Küng blijft hoogleraar maar buiten faculteit lEG wil 'stappen' lij regering Iran X* Israël versterkt militaire positie in Zuid-Libanon Helïransea Andespact biedt deel Cubanen asiel aan Geestelijken protesteren tegen Nederlandse toenadering tot PLO -Huitenland 8 Prodent heeft nog kleine voorsprong op Flying Wilma Asielzoekers overstromen de Bondsrepubliek JA "x LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 APRIL 1980 PAGINA 11 IERIKANEN NIET TEVREDEN jSHINGTON. TEHE- LISSABON Ameri- pse functionarissen heb- l met instemming gerea- j op het dringende ver- van de negen landen de Europese Gemeen- j^p aan Iran de vijftig Uerikaanse gijzelaars vrij [aten. maar zij zien hierin j, niet meer dan een eer- L stap die door een krach- •x optreden gevolgd moet den. In hun gisteren in abon opgestelde verkla- Fig zeggen de EG-landen "t de houding van de Iraan- autoriteiten in de zaak i de Amerikaanse gijze- m „onaanvaardbaar is". |j kondigen aan dat dat ze jtydellijk diplomatieke Jen zullen zetten bij Iran Bide de vrijlating te vra- van de Amerikaanse gijze- l De ambassadeurs van de Negen in Teheran zullen met name verduidelijkingen vra gen over de datum en de wijze waarop de Amerikaanse gijze laars worden vrijgelaten. President Carter heeft gisteren kritiek uitgeoefend op de bondgenoten van de VS - zonder een van de landen bij name te noemen wegens gebrek aan steun in de kwestie van de gijzelaars. In een rede op de jaarvergadering van Amerikaanse hoofdredacteu ren zei Carter. „Voortdurend vragen landen de Verenigde Staten te reageren op talloze vaak tegenstrijdige problemen. Zij willen dat de Verenigde Staten hun leiderspositie aan vaarden, maar zij eisen tevens een eigen onafhankelijkheid van optreden op. Zij vragen om hulp, maar wijzen inmen ging af. Zij willen begrepen worden, maar slagen er vaak niet in ons te begrijpen. Zij verlangen bescherming, maar aarzelen de verplichtingen van een bondgenootschap op zich te nemen. Anderen vra gen om kracht en zekerheid, terwijl zij echter tegelijkertijd soepelheid verlangen", aldus Carter. Volgens hem weerspie gelt geen enkele gebeurtenis als de crisis om de gijzelaars „zo zeer de verwarring van onze tijd en de tegenstrijdige druk die op een groot en machtig land worden uitgeoe fend". Uit Teheran wordt gemeld dat daar geen geloof wordt ge hecht aan internationale sanc ties tegen Iran. „De boycot van Rhodesië geeft duidelijk aan dat de kapitalistsiche we reld niet als één front kan o- pereren", aldus een naaste me dewerker van Khomeiny. luiden flA De landen van het Dorbu- despact zijn gistermorgen overeenstemming gekomen asiel te verlenen aan een vb* Êindeel van de 10.000 Cuba- tbanljjn (je samengepakt zitten in B. A» fjruaanse ambassade in ld iwnna. Het besluit werd ge- kor .^n door de ministers van iunlandse zaken van het despact, na een spoedverga dering van meer dan tien uur in de Peruaanse hoofdstad Lima, maar over aantallen is nog niets bekend. In een geza menlijke verklaring veroor deelt het Andespact Cuba we gens de provocatie van het probleem en roept het de rege ring van Fidel Castro drin gend op, een oplossing te be werkstelligen. „Op dit moment geldt onze voornaamste zorg het lot van de duizenden mensen die hun toevlucht hebben gezocht in de ambassade", aldus Garcia y Garcia, de Peruaanse minister van buitenlandse zaken. De verantwoordelijkheid voor wat er gebeurt, komt voor re kening van de natie die het provoceerde en organiseerde", zo benadrukte hij, kennelijk refererend aan Fidel Castro's maatregel de politiebescher ming van de ambassade te ver wijderen. „Er bestaat geen precedent van een ambassade, die wordt ingenomen door duizenden en duizenden mensen", aldus Garcia. „Wat er is gebeurd, is niet natuurlijk, omdat asiel verzoeken gewoonlijk indivi dueel zijn en dit zonder twij fels is geprovoceerd en georga niseerd". Peru had om de buitengewone bijeenkomst van het Andes pact verzocht, in een poging zo snel mogelijk tot een hervesti ging van de Cubanen te ko men. Sinds de Cubanen zes da gen geleden