eiligheidsmaatregelen Menkenhal iioeten ongelukken voorkomen eidse bejaarde pbij brand Éomgekomen Parkeergarage van levensbelang voor Leids centrum" Opvallend'persoonlijke'Halsema in one-man-show Voorlopig geen clubhuis voor Rijnsaterswoudse watersporters Indoor Leiden wordt terugkerend evenement ^2! TAP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 APRIL 1980 PAGINA 3 ADAAA 'ONTSNAPPING' GEVAARLIJK AMMONIAKGAS AAN VONDELLAAN EIDEN Ambtenaren van de Hinder- |lp* et-afdeling hebben in samenwerking veekeniJ et enkele deskundigen stringente vei- rheidsregels opgesteld, waardoor onge- kken nabij de Leidse Ton Menken-ijs- il in de toekomst voorkomen moeten .orden. Vorige maand kwamen door te DC >?e druk tienduizenden kubieke meters llOl imoniakdamp uit een koelingsmachi- van de ijkshal vrij. De afdeling Hin- rwet, de technisch adviseur van de Ton la'flo enkenhal, vertegenwoordigers van de Ijcidsinspectie en de fabrikant van de oelinstallatie zijn van mening, dat de te iinen maatregelen voldoende garanties Bij de ingebruikname van de ijshal maakte de inspecteur voor de Volksgezondheid ern stig bezwaar tegen het gebruik van het ge vaarlijke ammoniak. Voorgesteld werd om de koelinstalatie om te bouwen, zodat het veilige koelmiddel freon gebruikt zou kun nen worden. B en W vonden de kosten ech ter te hoog en besloten de bestaande instal latie te handhaven. Bij de ontsnapping van het Ammoniakgas, trad het alarmsignaal niet in werking. Later bleek, dat de elektriciteitskabel door vanda len ernstig was beschadigd zonder dat het personeel van de hal dat had gemerkt. Door de defecte alarminstallatie werden politie en brandweer pas twee uur na het ongeval door klachten van omwonenden gealar meerd. Vanzelfsprekend is het alarm inmid dels weer gerepareerd en tevens worden de leidingen sinds het ongeval regelmatig op eventuele beschadigingen gecontroleerd. Tijdens het ongeval bleek de instructie voor noodgevallen bij de beheerder in Katwijk te liggen. Een dergelijke fout zal niet meer ge maakt worden, want in de hal weet ieder een nu, hoe in geval van nood gehandeld moet worden. Daartoe werd een speciaal rampenplan opgesteld. De preciese oorzaak van het ongeluk is ove rigens niet meer te achterhalen. Wel is ze ker. dat de pressostaat (een apparaat, dat de druk registreert waardoor de koelmachine bij overdruk automatisch afslaat) niet heeft gereageerd op de te hoge druk. Daardoor werd ammoniak via een uitlaatklep in de open lucht geperst. Indien de kleppen niet open zouden gaan en alzo de druk zou afne men, zou de koelinstallatie exploderen. Aanvankelijk waren de technici van me ning, dat de kleppen waren opengegaan, zonder dat de druk te hoog was. Maar en uitgebreide test wees uit. dat de kleppen normaal functioneerden. Om in de toekomst te voorkomen, dat de kleppen inderdaad weigeren open te gaan, zijn deze vervangen. De pressostaat is vervangen door een gemo derniseerde uitvoering. Het nieuwe appa raat schrijft de druk als het ware op, zodat eventuele druksteiging direct gesignaleerd kan worden. Tenslotte is ter beveiliging van de meter een tweede pressostaat geïnstal leerd, die pas in'werking treedt als de eerste uitvalt. Al deze maatregelen moeten de vei ligheid in en om de hal zo veel mogelijk ga randeren. EIDEN Bij een binnenbrand aan het Ververshof 8 is vlistermiddag omstreeks twee uur de 86-jarige Wilhelmus gi ervaas-Lips door verstikking om het leven gekomen. De orzaak van de brand is zeer waarschijnlijk een omgeval- dt en petroleumstel. Het pandje stond op de nominatie om ge- 32-240 '00pt tC WOrden' )e brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. De vinei ter plekke zijnde brandweer drong het huisje binnen met g vü ersluchtmaskers. Op de drempel werd het ontzielde lichaam idiunuan de bejaarde man gevonden. Zijn vrouw was op het moment 'bowi an ^et uitt>re^en van de brand afwezig. Zij is voorlopig onder ten. ii ebracht bij kennissen in de buurt van het Ververshof. Het tond«( andje was afgeladen met grote hoeveelheden goederen die va- eerden