Bibliotheek in Alkeburcht barst uit haar voegen Deeltijd-werknemers zijn ook volwaardig Unie van Vrijwilligers verricht in Alphen zwaar maar dankbaar werk Koepel Nederlands Hervormde kerk in erbarmelijke staat fc REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1980 PAGINATE ZUID-HOLLAND HEEFT ENORME ACHTERSTAND AAN OPENBARE LEESZALEN ROELOFARENDSVEEN 'Stichting Bibliotheek Alke- made-Oost', ondergebracht in dorpshuis 'De Alke burcht', heeft te kampen met een ernstig ruimtegebrek. De knellende situatie dreigt zo uit de hand te lopen, dat door het bestuur van de stichting wordt gedacht aan een ledenstop. Boeken kun nen niet meer worden ge plaatst en de service-verle ning loopt zienderogen ach teruit. Daar komt nog bij dat de Verenigde Provincia le Bibliotheekcentrales voor Zuid-Holland (VPBC) in Schiedam, waar 'Alkemade- Oost' onder meer haar boe ken van betrekt, met een ernstig personeelstekort zit. De gevolgen daarvan voor alle bibliotheken in Zuid- Holland blijven niet uit: lange wachttijden voor aan gevraagde boeken en een langzame wissel van de col lectie. „Een onhoudbare toestand" verkondigen allen die met het bibliotheekwezen te maken hebben. Eén van hen die de si tuatie dagelijks aan den lijve ondervind is mevrouw H.M. Bijnsdorp, bestuurslid van 'Al- kemade-Óost'. „Wij zijn nu nog een stichting en het is de bedoeling dat wij een 'echte' o- penbare bibliotheek worden. De VPBC coached ons naar dat doel. In Alkemade moet, als de regels van de wet wor den nageleefd, een openbare bibliotheek komen. Dat heeft als voordeel voor de lezers on der meer dat zij meer boeken mogen meenemen, dat we va ker geopend zijn en dat wij be taalde krachten in dienst kun nen nemen. Maar zeer belang rijk is de realisering van een openbare bibliotheek voor de ruimte. Aan ruimte voor boe- Drukte in de te kleine bibliotheek in De Alkeburcht. ken zou het betekenen dat wij recht hebben op een opper vlakte van rond de zes a ze venhonderd vierkante meter. Dat is wel even iets anders dan de vijftig vierkante meter die wij nu hebben", aldus me vrouw Bijnsdorp. De gemeente staat de laatste jaren zeer welwillend tegeno- een openbare bibliotheek in de eerstkomende twee jaar. Be zuinigingen, geldgebrek, is ook hier de grote boosdoener. En de toekomstverwachting bij 'Alkemade-Oost' voor het als nog in aanmerking komen voor een openbare bibliotheek is somber. de bouw van een biblio- VPBC theek. Plannen voor bouw waren in zeer vergevor derd stadium. CRM heeft ech ter andere plannen. Alkemade staat niet op de nominatie bij CRM voor het realiseren van De heer Goetsch, directeur van het VPBC spreekt even eens van een panieksituatie: „Wij hebben een enorme ach terstand in Zuid-Holland wat openbare bibliotheken betreft. De andere provincies zijn na de Tweede Wereldoorlog veel meer voorgetrokken in het ka der van de ontwikkeling van de werkgelegenheid in die ge bieden. Zuid-Holland is verge ten en het ergste is dat CRM geen enkele signaal geeft, dat er binnen enkele jaren veran dering zal komen en de open bare bibliotheken ook in Zuid- Holland een kans krijgen. In Zuid-Holland hebben wij drie honderdduizend mensen in ze ventig woonkernen, die ver stoken zijn van een openbare bibliotheek. Het personeel bij ons wordt er zenuwachtig van. Het is op het ogenblik zelfs zo dat het personeel de kans niet meer heeft om nieuwe boeken uit de dozen te halen. Perso neel dat wij veel te weinig hebben. Het werk blijft alle maal liggen, het is werkelijk een onhoudbare situatie. Bo vendien mogen wij het tekort aan personeel niet aanvullen. Bij het tot stand komen van de wet op het openbaar biblio theekwerk, kwam onder meer de personeelsformatie