Ik werk liever zonder assistent9 )amescoach Bakker peelt troef uit NIEUWE BASKETBALCOACH JAN SIKKING: bouwhuis nog evende Rondewinnaar Knetemann niet in Parijs—Roubaix Bronstring alleen op kop Tips voor Duindigt Notten weg bij Feyenoord ORT LEIDSE COURANT Ju. VRIJDAG 11 APRIL 1980 PAGINA 13 INA 1 NAC- Feyenoord zonder publiek AMSTERDAM Het res tant van de wedstrijd NACFeyenoord, die zater dag 6 oktober bij de stand 22 werd gestaakt, wordt op 22 april uitgespeeld zon der publiek. Scheidsrechter Severein staak te de ontmoeting in de acht tiende minuut van de tweede helft nadat grensrechter Eddy Matena door een op het veld geworpen voorwerp aan het hoofd was gewond. De presi dent van het Amsterdamse hof, mr. Van Veen, heeft giste ren in hoger beroep beslist dat de maatregel van de KNVB, die voorschreef dat de wed strijd zonder publiek moest worden uitgespeeld, juist is. NAC moet de kosten van het geding, 4000 gulden, betalen. BEDUM Na de partijen voor de derde ronde van het damtoeraooi om het Neder lands kampioenschap dat in Bedum wordt gehouden, heeft Evert Bronstring al leen de leiding. De nationale meester uit Leiden won bin nen twee uur een combina- toire partij tegen Joost Hooijberg. In deze zitting vielen slechts twee beslissingen. Behalve Bronstring won ook Johan Basctiaannet. Door deze ont wikkelingen heeft Bronstring een punt voorsprong op een viertal achtervolgers: Stokkel, Bies, Bastiaannet en Clerc. Wereldkampioen Harm Wiers- ma heeft twee punten achter stand na zijn remise tegen jeugdwereldkampioen Bies. Uitslagen: StokkelJansen 11; BiesWiers- ma 1—1; v.d. Wal—v. Harten 1—1; BoulonoisClere 11; Beerepoot Bastiaannet 02; HooijbergBron string 02. Stand drie ronden: 1. Bronstring 5 piunten; 2. Stokkel, Bies, Bastiaannet, Clerc 4; 6. Wiers- - ma. Van de Wal, Boulonois 3; 9. Van Harten, Jansen 2; 11. Beerepoot, Hooijberg 1. WASSENAAR zes drave rijen en drie rennen staan er morgenmiddag op het pro gramma van de Wassenaar- se renbaan Duindigt. De eer ste start is om 13.30 uur. Onze tips: EJAKVALPRIJS: Sten Vitesse. Solid Speed en Swift Fortuna. HURGOPRIJS: Rabbani, Ricino du Bois en Job. FANACQUESPRIJS: Speedy Pep per, Sprite Regina en Pavette Bron- FLÉURONNEPRIJS: Rainier Gal lant, Paljas Hanover en Olympus. GRANDE FRANCESPRIJS: Snegem Telstar, Meadow Drank en KabaRus. HIGH ECHELONPRIJS: Thorwald Dakota, Tindemans W en Terry N. KEMPTON PARKPRIJS(l): Wood- feest Valery, Missix en Wortwell. KEMPTON PARKPRIJS(2): Sir Ro meo. Trouble Maker en Tirptz. KEMPTON PARKPRIJS<3): Lucky Amber, Ememy en Queen Ann. BLESSURE LING LIJKT MEE TE VALLEN DEN HAAG Feyenoord moet voor volgend seizoen weer op zoek naar een nieu we aanvoerder annex spelbe paler. Na het vertrek van, Wim Jansen naar Washing ton Diplomats lijkt ook René Notten binnenkort de Rotterdamse club te gaan verlaten. Hij bereikte met het bestuur van Feyenoord geen overeenstemming over een nieuw contract De door Notten gestelde voorwaarde, dat hij na afloop van de ge plande tweejarige verbinte nis een vrije transfer kon krijgen, ging manager Peter Stephan te ver. De blessure, die Tsheu-la Ling afgelopen woensdagavond tij dens het Europa Cup-treffen met Nottingham Forest