Ook in Leiden voorlichting over zwevende bewustzijns kundige n 'roof Dixieland Tazz Festijn moet Noordwijkse -Reddingsbrigade helpen HET INTERLÜBKE PROGRAMMA. Pander Zwemwater in Leidse regio van redelijke kwaliteit ^TAD/lREGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 APRIL 1980 PAGINA 5 Een jaartje oefenen in de lotus-zit en dan...jawel...een Impuls vanuit de geest. Als we door begenadiging van goeroe Maharishi Mahesh Yogi Esq. dan al niet tot de verhevenheid van de onoverwinnelijkheid zullen geraken - in dit vlak zijn er cursussen te volgen die bijdragen tot het scheppen van een harmonieuze, coherente en krachtige samenleving die VREDE schept door vrienden te maken en daarmee OORLOG voorkomt; welnu vrienden, als dit allemaal niet zo zou mogen zijn, dan altijd maken we nog een kans dat we, onthecht aan de materie, Na Een Jaar Zuivere Kennis, met ons lichaam een eindje van de vloer komen en....Vliegen Laat ik me eerst maar eens afvragen, of u beste lezer, voorshands geïnteresseerd bent in een toekomst als Bewustzijnskundige. Volgens volgelingen door dik en dun van Grondlegger Marahishi is het zijn van Bewustzijnskundige pure noodzaak. Om het belangstellenden wat gemakkelijker te maken die graad te bereiken, begon de Maharishi International Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. University in Californië, Verenigde Staten, misschien wel uit roeping, met het eerste jaar van haar opmerkelijke studieprogramma en sinds '78 is er ook in ons gelegenheid een opleiding tot Bewustzijnskundige te volgen. Marahishi zelf zei het al gedecideerd: „Zonder een jaar aan MIU is het leven een verspilling; het praktische programma van Transcedente Meditatie, zoals onderzocht en bevestigd door wetenschappelijk onderzoek, stelt iemand, bij regelmatige oefening, steeds meer in staat om spontaan in overeenstemming met alle wetten van de natuur te leven". De wind komt dus van het zuidoosten, waait al een jaar of acht zeer sterk binnen het californische klimaat en is ook opgestoken in de lage landen aan de Noordzee en dat op basis van de „zeer oude Vedische Wetenschap". Juist voor bewustzijnsontwikkeling en persoonlijkheidsontplooiing make men gebruik van het „Transcedente Meditatie - en TM-Sidhi-programma". Deze maand april in het jaar 1980, uitgeroepen tot het Jaar van Zuivere Kennis, zullen verscheidene wetenschappelijk medewerkers van de MIU over Nederland uitzwermen om lezingen te houden op universiteiten en hogescholen en op andere plaatsen. In Leiden zal op 24 april in het academiegebouw aan het Rapenburg, zaal 10, het één en ander uit de doeken worden gedaan (aanvang 20.00 uur). In diepste wezen is het deze medewerkers begonnen om duizenden scholieren, die ieder voorjaar, vaak met de NA EEN „JAAR ZUIVERE KENNIS" IS DE MOGELIJK HEID BINNEN BEREIK handen in het haar, een studie- of beroepskeuze moeten maken, de hand te reiken met een „oriëntatie"- of „tussenjaar" aan de MIU. Daarna kunnen ze alle kanten uit, en zeker in de richting van de Verlichting. Ter opwekking nog dit: „de TM techniek is in enkele uren te leren en is overal gemakkelijk en zelfstandig te beoefenen. Het is een doe-het-zelf programma, waarbij wel alle begeleiding, die gewenst wordt, mogelijk is. Het is niet nodig ideeën te veranderen. Iedereen, ongeacht zijn religieuze, politieke of andere opvattingen, kan TM leren. De studenten van MIU vormen dan ook een zeer gemengd gezelschap, met een rijk scala aan religieuze, politieke en levensbeschouwelijke richtingen. Wie