naar vo ren. Het aardige is nu dat wij draaien met eenenvijftig pro cent van het ons toegemeten aantal werkkrachten. Helaas mag het tekort niet aangevuld worden. Het enige wat wij nu nog kunnen doen is actie voe ren om CRM te dwingen een signaal te geven dat er hoop is voor de toekomst". Handtekeningen Eén van die acties is 'Voor de Bieb op de Bres anders gaat'ie op de fles' georganiseerd door het personeel van de VPBC. In de bibliotheken liggen lijs ten waar de gebruikers van bi bliotheken hun handtekening op kunnen zetten. Ook bij 'Al kemade-Oost' loopt de actie goed en vele lezers hebben hun handtekening al gezet. Gisteravond bood 'Alkemade- Oost' de laatste mogelijkheid om aan deze actie mee te doen. De toekomst blijft echter onze ker voor de openbare biblio theek in Zuid Holland. En veel, zo niet alles hangt af van het financiële kunnen en de bereidwilligheid bij CRM. 'Alkemade-Oost' ziet voorlopig als oplossing voor de plaatselij ke ruimtenood de intrek in een schoollokaal waar dan bij voorbeeld de jeugdafdeling ge vestigd kan worden. De toren van de Nederlands Hervormde kerk heeft hard een opknapbeurt nodig. Met name de koepel is in een erbarmelijke staat. Con servator Cees Kroon: „De koepel is helemaal verrot. Er moet nu opgeknapt worden wil men later niet voor hogere kosten komen te staan". Het plan voor de restauratie is.er; het geld, dat moet komen van de gemeente aan gezien het de eigenaar Is, echter nog niet. De gemeente Hazerswoude moet waarschijn lijk zelf voor de restauratie opdraaien. Zij heeft onlangs bericht gehad van de provincie dat de subsidiekraan voor het restaureren van monumentale panden (de kerk valt onder Monumentenzorg) nagenoeg dichtgedraaid is. Een algehele restauratie van de toren zou de gemeente op een bedrag van ruim drie ton komen te staan. Een woordvoerder van de gemeente kon dan ook bij benadering niel schatten wanneer er met de restauratie be gonnen zou kunnen worden. De heer Kroon is ondertussen bezig met het optekenen van de geschiedenis van de Ne derlands Hervormde kerk. Volgend jaar komt er een boekje over de kerk op de markt en wordt er een tentoonstelling georganiseerd. ZOUTERWOUDE De be jaarden van Zoeterwoude gaan donderdag 12 juni voor de dertigste maal op reis. Dat het er bij dit zesde lu strum extra gezellig aan toe zal gaan, laat zich nu al aan zien. De richting die gekozen gaat worden is Harderwijk en uit eraard zal ook het traditionele diner weer deel uitmaken van de uitgaansdag voor 65+-ers uit Zoeterwoude-dorp, Vrou- wenweg en Vlietweg. Om een en ander financieel rond te Uitgaansdag Zoeterwoudse ouderen krijgen wordt er deze week een collecte gehouden. De kos ten zullen ongeveer 55 gulden per persoon bedragen, waar van de deelnemers zelf 25 gul den voor hun rekening zullen nemen. De organisatie hoop dan ook dat de 6000 gulden die nog tekort schieten ook di jaar weer vlot door de Zoeter woudse inwoners opgebrach zullen worden. Bejaarden die zich nog nie hebben opgegeven, ook zij die in de loop van 1980 65 jaar worden, of zij die nog niet door de organisatie zijn bena derd en graag mee willen, kunnen zich opgeven bij C. Berg, Noordbuurtseweg 12, tel. 2795 of J. van Leeuwen, Zuid- buurtseweg 44, tel. 1275. Alphense wethouder Haanstra: „ALPHEN AAN DEN RIJN Primair dient een bewustmakingsproces bij werkgevers op gang gebracht te worden. Deze moeten ervan worden doordrongen dat deeltijd-werknemers ook volwaardige werknemers zijn, ook loyaal kunnen zijn, ook ijverig kunnen zijn. Deeltijd werknemers in dienst hebben betekent niet au tomatisch andere delen van de dag in de pro blemen zitten. Daar moet als eerste punt iets aan worden gedaan". Aldus