Vrienden van Leids Petrusorgel kunnen samen het instrument geheel voltooien ze niet staan r oorschotense verzamelaar brengt rampen in beeld werd besteed. Maar het zou geweldig zijn, als dit orgel helemaal compleet zou worden. Er is nu nog maar één tongwerk, een zogenoemde Duitse „blater", maar het kan heel anders". De „Petrus" wil ook in orgelopzicht af zijn. Zeker de mannen en vrouwen die wekelijks met hun latijnse meerstemmige missen en andere gezangen de parochianen en velen van daarbuiten trekken, Het verlangen naar een voltooid orgel deed het „Comité Voltooiing Petrusorgel" ontstaan, met spontane medewerking van het kerkbestuur. Het kan zelfs een concertorgel worden, in een kerk die ooit op de monumentenlijst geplaatst zal worden, omdat ze in de samenhang met de omliggende huizen van Kropholler een uitzonderlijk beeld binnen de stad vormt. Het wordt derhalve ook een orgel voor de toekomst. Een bedrag van ruim 40.000 gulden is nodig. Een beginkapitaal is in de afgelopen jaren door de koorleden al bijeengebracht Interne acties, die nu geïntensiveerd en uitgebreid worden. Met de hulp van de Petrusparochianen en de vrienden van buiten de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. mm* iTAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 APRIL 1980 PAGINA 5 parochie en van buiten Leiden zelfs, want de muziek van de Petrus trekt alom de aandacht. De actie wordt morgen zondag 13 april gestart. In de hoogmis zingen mannen en vrouwen onder leiding van Thijs Kramer de speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerde Missa Festiva van Alexander Gretchaninoff uit. Een feestmis dus die de verwachte bijdragen uitbundig zal begeleiden. De preek, zo is toegezegd, zal ook in het teken van de kerkmuziek staan. De mis begint om half elf en de verwachtingen van de orgelpromotoren zijn dan meteen gespannen. Deze week zijn folders verspreid onder de 1800 parochiële adressen en bij deze zijn ook de Petrusgangers van de „buitenplaatsen" van harte gewaarschuwd. De zondag daarop hoopt het comité, via de kansel, iets meer te kunnen vertellen omtrent des orgels toekomstverwachtingen. Thijs Kramer (die als hobby schildpadden beschermt op Mallorca en daar op zijn stuk gekochte en bewaakte grond al zo'n beetje achthonderd nu en dan in hun schulp kruipende dieren koestert, en omtrent het knoopsgat in zijn revers een schildpad als badge heeft) droomt met open ogen van te betalen registers, met schalmei of zink, een open fluit 4 of tongwerk 4. Hij mikt op een fluit, hoe dan ook. Het kan ook een bazuin of fagot zijn, „ik weet het nog niet. Maar in elk geval willen we de hogere „vulstemmen" wat uitbreiden en een evenwicht in de manualen bereiken. Het eerste mauaal, zeg maar, is nu nog een kind met een waterhoofd en het tweede hoor je nauwelijks. Het geheel wordt dus meer stemhebbend". Kramer is geen wonderkind, maar hij kan aardig wat aan, als dirigent-organist die alles tegelijk moet doen. Als hij aan het orgel zit, leidt hij zijn koren met nu en dan maaiende handen of het optrekken van z'n neus. Alles tegen een redelijke doch niet overvloedige vergoeding. Als dat orgel nou maar eerst in orde - komt. Dat kan nog een paar jaar duren, want de orgelbouwers hebben wachtlijsten van een jaar en meer. In dit geval wordt gedacht (men is nog geheel in de onderhandelingsfase) aan de bekende orgelbouwers Schreurs- Adema, die ook het orgel afkomstig van de afgebroken Willibrordus buiten de Veste in Amsterdam in de St.Bavo-basiliek in Haarlem hebben geïnstalleerd. Een paar duizendjes meer opbrengst van de actie betekent ook een orgel met nog meer mogelijkheden. Draagt men minder bij, dan zullen uitgevoerde werken van Bach, Max Reger of de Franse romantici (want dergelijke samenvattingen denkt men met het nieuwe uitgebreide gedisponeerde Petrusorgel te kunnen bereiken, op de één of andere manier) met een geringere draagkracht aan de orde moeten