ï3 De gouden geschiedenis van drie Enge Rembrandt SG kampioen Engels Jeugdorkest te gast bij Bonaventuraeollege jeidse gitarist Veroordeeld -wegens handel in drugs BEROEPEN Verzorgde operette in Schouwburg Nieuwe begraafplaats in Wassenaars Kerkehout i^ÏAi De jongens- en meisjesschool van de Engelbewaardersparochie met hun „bestand" aan het begin van hun bestaan, nu vijftig jaar geleden. IN 1930 KWAMEN ALLE „ENGELTJES" ONDER DAK Omdat de vader van de bouwpastoor Willem heette en de moeder Annie, kreeg de Lissese buurtschap „De Engel" op 1 mei 1930 een „Wilhelmusschool" voor katholieke jongetjes en een „Annaschool" voor eveneens katholieke meisjes. Een maand of anderhalf daarna werd de „St.Jozefschool" voor de roomse kleuters ingewijd. Toen waren alle „Engeltjes" opvoedkundig onder dak gebracht, ook al moesten de kleuters zich tot 1940 een beetje behelpen met hun lokaliteit die gevestigd was in de gymzaal. Maar men had er in die jaren wel wat voor over, voor dat grut van de bewaarschool: het kerkbestuur van de Engelbewaardersparochie betaalde voor de inrichting 2000 gulden en de twee zusters van „Onder de Bogen" uit Maastricht kregen voor hun werk onder de kleuters jaarlijks 500 gulden en de gemeente Lisse betaalde 5 gulden per kind per subsidiejaar. Dat is nou weer allemaal een halve eeuw geleden. De kinderen van toen zijn inmiddels zeer rijp geworden en wie er nog van in de buurt en over zijn, zullen zich graag in het feestgedruis storten dat van donderdag 1 mei tot zaterdag 10 mei in „De Engel" de gemoederen bezig zal houden vanwege het gouden scholenfeest. De Lissenaren en nabije Sassemers die onder de Engelbewaardersparochie „vallen", hebben het feest van de kerkstichting er opzitten. Nu is de jeugd aan de beurt. Ook hier begon het met bouwpastoor Sentenie (met het oog op de centen wel), die als voorzitter van het kerkbestuur de zorg voor de 156 jongens en 144 meisjes van de twee kersverse lagere scholen graag toevertrouwde aan de broeders van Oudenbosch en de zusters van„Onder de Bogen", zoals deze zustercongregatie wel genoemd werd. Deze onderwijskrachten werden oprecht feestelijk ingehaald, daags voor de opening. De Engel-scholen telden ook Kaag-kinderen, de eerste jaren, omdat de Kaag ook onder de parochie viel. Voor die jongens en meisjes viel het onderwijs volgen 'rond De E»- ;el niet mee: ze moesten .rvoor drie kwartie .open naar de Beekb .g, via het pontje en de x'oellaan. Ze hadden ook naar de openbare school in Abbenes gekund, maar iets dergelijks werd uiterst schadelijk geacht voor hun geestelijk heil. Nu waren er wel scholen, maar al gauw doemde er ruimtegebrek op. In 1940 was het aantal jongens op de Wilhelmusschool gestegen tot 200, maar het was oorlog en uitbreidingsplannen konden geen doorgang vinden. Wat de bewaarschool betreft, kon de schoolinspectie in '40 niet langer akkoord gaan met de bewaar-functie van de gymzaal. Het verenigingsgebouw werd nu tot schooltje verbouwd door aannemer Kiebert, voor 4000 gulden. Een jaar later verscheen de eerste „leek" op de bewaarschool, dat was juffrouw Th. Romijn, dochter van Leen. Ze ging 200 gulden per jaar verdienen. Er was sprake van een donkere oorlogstijd. In die duistere dagen zat er op de Wilhelmusschool ook het jongetje Ad Simonis. Zijn vader was tandarts op Lisse, maar hij hield spreekuur in Sassenheim. Adje bofte, want vader kon hem elke dag, op "doorreis", gemakkelijk in „De Engel" afzetten. Als zovele anderen deed Ad z'n best op de „Wilhelmus" en later, veel later, werd hij bisschop van Rotterdam. De bewaarschool ging ook haai gang, daar werd in 1943 een nieuw tarief ingevoerd, progressief van aard, zowaar. Als vader veel verdiende moest hij voor een kleuter twee kwartjes per week betalen, verdiende hij weinig, dan kwam het bewaargeld hem op twee dubbeltjes te staan. Inmiddels zaten de leerlingen zowat bij elkander op schoot, de scholen barstten na de bevrijding zowat uit hun voegen en er gingen noodbrieven naar Den Haag. Pas in 1950 