opliep, lijkt mee te vallen. De Ajacied, die aan het begin van de twee de helft met letsel aan de lin kerknie het veld moest rui men, krijgt vandaag uitsluitsel na bezoek aan het ziekenhuis. Verwacht wordt dat Ling bin nen twee weken zijn rentree kan maken. WADDINXVEEN Frans Cuijpers (6 uit 7) uit Asten heeft gisteren in Waddinxveen zijn leidende positie in het schaaktoernooi om het Neder lands juniorenkampioenschap verstevigd door een overwin ning op Cardon. MEXICO-STAD De vijfde partij in de tweekamp voor de kwartfinales van het kandida tentoernooi tussen de Hongaar Lajos Portisch en de Rus Boris Spasski is gisteren in Mexico- Stad in remise geëindigd. 5WOLLE Assistent Jan Sikking is dnds gisteren de nieuwe bondscoach fan het Nederlands bastketbalteam, naar hij weet eigenlijk niet goed wat hij met zijn nieuwe functie aan noet. Drie jaar geleden stond hij op Ie nominatie voor het bondscoach- ichap, maar de Nederlandse Basket- feall Bond kwam destijds met de nu lintslagen Ton Quinn tot overeen stemming. Sikking werd zijn assis- ent. „Tom had voor mij niet wegge- ioeven", vertelt Sikking aan de 'ooravond van de interland Neder- and-Rusland in de Zwolse Stilohal. Igenlijk is het belachelijk dat juist ïu, zo vlak voor het Europees Kwa- ificatietoernooi in Genève, Quinn n de kant is gezet". dcing gelooft ook niet dat Quinn op grond van zijn >aciteiten is ontslagen. „Er zijn teveel zaken om het ichschap heen, die niets met het baskballen te ma ten hadden, door de pers opgeblazen". De nieuwe jondscoach erkent dat er problemen zijn geweest tus sen spelers en Quinn. Zo bedankte Kees Akerboom voor Oranje en maakten ook Sip Bruinsma en Al Fa- ber enig voorbehoud om zich onder Quinn nog voor liet Nederlands team beschikbaar te stellen. ,Ach", relativeert Sikking, „na de tiende plaats op het toropees kampioenschap vorig jaar in Italië is er uit eleurstelling veel kritiek geweest op de aanpak van Quinn. In een veld vol emoties onstaan spanningen, die zich bij nederlagen ontladen. Ik houd er rekening mee, dat dat mij ook kan overkomen". Nu het Nederlands team zich in mei te Genève voor de Jan Sikking (op foto) volgde de ontslagen Tom Quinn op als coach van de NBB. Olympische Spelen moet trachten te plaatsen via ten minste een derde plaats in het Europees kwalificatie toernooi, heeft de topsportliga van de NBB ingegrepen. Bestuurslid Rob Markus: „We hadden de afspraak met Quinn gemaakt, dat hij vanuit Zweden, waar hij werk zaam is, zou overkomen om de play-offs te bezoeken. Nou, wie we ook zagen, Quinn niet. Bovendien hadden we erg weinig contact met hem". Verwijt Het verwijt dat Quinn te solistisch zou optreden, is voor Sikking niet relevant. „Iedere coach heeft zijn eigen persoonlijkheid. Quinn ook. Als de NBB de zaak eerlijk had gespeeld, had men hem vorig jaar aan de kant moeten zetten. Ik kreeg trouwens de indruk dat Quinn zelf van tijd tot tijd met de ge dachte had gespeeld om er maar mee te kappen". Het ontslag van Quinn opende uiteraard de deur, waardoor topspelers als Faber, Bruinsma en Akerboom de Oranjeselectie weer naar binnen konden treden. Tegen Rusland vanavond in Zwolle zijn alle drie dan ook weer present. De