Van Agt in Jakarta als verloren zoon on Beraad Begin-Cartei begonnen Bondgenoten reageren lauw op Carters oproep Spanje en Groot-Brittannië gaan weer „sjorren aan de rots van Gibraltar GROEIENDE ONRUST ACHTER STAATSBEZOEK Slachtoffers van straling betogen voor Witte Huis Flying Wilma wint op handicap BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1980 PAGINA (Van c speciale verslaggever Hans Toonen) JAKARTA - Als een teruggekeerde verloren zoon. Zo overweldigend royaal is gistermiddag premier Van Agt ontvangen in de Indonesische hoofdstad Jakarta. Negentien saluutschoten, met daar doorheen de mili taire kapel met het „Wilhelmus", gevolgd door het pit tige nationale volkslied „Indonesia Raya" en een paarse bloemenkrans van gastheer, president-generaal Suharto, onderstreepten de grote waarde die Indonesië hecht aan het eerste officiële bezoek van een Neder landse premier sinds de souvereiniteits-overdracht in 1949. De dertig kilometer lange route van het Halim-vlieg- veld naar het presidentiële paleis zag er zelfs anders uit. De trottoirbanden waren nog nat van de kalk, het straat- vuil was in de berm geveegd. Van de bedelaars was die middag geen spoor te beken nen. Wel stonden er duizen den, hoofdzakelijk jeugdige inwoners van deze vochtig hete metropool met vlagge tjes te wuiven. Om vooral de jonge generatie niet in het ongewisse te laten over het uiterlijk van de eregasten pronkten er bij enkele grote kruispunten reusachtige por tretten van Van Agt en zijn echtgenote. Uiteraard aange vuld met even grote portret ten van het echtpaar Suhar to. Wellicht niet geheel over bodig had de regering van Agts stropdas in rood wit blauw laten schilderen. Minder uitbundig maar even hartelijk was de ontvangst die aan minister van buiten landse zaken Van der Klaauw te beurt is gevallen. Ruim een uur eerder, ko mende vanuit Nieuw Zeeland arriveerde de minister van Buitenlandse Zaken met ge volg op het vliegveld van Ja karta, waar hij werd verwel komd door zijn Indonesische collega Mochtar Kusumaat- madja. Samen werd er toen gewacht op de eregasten uit Nederland. Vlak voor Van der Klaauws aankomst ont stond er enige paniek onder de wachtende leden van de Nederlandse ambassade in Jakarta. Aan mr. G. Wester- ouen van Meeteren, onze ge volmachtigde minister aldaar werd doorgeseind dat het re geringsvliegtuig met het ge zelschap Van Agt voortijdig wilde landen vanwege een dreigend gebrek aan brand stof. „Hij moet blijven rond cirkelen", smeekte mr. Wes- terouen van Meeteren, „want Suharto-is er nog niet, en an ders valt het hele protocol in duigen". Blijkbaar was er nog voldoende kerosine, want de Fokker-Fellowship wachtte keurig zijn beurt af. Hoewel het bezoek van pre mier Van Agt en minister Van der Klaauw uitsluitend gezien moet worden als het polijsten van de wederzijdse vriendschapsbanden, komt de Nederlandse eregast ook een koloniaal restant helpen opruimen. Dertig jaar na de overdracht is het rechtstelsel in Indonesië nog altijd op Ne derlandse leest geschoeid. Zo wel de juridische opleiding als rechtspraak geschiedt in het Nederlands en aan de ko loniale wetten wordt heel formeel de hand gehouden. De bittere ironie wil dat pro testen uit vooral de Neder landse samenleving tegen bij voorbeeld het zonder proces langdurig gevangen houden van „dissidente" Indonesiërs, eigenlijk slaan op wetten die destijds door de Nederlandse heersers zijn gemaakt en uit- Premier Van Agt, omhangen met een bloemenkrans, inspecteert, tezamen met president Suharto de ere wacht na zijn aankomst in Jakarta. gevoerd. Yeno Aji, president van het Indonesisch Hoogge rechtshof, heeft premier Van Agt dringend verzocht als ju rist mee te werken aan het herschrijven van de verou derde wetboeken. Beide ju risten