de heer Haanstra, commissielid van de com missie Algemene zaken die gisteravond een verga dering hield waarbij het rapport over Alphense Stille Krachten uitvoerig aan de orde was. Het rap port handelt over werkzoekenden die niet staan ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De grootste groep in deze katagorie -zo blijkt uit het rapport bestaat uit vrouwen in de leeftijds groep van 30 tot 40 jaar. Vrouwen ook, die één of meer kinderen hebben. Opsteller van het rapport, de heer Van der Staar bleek bereid een nadere toe lichting op zijn werk te geven. Een toelichting die op meerdere punten tekort schoot. Zo kon de heer Van der Staar geen antwoorden geven op diverse vragen. Wat wordt als hoofdreden opgegeven waarom men zich niet bij het Arbeidsbureau heeft laten inschrijven? Bevinden zich onder de „Stille Krachten" een groot aantal Zuid-Molukkers? In bepaalde wijken komen, „Stille Krachten" minder voor dan in andere. Is daar iets ovér te zeggen? Vragen waarop de samensteller van het rapport de antwoorden moest schuldig blijven. Wethouder Haanstra kwam hem te hulp en meende dat deze meer gedetailleerde kwesties op dit moment min der van belang waren. Veel vragen aldus Haanstra waren ook met enig denkwerk wel te beantwoorden. Hij doelde hierbij op de aanwezigheid van „Stile Krachten" concentraties. In Ridderveld komt dit natuurlijk meer voor, dan in het oudere deel van Alphen". Dit ligt aan de samenstelling van de bevolking, zo meende de wethouder. Opvallend was de conclusie uit het rapport dat veel werkzoekenden de voor keur gaven aan welzijnswerk. Aan de andere kant voelde men weinig voor vrijwilligerswerk. De heer Van der Staar meende dat hiervan de achtergrond was, dat vrijwilligerswerk niet geheel voor vol wordt aangezien. Uit het rapport kwam duidelijk naar voren dat men betaalde banen zocht, omdat deze „meer aanspraak geven op sociale contacten". Dit verkiest men boven onbetaalde arbeid, dat veelal als onbelangrijk wordt ervaren. Wél blijft de wens om slechts bepaalde dagdelen werkzaam te zijn. Veelal moet dit gezien worden in verband met •de aanwezigheid van (kleine) kinderen. Haanstra uitte zich voorstander om zo snel moge lijk te doen wat voor de hand ligt. Hij wees daarbij vermanend naar de heer Kleingeld (PvdA) die om verder onderzoek verzocht. Haanstra: „Als wij ons teveel gaan verdiepen in detailonderzoek, is de groep werkzoekende vrouwen van 30 tot 40 jaar, straks ver over de 40". Hij verwees naar hoofdpun ten in het nu te voeren beleid. Eerst is daar werk voor nodig. Het bewustzijnsproces bij de potentiële werkgever dient op gang te komen. „Daarnaast hebben wij te maken met werkwilligen die reeds geruime tijd uit het arbeidsproces zijn gehaald. Op leidingen moeten derhalve worden georganiseerd. Verder dient voor kinderopvang te worden ge zorgd en voor doeltreffende Openbaar Vervoer- voorzieningen. Een punt overigens dat de meestj „Stille Krachten" als één der belangrijkste puntei op het verlanglijstje hadden gezet Haanstr meende dat de gemeente als belangrijke werkg< ver daarin een groot aandeel zou kunnen hebben Hij vond aansluiting bij partijgenoot (VVD) commissielid Den Duyn die eveneens aandrong op het bij de kop nemen van het belangrijkste en niet alles tegelijk willen. Wel vond PvdA commissielid Kleingeld steun bij zijn plan om ook ondernemers, instellingen en vakbeweging te betrekken bij het bepalen van een beleidslijn inzake het Stille fe""" Krachtenprobleem. Na fractieberaad zal het rap-1 port opnieuw aan de orde komen. Hierna zal ad-*yf vies worden uitgebracht aan de gemeenteraad. -w Alphense stadsbus toch door Batenstein ALPHEN AAN DEN RIJN De stadsbus zal