5000 gulden boete geeist egen medewerker Teekens Voorhout praat over woningbouw in Oosthout Langevelderslag blok aan gemeentelijk been P Giel Langeveld exposeertPotlood in Huys Dever 1 fw I'olitie zet Takers uit oning NOORD WIJK De politie heeft een zestal jongelui ver- iwijderd uit een door hen ge kraakte woning aan de jOranje Nassaustraat. Het pand behoort toe aan een ifoordwijker, die het aan vankelijk zelf bewoonde, maar het in februari verliet met de bedoeling het te ver kopen of te verhuren. Dm duidelijk te maken, dat het huis de woonbestemming behield, liet de eigenaar na z'n vertrek een gaskachel bran den. Ook de gordijnen bleven langen. Inmiddels voerde de man onderhandelingen met 'egadigden, die het pand wil len huren. De krakers meld den zich eveneens als aspirant- luurders aan, maar de eige- ïaar meende op dit verzoek liet te moeten ingaan uit vrees 40t0. dat het pand door heri zou worden uitgewoond. De groep >esloot daarop de woning te [raken. Een drietal leden van iet krakersgilde begaf zich via het erf van de buren naar de achterzijde van het woonpand en forceerde daar een deur met een breekijzer. Vervol- meV gens lieten zij een aantal jon- geren, onder wie enkele meis jes binnen. Deze verwisselden het voordeursloten meubileer den het huis met tafels, stoelen en slaapzakken. De tijdens de kraakaktie ge waarschuwde politie arresteer de de „bewoners" en nam hen voor verhoor mee naar het po litiebureau. De ontruiming ge beurde zonder enig verzet. Te gen hen, en ook tegen de per sonen, die het kraken hadden voorbereid, is proces-verbaal opgemaakt terzake van huis vredebreuk en vernieling. Geen verkeer op dienweg Papelaan VOORSCHOTEN De com missie financiën en verkeer riet een gesloten verklaring auto's van een gedeelte van de dienweg van de Pape laan vanuit de richting Wasse naar als een dringende nood- taak om de veiligheid van de schooljeugd op die dienweg te bevorderen. De Provinciale Waterstaat wijst de gesloten verklaring af omdat uit een onderzoek is gebleken dat het aantal auto's op de dienweg jering is. Drs. Meershoek (CDA) meent dat de naam dienweg volko men fout is. Ongeveer zes jaar :leden heeft de provincie een ?tspad aangelegd. Door de grote breedte heeft de provin cie daar ten onrechte autover keer op toegelaten, waardoor thans op de Papelaan drie pa rallel lopende autowegen zijn ontstaan. Juist omdat het auto verkeer gering is, betekent ie dere auto een groot gevaar voor de fietsers, die geen auto verwachten en op weg naar school rustig vrijwel de gehele Weg in gebruik nemen. Alle commissieleden sloten zich bij de zienswijze van Meershoek Deze-week verschijnt „Oosthoutkrant" VOORHOUT Vooruitlopend op de hoorzitting die over dit onderwerp op woensdag 16 april wordt gehouden, verschijnt deze week in Voorhout een informatiebrochure over woningbouw in het plangebied Oosthout. Het is ei genlijk de officiële start van de in spraakprocedure voor de bouw van zo'n 1500 woningen in het felomstreden landelijk gebied. De folder „Oosthout- krant" geeft de inwoners van Voorhout die hem huis-aan-huis ontvangen heb ben de gelegenheid om zich voor te be reiden op de hoorzitting in de Katho lieke Technische School over het hoe en waarom van bouwen „over het spoor". In de Oosthoutkrant geeft het Voorhoutse college van burgemeester en wethouders inzicht in de voo'rgeschiedènis van de Oosthoutplannen. Uiteengezet wordt hoe de gemeenteraad van Voorhout tot het principebesluit is gekomen om voor de ei gen woningzoekenden in Oosthout nieuw bouw te plegen. Als het aan het Voorhout- se college van b en w ligt, wordt dit prin cipebesluit zo snel mogelijk omgezet in een concreet bouwplan. Na de hoorzitting, waar in eerste instantie het woord is aan de bevolking van Voor hout, zal het college via de raadscommis sies nog voor de zomervakantie