TM leert, wordt nergens lid van TM is een techniek waarbij je zelfs niet hoeft te geloven in de werking ervan..." We naderen nu het grote en ongelooflijke moment, de verfijning tot in het „supernormale": het „zweven", als onderdeel van het totale studiepakket. De zweef-sidhi leidt tot „een grote coherentie in het hersenfunctioneren, optimale coördinatie tussen lichaam en geest en een perfecte gezondheid". Die vlieg-sidhi is wel de meest opzienbarende techniek van de TM. Het tart elke wet van de zwaartekracht (hoewel er, naar ik me meen te herinneren, in dit aspect maar van één wet sprake is), maar als bevoegd Bewustzijnskundige kom je een heel eind. Gegarandeerd, dat het lichaam de lucht ingaat door louter „een impuls vanuit de geest". Dat verschijnsel treedt op als er een uitermate hoge graad van lichaam-geest coördinatie ontwikkeld is. Het is de Dageraad van de Tijd van Verlichting, die de Vreugde van de Volle Zonneschijn brengt Domein van Bewustzijn, Oneindige Correlatie, Ideale Samenleving, Optimalisering der Hersenfuncties, Allerdiepste Stille Niveau, Spontaan Evolutionair. De Litanie van de Cursus. Marahishi heeft zich over ons ontfermd. Zweven ligt binnen ieders bereik. Het eerste stadium, in de lotus- zit, is het begin van de Vervulling van het Verlangen. „Wai nemen er nog ientje toe", zouden ze in de buurt van West- Friesland zeggen. ïn,| iet; )atl gro- zich ken ^'MOORDWIJK Op vrijdag, 2 mei dreunt iet Casino op z'n grondvesten. Onder het van The Northsea Jazz Companions met!n de Sint Joris Kapel, aangevuurd door e.nliscjockey Hans Versnel. Voor dit als Groot "Dixieland Jazz Festijn aangekondigde even- iment staat nog meer op het programma: ?ifen reactietestwedstrijd, een rad van avon- Jtuur met Henk Steenvoorden als animator ..in een loterij met een veertiendaagse Ame- rikaanse reis als hoofdprijs. an" Drganisator van dit enorme feest is de Lions Club Noordwijk, die zich op deze manier gaat inzetten om de Noordwijkse Reddingsbrigade "Baan nieuwe radiozend- en ontvangapparatuur z|'£ helpen. -"De brigade dreigt namelijk financiëel op de klippen te geraken. Bij haar werk voor de vei- e|igheid van baders en strandbezoekers zijn de er" Verbindingen met de brigadeleden op de posten zaI pn in de boten op zee van het grootste belang. 'tï1 aot voor kort kon de N.R.B. zich daarbij bedie- in van vrij goedkope zend- en ontvangappa- iatuur op de 27 MC-band. Sinds 1 maart is deze ®"band echter vrij gegeven voor hobby-isten en zijn er inmiddels duizenden installaties aan - Zendamateurs verkocht. Van de 27 MC-freuen- tie wordt thans een zo druk gebruikt gemaakt, 1 (dat zij voor aktiviteiten als die van de Red- —dingsbrigade waardeloos is geworden. De mi nister van verkeer en waterstaat heeft dit ook jingezien en inmiddels aan de N.R.B. een eigen (frequentie toegekend, maar wat de minister er niet bij gaf was... de apparatuur. Deze is zeker tienmaal zo duur als de zend- en ontvangappa ratuur, die in het verleden gebruikt werd. Men rekent op circa 2500,- per installatie. Daar de N.R.B. er minstens zeven voor haar werk nodig heeft, betekent dit dat de brigade binnen zeer afzienbare tijd zo'n kleine twintigduizend gul den op tafel moet brengen. „De jongens hebben die centen gewoonweg niet", zegt Joop de Kluiver, die dit jaar is belast met de organisatie van de aktiviteiten van de Lions Club Noordwijk. De brigadewerkers ver richten hun taak op het strand geheel vrijwillig en belangeloos. Zij beuren er geen cent voor. Alles wordt