Legaal gebruik 27 Mc-band in Leiden ontaardt in terreur Lichtbaknijd in Burgsteeg ^POLITIE ACHT 'OORLOG'ONDER ZENDERS NIET UITGESLOTEN Kade in herstel Supersongfestival in buurthuis Groenoord »INAiSTAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 APRIL 1980 PAGINA 3 LEIDEN De '27 MC-bakkies' worden in Leiden niet slechts gebruikt op de manier, die staatssecretaris Smit-Kroes voor ogen staat Een maand na de vrijgave van de rvn^ kanc* *s eens temeer duidelijk, dat de zen- jjJ ders niet alleen communiceren met de be doeling opgekropt leed te spuien of geani meerd te converseren. In tegendeel, gebrui kers van de band worden niet zelden be dreigd en via de band worden personen zwart gemaakt, die er bijvoorbeeld van wor- den verdacht voor de legalisering illegale zenders bij de politie te hebben aangegeven. Een aantal 27 MC'ers is ervan overtuigd, dat etn groep van vijftien mensen voor de ter reur verantwoordelijk is en dat een ware oorlog tussen goedwilligen en de groep van vijftien niet lang uit zal blijven. Ook de po litie sluit het ontstaan van een 'oorlog' niet frontatie zal onstaan. Er zijn sterke vermoe dens, dat één bepaald persoon de anderen op stookt. Deze figuur heeft de nogal egoïstische neiging anderen het zenden te beletten. „Ga als de bliksem van de lijn af," is een veelgehoorde kreet. De bedoeling van de staatssecretaris dat alleenstaanden en hulpbehoevenden, die in geestelijke nood verkeren anoniem en onge dwongen kunnen communiceren, wordt door de groep stoorders ruw doorkruist. Bedreigd uit chlm (orte leded Dikwijls worden 27 MC'ers in hun gesprekken Weet gestoord door één of meer van de oproer- 3 Ue^kraaiers. De argeloze 27 MC'er loopt dan de kans uitgedaagd te worden om op een bepaalde plaats in de stad te komen duelleren en om al daar een 'behandeling' te ondergaan. Nog nie mand is tot op heden op een dergelijk weinig aanlokkelijke invitatie ingegaan. Maar nie mand sluit uit, dat er binnenkort wel een con- De heer D.J. Klink, de enige onder de belaag den, die het aandurft zijn naam algemeen be kend te maken, wordt het zenden onmogelijk gemaakt, omdat hij ervan wordt verdacht ille gaal opererende zenders bij de politie te hebben aangegeven. Klink zelf ontkent dat. De bedrei gers nemen de zaak zeer ernstig op. Klink meent, dat zijn belagers hem geestelijk kapot proberen te maken. „Ze hebben gezegd, dat mijn dochter ontvoerd wordt en dat ik word platgereden als ze me op straat tegen komen. Ook heeft iemand me voor landverrader uitge maakt, maar die persoon heeft later zijn excu ses aangeboden. Óver m'n lijk komen ze naar binnen. Als zo iemand voor de deur staat, rijg ik hem open met m'n stanleymes," verklaart de getergde 27 MC'er. Om te laten zien, dat het hem ernst is, pakt de geplaagde hobbyist een vervaarlijk uitziend mes, waarmee hij ter de monstratie een telefoonboek aan flarden snijdt. Een meisje, dat via de 27 MC met een school vriend aan het praten was, werd eveneens keer op keer hinderlijk geïnterrumpeerd. Toen het meisje de jongen voorstelde om dan maar per telefoon verder te praten en daartoe onver hoopt haar nummer noemde, werd zij terstond opgebeld door enkele mannen, die haar bele digden en obscene taal toevoegden. De enige remedie was de hoorn van de telefoon leggen. Via de 27 MC-band werd het meisje vervolgens door vijf mannen met verkrachting bedreigd, als ze de hoorn niet weer op de telefoon zou leggen. De moeder van het meisje: „Mijn doch ter was helemaal overstuur. Ze durfde ook uit angst de deur niet meer uit. Het gebeurt overi gens bijzonder vaak, dat mensen op de 27 MC lastig gevallen worden en steeds door dezelfde stemmen." Ook is er een hetze aan de gang tegen een van 'verraad' verdachte Leidenaar. Bij hem werden onlangs de ramen ingegooid. Het slachtoffer was in verband met angst voor represaillemaat regelen niet voor commentaar bereikbaar. Ten slotte is het ook niet geheel zonder gevaar om met een zender in de auto rond te rijden. Klink: „Pas nog hebben drie wagens een mo biele 27 MC'er klemgereden, die aan het zen den was. De man werd volledig in elkaar gesla gen." Maatregelen Bij de politie zijn verscheidene meldingen van bedreiging binnengekomen. De politie zelf on derneemt geen actie. De heer Verdoes van