solidariteit van Sikking met Quinn, geeft aan zijn benoeming een eigen dimensie. Sikking: „Ik was zelf ook stomverbaasd, dat ik ge vraagd werd. Maandag hoorde ik het voor het eerst. Maar ik heb er toch nog drie dagen bedenktijd voor gevraagd". Markus over de aanstellingsprocedure: „We hadden drie kandidaten op ons lijstje staan: Tom Boot, Henny Blom en Jan Sikking. Boot wilde zelf niet en Blom bleek niet haalbaar omdat hij zich onvoldoende vrij kon maken. Dat probleem hadden we met Sikking uit eraard niet, die was al assistent. We zijn afgegaan op de mate van beschikbaarheid voor de Oranjeselectie. Niet op de kwaliteiten van de heren onderling. Dat de lucht voor enkele spelers om voor Oranje uit te komen is op geklaard, is slechts een bijkomstigheid". Lastig karwei De bond heeft Sikking overigens voor een bijzon der lastig karwei geplaatst: kwalificatie voor de Olympische Spelen in Moskou. Sikking, die leraar lichamelijke oefening is aan de Technische Hoge school in Delft, over die opdracht: „Natuurlijk is het kort dag. De interland tegen Rusland komt ei genlijk enkele weken te vroeg. Ik had liever eerst enkele centrale trainingen ingelast Aan de andere kant hoeven we ook geen jaar bij elkaar te zijn en hebben we straks toernooien in Bremerhaven en op Mallorca. Daar kunnen we rustig naar onze vorm toe groeien". Ook de wetenschap dat er in het verleden veel spelers voor Oranje hebben bedankt, heeft voor Sikking zijn positieve kanten. „We zijn genoodzaakt geweest om een beroep te doen op spelers die in hun club slechts als waterdragers fungeren. Geen opvallende rol spelen, maar nuttig zijn. Die spelers wil ik proberen in te pas sen. Het is zaak de juiste balans in je formatie te vin den. Daarom heeft Nederland-Rusland toch grote waarde. We hebben vorig jaar trouwens zeer sterk te gen de Russen gespeeld, hoewel we verloren. Ik ben er van overtuigd dat dit team voor geen enkel ander land onder hoeft te doen". De bijna 100-voudig international is ook coach van het Nederlands studententeam. „Daar doe je veel toernooi- ervaring mee op. Vooral tijdens de Universiade, de kleine Olympische Spelen. Dat toernooi wordt in Ne derland schromelijk onderschat. Qua niveau is het te vergelijken met een Europees kampioenschap. De Amerikanen vaardigen bijvoorbeeld altijd ijzersterke teams af". Mocht Oranje zich van 5 tot en met 17 mei inderdaad voor Moskou plaatsen, dan zal binnen de selectiegroep het woord boycot niet vallen. Sikking: „Ik merk bij de meeste spelers dat de motivatie om weer bij het Neder lands elftal te komen groter is geworden en dat komt mijns inziens alleen doordat de Olympische Spelen op de achtergrond meespelen. Dus niet zo zeer Moskou, maar meer de Spelen op zich". Die zullen ook het voorlopige einddoel voor Sikking als bondscoach zijn, die het karwei overigens zonder assistent zal moeten klaren. Sikking: „Persoonlijk heb ik niet zo'n behoefte aan iemand naast mij. Het hangt ook helemaal van de betreffende figuur af. Ik ga het eerst zelf maar eens proberen". HENK WAGEMAN RN T&ktiek of ernst. Dat was iimvond in het Zwitserse Bern de tok vraag rond de paniek, die door jBscoach Gerard Bakker werd uit- said rond de