht de ambassadeur van Tune sië, Slim Benghazi, die de oudste is van de Arabische ambassadeurs in Den Haag, gisteren een bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daarbij sloot hij zich aan bij het protest dat zijn ambtgenoot Al Shawaf van Saoedi-Arabië zon dag had ingediend bij vice-premier Wiegel. Aan de heer Benghazi is meegedeeld, dat de regering begrip heeft voor de verontrus ting in de Arabische wereld en dat ook de inhoud van deze nieuwe démarche zou worden meegedeeld aan de NOS. Maar ook nu is daar nadrukkelijk aan toegevoegd, dat de omroepstichting een eigen verant woordelijkheid heeft en deze instantie zelf beslist over het al dan niet laten doorgaan van de uitzending, aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. De NOS zou van middag haar beslissing bekend maken, na afloop van een vergadering van de raad van beheer. De woordvoerder van buitenlandse zaken kon niet meedelen of ook de andere Arabi sche landen dreigementen hadden geuit. Desgevraagd vertelde hij dat de ambassa deur van Saoedi-Arabië in zijn gesprek met de vice-premier wel degelijk dreigende taal had gesproken, wat de heer Al Shawaf ove rigens in een telefoongesprek ontkent; het zou niet aan hem zijn daarover te oordelen. Hij sprak echter tegen dat er geen enkel ge volg zou zijn als de documentaire zou wor den uitgezonden. Uitzending van de film zou, volgens de woordvoerder van het ministerie, in de woorden van de ambassadeur het instand houden en intensiveren van de goede (eco nomische) betrekkingen tussen Saoedi-Ara bië en Nederland „verstoren". Daarbij had de ambassadeur, die zijn vakantie in eigen land had moeten onderbreken wegens deze kwestie, ook gewezen op de onderhandelin gen over mogelijke nieuwe opdrachten voor het Nederlandse bedrijfsleven, welke ook ter sprake zouden zijn gekomen in be sprekingen met staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat), die momenteel op werkbezoek is in Saoedi-Arabië, aldus de BZ-woordvoerder. (Zie verder pagina 9 BEIROET Er heerst een gespannen toestand in het ge bied in Zuid-Libanon waar het Nederlandse Unifildetache- ment zich bevindt. Dit houdt verband met de nog niet door VN-functionarissen bevestigde terugtrekking van de Ierse Unifiltroepen vanwege de dood van twee Arabische beto gers en het dreigement van de sji'itische gemeenschap om als wraak twee Ierse militairen te doden. Volgens leden van de christelijke militie hebben de Nederlandse troepen raketten en artillerie aangevoerd. Overigens zijn de Ne derlandse troepen tamelijk geïsoleerd, want bij de beschietingen van zaterdagnacht zijn vier helikopters beschadigd en dat bete kent een tegenslag voor eventuele verlofgangers. De twee sji'itische slachtoffers zijn in het afgelopen weekeinde omgekomen, nadat Ierse troepen het vuur op ongeveer vijftig jonge betogers hadden geopend, toen dezen zich uiterst provoce rend gedroegen. De gezinnen van de twee slachtoffers hebben van de leiders van de sj'itische gemeenschap toestemming ge kregen wraak te nemen door het vermoorden van twee Ierse militairen. De kwestie Libanon is gisteren in de Veiligheidsraad onderwerp van beraad geweest. Bij die gelegenheid zei de Israëlische afge-. vaardigde, dat Israël al zijn troepen uit Zuid-Libanon had terug getrokken, hetgeen door de Libanese afgevaardigde in twijfel werd getrokken. Snelheidscontrole LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond van zeven tot negen uur een snelheids controle gehouden op de Lam- menschansweg. Er werden in totaal 516 auto's gecontroleerd. Bij 58 wagens moest geverbali seerd worden. De hoogst ge meten snelheid was 82 kilome ter. Op de Lammenschans geldt een maximum snelheid van vijftig kilometer. ADVERTENTIE DELFT Bij Gist-Brocades in Delft is gisteravond door nog onbekende oorzaak een vat