de Peruaanse am bassade in Havanna over stroomden, zijn de omstandig heden op het ambassadeter rein ernstig verslechterd. De toiletgelegenheden zijn veruit ontoereikend en de vrees neemt toe, dat onder de sa mengepropte vluchtelingen epidemische ziekten uitbre ken. rULLA/BEIROET Is- heeft zijn woensdag- nd ingenomen posities in zuiden van Libanon ver- •kt. Tussen de 300 en 350 itairen zouden zich in- Idels in het grensgebied, zij gisteren op Palestijn- fuerrillastrijders hebben Wb Israëlische bulldozer legt, even over de grens met Libanon (het hek op de voor- id) een weg aan. jke eenkoollaag Belgische empen onze correspondent Mare De Koninck) USSEL Dicht onder de ns met Nederland strek- zich in de ondergrond de Belgische Kempen je aders uit van uitzon- ijk vette steenkool, die rmate geschikt is voor rinning van benzine, pa ne en methyl-alcohol. I Belgiscfreministerievan nomischeZakenheefteen rag van 3,5 miljoen gulden etrokken voor proefborin- waarvan de eerste binnen ele weken begint, icteur dr. J.Bouckaert van Belgische Geologische nst heeft deze week mee- eeld dat Vlaanderen met t nieuwe voorraad voor 250 jaar over steenkool be- ikt. Het gaat om lagen van tot vijf meter dik, tussen en 1750 meter diepte, die in van Rotem (ten noord- ten van Sittard) tot Turn- t. De eerste proefboring rhiedt in Neerglabbeek. is de bedoeling dat met ingen en seismisch ondër- k binnen enkele jaren de le steenkoollagen volledig taart zijn gebracht, waarna exploitatie zou moeten kun- beginnen doorzocht, bevinden. Israël zelf noemt de inval in Zuid- Libanon een defensieve maatregel, die guerrillastrij ders ervan moet weerhouden Israël binnen te trekken. Maar elders in de wereld, onder meer in Nederland, is met afkeuring op de inval gereageerd. Libanon zelf heeft inmiddels om een spoedzitting van de Veilig heidsraad gevraagd. De berichten over de Israëli sche aanwezigheid in Zuid-Li banon maken voor zover zij de Israëlische militaire cen suur kunnen passeren on der meer melding van bulldo zers, die in hoog tempo wegen aanleggen die de Israëlische voorposten met elkaar moeten verbinden. Waarnemers krij gen mede hierdoor de indruk, dat Israël zich opmaakt voor Nieuwe partij Noorse Nazi's OSLO Noren die in de oorlog vrijwillig toetraden tot de Duitse legers en vroe gere aanhangers van de Quisling-regering hebben gisteren in Oslo besloten, de nationaal-socialistische be weging van voor en tijdens de oorlog (te vergelijken met de NSB in Nederland) opnieuw op te richten. De partij zal het politieke pro gramma dat Quisling, die na de oorlog wegens zijn collabo ratie met de Duitsers ter dood werd veroordeeld én geëxecu teerd, vrijwel ongewijzigd overnemen. Als lid van de be weging zullen alleen zij wor den toegelaten, die lange tijd aanhanger van de Quisling-re gering of nationalistisch ge zind zijn geweest. Men heeft het plan opgevat om als offi ciële politieke partij in 1981 deel te nemen aan de dan te houden parlementsverkiezin gen in Noorwegen. een langdurig verblijf in Zuid- Libanon. Voor de buitenlandse pers is het moeilijk om de gegevens over de troepenmacht, die vaak door VN-vertegenwoor digers worden verstrekt, op hun waarheid te controleren. Correspondenten worden bij de Libanese grens tegengehou den en in Libabon zelf zijn de wegen waar door de Israëliërs wordt gepatrouilleerd tot ver boden gebied verklaard. Volgens de woordvoerder van de VN zouden de Israëlische troepen in Libanon de be schikking hebben over negen tien tanks en vijftien pantser wagens. Tevens sprak hij de bewering van het legercom- mando in Jeruzalem tegen, als zouden de troepen zich alleen ophouden in het gebied dat door de 'Libanese rechtse christelijke militie van majoor Haddad wordt gecontroleerd. De Israëlische troepen hebben zich ook genesteld in gebieden, die onder controle van de Uni- fil staan. DEN HAAG Ongeveer honderd geestelijken, voor het merendeel dominees, hebben in een oproep aan de Nederlandse regering gepro testeerd tegen wat zij be schouwen als een steeds gro tere toenadering van de