konden de vergrote scholen de naoorlogse geboortegolf opvangen en tien jaar later begon de terugloop van het leerlingenaantal. De leerlingenschaal werd verlaagd, zodat een dreigend vertrek van drie leerkrachten voorkomen kon worden. In 1964 viel het getij niet meer te keren de eerste onderwijskracht moest vertrekken. Het was ook afgelopen met de jongens en meisjes apart: de gemengde school wenkte. Het leek bij de heidenen af. maar in 1966 kwam de scheiding van kerk en school tot stand. Het kerkbestuur werd ontheven van zijn bemoeiingen met de scholen en een schoolbestuur ging als stichting de schoolzaken behartigen. De broeders moesten hun functies „inleveren" (al kenden ze die term toen gelukkig nog niet) en leken kwamen in hun plaats, niet alleen in het onderwijs maar ook binnen de jeugdbeweging. Toch had die jeugdbeweging faam gekregen door de broeders van Oudenbosch die jarenlang een begrip waren geweest in „de Engel". Je had er namen onder die nauwelijks weg te denken zijn: onder anderen broeder Christiaan, bijgenaamd „het grijze opperhoofd", broeder Claudius, die vóór de „ontruiming" nog net op de valreep z'n zilveren jubilee kon vieren. En dan had je broeder Dagobert, Dagobertus in die dagen, voor „De Engel" geworden tot een begrip. De broeders van weleer worden nog steeds gezien als mensen die met hart en ziel achter hun opvoedend werk stonden en zeker binnen de parochie veel dankbaarheid hebben geoogst. Natuurlijk deden ook de nonnetjes haar best, al was hun rol binnen het openbaar gebeuren minder opvallend. Uiteindelijk was de zorg van de zusters „Onder de Bogen" even waardevol als die van hun „mede-broeders" in den Heer. De secularisatie greep om zich heen, naarmate de religieuzen de aftocht moesten blazen vanwege de tijdgeest. Christiaan, Ik Claudius en Dagobert verdwenen uit het vizier en maakten plaats voor de „ongewijden". Het eerste schoolhoofd na de „broeder en zusterstorm" was in 1967 meneer W.K.Munstege, die in 1973 werd opgevolgd door hoofd H.J.M.Bakker. In 1967 ook werden de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Wilhelmusschool en de Annaschool zaliger gedachtenis tezaamgesmeed tot de basisschool „De Beekbrug", die nog bruist van leven, tot op de huidige dag. Het is een instituut dat 215 leerlingen telt, van wie ongeveer een derde uit Sassenheim-Noord komt. Er zijn acht leerkrachten, plus twee part-time vakleerkrachten (de benaming „krachten" laat het gissen naar het vrouwelijk of mannelijk karakter toe, maar ook dit bestand is uiteraard „gemengd"). Dan is er nog steeds de bewaarschool-Fröbelschool- later kleuterschool. Vanaf het eerste moment het stiefkind van de Engelparochie. Langzaam kwam deze tak tot leven. Pas in 1950 kwamen de eerste plannen voor nieuwbouw op tafel; eerst in december 53 kon de school, zoals men die vandaag kent, worden geopend. De laatste religieuze was zuster Maria, die hoofd was van de kleuterschool, die vandaag „de Engelenbak" heet. Deze school telt thans 70 kleuters, met als hoofd mevrouw F.B.van den Wildenburg. Er zijn verder nog drie kleuterleidsters. Genoeg teruggeblikt; oog voor de toekomst. De zeer nabije toekomst wordt bepaald door een m uitgebreide gouden feestviering. Ik doe nu een greep in het programma, dat geopend wordt met de officiële opening op het schoolplein op donderdag 1 mei. Om half vier gebeurt dat in aanwezigheid van leerlingen, ouders, leerkrachten en genodigden. Die genodigden krijgen daarna nog een bijeenkomst apart. Om 7 uur is er een eucharistieviering, geleid door pastoor Spronk. De volgende dagen zijn er allerlei activiteiten, zoals een puzzel-wandeltocht, een bezoek aan het Haagse Gemeentemuseum door leerlingen van de 5e en 6e klassen, een „open avond" ^n fancy-fair, een speldag en een „open morgen" die niet geheel vrijblijvend is, want dan zullen de leerlingen creatief bezig moeten zijn. Er komen een film en een optocht (vanaf het Engelplein) met „Canite Tuba" die voor de muzikale begeleiding zorgt. Vrijdag 9 mei is