salpeterzuur ontploft. Twee werknemers die zich onwel voelden werden uit voorzorg in een ziekenhuis opgenomen. Zij zijn inmid dels weer thuis. Bewoners in de omgeving van de fabriek klaagden vlak na de explosie over prikkelende ogen en een pijnlijke keel. De schade wordt geschat op 100.000 gulden. Het ongeluk gebeurde op een afdeling waar enzymen worden vrijgemaakt voor verdere bewerking. Er volgde geen brand. Het terrein van Gist Brocades is inmiddels weer veilig ver klaard en op de betreffende afdeling wordt de productie voortgezet. De politie en de ar beidsinspectie ondervragen werknemers om uit te vinden of er sprake is van een mense lijke of technische fout. Kapotte ruiten, een uit zijn voegen gerukt plafond plus een gat in het dak: deel van de ravage giste ren na de ontploffing. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens open haarden tegels - sanitair - alle verbouwingen UTRECHT Tweederde van de werknemers vindt de gezondheidszorg in hun bedrijf onvoldoende. Dat is de uitslag van een enquête van de industriebond FNV on der zijn kaderleden. Veertig procent van de ondervraagden werkt bij een bedrijf zonder enige vorm van gezondheidszorg. Over heel Nederland genomen ligt dat percentage op 60 pro cent. De werknemers in deze bedrijven spreken zich uiteraard uit voor aansluiting van hun onderneming bij een bedrijfsgeneeskundige dienst. Maar ook men sen in ondernemingen met een eigen bedrijfsarts wa ren volgens de enquête ontevreden. Hun voornaamste wens: een onafhankelijker positie van de arts ten op zichte van het bedrijf. Voorts vinden zij dat de arts meer op werkvloer moet verschijnen en meer moet doen aan verbetering van de arbeidsomstandigheden. Oscars voor Dustin Hoffman en Sally Field Voor zijn rol in „Kramer versus Kramer" veroverde Dustin Hoffman gisteren bij de jaar lijkse uitreiking van de Academy Awards in Los An geles een welver diende Oscar. Sally Field kreeg er een voor haar vertol king in „Norma Rae", terwijl Hoff man's tegenspeel ster Meryl Streep een beeldje ver overde voor de beste vrouwelijke rol op het tweede plan. Dustin Hoff man kan er bree duit om lachen, ter wijl Sally Field ge lukkig maar wat verbaasd toekijkt, (zie verder pagina 6). BRUSSEL De Verenigde Staten hebben gisteren hun Eu ropese NAVO-bondgenoten formeel gevraagd hun defensie inspanningen te vergroten zodat Washington in geval van oorlog rond de Perzische Golf of de Indische Oceaan gemak kelijker militairen naar die gebieden kan sturen. Washing ton wil met name dat de NAVO-landen hun programma's opvoeren tot het vergroten van hun munitiévoorraden, dat ze hun reserve-eenheden uitbreiden en dat ze meer trans portvliegtuigen vrijmaken om Amerikaanse versterkingen naar Europa over te brengen. Naar verluidt overwegen de Verenigde Staten op dit moment niet de in West-Europa gestationeerde troepenmacht te vermin deren. Volgens Amerikaanse diplomatieke kringen is het ant woord, in eerste a,anleg, van Amerika's bondgenoten positief te noemen. De voorstellen werden gisteren gedaan op een bijeenkomst van het defensieplanning comité van de NAVO die werd bijgewoond door de Amerikaanse onderminister van Defensie, Robert Ko- Washington zou van de verwachting uitgaan dat de dreiging in het gebied van de Perzische Golf en de Indische Oceaan van lange duur zal zijn. De Amerikaanse oproep zal door de militaire autoriteiten van het bondgenootschap worden bestudeerd en zal later dit jaar door de NAVO-ministers worden bekeken. Bovenaan aan de Amerikaanse lijst staat de wens van Washington dat de munitie- voorraden worden vergroot. Amerika lijkt van mening te zijn dat de W.esteuropese voorraden beneden het niveau liggen dat noodzakelijk is om een goede verdediging in stand te houden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1