gedaan uit pure naastenliefde en gemeenschapszin. En dan ook nog met veel en thousiasme en een enorme inzet. „Daarom heb ben wij als Lions Club zoveel respect voor de mannen en vrouwen van de Noordwijkse Red dingsbrigade", aldus De Kluiver, in zijn dage lijkse doen directeur van de Noordwijkse ge meentebedrijven. Er is een comité gevormd, waarin zowel vertegenwoordigers van de Lions Club Noordwijk als van de N.R.B zitting heb ben genomen. Het bereidt dit festijn voor, waarvoor men een massale belangstelling ver wacht. „Directeur Van Hese heeft het Casino geheel gratis voor het feest van 2 mei ter beschikking gesteld, inclusief zijn personeel en discjockeys," deelt De Kluiver mede. Ook de Sint Joris Ka- f>el en'Henk Steen voorden werken geheel be- angeloos mee. Verder is er de royale steun van de Noordwijkse Middenstand die voor het rad van avontuur vele fraaie prijzen beschikbaar stelde. De organisatoren rekenen op een geweldig gro te opkomst uit stad en streek. Bovendien kan een formidabele toeloop van gasten worden verwacht, want de betrokken vrijdagavond valt in het lange 1 mei-weekeinde, waarop vele Duitse gasten naar de badplaats komen. De toe gangsprijs bedraagt slechts 5,- per persoon. Het feest begint om half negen. „Heel Noord wijk hangen we vol met raambiljetten", merkt De Kluiver enthousiast op Het hoogtepunt van de avond is de trekking in de loterij. Wie dat gaat doen wordt nog nader bekend gemaakt. Het zal in ieder geval een pu- bliektrekker worden. In de loop van de komen de weken zullen vijfduizend loten aan de man- vrouw worden gebracht a 2,50 per stuk. De kopers dingen mee naar een spectaculaire hoofdprijs, namelijk een veertiendaagse reis voor twee personen naar Miami-Beach in de Verenigde Staten. In deze hoofdprijs is begre pen de vliegreis vice versa, al hetgeen men on derweg gebruikt en de kosten van de kamer in het eerste klas Monacohotel. De tweede prijs in deze loterij is een vliegreis en een vierdaags weekeinde in Wenen. In de Oostenrijkse hoofdstad logeert men (twee per sonen) in het Hilton-hotel en verder staan er enkele excursies op het programma. „De Lions Club Noordwijk kan deze formidabele hoofd prijzen aanbieden, dank zij de medewerking van Travel Market B.V., Austrian Air Lines, Hilton International en Holland Travel Servi ce", deelt De Kluiver mede. De derde prijs is een portable kleuren-tv en verder zijn er nog meerdere leuke prijzen. Met deze aktie voor de Noordwijkse Reddings brigade sluit de Lions Club Noordwijk een vruchtbaar jaar af. Eerder organiseerde zij in deze periode een bloeddonor-aktie, werkte zij mee aan de aktie voor Boven-Volta, aan een aktie voor de kindertehuizen van het Leger des Heils in Indonesië en aan een aktie voor de Stichting Gehandicapten Bollenstreek. LEIDEN De kwaliteit van het re creatiewater in de Leidse regio was het vorig jaar van iets betere kwaliteit dan dat van het voorgaande jaar. Dit blijkt uit een vandaag door de technische dienst van Rijnlands aan het dagelijk bestuur van het hoogheemraadschap voorgelegd rapport over het sinds 1966 jaarlijks verricht bacteriologisch on derzoek. Wat de normen betreft sluit Rijnland zich aan bij de geldende richtlijnen voor de bacteriologische he eling van het zwam water. Enige verbetering van de bacteriologische kwaliteit werd van mei tot en met sep tember geconstateerd op meetpunten in onder meer de Noord Aa (nabij Zoeter- woude) en de Nieuwkoopse Plassen. Het water van de zandwinplas Ommedijkse- polder (tussen Wassenaar en