Zwarte [humor in feestend Lekkerkerk £ckk>cSouicmt Sog „geen mening" over boycot Spelen Zigeuners geven hongerstaking op Wiegel: voor ambtenaren volledige periodieken -EENSTEMMIGHEID OVER VERSLECHTERDE SITUATIE IN MOSKOU De mislukking van Amerika's politiek Herh uisvesting n Amsterdam weer open 19alÏNNENLANP/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 APRIL 1980 PAGINA 7 EN HAAG Ook al is de uitkomst in twee dagen intensief vergaderen het gebouw van de Tweede Kamer rer de boycot van de Olympische >elen in Moskou een „geen mening", ilgens Ed van Thijn, voorzitter van »t comité Olympische Spelen en Jensenrechten is „één punt van ge- leenschappelijkheid toch niet te ont- ennen: iedereen is ervan overtuigd at er politieke gevangenen zijn in de ovjet-Unie, dat de mensenrechten er rorden geschonden, dat dit land zijn iternationale verplichtingen niet na- omt, dat de situatie inmiddels is ver- ilechterd en dat daarover niet mag worden gezwegen". De opvattingen over de wenselijkheid van een jboycot liepen op de bijeenkomst zozeer uiteen lat het niet mogelijk was om tot een gemeen- cliappelijk standpunt te komen, aldus Van i. De toekomst van het comité is danook .Dec boyc niet duidelijk. Het gezelschap dat vorig jaar tot stand kwam in een poging iets te doen voor de dissidenten in de Sovjet-Unie kampt met dissi denten in eigen kring. Binnen veertien dagen gaat men zich beraden over de vraag wat er moet gebeuren. Er is een kans dat het comité uiteenvalt, maar ook dat men nog een stand punt inneemt. Daarbij doemen drie mogelijkheden op: de be kende standpunten van wel of geen boycot, en daarnaast een compromis waar de nieuwe VARA-voorzitter dr. A. van den Heuvel zich sterk voor maakte: voor- en tegenstanders sa men in een twee-sporenstrategie in het belang van de mensenrechten. Een streven dat prof. Verkuyl te diplomatiek, ja zelfs te pastoraal achtte. Tot een daadwerkelijke actie ten gunste van de andersdenknenden in de Sovjet-Unie is het niet gekomen, Er waren wel suggesties: het voeren van een radio- en tv-campagne voorafgaande aan de Spelen, het plaatsen van posters bij reis bureaus die reizen naar Moskou organiseren, etc. Prof. Samkalden, oud-burgemeéster van Am sterdam, en dr. Van den Heuvel deden pogin gen om over de problematiek van de Spelen heen te zien. Samkalden kwam met een analy se van de Olympische beweging en stelde voor, ter voorkoming van misstappen zoals de aan wijzing van Moskou zes jaar geleden in zijn ogen is gewèest, het IOC te voorzien van een breed samengesteld adviesorgaan, waarin de publieke opinie vertrouwen kan hebben. Overi gens achtte hij een vergelijking tussen Berlijn 1936 en Moskou 1980 oneerlijk en ondoeltref fend. De inzet van Hitler was een perfide mas kering van eigen beginselen en politieke plan nen, terwijl het in Moskou gaat om een gerings chatting van individuele rechten en vrijheden die voortkomt uit een specifieke maatschappij opvatting. Enkele sprekers stelden dat de Spelen ook zon-- der dreiging van een boycot op het punt staan te overlijden door de toenemende professionali sering, de commercie en het gebruik van stimu lerende middelen. „Het probleem is niet zozeer Moskou, maar wel of wij onszelf niet met het meedoen aan dit soort evenementen corrumpe- reren", aldus Johan van Minnen, lid van het Europees Parlement. Zonder dat deze proble men worden aangepakt heeft het weinig zin te spreken over een terugkeer van de Spelen naar Griekenland. De werkgroep Ontwapening, ontspanning en Olympische Spelen is uiterst teleurgestelkd over het verloop van de discussies, omdat geen poging is ondernomen de grote nadelige effec ten van een boycot in de discussies te betrek ken. Mensenrechten kunnen alleen gedijen in een klimaat van ontspanning. Door het uit drukkelijk betrekken van minister Van der Klaauw bij de conferentie, die mede-verant woordelijk is voor de door premier Van Agt ge huldigde opvatting dat wij de koude oorlog maar op de koop toe moeten