in de raad- komen met een globaal plan. Als de raad dan het sein op groen zet, kan er een ont- werpbestemmingsplan worden voorbe reid. Op basis van dit plan komt dan een uiteindelijk bouwplan ook nog weer eerst aan de orde in de Voorhoutse raad. De Oosthoutproblematiek bevindt zich met de hoorzitting en aangekondige raadsver gadering in een nieuwe, mogelijk zelfs be- sissende fase. Bijna een jaar geleden stuur de een raadsmeerderheid het college met het Oosthoutplan naar huis. Problemen had de raad onder meer met de hoge kos ten van bouwen in Oosthout en de ver deel sleutel van de bouw in sociale en vrije sector. Gevraagd werd om meer tijd voor overleg en een hoorzitting voor de Voorhoutse bevolking. Ook wilde de raad op dat moment bepaal de garanties die het college van burge meester en wethouders meende niet te kunnen geven. Uitgangspunten voor de bouw in Oosthout zijn nu, een jaar later nog bijna ongewijzigd. Het gaat voorlopig om de bouw van minimaal 1500 woningen op het grasland tussen Jacoba van Beie- renweg en de Sassenheimse „Oude" Rijks straatweg. Onder de spoorlijn Haarlem- Leiden moet een voetgangers en fietser stunnel komen om te vermijden dat deze spoorweg een denkbeeldige muur gaat vormen tussen het oude en nieuwe Voor hout. Dan is een van de voorwaarden ook een ontsluitingsweg van het plangebied naar de Sassenheimse rijksstraatweg. Het ge meentebestuur van Voorhout vindt het onverantwoord om het Oosthoutverkeer in de richting Leiden/Den Haag door het dorpscentrum te leiden. Terwille van de financiële haalbaarheid van een bouwplan in Oosthout dat door de tunnel en ontsluitingsweg vrij prijzig genoemd kan worden, zal Voorhout mini maal 1500 woningen moeten bouwen. Ze ker 20 tot 30 procent van dit aantal zal in de vrije sector gerealiseerd worden om de woningwet- en premiekoopwoningen be taalbaar te houden. Op basis van het Zuid hollandse Streekplan-West zal Voorhout tot 1990 voor de eigen woningzoekenden (233) 750 huizen mogen bouwen. De ove rige huizen moeten dan worden „ingele verd" door omliggende gemeenten. Voor hout heeft Warmond, Katwijk en Noord- wijk bereid gevonden een gedeelte van het eigen woningcontingent af te staan. De huizen zijn dan in de toekomst uiter aard bestemd voor woningzoekenden uit deze gemeenten. In de Oosthoutkrant wordt niet voorbij gegaan aan de rol die projectontwikkelaar Noorlander speelt in Oosthout. De Leiderdorpse bouwer heeft op vijf hectare na, alle grond waarop gebouwd kan worden, in handen. Het ligt voor de hand dat Noorlander wil bouwen in Oosthout en de gemeente bij grondaan koop te slim af is geweest. Het gemeente bestuur stelt echter dat iedereen die in de toekomst in Oosthout wil bouwen, zich zal moeten houden aan een door de gemeen teraad opgesteld bestemmingsplan. Op ba sis hiervan zal de Voorhoutse raad ook nog weer eens een beslissende inbreng hebben in het uiteindelijke bouwplan. In de Oosthoutkrant verdedigen burge meester en wethouders tenslotte hun standpunt dat bouwen in Oosthout de eni ge mogelijkheid is om de huidige en toe komstige Voorhoutse woningzoekenden te huisvesten. In Voorhout zijn meer dan 200 woningzoekenden ingeschreven, terwijl het gemeentebestuur deze mensen niet aan een deugdelijke woning kan helpen. Binnen de bebouwde kom kunnen na het plan Spoorlaan II nog slechts enkele tien tallen woningen gebouwd worden. LISSE In het gerestaureerde „Huys Dever" is tot 20 april de expositie „Potlood" van de Sassenheimse kun stenaar Giel Langeveld te bezichtigen. De tentoonstel ling van uitsluitend potloodtekeningen is vorige week geopend door de Lisser historicus A. M. Hulkenberg. In veel opzichten is de eeuwenoude ridderhofstede het Serfecte decor voor het werk van Langeveld waaron- er ook veel oude of verdwenen plekjes uit de omge ving van Sassenheim en Lisse. De