Deelname aan Spelen betekent goedkeuring Sovjetregiem' £ddóc6oma/tit Belangrijke taak moeders bij voorkomen dik worden Inkomens in vrije beroepen een miljard gulden te hoog Ruimere vergunning Dodewaard niet in strijd met de wet Staatssecretaris overbodige luxe? Nieuwe problemen op De Klokkenberg CDA moet illegalen redden Juwelier verliest kort geding rond kroningsdukaten 3INNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 APRIL 1980 PAGINA 9 [USSISCHE DISSIDENTEN OP PROTESTBIJEENKOMST IN DEN HAAG: (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG „De boycot van de [ympische Spelen in Moskou zal een oreel protest zijn. Men kan niet tij- ns de Spelen vriendelijk tegen el- iar knikken en glimlachen terwijl e Spelen gehouden worden op een laats waar moorden plaatsvinden, edere atleet die eraan memedoet rerkt willens en wetens mee aan een ysteem dat aast op politieke winst, aarbij iedere overwinning in de iort een overwinning van het sy- jem is". Aldus de Russische dissi- at Siniavski gisteravond in Den aag tijdens een discussie over een rentuele boycot van de Olympische telen in Moskou, waaraan zes mede- ssidenten deelnamen. liavski pleitte tesamen met zijn medestan- rs Boekovski, Koetznetsov, Pliouth, Amalrik, irchin en Nathalya Gorbanevskaya, nadruk- liik voor een boycot door het westen van de iden. „Wanneer sportmensen naar de Spelen de Sovjet Unie gaan zal dat worden opgevat s steun aan het daar heersende regiem", aldus eleven dissidenten. fcndrej Amalrik wees er in dit verband op dat het houden van de Spelen in steden waar tien- üJlen tot duizenden mensen gevangen zitten en ineen land waarvan de soldaten in een ander Ld met wapens een volk onderdrukken van Andrej Amalrik, een van de Rüssische sprekers op het congres in het Tweede Kamer gebouw in Den Haag over de boycot van de Olympische Spelen, begroet de Tsjechi sche dissidente mevrouw Tigrid. Tussen hen in de Russische dissident Lybersky uit een moreel standpunt volstrekt verwerpe lijk is. „Ik geef toe", aldus Amalrik, „dat de boycot geen positief effect zal hebben op de si tuatie in de Sovjet-Unie maar dat zullen ook geslaagde Olympische Spelen niet hebben." Hij verwachtte daarom alleen effect van een boy cot indien deze onderdeel zou zijn van het tota le gedrag van het westen ten opzichte van de Sovjet-Unie. Volgens Boekovski heeft de benifiet van de Spelen voor de burgers in de Sovjet-Unie tot nu toe bestaan uit tientallen arrestaties, die anders niet hadden plaatsgevonden. Verder zullen de Spelen de aanleiding zijn duizenden mensen die voor het regiem ongewenst en onbetrouwbaar zijn uit Moskou te verwijderen waar zij ook nooit meer kunnen terugkeren. Volgens Boe kovski is er nu al een voedseltekort in Moskou omdat het voedsel voor de Spelen wordt bewaard, terwijl ook de bouw van huizen is stopgezet om op die manier gelden ervoor vrij te maken. „De oorzaak van al deze ellende is de 'houding van het Internationaal Olympisch Co mité en de sportlieden die de Spelen in Moskou willen houden. Welk recht hebben zij om daar voor de Sovjetburgers deze ellende aan te doen", aldus Boekovski. Tijdens de bijeenkomst werd bekend, dat de 22- jarige zoon van de schaakgrootmeester Victor Kortsjnoi na een gevangenisstraf in Leningrad naar Siberië is verbannen en dat de bekende dissident Sjaranski naar een werkkamp in de Oeral is overgebracht. Verder zijn de dissiden ten Bourtsev en Poupkov wegens „propaganda tegen de Sovjet-Unie" tot anderhalf jaar werk kamp veroordeeld. Wat doen toch die zéstien Nederlandse staatssecretarissen op die Haagse departementen? Niet veel bijzonders zou je haast geneigd zijn te denken, als je ziet hoe lang een zo be langrijk departement als dat van financiën kennelijk zonder staatssecretaris kan. Al sinds het vertrek van minister An- driessen en staatssecretaris Nooteboom, nu al bijna twee maanden geleden, is het bureau van de staatssecretaris van financiën leeg. Opvallend leeg zo langzamerhand. HET uitblijven van de benoeming van