nemen, lijkt het comité Olympische Spelen en Mensenrechten helemaal niet zo zwaar te tillen aan ontspan ning, aldus de werkgroep. Iran heeft bekend gemaakt uit protest tegen de bezetting van Afghanistan niet aan de Spelen te zullen deelnemen. Een groep Amerikaanse sportlieden heeft meegedeeld dat zij gerechtelij ke stappen zullen ondernemen als het Ameri kaanse Olympisch Comité of de Amerikaanse regering proberen te voorkomen dat zij aan de Spelen deelnemen. Een inwoner van Lekkerkerk heeft een afzuiger ge monteerd om de kruipruimte on der zijn huis vrij te maken van schadelijke gas sen. LEKKERKERK „Huize Op den Kwade Grond", zo hebben vijf gezinnen in Lekkerkerk-West met koeie-letters op hun blokje woningen geschilderd. Een cynisch grapje dat de sfeer weergeeft in de letterlijk op „kankerstoffen" ge bouwde nieuwbouwwijk, la het café van het dorpje, dat in de Krimpenerwaard tegen de dijk van de Lek is aangebouwd, luidt sinds vorige week de standaard- grap: „Wie koopt m'n huis? Ik heb al een bod van twee honderd gulden". Buiten staanders wordt hier een consumptie aangeboden on der het motto: „Welkom in Seveso aan de Lek". De duizenden vlaggetjes en wimpels waarmee Lekker kerk juist deze week de viering van zijn 700-jarige bestaan onderstreept, maakt de zwarte humor ex tra navrant. Aan de waardering voor het bezoek dat minister Ginjaar (volksgezondheid) gisteren aan Lekkerkerk heeft ge bracht, doet een en ander niet af. De bewindsman be perkte zich niet tot het uiten van medeleven, maar zei ook: „Metingen en oriënte rende onderzoeken zijn er nu Minister Ginjaar (r) en burgemeester Ouwerkerk van Lekkerkerk bij hun bezoek aan de school De Aalscholver die volgende week gesloten blijft. genoeg verricht. Waar het op dit moment om gaat. is zo snel mogelijk te bepalen hoe we de spullen uit de bodem kunnen krijgen". Scheikun dig. ingenieur W.Immerzeel, eigenaar van een woning waar een extreem hoge con centratie van het leukemie veroorzakende benzeen is ge meten, was deze opmerking uit het hart gegrepep. Inge nomen was dit bestuurslid van de bewonersvereniging ook met de bekendmaking dat de officier van justitie het Rotterdamse bedrijf Wijnste kers gaat aanpakken. De of ficier zal proberen het bedrijf te dwingen om nauwkeurige gegevens te verstrekken over aard en omvang van het che misch afval dat in 1970 en 1971 ir gedumpt. In meerdere sloten, met een totale lengte van ongeveer één kilometer. Het bedrijf had hiervoor toe stemming van de gemeente, maar vertelde de autoriteiten niet precies welke risico's deze goedkeuring met zich meebracht... Of de officier het bedrijf ook voor dit laat ste kan vervolgen en wellicht financieel aansprakelijk stel len, is nu nog onduidelijk. Hun oordeel over de gisteren afgekondigde maatregelen samenvattend zeggen ir. W. Immerzeel en de voorzitter van de bewonersvereniging B. van Veen: „We hebben meer gekregen dan we had den verwacht, maar minder dan we hadden gehoopt". Be langrijke zorg die zij hebben overgehouden is dat de fi nanciering van de bodem- schoomaak het tempo van uitvoering nog kan vertra-, gen. „Schandalig dat de ver schillende overheden zich wat de kosten betreft achter elkaar verschuilen", aldus mevrouw Van Veen. „In de nazomer van vorig jaar kre gen we voor het eerst signa len dat er echt ernstige din gen aan de hand waren. Sindsdien is de angst met elke nieuwe ontwikkeling toegenomen. Vanaf vorige week donderdag weten de mensen hier dat de situatie levensbedreigend kan zijn. Financiële overwegingen, ook al zou het om tientallen miljoenen gaan, mogen in dit stadium geen rol meer spe len". Onder de 60 a 70 stoffen in het afval die inmiddels zijn geidentificeerd, zijn er maar weinig die niet gevaarlijk zijn. Maar het grootste ge vaar, beklemtonen de des kundigen, schuilt in het reukloze benzeem. Als gas dringt het vanuit de bodem de huizen binnen. Kinderen kunnen het binnen krijgen wanneer ze met hun handen in de grond wroeten. Ir. Im merzeel: „Natuurlijk