beeldende kunstenaar heeft het potlood als thema van deze expositie gekozen omdat het naar zijn mening de basis voor alle andere technieken is. Dit terwijl de mogelijkhe den met potlood alleen ook erg groot zijn. De eerste verdie ping van Dever wordt vrijwel in beslag genomen door een serie „Dorpsgezichten" uit de omgeving. Veel bestaande rustieke plaatsen, maar ook bijvoorbeeld huisjes in Sassen heim die inmiddels door de slopershamer zijn geveld. Met deze werken heeft Giel Langeveld vorig jaar ook in het raadhuis van Noordwijkerhout geëxposeerd. Veel tekenin gen die nu in Dever hangen zijn van recente datum omdat de kunstenaar veel werken heeft „moeten" verkopen. Het tweede deel van de expositie dat grotendeels op de boven verdieping van 't Huys Dever te bezichtigen is, heeft de mens in al zijn facetten als thema meegekregen. Hier te kent de meta-realistische instelling van Langeveld zich duidelijk af. De obsessie van oud worden en sterven past op een boeiende wijze in een enigszins conservatieve blik op het maatschappelijke gebeuren anno 1980. Voorbeelden hiervoor vormen de tekeningen waarop oudere mensen en kinderen uitgebeeld zijn. De 39-jarige Langeveld is in Bandoeng in het toenmalige Nederlands Indië geboren om op 11-jarige leetijd definitief naar Nederland te komen. In Den Haag volgde Langeveld de tekenacademie en streek na vele omzwervingen met zijn vrouw Karin en vier kinderen neer in Sassenheim. Daar probeert de kunsteaar sinds vorig jaar te leven van de beeldende kunst. Daarnaast geeft hij lessen aan de Vrije Academie in de Sassenheimse Kerklaan en seizoencursus sen voor „Vormingswerk voor Jonge Volwassenen in de Bollenstreek". „Potlood" is tot 20 april dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag 14 aprü is 't Huys De ver voor publiek gesloten. E.O. Giel Langeveld toont een van zijn werken. Verkoop van Sassenheimse ambtswoning SASSENHEIM De ambts woning van de burgemeester zal wellicht binnenkort ver kocht worden aan de stichting Huize St. Bernardus die qua ligging praktisch aan het ge meentelijk bezit grenst. Het voorstel hiertoe zal worden behandeld in de gemeente raadsvergadering van dinsdag 15 april. De Sassenheimse bur gemeester A. J. Kret zal ko men te wonen in een van de in aanbouw zijnde woningen aan de Hoofdstraat KORTWEG ZEVENHOVEN "Stichting mensen in nood" organiseert op de woensdagen 16 en 23 april een kledingactie Aller hande goederen alsmede schoeisel kunnen dan 's a- vonds tussen zeven en acht uur worden afgegeven in het centrum bij de Rooms Katho lieke kerk en bij de voetbal kantine aan de Stationstraat. NOORDWIJK Het Chris telijk muziekgezelschap 'De echo der Duinen' geeft op vrij dag 11 april in het Lido thea ter haar jaarlijkse concert. Op het programma staat onder meer de Radetzki-mars van Strauss en de wals 'Les Pati- neurs'. Na de pauze is er een optreden van majoretten en drumband. Het concert begint om 20.00 uur. NOORDWIJK De Noord- wiikse Vereniging van Postze gelverzamelaars houdt vrijdag 11 april een postzegelveiling in dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. De cataloges ver meldt ruim 250 kavels. De ka vels zijn van kwart over zes tot half acht te bezichtigen. De veiling begint 's avonds om kwart voor acht. NOORDWIJK De Noord- wijkse stichting KAN (Kultu- rele Aktiviteiten Noordwijk) presenteert op zaterdag 12 april een programma van het kinderkabaret 'Potvoordrie' voor kinderen van 6 tot 12 jaar en hun ouders. In het dorps huis De Kuip zijn zaterdag middag 2 voorstellen, om twee en om vier uur. De entreeprijs bedraagt 3,50 gulden, KAN-be- gunstigers betalen 2,50 gulden. KATWIJK Het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie (IVN) organiseert zater dag 12 april een wandeling on der leiding van natuurgidsen in de 'Pan van Persijn'. Wan- delkaarten zijn om 