zich toch een weg banen door het Alphense Batenstein. Dit werd gistera vond bekend tijdens een ver gadering van de Commissie Algemene Zaken. De commis sie had geen enkele moeite met het plan en zal een posi tief advies aan de Alphense gemeenteraad uitbrengen. Vrijwel zeker is daarna de realisering van deze uitbrei ding van het openbaar ver- Zoals bekend stuitte het plan om de bus door Batenstein te voeren op ernstige bezwaren bij bewoners. Angst voor spe lende kinderen was hier net motief. Een delegatie van de verontruste Batensteinbewo- ners bood het college van bur gemeester en wethouders on der andere een aantal handte keningen aan ter ondersteu ning van hun protest. De bus lijn zal in oktober worden ge realiseerd. Overigens werd gisteravond met klem gesteld dat na de beslissing van de raad géén beroep meer moge lijk was. De gemeenteraad heeft in deze kwestie de beslis sende stem. Bij de commissie bestond de indruk dat de be woners van mening zijn dat men beroep kan aantekenen tegen een positieve raadsbe- slissing. KORTWEG HAZERSWOUDE W. van Lent, de full-time kracht van de tafeltennisvereniging Avanti, stopt halverwege dit jaar met zijn werkzaamheden bij de vereniging. Tegen die tijd is het grootste deel van de "reorganisatie" bij Avanti doorgevoerd en kunnen taken als contributies, boekhouding enzovoort weer door de leden zelf worden waargenomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Wat wij in hoofdzaak doen, is de mensen die wegens ziekte, tijdelijk in een ziekenhuis verblij ven, aandacht schenken. Aandacht die men juist tijdens dat gedwongen verblijf zo no dig heeft, en waar het verplegend personeel moet afhaken wegens een overvolle dag taak. Aandacht voor de persoon vooral, maar ook practische hulp wordt verleend zoals vervoer van het ene ziekenhuis naar het andere voor onderzoek, bezigheidsthera pie en zelfs hulp bij het verzorgen van bloe men na een bezoekuur. Aan het woord is Lily Kahn, vice-voorzitster van de Alphense afdeling van de U.V.V. (Unie van Vrijwilligers), een landelijke organisatie die zich bezighoudt met hulp van verpleegden, en acties zoals Tafeltje Dekje, postzegelbeurzen etc. Dit laatste echter vindt niet in Alphen plaats. Men „beperkt" zich uitsluitend tot het geven van aandacht aan bewoners van het ver pleegtehuis Oudshoorn (gedragsgestoorden) en verpleegden in het Alphense ziekenhuis „Rij noord". Ruim twee jaar is de Alphense afdeling aan het werk. Werk dat wordt uitgevoerd door ruim 75 mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers. De komst van de mannen maakte het noodzakelijk om tot naamswijziging van de organisatie over te gaan. Aanvankelijk Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers geheten, heeft men het „Vrouwe lijke" laten vallen nu er acht mannen zich als vrijwilliger hebben aangemeld. De oprichting van de Alphense afdeling geschiedde op aan dringen van de echtgenote van de oud-burge meester van Alphen, mevrouw Gallas. Hoewel zij zelf nimmer een bestuurspost bekleedde, zet te zij (huidige voorzitster) Wil Vos en Lily Kahn er toe aan om de krachten te bundelen. Ook bleek Marijke 't Hoen bereid om zich voor de zieken in te zetten, zodat zij met de twee ge noemde dames het Dagelijks Bestuur vormt van de U.V.V.