^ettine Vriesekoop op weg naar finale tijdperk IBtarlift ijkt Éigesloten Gerard Rond geluksvogel af S3 P 1 LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 APRIL 1980 PAGINA 9 RN - Bettine Vriesekoop is de eerste drie ronden j het Europees kampioenschap tafeltennis zon- kleerscheuren doorgekomen. De veelgevreesde feedse topspeelster Eva Strömvall werd met veel ieite aan de kant gezet. De Ierse Walker, de tegen- ndster uit de tweede ronde, leverde aanmerke- i minder problemen op. De derde ronde, zeer laat de avond gespeeld, leverde een sensationele tast op. Met 3-2 werd de Tsjechische Silhanova fslagen. Doordat de gevaarlijke Engelse Jill [mmersley al is uitgeschakeld, lijkt voor Bettine fiesekoop de weg naar de finale open te liggen. jn de beroepstafeltennis- Jtten,f Eva Strömvall, vooraf als meer dan lastige tegen- .idster voor Vriesekoop be dreven, leken de pessimisti- pe voorspellingen aanvanke- niet aan de orde. 's Mor- had Vriesekoop met part- Van Gennip aan moeten tegen Strömvall en maar uit tactische teCai «wegingen speelde Bettine De twee hadden elkaar nooit ontmoet en daar wil- coach Bakker het het liefst bij houden. Het gaf blijkbaar voordeel. Strömvall ging in de eerste game meteen onderuit Vriesekoop won gemakkelijk met 21-13. De tweede game werd stukken moeilijker. Bakker schreef dat na afloop toe aan de wind, die Vriesekoop aan die kant van de tafel in de rug had. „Ze moet de ballen zachter dan normaal nemen. Anders waaien ze er zo overheen". De af en toe hard slaande Strömvall deed dat dan ook en De jeugdige Vriesekoop boekte in de derde ronde een onverwachte zege op de Tsjechische tafeltennisster Sil hanova. zette de tussenstand op 1-1 door een game-zege van 21-16. De volgende game won Vrie sekoop vrij gemakkelijk met 21-15. Uiteraard werd het toen, zoals Bakker al voorspel de, weer 2-2, want Vriesekoop kreeg de wind weer in de rug, waarvan Strömvall profiteer de. Opvallend in die vierde game was het vaak stokkende tempo en de zwakke fore hand-slagen, die Vriesekoop demonstreerde. De vijfde en beslissende game werd uiteindelijk vrij gemak kelijk door Vriesekoop naar zich toe getrokken: 21-15. Te gen Karen Walker had Bettine Vriesekoop eigenlijk een walk-over. De Ierse deed in die tweede ronde wel haar best, maar kon tegen het nu gedegen ogende spel van de Hazerswoudse lang niet op: 3-0 met de game-standen 21-8, 21- 12 en 21-9. Marathonpartij In de derde ronde tegen Angstgegner Blanca Silha nova, die kort geleden tij dens de toptwaalf in Mün- chen nog van Vriesekoop won, kwam Bettine Vriese koop tot haar beste spel van de gehele dag. In een marat honpartij, die meer dan een uur duurde en door velen in opperste concentratie werd gevolgd, wist Vriesekoop met een zege van 3-2 de kwartfinales te halen. Twee maal nam zij een voor sprong, maar even zovele malen wist de taaie Tsjechi sche weer langszij te komen, hoewel op het nippertje: 26- 24 en 22-20. Vriesekoop had het wat gemakkelijker met de game-standen 21-13 en 21- 12. De laatste game bracht een ge weldige spanning met zich mee, waarbij Silhanova vanaf de 10 steeds de leiding wist te houden met één of twee pun ten verschil. Vriesekoop wist echter vanaf 14-17 terug te ko men. Silhanova nam haar laat ste voorsprong op 16-18, maar daarna was het over met de Tsjechische overheersing. Bet tine Vriesekoop was alle ziek- tezorgen blijkbaar vergeten en wist met zeer gedurfd spel, de laatste vijf punten te maken: 21-18. Onmiddellijk vloog zij coach Gerard Bakker in de armen. Vriesekoop was vreselijk blij. Voor haar ligt de weg naar de finale open. Gevaarlijkste