zijn bevriend met el kaar. Yeno Aji kent de pre mier nog uit diens ambtspe riode als minister van Justi- Ofschoon generaal Souharto zijn bijnaam als „smiling pre sident" ook gisteren weer veel eer aandeed, heeft hij weinig reden tot lachen. Er dreigt namelijk op diverse fronten gevaar. Het rommelt op het platte land. En er is een oplaaiende afkeer tegen Chinezen. Grote afwezige bij aankomst op het vliegveld was dan ook minister admi raal Sudomo, als hoofd van de Indonesische geheime po litie heeft hij de handen vol aan het in toom houden van landgenoten die het gemunt hebben op de drie miljoen Chinezen, een bedrijvige minderheid in de Indonesi sche archipel. Afgelopen weekend zijn tientallen Chi nese toko's vernield in Ujungpandang, een stad in Zuid-Celebes, thans Sulawesi. Sinds vijftien jaar worden_de Chinezen met argusogen be keken, omdat men hen nog altijd verdenkt van mede plichtigheid aan de mislukte communistische staatsgreep in 1966. Wat tevens geleid heeft tot zeer slechte relaties met China. Thans probeert de minister van Buitenlandse Zaken Mochtar Kusumaat- madja de banden met China te normaliseren door onder meer de een miljoen statenlo ze Chinezen in zijn land het staatsburgerschap aan te bie den. Wie het niet accepteert dient echter te repatriëren. Verder dreigt er onrust op het platte land, waar vooral de landlozen aandringen op herindeling van de akker gronden. En er heerst een ge spannen sfeer tussen werkge vers en arbeiders. Mede door de oplopende inflatie van dertig procent veroorzaakt door de zoveelste devaluatie van de roepiah (in 1950 stond de Roepiah gelijk aan de gul den, thans is een gulden goed voor 300 roepiah) daalt de koopkracht van de arbeider. Op de vooravond van Van Agts bezoek deed president Suharto dan ook een drin gend beroep op zijn 143 mil joen onderdanen (van wie 68 procent jonger dan dertig jaar en ruim 6 procent ouder dan 55 jaar HT) af te zien van eventuele stakingsacties. WASHINGTON Israël zal zijn best doen de onderhau lingen, die „volledig zelfbestuur moeten brengen voor I Palestijnen van de westelijke Jordaanoever en Gaza" it T spoedigen, zo heeft de Israëlische premier Menachem Be I gisteren verklaard na aankomst op de luchtmachtbasis j drews bij Washington. De premier hoopt dat een overeenkomst kan worden bere vóór 26 mei, de einddatum die in de akkoorden van Camp I vid is gesteld. Maar als dat niet lukt, zullen de onderhandelinj ook daarna worden voortgezet, tot een akkoord is bereikt. Begin voert vandaag en morgen overleg met de Amerikaa president Carter. Vorige week ontving Carter de Egyptis president Sadat. Het overleg in Washington is bedoeld om impasse in de besprekingen over Palestijns zelfbestuur te do breken. Het Israëlische kabinet heeft het afgelopen weekend beslist, Begin zich in de onderhandelingen moet blijven bewegen I nen het kader van de akkoorden van Camp David. Dat betek dat Begin geen manoeuvreerruimte heeft op twee gevoe punten, die niet voorkomen in de akkoorden van Camp Da de toekomst van de joodse nederzettingen in bezet gebied, en vraag of de Arabische inwoners van Oost-Jeruzalem kuni deelnemen aan de verkiezingen voor een Palestijnse bestui raad. „Een akkoord over Palestijns zelfbestuur", zo beklemto de Begin, „dient volledig rekening te houden met de veiligh van de staat Israël". WASHINGTON Een dele gatie van Amerikaanse slachtoffers van nucleaire straling heeft gisteren op het Witte Huis in Washing ton een rapport aangeboden, waarin wordt verlangd, dat de Amerikaanse regering en het bedrijfsleven de verant woordelijkheid aanvaarden voor de straling. Sommige betogers kwamen per rolstoel. Velen lijden aan kanker, anderen waren blind of kaal. Zij zeggen, dat hun kwalen veroorzaakt zijn door grote