Raad Ter Aar schoorvoetend akkoord met bouwplan van Oostkanaalweg m Bewoners actief tegen 'pukkelplan' in Piet van de Veldenstraat Commandant Tersteeg verlaat Noordens bran d weerkorps Leimuiden verhoogt reinigingsrechten Jaar celstraf geëist voor steekpartij in Hazerswoude STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 APRIL 1980 PAGIN TAÏ TER AAR Grote moeite had de ge meenteraad van Ter Aar gisteravond met het verstrekken van kredieten voor de bouw van zes woningen aan de Oost kanaalweg. De WD stemde tegen de be schikbaarstelling van ruim 132.000.-. CDA was er voor, zodat het college ver der kan gaan met het zoeken naar be langstellenden voor een woning ter plaatse. Het is de bedoeling dat iedere woning op een kavel grond komt te staan ter grootte van 170 vierkante me ter. Prijs van het lapje grond: 55.000.- exclusief BTW. Het CDA bij monde van de heer J. van Harten roerde de algehele situatie rond om de Aardamsebrug aan. Hij had zijn twij Pastoor Schrama herbenoemd OUD ADE Bisschop Simo- nis van Rotterdam heeft één dezer dagen pastoor A. H. Schrama van de Sint-Bavopa- rochie voor onbepaalde tijd in zijn funktie herbenoemd. Pas toor Schrama (67) is sinds no vember 1969 in Oud Ade werk zaam. Antonius Henricus Schrama werd op 16 december 1912 te Bloemendaal-Overveen gebo ren. Hij studeerde in Heemste de en Warmond en was na zijn priesterwijding op 3 juni 1939 in diverse plaatsen werkzaam als kapelaan, onder andere in Roelofarendsveen. Voordat hij naar Oud Ade kwam, was hij vanaf 1963 pastoor te Helle- voetsluis. fels of er wel zes adspirantkopers gevonden zouden worden die hier een dure woning willen kopen. Van Harten dacht dat twee of drie huizen wel genoeg zou zijn. Ruigrok (van de VVD) was het hiermee eens. Hij verklaarde zich tegen het voorstel, te meer wanneer de gemeente een bedrag van 120.000.- subsidie per woning zou verle nen, een som geld, die uit de gemeenschaps- kas zal komen. Van der Meulen (PAK) was ook tegen het collegevoorstel omdat bij der gelijke dure woningen inwoners van Ter Aar wel uit de boot zullen vallen. Van der Meulen vond het beter dan ter plaatse maar helemaal geen woningen te bouwen. Met het daardoor ontstane renteverlies had hij weinig moeite. Burgemeester Verhoef voerde aan dat het plan voor de zes koopwoningen destijds al beschreven was in het bestemmingsplan Aardam-Oost. Hij zei dat de raad op de ver keerde weg was als het voorstel niet werd aangenomen. Verwerping zou immers in houden dat het dagelijks bestuur van de ge meente niet verder zou kunnen werken. Hij vroeg nog eens dringend om een mandaat van de raad en de exploitatie-opzet vast te stellen en het college daarmee te machtigen om te bezien of er kopers zouden kunnen worden gevonden voor deze kavels grond. Men besloot het agendapunt te laten rusten tot na de pauze. Daarna werd het voorstel dan toch, zij het met de VVD en het PAK tegen, aangenomen. Het CDA was bijge draaid. Straks kan deze hoek in Aardam mogelijk toch nog een wat fraaier aanzien krijgen dan nu het geval is. Vlot werkte de raad zich door de overige agendapunten, die amper een punt van be spreking waren. Zo werd 14.000.- beschik baar gesteld voor het opknappen van het plantsoen aan de Stouthandelstraat. Een voorstel tot het ongegrond verklaren van een beroepschrift gericht tegen de weige ring van een bouwvergunning van een per gola wierp wat stof op in de hoek van het PAK en het CDA. Van der Meulen betreur de het dat er zoveel belemmeringen nodig blijken te zijn voor mensen die wat in hun eigen tuin willen doen. Sassen (CDA) en Hoogervorst (VVD) waren het hierin met het PAK eens, waar Hoogervorst nog aan toevoegde dat hij hier duidelijk willekeur in zag. Niettemin werd het voorstel toch aan genomen. De zeeverkenners van de stichting Wapata krijgen een eenmalige subsidie van f 2.250.