er een „gezellige maaltijd" met de leerlingen op school, 's middags een disco en 's avonds reünie van oud-leerlingen en allen die bij de schoolgeschiedenis waren betrokken. De fototentoonstelling is ook waard genoemd te worden. Het feestcomité is welbemand met 19 mensen; mevrouw Rupert is contactpersoon: tel. 02522 12310. Haar telefoon staat nu al roodgloeiend, want het aantal telefoontjes om een plaatsje voor de reünie te bespreken is nagenoeg overweldigend LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een 33-jarige bas gitarist uit Lei den wegens handel in verdo vende middelen veroordeeld tot een boete van 2.500 gulden tn acht maanden gevangenis straf waarvan zeven maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar en aftrek van iet voorarrest De officier van justitie had achttien maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist Tijdens de behandeling van de strafzaak werd een 20-jarige getuige woonachtig in Voor schoten gearresteerd op ver moeden dat hij zich aan mei need schuldig maakte. Ver dachte had bekend dat hij «venals andere leden van zijn popgroep aan gebruik van cocaine verslaafd was, maar hij ontkende in het spul te hebben gehandeld, hetgeen evenwel door de officier be wezen werd geacht. De scholier verklaarde als ge tuige aanvankelijk dat hij meermalen cocaïne van ver dachte had gekocht, maar Icwam in de zitting van de rechtbank op die mededeling terug en ontkende te hebben jekocht. Hij zou het bij de po litie maar hebben "bekend om dat hij naar huis wilde. Aangenomen het beroep door de provinciale kerkvergade ring van Zuid Holland, tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (coördinator staffunctionaris Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Welzijn in Zuid Holland), P. Lootsma te Schoonhoven, deelgemeente Adventgemeen- te. NEDERLANDS HERVORM DE KERK Benoemd als voorganger te Hoogersmilde, A. Christ, hulp predikant te Leiden. Piet van der Pot, lid van de jeugdcommissie van de KNVB afdeling Leiden, overhandigt de eerste prijs aan de aanvoerder van het elftal van de Rembrandt Scholengemeenschap. LEIDEN Het eerste elftal van de Rembrandt Scholenge meenschap is gisteren eerste geworden op het schoolvoet- baltoernooi voor C-junioren dat werd gehouden op de vel den aan de Boshuizerkade. De Rembrandt Scholengemeenschap eindigde met de Christelij ke Technische School op de eerste plaats. Omdat het een beter doelsaldo had dan de CTS werd Rembrandt SG tot kampioen uitgeroepen. RIO eindigde op de derde plaats. Het toernooi van gisteren was overigens ernstig gedevalueerd. Een vijftal schoolelftallen BTS, Agnes, LAS, Rembrandt 2, LEAO) was zonder opgave van reden niet komen opdagen. Uitslagen finaleronde: Rembrandt - CTS 0-0; RIO - CTS 2-3; Rembrandt - RIO 2-0. 1 Rembrandt, 2 CTS, 3 RIO. LEIDEN Operettes zijn in Leiden niet wekelijks te zien. „Das Wirthaus in Spessart" dat gisteravond te zien was in de Stadsschouwburg, was te meer «en gebeurtenis omdat het een moderne operette be trof, geschreven in 1977. De uitvoering werd gegeven door die Komödie im Marquardt Stuttgart De componist, Franz Grothe, ging uit van de traditionele operettemuziek, maar voegde daar populaire en jazzelemen ten aan toe. Zodoende ont stond een collage van verschil lende stijlen die gisteravond nauwelijks als een eenheid op mij overkwam. Franz Grothe lijkt te werken in de trant van een componist als Kurt Weül, maar gebruikt minder moder ne klankmiddelen en bereikt niet echt een originele stijl. De kontrasten geven de mu ziek een humoristisch karak ter en lijken vaak als een pa rodie bedoeld. Een kleine be zetting, voor piano, gitaar, bas gitaar en slagwerk houdt het muzikale geheel doorzichtig. Het vocale gedeelte is beperkt tot een aantal liederen, waarin van de zangstem slechts een bescheiden inspanning wordt gevergd. De uitvoering vond ik uitste kend. Het gezelschap akteerde op vlotte wijze en met een hel dere uitspraak, zodat het ove rigens niet te moeilijke Duits zonder meer