Staande ovatie voor PSVenAjax I'67 blij van druk te zijn verlost FC Den Haag revancheert zich FEYENOORD HEEFT GENOEG AAN TIEN EXPLOSIEVE MINUTEN Pikant slot competitie HL 19^ MAANDAG 14 APRIL 1980 EINDHOVEN Kwalitatief kon PSVAjax zaterdaga vond niet steeds met een hoog cijfer worden gewaar deerd omdat beide ploegen werklust en geestdrift op de eerste plaats hadden ge zet. Maar wat sfeer en am biance betreft hadden de executanten midden in de roos geschoten. Het ruim 27.000-koppige voetbalpu bliek bracht hen na afloop een staande ovatie. Voor de huidige gang van zaken in het voetballeven toch een gebeurtenis, die ook trainer Jan Reker en Leo Beenhak ker goed moet hebben ge daan. Beenhakker had na het mati ge optreden de laatste tijd van Simon Tahamata deze „lieveling" van het publiek uit de basisopstelling gela ten. „Ik ben afschuwelijk uit vorm en ik weet niet hoe het komt. Ik hoop door hard te werken toch weer snel terug te zijn", zei Tahamata. Bovendien kon Tscheu La Ling, wegens de in Notting ham opgelopen blessure niet worden opgesteld. Karei Bonsink en Martin van Geel namen hun plaatsen in. Later zou Bonsink worden vervan gen door Pen, die zo'n tien minuten meedraaide en het enkele malen de toch wel vermoeide PSV'ers erg lastig maakte. Ook Zwamborn kon de partij niet afronden. In het midden van de eerste helft kreeg hij ademhalingsmoei lijkheden. Voor hem kwam Meutstege binnen de lijnen PSV had op de tribune weer een indrukwekkende hoe veelheid spelers zitten. Niet minder dan vijf basisspelers konden niet worden opge steld. Wel waren Stevens en Van Kraay weer present na hun schorsing. Opvallend was overigens dat Jan Reker ook nu, met Van Kraay en Stevens, de liberoplaats aan Willy van de Kerkhof had op gedragen. Hij vervulde er een glansrol, maar verzaakte zijn offensieve plicht even min. Door een goede wissel werking met Stevens en Van Kraay was dat ook best mo gelijk. Wat dat betreft sloot het bij PSV weer voortreffe lijk. Dominerend Willy van de Kerkhof en Ruud Krol waren de domi nerende figuren, de laatste voornamelijk defensief ge zien. In de hoekschopver houding 202 in het voor deel van PSV had Krol een belangrijk aandeel. „Ik wil de elk risico vermijden. Het gevaar in de lucht was bij PSV door de schorsing van Ernie Brandts voor het doel afgenomen. Ik kon het me derhalve veroorloven". Hij had gelijk. Van die twintig hoekschoppen kwam er slechts éèn goed op het hoofd van Stevens terecht. De door hem ingekopte bal werd door Schrijvers be kwaam gestopt. Schrijvers had overigens heel wat meer te doen dan Van Beveren. Ajax speelde in teruggetrok ken positie. En PSV wilde wel komen. De kans op counters werd er wel door vergroot, maar het werkelij ke gevaar was toch in Am sterdam achtergebleven. Het Deense drietal tobt nadruk kelijk met een vormcrisis. De meeste indruk maakte aan vallend weer Dick Schoena ker, die als verdiende belo ning het doelpunt op zijn naam mocht brengen. Jan Poortvliet liet hem bij een goed door Lerby genomen vrije trap juist de vrijheid om hem in staat te stellen fraai in te koppen. Het was wel te gen de verhouding in. Na die treffer trok Ajax zich nog meer terug. Voor PSV bleef er niets an ders over dan te blijven aan vallen. Van der Kuylen speel de daarbij een hoofdrol, ver geefs. Ook door het feit, dat Reker om meer offensieve kracht te verkrijgen, Valke voor Landsbergen verruilde. kwam PSV vooreerst niet aan het zo vurig gewenste doelpunt. Tot van der Kuylen bij een van de panische situ aties voor het Amsterdamse doel ineens raak schoot. Dat was in de 85e minuut en als Jan Poortvliet twee minuten later de beste kans in de wedstrijd koel had behan deld, zou het zelfs 21 ge worden zijn. Hij schoot wel hard, maar ook hoog over. Scoreverloop: 31. Schoenaker 0 1, 85. Van der Kuylen 11. Scheidsrechten Van Ettekoven. Toeschouwers: 27.000 (uitver kocht). PSV: Van Beveren; Wildschut, Ste vens, Willy van de Kerkhof, Van Kraay; Valke (Landsbergen), Van der Kuylen. Poortvliet; Renè