Beatrix en Claus zienmet spanning tegen inhuldigingop Paus: Consumptief denken is vlucht voor de waarheid over de mens ORANJELESSEN OP SCHOLEN IN DEN HAAG Korte metten jïnnenland Roerige inhuldiging aangekondigd Israël plant een Beatrix-bos Koningin opent tentoonstelling over verzet Bisschoppen China beleggen synode LEIDSE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA 11 - t :,f If," ■jPfff 3) :rhan voor tt nBe asis bere imp delinj ikt. yptis; i om te do slist, jen t )etek f evoel Dai d, en kuni esoui emtoi ïiliglj LAGE VUURSCHE Onze toekomstige vorstin prinses Beatrix en haar man prins Claus zien met grote span ning tegen de inhuldiging op 30 april in Amsterdam op. Beiden blijven hopen, dat het voor veel mensen toch een feestdag zal wor den, maar dat neemt voor hen de spanning niet weg. De prinses en de prins zei den dit gisteren in ant woord op vragen die leer den gesteld tijdens een bij eenkomst met leden van het Genootschap van Hoofdredacteuren in Lage Vuursche. Beiden spraken over de die pe verandering in hun leven die voor de deur staat. Ze zeiden eigenlijk nog nooit zo goed als de laatste tijd te hebben beseft, wat een heerlijk leven zij tot nu toe hebben gehad. Er is een eind gekomen aan een periode, waarin zij relatief meer vrij heid en speelruimte hadden om zich in allerlei problemen en relaties te verdiepen. Maar evenzeer is het prinse lijk paar ervan overtuigd, dat zij nieuwe mogelijkheden krijgen, met een andere op tiek op de „zaak". De toe komstige koningin verwacht dat het vooral de eerste ja ren een leerproces zal zijn. Haar moeder wordt vaak en terecht de best geïnformeer de vrouw van Nederland ge noemd. Van haar is bekend, dat zij steeds de staatszaken en alle problemen daar om heen positief en constructief benadert en dat zij door al die zaken bepaald niet gefru streerd is geraakt. Haar dochter hoopt dat evenmin te worden. Zij is realistisch genoeg om te beseffen, dat haar plannen voor haar nieu we taak zich in de loop van de tijd nog wel zullen wijzi gen. Prins Claus ziet maar weinig verschil tussen zijn functio neren van nu en straks. Er komt wat bij op het gebied van de representatie. Eerder had hij al te kennen gegeven als voorzitter van de Neder landse Vrijwilligers Hulp te willen aftreden. Dat heeft met de aanvaarding van zijn nieuwe taak niets te maken. Zijn aftreden, na zes jaar, zat er al in. Het werd tijd dat een jongere de functie zou over nemen. KRAKERS Met veel realisme benaderen de prinses en de prins ook het feit, dat de inhuldiging door kraakgroepen in Am sterdam dreigt te worden aangegrepen voor een de monstratie tegen de nog steeds bestaande woning nood. Ook al is er tussen „kroning en woning" geen enkele rationele binding, toch vinden beiden die wo ningnood een reële zaak. Het gaat om een emotionele reactie van mensen die echt met een probleem leven. Hun realistische kijk op de zaak van de Amsterdamse krakers is ook, dat die veel dieper en breder gaat. In Amsterdam is een klimaat geschapen voor andere ac ties; de inhuldiging kost mis schien wel een miljoen, maar zo kunnen ook veel andere posten uit de rijksbegroting tegenover de woningnood worden gezet. De toekomsti ge koningin en prins behoe ven zich inderdaad niet per soonlijk over het probleem van woningnood aangespro ken te voelen. De woning nood en de reactie hierop fungeren echter wel als trek ker voor andere gevoelens van onvrede in onze wester se maatschappij en de anti- monarchistische uitingen hierbij richten zich, zo bena dert prins Claus deze zaak, in eerste instantie tegen de overheid en de representan ten daarvan. Die gevoelens van onvrede bij een groeien de minderheid zijn volgens hem moeilijk te omschrijven; daar moeten wellicht psy chologen en sociologen aan te pas komen. HERDENKEN Tijdens de bijeenkomst in Lage Vuursche kwam ook de symbool-functie van onze te genwoordige koningin bij herdenkingen van oorlog en verzet ter sprake. De toe komstige koningin voelt zich sterk verbonden met hen die het zelf hebben meege maakt. Zij zal de traditie van herdenken overnemen en vindt dat haar generatie een brugfunctie moet vormen tussen hen die het hebben meegemaakt en de jongste generatie. Zij ziet het duide lijk als iets dat haar genera tie moet meedragen en aan de kinderen moet overdra gen. MANAGEMENT Het functioneren als staats hoofd, de inrichting van de hofhouding en andere zaken rondom de troon krijgen een modernere en functionelere aanpak. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn al jaren bezig veranderingen aan te brengen, maar zoiets kost tijd en geestelijke aanpas sing. Duidelijk is ook, dat de betrokkenen zelf maar ten dele invloed kunnen hebben op wat er soms aan regelin gen rond ons koningshuis wordt opgebouwd. Een nieu we structuur van het secreta riaat staat op stapel en reeds is een speciale functio naris voor managementta ken aangetrokken. Nev; proc Ter gelegenheid troonswissseling De gemeente Den Haag heeft ter gelegenheid van de troonswisseling speciale oranje-lespakketten laten samen stellen die vandaag op alle Haagse lagere~scholen worden verspreid. Behalve materiaal over het koningshuis, bevatten deze pak ketten ook informatie over de Tweede Wereldoorlog en de gebeurtenissen rond vijf mei. De boekjes van het lespakket dat per school honderd gulden kost, dragen de titel „konin gin Beatrix"en zijn in verschillende moeilijkheidsgraden uit gevoerd. De eerste en tweede klassen krijgen een knutsel- werkboek, de derde en vierde klassen kunnen door een sprookje wat verder ingaan op de plaats en het werk van Beatrix als koningin en de hogere klassen gaan verder in op ons staatkundig bestel. De kleuterscholen ontvangen een bouwplaat waarmee de kleuters een kijkdoos over de ko- ninkljke familie kunnen maken. AMSTERDAM Na de op roep van de gezamenlijke krakers met de leuze „geen woning, geen kroning", heeft ook een beweging on der de naam „Provo '80", de Amsterdammers middels een pamflet opgeroepen een totale chaos op de Dam te veroorzaken. „Getracht zal worden de Dam onder water te zetten. Vermomd als politieagenten zullen provo's het verkeer naar Amsterdam ontregelen en met olie, knikkers en kraaiepoten zal ook de BVD voor verrassingen komen te staan", zo voorspelt het pamflet. Een andere groep die zich „de autonomen" noemt, tieeft Amsterdammers opge roepen om zich op 30 april massaal op het Jonas Daniël Meyerplein te verzamelen. Belangstellenden worden verzocht rookbomnmen en helmen mee te nemen. Walter Scheel vertegenwoordigt Bondsrepubliek DEN HAAG De voormali ge Westduitse bondspresi dent, Walter Scheel, zal de Westduitse delegatie leiden bij de inhuldiging van ko ningin Beatrix op woensdag 30 april. In zijn functie van bondspre sident heeft Scheel het prin selijk paar tijdens officiële bezoeken ontvangen en ook in Nederland ontmoet. Scheel leidde het ministerie van buitenlandse zaken waar prins Claus jarenlang heeft gewerkt. Plastic medailles Het aantal jonge „Oranje-ridders" kan de komende tijd flink toenemen. Voor de komende inhuldiging hebben de gezamenlijke drogisten in ons land plastic kroningsmedailles laten maken waarop Palels Soest- dijk, Huis ten Bosch of de Nieuwe Kerk staan afge beeld. De medailles die de drogist voor een kwartje verkoopt, worden al verwoed door kinderen ge spaard. AMSTERDAM Israël krijgt een prinses Beatrix-bos. Prin ses Beatrix heeft ingestemd met dit initiatief van het Joods Nationaal Fonds, dat gesteund wordt door vele kerken, de Stichting '40-'45 en de federatie van Oranjeverenigingen. Het bos komt bij Kfar Kana aan de weg van Nazareth naar Tiberias. Bij deze plaats die bekend is uit de Bijbel omdat Christus er zijn eerste wonder verrichtte (op de bruiloft te Kana), zijn ook bossen met de namen van koningin Wilhelmi- na en koningin Juliana. Wethouder Van Lier (rechts), voorzitter van de werkgroep die het lesmateriaal heeft samengesteld, reikte gistermiddag het eerste lesmateriaal uit in het oude stadhuis op de Groenmarkt. ,,De tijd van oranjevlaggetjes en bekertjes uitdelen aan lagere scholen is definitief voorbij", zo zei hij. AMSTERDAM Koningin Juliana heeft gistermiddag in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam de tentoonstellingen „Verzet en Vervolging 193319nu" en „De illegale camera", geopend. De expositie „Verzet en Ver volging" bevat een unieke collectie foto's, voorwerpen en teksten over de onder drukking, de vervolging, het verzet en de strijd tegen de bezetters in '40-'45. De foto's van de expositie „De illegale