de Leidse politie: „Wij geven de klachten door aan de P.T.T., die de veroorzakers van het zendge- weld uitpeilt, als de mogelijkheid daarvoor aan wezig is." Op de vraag aan Verdoes of hij het met de bewering van bijvoorbeeld Klink eens is, dat er een complete oorlog onder de zenders uitbreekt, antwoordt Verdoes, dat het zeker niet uitgesloten is, dat er een dergelijke 'oorlog' ontstaat. Er staan ruwweg genomen twee ploegen tegen over elkaar: zij, die het zenden plezierig willen houden en zij, die het plezier voor de anderen proberen te bederven. Klink: „Ik heb schoon genoeg van alle belediginghen en beschuldigin gen. Constant word ik gestoord. Maar ik en mijn zoons hebben ook het récht om te zenden, dat laat ik me niet ontnemen. Als de vergallers en de anderen, die het niet langer pikken straks tegenover elkaar komen te staan, dan wordt het een bloedbad." LEIDEN „De lichtbak van de firma Dreef is ontsie rend voor het aanzien van de Burgsteeg. Mijn eigen lichtreclame is kleiner en is niet storend voor de omge ving", aldus motiveerde de heer M. de Waal van speel- 00 miigoedhandel De Waal aan de renmij Burgsteeg 7 gisteren op de vergadering van de commis sie beroepschriften zijn'be sluit om bezwaar aan te te- kenen tegen de lichtreclame s5 van zijn buurman aan de 35 a Burgsteeg 5, de meubelhan- »reef- H.15SI 1 AlasH S'4 „Onze lichtbak bestaat uit drie uithangborden met de woor- dtn „Hobby", „Treinen" en „Speelgoed". De reclame werd in oktober 1978 geplaatst. De drie borden zijn speciaal voor ons ontworpen en zijn absoluut geen aantasting van het stads- schoon. Ze steken niet meer dan 80 centimeter uit. De lichtreclame van de firma Dreef steekt meer dan een meter uit en dat is in die smal le Burgsteeg geen gezicht", meende de indiener van het bezwaarschrift. „Daar komt bij dat ik nauwelijks genoeg tijd heb gehad om op de komst van die lichtbak te reageren. Hij hing er al drie maanden voordat de vergunning was af gegeven", aldus de heer De Waal. De woordvoerder van de fir ma Dreef stelde dat het onmo- „Wij voeren een bepaald vig net en dat komt pas uit de verf bij de grootte die we nu heb ben aangehouden", aldus de woordvoerder. Een vertegen woordiger van de gemeente verklaarde dat er bij het verle nen van vergunningen voor lichtreclames vooral wordt ge let op de mogelijke aantasting van het stadsschoon, niet zo zeer op de grootte. De desbe treffende ambtenaren konden vrij makkelijk instemmen met het ontwerp en zij hadden daarom ook geen advies aan de Welstandscommissie ge vraagd. Een mogelijk dieper liggende oorzaak van het on genoegen over de lichtbakken in de Burgsteeg, namelijk het feit dat de lichtreclame van de firma Dreef de lichtreclame van de firma De Waal gezien vanaf de drukke Koornbrug- steeg bijna volledig aan het oog onttrekt kwam gistermid dag niet ter sprake. De com missie zal binnenkort uit spraak doen. Het enkele eeuwen oude metselwerk, dat de Rijn ter hoogte van de Hoogstraat omgeeft, ondergaat momen teel een grondige opknap beurt. De tand des tijds heeft danig geknaagd aan het met selwerk en de hardstenen rand van de kade. Mede om- dat niemand het de enthou siaste kanovaarders toe wenst getorpedeerd te wor den als zij onder de brugge- hoofden doorvaren, wordt het bouwval in oude glorie hersteld. De borstwering van de Visbrug wordt eveneens vernieuwd. Om eventuele toekomstige reparaties van de gewelven onder de Hoogstraat bijvoorbeeld te vergemakkelijken, worden de leuningen demontabel ge maakt. Momenteel zijn de leuningen een beetje tè be wegelijk, maar de dranghek ken hebben uiteraard slechts tijdelijk tot functie de wande lende Leidenaar voor een on- verhoede zwempartij te be hoeden. Spargo werd tweede. Buurthuis Groenoord organiseerde gisteren een stemgeluid en bewegingstechniek was ontegen- supersongfestival voor kinderen van 4 tot 12 zeggelijk het best. De groep Spargo, waarvan de jaar. Veertig kinderen waren belangstellend leden overigens speelden op een kartonnen aanwezig in het buurthuis aan de Musschen- doos als piano en een gitaar van hetzelfde ma- broekstraat, maar slechts acht zangers, zange- teriaal, werd tweede. De kinderen hadden allen ressen of groepen waagden zich op de bühne, veel werk aan hun uiterlijke presentatie