te genstandster Jill Hammersley, de Engelse die in de halve fi nale haar tegenstandster zou zijn, werd door de Joegoslavi sche Perkucin uitgeschakeld. Vandaag komt de Nederlandse speelster uit tegen Szabo uit Hongarije. JOHN VOLKERS Belangrijkste uitslagen: Eerste ronde damesenkelspel: Bettine Vriesekoop (Ned)-Eva Strömvall (Zwe) 21-13, 16-21, 21-15, 19-21, 21-16. Steffien van Gennip (Ned)-Ursula Kamizuru-Hirsehmuller 5-21, 7-21, 4- 21. Tweode ronde: Vriesekoop-Karen Walker (Ier) 21-8, 21-12, 21-9, Derde ronde: Vriesekoop-Blanka Silhanova (Tsj) 21-13, 24-26. 21-12, 20-22, 21-18. Tweede ronde herenenkelspel: Ron DELTALLOYD AMVJ NIEUWE LANDS KAMPIOEN VOLLEYBAL- Opnieuw is Starllft de geklopte partij. Ditmaal is het tweemansblok van Frank Constandse en Wim Thewissen kansloos tegen de smash van Kees Koomen. Peter van Velzen en Bert Goedkoop (AMVJ) kijken toe. ANSTAD Jurriaan Kooien plotseling zoek. De veelge- jde trainer/coach van Starllft, ralgend seizoen in deze functie «■orden opgevolgd door de in- lels naar het oude nest terugge- ;n Pierre Mathieu, zonderde :ti tijdelijk af om in rustiger om- ing troost te zoeken voor de geïncasseerde teleurstelling. '^Itl Voorburgse team had de beslis- swedstrijd om de Nederlandse bij de volleybalheren kansloos 3d) (setstanden 15-11, 15-12 en verloren. Het tijdperk Starlift „^kt, althans voorlopig, afgesloten, nieuwe landskampioen heet sinds gisteravond Deltalloyd AMVJ. En niemand die in de met circa drieduizend toeschouwers to taal uitverkochte sporthal De Vang te Zaanstad twijfelde aan de ge rechtigheid daarvan. Starlift bleef daardoor uiteindelijk met ge heel lege handen achter. Volgend seizoen geen Europa-Cup volleybal in de Vlieger molen. De dames noch de heren uit Voor burg wisten zich voor enig bekertoernooi te plaatsen. Met name voor de laatstgenoemde groep, vier keer achtereen landskampioen, zal die gedachte moeilijk te verteren zijn. Evenmin was er succes weggelegd in het toernooi om de nationale beker. Na de ne derlaag in de finale tegen Gemenservice WC volgde verlies en winst in de competi tie tegen aartsrivaal AMVJ. De gelijke stand op de ranglijst maakte een beslissingswed strijd noodzakelijk. Maar het werd de derde ontnuchtering van het afgelopen seizoen. Tevens de beslissende: Starlift grijpt gewoon overal naast. Hans Krieger: „Misschien heeft het allemaal straks nog wel een positieve uitwerking. Het is immers goed wanneer eens iemand anders wint. En we kunnen hier best van geleerd hebben". Ook de opmerkelijk nuch tere Rob Lantsheer liet zich in soortgelijke bewoordingen uit: „Het Nederlandse volley bal is hier misschien nog wel bij gediend. Steeds maar Starlift is voor het publiek op het laatst ook nauwelijks interessant meer. We zullen er hard aan moeten gaan werken om volgend seizoen beter voor de dag te ko men". AMVJ had gisteren weinig moeite met de gewillige tegenpartij. Veel eenvoudiger dan iedereen had verwacht werden de drie sets 'n winst omgezet: 15-11, 15-12, 15-6. Na in het recente verleden steeds op het tweede plan te hebben gefungeerd, konden de vol gelingen van trainer/coach Harry Veldhuis ditmaal uitgebreid feest gaan vieren met hun supporters. Kooien van Starlift: „Niets wilde meer lukken. We kwamen er eenvou dig niet aan te pas". Oorzaken voor het slechte spel van Starlift waren moeilijk aan te wijzen. „Misschien dat we de zaken iets te gemakkelijk hebben aangepakt", aldus Joop Kuipers, die ook al geen gunstig resultaat zag van het opschroe ven van de trainingen naar vijfmaal per week. „We hebben ons daarbij kennelijk te eenzijdig op de