griepaanval van titel- odidate Bettine Vriesekoop. De Ne- •landse kolonie bij de Europese iipioenschappen tafeltennis ver- irde in rep en roer, terwijl Bakker, sterieus handelend, alles in het ik stelde om de omgeving van zijn lil van mentaal ondermijnende ele- nten te zuiveren. de test, die Vriesekoop gistermiddag onder- jdoor met haar Poolse partner Grubba aan reden in het mixed dubbelspel, mocht er i buitenstaander in de nabijheid van ies" komen. Bakker waakte als een cipier haar, opdat het wankele zelfvertrouwen de Europese jeugdkampioene niet nog ver- aangetast zou worden. heb haar vanmorgen keihard toegesproken, noet knokken. Uit dat bed vandaan. Daarbij harde woorden gevallen. Ik sta dan wel als harde trainer te boek, maar uit te varen te- zo'n doodzieke meid, waar je dag in dag uit optrekt, gaat me niet makkelijk af", sprak ,beul van Leiden". liddags zou een doodzieke Bettine voor de wedstrijd even per taxi heen en weer gere- worden tussen het hotel en het Allmend- ion, maar op advies van fysiotherapeut Ka- rel Koerts - een bondsarts is niet aanwezig - werd gekozen voor de tram. De koorts was dui delijk geweken en na afloop bleef de met een spiksplinternieuwe ijsmuts en een body-war mer getooide Vriesekoop lang nahangen in de ■toch koude hal. Toen zij 's avonds tegen alle verwachtingen in wederom in de hal verscheen om te*trainen, begon het plannetje van slimme vos Bakker duidelijk te worden. 'De ziekte, die Bettine ongetwijfeld onder de le den heeft gehad, wordt als een stevige troef door Gerard Bakker uitgespeeld. Zij dient ten opzichte van de concurrentie en de pers in een underdogpositie gemanoeuvreerd te worden. Het overgrote deel van de Nederlandse jeugdi gen in de heren- en damescategorie vond giste ren een vroegtijdig einde. Slechts het heren- dubbel Jaap van Spanje-René Hijne en de ge mengde dubbels Jaap van Spanje-Sandra de Kruiff en Bettine Vriesekoop-Andrzej Grubba kwamen verder. Tijdens het congres in Bern is de Westeuropese blokvorming geslaagd. De vier Oosteuropese le den van de council, de afvaardiging van de ETTU naar de wereldfederatie, werden ver vangen door Westeuropeanen. JOHN VOLKERS Belangrijkste uitslagen: Jolanda Noordam (Ned)-Anita Stevenson (GB) 11-21, 8-21, 16-21. Sandra de Kruiff (Ned)-Mauriello (Ita) 23-25, 21-11, 16-21, 21-15, 21-17. Vriesekoop/Grubba (Ned/Pol)-Daipet/Powell (Guernsey). Hijne- /Van Spanje (Ned)-Le Than/Sadecki (Zwi) 19- 21, 21-12, 19-21, 21-12, 21-13. (Van onze medewerker) LOGNA Op de derde dag van het Europees kampioen- ap voor beroepsrijders heeft Manus Bouwhuis op de itterende maar slechts 800 meter lange baan van Bolog- zijn zevende plaats in het algemeen klassement kunnen ouden. Hij scoorde eerst een vierde, vervolgens een acht- een tiende en een tweede plaats en kon daardoor nog §e aansluiting met de kopgroep houden. Die kopgroep ■dt nog steeds aangevoerd door de Deen Preben Kjaers-i ird, die echter de adem van de Fin Pekka Korpi en van heersende Europees kampioen, de Duitser Heinz Wewe- in de nek voelt. De laatste het dagklassement met 45 sten, dank zij twee koerszeges. tè zou Italië niet zijn als er geen problemen waren. In tegen- ling met de bepalingen van