van de Kerkhof, Lubse, Postuma. Ajax: Schrijvers; Wijnberg, Krol. Zwamborn (Meutstege). Boeve; Ar- nesen. Schoenaker. Lerby; Bonsink (Pen). Henning Jensen. Van Geel. itur Petursson komt en dat is al meer gezegd als spits beter tot zijn cht dan als „linksbuiten". Hij scoorde tegen AZ en over deze actie ont- jnd enige discussie. Petursson sprong naar de bal en niet iedereen was er n overtuigd dat Treytel het leer voor de doellijn greep. Scheidsrechter irver echter wel. ROTTERDAM Met het wegens buitenspel afgekeurde doelpunt van Jan van Deinsen was Feyen- oord-AZ'67 voorbij. En er waren toen slechts twintig minuten ge speeld. Wat een duel om van te likkebaarden leek te worden, ver zandde in een droge vertoning waarin weliswaar nu en dan nog wat te beleven viel maar die geenszins beantwoordde aan de hoge verwachtingen die in de eer ste fase gesteld mochten worden. Dat lag geheel en al aan de Alk- maarse formatie, die nota bene, zeker na het gelijkspel van de dag tevoren bij PSV - Ajax, nog gerede mogelijkheden op de landstitel had maar ten onder ging aan twij fel aan eigen potentie en sterk de indruk wekte blij te zijn van de druk te zijn verlost. Georg Kessler, de trainer van de Alkmaarders na afloop:„Het is inderdaad een men tale kwestie. Sommige spelers konden de spanning niet aan. Het leek wel of Feyenoord voor een ti- telkans speelde in plaats van wij." Georg Kessler leek overigens niet teleur- gesteld en schaarde zich zodoende in de rijen van zijn manschappen die door eigen falen de achtervolging hadden opgegeven. Het gestelde doel was immers al bereikt: het spelen in een Europees toernooi. Het zal de Alkmaarders na het echec in de Kuip bovendien duidelijk zijn dat zij geen kampioensteam vormen en precies missen wat Kessler terecht zo bewonderde in Fey enoord. „Die kracht in het spel en die am bitie bewonder ik in het Rotterdams voet bal",meldde hij ietwat afgunstig. Hij doel de dan hoofdzakelijk op de eerste twintig minuten toen een soepel spelend, agres sief optredend Feyenoord, de Alkmaar ders op alle fronten aftroefde. Het centrale verdedigingsduo van AZ is niet van kreuk vrije kwaliteit en daarbij kwam nog dat doelman Treytel zich in „eigen" Kuip niet al te zeker toonde. Een beetje Kuipkoorts waarschijnlijk. Hij slaagde er niet in de zwakke momenten van zijn defensie in de eerste tien minuten te corrigeren. Toen stond Feyenoord al op 2-0. „Wat zich in die korte tijd afspeelde, was onge looflijk. Het spel van AZ was een ploeg, Petursson stond, als de week tevoren, op de spitsplaats, geflankeerd door Carlo de Leeuw op links die een opmerkelijk gevoel voor „openingen" toonde en op rechts door Karei Bouwens, wiens spel door eni ge traagheid minder is dan het zou kunnen zijn. Niettemin heeft trainer Jezek, die de week tevoren deze linie voor het eerst liet die nog uitzicht heeft op een kampioen schap, onwaardig. Alle twee doelpunten waren cadeautjes", aldus Kessler. Fout Nummer een was een fout van Ny- gaard, die een foutieve pass gaf aan Metgod. Notten onderschepte de bal, zette voor en Treytel viel zo onzeker in de richting van het leer dat hij het alleen nog maar kon aantippen. Carlo de Leeuw was ter plekke om te scoren: 1-0. aantreden, meer vaart en beweeglijkheid in de aanval gebracht. Petursson is trou wens van origine een spitsspeler en geen „linksbuiten". Vooral in de lucht is hij sterk, wat dan ook de tweede treffer ten gevolge had. Uit een hoekschop van de in die eerste periode sterk spelende Van Deinsen kopte Petursson de bal naar het doel, waar Hovenkamp de doortocht nog kon beletten. Niet afdoende want Wijnste kers vond een groot gat voor zich: 2-0. AZ had tot dan bitter weinig laten zien. Tempoloos spelend, vele duels verliezend en geen greintje inventiviteit tonend, was AZ in het geheel geen partij voor Feye noord,. dat na die simpel verkregen voor sprong eensklaps zo terugviel dat een saaie vertoning ontstond, waarvan een fa belachtig doelpunt van Van Deinsen, die