Legendarische jeeltuin Oud-Valkeveen leeft voort als Boltini's Circus World Nederlandse ontwikkelingshulp roest weg in Surinaams oerwoud r>i Dochter Josette: Het wordt een soort Disney World, maar dan wel op Madurodam- formaat DE BOZE DROOM VAN EX- MINISTER ESSED RIL 1Jr' .VALKEVEEN gerust de proef de som en laat In i gezelschap van va- önders tussen de lig en tachtig achte- de naam „Oud-Val- veen" aan de haag 'uw tanden ontstap- Tien tegen één, dat daarmee een ruil- opent, waarop geelde herinneringen i dierbare schoolreis met grote gretigheid irden uitgewisseld, nu bijna honderdjari- uitspanning aan de orden van het Gooi- is immers voor egeneraties van leer- kroost de tover geest, die aan het van een taai jaar ip, Noot en Mies verte lonkte. Oud- reen was een toe- na twaalf maanden iikaal zwoegen, een Is paradijs vol ïommels en wippen, we grenadine met n rietje, oudbakken DOd in vetvrij papier onderwijzend perso- el, dat bij het klim- in der uren in een tat van peilloze on- ddering geheel intac- klassen in de spartel- rer nadook om ze van wisse verdrinkings- od te redden. „Oud-Valkeveen" pronkstuk van een voltooid verleden tijd zal na een rigoureuze facelift vanaf medio 1981 worden geëxploi teerd onder de nieuwe naam „Boltini's Circus World". Spullebaas Toni Boltini, die zojuist met zijn zesmastertent begonnen is aan zijn laatste tournee door Nederland de zwane- zang van een hoogst opmerkelijke jongen van Jan de Witt heeft daartoe zijn hoogpolige dochters Josette en An toinette met hun echt genoten in de schaduw van de vestingstad Naarden gedetacheerd en hun de opdracht ge geven de zieltogende speeltuin in geforceerd tempo om te toveren tot een vermaaksoord, dat zijn weerga niet kent in de Lage Landen. „Het wordt een soort Disney- World", voorspelt een bij voorbaat reeds stra lende directrice Josette Boltini, „denk daar maar aan". „Dat is voorwaar niet mis mevrouw de direc trice. Apropos, kent u Disney World? Hebt u het met eigen ogen ge zien?" Josette schudt de roest bruine manen, maar versaagt geenszins. „Nee, dat niet", geeft ze toe, „Disney World is natuurlijk een stuk gro ter. Dat weet ik ook wel. Maar daar staat tegeno ver, dat Nederland ook kleiner is dan Amerika. Je moet alles in zijn proporties zien. Als ik het dus over Disney World heb, bedoel ik een Disney World op Madurodam-formaat. Zoiets. Maar toch zal het Nederlandse volk straks niet weten, wat het ziet. Als we eenmaal volop draaien, kan de Efteling rustig op de pot gaan zitten". Verbeeldingskracht Klare, gedurfde praat dus onder het druipen de lover van het 25 hec taren grote park, waar de bezoeker voorlopig nog een rugzak met vooroorlogse verbeel dingskracht bij zich moet hebben om bij be nadering een indruk te krijgen van wat eens Boltini's Circus World moet worden. Er hok ken nu wat kermisat tracties kleumend bij el kaar en verderop liggen de waterfietsen doelloos aan de rand van een vij ver. En daarmee heb je het voornaamste ver maak eigenlijk wel zo'n Bij wijze van voorschot op een gouden toekomst geven Josette en Antoinette Boltini en Claudio Va- 8allo zichzelf vast een lift in één van hun kermisattracties. beetje gehad. De circus tent uit Italië met een zitcapaciteit voor 3000 bezoekers is inmiddels wél gearriveerd, maar de trekkebekkerige len te met haar verraderlij ke windstoten heeft de opbouw enige dagen uitgesteld. „Maar binnen nu en twee weken", voorspelt instant-perschef Dick Hendriksen, „staat die tent er in al zijn glorie. En vanaf dat moment heeft iedere bezoeker het hele jaar door de unieke kans om zijn on vervulde Jeugddromen in een echte circuspiste waar te maken. Onder leiding van de familie Vasallo zal dan begon nen worden met lessen in paardendressuur. Ook wordt door ons se rieus gedacht aan een school voor trapezewer kers in spe. In elk geval zullen er in de grote circustent re gelmatig voorstellingen worden gegeven door topartiesten uit binnen- en buitenland. Op het programma staat onder meer een Kerst- en Wintercircus 1980-1981. En bij die gelegenheid zullen honderden geïllu