- nadat deze vereniging in financiële moei lijkheden was geraakt na de aankoop van een tweetal boten. Tenslotte werd een be drag van 1.500.- beschikbaar gesteld voor het organiseren van een schoolconcert met medewerking van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Dat concert zal plaats hebben op 21 april aanstaande en wel in de sportzaal in Aardam. Mevrouw Bos stapt op TER AAR Met ingang van 1 juni gaat het enige vrouwelijke lid van de gemeenteraad van Ter Aar, mevrouw drs. E. Bos-van Zuiden, de ge meentepolitiek verlaten. Zij heeft dan bijna twee jaar zitting gehad voor de WD. Mevrouw Bos zal worden opgevolgd door de heer M. J. Ma ring. Het enige vrouwelijke Ter' Aarse raadslid moet nood gedwongen afscheid van i de Ter Aarse politiek ne men. Zij verhuist binnen kort met haar gezin naarj Boxmeer. Tevens ver wacht zij haar derde kind. Mevrouw Bos betreurt het dat zij de realisering van het welzijnsplan niet meer kan beleven; zij had inder tijd zitting in de voorberei dingscommissie hiervan. KORTWEG Zoeterwoude De jaarlijkse wandeltocht van de stichting 't Spinneweb zal dit jaar in eigen omgeving worden gehouden. Zondag 13 april kunnen de deelnemers kiezen uit een 5- of een 10-kilometerafstand. Het inschrijfgeld is laag ge houden: een gulden voor niet- leden, leden gratis. Onderweg zullen enkele vragen beant woord moeten worden, zodat iedereen pen of potlood mee moet nemen. De start voor deze wandeltocht is om twaalf uur bij het klubhuis aan de Zuidbuurtseweg naast de St. Janskerk. Bij slecht weer zul len films worden gedraaid. HAZERSWOUDE-RIJN- DIJK Oranje-comite "Rhy- nenburg" organiseert op 30 april een "Stuif 'es in" in cen trum het Anker. Het program ma begint om twee uur 's middags en is bedoeld voor de jeugd tot en met vijftien jaar. De inschrijfformulieren kunnen tot 29 april worden af gehaald bij mevrouw J. Mati- not, Albert Verweystraat 31 in Hazerswoude. Zowel solo-op- trëden als met een groep is mogelijk. In de pauze van "Stuif 'es in" treedt het Ha- zerswoudse trio "The Dancing Doll's op. Snelheids controle Langegracht LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen tussen 9 en 11 uur op de Langegracht een snelheidscontrole gehouden. Er werden 615 auto's gecontro leerd. Hiervan reden 22 auto's harder dan de toegestane 50 kilometer per uur. De snel heidsovertreders hadden een snelheid tussen de 50 en 74 ki lometer per uur. ADVERTENTIE HIER IS HIJ DAN Op veler verzoek is hier dan Deze cassette is gevuld met een prachtige kwaliteit zilveren guldens uit de periode van Koningin Juliana 1954 t/m 1958. 1963 t/m 1967. Voorlopige verkoopprijs vastgesteld incl. BTW en verzendkosten/ 197.50. Cassettes ook leeg te verkrijgen ad 22.50 per stuk. Bij groot aantal 10% korting (100) stuks. H. J. VISSER, Haaghuishof 19 Leiderdorp Telef. 071-891271 De huizen aan de Piet van de Veldenstraat die de eigenaren willen verfraaien met een "pukkel" aan de voorzijde. ROELOFARENDSVEEN Enkele be woners van de Piet van de Velden straat in Roelofarendsveen zijn al sinds oktober 1978 bezig om de bouw plannen van hun buren, respectievelijk overburen te dwarsbomen. De bewo ners van de panden 14, 16,18 en 22 wil len namelijk de helft van hun voorge vel (vanaf het raam tot en met de deur post) verlengen met drie meter in de richting van de weg. Deze "pukkels" schaden volgens de klagers ernstig het esthetisch aanzicht van de Van de Vel denstraat. De verbouwing is volgens de bewoners van