hoeveelheden straling,' waaraan zij zijn blootgesteld bij kernproeven of werk in de nucleaire industrie. De Amerikaanse regering heeft de ongeveer vijfhonderd aanspraken op vergoeding we gens ziekte of overlijden, die tot dusver zijn ingediend, vrij wel allemaal afgewezen, het aangeboden rapport w< gesteld, dat de regering verantwoordelijkheid rr aanvaarden voor de gevol| van haar proefnemingen, vens moet er een einde kon aan proefnemingen, de reactie van de meri nexplosies wordt onderzóch Een onderzoek vorig jaar ongeveer drieduizend mei die in 1957 bij een kernpr aanwezig warei bij hen tweemaal zoveel gev len van leukemie worden getroffen als normaal. Een derzoek aan de univers van Utah toonde aan, dat aantal leukemiegevallen kinderen, wonend in de ba waar radio-actieve van kernproeven in Nevi neerkwam, met 250 pri steeg. iroci Cossiga: terreur aanpakken ROME Maatregelen ter be strijding van de inflatie en de terreur alsmede de richtlijnen in de internationale crisis wa ren de belangrijkste punten van de regeringsverklaring die de nieuwe Italiaanse mi nister-president, Francesco Cossiga, gisteren in het parle ment heeft afgelegd. Na de voor zaterdag verwach te motie van vertrouwen zal Italië een coalitie van chris ten-democraten, socialisten en republikeinen hebben die tot optreden in staat zal zijn. Op het gebied van de buitenlandse politiek wil Italië, dat op dit ogenblik het EEG-voorzitter schap bekleedt, de ontspan- ningspolitiek in Atlantisch ka der voortzetten. Optreden van Europa als eigen derde politie ke kracht is niet realistisch. Europa en de VS moeten in nauwe raadplegingen een ge zamenlijke vredesstrategie op stellen. Aanslag op ministerie in Parijs PARIJS - Onbekenden heb ben vanmorgend rond zes uur met antitankwapens op drie afdelingen van het mi nisterie van verkeer in Pa rijs geschoten. Er werd aan zienlijke schade aangericht maar er deden zich geen per soonlijk ongelukken voor. De aanslag is opgëist door de „Action Direct" die ook ver antwoordelijk is voor de aan slagen op twee computerbe drijven, waaronder het Phi- lipsbedrijf in Toulouse. De groepering houdt contacten met de Italiaanse Rode Briga des. IIIJUIIllJIIIJIlllllllUlJlllllIJJIIIillllIlllllllillllIllllllllllllllllllilllllllllHIUIlilHIIIIIIIIIIllllllllllllllllll KAAPSTAD Het Nederlandse jacht Flying Wilma met Gerard Dijkstra als schipper is op handicap eerste gewor den in de eerste etappe van Jakarta naar Rotterdam. Windstilte en storm hielden de Prodent van Dirk Nauta uitein delijk af van de overwinning. Het schip en de bemanning arri veerde in de nacht van zondag op maandag in perfecte conditie in Kaapstad. Dit was 25 uur te laat om Flying Wilma te kunnen verslaan. De nummers een en twee en drie van de eerste etappe staan nu vast. De kop van het voorlopige handicapklassement ziet er als volgt uit: Flying Wilma, Prodent op 25 uur, Gauloises op 53 uur. Gipsy Moth 5 en Lexington zijn teruggevallen en worden niet voor woensdag in Kaapstad verwacht. De Batavier verliet maandagmiddag Port Elisabeth. Hij was zaterdag deze Zuidafrikaanse haven binnengelopen met roerschade. De Kaleo heeft opnieuw stuurproblemen. Dit jacht bevindt zich op 100 mijl ten zuidoosten van Port Elisabeth. Het zieke bemanningslid van de Vetus is snel herstellende aan boord van de Nedlloyd Loire, die dinsdag in Kaapstad wordt verwacht. Het jacht zelf bevindt zich op 1100 mijl ten oosten van East-Londen en schip per Nijénhof meldde opgewekt dat alles wel aan boord is. Sinds de Flying Wilma in de non-stop-divisie vaart en vorige week Kaapstad passeerde, heeft dit jacht zeer hoge gemiddelden ge maakt. Gerard Dijkstra zeilde zelfs in 3 etmalen 250 mijl. De Flying Wilma is zondag gevorderd tot op 600 mijl van Sint Hele na. Met 3 dagen achterstand houdt hij in een prachtige passaat gelijke tred met de recordhouder Kelso. De schipper meent dat er een goede kans bestaat op een record-verbetering. Zijn naaste belager in de non-stop-divisie, Gauloises 3, vordert op dit ogen blik even snel als de Flying Wilma, maar de achterstand van het Franse jacht blijft hetzelfde, 380 mijl. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllUHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllQllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LONDEN. BONN. PARIJS De Westeuro- pese bondgenoten hebben in het algemeen lauw gerageerd op de oproep van president Carter de Verenigde Staten effectief te steu nen bij de pogingen de Amerikaanse gijze laars in Iran vrij te krijgen. Premier That cher hoopt, dat de negen ministers van Bui tenlandse Zaken die maandag in Luxem burg bijeenkomen, een eensgezind stand punt zullen innemen. In het Lagerhuis zei ze dat Groot Brittannie een trouwe bondgenoot van Amerika wil zijn, maar ze onthulde niet, wat haar land eigenlijk van plan is. Volgens premier Thatcher heeft de Amerikaanse president Carter trouwens geen datum uitgekozen, waarop de Europese bondge noten van de Verenigde Staten handelend zou den moeten optreden. „Er is geen kwestie van een tijdslimiet", zei Thatcher. De Westduitse regeringswoordvoerder zei dat Washington geen uiterste datum voor geallieerde maatregelen had genoemd, maar dat West-Duitsland de dringende aard van deze zaak wel erkent. Ook in Parijs toonde men zich verbaasd over het feit dat president Carter in zijn verklaring voor de televisie over een uiterste datum had gesproken, maar dat Parijs die niet had ontvangen. Volgens het Pvda-kamerlid M. van der Stoel zal Nederland ér bij de bondgenoten speciaal op moeten aandringen een speciaal overleg van de NAVO-partners bijeen te roepen over maatre gelen om de druk op Iran te vergroten. Volgens Van der Stoel moeten maatregelen vermeden worden die eerder door verontwaardiging of frustratie worden ingegeven dan door de over tuiging dat zij daadwerkelijk de vrijlating van de gijzelaars naderbij brengen. De Amerikaanse gijzelaars in Teheran kregen gisteren een tien uren durend bezoek van leden van het internationale Rode Kruis. Een arts deelde mee dat de toestand van de gijzelaars be vredigend was. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Aan de Britse zijde van de grens tussen Gibraltar en Spanje vindt elke morgen dezelfde klei ne plechtigheid plaats: de Britse vlag wordt gehesen en de zware ijzeren poort, bewaakt door enkele poli tiemannen in bobby-uni form, zwaait voor de rest van de dag wagenwijd open. Maar wie van Gibral tar naar Spanje wil wande len of rijden, wordt door de Spanjaarden niet doorgela ten. Hun poort blijft dicht. Dit is een gevolg van een beslissing van wijlen gene raal Franco in 1969 om de Rots, zoals Gibraltar meestal genoemd wordt, onafgebroken te blokkeren. Franco's maatregel heeft erg schadelijke economische ge volgen gehad voor de men sen van La Linea. Vóór hun grens gesloten werd, gingen dagelijks tienduizend Span jaarden in Gibraltar werken. Sinds de blokkade werden ze gedeeltelijk vervangen door enkele duizenden Marokka- Nu Spanje zich bereid ver klaard heeft tegen einde mei de blokkade op te heffen, zijn de vooruitzichten van de be volking van de Campo en La Linea weer rooskleuriger. Per 1 juni zal er opnieuw vrij verkeer zijn tussen de Rots en de rest van Spanje. Britse vliegtuigen, die de moeilijke landing op Gibraltar willen doen, zullen desnoods weer een bocht kunnen beschrij ven boven Spaans grondge bied. Tijdens de blokkade be schouwde Madrid een derge lijke manoeuvre als schen ding van het Spaanse lucht- Spaanse verlan gen om de kwestie Gibraltar op te lossen