In KRO-documentaire beschuldigen nonnen de kerk van sexisme Wollie'swereld: Fransehumor in 30 vertalingen „Schikken en Slikken": een ander programma over de oorlog TERUGBLIK „DE KERKELIJKE OVERHEID NEEMT ONS NIET SERIEUS" ri RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 14 APRIL 1980 Tijdens het bezoek dat paus Johannes Pau- lus II vorig jaar bracht aan de Verenigde Staten, roerde zich in de hoera-stemming ook een kritische stem. Diexvan zuster The resa Kane, voorzitster van een organisatie die negentig procent vertegenwoordigt van de 128.000 religieuzen in dit land. Voor de te levisie het oog van de wereld kwam zij in het geweer tegen het „sexisme" (een femi nistische term voor de discriminatie van de vrouw) in de kerk. Recht op de man af vroeg zij de H. Vader in de nationale basi liek in Washington: „Geef vrouwen als vol waardige mensen de mogelijkheid om in alle ambten van de kerk te functioneren, in clusief het priesterschap". Wat beweegt die nonnen in Noord-Amerika, dat zij openlijk stelling durven te nemen tegen de plaatsbekleder van Christus op aarde? Naar een antwoord hierop zoekt André Truyman, de maker van de KRO-documentaire „Wat bezielt ze", die morgenavond via Ned. II om 22.30 uur wordt uitgezonden. Om de achtergrond en doelstelling van deze religieuzen te achterhalen introduceert hij in deze reportage drie promi nente voorvechtsters van de gelijkwaardigheid van man en vrouw binnen de Kerk. Behalve Theresa Kane komen aan het woord zuster M. F. Baxter en de ex-non Dolly Pommereau. Hoe wel de laatste twee er meer radicale opvattin gen op nahouden dan zuster Theresa, is hun klacht dezelfde: We worden door de kerkelijke overheid niet serieus genomen. Zuster Kane, die nog niet eerder de pers te woord stond, vertelt in deze reportage dat zij hoewel haar optreden in in Washington tot niets leidde onverminderd doorgaat met het „beroep van vrouwen op God". Een gerecht vaardigde strijd, vindt zij, omdat het onbegrij pelijk is dat een kerk die mensen beschouwt als geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, vrou wen niet de minste wijding wil toestaan. Dat zij in deze opvatting verre van alleen staat, blijkt niet alleen uit het feit dat zij dit jaar is herko zen tot voorzitster van de Amerikaanse non nen-organisatie. De Amerikaanse bisschoppen riepen onlangs een ad hoc-commissie waarin zes bisschoppen en zes vrouwelijke adviseurs zitting hebben in het leven om de dialoog tussen de religieuze vrouwen en de kerkelijke overheid op gang te brengen. In haar strijd tegen de mannelijk georiënteerde hiërarchie in de rooms-katholieke kerk ont moet zuster Kane ook weerstand. Vooral bij traditioneel denkende vrouwen en mannen on der wie zij angst bespeurt om zekerheden te verliezen. Zo wenst bijvoorbeeld kardinaal Cody van Chicago in deze documentaire geen commentaar te geven op de bezwaren van zus ter Kane. Omdat hij het protest niet heeft ge hoord, zegt hij. Een directeur van een katholiek ziekenhuis laat zich ontvallen, dat éérst de paus moet zeggen dat nonnen priester mogen wor den, voordat hij zich hierover een mening wil vormen. Zuster Irene Kraus die eveneens het traditionele standpunt huldigt, zegt de bood schap van haar mede-zuster niet te kunnen be grijpen. Als presidente van de Vereniging van (7000) Amerikaanse ziekenhuizen heeft zij als vrouw de top kunnen bereiken, heeft zij haar roeping kunnen invullen op een managersstoel. Zuster Theresa gaat onverminderd door met het „beroep van vrouwen op God". Bovendien vreest zij, dat te snelle ontwikkelin gen onrust en leed binnen de kerk zullen zaaien, met name onder de oudere gelovigen. Een belangrijke rol in deze beweging van kat holieke vrouwen speelt de groep radicalen, die hoofdzakelijk uit ex-nonnen bestaat. In de afge lopen dertien jaar zijn er in Amerika meer dan vijftigduizend zusters uitgetreden. Dit