Valkenburg) bleek daarentegen slechter van kwaliteit te zijn geworden. Wellicht door de grote toeloop van recreanten en door afvalwa terlozingen uit de daar werkende zandzui gers. Redelijk goed zwemwater is aangetroffen in onder meer de Kager- en Braassemer- De Nieuwkoopse plassen, de kwaliteit van het water is er licht verbeterd. meren. Aanvaardbaar werd het water in de Langeraarse en Nieuwkoopse plassen, in de Bijlen (nabij Alphen aan den Rijn) en in de Vlietlanden (in de buurt van Voorschoten) bevonden. Goede kwaliteit werd gemeten in de zandwinplas Voor hofpolder (nabij Oegstgeest). De gunstige meetresultaten vormen even wel nog geen garantie dat men gevrij waard is tegen in het water voorkomende ziektekiemen. Zwemmen in de buut van woonboten en jachthavens blijft altijd rist- kant door het uit die schepen geloosde af valwater. Ook bestaat op plaatsen waar ratten voorkomen gevaar voor besmetting met de ziekte van Weill. Het komend zwemseizoen zal behalve de bacteriologische kwaliteit ook het door zicht van het water op de monsterpunten worden bepaald. Pander heeft veel in huis van het befaamde Interlübke programma. Van losse meubelen en accessoires tot complete slaapkamers en kastenwanden. Mooi. functioneel en uitnemend van kwaliteit. Komt u eens kijken. Pander adviseurs werken graag samen met u aan een toepassing in üw huis. Wie wat meer om wonen geeft voelt zich thuis bij Pander. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE Echt familie- concert van Residentie- Orkest LEIDEN Het prettige van een familie-abonnementscon cert is dat je precies weet van te voren, waar je aan toe bent. Ik vind het goede van het Re sidentie-Orkest dat ze zich niet bezondigen aan het modernis me „met die oude troep moet het maar eens afgelopen zijn nu", maar naast haar inzet voor moderne muziek, ook warm kan lopen voor de oude meesters. Het begin en het einde van het concert gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal waren een regelrechte in- en uitsmij- De „insmijter" van von Suppé liet de nieuwe dirigent van het orkest Hans Vonk in een pittig tempo het lawaai in de zaal overstemmen. De „uitsmijter", de Falla's meezinger uit het ballet „De driekante steek", werd enthousiast gespeeld en evenzo enthousiast ontvangen. Tsjaikofsky's eerste pianocon cert leek aanvankelijk een niet optimaal voorbereid solo examen voor het konservatori- um te worden. De soliste Mou- ra Lympany miste, ondanks haar enorme virtuositeit, nogal wat noten. Het tweede deel met de con sordino-begelei ding van de strijkers ging al beter, terwijl in het derde deel Tsjaikofsky s bravour pas goed uit de verf kwam. Zowel door het orkest als door de soliste werd goed gearticuleerd ge speeld. In de uitvoering als geheel miste ik echter de bruisende romantiek van Tsjaikofsky, terwijl ik ook de dynamiek van de soliste te wensen over vond laten, het varieerde hooguit van mezzo-forte tot fortissimo. De romantiek kwam wel tot uiting in Dvorak's Strijkerssé- renade in E grote terts. Het werd echt voortreffelijk ge speeld. Het tempo dat Hans Vonk over het algemeen aan de hoge kant had gekozen, zorgde ervoor dat de aandacht van het publiek niet verslapte. Het publiek, dat nogal eens op een verkeerd moment een ap plaus inzette, bestond inder daad (gezien de titel van abon nement) voor het grootste ge deelte uit families. Er was dan ook een relatief groot aantal kleinere kinderen en jongeren aanwezig. Marten Bouius

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5