de te verbouwen panden (de huizen zijn allemaal koopwoningen) noodzakelijk om de sanitaire voorzieningen in de hui zen te verbeteren. De douche is namelijk te klein voor een zitbad en het toilet is ook niet op de meest ideale plek gesitu eerd. Reden voor hen om naar een oplos sing te zoeken en deze menen zij gevon den te hebben in de uitbreiding. De douche ligt namelijk aan de voorzijde van het huis (boven de deur) en aangezien het plan onder meer inhoudt dat het dak wordt doorgetrokken tot aan de stenen optrek van de te bouwen "puist" kan de douche zo worden vergroot dat er ruimte is voor een zitbad en bovendien is er plaats voor een tweede toilet. De overige straatbewoners zien de ver bouwing niet zitten. Tenminste een deel, want een aantal bewoners wenst zich er niet mee te bemoeien om de vrede in de straat te handhaven". Degene die wel strijdvaardig genoeg waren dienden een bezwaarschrift in bij het gemeentebestuur tegen de wijziging in het bestemmings plan. Wijziging van het bestemmingsplan was nodig omdat op de grond die de ver bouwers willen betrekken bij hun woning de bestemming "tuin" heeft. De gemeente Roelofarendsveen had echter alle begrip voor de verbouwing en liet weten, dat de situatie rond het sanitair niet ideaal is. Een wijziging van het bestemmingsplan in die zin dat een dergelijke verbouwing wel zou kunnen in het ontwerp-bestemmings- plan was reeds opgenomen in een voorbe- reidingsbesluit. Het college had dus geen bezwaar tegen de verbouwing. Ook de an dere bezwaren die de klagers aanvoerden zoals vermindering van de lichtinval, be lemmering van het uitzicht, vrees voor uitbreiding van het overige gedeelte van de gevel en het scheppen van een prece dent wogen volgens het college niet op te gen de voordelen van de verbouwing. Beroep De klagers gingen in beroep bij Gedepu teerde Staten tegen de beslissing van het gemeentebestuur. Een muur van drie me ter naast de deur is immers geen pretje als je gewend bent om vrij naar alle kanten te kunnen kijken. De welstandsdeskundige van Stad en Land denkt er anders over. Volgens hem is er geen sprake van een onesthetisch aanzicht van de straat en zo er sprake is van enig ongerief van de ove rige bewoners dan weegt dit toch zeker niet op tegen de voordelen van de verbou wing. Hij had overigens zeer weinig tijd nodig om dit oordeel te vellen. De dag na ontvangst van de aanvraag bij Stad en Land werd er al goedkeuring verleend. Eergisteren werd het beroep van de kla gers behandeld bij Gedeputeerde Staten. Tijdens de hoorzitting konden zij nog eens mondeling hun bezwaren kenbaar maken en kreeg de voorstanders van de verbou wing de kans om hun nood aan de man te brengen. De sfeer-tussen de bewoners van de Piet van de Veldenstraat heeft er volgens de klagers niet onder te lijden. „Wê gaan ge woon met elkaar om en we zien wel wie er zal winnen. Het is niet persoonlijk be doeld", aldus één van hen. Het is nog niet te zeggen wanneer de uitslag van Gedepu teerde Staten bekend zal zijn. Tot die tijd moeten de eventuele verbouwing nog wachten. ALPHEN/DEN HAAG Wegens poging tot toebren gen van zwaar' lichamelijk letsel eiste de officier van justitie bij de Haagse recht bank tegen een 59-jarige in woner van Alphen aan den Rijn voorwaardelijk een jaar gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar met als voor waarde psychiatrische be handeling en toezicht van re classering. Op 19 juni van het vorig jaar bracht de verdachte tijdens ruzie in koffiehuis Rijnstreek te Hazerswoude de bezoeker W. A. M. Vink met een mes enkele messteken toe. Hierbij werd het slachtoffer onder meer in de hals geraakt en kreeg een 20 