re gering tot de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO. De onmiddellijke aanleiding tot het protest is de ontvangst door het ministerie van bui tenlandse zaken van de PLO- vertegenwoordiger Issam Sar- tawi op 26 maart. Inmiddels is bekend geworden dat twee of drie leden van de Palestijnse nationale raad, een soort parlement in ballings chap, op 21 en 22 april Neder land zullen bezoeken. De PLO-vertegenwoordiger, Issam Sartawi is, bij zijn con tact met het ministerie van buitenlandse zaken, te woord gestaan door de directeur Afri ka en Midden-Oosten, mr N. van Dijl. Naar aanleiding hier van heeft deze een gesprek ge had met de gereformeerde do minee W. Zuidema, de her vormde dominee A. Otten, pastoor J.M.E. Keet en rabbijn Rodriguez Pereira. Oorspron kelijk zou de rabbijn van de li berie joodse gemeente, D.Li- lienthal tot de delegatie beho ren. Op een persconferentie in Den Haag vertelde rabbijn Li- lienthal, dat hij met mr. Van Dijl had gebeld om een af spraak en dat deze had opge merkt dat zijn naam joods klonk. Mr Van Dijl had verder geïnformeerd of rabbijn Li- lienthal wel Nederlander was en hem vervolgens gezegd, dat hij zich als buitenlander niet met politiek mocht bemoeien. Toen rabbijn Lilienthal mr. Van Dijl vroeg of hij hem wil de ontvangen, antwoordde deze ontkennend. Op de pers conferentie verklaarde rabbijn Lilienthal, dat hij de indruk had, dat hij niet als jood, maar als buitenlander was gewei gerd. Rabbijn Lilienthal is de zoon van een in 1939 naar Zweden gevluchte jood en ver blijft al negen jaar in Neder land. Sedert 1976 heeft hij een permanente verblijfsvergun ning. Amerikaanse 'spionnen bekennen LOS ANGELES Volgens de Los Angeles Times zijn woens dagavond twee Amerikaanse gijzelaars in een uitzending van de Iraanse televisie ver schenen als „erkende spion nen De bezetters die de gijze laars introduceerden verme den de namen van het tweetal te noemen. Een van hen ver klaarde hoe de CIA vanuit een geheime opslagplaats Iraanse telefoonverbindingen en com puteractiviteiten had opgevan gen en afgeluisterd. De Ameri kanen deden eveneens een aanval op Amerikaanse Con gresleden, die zich gecompro mitteerd zouden hebben met een zuster van de ex-sjah. In reactie op een aanbod van de bezetters hebben de drie grote Amerikaanse televisiemaat schappijen gezegd geen be langstelling te hebben voor de film omdat er geen verande ringen in mochten worden aangebracht. KOK VETUS ZEEZIEK VAN BOORD KAAPSTAD Nu Dirk Nauta weer een positie heeft opge geven, blijkt dat het ranke schip Prodent in de NedLloyd Specerijen Race toch nog een voorsprong van drie uur heeft op de Flying Wilma van Gerard Dijkstra. Het is weliswaar een kleine voorsprong en wanneer de Prodent niet snel wind in de zeilen krijgt, dan is het ook snel weer verspeeld. In het algemeen klassement ligt Gipsy Moth op de derde plaats met een achterstand van 32 uur. Vierde is Gauloises op 45 uur. Frans Berlot, de kok van het kleine Nederlandse schip Vetus, is vanmorgen vroeg van boord gehaald door de NedLloyd Loire. Sinds het vertrek uit Jakarta is de kok zeeziek. De Vetus be vindt zich momenteel nog ten zuiden van Mauritius in de Indi sche Oceaan. Alle jachten kampen op het ogenblik met windstilte. Een paar honderd mijl westelijker bevindt zich echter een aktief storm- veld. Bij Kaapstad werden in de nacht van woensdag op donder dag windsnelheden tot honderd kilometer per uur gemeten. Gauloises 3 gleed gistermiddag over de Kaapse finishlijn, een halve dag later dan was verwacht. Tot overmaat van ramp rondde het schip ook nog de verkeerde boei en het kostte de schipper een kostbaar kwartier om de juiste boei alsnog te vin den. BONN De Westduitse theoloog Hans Küng gaat weg bij de katholieke theo logische faculteit van Tübingen, maar blijft hoogleraar en directeur van het instituut voor oecumenisch onderzoek, dat daarvoor uit de faculteit wordt ge licht en rechtstreeks onder de senaat van de universiteit wordt gesteld. Op die manier kan hij verder onderricht geven, onderzoek verrichten