beteken de voor de meesten van hen evenwel niet, dat zij alle banden met hun geloof verbraken. Inte gendeel, zij bleven actief in de kerk, maar nu zonder gehoorzaam te moeten zijn aan hun ker kelijke leiders. Hierdoor ontstond een nieuw type religieuze, dat een volwaardige plaats in de kerk opeiste en dat naast verpleging en les geven nieuwe taken ging vervullen op terrei nen als reklassering, hulp aan drugverslaafden, geestelijke begeleiding van studenten en gelijk berechtiging van de vrouw. Woordvoerdster Baxter van deze groep radica len draagt zelf de mis op, neemt de hostie in haar handen en deelt deze uit aan bejaarden, criminelen en aan wie dan ook. Over de geeste lijke leider van de rooms-katholieke kerk spreekt zij laatdunkend: „Op een platform van ettelijke duizenden dollars je volgelingen toe spreken getuigt niet van liefde voor de armen, de gebrekkigen en de hongerigen". Ook de bis schoppen brengen volgens haar de leer van Christus niet meer in praktijk, omdat zij vanuit hun ivoren toren wensen te dirigeren, echter zonder te weten wat er op de begane grond leeft. Haar stellige overtuiging is dan ook, dat de praktijk van het Christendom een bezinning behoeft. Tot slot komt aan het woord ex-non Dolly, die in een soort haat-liefderelatie tot de kerk staat. Zij keerde het kloosterleven de rug toe, omdat zij zich daar een religieuze pion en een „second class citizen" voelde. Haar idealen om de we reld te verbeteren, bij te dragen aan de vrede en zich op te offeren voor de mensheid zag zij de mist ingaan, omdat zij zich dagelijks moest onderwerpen aan riten als bidden, mediteren en zingen. Nu zij zich een plaats heeft veroverd in de lekenmaatschappij, heeft zij het gevoel dat ze zelf richting geeft aan haar leven, op een manier die helemaal in overeenstemming is met haar idealen en de leer van Christus. LUDUINA SALTERS De NCRV begint vanavond op Ned. I om 18.59 uur met de uitzending van „Wollie's wereld", dertig programma's van vijf minuten voor kin deren, die hiermee voorzich tig kennis kunnen maken met lichtvoetige Franse hu mor. Al is lang niet alles, wat Frans is, ook geschikt voor Nederlandse kinderoor tjes. Jaqueline Crevoisier, van Zwitserse afkomst, die de serie voor Nederland be werkte: „Ik denk, dat in Frankrijk, waar deze serie eerder is uitgezonden, veel volwassenen hebben meege- keken. Dat zal in Nederland vermoedelijk niet zo zijn". Jaqueline kan ook heel goed uitleggen i Wollie's wereld wordt bevolkt door drie dieren: het schaap Wollie, de wolf Bertus en de vogel Streepje. De drie wonen bijelkaar in en ondervinden alle gevolgen daarvan, ruziet jes en ander ongerief. Jaqueli ne Crevoisier: „Sommige din gen waren niet, of moeilijk te vertalen. In de Franse tekst wordt het schaap Wollie met de vrouwelijke benaming 'bre- bis' aangesproken en niet met het neutrale 'mouton', dat ook schaap betekent. Wanneer in de Franse tekst wordt gesteld, dat Bertus niet met een brebis kan omgaan, houdt dat voor de Fransen in, dat hij niets van de vrouw begrijpt. Dat is niet te vertalen. En zo is er meer; het feit al dat Bertus en Streepje met Wollie samenwo nen, terwijl Wollie heel duide lijk vrouwelijke eigenschap pen bezit. In de Nederlandse bewerking valt daar weinig van te merken. Wat de kinde ren, van drie tot zeven jaar zien, zijn drie dieren, die soms leuk, soms kibbelend met el kaar omgaan en kritiek opel- kaar hebben. Meer niet". Niettemin is het een aardige serie geworden, waarin drie volwassen dieren kinderavon tuurtjes beleven die op zich zelf staan, zonder een duidelijk verhaal te vormen; episoden waarin voornamelijk de ka rakters worden uitgebeeld. Wollie is een vertederend schaap, althans voor dat schat tige vogeltje Streepje, dat niet temin veel groter is dan Wol lie, die tegen wolf Bertus weer heel bazig, druk en bemoede rend kan doen. Als steeds