be- AUe liedjes werden play-back gezongen; de steed. De animo voor de aantrekkelijke paasac- kwaliteit was er nauwelijks minder om. Jamila, tiviteiten van Groenoord is groot: veertig tot die het liedje 'one way ticket' ten gehore zestig kinderen nemen dagelijks aan de activi- bracht, legde beslag op de eerste prijs. Haar teiten deel. De eerste prijs voor Jamila. Politie zet man uit bankgebouw LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar is gisteren door de politie uit de RABO-bank aan de Stationsweg gezet, wegens lokaalvredebreuk. Hij zou zich daar nogal ag- gressief hebben gedragen. De jongeman was al eerder naar de bank gekomen om geld te halen. Hij bleek echter niet over een legetimatiebewijs te beschikken en derhalve zijn geld niet. Gisteren keerde hij terug met de benodigde papie ren, maar reageerde nogal ag- gressief op de een personeels lid van de bank, waardoor het geld hem weer niet werd ver strekt. De man wilde daarop uit eigen beweging de bank niet verlaten. Weerstand bij oudere artsen tegen toetsing LEIDEN Bij veel oudere artsen bestaat een grote weer stand tegen toetsing van hun werk door collega's. Ze vinden die niet nodig omdat ze „toch altijd hun best hebben ge daan", ze voelen er weinig voor hun handelen voor te leggen aan soms jongere colle ga's en ze hebben ethische be zwaren tegen het „open leg gen" van de relatie arts-pa tiënt. Daarbij vrezen ze dat derden inzicht krijgen in het medisch handelen en er dan invloed op zullen willen uitoe fenen. Prof. dr. C. van Nieuwenhui- zen stelde dit vanmiddag op de tweede en laatste dag van de Boerhaave-cursus over kwali teitsbevordering in de zieken huizen. Hij wees op het gevaar dat jonge assistenten door ou ders specialisten-opleiders na delig zullen worden beïnvloed. Hij acht ook de uiterst traditio nele structuur van de medi sche opleiding voor de huidige situatie verantwoordelijk. Cursus energie De Leidse werkgroep politieke scholingscursussen voor de vrouw start 16 april een cursus over energiebe perking. In de cursus zal het hoe en waarom van de energiebeperking worden besproken en de positie van de vrouw ten opzichte van de energie. De cursus be staat uit drie bijeenkomsten. Twee worden er gehou den 16 april, men kan óf de ochtendbijeenkomst om half tien óf de avondbijeenkomst om acht uur bezoe ken. De cursus wordt afgesloten met een politieke fo rumdiscussie op 7 mei. Alles vindt plaats in de zaal van de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Lei den. Inlichtingen zijn verkrijgbaar onder de nummers 890812, 894823 en 131335. Kamermuziek-ensemble Een kamermuziek-ensemble, bestaande uit de violiste Henny Ravestein, de cellist Yke Viersen, de clarinet tist Hans Stoop en de pianist Henk Briër, geeft woens dag 16 april een concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Het concert begint om kwart over acht. Het ensemble vertolkt werken van Poulenc, Prokofiev, Martinu, en Hindemith. Vooral het kwartet van Hin- demith wordt door kenners van zijn werk dikwijls be oordeeld als een hoogtepunt uit zijn kamermuziek-oeu- me. Het werk verrast door doorwrochte bouw en origi nele, vaak ontroerende melodische schoonheid. Ook de andere werken, die op het programma staan zijn inter essant: een sonate voor clarinet en piano van Poulenc, vijf melodieën voor viool en piano van Prokofiev en een duo voor viool en cello van Martinu. De toegangs prijs bedraagt drie gulden vijftig, een kopje koffie is daarbij inbegrepen. Verkoopten toonstelling In het Waaggebouw aan de Aalmarkt wordt vandaag en morgen een verkooptentoonstelling gehouden van het werk van de Haagse kunstenares L. Hoffmeister. De expo sitie is vandaag tot vijf uur en morgen van tien tot vier uur geopend. Volksdansinstuif Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 houdt morgen wederom een volksdansinstuif. Vooral voor volksdansers uit Leiden en de regio biedt de in stuif een goede gelegenheid om in aanraking tot ko men met nieuwe dansen. Het programma bestaat als vanouds uit vele nationale en internationale dansen. Het is samengesteld door Y. Knijenburg, die ook de leiding van de avond heeft. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. De instuif begint om acht uur. Rockconcert De Nederlandse formatie Ready Kilowatt" treedt morgen op bij jongerenvereniging „Augustinus" aan het Rapenburg 24. De groep speelt stevige rockmuziek. Zij bestaat uit Jan Kasteelen (gitaar, zang), Paul van Eijk (bas, zang) en Ro bert Berger (drums, zang). Het concert begint om half ne gen. Sint Caecilia Het gemengd koor van de Hartebrug „Sint Caecilia" verleent zondag 12 april zijn medewerking aan een paasviering van „De Zonnebloem" in de Hartebrug- kerk aan de Haarlemmerstraat. Uitgevoerd wordt on der leiding van Jan Schmitz de missa brevis in B-dur van G. Handel. De viering begint om kwart voor elf. Maskerade In de Leidse Schouwburg wordt maandag 14 april de Ne derlandse musical „Maskerade" opgevoerd. De musical is geschreven door Jos Brink en Frank Sanders, die ook zelf meespelen. Verder spelen Hennie Orri, Lucie de Lange, Mary Michon en Simone Kleinsma mee. Maskerade is een oer-Nederlandse musical, die zich afspeelt in het Amster dam van 1910 in de charmante kostuums van die tijd. in een omgeving van pluche, plastrons en pluimen, in het Centraal Station, bij Schiller en bij een couturier thuis. Het is een spel vol vergissingen en verwarringen, maar ook een verhaal dat best in de huidige tijd kan worden ge plaatst omdat liefde niet gedateerd is en mensen zich altijd beter voordoen dan ze zijn. De voorstelling begint om kwart over acht. Promoties Aan de Leidse universiteit vinden deze maand zes pro moties plaats, te weten een in de centrale interfacul teit, drie in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen, een in de faculteit der letteren en een in de faculteit der geneeskunde. Woensdag 16 april promo veert de heer A. Bos uit Leiden tot doctor in de wijsbe geerte en de heer Th. van der Weide uit Nijmegen pro moveert die dag tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen. Dinsdag 22 april promoveren de heren S. Bugter uit Heeswijk-Dinter en H. Blok poel uit Ca nada respectievelijk tot doctor in de letteren en doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Woensdag 23 april hebben de promoties van de heren J. Garver uit Leiden en J. Meilink uit Rotterdam tot respectievelijk doctor in de geneeskunde en doctor in de wiskunde en na tuurwetenscha ppen. Activiteiten Gesprekscentrum De Stichting Gesprekscentrum Leiden organiseert in de komende week weer een aantal activiteiten in haar ont moetingsruimte aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. Op maandag 14 april wordt de Japanse filmcyclus voortgezet met de vertoning van de film „The Bad Sleep Well" uit 1960 van de regisseur Akira Kurosawa. Het gaat in deze thrillerachtige film om de misdadige praktijken van een grote bouwonderneming. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Dinsdag 15 april wordt er een lezing over para-normale geneesmethodes gehouden. Mia Leene geeft een overzicht van deze geneesmethodes en gaat in op de gevolgen daarvan voor het lichaam. De le zing begint om acht uur. Op donderdag 17 april wordt een film van Andy Warhol vertoond. Dit keer een melodrama waarin menselijke relaties ondergeschikt worden gemaakt aan maatschappelijke ambities, vol met kitsch en humor. Voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Zomerkledingbeurs De afdelingen Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers organiseren dinsdag 15 en woensdag 16 april de jaarlijkse Leidse zo merkledingbeurs in het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde 2a. Goederen kunnen 15 april ter verkoop worden aangeboden van tien tot vier uur. Volgnummers worden vanaf half tien verstrekt. Er is een verwarmde wachtkamer. De avondverkoop start 15 april om zeven uur. Volgnummers vanaf half zeven. Woensdag 16 april wordt de dagverkoop van tien uur tot half twee gehouden. Er is dan nog voldoende kleding aanwezig. Er zijn geen volgnummers op deze dag. Om vier uur kunnen niet ver kochte goederen worden afgehaald. Tevens kan er dan worden afgerekend. Er worden dameskleren, kinderkle ren, tassen, schoenen en laarzen verkocht op de beurs. De selectie is streng. Babykleertjes en ouderwetse, vuile of versleten kleren worden niet geaccepteerd. Inlichtingen zijn verkrijgbaar onder de telefoonnummers 132920, 210314, 155568 en 131335.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3