en publice ren. Dit compromis is gisteren bekend ge maakt door Küng zelf en de rector-magni- ficus van de universiteit, Adolf Theis. Küng blijft aldus voor de universiteit be houden en tevens wordt het kerkelijk verbod aan Küng om te doceren aan de theologishe faculteit, dat hem trof, nadat het Vaticaan hem eind vorig jaar de ker kelijke leerbevoegdheid had ontnomen, in acht genomen. Het is voor de eerste keer dat iets dergelijks gebeurt binnen de ge compliceerde verhoudingen in Duitsland tussen kerk en staat waar het de leerbe voegdheid van theologen aan wereldlijke universiteiten betreft. Küng gaf onder meer als commentaar: „Op grond van de ontoegeeflijkheid van vooraanstaande Duitse bisschoppen en vanwege het gebrek aan steun van veel faculteitscollega's ben ik na twintig jaar in de faculteit werkzaam te zijn geweest, ge dwongen voorlopig mijn leerstoel op te geven". Uit het woordje „voorlopig" kan men opmaken, dat Küng nog altijd hoopt dat het eenmaal tot een vergelijk tussen hem en de kerkelijke autoriteiten zal ko men. Buitenlanders in de Bondsrepubliek Een in beginsel uiterst hu maan asielrecht in de Bondsrepubliek is er de oorzaak van dat duizenden vluchtelingen het West duitse land van melk en honing binnenkomen wat daar talloze problemen schept. Daarnaast groeit een nieuwe generatie op van kinderen van gastar beiders, die tussen wal en schip dreigen te vallen. Onze correspondent in Bonn, Ami van Vree, gaat op deze kwesties in die een ernstig gevaar vormen voor de innerlijke stabili teit en de rechtsorde in dit land. BONN De Duitse autori teiten worstelen al enige tijd met een probleem, ver gelijkbaar met dat van de man die altijd ruimdenkend is geweest, maar wiens raad van tolerantie danig op de proef wordt gesteld wanneer zijn enige dochter met een neger naar huis komt. Zo wordt de Bondsrepubliek de laatste maanden over stroomd met een golf van buitenlanders die politiek asiel vragen en die door hun aantal de tot nu toe gevolg de liberale praktijk danig in gevaar brengen. De samenstellers van de na oorlogse grondwet, het leed in dachtig dat het Hitler-regiem aan miljoenen vluchtelingen had toegebracht formuleerde kort en duidelijk: Politiek vervolgden genieten asiel recht". Dit recht werd omge ven met een net van waarbor gen en beroepsmogelijkheden dat inderdaad elke „asylant" een uiters faire kans gaf. Wat de vaders van de grondwet echter niet hadden kunnen voorzien, was dat de Bondsrepubliek nog eens zo'n rijk en wel varend land zou worden dat het als een magneet zou gaan wer ken op minder bedeelde volken. Ongeveer anderhalf jaar geleden doken de eerste berichten op over vliegtuigladingen Pakistanen die op de luchthaven Schöne- feld in Oost-Berlijn landden, de S-baan naar West-Berlijn na men en daar onverwijld naar een advokaat stapten om een ver zoek tot politiek asiel in te dienen. Toen werd voor het eerst in volle omvang duidelijk dat de bestaande regeling volop moge lijkheid tot misbruik geeft. Iedere aanvraag, terecht of niet, wordt namelijk aan een grondig onderzoek onderworpen en een speciaal daarvoor in het leven geroepen gerechtshof in Ansbach (inmiddels met vele anderen aangevuld) stemt er in toe of wijst haar af. In het laatste geval kan de betrokkene tot driemaal toe in beroep gaan. Daarom kan het wel vijf tot acht jaar duren voordat in hoogste instantie het oordeel over de aanvraag tot poli- tiek asiel wordt uitgesproken en al die tijd verblijft de asielzoekende in Duitsland, werkt daar of krijgt sociale bijstand, kortom hij voert een levensstandaard waarvan hij in eigen land slechts kan dromen. Deze ontwikkeling heeft zich sindsdien versterkt door verzet Nadat in Berlijn enkele groepen Pakistani (onrechtmatig?) re tour naar het land van herkomst waren gestuurd, landden in Stuttgart, Frankfort en Düsseldorf vorig jaar duizenden asielzoe kers uit Turkije, Pakistan, India, Vietnam, Libanon, Ethiopië, Eritrea, Bangladesh en met hen nog vele andere nationaliteiten en statenlozen. Terwijl in 1976 nog 11.000 mensen asiel