camera" tonen beelden over Amsterdam die tijdens de bezetting zijn ge maakt door mensen met ver borgen camera's. Vooral bij veel scholen be staat grote belangstelling Ook prins Bernhard was aanwezig bij de opening van de tentoonstellingen in het paleis op de Dam. Samen bekijkt het koninklijk paar een van de foto- wanden van de tentoonstelling „Verzet en Vervolging 1933-19nu" voor de exposities, die van concentratiekamp Sachsen- 15 tot en met 22 april en van hausen en de kleuterklas van 4 tot en met 18 mei zijn te Anne Frank zijn dan ook te bezichtigen. Films over het zien. Het op de consumptie gerichte denken van de moderne mens en zijn angst voor de toe komst vormden belangrijke punten in de toespraken, die paus Johannes Paulus II zondag in Turijn heeft gehouden. De hele dag heeft de paus in deze Noorditaliaanse stad doorgebracht. Zijn bezoek bracht vele tienduizenden uit stad en omgeving op de been. Langs de route werden plaatsen voor de ramen verhuurd voor 75 gulden per per soon. Zijn voornaamste toespraak hield de paus tij dens de eucharistieviering op het domplein. Daarin constateerde hij, dat de hele wereld door angst wordt overheerst, ook al proberen de mensen in de rijke landen die angst door een consumptiegericht denken te overstem men. De paus legde er hierbij de nadruk op, dat juist in de rijke landen met hun grote tech nische vooruitgang de bewijzen zijn te vinden, dat het moderne geloof in de technische voor uitgang slechts gedeeltelijk gerechtvaardigd is. Het consumptief denken, aldus de paus, heeft geen oog voor de hele waarheid over de mens. Het is in feite een vlucht voor die waarheid. De op de consumptie gerichte mens verliest het besef van de diepere zin van het leven. De moderne vooruitgang is volgens de paus be reikt ten koste van veel moeilijkheden en ver spilling van veel energie. Deze vooruitgang bergt in zich een „gigantisch doodspotentieel". Hij wees in dit verband op de bestaande arsenalen van vernietigingswapens. „De moderne mens is bang. De supermachten die over die arsenalen beschikken zijn bang. Deze angst is gerechtvaardigd, want heden ten dage brengen de mensen hun medemensen met massa's tegelijk om. In dit verband ging de paus in op het terroris me, waarin hij een systeem ziet, waarin men sen beweren, dat zij mensen moeten doden om mens en samenleving te veranderen en te ver beteren. De paus vroeg zich af of men tegelijk met de enorme materiële vooruitgang ook niet in een situatie terecht is gekomen, waarin een zo'n fundamentele waarde als de mens zelf wordt vernietigd. De angst van de moderne mens schrijft de paus eveneens toe aan de „dood van God", veroorzaakt door moderne systemen, die de mens willen bevrijden van godsdienstig bijge loof. Maar door die ontkenning van God blijft de mens uiteindelijk alleen over. De mens die God ook in zijn ziel laat sterven, heeft geen remmingen meer die hem beletten zijn mede mens te doden, aldus de paus. De dood van God, die de dood van de mens met zich brengt, moet de christen des te meer dwingen de waarheid van Christus' verrijzenis te verkon digen, want de enige sleutel tegen de dood van de mens heeft Christus, de zoon van de leven de God, aldus de paus. Kerkdienst als opening „Salzburger Festspiele" Voor het eerst dit jaar zullen de „Salzburger Festspie le" worden geopend met een plechtige dienst in de dom van de stad, gecelebreerd door de aartsbisschop van Salzburg, dr. Karl Berg. De dienst wordt bovendien door de Oostenrijkse radio uitgezonden. Dat laatste kan, omdat een conflict over radio-uitzendin gen uit de dom in het algemeen, tijdens een bijeenkomst van alle betrokkenen is bijgelegd. Over deze uitzendingen waren vorig jaar moeilijkheden ontstaan, doordat zij te lang uitliepen. De Oostenrijkse radio weigerde op grond daarvan verdere uitzendingen uit de dom van Salzburg te verzorgen, maar omdat de radio-omroep, zowel als het aartsbisdom Salzburg en de luisteraars in het algemeen toch wel prijs stelde op godsdienstige uitzendingen uit de dom is men rondom de tafel gaan zitten. En zo wordt dit jaar-op 27 juli bij de ope ning van de Salzburger Festspiele weer een uitzending verzorgd van een misviering in de dom, waarbij de „Spat- zenmesse" van Wolfgang Amadeus Mozart ten