een nieuwe staatsse cretaris heeft alleen maar nadelige gevolgen. De belangrijk ste daarvan is wel, dat het werk ten departemente stagneert, met name wat betreft het verder dichten van de mazen in de belastingwetgeving. Maar ook met betrekking tot het politiek hete hangijzer van de Hofstra-voorstellen en de daaraan ge koppelde beperkingen van de aftrekbaarheid van hypo theekrente voor de belastingen is een ingewerkte bewinds man vereist, die zich snel thuisvoelt op het fiscale terrein. Maar behalve dit praktische effect heeft het alsmaar uit blijven van de benoeming van een nieuwe staatssecretaris ook een politiek-psychologische consequentie. Want als men niet alle achtergronden van het departementale en poltieke werk kent en wie kan dat tegenwoordig nog overzien? dan zal men gauw geneigd zijn te reagereen met de vraag: waar is een staatssecretaris eigenlijk nog voor nodig? Een dergelijke reactie wordt ook in de hand gewerkt door de lau we manier waarop tot dusverre van kabinetszijde is gerea- geeerd op vragen over de nieuwe staatssecretaris. Het kabi net zou er goed aan doen zo snel mogelijk een nieuwe staats secretaris benoemd te krijgen, en tot die tijd ook in het optre den naar buiten toe zich wat meer serieus op te stellen over de dringend noodzaak van een benoeming op korte termijn. ■drukken van- scne aissiaeme mevrouw iigna. lussen nen in ae nussiscne aissiaeni LyuerSKy kamp veroordeeld. de dringend noodzaak van een benoeming op korte termijr DEN HAAG Minister Van Aardenne werkte splijtstofstaven bij de centrale te mogelijk was. kern uit de centrale moet worden opgesla- behalve nieuw te gebruiken uranium oc (Economische Zaken) heeft niet tegen de verruimen. Toestemming voor uitbreiding van de op- gen. Daarmee zijn totaal 364 plaatsen bezet het gevaarlijke plutonium (goed voor b Hinister Braks ïaar Spanje TRECHT Half mei gaat minister van landbouw G. Braks naar Spanje, ij wil daar spreken over aatregelen om de Neder- ndse uitvoer van tuin- nwproducten naar dat nd veilig te stellen. De mi- Ister is bang dat, nu Spanje de EG is toegetreden, er te grote veranderingen oen in de export vertelde Braks gisteren in recht op de algemene verga ing van de Vereniging van lemenveilingen. Hoofdthe- van de bijeenkomst was de ecente overeenkomst tussen fe Gasunie en het Landbouw- khs over geleidelijke verho pt van de aardgasprijs voor p glastuinbouw met negen nt per kubieke meter in vee jaar tijds. leleggers ezocht voor woningbouw MSTERDAM Er bestaat n dringende behoefte aan leggingen van institutio- le beleggers om aan het ld te komen dat nodig is or de bouw van huizen, tarvan er op dit moment nderdduizend te kort zijn. zei de directeur van het onomisch Instituut voor de luwnijverheid, de heer Buur, teren op een congres in msterdam. Institutionele be- [gers (zoals bijvoorbeeld nsioenfondsen) voelen er op t moment echter weinig or om hun geld te steken in roerend goed; een gevolg n de hoge grondkosten, het ige rentepeil, de hoge lonen de bouw en de lage huren. lok etikettering an niet- vensmiddelen EN HAAG Over enige d wil de regering ook voor idere artikelen een etiket- ring invoeren, waarop or de koper belangrijke gevens moeten worden rmeld. Ktssecretaris Hazekamp van omische zaken heeft dat ngekondigd. Verder wordt onder meer gewerkt aan i prijsaanduiding per stand- rdhoeveelheid levensmidde- o, aan een prospectus voor vensverzekeringen, geluids- energielabels voor huishou- lijke apparaten en aan de mulering van het maken n lesmateriaal voor consu- en ten opvoeding op school. K)RSCHOTEN De fiets- ib Swifttoer organiseert zon- g 13 april een fietstocht van of 60 kilometer naar keuze, start van de tocht vindt |ats tussen 8.30 en 9.00 uur naf het parkeerterrein bij de orthal De Vliethorst in •orschoten. De tocht wordt organiseerd door de vereni- lg Swifttoer en voert naar f Meije. Inlichtingen kunnen orden ingewonnen bij W.E- ok, Adegeest 11 in Leider- rp tel. 895297. DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft niet tegen de wet gehandeld door zonder overleg met de Tweede Kamer en zonder inspraak de -vergunning van de beheerder van de kerncentrale in Dodewaard, de Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Neder land (GKN), voor de opslag van uige- Na een juridisch onderzoek rond de bepalin gen van de bestaande vergunning zijn amb tenaren van het ministerie tot de conclusie gekomen dat uitbreiding van de opslag, zon der aanvraag voor een nieuwe vergunning, mogelijk was. Toestemming voor uitbreiding van de op slag van 324 tot 412 splijstofstaven, is op 28 maart jongstleden door Van Aardenne ver leend. In de kern van de centrale bevinden zich nu 164 staven terwijl in het bassin nog 200 plaatsen moeten worden vrijgehouden indien in geval van nood ineens de gehele kern uit de centrale moet worden opgesla gen. Daarmee zijn totaal 364 plaatsen bezet waardoor er 48 plaatsen overblijven. Nog deze maand zal de centrale echter naar schatting dertig staven uit de kern moeten verwisselen omdat zij zijn uitgewerkt. De staven zullen dan in het bassin worden op geslagen totdat zij voor opwerking, waarbij behalve nieuw te gebruiken uranium ook het gevaarlijke plutonium (goed voor het ^aken van atoombommen) vrijkomt, naar Engeland zullen gaan. Deze opwerking hangt echter aan een zijden draad nu de Tweede Kamer heeft besloten nieuwe op- werkingscontracten met de Britten niet zon der meer goed te keuren. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De vermagerings- cursus van de Hartstichting is ge baseerd op zelfwerkzaamheid en bedoeld voor mensen die de moed en het doorzettingsvermogen wil len en kunnen opbrengen om de adviezen op te volgen. „Beter is het echter te voorkomen dat men te dik wordt", aldus de stichting. „Moeders hebben daarin een belangrijke taak. Zij kunnen hun kinderen leren wat gezond eten is. Dat dat echter niet altijd lukt blijkt uit onderzoekingen. Van de kleuters in Nederland is vijf procent al te dik en bij tien procent van de tieners slaat de wijzer van de weegschaal te ver door. Dat wil niet altijd zeggen dat zij naar nor male maatstaven te veel eten. Het is ook voor de wetenschappers nog niet duidelijk hoe het toch komt dat sommige mensen alles kunnen eten zonder een gram aan te komen en anderen een beetje meer voed sel dan normaal direct op de weegschaal geregistreerd zien. Wel bestaan er ver keerde eetgewoontes". Om het ideale gewicht te kunnen contro leren heeft de stichting ook een „Waag schaal" samengesteld; op een tabel met een meetlatje is precies af te lezen wan neer men te dik, te mager (maar dat komt in Nederland zelden voor) of goed van ge wicht is. De „Waagschaal" kan via een briefkaart bij de stichting worden aange vraagd (Sophialaan 10, Den Haag). Voorts zal over een paar dagen bij alle huisartsen en diëtistes gratis een handlei ding „Gezond Gewicht" verkrijgbaar zijn voor mensen die te dik zijn. Heeft de dok ter die handleiding niet, dan kan zij met opgaaf van redenen alsnog bij de stichting worden aangevraagd. Met haar actie „Gezond Gewicht" hoopt de Hartstichting dat vermage ren en slank blijven niet meer als een lachwekkende afwijking van zonderlingen wordt gezien, maar dat het een maatschappelijk nor maal verschijnsel wordt om de wel- vaartsziekten van deze tijd te lijf te gaan. De vermageringscursus kost 12,75 en is te bestellen door dit be drag, onder vermelding van „Cur sus Geslaagd Gewicht", over te ma ken op giro 300 van de Hartstich ting in Den Haag. BREDA In het hartchi- rargisch centrum De Klok- kenberg te Breda zijn voor de tweede keer na het begin van de operaties in decem ber de problemen tot een hoogtepunt gerezen. Lei dinggevend chirurg dr. P. van der Schaar heeft zich ziek gemeld en kon daarom niet aanwezig zijn op een be- stuursbijeenkomst die was gepland om de problemen uit te praten, aldus voorzit ter mr. J. Kaulinfreks. Volgens ingewijden ligt de kern van het probleem in het feit dat Van der Schaar er een zeer hoog werktempo op na houdt en dat hij het