mineerde kerstbomen het park een sprookjes achtig aanzien geven. Voor de milieubewuste Nederlanders zeg ik er maar meteen bij, dat die kerstbomen met wortel en al worden ge plant, zodat ze na de feestdagen weer lustig door kunnen groeien". Expositie In Boltini's Circus World vindt de bezoeker straks ook een exposi tie, waar de roemrijke geschiedenis van vele circusdynastieën gevi sualiseerd wordt. Voorts zijn er een amusements hal, een bruin café, een dolromantisch panne- koekenhuisje, twee res taurants, een midget- golfbaan, een mini-voet- balspel en een groot strand aan het Gooi meer, waar gelegenheid is voor windsurfen, zwemmen, waterfietsen en -skiën. En deze at tracties zijn op enkele uitzonderingen na gratis voor degenen, die een entreebiljet 6,50 hebben gekocht. Na de ingrijpende reno vatie zal Boltini's Circus World ook graag gast vrij onderdak bieden aan ambitieuze televi siemakers en organisa toren van miss-verkie- zingen, modeshows en concoursen van stand werkers. Contracten zijn reeds afgesloten voor opnamen voor de popu laire televisieserie Se samstraat. „Niets is ons te dol", waarschuwt Josette Boltini, „wat wij bren gen is uniek voor Ne derland". Zo'n ferme uitspraak klinkt de aanwezigen vertrouwd in de oren. Hebben ze in het verle den dergelijke uitspra ken ook niet talloze ma len opgetekend uit de gulle mond van Toni Boltini? Zo Vader zo Dochters. Zou het dan toch waar zijn, dat de appel nim mer ver van de boom valt? LEO THURING Suriname is een failliete toedel. Dag in dag uit, al •nlang, zijn er miljoenen ir de balk gesmeten. Het ene plan na het andere nislukte. De economie is er net zo troebel als de monding van de traag stromende Surinamerivier, met dit verschil dat de geldstroom (uit Holland) ééns opdroogt. De meeste mtwikkelingsmiljoenen zijn nu toe verdwenen in het rotse superprestigeproject fsst-Suriname, waar bij de toekomstige stad Apoera or duizenden mensen werk zou komen in open bauxietmijnen, in &lIuminiumfabrieken, bij twee gpr grootse stuwdammen, in inverwante bedrijven en ga :o maar door. Er werd naar de stad ook een spoorlijn □ilegd, die tot nu toe half is jsbouwd en het is de vraag I die spoorlijn ooit gebruikt gaat worden waarvoor zij sang #rd aangelegd: het vervoer van bauxiet. Is luchtkastelen zijn echter )a, n elkaar gestort. Apoera on nu nog een nederzetting >n zal maar een paar duizend •len tellen. En de spoorlijn van 180 miljoen gulden ligt voorlopig te roesten... ir. Essed in zijn wildste dromen vanuit ging toen hij droomde van een grote alumini- umfabriek die duizenden arbeidsplaatsen zou opleveren. Om aan de grote vraag naar energie te voldoen, kwam het ambi tieuze Kabaleboplan boven tafel: twee enorme dammen in de Kabalebo bij het Bakhuisgebergte zouden de stroom kun nen leveren om 420.000 ton aluminium te kunnen maken. Dat zou stevig aantikken in de staatskas. Maar tot nu toe zijn Alcoa en Billiton er niet erg happig op om ter plekke voor een paar miljard gulden aan fabrieken neer te zetten. Zeker niet nu gebleken is dat er voor hoogstens twintig tot dertig jaar bauxiet in de grond zit. Insiders verwach ten niet, dat het tij nog zal keren. Het eni ge wat de multinationals willen, is de grondstof winnen en zo snel mogelijk. Die fabrieken zitten er dus eenvoudig niet in. Maar die stuwdammen dan? Tenslotte is energie in deze schaarse tijden nooit weg. Omdat de bouwkosten van de eerste fase (de Davisdam) waren becijferd op 1,2 miljard gulden hoopte ir. Essed er op, dat hij Nederland en de bauxietmaatschap- pijen zo gek zou kunnen krijgen geld be schikbaar te stellen. Welnu, Billiton en Al coa voelden en voelen er nog steeds geen fluit voor en Nederland heeft 300 miljoen toegezegd. Geen cent meer. En op een le ning van de Wereldbank tegen een lage rente is ook al weinig kans, omdat Surina me net niet „arm genoeg" is. Vandaar dat, wat betreft de stuwdammen, de hoop nu is gevestigd op de Ogem, die momenteel al de stroom aan Paramaribo levert, zijn apparatuur daar moet vernieu wen en er veel voor schijnt te voelen om het Kabaleboproject