cm. lange wond op slechts enkele millimeters afstand van een hoofdslaga der. Verdachte had aan een tafeltje in gezelschap van zijn vriendin en nog drie bezoe kers zitten praten. Toen hij even weg was, zou een bezoe ker onbehoolijke opmerkin gen hebben gemaakt tegen de vriendin hetgeen aanlei ding werd tot de ruzie en de messteken. „Het was niet mijn bedoeling om die man te vermoorden", aldus verdachte. „Maar u en hij hebben wel geluk gehad want voor hetzelfde geld zou de messteek dodelijk zijn ge weest", constateerde de rechtbankpresident. Ver dachte kon zich van het ge beurde weinig herinneren. Een psychiater deelde mee dat verdachte tijdens het ge beurde verminderd toereke ningsvatbaar moet worden geacht. Een psychiatrische behandeling wordt noodza kelijk geacht. Als oud-In disch militair heeft verdachte veel problemen te verwerken gehad. Met dat alles wilde de officier in diens eis rekening houden en eiste vrijspraak voor primair verweten po ging tot doodslag, een stand punt dat ook door de verde diger werd ingenomen. Von nis op 24 april. Zenders in beslag genomen LEIDEN De Leidse poli tie heeft gistermiddag in de Merenwijk een zender in be slag genomen. Het was een zender met een een vermo gen van 10 Watt en 240 kana len. De door de minister toegestane zendapparatuur mag slechts een half Watt vermogen heb ben en over slechts 22 kanalen beschikken. De zender was ei gendom van een 47 jarige Lei- denaar. In de Gorterstraat in Leiden werd een antenne versterker in beslag genomen. De man had wel een zender die aan de door de minister gestelde voorwaarden voldeed, maar de antenneversterker zorgde er weer voor dat het signaal veel te sterk werd. Dit leverde klachten uit de buurt op. Na 42 jaar met boerderijbranden en vliegtuigrampen ZEVENHOVEN De heer A. Tersteeg uit Noorden, brand weercommandant van de vrij willige brandweer te Zevenho ven, blijft tot woensdag 16 april paraat om in geval van brand met zijn korps uit te rukken. Woensdagmiddag zal er tijdens een besloten recep tie, aangeboden door burge meester en wethouders, af scheid van hem worden geno- De heer Tersteeg heeft er dan bijna 42 jaar als brandweer man opzitten. De bakkerszoon en rasechte Noordenaar werd in 1938 door de commandant van de toenmalige „Onderlin- ge-Brandwaarborg-Maatschap- pij Noorden-Nieuwkoop" ge vraagd om toe te treden tot het brandweerkorps, wegens een tekort aan mankracht. „En aangezien mijn vader in die tijd bestuurslid van de brand weer was en de brandweerga rage aan de overkant van mijn woonhuis lag, dacht ik er nau welijks bij na en zei direkt ,ja", aldus de heer Tersteeg. Hij begon als spuitgast en reed met de toen „eerste moderne brandweerwagen", waarvan nog eenzelfde model in het brandweermuseum in Helle- voetsluis te bezichtigen is, naar diverse brandblusobjecten. Er was in die tijd veel hooibroei. „Vooral bij boeren met „zwaar gras" kon je 's zomers je werk doen. In het voorjaar groeide het gras snel en goed door de grote aanwezigheid van stik stof, maar dat kwam niet altijd ten goede als het vaak te vroeg en te nat binnengehaalde hooi in de hooiberg lag. Bij hooi broei moest je voortdurend meten en als de temperatuur boven de 90 graden kwam, moest het hooi uitgegooid wor- den en kon je soms wel twee dan wel om de zoveel uren af gelost. In deze omgeving was er nogal eens een boerderij- brand te blussen. Wij hebben een jaar gehad van 7 a 8 boer derijbranden. Tijdens mijn loopbaan heb ik tevens diverse woonhuizen moeten blussen, terwijl ik ook geholpen heb bij twee vliegtuigrampen, één^ in de Nieuwkoopse polder en één in Zevenhoven". De heer Tersteeg kijkt er met veel nuchterheid