van lege jampotten tot sinaasappelkistjes, e gemeentereiniging ontruimt het slooppandje, waarna het ichtgetimmerd zal worden. Het bejaarde echtpaar weigerde alsstarrig om het huisje te verlaten. Reeds meerdere malen is et echtpaar aangeboden om te verhuizen naar een andere wo of om zich te vestigen in een bejaardehuis. De uitgebrande woning aan de Leidse Ververshof Twee Leidenaars in waterpoloselectie LEIDEN Het natio naal waterpolozevental voor spelers onder twintig jaar gaat van 16 tot en met 20 april deelnemen aan een achtlandentoernooi in Bulgarije. In Sofia zullen de natio nale jeugdploegen van Rusland, Polen, Honga rije, Roemenië, Joegosla vië, Bulgarije, Spanje en Nederland elkaar ont moeten in een toernooi dat gezien kan worden als een eerste krachtme ting in de voorbereiding op de Europese Jeugd Kampioenschappen, die in augustus in Sittard ge houden zullen worden. Onder de geselecteerde spelers bevinden zich twee Leidenaars, Martin Vreeburg en Henk Har- teveld beiden van de Zijl/LGB. De derde uitgenodigde Leidenaar, de bij Zian- Vitesse spelende John van de Bosch moet we gens ziekte verstek laten TWEEDE KAMERLID MR. PORTHEINE: LEIDEN „Al 15 jaar geleden heb ik als gemeenteraadslid gepleit voor de bouw van parkeergarages in Leiden. Het is bedroevend te constateren dat er thans nog niet eens een spoedig uit te voeren plan voor een dergelijke garage is". Dit stelde het in Leiden wonende Tweede Kamerlid mr. F. Portheine (VVD) gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de Leidse afdeling van de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel. In zijn lezing benadrukte het VVD-kamerlid het belang van Leiden als streekcentrum. Hij stelde de tanende positie van de Leidse middenstand voor een belangrijk deel te wijten is aan de slechte bereikbaarheid van de Leidse binnenstad. „Voldoende parkeervoorzieningen moet zeker een onderdeel zijn van het Leidse economische beleid", aldus de heer Portheine. Bibliotheek gesloten LISSE In verband met werkzaamheden aan het inte rieur van de Openbare Biblio theek aan de Lissese Nassau- straat, is dit gebouw maandag en dinsdag voor publiek geslo ten. Ook 's avonds komen de uitleenuren te vervallen. Van af woensdag is de bibliotheek weer normaal geopend. Bollenschuur afgebrand NOORDWIJKERHOUT Aan de Noordwijkerhoutse Molenweg is gisteravond een bollenschuur die als op slagruimte werd gebruikt afgebrand. De fel uitslaande brand is ontstaan doordat vonken oversprongen uit een autogeen-lasinstallatie die in de schuur gebruikt werd. Om kwart over acht brak de brand uit in de schuur waarin ruim honderd fietsen en oud papier was opgeslagen. De plaatselijke brandweer die om half negen verscheen, be dwong het vuur in een kwar tier. Van de bollenschuur was op dat moment evenwel niet veel meer over. Hardrijders bekeurd LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen 40 automo bilisten bekeurd die zich op de Burggra venlaan en Lammen- schansweg hadden schuldig gemaakt aan snelheidsovertre dingen. Tussen 10.00 uur en 12.30 uur werden bijna 700 weggebrui kers gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 78 km per uur. 50 jaar atletiek in Oegstgeest OEGSTGEEST De Oegst- geester Gymnastiek en Atle tiek Vereniging (OGAV) vierde gistermiddag het 50- jarig bestaan met een recep tie in het Oegstgeestse 'Witte Huis'. Namens de Koninklij ke Nederlandse Gymnas- tiekbond overhandigde be stuurder Dammers een zilve ren erepenning aan voorzit ter J. Zevenhoven. OGAV telt tussen de 450 en 500 leden. De receptie is het begin van de feestelijkheden rond het 50-jarig bestaan van de vereniging. Op 19 april zal een uitvoering gegeven wor den in de Oegstgeestse Apollo- hal. Op diezelfde dag is er een wedstrijd van de keurgroep OGAV tegen het Limburgse 'Furenthela'. Tm de Vlekkert lerlaat lolitiecorps doorschoten OORSCHOTEN De roepscommandant van de ocm foorschotense rijkspolitie, nu. i e heer H. Van de Vlekkert ■auóa aat op 1 mei met pensioen. 