return in Voorburg gericht". In de eerste set leek Starlift de Amstelveen- se tegenstander nog lange tijd bij te kunnen houden. Tot 11-11 ging het redelijk gelijk op. Maar enkele domme fouten brachten AMVJ op 15-11. In de tweede set liep de ploeg onder aanvoering van de welhaast on- verslijtbare Geert Trompetter (40) binnen de kortste keren uit naar 8-1. Omdat de con centratie even verslapte, kwam Starlift dap per terug. Bij de stand 11-11 herhaalde de geschiedenis uit de eerste set zich echter. Een volkomen overbodige netfout van Loek Willemstein en een mislukte set-up van Chris Schmidt voor Wim Thewissen brach ten de winst andermaal met 15-11 bij AMVJ. De derde set was eigenlijk alleen nog belangrijk voor de statistiek: AMVJ maakte het karwei beheerst af: 15-6. DICK KIERS portwereld lAIA ATA Lev Poloega- ski uit de Sovjet-Unie heeft leren in Alma Ata de ze- ide partij in de schaakt- ipafl( ekamp (kwartfinales kandi- jjSVJ lentoernooi) tegen zijn land- loot Michail Tal gewonnen. IEALA LOEMPOER Pa- tan won gisteren de eerste dstrijd in het vierlanden- lendi mooi (hockey) te Koeala 280) empoer met 31 van India, i'dan stralië won met dezelfde ers van Maleisië. COITIA De Spanjaard berto Fernandez is winnaar gorden van de 20e editie n de ronde van het Basken- id. privékSTIGLIONE DELLA PES- >Q vrij ,1A De Britten Robert hite en James Campbell bben in de Italiaanse plaats stiglione Delia Pescaia de ropese zeiltitel in de Torna- klasse veroverd. VERWIJKDe Westduit- Brigitta Lehmann heeft iteravond in Beverwijk het rste toernooi om de Tulip- p voor jeugdturnsters ge- nnen. Zij vergaarde in de ee vierkampen een totaal n 70,90 punten. De Engelse lly Crabtree werd tweede ,70) en de Belgische Hilde i de Vloet derde met 70,45 nten. Bibi Vos (Ned) werd it 70,40 punten vierde. Bij heren zegevierde de Ita- an Allievi (103,55) voor de derlander Ron Lamboo 11,90). JSSELDORF Voor de ndesliga zijn gisteravond te westrijden gespeeld: FC iiserslauternVFL Bochum 1, Bayer LeverkusenFor- ia Düsseldorf 00. USTIN De Zweed Par Ar- feson heeft gisteren in ötas een wereldrecord ge ves- fd op de 100 meter vlinders- heren. Hij noteerde een van 54.15 seconden. Het *de record stond met 54.18 se- ®den op naam van de Ame- kaan Joe Bottom. EN HAAG Rudy Lubbers Mnt op maandag 28 april tij- e"s het internationale boks- *la te Amsterdam uit tegen Zaïrees Ibelo Moano in de ■fcargewichtklasse. MOTORCROSSER MORGEN IN GROTE PRIJS VAN ZWITSERLAND PAYERNE De wind lijkt bij Gerard Rond uit de zeilen. De Neder landse top-motorcros- ser, die het vrijwel al tijd enorm voor de wind ging, heeft de laatste tijd stevige stormstoten dienen te incasseren. Rond lijkt geluksvogel af te zijn. Vorig jaar, toen Rond voor het eerst als 500 cc-fabriekscrosser bij Suziku fungeerde, werd het al een dramatisch seizoen. De ene blessure na de andere weerhield Rond ervan verder te komen dan een tiende plaats in het door Gra ham Noyce gewonnen klassement van het wereldkampioenschap. De Japanse fabrieksbazen hadden wat Rond betrof ei genlijk weinig reden tot te vredenheid, maar handhaaf den hem toch in hun team. Een contract met Rond tot 1981 verhinderde hen de Ne derlander een schop te ge ven. Oudgedienden bij Suzu ki, Gerrit Wolsink, Roger de Coster en André Vromans, voelden wel de venijnige punt van die Japanse laars en moesten naar andere fa brieken uitzien. Dit seizoen diende de nu 23- jarige Rond de werkelijke doorbraak naar de wereldtop te maken. Het voorseizoen, gelardeerd met veel overwin ningen, verliep zonder een zuchtje tegenwind, maar nau welijks is de ouverture van het