ten uitvoer te bren-, gen. Kortom, voor de eerste dam er ligt gaat er nog heel wat water door de Kabalebo. Net zoals het nog jaren kan duren voordat de eerste bauxiet in het Bakhuisgebergte ge dolven wordt, want de onderhandelingen vorderen In een zeer langzaam tempo. Niets positiefs Over een paar maanden moet de spoorlijn naar Apoera gereed zijn, maar dan zal de trein weinig meer dan lucht of hoogstens wat oliepalmpitten van een In aanleg zijn- dó plantage vervoeren. De Amerikaanse aannemer die de spoorweg bouwt heeft er echter geen boodschap aan. Hij heeft pri ma aan het karwei verdiend. Is er dan helemaal niets positiefs over West-Suriname te melden? Om eerlijk te zijn, weinig. Alleen het Corantijnproject, een plan om de landbouw met name rijstbouw als tweede economische pij ler voor het land van de grond te helpen, houdt een belofte in. Het voorziet in de aanleg van een 72 km lang kanaal, dat zijn water krijgt uit de grensrivier Corantijn, en de inpoldering van totaal 30.000 hectare grond. Eind 1982 wordt het eerste water opgepompt naar de polder, die het jaar daarop voor de eerste 12.500 ha in pro- duktie komt. Binnen tien jaar verwacht Su riname de rijstproduktie te verdrievoudi gen tot 525.000 ton. De rijstexport moet dan jaarlijks veertig tot zestig miljoen Suri naamse guldens gaan opleveren. Toen Nederland in 1975 het halfrijpe Suri name zijn onafhankelijkheid gaf en met een bedrag van drie miljard gulden ont wikkelingshulp dacht zijn door de eeuwen opgebouwde schuld te kunnen afkopen, was „kleinschaligheid" het toverwoord. Als je maar genoeg kleinschalige projecten opzette in de landbouw en industrie dan hield je de Surinamers wel uit dat grote vliegtuig richting Schiphol, luidde het de vies. We weten Inmiddels hoe het in wer kelijkheid is gegaan. Bijna 200.000 Surina mers zijn bibberend, maar smikkelend vergaard rond de Hollandse vleespotten. Nog geen 350.000 Surinamers zitten onder de tropenzon armoe te zaaien en velen van hen sparen al jaren voor een enkele reis naar Amsterdam. Janboel De huidige Surinaamse machthebbers de leden van de Nationale Militaire Raad kijken tegen een lege schatkist en sta pels onuitvoerbare plannen aan. De pas gevormde burgerregering, die bij de gratie van de sergeanten orde mag scheppen in de janboel heeft nog geen sociaal-econo misch program gereed. Het is ook een hei dens karwei om in een land waar de helft van de beroepsbevolking (totaal zo'n 100.000 mensen) op de loonlijst staat van een uiterst log, geld verslindend en onbe kwaam ambtenarenapparaat zulke hervor mingen door te voeren. ndse ontwikkelingshulp ligt, in de ""lie te roesten. zijn ze in geen velden of wegen te beken nen en ligt die fraaie spoorlijn, dat staaltje Hollandse ontwikkelingssamenwerking in West-Suriname, te roesten- Voor 180 miljoen Surinaamse guldens is door het wilde woeste woud van Suriname een onnatuurlijk spoor getrokken. Als on derdeel van het prestigeproject West-Suri name. de droom van verleden week op verdenking van fraude in de Membre Boe- koekazerne opgesloten dr. ir. Frank Essed, de vroegere minister van opbouw. Een droom, waarmee de overige inwoners van Suriname eigenlijk bedrogen zijn, want wat levert die bauxiet het land eigenlijk meer op dan de dankbare glimlach van een paar multinationals? Eerst een klein stukje voorgeschiedenis. Tot nu toe drijft de Surinaamse economie voor bijna veertig procent op bauxiet, de grondstof voor aluminium. De bauxiet-ex- port maakt zo'n negentig procent uit van de totale export, maar de toch al magere staatskas wordt slechts voor een derde door de bauxiet-inkomsten gevuld. Toch zou het land veel meer aan die belangrijke grondstof kunnen verdienen. Suralco (lees: het Amerikaanse concern Alcoa te Pitts burgh) en het Nederlandse Billiton (Shell) halen jaarlijks immers een dikke vijf mil joen ton bauxiet uit de Surinaamse grond. Het gros daarvan wordt zonder meer het land uitgevoerd, waaraan Suriname dus weinig verdient. Slechts van 240.000 ton bauxiet wordt in eigen land (bij Paranam) 60.000 ton aluminium