uit een onmnogeliujke hoek inschoot, het begin was. Charles Corver had evenwel buitenspel geconstateerd. Feyenoord liet zich het initiatief ontnemen maar schutterskoning Kees Kist kreeg geen aanvoer, probeerde het zelf enige malen maar vond de klasserijke doelman Hiele op zijn weg, op die keer na, vijf mi nuten na de rust. toen hij ineens uithaalde en feilloos scoorde:2-1. „We hadden tot dan zomeravondvoetbal gespeeld en na zo'n doelpunt hoop je nog op wat maar verscheidene spelers haalden hun norm- nale vorm niet en we zakten weer terug", analyseerde Kessler later. Opgefleurd Dat was met Feyenoord eveneens het geval en zo ontstond een duel, dat alleen nog werd opgefleurd door een derde Rotterdamse tref fer. Bouwens was al eens alleen op Treytel afgegaan maar liet zich de bal ontnemen, Welzl had voor AZ de paal geraakt en er waren wat vervangers in het veld gekomen toen Feyenoord er tussenuit trok na een afgeslagen aanval. Bouwens zette op maat voor, Pe tursson draaide om Van Dongen heen en liet Treytel kansloos: 3-1. AZ was grandioos door de mand gevallen en Ajax kan zich, tenzij wel zeer onver wachte dingen gebeuren, opmaken voor het kampioensdiner. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 5. De Leeuw 1-0, 10. Wijnstekers 2-0, 50. Kist 2-1, 86. Petursson 3-1. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 33.673. FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers. Nielsen, v.d.Kor- put, Brard; Stafleu, Notten (Troost), Van Deinsen; Bouwens, Pêtursson, De Leeuw (Albertsen). AZ'67: Treytel; Reijnders(v.d.Meer), Spelbos, v.Don- gen,Hovenkamp; Arntz, Metgod, Nygaard; Welzl, Kist, Tol (Schouwenaar). :N HAAG - FC Den Haag heeft zich ierdagavond gerevancheerd voor de atige verrichtingen van de voorbije aken door het in ernstige degradatie- rgen verkerend Sparta met 2-0 nog aper in de problemen te drukken, larmee kregen de Rotterdammers de kening gepresenteerd1 voor, een ver- izingwekkend falen, waaraan elke li- ia zijn bijdrage leverde. Doelman Pim oeaburg verzorgde het eerste pre ntje door de bal uit een door laatste an Louis van Gaal wel wat erg slor- 3 weggegeven hoekschop ongehin- ard te laten passeren, waardoor An- Wetzel zijn rentree met een treffer ans kon meegeven. >ast deze defensieve zwakheden stond •n povere prestatie van zowel de mid- ®n- als aanvalslinie van Sparta, van wel- 1 laatste lijn alleen Ruud Geels nog wel 'ns voor enig gevaar kon zorgen. De 'd-Ajacied was echter weinig gelukkig at zijn pogingen en vond bovendien aan n zijde een goed klevende Ton Wickel, tot zijn genoegen vaststelde dat er van Rotterdamse door Van der Lem en ®ijer bezette flanken erg weinig bruik baar materiaal werd aangeleverd. Vrijwel geen moment wekte Sparta de indruk be zig te zijn aan het verdedigen van zijn laat ste kansen op behoud van het eredivisie schap. Slechts in de slotfase van de eer ste- en beginperiode van de tweede helft legden de pupillen van trainer Joop Brand enigszins het flegma af dat hen voordien zo had gekenmerkt, maar die portie ver hoogde agressie werd gepareerd door op nieuw een Haagse treffer. Waarmee de Rotterdamse ambities op slag de kop wer den ingedrukt, want de offensieve ont plooiing van Sparta verliep vrijwel steeds zo steriel dat FC Den Haag er nauwelijks iets van te duchten had. Nu dient gezegd dat de thuisploeg er met een verfrissende geldingsdrang "tegenaan ging", waarmee eens te meer werd bewe zen dat ook met een enigszins gehandi capte formatie aanvaardbaar spel kan worden geleverd. Hetgeen van verscheide ne kanten nog wel eens als argument werd aangevoerd voor de matige tot povere duels die FC Den Haag dit seizoen regel matig afwerkte. Want waar Sparta zater dagavond compleet in de arena kon ver schijnen had trainer Piet de Visser van de thuisclub in het centrale deel van zijn de fensie moeten experimenteren, doordat Aad Mansveld wegens een schorsing niet beschikbaar was. De Visser had toch ge kozen voor Simon van Vliet als laatste ver