11.00 uur verkrijgbaar bij de ingang van het duingebied aan de Wasse- naarseweg nabij het Marine kamp. KATWIJK Onder auspici ën van de Katwijkse gemeen tepolitie vindt op dinsdag 15 april een voorlichtingsavond plaats in gebouw Tripodia in Katwijk. Verschillende wijk- verenigingen, kantine-eigena ren, strandtentpachters en schoolbesturen zijn voor de bijeenkomst uitgenodigd. NOORDWIJK Het badcentrum aan de Lan gevelderslag blijkt een blok aan het gemeente lijk been. Men wil er van af. Over de plannen tot verkoop werd in de gisteravond gehouden commissievergadering van openbare werken gezinspeeld, toen de mening van de raadsleden werd gevraagd over een eventuele verlenging van het huurcontract voor de dagwinkels. Voor de benedenwinkels wilden B. en W. het con tract met een jaar verlengen. De bovenwinkels, waarvoor toch geen animo bestaat, zullen met vergunning beschikbaar gesteld worden voor reclamedoeleinden. De discussie maakte duide lijk, dat men in ieder geval volgend jaar de handen vrij wilde hebben om andere plannen te kunnen uitvoeren. Voor dit jaar zullen de dagwinkels aan de Slag een huur van ruim 3000,- moeten opbrengen. Het VVD-raadslid Rubingh informeerde nog of hotelbouw aan de Langevelderslag zou mogen plaatsvinden. Er ligt namelijk nog een stuk grond dat de gemeente in erfpacht heeft en dat nog niet is bebouwd. Wethouder Van Duyn deelde mede, dat het gemeentebestuur nog een gesprek zal heb ben met het rijk (de domeinen) over de mogelijk heden aan de Slag. Al eerder bleek er een aan vraag te zijn geweest voor de inrichting van een camping, maar dit verzoek was toen afgewezen. De domeinen, het Hoogheemraadschap van Rijnland en het Amsterdams Waterleidingbedrijf voelden zich niet happy met het vestigen van verblijfsac- commodatie in het duingebied. Inmiddels is er aan de Langevelderslag wel het een en ander veran derd. Zo is het centrum thans aangesloten op het rioleringsnet. De commissie gaf haar fiat aan de voorgenomen verhuur van de dagwinkels. De gemeente heeft tot nog toe aan het badcentrum weinig plezier beleefd. In de zestiger jaren is dit project opgezet als symbool van de vooruitstre vendheid van de toenmalige gemeentebestuurders en men koesterde er hoge verwachtingen van. Deze zijn niet uitgekomen, integendeel, het ging steeds meer een kwijnend bestaan lijden. Na het aanvankelijke enthousiasme bij de neringdoenden uit stad en streek, werd het van jaar op jaar moei lijker om de winkeltjes te verhuren. Er is structureel iets mis aan de Slag. Men koos destijds voor een beperkte opzet, bestaande uit een restaurant en dagwinkels. Enerzijds werd deze keuze bepaald door het strakke keurslijf waarin de gemeente het centrum tot stand moest brengen, want ook de domeinen, het hoogheemraadschap en het waterleidingbedrijf hadden een vinger in de pap en deze instanties wensten aan de Langevel derslag geen grootscheepse ontwikkelingen. De ge meentebestuurders voelden daar zelf ook niet voor. Men wilde in geen geval een miniatuur-bad plaats, die concurrerend zou gaan werken op de bedrijven in het zeedorp. Wat tegenviel was de aantrekkingskracht van het badcentrum op het toerisme. De ligging in het on gerepte duingebied tussen Noordwijk en Zandvoort is uniek. Een fraaie weg met een slingerend ver loop door het geaccidenteerde terrein, verbindt het centrum met het achterliggende gebied van de bol lenstreek. De narigheid is echter, dat de Langevel derslag slechts bezoekers trekt op zomerdagen met veel zon en deze zijn weinig in getal, te schaars om de winkels van het centrum rendabel te maken. Het enige wat rest is deze winkels van de hand te doen en om te bouwen tot vakantieverblijven. Hierover is echter het laatste woord nog niet ge zegd. ^TJEGIO LEIDSE COURANT WQENSDAG^APRILJ980^^PAGINA^ :EEN BEWIJZEN VOOR AANZET TOT LANDSTICHTING