op terug. Hij is wel blij dat hij nooit te ma ken heeft gehad met mensen die tijdens een brand omkwa men. Wel heeft hij dieren, waaronder kalveren en var kens zien verbranden en dat was geen aangename gewaar- Brandweercommandant weerwagen komt Is het voor wording. Met zijn dagelijks werk, hij is rozenkweker, is hij door de noodzakelijke blus werkzaamheden bijna nooit in het nauw gekomen. „Eén keer tijdens augurken plukken - ik had toen nog een groentekw'e- kerij - en één keer tijdens ro zen knippen, die bestemd wa ren voor de veiling. Mijn vrouw heeft toen gelukkig in gesprongen, dus van die zorg was ik af". Na tien jaar spuitgast te zijn geweest, werd de heer Ter steeg in 1948 benoemd tot tweede cohimandant (tegen woordig ondercommandant genaamd). Dit bleef hij tot 1970 toen werd hij bevorderd tot brandweercommandant. Jn 1974 kreeg de gemeente Ze venhoven de beschikking over een eigen vrijwillige brand weer. De gemeente nam kon- takt op met de „Onderlinge- Brandwaarborg-Maatschappij Nieuwkoop-Noorden" en nam een gedeelte van de brand weerleden over. De heer Ter steeg ging als brandweercom mandant mee. Momenteel staat hij aan het hoofd van een 15 man tellend korps. Eens in de maand wordt er geoefend met pers lucht, in „afleggen" (een sy steem hoe de brandweerman nen moeten lopen en staan, ie der heeft een eigen nummer) „Nu de nieuwe brand- mij tijd om op te stappen", j^j en in spuiten. „Eigenlijk moet er vaker geoefend worden, maar het materiaal is er nieti uitgebreid genoeg voor". Dat zal anders worden als zeer» binnenkort de nieuwe brand- weerwagen, zijn intrede doet.*" Dit was de reden voor de heert Tersteeg om er mee te stoppen: „Zo'n nieuwe spuit brengt gro te vernieuwingen met zich mee. Je gaat nu ook werken met reddingsmiddelen. Je zultjQ ook moeten gaan helpen bij di-ie^ verse soorten rampen en onge-^ lukken. Je gaat werken met,n speciale reddingsmiddelen enj^ je zult cursussen moeten vol-j^ gen. En gezien mijn leeftijd, ik,m ben net 63 jaar geworden, zie^B ik dat, voor die paar jaar dat^ ik nog mee zou kunnen, niet,n meer zo zitten. Ik draag mijn^ taak graag over aan een an-^r der" "li De heer Tersteeg zal niet met^z weemoed afscheid nemen. Hij^ heeft altijd met veel inzet ie klaargestaan voor de brand-[je weer en deed zijn werk volLjj overgave en „met plezier". De grote portofoon, in brandweer- ye kringen „pieper" genaamd, zal in uit huize Tersteeg verdwijnen en verhuizen naar de heer R. Le de Waal uit Zevenhoven, L, hoofd gemeentewerken en brandweerlid, die de nieuwe brandweercommandant zal worden. Margrèt de Groot LEIMUIDEN De tarieven van de reini gingsrechten in de gemeente Leimuiden worden indien de gemeenteraad er mee in stemt, met twaalf gulden verhoogd per 1 ja nuari 1981. Hier is de nog komende jaarlijk se prijsstijging niet bij inbegrepen. De extra verhoging van twaalf gulden is een gevolg van de moeilijke financiële situatie bij Af valverwerking Rijnmond. Een tussentijdse verhoging van de reinigings rechten in 1980 acht het Leimuidense college niet noodzakelijk, aangezien de voorgaande twee jaren voordelige saldi opleverden. De be dragen voor reinigingsrechten op de begrotin gen van 1978 en 1979 waren groter dan er wer kelijk betaald moest worden. Het plan van het college is nu om dit voordelige saldo te storten in een egalisatiefonds en het geld te gebruiken voor de extra afvoerkosten tijdens dit jaar. Indien de extra kosten van de reinigingsrech ten dit jaar al doorberekend zouden worden dan moet zal het tarief voor een normale huis aansluiting stijgen van van 96 gulden naar 108. gulden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4