de U.E.T., die voorschrijven dat scht paarden in eerste linie achter de startauto moeten star- werd er in Bologna in twee groepen van zes paarden ge- rt. De oorzaak was de geringe reikwijdte van de vleugels van startauto. Bij het tweede onderdeel bleek er geen reserve- rd te zijn voor de Fransman Michel Roussel, wiens aanvan- ijk toegewezen paard niet kon starten. Hij moest noodge- ongen aan de kant blijven toezien hoe zijn concurrenten het afbrachten. Reglementair kreeg hij zeven punten toegewezen, geen Manus Bouwhuis de verzuchting ontlokte dat hij liever de schoenen van Roussel had gestaan omdat hij in de betrok- koers slechts vier punten veroverde. zijn tweede plaats in de laatste cours was de Hilversummer !r over de teleurstelling heen van zijn vrij matige resultaten. Is ik in Wenen een beetje gelukkig rijd, zit ik weer volop in dag." stand sgaard (Den) 142 punten; 2. Korpi (Fin) 138; 3. Wewering (Wdl) 133; 4. «(Zwe) 117; 5. Roussel (Fra) 114; 6. Martens (Bel) 113; 7. Bouwhuis (Ned) f 8. Devaud (Zwi) 97; 9. Tholfsen (Noo) 92; 10. Quadri (Ita) 74; 11. Spaderna 70; 12. Ferge (Hon) 54. Van de Smissen niet overtuigend WEDEL Als oud-Euro pees kampioen vijfkamp, met ook nog twee titels bandstoten op de erelijst, be hoort Christ van der Smis sen in elk biljarttoernooi tot de favorieten. Dus ook in Wedel bij Hamburg, waar de 28e keer strijd wordt gele verd om het Europees kam pioenschap bandstoten. Op de openingsdag van dit toer nooi moest de Brabander aan zijn stand verplicht de minder begaafde Óddo uit Italië en Weingartner uit Oostenrijk verslaan. Hij deed het. Overtuigend was het echter allerminst. Uitslagen Eerste ronde: Poule A: Antonio Oddo (Ita) 164, 35, 24,4.68 Christ van der Smissen (Ned) 200, 35, 30 ,5.71 Heinrich Weingartner (Oos) 138, 28, 26, 4.92 Dieter Müller (WDL) 200, 28, 66, 7.14 De Belg Ceulemans was vrij. Poule B: Wolfgang Zenkner (WD1.) 55. 14. 14, 3.92 Fonsy Grethen (Lux.) 200, 14. 72, 1428 Ludo Dielis (Bel) 200, 14, 43. 14.28 Mompean Quetglas (spa) 84, 4, 21, 600 De Fransman Connesson was vrij. Tweede ronde: Poule A: v.d. Smissen 200. 30. 25. 6.66 Weingartner 184, 60, 35. 6.36 Oddo 138, 21. 31. 6.37 Ceulemans 200, 21. 52. 9.52 Poule B: Dielis 200. 12, 51. 16.66 Zenkner 60, 12, 32, 5.00 Quetglas 87, 13, 24, 6.69 Connesson 200, 13, 59, 15.38. Knetemann verdedigde met succes zijn trui. Het betekende zijn zesde zege in een etappewedstrijd. RAAS SPAART ZICH LUIK Genie Knetemann heeft gis teren de 64e editie van de Ronde van België gewonnen. Na Peter Post, die in 1963 zegevierde, is Knetemann de tweede Nederlander die deze etappe- wedstrijd op zijn erelijst kan bij schrijven. De basis voor de overwin ning legde hij in de tweede etappe, met de ploegentijdrit over 38 kilome ter, waarin de ploeg Post de overige equipes op achterstand zette. In de voorlaatste etappe nam hij de blauwe leiderstrui over van zijn ploeggenoot Jan Raas. Daniel Willems won de laatste etappe, maar Knetemann ver dedigde de trui, een kampioen waar dig. Hij forceerde de beslissende onts napping en toonde in de lastige Waal se heuvels aan, een veelzijdig renner te zijn. Zonder een rit te winnen werd hij in Luik gehuldigd. Het betekende