probe ren we ons aan het advies van de gezondheidsautoritei ten te houden. Zoveel moge lijk ventileren en niet met je handen in de grond zitten. Jawel, maar ik heb een zoon van tien en één van vijfen- half. Die kan ik niet elk uur van de dag in de gaten hou den. En dan ga ik er maar even vanuit dat dat de licha melijke veranderingen die uiteindelijk in leukemie re sulteren, inmiddels al niet in gang zijn gezet". Lekkerkerk-West wacht op het bevolkingsonderzoek. De Amerikaanse president heeft in een toespraak geklaagd over het gebrek aan steun van de kant van de Europese bondgenoten voor zijn politiek. „Enerzijds verwachten zij veel van een Amerikaans leiderschap, anderzijds zijn zij niet bereid zich naar Amerika te richten om zo een krachtig Amerikaans leiderschap mogelijk te maken", aldus Carter. Helemaal ongelijk heeft de Amerikaanse president beslist niet. Het beraad van de EG-ministers over eventuele geza menlijke maatregelen tegen Iran heeft bijvoorbeeld een re sultaat opgeleverd, dat beter achterwege had kunnen blijven. Terwijl de gijzelingsactie nu al maanden voortduurt gaan de ambassadeurs van de EG-landen in Teheran gezamenlijk op heldering vragen aan de Iraanse president; daar zal Bani Sadr bepaald niet wakker van liggen! Maar wie de reacties van Carter op de jongste twee wereldcrises nagaat, moet ook wel tot andere conclusies ko men over de oorzaken van de verzwakking van het Ameri kaanse leiderschap. Zowel wat betreft Afghanistan als ten aanzien van Iran heeft de aanpak van president Carter er toe geleid dat de Verenigde Staten in een geïsoleerde positie zijn geraakt en daarmee is aan het Amerikaanse prestige een flinke slag toegebracht. Het ontbreken van goed vooroverleg met de bondgenoten is daarvan de belangrijkste oorzaak. De Amerikaanse boycotactie van de Olympische Spelen in Moskou als reactie op de Russische inval in Afghanistan on dervindt bij de bondgenoten slechts geringe en dan nog meestal slechts verbale steun. In de kwestie Afghanistan heeft president Carter zich steeds verder gemanoevreerd naar een punt vanwaaruit haast geen terugkeer meer moge lijk is. Nog slechter staat Amerika er voor in Iran waar een opgezweepte, getergde publieke opinie niets liever wil dan het machtigste land ter wereld flink af te straffen. In dat zelfde machtigste land volgde een vergelijkbare, geprovo ceerde reactie, waarbij de leiders eveneens voorop gingen. Ook in de VS trilt men van verlangen iemand een lesje te le zen. Is er een slechtere uitgangssituatie denkbaar om voor het probleem van de Amerikaanse gijzelaars een oplossing te vinden? Natuurlijk wil dit alles niet zeggen dat acties achterwe ge hadden moeten blijven. Maar terwille van het effect had men die acties beter moeten coördineren met Amerika's bondgenoten. Anders dan twintig jaar terug wensen die bondgenoten immers niet langer kritiekloos aan Amerika's leiband te lopen. Men geeft er in Amerika niet alleen blijk van het oosten slecht te kennen, maar ook zijn westerse bondgenoten. De Amerikaanse (re)acties fungeren nu slechts als uiting van Amerikaans onbehagen en door het gebrek aan effect wordt dat waarschijnlijk alleen maar groter. De effectiviteit ervan wordt bovendien nog verzwakt door het pokerspel van president Carter, die tijdens de voorverkiezin gen duidelijk met beleidsmaatregelen „speelt" om aan de macht te blijven. Dat alles ontslaat de EG-landen én Ameri ka echter niet van de noodzaak te trachten tot een gezamen lijk standpunt te komen, dat kan bijdragen tot een oplossing van de kwestie-Iran. VERPLEEGKUNDIGEN ACHTER VAN DER SCHAAR BREDA Het overgrote deel van de ongeveer 40 ver pleegkundigen in De Klok- kenberg staat achter het be leid van hartchirurg Van der Schaar. Onder hen heerst verontwaardiging over de mededeling via het NOS-journaal dat Van der Schaar een conflict heeft met het personeel. Slechts enkele verpleegkundi gen kunnen niet met dokter Van der Schaar overweg. De meesten hebben geen enkel