wordt hoofdza kelijk ingegeven door de hoop op toekomstig lidmaat schap van de EG en de NAVO. Spanje zou in 1983 een nieuwe Europese lidstaat kunnen zijn. Zowel in Lon den als in Madrid zou men het op prijs stellen als de vete over Gibraltar dan tot het verleden kon behoren. Het geschil sleept al bijna drie eeuwen aan. Een Britse admiraal heeft het schierei land Gibraltar, dat nauwe lijks 2,5 vierkante mijl groot is, in 1704 veroverd op de Spanjaarden. Negen jaar later kwam Groot-Brittannië op grond van het Verdrag van Utrecht formeel in het bezit van de Rots. De Spanjaarden hebben met de regelmaat van een klok Gibraltar opnieuw voor zich opgeëist. In het midden van de jaren '60 eiste generaal Franco zonder meer de Brit se teruggave van dit kolonia le gebied, dat tijdens de twee de wereldoorlog een belang rijke rol gespeeld had als ma rine- en luchtmachtbasis. De weigering van Londen om gevolg te geven aan Franco's verzoek, werd ge volgd door drastische blokka de-maatregelen. Het referen dum over de vraag of de Gi- braltariërs Spaans wilden worden, dateert uit die tijd. Niet meer dan 44 bewoners van de Rots stemden voor die mogelijkheid. Wegens de gro te economische voordelen, die ernaan verbonden waren, wensten bijna alle Gibralta- riërs, die nochtans hoofdza kelijk Spaans spreken en meer Spaans zijn dan Brits, hun Britse nationaliteit te be houden. inzake Gibraltar soepeler ge worden. Franco beschouwde het bezit van de Rots als een nationale erezaak. De nieuwe Spaanse bewindslieden zien een spoedige vriendschappe lijke oplossing van de kwes tie Gibraltar als een directe noodzaak. Toch wordt in Londen voor speld, dat de toekomstige on derhandelingen over Gibral tar lang en moeizaam zullen zijn. De Britten verwachten een Spaans voorstel om de Rots te dekoloniseren, waar na ze zelfbestuur zou krijgen als onderdeel van de Spaanse staat. Groot-Brittannië wil zich graag afmaken van Gi braltar, dat dit land teveel geld kost. Maar het zit vast geklonken aan het probleem van zijn zogeheten verant woordelijkheid ten aanzien van de Gibraltariërs, die er nog steeds weinig voor voe len om arme Spanjaarden te worden. Verboden steden in Syrië BEIROET De Syrische toriteiten laten geen stai burgers uit het Westen toe Hama, in het midden van land, en in Aleppo, in noorden. Dit is vernomen van diplon tieke zijde en van reizigers, uit Syrië in Beiroet zijn aai komen. Men weet niet, of maatregel voor alle burgers het Westen geldt. In beide den is het al enkele weken rustig. Er wordt melding maakt van gewelddadigh tegen de regering. Tito heeft nu ook geelzucht BELGRADO De doodzie Joegoslavische president 1 heeft nu ook geelzucht, al( zijn artsen. De longontsteki gaat nog steeds niet w Daarnaast heeft de 87-jari leider suikerziekte en ha moeilijkheden. De functie v zijn nieren is overgenom door een kunstnier. Hij wol intensief behandeld met on< meer een aan de buitenzi van het lichaam aangebrac pacemaker en een zuurstofi paraat. Tito is al verscheide weken bijna voortdurend I wusteloos. Ondertussen ga er steeds meer stemmen v protest op tegen de voortgez te medische behandeling v Tito, die onmenselijk woi genoemd. Asiel voor 3500 Cubaner in Amerika WASHINGTON Ameri is bereid politiek asiel te i lenen aan 3500 van de Cul nen die een toevlucht hebb gezocht op het terrein i Peruaanse ambassade in 1 vanna, zo is door het Wi Huis meegedeeld. De presidentiële woordvoerc Jody Powell zei dat preside Carter dit besluit uit humai taire overwegingen genom heeft. Powell zei dat Peru er duize wil opnemen, Spanje 500 misschien meer, en Costa R 300. Het aantal Cubaanse asi zoekers wordt op tienduize geschat. Costa Rica is ber^ als opvangcentrum te fun

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10