vroegen, steeg dit aantal al vorig jaar tot meer dan 50.000 en de eerste drie maanden van 1980 waren het er al zoveel dat dit jaar zeker de grens van 100.000 zal worden overschreden. Alleen al een stad als Stuttgart bijvoorbeeld moest vorig jaar 4000 vluchtelin gen herbergen en rekent voor 1980 op meer dan 10.000 Het is duidelijk dat het daarbij niet alleen om politiek vervolg den gaat. Uit de rechterlijke praktijk blijkt dat slechts tien pro cent van de aanvragen worden gehonoreerd en dat het er bij de overige 90 procent vrijwel altijd gaat om mensen die via het asielrecht uit de rijk gevulde Duitse economische ruif willen eten. Daarbij gaat het er allerminst lekker aan toe. Koppelbazen beloven arme drommels uit de Derde Wereld - in ruil voor hun zuur verdiende spaarcentjes, dat spreekt vanzelf - gouden ber gen en loodsen hen de Bondsrepubliek binnen. Mensenhandel is hiervoor geen te groot woord. Gewetenloze advokaten in Duits land maken van het asielrecht een handeltje dat hun geen win deieren legt. Maar ook ondernemers profiteren van de bestaan de asielprocedure om daarmee de al geruime tijd bestaande stop op de aanwerving van gastarbeiders te omzeilen. Het levensgrote probleem dat nu opduikt, is dat elke maatregel om het groeiende misbruik van het asielrecht in te dammen, het gevaar met zich meebrengt dat daardoor het recht zelf wordt uitgehold tenkoste van werkelijk politiek vervolgden. Slechts over één ding is iedereen het eens, namelijk dat de - typisch Duitse - omslachtige behandelingsprocedure moet worden inge kort en dat elke aanvraag na maximaal twee jaar moet zijn afge handeld. Maar verder gaat de overeenstemming niet; elk ander voorstel stuit op kritiek al naar gelang men de kwestie vanuit pragmatisch bestuurlijk moreel-humanitair oogpunt bekijkt. De voorstellen van de autoriteiten in Baden-Württemberg om de buitenlandse „vluchtelingen" in grote kampen te stoppen, ze geen arbeidsvergunning te geven en een ondersteuning in natu- ra in plaats van in geld roept bij velen uiterst onaangename as sociaties op met concentratiekampen. De reeds bestaande beper king van de bewegingsvrijheid van vluchtelingen is in veler ogen een schending van de mensenrechten, evenals de manier waarop men hier en daar men hen omspringt. Suggesties om de grensbeambten grotere bevoegdheid te geven bij de eerste selec tie van asielzoekenden, roept weer bedenkingen op aangezien een doorsnee douanier nauwelijks in staat mag worden geacht te beoordelen of een onverstaanbare inwoner van Bangladesh, een christen uit het Oosten van Turkiie of een Eritreër met Syrisch paspoort wel of niet als politiek vluchteling kan worden aange merkt. Lokale en regionale bestuurders daarentegen vinden dat huma niteit en gastvrijheid weliswaar mooie begrippen zijn, maar dat een kruik slechts zo lang te water gaat tot zij barst. Het water is in dit geval de sociale woningnood, de financiële draagkracht van de gemeenten en - niet te vergeten - de groeiende vreemde lingenhaat vooral in kleinere, traditionele bevolkingsgroepen die ineens met hele andere culturen worden geconfronteerd Tot nu toe zijn er weinig concrete maatregelen genomen om het probleem van de asielzoekers onder de knie te krijgen. De enke le nieuwe bepalingen één beroeps instantie afgeschaft, uitbrei ding van het aantal rechtbanken; invoering van de visumplicht voor zes a zeven nationaliteiten) hebben echter al tot scherpe kritiek geleid, onder andere van Amnesty International. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de Bondsre gering en van de betrokken deelstaten zal in juni een lijst met voorstellen op tafel leggen om het misbruik van het asielrecht tegen te gaan. Nu al is zeker dat deze op de nodige kritiek zal stuiten: het lijkt immers uitgesloten dat de commissie in staat zal zijn een Salomons oordeelt te vellen. De hamvraag „Hoe open en humaan moet een rijk land als de bondsrepubliek zijn?" zal immers nooit eensluidend beantwoord (kunnen) worden. AMI VAN VREE ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11