3^; n het Cultureel Centrum us p rordt op 29 april een af- "Jf. cheidsreceptie voor de t en cheidcride functionaris ge- J even. ...d. N woortpe heer Van de Vlekkert trad 1 januari als vervangend •oepscommandant in dienst de Voorschotense politie, 'inds 7 Jaar 's hij groepscom- ïandant. De heer Vlekkert '.••jjj erlaat de dienst wegens het 4°03 «reiken van de pensioenge- T echtigde leeftijd. Hij wordt °Pl pgevolgd door de heer C. lemmers waal. die 8 jaar gele- Aubjlen ook al deel uitmaakte van i et Voorschotense corps. C. 9.io lemmerswaal is momenteel ilaatsvervangend groepscom- nandant in Pijnacker. Daar- 'oo°n oor maakte hij deel uit van (S)i let corps in St. Philipsland. HIER IS HIJ DAN Op veler verzoek is hier dan eindelijk de Juliana-cassette die ir iedereen betaalbaar is. Deze cassette is gevuld met een prachtige kwaliteit zilveren guldens uit de periode van Koningin Juliana 1954 t/m 1958. 1963 t/m 1967. Voorlopige verkoopprijs vastgesteld incl. BTW en verzendkosten 197.50. Cassettes ook leeg te verkrijgen ad 22.50 per stuk. Bij groot aantal 10% korting (100) stuks. H.J. VISSER, Haaghuishof 19 Leiderdorp Telef. 071-891271 LEIDEN Wat doet een ca baretier die~de dertig waar schijnlijk al weer enige ja ren gepasseerd is? Hij heeft het niet meer over onrecht, de wereld bestormen en de maatschappij veranderen. Hij krijgt het over zijn per soonlijke moeilijkheden: de nostalgie naar zijn verleden, zijn eerste huwelijk dat voorbij is, de wereld die niet meer de zijne is. Nu heeft Frans Halsema de wereld, naar ik meen, nooit zo erg bestormd. Meer overheerste in de programma's waaraan hij meewerkte, de wat meer cynische visie op het gebeu ren. Des te opvallender de persoonlijke toon in 'Je moet er geweest zijn', gister avond in de Leidse Schouw burg. Natuurlijk hoeven nummers als 'Altijd onderweg', 'In het vrouwencafé', 'Huisman' en 'Mogadondijne' niet over de cabaretier zelf te gaan of de mening van de cabaretier weer te geven, maar wanneer ze, zoals in het geval van 'Je moet er geweest zijn', door Halsema zelf geschreven zijn - in samenwerking met Guus Vleugel- dan mag men enige 'echtheid' wel aannemen. Maar dat was gisteravond niet het enige wat Halsema zelf deed of had gedaan. Zonder enige andere begeleiding be speelde hij de piano, die hij in 'Mrs. St^inway' in liefdester men bezong, en verbaasde in 'Walvis' het publiek met ac- cordeonspel. Slechts een licht en geluidman stond Halsema terzijde (en natuurlijk de sup poosten van de Schouwburg). Zodat het met recht een one- man-show was. Frans Halsema is inmiddels te zeer door de wol geverfd om zo'n soort show n;et aan te kunnen. Waarbij met name opviel zijn vermogen om 'met de uitstraling van de keurigste jongen van de klas de grootste grofheden te debiteren. PAUL VAN DER PLANK RIJNSATERWOUDE Het ziet er niet naar uit dat de Rijnsaterswoudse Watersportvereniging op korte termijn een eigen clubhuis kan bouwen bij de jachthaven die op dit moment in deze gemeente wordt aangelegd. Tijdens een gisteravond gehouden jaarvergadering is naar voren gekomen dat de nieuwbouw van zo'n clubhuis zeker 130.000 gul den zal gaan kosten. Er gingen wel stemmen op om een onder komen voor de vereniging goedkoper te realiseren, maar intus sen heeft de gemeente Rijnsaterwoude duidelijk te kennen gege ven hiermee niet accoord te zullen gaan. Voor de bouw van een onderkomen op een wat langere termijn zal in ieder geval dfe clubcontributie verhoogd moeten worden. Staande de vergade ring is besloten om een commissie in het leven te roepen die zich bezig moet houden met het vormen van de benodigde fond sen. De watersportvereniging hoopt dit seizoen de nieuwe jacht haven in gebruik te kunnen nemen. Het zeiljaar zal op 4 mei starten met een openingswedstrijd. De toekomstige jachthaven van Rijnsaterwoude. Echo der Duinen in Noordwijks Lido De harmoniekapel 'Echo der Duinen heeft gisteravond in het Noordwijkse Lidotheater een gevariëerd en luchtig concert gegeven onder leiding van diri gent Snijder. Zowel klassieke als populaire muziek maakten deel uit van het concert. Hoog tepunt van de avond vormde het