belang van de patiënten boven alles stelt. Sommige leden vanm zijn team hebben daar moeite mee, mnet als gevolg dat er conflicten ontstaan. Zolang dr. Van der Schaar ziek is kan er niet worden geopereerd. Het eerste conflict, begin maart, betrof moeilijkheden rond de samenwerking met het Ignatiusziekenhuis, dat cardiologen levert voor het team dat de indicaties stelt. Die problemen woedden in alle hevigheid toen de Ameri kaanse hartchirug Cooley, di recteur van het beroemde Texas Heart Center, in februa- CNV vaart wel bij FNV-acties UTRECHT De FNV-acties op 20 maart hebben de Vervoers- bond CNV vijfhonderd nieuwe leden bezorgd. Vierhonderd van hen waren afkomstig van de Vervoersbond FNV. CNV-bonds- vooTzitter Groenendijk zegt dit in het bondsblad Seinlicht. Vol gens hem is het duidelijk geworden dat de FNV niet heeft ge handeld naar het gevoelen van de werknemers, onder wie vele van hun leden. Philips en bonden gaan weer praten EINDHOVEN Philips en de vakbonden hervatten het CAO-overleg. Een maand ge leden waren de onderhande lingen in een impasse ge raakt. Beide partijen den- CNV EN RAAD VAN KERKEN: UTRECHT Het CDA moet een laatste poging doen het kabinet ervan te overtuigen dat het onaan vaardbaar is alle illegale gastarbeiders zonder meer uit te wijzen. Dit vragen het CNV en de Raad van Kerken in een brief aan de leden van de CDA- fractie in de Tweede Kamer. De Raad en het CNV pleiten er voor in elk geval die illega len te „witten" voor wie tus sen 1 november 1973 en 1 no vember vorig jaar sociale pre mies zijn betaald. Van deze werknemers is het objectief controleerbaar of zij in die pe riode in ons land waren. ken nu aan een tweejarig CAO-contract. De enige werknemersorganisatie die een dergelijke overeenkomst afwijst is de Federatie Ho ger Philips Personeel. Tijdens een oriënterend ge sprek heeft directeur van so ciale zaken bij Philips, F. van den Brand, de vakbonden voorgehouden dat het een goe de zaak is als de prijscompen satie voortaan niet gezien wordt als een automatisme, maar als een signaal. Volgens Van den Brand heeft het hui dige systeem geen toekomst. Huiseigenaar slaags met groep krakers AMSTERDAM Een 55-ja- rige Amsterdammer is giste ren slaags geraakt met onge veer 25 krakers die een van zijn panden kraakten. De huiseigenaar ging de jonge lui met een mokerhamer env een kan carboleum te lijf, maar hij kon ze niet tegenhou den. De krakers hebben in middels deuren en ramen ge barricadeerd. Volgens de poli tie, die niet ingreep tijdens de schermutselingen, stond het huis van drie etages al elf jaar leeg. Bij de vechtpartij liepen drie krakers en de huiseige naar lichte verwondingen op. ri de officiële opening van het hartchirurgisch centrum ver richtte. Na een week werden de operaties gestaakt totdat nieuwe werkafspraken waren gemaakt. De problemen zijn ditmaal intern bij de Klokken berg ontstaan. Inmiddels heeft een onderzoek door de inspectie van de volksgezondheid uitgewezen dat er medisch gezien geen en kele noodzaak bestond om met de operaties te stoppen. Wel was duidelijk geworden dat de onderlinge verhoudingen tus sen de teamleden, chirurgen, anesthesisten, cardiologen en verpleegkundigen, talloze mo gelijkheden boden voor knel punten en verschillen in op vatting. Volgens voorzitter Kaulingfreks mogen een hoog werktempo en het belang van de patiënten echter niet tot zulke conflicten leiden dat de machine vastloopt. AMSTERDAM Het weekblad Be- gaf gisteren te kennen dat het blad leggersbelangen hoeft een artikel, het volste recht had om zijn lezers waarin het de aankoop van kro uit beleggersoogpunt tegen de aan- ningsdukaten van Ofir Export een koop te waarschuwen. „kat in de zak" noemde, niet te recti ficeren. De Amsterdamse rechtbank Ofir Export had het blad voor de rech-i ter gedaagd omdat het bedrijf zich den moeten kosten, slechts 280 gulden voelde aangetast in eer en goede naam. aan goud en 39 gulden aan zilverwaar- de bezitten. Historische waarde zullen Beleggersbelangen rekende