dediger, waardoor Wickel zich - zoals ge zegd - mocht bezighouden met de bewa king van Geels. Hetgeen hem goed afging, terwijl bij de keren dat de kopgrage Haar lemmer de bal wél met het hoofd door speelde niet eenmaal é#n van zijn ploeg genoten ter plekke was om voor een voortzetting te zorgen. FC Den Haag behoefde zich zoals geme moreerd dus niet al te ongerust te ma ken over het Rotterdamse weerwerk en kon zelf aanvankelijk toch nog wat te rughoudend, maar na de 2-0 wat meer met agressieve daden bezig houden. In de voorhoede bewees Lex Schoenmaker opnieuw zijn veelzijdigheid door zich kappend en draaiend vrijheid te ver schaffen en vanuit soms wat terugge trokken positie zette de routinier menig maal met goede passes zijn ploeggeno ten aan het werk. Zoals in de elfde én laatste minuut van de tweede helft, maar de gelanceerde Melis en Goodlass konden de inventiviteit van Schoenmaker niet verzilveren. Een actie van Goodlass en Schoenmaker leidde in Lex Schoenmaker haalt na een door Pim Doesburg niet geheel gestopte in zet van Ron Goodlass uit: de tweede treffer van FC Den Haag is een feit. de veertiende minuut na de rust wel tot de beslissing. De Brit loste een schot, waarop Doesburg de bal slechts kon pareren, waarna het projectiel door Schoenmaker in het Rotterdamse doel werd gewerkt. Goodlass zelf had overigens weinig geluk; hij zag tweemaal een inzet door het hout werk gekeerd. Dat overkwam aan de an dere kant ook Geert Meijer, die kort voor de pauze vanuit overigens een moeilijke hoek de beste Spartaanse mogelijkheid om zeep hielp door eveneens op de paal te mikken. Dat had de bekroning kunnen zijn voor iets beter spel van de Rotterdam mers in die fase, maar treffers leverden de schaarse mogelijkheden van de pupillen van Brand niet op. Mede door het gede gen optreden van doelman Hans Galjé van FC Den Haag, die een foutloze wedstrijd speelde. Zoals trouwens het hele Haagse team zonder nu direct tot verrukkelijke ac tiviteiten te komen een dikke voldoende haalde. Hetgeen ook wel eens mag wor den vermeld. FRANK WERKMAN FC DEN HAAG; Galjé; Tempelaar, Van Vliet, Wic kel, Korevaar; Wetzel(De Vroedt), Jansen, Jonker; Melis, Schoenmaker. Goodlass. Sparta: Doesburg; Jansen. Van Gaal. Balkestein, Van Tiggelen; Calderwood. Van der Gijp, Weerden burg (Blind); Van der Lem(Lengkeek), Geels, I' Indien er geen zeer onverwachte din gen gebeuren in de laatste vier wed strijden van deze competitie, kan Ajax binnenkort de kampioensvlag hijsen. AZ'67 schakelde zichzelf door verlies met 31 tegen Feyenoord uit. In plaats van dichterbij te komen na de 11 van zaterdag bij PSVAjax, dreef AZ verder weg en het gat van drie punten lijkt niet meer te over bruggen. Veel meer spanning heerst in de on derste regionen waar verwoed ge streden wordt om de laatste plaat sen te ontlopen. Haarlem was daar van een voorbeeld door bij Roda JC te winnen. De kat in het nauw... Doordat NEC, en ook NAC dat de te genstander was, een punt rijker wer den en Sparta verloor van FC Den Haag kwam de Rotterdamse ploeg als de grote verliezer in het afgelo pen weekeinde te voorschijn. Vitesse was kansloos tegen FC Twente .en verkeert eveneens nog in acuut ge vaar. In dezelfde situatie bevindt zich PEC Zwolle, ondanks de winst op Go Ahead. En zelfs MVV winst op Excelsior mag zich nog niet veilig achten. Er wacht de staart- ploegen een pikant slot van de com petitie met diverse onderlinge duels die zeker nog voor verrassingen zul len zorgdragen. Het programma voor de laagst ge plaatsten luidt: MVV: uit Ajax en Go Ahead, thuis NAC en Vitesse; PEC/Zwolle: uit Vitesse en AZ'67, thuis Haarlem en FC Utrecht; Vites se: uit NEC en Haarlem, thuis PEC en PSV; NAC: uit MVV en Sparta, thuis PSV, FC Den Haag en restant gestaakte wedstrijd tegen Feye noord; Sparta: uit Ajax, thuis Wil lem II, Excelsior en NAC; NEC: uit Go Ahead en Haarlem, thuis Vitesse en AZ'67; Haarlem: uit PEC en PSV, thuis FC Twente en NEC.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13