Klarinetconcert van Bellini waarin de Noordwijkse soliste Annelies Vink opviel. Na de pauze volgde nog een optre den van de drumband en ma jorettes van de muziekvereni ging. Na afloop van de uitvoe ring maakte 'Echo der Duinen' plaats voor 'The Moods' die het restant van de gezellige avond muzikaal voor hun reke ning namen. Illlllllllllll Nijinski voert oude discussie ten tonele LEIDEN In plaats van het aangekondigde „Peter, of de schat uit de Noordzee", was Nijinski gisteren in het Lak aanwezig met „Dames en heeren, tooneel". Zoals uit de titel al blijkt, grijpt het stuk terug naar het verleden. Ech ter. de spelers zetten geen waargebeurde taferelen op to neel neer, maar geven enkele opvattingen weer die vroeger in rwang waren. Uit het feit dat sommige daarvan nu over trokken aandoen, mag niet de conclusie getrokken worden dat ze voorheen ook van wei nig waarde en betekenis wa ren. Integendeel, elke nieuwe stroming ontstaat uit en als reactie op voorgaande stro mingen; en alle nieuws wordt eens oud, en geeft aanleiding tot nieuwe reacties. Nijinski heeft de voorstelling opgebouwd rond een acteur die zijn eigen weg nog niet ge vonden heeft. In het theater valt hij in slaap, en belandt na zijn ontwaken in een felge- voerde discussie tussen enkele groten uit de toneelwereld o.a. Albert van Dalsum, Eduard Verkade en Theo Man-Bouw meester. De personen van deze coryfeeën doen er niet zozeer toe, als wel de verschillende overtuigingen waarvoor zij staan. De acteur maakt de dis cussie mee, en ziet die ook ge ïllustreerd worden met frag menten uit o.a. Heyermans' „Op hoop van zegen", Vondels „Gijsbrecht" en Shakespeare's „Hamlet". Tot slot maakt hij er zelfs deel van uit, wanneer hij beseft dat hij ook zijn keuze moet maken. Nijinski heeft een aardige voorstelling gemaakt, die ech ter niet veel langer had moe ten duren. Te vaak leek het stuk op een lezing met levende beelden. Hoewel ter illustratie van de discussie gedeeltes uit befaamde stukken werden ge speeld, voldeden die toch niet als zodanig. De tegenstellingen kwamen er niet geheel in uit. JACQUELINE MAHIEU Een van de jonge deelnemers aan de pony-zes kamp op de 'Indoor Leiden' LEIDEN Het in de Groenoordballen gehouden paar- denevenement 'Indoor Leiden' mag een succes worden genoemd. Indoor Leiden zal daarom voorlopig een te rugkerend spectakel worden dat niet alleen in Leiden, maar ook in andere plaatsen in Nederland gehouden gaat worden. Ongeveer 1000 mensen bezochten gisteren het uit Engeland overgewaaide paardenspectakel. Het is voor het eerst dat een dergelijk evenement in Neder land wordt gehouden en bedoeld als 'try-out' Wethouder J.G. Fase-Dubbelboer opende gisteravond 'In- door Leiden' officieel door met een caleche met vierspan de piste in te rijden. In de met een dikke laag leem en zand voorziene Groenoordhallen werd de hele dag een pony zeskamp gehouden, waarvan 's avonds de finale plaatsvond. Er deden verschillende landelijke ruitervereni- gingen aan mee en manege Liethorp was als enige manege aanwezig. De andere maneges keken voorlopig nog even de kat uit de boom. Aan de Pony-zeskamp deden 12 teams mee, bestaande uit ruitertjes die niet ouder waren dan 16 jaar. In de halve finale eindigde de landelijke ruitervereni- gingen Koningin Emma uit Wassenaar, de Wetering Rui ters uit Nieuwe Wetering, de Groenendijk Ruiters uit Ha- zerswoude, Bergse Bos uit Berkel, Hogewaard uit Koude kerk en de Alphense Ruiters uit Alphen aan den Rijn. Als de uiteindelijke winnaars kwamen Hogewaard uit Koude kerk op de eerste plaats, Koningin Emma uit Wassenaar op de tweede plaats en de Wetering Ruiters op de derde plaats uit de bus. Vandaag en morgen worden springconcoursen gehouden voor leden van landelijke rijverenigingen. Tevens zijn al lerlei stalletjes aanwezig met paardenspullen, landbouwar- tikelen en gebruiksvoorwerpen. Ook zijn er diverse eet- en dranktentjes aanwezig en zullen enkele oude beroepen als zadelmaker, tuigenmaker en wagenmaker te zien zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3