bezwaar zich aan te passen bij het hoge werktempo van de chirurg. De enige controverse zou bestaan tussen enerzijds Van der Schaar en zijn anes thesist en anderzijds de cardio logen van het Iganitiuszieken- huis te Breda. Geruchten dat Van der Schaar ontslag zou zijn aangezegd, zijn door het bestuur tegengesproken. De operaties in De Klokkenberg liggen stil sinds Van der Schaar zich woensdag ziek heeft gemeld. Veel verpleeg kundigen willen opstappen als dokter Van der Schaar zou vertrekken. Het bestuur van de Henk Fie- velvereniging van hartpatiën ten zal staatssecretaris Verder- Smit van volksgezondheid vragen om van het hartchirur- gisch centrum De Klokken berg een zelfstandige kliniek te maken. Die zou moeten worden geleid door drie mana gers, die niet uit de medische wereld komen. WARE EISEN AMBTENAREN i IMSTERDAM De Amsterdamse dienst herhuisvesting aat maandag weer open voor het publiek, maar de ambte- >00 aren, zullen op 2 juni het werk opnieuw neerleggen als ge. oor die tijd niet is gezorgd voor een duidelijk en effectief an. «leid op het gebied van distributie, ontruiming en vorde- iak >ng van woningen. Dit is de strekking van een verklaring rijs an directie en personeel van herhuisvesting die gasteren het gemeentebestuur werd overhandigd. Tot 2 juni zal dienst geen kïandestien bezette woningen meer aanbie- i aan woningzoekenden, zodat de dienst niet zal meewer- n aan nieuw te starten stadsvernieuwingsprojecten. Door de ongeloofwaardigheid van het beleid zijn de woningzoe kenden niet meer te overtuigen van de goede wil van herhuis- esting en van het gemeentebestuur", zo schrijven de ambtena- en. De distributie van particuliere woningen ligt praktisch stil, •mdat bevelen tot ontruiming niet worden uitgevoerd, effectief 'ptreden tegen leegstand en onttrekking van woningen uit de listributie ontbreekt. Bovendien zijn bij de verdeling van parti- liliere woningen grote financiële belangen in het spel, onder neer omdat voor veel woningen sleutelgeld wordt gevraagd. Je dienst werd vorige week donderdag gesloten nadat een groep jrakers het gebouw was binnengedrongen om daar vijfhonderd jo&sier». hoofdzakelijk over ontruimingszaken, weg te nemen. J* ambtewnaren eisen ook een betere beveiliging van het ge- DEN HAAG Ambtenaren zullen periodieke verhogin gen volledig krijgen uitbe taald. Dat valt op te maken uit een brief die minister Wiegel gisteren heeft ge stuurd een de centrale com missie voor georganiseerd overleg. In de brief doet Wiegel voorstellen over de manier waarop de loonmaat regel in de ambtenarensala rissen zal doorwerken en over de extra bezuinigingen van 300 miljoen. De ambte naren krijgen evenals werk nemers in het bedrijfsleven per 1 juli een prijscompensa tie van 26 gulden. Bij het vaststellen van het sa laris van indiensttredend per soneel, bij het bepalen van de omvang van de salarisverho ging bij bevordering en bij het toekennen van extra anciënni teit en van gratificaties zal grote terughoudendheid moe ten worden betracht. De extra matiging wil minister Wiegel bereiken door het stopzetten van jaarlijkse betalingen aan het Algemeen Burgerlijk pen sioenfonds, die dateren uit het begin van de zestiger jaren toen het ABP grote tekorten had. Verder wil hij een mati ging van de pensioenbijdrage die het rijk aan het ABP be taalt. Boven de 300 miljoen moeten dit jaar nog 85 en in 1981 nog 150 miljoen worden bezuinigd. Deze bedragen wil de minister .vinden door de kortingen die met de groei van het salaris groter worden, sneller te laten toenemen. Dat kan betekenen dat bruto-inkomens vanaf on geveer 49.000 gulden erop ach teruit gaan. De minister wil het vervroegd uittreden aantrekkelijker ma ken, vooral voor lager betaal den. Hij wil met ingang van 1 juli een minimum-VUT-rege- ling vaststellen die gelijk is aan het minimumloon. Hij kondigt verder maatregelen aan voor een billijker inko mensverdeling. Hij is bezig de salarisniveaus binnen de amb telijke, politiekè en semi-poli- tieke