te volgen was. De veelvuldig voorkomende hu mor was onmiddellijk duide lijk. Ook het vocale gedeelte klonk overtuigend, ook al had in de stemmen wat meer ex pressie kunnen doorklinken. Lof ook voor de combo die in een wat ongebruikelijke sa menstelling een alerte en ho mogene begeleiding leverde. Fraaie decors en kostuums be nadrukten hoe verzorgd de uitvoering was. Een in be scheiden mate opgekomen pu bliek kon genieten van een amusant en optimaal op de planken gebrachte produktie. DIRK VOOREN LEIDEN Een Engels Jeugd-symfonieorkest uit Bexley (Londen) zal van 10 tot 18 april Leiden en om streken bezoeken. Het mu ziekgezelschap geeft tevens een paar concerten. De zeventig leden van het or kest, allen leerlingen van mid delbare scholen in Bexley zul len logeren bij leerlingen van het Bonaventuraeollege in Leiden. Na een ontvangst op het Leidse stadhuis op vrijdag 11 april zal het orkest, dat on der leiding staat van Malcolm Fletcher, een concert geven in gebouw Het Anker in Hazers- woude/Rijndijk. Dat concert begint vrijdagavond om kwart over acht. Nadat het orkest concerten in Den Haag en Haarlem heeft gegeven, volgt op de laatste avond van het verblijf, don derdag 17 april, een uitvoering in de Willibrordus-kerk in Oegstgeest. Ook dat concert begint om kwart over acht. Op het programma staan werken van Mendelssohn, Schubert, Beethoven, Von Gluck en El- gar. De jonge Engelsen krijgen ook de gelegenheid iets te zien van Leiden, Den Haag en Amster dam. Er worden voor hen en kele dagtochten georganiseerd. In het kader van een uitwisse lingsprogramma zullen 75 leerlingen van het Bonaventu raeollege in mei een tegenbe zoek aan Bexley in Londen brengen. Zij zullen logeren in Engelse gezinnen, een dag op Engelse scholen doorbrengen en Londen en Cambridge be zoeken. De leerlingen worden begeleid door vijf docenten Engels. WASSENAAR Binnenkort wordt een be gin gemaakt met de aanleg van een nieuwe algemene begraafplaats aan de Kerkehout in Wassenaar. De gemeenteraad zal hiervoor een krediet van 940.000 gulden worden ge vraagd en 300.000 gulden voor verbouwing van de aula. De Heidemij. die waarschijnlijk bij ondershand- se aanbesteding de opdracht krijgt, heeft een plan ontworpen voor 928 keldergraven in twee lagen, in het totaal 1856 grafruimten. Tweeder de van het kerkhof is, in een afzonderlijk ge heel, bestemd voor de stoffelijke resten van r.k. inwoners. De aanleg zal in twee fasen geschie den omdat dan een aanzienlijke rentebesparing (360.000 gulden) wordt verkregen. In de eerste fase komen 796 grafruimten op het r.k. en 184 op het algemene gedeelte waarmee in de be hoefte van de komende zeven jaar kan worden voorzien. B en w houden, na overleg met de r.k. kerkbesturen, rekening met jaarlijks 30 ruimten op het r.k. deel en 15 op het algemene deel. De jaarlijkse lasten worden geraamd op 230.000 gulden, het tekort op circa 160.000 gul den. In de Wet op de Lijkbezorging staat dat alge mene begraafplaatsen zo moeten worden inge richt dat besturen van kerkgemeenten die geen eigen begraafplaats hebben een afzonderlijk deel moet worden gegeven indien zij dit wen sen. B en W van Wassenaar hebben kontakt opgenomen met de r.k. kerken wetend dat de r.k. begraafplaats aan de Kerkstraat nagenoeg vol is. Grebbeberg Voor de aanleg van de algemene begraafplaats zal de oorlogsbegraafplaats aan de Schouwweg moeten worden ontruimd. De (particuliere) grond heeft de gemeente in 1949 „om niet" in bruikleen gekregen onder voorwaarde dat de bruikleen vijf jaar na het gereedkomen van een algemene begraafplaats zou eindigen. De ge meente zou op eigen kosten moeten overbren gen. De Oorlogsgravenstichting heeft de ge meente laten weten dat zij voorkeur heeft voor een overbrenging van de stoffelijke resten naar de erevelden aan de Grebbeberg en Loenen. De nabestaanden zouden echter een beslissende stem hebben. LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1980 PAGINA 5 'AD/REGIO

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5