de zesde etappewedstrijd die Knete mann in zijn loopbaan als prof won. De Amsterdammer werd winnaar van een Ronde van België, die ronduit „rom melig" genoemd kan worden. Vanaf de eerste dag liepen er talloze zaken fout. In de eindsprint van de eerste etappe werd de onbeduidende Belg Mare Renier op dubieuze wijze gedeklasseerd, hetgeen inhield dat Roger de Vlaeminck, een ve dette, tot winnaar werd uitgeroepen. De organisatie was daar bepaald niet rouwig om. Wat niet was ingecalculeerd was de narrige houding van de ploegleider van Renier, Lefèvre, die op de tweede dag zijn ploeg de opdracht gaf als toeristen de ploegentijdrit te rijden. Het ingewik kelde bonificatiesysteem leidde dikwijls tot een chaotische behandeling van de uitslagen. Ook de omschrijvingen van het parkoers lieten te wensen over. De Wolf, die het eerste gedeelte van de vierde etappe won, kon van tevoren niet weten, dat hij in Borgworm twee plaat selijke ronden diende af te leggen. Dat kostte hem de leiderstrui. Knetemann maakte zich daar uiteraard na afloop geen zorgen meer om. Wel was ook hij niet te spreken over het bonificatiesys teem. Knetemann: „Daarmee wordt een wedstrijd vervalst. Ik werd er in elk ge val vreselijk nerveus van". De 29-jarige Amsterdammer start zondag niet in ParijsRoubaix. Die wedstrijd ligt hem niet. „Ik heb geen zin om mijn leven te wagen. Wat daar gebeurt is gek kenwerk", aldus Knetemann. Wie wel aan de start verschijnt is Jan Raas. Met zijn grote concurrent Roger de Vlae minck hield de wereldkampioen het in de vijfde etappe na 110 kilometer voor gezien. Beiden spaarden zich voor de las tigste van alle klassiekers. Vooral voor De Vlaeminck wordt het een belangrijke wedstrijd. Tot nu toe is hij nog niet suc cesvol geweest in een der grote wedstrij den. De uitslag van de laatste rit: 1. Daniel Willems (Bel) 176 kilometer in 4 uur. 17 minuten en 53 seconden; 2. Sean Kelly (Ier). 3. Guido van Calster (Bel), 4. Francesco Moser (Ita), 5. Michel Pollentier (Bel), 6. Gerrie Knetemann (Ned) allen op 17 seconden. 7. Leo van Vliet (Ned), 8. Bert Oosterbosch, 9. Piet van Katwijk, 10. William Tackaert (Bel). 11. Stefan Mutter (Zwi), 12. Jean-Francois Pecheux (Fra) allen op 2.16 min. Slechts een vijftigtal renners kwam in Luik aan. Onder de uitvallers bevonden zich ook wereld kampioen Jan Raas en de Belg Roger de Vlae- De eindstand: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 19 uur, 1 minuut en 5 seconden; 2. Francesco Moser (Ita) op 1 minuut, 3. Daniel Willems (Bel) op 1.04, 4. Sean Kelly (Ier) op 1.19, 5. Michel Pollentier (Bel) op 1.23, 6. Guido van Calster (Bel) op 1.28, 7. Fons de Wolf (Bel) op 2.32, 8. Stefan Mutter (Zwi) op 2.59, 9. Bert Oosterbosch (Ned) z.L, 10. Leo van Vliet (Ned) op 3.11. Joop Zoetemelk won gisteren in Wasmu- el de grote prijs Pino Cerami, een weg wedstrijd over 236 kilometer. Hij legde de afstand af in vijf uur en 45 minuten. Hij had een voorsprong van twee minu ten en 35 seconden op Paul Wellens en 3.25 op een groep van vijf renners van wie de Belg Wim Maessen de sprint won voor Jan Aling en Johan van de Velde, die als vierde en vijfde eindigden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13