zijn lezers ze niet krijgen* „Er is er maar een die voor dat de gouden en zilveren kro- grof gaat verdienen, en dat is Ofir Ex- ningsdukaten, die resp. 995 en 195 gul- port", zo schreef Beleggersbelangen. VOLGENS BEREKENINGEN VAN ABVA-KABO: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Beoefenaars van vrije beroe pen verdienen volgens de ambtenarenbon den ABVA-KABO met elkaar zo'n miljard gulden per jaar te veel. Naast dit bedrag zou er nog eens een miljard op de inkomens van de vri^e beroepers kunnen worden bezuinigd als zij overeenkomstig de academische amb tenaren zouden worden ingeschaald. Vol gens de bonden wordt bij het vaststellen van de zogenaamde norminkomens die de beoefenaren van de vrije beroepen maxi maal zouden mogen verdienen, rekening ge houden met allerlei kostenposten die velen van hen niet eens hebben. Daarbij valt aldus de bonden te denken aan de kostenvergoeding voor een werkster en een as sistente op basis van het minimumloon plus ze ven procent vakantietoeslag. Volgens de bon den controleert niemand of deze mensen ook werkelijk bij de beoefenaren van vriie beroe pen in dienst zijn. Verder zitten va'ioondsbij- dr-agen, onderhandelingskosten, kilometerver goedingen en vergoedingen voore telefoonkos ten in de tarieven verwerkt. Volgens het Verbond van Nederlandse Onder nemingen zijn de particuliere inkomens nauwe lijks gematigd maar was de nivellering zoveel te groter. Voor zover in deze jaren sprake is ge weest van economische groei gingen de extra inkomsten daaruit vrijwel helemaal tot voor meer dan 100 procent naar de collectieve sector. Dat blijkt uit de cijfers van het VNO. Daaruit valt verder op te maken dat alleen de hogere en de hoogste inkomens er de laatste jaren wat minder op vooruit zijn gegaan. De groei van het werkelijk beschikbare inkomen van minimum loners en uitkeringstrekkers was daarentegen fors. Zo gingen de mensen met een minimu muitkering (bv. AOW-ers) er tussen 1973 en 1979 32,4 procent in besteedbaar inkomen op vooruit. Bij de minimumloners was dit 23,9 pro cent. Jan Modaal zag zijn loonzakje met 15,8 procent meer gevuld. Pas boven de 60.000 gul den werd er voelbaar gematigd: 7,1 procent groei voor twee maal modaal en 2,4 procent voor vier maal modaal. Na een week met voor de tijd van het jaar te koud weer lij ken de vooruitzichten voor de komende dagen aanzienlijk gunstiger. Verwacht wordt dat een hogedrukgebied de ko mende dagen vanaf de oceaan via Frankrijk naar Midden- Europa zal trekken. Onder in vloed van dit hogedrukgebied kan het weer in ons land, vooral wat betreft de tempera tuur, een aanzienlijke verbete ring ondergaan. Vandaag moet nog op wolkenvelden worden gerekend, waaruit evenwel geen regen zal vallen. Tijdens het weekeinde zullen zonnige perioden echter gaan over heersen. Daarbij komen de temperaturen van dag tot dag op een hoger niveau. Zondag zijn middagtemperaturen rond 20 graden niet uitgesloten. Re gen is tijdens het weekeinde niet te verwachten. Niet alleen in ons land, maar ook in de rest van West-Europa zal het weer de komende dagen gelei delijk verbeteren. In Oost- Spanje en Zuid-Frankrijk zijn tijdens het weekeinde tempe raturen tot omstreeks 25 gra den mogelijk. In Duitsland, het Alpengebied en Italië wordt het in eerste instantie nog niet zo warm, maar ook in dege streken ondergaat het de komende dagen een aanzienlijke verbetering. Ook op de Britse eilanden en in het grootste deel van Scandinavië wordt het de -komende dagen zachter. Wel blijft het weer in die streken onder invloed van de activiteit van oceaandepres sies wisselvallig. De in Scandi navië en Finland aanwezige sneeuw en ijsresten zullen de komende dagen onder invloed van dit zachtere weer versneld gaan afsmelten. In de Alpen zal het 0-gradenniveau tot zo'n 2000 meter hoogte stijgen zodat het in deze bergstreken tot een flinke dooi zal komen met een verhoogd lawinegevaar. Weersgesteldheid van gisteren Luchth. R'dam

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9