komen. „Hoe staat het met de akoestiek van de Petruskerk, meneer Kramer vroeg gisteren iemand die de actie schriftelijk wenste te ondersteunen. „Ach, wat zal ik zeggen. Het is, zoals de Engelsen zeggen, een beetje „ungainly", wat weer hoffelijker is dan ons lomp of onbevallig. Maar het wordt daarboven mooi gemengd; die koorzang en brgelklank. Zo komt het ook beneden over. Als we nou eerst maar eens over en tijd die viool viervoet of een slanke prestant erbij kunnen krijgen. Een cornet Ja, dat zou voor de volkszang wel belangrijk zijn. Maar dan op het eerste manuaal, als ie komt". De inzameling wordt in elk geval, aldus voorzitter Ham van het comité, gesteund door „brede lagen". Wellicht komt daar in het najaar nog een fancy-fair bij en wie weet wat het kerkbestuur nog wenst bij te spijkeren. MET WA T ONDERSTEUNING ZIT ER NOG MEER MUZIEK IN DE PAROCHIE r m afbeelding van de ruines in Leiden na de ontploffing met het kruitschip. Rechts de Lodewijkskerk aan de Steenschuur. ÏW VOORSCHOTEN 12 januari 1807 was gn een druilerige winterdag met natte ,n. sneeuwbuien. Het was 4 uur in de namid dag en het bégon al donker te worden. Niemand schonk aandacht aan een klein gn binnenvaartschip dat die ochtend om half tien ligplaats had gekozen aan de Noord- zijde van het Rapenburg, bij de Lange- k brug. Het was via de Mare Leiden binnen er gevaren. Niemand kon ook vermoeden welke gevaarlijke lading dit schip aan n> boord had. Ondanks de controle op het vervoer van explosieven had dit schip, dat midden in een dicht bevolkte stad lag, 37.000 pond grof buskruit aan boord, inge nomen bij de kruitmolen van Hasselaar te [Ouderkerk aan de Amstel. De ware toedracht is nooit echt duidelijk geworden. Was de bemanning van het 1 ^chip onzorgvuldig met vuur omgespron gen, was zij te zorgeloss met de lading om gegaan? Hoe dan ook, om kwart over vier vloog het schip met een onvoorstelbare knal de lucht in. Binnen een minuut lag een groot deel van dit mooie stukje Lei den in puin. De ramp maakte op de Leidenaren diepe indruk. Van de 227 bewoonde huizen die aan het Rapenburg grensden vielen er da delijk zo al 68 in puin. Van 80 stonden de muren nog overeind terwijl de overige onbewoonbaar waren geworden. Nog da gen later werden de stoffelijk overschot ten onder het puin vandaan gehaald. Van dit ongeluk, dat in Leiden kortweg met 'De Ramp' wordt aangeduid, zijn een groot aantal prenten gemaakt. De ets, gra vure of litho hadden in vdie tijd een duide- lijke functie als visueel communicatiemid del. Binnen korte tijd had iedereen in den lande van de ramp gehoord, door middel van de prenten werd de ramp ook zicht baar gemaakt. De Leidse ramp is slechts één van de ram pen die op de tentoonstelling in Voorscho ten zichtbaar worden gemaakt. E.De Keu- ning, verzamelaar van oude prenten, heeft in zijn expositieruimte aan de Mo lenlaan 2 een tentoonstelling van prenten over verschillende vaderlandse rampen ingericht. De expositie geeft een 'fraai' overzicht van ondermeer de watersnood ramp van 1809. Bovendien is er zeer veel informatie over de tentoongestelde ram pen aanwezig. De tentoonstelling is tot en met 31 mei iedere vrijdag en zaterdag van 11-17 uur te bezichtigen. LEIDEN De bast aard fox-terriïer Polly heeft in de tweeëneen- halve maand dat hij in het asiel zit nog maar nauwelijks de aandacht kunnen trekken van het hond- beluste asielpubliek. Hoewel er veel be langstelling bestaat voor de wat kleinere honden wordt het hok van Polly altijd voor bijgelopen. Het is moeilijk om daarvoor een reden aan te ge ven. Polly is een le vendige, leukuitziende hond en heeft eigen lijk geen negatieve ei genschappen. De vier jaar 'oude Polly was oorspronkelijk het eigendom van een gezin in Koudekerk a/d Rijn. Wegens nogal ongeluk kige en niet nader om schreven omstandighe den moest hij daar ver trekken. In het asiel heeft Polly zich vrij goed aangepast aan de nieuwe omstandigheden