terugkerend thema wordt gebruikt het gegeven, dat drie dieren, die normaal gesproken niet bijelkaar pas sen, vriendschap proberen te sluiten. Voor de Fransen lag het probleem eenvoudiger; daar werd begonnen met Wol lie en Bertus en pas in afleve ring 87 kwam vogel Streepje erbij. De NCRV nam als eerste aflevering deze 87ste, toen het trio gevormd werd en daar wordt nu met 30 verhaaltjes mee verder gegaan. Jaqueline Crevoisier: „Van de NOS heb ik de in het Nederlands ver taalde afleveringen gekregen, maar ik had er nog bijzonder veel werk aan. Er waren veel grapjes die voor Fransen zon der meer begrijpelijk waren, maar voor Nederlandse kinde ren niet; woordspelingen zijn bijvoorbeeld zelden goed te vertalen. Daar moest ik meest al wat anders voor verzinnen". Hiervan slechts één voorbeeld, Jaqueline: „Vogel Streepje en wolf Bertus proberen elkaar de loef af te steken voor Wollie natuurlijk. Ze kunnen even hard lopen, ze kunnen alles even goed en de stand blijft maar gelijk. Tot Streepje erg slim wordt. De vogel zegt dat ze een ei kan leggen, wat de wolf haar n\et zal nadoen. In het Frans is een ei „un oeuf"; Bertus denkt een poosje na, loopt naar binnen en weet het cijfer negen te produceren. In het Frans is dit cijfer „un neuf" en wie un oeuf en un neuf snel uitspreekt, hoort precies dezelfde klank. Voor de Franse kijkertjes hebben vogel en wolf hetzelfde ge presteerd, afgaande op de woordklanken. Maar in een letterlijke vertaling gaat deze woordspeling niet op; een ei en een negen hebben niets met elkaar gemeen. Ik heb het dus anders moeten doen, maar ik ben gebonden aan het filmma teriaal, waarin de vogel een ei en de wolf dat cijfer produ ceert. Wel kon ik de wolf la ten zeggen „ik heb er négen", als de vogel slechts één ei kan tonen". Dus ook in het Nederlands een grapje, zij het een heel ander dan in het Frans. Jaqueline: „Dat heeft erg veel tijd gekost. Tijd voor mij om gelijksoortige grapjes te bedenken die bij de beelden passen, maar ook tij dens de geluidsopnamen, om dat de stemmen Nederlands moeten spreken, passend bij de filmbeelden. Van de kijkende kinderen kan niet worden verwacht, dat zij ondertitelin gen kunnen lezen. Maar het fijne is, dat de kijkers thuis van dit werk, dat toch erg is tegengevallen, niets zullen merken. Die zien gewoon filmpjes van vijf minuten, met Wollie, Bertus en Streepje. Maar ik hoop wel, dat ze het leuk vinden". FRITS BROMBERG hou het l scherm in het oog Aan het begin van een hele serie documentaire-program ma's op de Nederlandse tele visie over de Tweede We reldoorlog staat Jelte Reps „Schikken en slikken", dat vanavond wordt uitgezon den. Een programma dat de oorlog op een andere manier benadert, niet de grote poli tieke historische lijnen schetst, maar zoals de titel al aangeeft, het dagelijkse leven van de Nederlanders tijdens de oorlogsjaren als onderwerp heeft. Hoe die ge wone Nederlander reageerde op de Duitser, op de oorlog somstandigheden en hoe hij „er mee leerde leven". Als rode draad door Reps documentaire lopen de bele venissen van de Amsterdam se familie Van der Woude uit de Jordaan, en daarnaast zijn er herinneringen van Nederlanders uit het amuse mentsbedrijf: van Eddy Christiani tot en met Willy Walden. Mensen die tegen het zwart van de tijd het lichtvoetige vertier leverden waar zo'n behoefte aan was. Gitarist Christiani zong over Napels, over Capri en zonnig Madeira, Walden oogstte successen met de re vue. Men schikte zich, maar tot hoever kon dat door gaan? Radio-Hilversum liep perfect in het Duitse mar stempo met de listige com mentaren van Max Blokzijl, met het smakeloze cabaret van Paulus de Ruyter. In hoeverre er geschikt en ge slikt moest blijven worden, waar de vlucht in het amu sement op moest houden, ge ven acteur Ferd. Sterneberg, journalist Evert Werkman (mede-auteur van het in mei verschijnende Boek van de