gemaakt, wat goed is voor enkele duizenden arbeidsplaatsen en een derde van de staatsinkomsten. Het antwoord op de vraag waarom de hui dige situatie de Surinaamse staat niet meer oplevert is niet moeilijk. Omdat alu minium smelten letterlijk stroom vréét, wordt de energie die de Brokopondo-dam jaarlijks levert vrijwel geheel opgesou peerd door de smelter in Paranam. En voor die stroom hoeft de Alcoa niets te betalen, want deze multinational heeft de dam indertijd zelf gebouwd en is er eige naar van. Winbare bauxiet In West-Suriname, in de uitlopers van het Bakhuisgebergte, zit een slordige 60 mil joen ton winbare bauxiet In de grond. Heel wat minder dan de 300 miljoen ton waar Suriname verdient tot nu toe weinig aan de bauxietwinning. Alleen bij Paranam wordt per jaar zo'n 240.000 ton bauxiet verwerkt tot ongeveer 60.000 ton aluminium. Het zal een gigantische, langdurige opera tie worden om het failliete Suriname te redden. En niemand weet nog precies hoe. Niemand? Ja toch, Deryck Ferrier, de zoon van de president en directeur van het Surinaamse ingenieursbureau Ceswo, heeft een Idee. Hij heeft er ook ai bijval mee geoogst in regeringskringen. Ferrier: „De hele Nederlandse ontwikke lingshulp is aan de bevolking voorbij ge gaan. De Surinamers zijn er niet zichtbaar beter van geworden. Mijn idee is simpel, maar effectief, denk ik. Ik stel voor, dat Nederland aan Suriname geen cent meer geeft, maar alleen de garantie dat het ge durende tien, twintig jaar Surinaamse pro- dukten koopt tegen de wereldmarktprijs met een plus. Hoe dat met de EG geregeld wordt zoekt Nederland maar uit. Daarvoor is een fonds nodig van pakweg twee mil jard gulden. Door die afzetgarantie via dat fonds krijgen wij de kans om van alles te produceren. Hout, bezems, stoelen, bor stels, meubels, noem maar op. Op die ma nier komen een heleboel kleine en grote particuliere produkties los. Het is dan aan de Surinaamse overheid om condities te scheppen voor werkgelegenheid die bij het land past en bij de mensen. Zodat er geen één man meer is die stil gaat zitten! De Hollanders zullen op hun beurt onze pro- dukten heus wel met winst verkopen. Daar zijn het nu eenmaal doorgewinterde koop lui voor. Dus in wezen hoeft het hun geen geld te kosten. Ze worden er zelfs beter van". Ferrier geeft toe, dat het allemaal wat sim pel klinkt, maar hij gelooft in zijn plan. „We vragen geen liefdadigheid maar zake lijkheid. Het is niet helemaal doordacht, maar ik raak er zelf steeds enthousiaster over. Laten we er eerst maar eens samen over praten, Nederland en Suriname, ik ben ervan overtuigd, dat als ik mijn idee aan de Nederlandse business-politici pre senteer, zij er wel wat In zien. Het gaat er dus om, dat we even een zet krijgen in de goeie richting. We moeten op den duur onze eigen boontjes doppen". En West-Suriname dan, stoppen ermee? „Natuurlijk niet. Je natuurlijke hulpbron nen moet je aanboren, wél op een andere manier dan nu gebeurt". Maar hoe dat dan precies moet, weet ook Deryck Ferrier niet te vertellen. HOMME KROL APOERA De peperdure spoorlijn loopt na 75 kilometer dood op een plateau tus sen twee heuvels van het Bakhuisgeberg te, waar we uitstappen. Beneden ons ligt het dan weer gedempt krijsende, dan weer doodstille oerwoud. In de groene wirwar verheft zich de bloeiende prachtkroon van een purperhart. De natuur dwingt ons tot kleine stemmetjes. Ir. Sweeb van het ingenieursbureau Nede- co doorbreekt de stilte: „Onvoorstelbaar, dat hier straks de graafmachines razen. De bauxiet die we willen winnen komt van deze twee heuvels. Het erts wordt op het hier te bouwen emplacement in wagons geladen en afgevoerd naar de haven van Apoera". Een haven overigens, die nog gegraven moet worden, nog niet eens op papier is gezet. Natuurlijk, het oerwoud ter plekke gaat eraan en de bauxiet wordt gewonnen. Geen geldverdiener die miljoenen in de grond laat zitten. De vraag is alleen wan néér die graafmachines komen. Voorlopig vorm van spoorstaven, in do Surinaamse

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17