IN 'HET WAPEN VAN FRIESLAND' HILLEGOM/ARNHEM „Ik heb Me palen alleen verwijderd uit be- ang voor het monument". Dit ant woordde de verdachte H. op de be- chuldigingen van de officier van nstitie als zou hij de palen van het roormalig Hillegomse hotel 'Het ITapen van Friesland' zonder toe- temming hebben laten verwijderen. H., één van de topmensen van Teek ens Bouwpromoties b.v., stond gis- rochtend voor de Arnhemse recht- _jnk terecht. H. zou met het verwij deren van de pilaren de monumenta le waarde van het pand hebben wil len verminderen, om zo een sloop vergunning voor het oude hotel los te krijgen. Het Hillegpmse hotel 'Het Wapen van Friesland' brandde in de nacht van 11 op 12 september 1979 volledig af. Het hotel was eigendom van Teekens Bouwpromoties b.v. uit Amsterdam die het af wilde breken om er appartemen ten neer te zetten. Voordat het hotel gesloopt kon worden was er toestem ming van monumentenzorg nodig. Door de brand was monumentenzorg gedwongen deze sloopvergunning af te geven. Later bleek dat de brand was aangestoken en vorige week veroor deelde de Arnhemse rechtbank twee verdachten van deze brandstichting tot gevangenisstraffen van 3 1/2 jaar en 1 jaar en 8 maanden. Beide verdachten zeiden in opdracht te hebben gehan deld van de medewerker van Teekens maar voor de officier waren deze ver- Monumentenzorg had nog niet beslist klaringen onvoldoende bewijs. Hij stel- over de sloopvergunning maar mocht de een aanklacht tegen H. op dit punt deze beslissing voor ons negatief uitval len dan zou het pand weer geheel in oude staat inclusief de gietijzeren palen hersteld kunnen worden." De verdach te zei een eerder tegen de politie afge legde verklaring, als zou hij de monu mentale waarde van het pand hebben willen verminderen, 'onder druk van de omstandigheden' te hebben afge legd. De officier had duidelijk een andere kijk op de gebeurtenissen. Hij hield H. aan zijn eerder afgelegde verklaring en eistte 1 maand voorwaardelijke gevan genisstraf en 5000 gulden boete. De uit spraak volgt over twee weken. H. stond wel terecht voor het feit dat hij, zonder toestemming van monu mentenzorg, opdracht had gegeven tot het verwijderen van vier gietijzeren pi laren, 10 dagen voor de brand, hetgeen H. ook niet ontkende. H. zei zich als ar chitect verantwoordelijk te voelen voor het voormalige hotel. „In het leegstaan de pand werden voortdurend dingen vernield. Ik voelde me als architect verantwoordelijk voor het pand en be sloot de antieke pilaren te redden voor dat deze ook gesloopt zouden worden. Oud-politie - man wordt milieu ambtenaar van Sassenheim SASSENHEIM De heer M. J. van der Wees die onlangs afscheid nam van de rijkspoli tie te Sassenheim om te gaan genieten van zijn welverdien de pensioen, zal zich blijven inzetten voor deze gemeente, maar nu als milieuambtenaar. Op 14 april zal hij gaan begin nen met zijn werkzaamheden in deze functie. De taak waar mee de heer Van der Wees is belast, zal bestaan uit het zo veel mogelijk voorkomen van aantasting van het woongenot en de leefbaarheid in de ge meente. In dat verband zal hij proberen te voorkomen dat trottoirs, groenstroken, speel plaatsen, plantsoenen, sloten enz., vervuild zullen worden terwijl hij voorts toezicht zal gaan houden op het gebruik in de ruimste zin van het woord van de openbare we gen. Ook kan iedereen bij hem terecht met klachten over aan tasting van het milieu. Stichting Pop In Noordwijk (SPIN) houdt zaterdag 12 april een concert met de Arnhemse hard-rock formatie Turbo. Het con cert begint 's avonds om half tien in de "Kuip' aan de Zee straat. De zaal is open om half negen en de toegangprijs is zeven gulden vijftig. Begunstigers van SPIN kunnen het optre den meemaken voor zes gulden vijftig. Turbo in Noordwijk

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7