Maand „Dat kan ons niet ge beuren", over hetzelfde on derwerp), dominee H.A.Vis- ser, de befaamde Hagenaar Wim Koek, ex-caféhouder en in die dagen als Ado-keeper op weg naar een Nederlands kampioenschap, en eerderge- noemden, antwoord. Jelte Rep maakte daarnaast vol op gebruik van bioscoop journaals, brokstukken speelfilm („Wunschkonzert" van Eduard von Borsody) en een hoop oude radiofrag menten: een toespraak van NCRV-voorzitter A. van der Deure uit mei 1940, van Max Blokzijl uit maart 1943 en de rubriek Keuvel en Kles- sebes uit Paulus de Ruyteres zondagmiddagcabaret uit juli van dat jaar. Het pro gramma duurt 70 minuten. Ned I, 20.20 uur. strijd in dit seizoen tussen Noord-Holland en de Old Stars in poule B. Ned. 1, 19.30 uur Alarmfase 1 Een kijkje achter de schermen van de Westduitse veiligheids dienst tijdens de voorbereidin gen van de bezoeken aan Bonn van Breznjev en Carter in '78. Ned. 1. 21.55 uur. Leer ons Voor mensen die zonder van het leven te genieten naar hun ouderdom rennen, wordt met dialogen en liedjes, de betrek kelijkheid van het leven ge schetst in „Leer ons onze da gen waarderen. Ned. 1, 22.40 uur. Toppop Overzicht van de Top 30 in het door Ad Visser gepresen teerde popprogramma. d. 2.19.05 r Lo van Hensbergen en Mart Gevers tijdens het programma „Leer ons onze dagen waarderen". NEDERLAND 1 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Sesamstraat 18.45 Kortweg: aktualiteiten en informatie over kunst 18.55 Journaal NCRV 18.59 Wollie'swereld, kinderprogramma 19.05 Lucy en Mr.Mooney, tv-serie 19.30 Minivoetbalshow 20.20 Schikken en slikken, documentaire NCRV 21.55 Alarmfase 1, documentaire film 22.40 Leer ons onze dagen waarderen, religieus progr. SOCUTERA 22.55 Filmpje van de Nederlandse Hartstichting DUITSLAND 2 spelprogr. 20.15 Documantalf| 21.00 Actual. 21.20 Ein Maedchen, Engels tv-spel. Sporlprogr. 23.50 Journ. DUITSLAND 3 WDR 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Chemie. 19.00 Cult, en weten 19.45 Journal 3. 20.00 Journ, Documentair progr. 21.45 Dt j steckspiel (Piedra livre), Sj j.. (herh.). 23.20 Journ- LEIDEI Bjn mo 18.00 Tekenfilmserie. 18.05 Dei passis -*i Apenplaneet, so d BELGIE NEDERLANDS progr. 19.35 NEDERLAND 2 TELEAC 18.25 Italiaans: Avanti avanti, les 8 AVRO 18.59 Doctor Snuggles. kinderprogramma 19.05 AVRO's Toppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.27 AVRO's Puzzeluur 21.35 Televizier Magazine M 19.45 Journaal 20.10 Weert* ynocol 20.15 Spelprogr. 20.50 Penrt 5ns VC tv-serie. 21.40 Inform, progr. iaalrt Journ. 22.55 Open School. BELGIE FRANS iet va 18.15 Spelprogr. 18.30 Literairj jjjT 18.45 Sportprogr. 19.15 Region ferKW gaz. 19.29 Weeerber. 19.30 j an dit 19.55 Inform, progr. 20.00 Ma an dit Papa, Franse speelfilm. 23.00 jfljd Journ- werker BELGIE FRANS 2 tóker C 18.30 Annonces. 18.45 TVF-AII^,iSB IS tion. Vandaag: Het koken van* oi^me ten. 19.15 Zie NET sports. Toneelstuk uitgevoerd door de toneelgr Rampe. uit Cha 20.35 Théatre Wallon: Intre c wes. Toneelstuk van Roger I uitgevoerd door de toned „Art et Plaisir", uit Céroux-N NEDERLAND I NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.05 Actual. 10.25 Der Fall Paradin (The Paradine Case), speelfilm. 12.15 Parabel, schau. 12.55 Persoverz. 13.00 1 16.10 Journ. 16.15 Documal film. 17.50 Journ. (Reg. progr. I 9.30 Kleuterprogr. WDR: 8.05 ln| progr. 9.30 Kleuterprogr.). j| DUITSLAND 2 16.30 Progr. voor ouderen. Journ.'17.10 Kinderprogr. 17.40 sie. 9.30 Kleuterprogr. 17.00 Scl televisie. 17.30 Cursus s" BELGIE NED. 1 Voor 18 uur geen progr* BELGIE NED. 2 Voor 18 uur geen programma's. BELGIE FRANS 14.00, 14.30 en 15.00 Schooltete^ 17.15 Schooltelevisie. 17.45 stick. i NCRV SlJ jo°bp«n2a t. AVRO: 0 02 (S) Plm Jacot a. 1.02 (S) One o'colck jump, s Service Station. 