maar het blijft natuur lijk behelpen met een hok van een paar meter irj. het vierkant na een rSnte huiskamer. Polly is met zijn 45 cen timeter schofthoogte een vrij compacte hond. Hij heeft ongeveer de bouw en de korte, ruw harige vacht van de fox-terriër. Ook de kop is terriërachtig, maar de kenmerkende vierkante vorm ontbreekt. Polly is overwegend wit met hier en daar wat zwart. Polly is beslist wel waaks, maar kan ver der goed opschieten met andere levende wezens, met andere honden, kinderen en katten. Polly is erg levendig en uiterst speels, maar zal zich in huis keurig ge dragen. Hij is geen toonbeeld van gehoor zaamheid en geeft ook aangelijnd te kennen dat hij liever los zou lo pen, maar met een dringende blik en een krachtig stemgeluid valt op dat punt veel te bereiken. In een auto wordt Polly wat ner veus maar zij laat zich verder wel gewillig meevoeren. Al met al is Polly een hond zonder problemen die inzetbaar is in tal van huishou dens, mpar het wordt Polly heeft geen slech wel tijd dat dat ook daadwerkelijk gebeurt. Laika De Paasdagen hebben de Ierse Setter Laika, de hond van vorige week blijkbaar parten gespeeld want niemand ;e eigenschappen. heeft mogelijk van wege de festiviteiten de moeite genomen om naar de eigenzinnige maar toch sympathieke Laika te komen kijken. Laika is ten volle be reid om toch nog als een soort verlaat Paas- geschenk te fungeren en een nieuw tehuis binnen te stappen. Naast Laika bevinden zich momenteel ook nog een behoorlijk aantal grote honden in het asiel (herders en bast aard-bouviers) die snakken naar wat me?r r uimte. Er zit heel wat muziek in de Petrusparochie, die in Leiden aan de Lammenschansweg haar Kropholleriaans gods- en bedehuis heeft staan. Ik bedoel niet de eventuele huisconcerten die er binnenskamers ongetwijfeld op ongezette tijden klinken. Ook binnen de zuiver kerkjuridische perken zingt men er het hoogste lied, zoals de 23 leden van het 102 jaar oude herenkoor doen (met minstens 20 [eheide latijnse missen tinnen een ijzeren repertoire van ongeveer 50), en de 45 dames, jong en ouder, die dit jaar een koperen bestaansglans krijgen en hopen, dat ze ook eens „echt" gregoriaans mogen zingen op de koorzolder. Daar is ook het orgel, hoog boven achter, dat sinds 1936 z'n elektrisch aangedreven stemmen verheft, ter begeleiding van koren en „gemeente" want de term „volk" doet het niet meer zo goed na al die evoluties, die de beminde gelovigen ook al tot een heel profane staat hebben teruggebracht. Om dat orgel in de St. Petruskerk gat het vandaag morgen. 44 jaar doet de 'etrusgemeenschap het met een onvoltooid orgel. De kerkbouw had de geldelijke middelen tot op de bodem van de bronnen opgesoupeerd. Een erg aardig instrument van de Alkmaarse firma Pels kon de eredienst optonen via electro-pneumatische sleepladen. Dertig registers (dat zijn zowat allerhande „stemmen") waren er gepland, echter de helft kon verwerkelijkt worden. Nog niet eens zo erg gek, want een andere kerk van architect Kropholler, de H.H.Martelaren van Gorcum in de Amsterdamse Watergraafsmeer, heeft het tientallen jaren moeten doen met een harmonium, omdat daar ook geen geld meer was om een echt orgel te bekostigen. Een paar jaar geleden werden koorleden van de Leidse Petruskerk zich min of meer pijnlijk bewust van het feit, dat hun orgel eigenlijk maar half voltooid was. „Weinig klankkleur, wat gewoontjes", zegt vandaag de voorzitter van het orgelcomité dat het instrument „af" wil hebben, parochiaan M.G.J.Ham, tevens CDA-raadslid. Dirigent-organist (in reformatorische kringen noemt men zo iemand cantor-organist, maar in het roomse vlak zijn een afzonderlijke dirigent en organist niet meer te betalen) Thijs Kramer uit Hilversum ziet het rooskleuriger: „Het is een niet lui instrument met elektrische bedrading, een goed werkende tractuur, waaraan in '36 veel zorg

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5