top te bekijken. De eerste reacties van de amb tenarenbonden op de voorstel len zijn niet positief. De Cen trale voor middelbaar en ho-" ger overheidpersoneel twijfelt eraan of de ambtenaren hun periodieken wel zullen krijgen uitbetaald. De christelijke fe deratie van overheidsperso neel acht de argumentatie voor de extra bezuiniging „on eigenlijk en puur slecht". Gewond door röntgenstralen EINDHOVEN Twee Phi lips-werknemers hebben on der andere aan handen brand wonden opgelopen, omdat ze te lang hebben blootgestaan aan röntgenstraling. De man nen die momenteel worden behandeld door een plastisch chirurg, hebben zich niet aan de voorschriften gehouden, al dus een woordvoerder van Philips. Een en ander gebeurde veer tien dagen geleden in een fa briek in Acht, gemeente Eind hoven. De slachtoffers ver-* richtten werkzaamheden aan een apparaat in de veronder stelling dat het was uitgescha keld. Het tegendeel was waar. De verbranaingsverschijnselen deden zich pas later voor. Massale NAVO- luchtaanval op Britten LONDEN Militaire vlieg tuigen van acht NAVO-landen waaronder Nederland, zullen volgende week schijnaanval- len op Groot-Brittannië doen om de verdediging van dat land te beproeven. Het wordt de grootste oefening van deze aard. Jachtvliegtuigen van de Britse en de Amerikaanse lucht macht zullen een massale actie van toestellen van de Verenig de Staten, Frankrijk, West- Duitsland, Denemarken, Ne derland, België, Canada en Noorwegen moeten afslaan. Aan de oefening die dinsdag ochtend om 8 uur begint en ruim 36 uur zal duren, nemen ongeveer 500 vliegtuigen deel. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Na ruim een week hebben gistera vond de dertien zigeuners die op Goede Vrij dag op het terrein van het voormalige con centratiekamp Dachau in hongerstaking waren gegaan om te protesteren tegen de nog altijd voortdurende discriminatie van de „Sinti's", hun actie opgegeven. Dit ge beurde, nadat de woordvoerder van de zigeu ners Romani Rose een langdurig gesprek had gehad op het ministerie van binnen landse zaken van de deelstaat Beieren waar bij het grootste deel van de bezwaren van de zigeuners uit de weg was geruimd. Eindelijk was minister Tandier o.a. bereid om te verklaren dat de zigeuners ook na de oorlog orjrecht was aangedaan. Behalve tegen de ach terstelling van zigeuners in het algemeen pro testeren de hongerstakers met name tegen het feit dat tot lang na de oorlog bij de (inmiddels opgeheven) landloperscentrale van Beieren dossiers over de zigeuners werden gebruikt die afkomstig waren van de nazi's, welke dossiers ook nu zouden bestaan en gebruikt worden. Volgens de autoriteiten zijn ze echter vernie tigd. Het beëindigen van de actie kwam maar juist op tijd, aangezien de lichamelijke toestand van enkele hongerstakers zeer kritiek dreigde te worden en aangezien steeds meer zigeuners naar Dachau kwamen met hun woonwagens om zich bij het protest aan te sluiten. In een of ficiële verklaring had de katholiëke en de Lu- thers-evangelische kerk in Beieren zich giste ren achter de actie gesteld om daarmee „een morele Wiedergutmachung" te bereiken. De kerken zijn ook als bemiddelaar opgetreden voor het gisteren gevoerde gesprek. Belangstelling voor LPG groeit DEN HAAG Bij het cen traal bureau voor de motorrij tuigenbelasting in Apeldoorn zijn in de eerste drie maanden van dit jaar 27.000 nieuwe aanmeldingen binnengeko men van eigenaren van perso nenauto's die zijn overgescha keld van benzine op lpg-gas. Dat is een toeneming met ruim vijftien procent van het totaal aantal personenauto's, dat eind 1979 was uitgerust met een lpg-tank. Toen reden er 175.000 Nederlandse perso nenauto's op lpg. In datzelfde jaar werden er over de hele periode 33.000 nieuwe aanmel dingen geregistreerd. De toeneming houdt verband met de gestegen benzineprij zen. Een liter lpg-gas is gemid deld zo'n zeventig cent goed koper dan een liter benzine

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7