6.02 (S) A HILVERSUM 2 pij. HILVERSUM 3 (S) Praatpaal 2 (S) Elpee tuin' Lucyshow Lucey haalt schijn en werke lijkheid door elkaar als ze pro beert de televisieserie waarin haar buurman een rol heeft, een andere wending te geven. Ned. 1, 19.05 uur. Minivoetbal Vanavond de twaalfde wed- Puzzeluur Luchtig spelletjesprogramma met puzzels, gepresenteerd door Jos Brink. Ned. 2. 20.27 uur. Music Gallery In dit Music Gallery van Pirn Jacobs treden vandaag de Franse zangeres Daniëlle Li- cary en de Nederlandse trom pettist Ack van Rooijen op. Ned. 2, 22.00 uur. Het zogeheten illegaal tv-pro- gramma „Neon" dat de VPRO de laatste weken gewend was uit te zenden, dook gistera vond definitief onder. Dat be rustte op een bijzonder ver standig besluit. En het had na tuurlijk nooit op mogen dui ken. Ik heb bij vorige gelegen heden al opgemerkt dat ik en kele malen met grote weerzin naar het programma heb geke ken. Het ging van meet af aan om een opgewonden, niet zel den bijzonder grove flauwe kul, die met adembenemend dilettantisme in elkaar was ge ramd. De laatste aflevering van gisteren gaf daar nog eens uitvoerig blijk van. Maar het ergste van alles was dat de zaak gekenmerkt werd door een werkelijk totaal gebrek aan ook maar het geringste ge voel voor humor of betrekke lijkheid. Dat was werkelijk be nauwend om gade te slaan. Maar goed, het is gelukkig dan nu afgelopen. Han van der Meer van de KRO stelde in „De ver van mijn bed-show" weer vlotweg allerlei Derde Wereld-zaken aan de orde. Het ging deze keer misschien zelfs wel iets te vlot toe. Want erg veel kwa men wij per slot van rekening niet te weten. Het meest heb ik eigenlijk nog opgestoken van de publicist Wouter van Dieren, die heel illustratief te gen de kernenergie in het al gemeen en tegen die voor ge bruik in de Derde Wereld in het bijzonder zat te wezen. Sonja's Goed Nieuws Show stond zaterdagavond min of meer in het teken van de knuffelbeesten. De ietwat ge voelige sfeer die daardoor werd opgeroepen werd overi gens (gelukkig) krachtig door broken door Ivo de Wijs, die temidden van alle vertedering ineens een „anti-honden-lied- ie" aanhief, dat er niet om loog. En dat nog wel waar me vrouw Koster, die aan het hoofd staat van een of andere SOS-dienst voor honden, bij zat. Zij vertrok tot mijn lichte verbazing geen spier en stelde vervolgens dat er te veel van die dieren worden gefokt. Nu ik het daar toch over heb: er was ook een hele discussie over de vraag of Nederlandse journalisten niet de neiging hebben zichzelf al te veel be perkingen op te leggen. De ac tuele aanleiding dartoe werd mij niet direct stralend duide lijk en de discussie tussen de drie (zeer gerespecteerde) col lega's Ineke Jungschlöger, Piet Heil en Ton van Dijck kon het mede daardoor ook niet hele maal eens zijn. Althans onder getekende had voortdurend de neiging uit te roepen: „Gooi het maar in mijn pet". Zoals Sonja Barend zelf en toen mede namens mij verzucht te naar aanleiding van de ver gaande onbegrijpelijkheden, die de vakbondsleider Jan de Jong onlangs voor de radio bleek te hebben losgelaten. Helaas was hij niet ter plekke aanwezig om de hem voluit toekomende prijs die pet dus in ontvangst te nemen. Die absentie ontnam aan het gebaar natuurlijk wel erg veel van de aardigheid. Het kijken naar „Opname", die film van het Werktheater, heb ik (wellicht tot mijn schande) niet anderhalf uur kunnen uithouden. Ik knj af op dat nauwgezet gei streerde gemier e van en geslot met de pati meneer De Waal. Hoe bel wend levensecht het ook I maal aandeed, leek het) overigens ook aan alle i lijkheid voorbij te schiï Althans mag ik terzijde) opmerken, dat ik ei den die ik eens in huis heb gelegen, niet dan gevoelens van de dia dankbaarheid heb overgel den vanwege de persoon! zorg en vriendelijkheid vi mee ik werd omgeven. Q .v. misschien had ik wel op f andere manier de ziekte ii ii HERMAN.HOFHU1 4

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2