gehore zal worden gebracht. er Tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, onder wie mgr. Bluyssen van den Bosch, de oud-vica rissen mgr. E. Beel en mgr. P. van Odijk, alsmede een vertegenwoordiger van de pro-nuntiatuur, zijn de oud bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, komen ge lukwensen bij gelegenheid van diens gouden priester feest. De jubilaris deelde mee, dat er tot nu toe aan giften voor het jubileumge schenk een bedrag van zes tigduizend gulden uit het gehele land is binnengeko men. Het geld zal hij beste den aan projecten in de missie. De bekende baptistenpredi kant, Georgi Vins, die vorig jaar april na lange gevangen schap in de Sovjet Unie werd vrijgelaten, komt begint mei naar Nederland. Dit in het kader van de „Krjoetsjkov- actie", een actie die tot doel heeft bekendheid te geven aan de moeilijke situatie waarin Gennadi Krjoetsjkov, leider van de zg. initiatief baptisten, verkeert. Hij wordt, na drie jaar in de ge vangenis te hebben gezeten, voortdurend opnieuw met ar restatie bedreigd. De Raad van Kerken zal tijdens zijn vergadering morgen onder meer spre ken over de wenselijkheid om een bredere consultatie te houden over het Neder landse vluchtelingenbeleid. Voorts komt aan de orde een verklaring van de we reldraad over het martelen, de relatie met het Interker kelijk Vredesberaad en de eventuele samenstelling van een brochure over men senrechten. De vergadering van morgen zal de hon derdste zijn, die de Raad van Kerken sinds zijn op richting houdt. Het is deze week dertig jaar geleden, dat in Tsjechoslowa- kije bij een snelle actie van •de politie de 226 mannen kloosters werden bezet en in beslag genomen. De ongeveer 1900 paters en broeders wer den naar aparte kloosters overgebracht en later in het productieproces ingezet. Het zelfde gebeurde in de nacht van 29 op 30 augustus 1950 met de 720 vrouwenkloosters en ongeveer 10.600 zusters. Het Braziliaanse episco paat heeft geëist, dat als nog lijkschouwing wordt verricht op het lichaam van de in januari overle den bisschop Bicego van Carolina in de Braziliaan se staat Maranhao. Volgens de officiële overlijdensver klaring is de bisschop ge storven aan een virusinfec tie. De bisschoppen betwij felen de juistheid van deze verklaring en menen rede nen te hebben om aan te nemen, dat bisschop Bicego is vermoord. De bisschop, afkomstig uit Italië, heeft voortdurend gestreden voor de vele kleine boeren in zijn diocees, die werden bedreigd door grootgrond bezitters en speculanten. Kort na zijn dood werden zeshonderd gezinnen van hun grond verdreven. Het land kwam in het bezit van een lid van de regerings partij. Als de kerk voldoende aan sluit bij de vragen die de mensen hebben en die vra gen in het juiste perspectief ziet, dan hoeft ze niet te re kenen op een verminderde belangstelling. Belangstelling voor de kerken blijkt ook fi nancieel te worden vertaald. De actie „Kerkbalans" heeft dit jaar tussen de zes en ze ven procent méér opgebracht dan vorig jaar. Dat betekent dat in elk geval de inflatie is bijgehouden. Dit zei ds. L. de Liefde uit Vlaardingen, voor zitter van de Bond van Ne derlandse (hervormde) Pre dikanten gisteren tijdens de jaarvergadering van de bond in Utrecht. Ds. De Liefde werd tijdens deze vergade ring tot voorzitter gekozen als opvolger van drs. H. W. Colstee uit Enschede. De bisschoppen van China zijn van plan voor het einde van het jaar een plaatselijke synode te houden. Daar zullen zij spreken over hun betrekkingen met Rome en over het vieren van de liturgie in de landstaal. De bisschop van Peking, Michael Foe Tiesjan, heeft dit ge zegd in een interview via de Italiaanse televisie. Bisschop Foe is onlangs door de Chinese bisschoppen gekozen tot bisschop van Peking, buiten het Vaticaan om. Dit kan de Chinese katholieke kerk, die zich de „Chinese patriottische vereniging" noemt, niet erkennen, zolang zij haar eigen weg gaat en eigenmachtig bisschoppen en priesters be noemt. In het interview stelde bisschop Foe samenwerking met het Vaticaan afhankelijk van respect voor de onafhanke lijkheid en autonomie van de Chinese kerk. De Chinese katholieken, zo zei hij, dulden geen „buitenlandse inmen ging"-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11