Grand Prix-seizoen in zicht of blessure-pech steekt weer in alle hevigheid de kop op. Morgen wacht de wereldtop in de 500 cc de Grote Prijs van Zwitserland op het erg snelle cross-circuit van Pay- erne, doch Gerard Rond zal moeite hebben daar goed te presteren. In zijn laatste ech te testwedstrijd, de Paastro- fee in België, zette de veel voudig Nederlands kampioen bij een koerscorrectie de voet wat al te bruusk aan de grond. Niet de oude Gerard Rond met een ge forceerde glimlach op zijn gezicht: „Mijn linkervoet sloeg dubbel. Ik kon met een niets meer doen van de pijn. Mijn enkelbanden bleken flink opgerekt. Vanaf dat moment ben ik twee a drie keer per dag be handeld en ik moet zeggen, dat ik snel opknap. Mor gen ben ik dan nog wel niet de oude, maar ik kan tenminste rijden". Dat kan van zijn teamgenoot Brono niet worden gezegd. De talentvolle Fransman brak het afgelopen weekein de zijn sleutelbeen. „Als Bru no nu niets was overkomen, had ik misschien nog een week extra rust genomen. Maar in de huidige situatie kan ik gewoonweg niet ont breken. Ten eerste kost het WK-punten en ten tweede heeft Suzuki vijf mecaniciens naar Europa gestuurd. Je kunt die jongens toch geen duimen laten draaien". Nu zouden die monteurs toch al niet erg veel werk te ver richten hebben, want Gerard Rond is erg tevreden over de nieuwe crossmotoren. „Ik zelf was in topconditie, maar met de machines was het ook zo gesteld. Vorig seizoen kwamen we duidelijk topver- mogen tekort op de Honda, waarmee Noyce de wereldti tel pakte. We hoopten toen maar, dat Noyce er nog een keer hard vanaf zou vallen. Dit jaar wordt dat anders. We hebben ten minste zoveel vermogen als de Honda's en bovendien is ons veersysteem stukken verbeterd. De mono vering bevalt mij erg goed", aldus Rond. „En als wij onverhoopt toch nog wat op de concurrentie tekort blijken te komen, dan hebben de Japanners nog wel een sneller cilindertje op zol der liggen, hetgeen de machi ne echter minder betrouw baar maakt. We zullen dus een keuze moeten maken". Rustig aan doen is er voor de onlangs gebles seerde Gerand Rond niet bij. De keus, wie de werelkam- pioen 1980 wordt, is vol gens Gerard Rond ook moeilijk te maken. Vol gens hem zijn er wel tien mensen, die tot de catego rie kanshebbers behoren. Rond: „Vroeger waren er twee of drie man, die de dienst uitmaakten. Nou ben je al met zijn tienen. Noyce, Wolsink, Vromans, Carlquist, Bruno, Lackey, Malherbe, De Coster, Van de Broeck en mijn persoon tje, waarbij ik de meeste kansen toedicht aan Lac key en Malherbe, die mo menteel erg sterk rijden en zeker in de eerste Grand- Prix' de toon aan zullen ge ven". „Ik zelf rijd bewust voor een plaats bij de eerst vijf. Als ik dat na een seizoen van knok ken en er tegenaan gaan niet red, kan ik beter stoppen. Die Japanners zullen dan ook zeggen: Gerard je, ga maar lekker in je eigen tuin spelen, maar kom alsjeblieft niet meer bij een Grand- Prix. Daar moet je vanuit gaan. En daarom moet je presteren. Vorig jaar bestond die dwang voor mij nog niet. Toen kwam ik van de 125 cc voor het eerst op zo'n zware halve-liter. Toen mocht ik winnen. Nu moet ik preste ren, maar ik weet wat ik kan en elke omstandigheid, goed of slecht, weet ik altijd opti maal te benutten". JOHN VOLKERS Basketbalteam verliest van Sovjet-Unie ZWOLLE Jan Sikking, de- buterendalsnationaalbasket- balcoach, heeft gisteravond in Zwolle, het duel met de Sov jet-Unie gebruikt waarvoor het was bedoeld: als oefen wedstrijd. Hij heeft verloren met een score die de Sovjet- Unie plezierde: 87105 na een ruststand van 45—48. De openingswedstrijd van het vierlandenbasketbaltoernooi in Zwolle werd door Tsjecho- Slowakije met 8078 (3940) gewonnen van de All-Stars, een selectie van in Nederland spelende Amerikanen. Deze vreemdelingen, die nog nooit eerder met elkaar hadden ge speeld, kregen op het laatste moment nog een injectie van drie gloednieuwe spelers uit Amerika, die door Leiden op „zicht" waren gehaald, Peco- tas, Branson en Giovanini. Aad Mansveld geschorst voor drie wedstrijden DEN HAAG Aad Mans veld, de aanvoerder van FC Den Haag, is door de tucht- commissie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. Bovendien kreeg hij een boete van 300 gulden. De schorsing werd Mansveld opgelegd naar aanleiding van de derde gele kaart, die hij af gelopen zaterdag in de wed strijd FC Den Haag-Willem II opliep. De straf viel hoog uit, omdat de Hagenaar de afgelo pen twee jaar al enkele malen was „veroordeeld". Wegens zijn tweede serie gele kaarten kreeg Teyl van FC Vlaardingen vier wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 100 gulden. In totaal wer den twaalf spelers uit de ere- en eerste divisie voor dertig wedstrijden geschorst. Ernie Brandts (PSV) heeft gis teravond geen succes gehad bij de commissie van beroep van de KNVB. De verdediger van PSV was tegen een schorsing van vijf wedstrijden en een boete van 500 gulden (tweede serie van drie gele kaarten) in beroep gegaan. De commissie van beroep bevestigde de door de tuchtcommissie aan Brandts opgelegde straf. Nederlaag Bronstring BEDUM Na de vierde ron de van het toernooi om het Nederlands kampioenschap dammen in Bedum heeft Rob Clerc met zes punten alleen de leiding. Clerc versloeg gisteren Evert Bronstring. die na drie ronden eerste stond in het klassement. De uitslagen: JansenVan Harten 11; WiersmaVan de Wal 11; StokkelBies 11; ClercBron string 20; BastiaannetHooijberg 11: BoulonoisBeerepoot I1. Stand na vier ronden: 1. Clerc 6 pun ten; 2/5. Stokkel. Bies. Bastiaannet, Bronstring 5; 6. Wiersma, Van de Wal. Boulonois 4; 9. Van Harten. Jansen 3; 11/12. Beerepoot, Hooijberg TOTO DEN HAAG De toto van het afgelopen weekeinde heeft zeven winnaars van de eerste prijs opgeleverd. Zij krijgen elk bruto 18.931,90. Toto-ge lijk had geen winnaars van de eerste en de tweede prijs. TOTO 14: Inleg: 519.742,- Prijzenbedrag: 280.650,40 Eerste prijs: 7 winnaars, die elk bruto 18.931,90 ontvan gen Tweede prijs: 165 winnaars, die elk 374,- ontvangen Derde prijs: 2245 winnaars, die elk 38,40 ontvangen. TOTO-GELIJK 14: Inleg: 57.296. Prijzenbedrag: 27.215,60 Eerste prijs: geen winnaars Tweede prijs: geen winnaars Derde prijs: 4 winnaars, die elk bruto/ 1.828,50 ontvangen Vierde prijs: 254 winnaars, die elk 36,80 ontvangen Vijfde prijs: 498 winnaars, die elk 16,- ontvangen. Van der Smissen uitgeschakeld WEDEL Christ van der Smissen heeft gisteren in Wedel (WD1) zijn partijen in de derde en vierde ronde van het toernooi om het Eu ropees biljartkampioen schap bandstoten verloren. Tegen de Westduitser Dieter Müller en de Belg Raymond Ceulemans was hij kansloos. Van der Smissen is uitgescha keld voor de finale-poule. Uitslagen derde ronde: Poule A: Muller (WD1) 200 22 44 9 09 Van der Smissen (Ned) 144 22 27 6.54 Ceulemans (Bel) Weingartner (Oos) Poule B: Zenkner (WD1) Quetglas (Spa) Connesson (Fra) Grethen (Lux) Vierde ronde Van der Smissen Ceulemans Muller Oddo Poule B: Connesson Zenkner Grethen Dielis (Bel) 200 8 110 25.00 14 8 4 1.75 200 42 21 4.76 200 42 31 4 76 200 31 48 6.45 132 31 27 4.22 73 14 23 5 21 200 14 48 14.28 200 15 68 13.33 161 15 34 10.73

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9