-afdeling. Waar houdt het U.V.V. zich nu in hoofdzaak mee bezig? Lily Kahn: „Primair willen wij aan dacht schenken aan de bewoners van het ver pleegtehuis en de zieken in Riinoord". Verder zorgen wij er voor dat er vrijwilligers aanwezig zijn om nieuwe patiënten te verwelkomen (zes dagen per week), vijf middagen per week zor gen wij voor ontspanning, elke dag kan men in een door vrijwilligers geleide koffiebar terecht en pogen wij er ook voor te zorgen dat de men- Lily Kahn: „Wij zijn beslist geen verpleeg kundigen". sen op tiid komen voor hun fysiotherapie, be zigheidstherapie en onderzoeken in andere zie kenhuizen. Voorts worden fancy-fairs georga niseerd, brengen wij mensen naar toneelvoor stellingen en hebben wij een Herensociëteit op poten gezet waar mannelijke bewoners van het verpleegtehuis kunnen schaken, kaarten, etc, etc. Tenslotte richten wij ook onze aandacht op de kleinere, maar toch belangrijke zaken." In dit verband noemt mevrouw Kahn het ver zorgen van bloemen na de bezoektijden, het rondbrengen van eten en een soort boodschap pendienst voor kleine dingen, boeken, snoep e.d. Haastig voegt zij er aan toe, dat bloemen verzorgen, eten geven e.d. óók wel zou gebeu ren als de vrijwilligers er niet waren. Afge vraagd mag dan echter worden, wanneer het dan gebeurt. Eten gevenn de bloemen in het water zetten, suggereert op zich al een wat huiselijke sfeer. Zaken waarvoor de verpleeg kundigen in beide ziekenhuizen weinig of geen tijd hebben. Daar komt nog bij dat de vrijwilli gers niet in het steriele wit zijn gekleed. Vooral kinderen schrikken nogal eens voor de witte jas. Nu worden de kinderen opgevangen door „gewone aardige mensen, die ook nog tijd voor hen hebben". Marijke 't Hoen: „Wij'willen zeer beslist niet de plaats innemen van de verpleegkundigen". Wij willen echter dót werk doen waar het zieken huispersoneel normaliter geen tijd voor heeft, en dat toch nodig is in een ziekenhuis". Lily Kahn: „Dat wij voorzien in een behoefte blijkt uit het feit dat de Ziekenhuisdirectie ons zélf gevraagd heeft dit werk op ons te willen ne men". De samenwerking met het verplegend personeel is uitstekend, aldus mevrouw Kahn. „Er bestaat ook bij de vrijwilligers echt het ge voel dat hun werk in de ziekenhuizen op prijs s, meent Marijke 't Hoen. „Patiënten worden in ziekenhuizen ontzettend vroeg gewekt. De tijd tussen dat wekken en het eerste bezoekuur is lang en voor sommige patiënten moeilijk door te komen. Een praatje met de vrijwilligers wordt door de patiënten dan ook steeds op prijs gesteld. Hiervoor zouden de verpleegsters nim mer tijd hebben. Er is al zoveel personeelsge brek onder verplegend personeel. Sommige pa tiënten krijgen nooit bezoek. Een vaste vrijwil liger wordt dan gevraagd als vervanger op te treden voor (ontbrekende) familie. Het maakt de mensen die alleen zijn, weer even gelukkig. Wie zijn nu eigenlijk de vrijwilligers? De men sen melden zich aan, en worden dan aangesteld met een proeftijd van enkele maanden. Ten eerste kan de nieuwe vrijwilliger dan onder gaan dat het werk niet gemakkelijk is. Voorts bestaat er toch ook nog wel een zekere discipli ne. Men moet de taken uitvoeren waarvoor hij of zij zich heeft gemeld. Dit is geen baantje, waarbij je kunt komen of wegblijven als je zin hebt. De mensen rekenen immers op je! Aan de andere kant kunnen wij dan de nieuwe vrijwil liger ook enige tijd observeren. De vrijwilligers moeten de instelling hebben dat dit werk slechts dón goed gedaan kan worden, als dit uit roeping is". Selectie Mevrouw Kahn: „Hoewel we blij zijn met elke vrijwillger, vindt er toch wel enige selectie plaats. Als we naar de reden van aanmelden vragen, krijgen wij toch wel veel te horen dat dit is omdat men iets voor de medemens wil doen. Vrije tijd wil men dan graag ten dienste stellen van de zieke of hulpbehoevende mede mens. Daar zijn we erg gelukkig mee. Bij som mige vrijwilligers werkt onze organisatie naar twee kanten. Sommige vrijwilligers hebben zelf behoefte aan contact en vinden dit bij het vrij willigerswerk". Marijke 't-Hoen: „Soms ontstaat er een band tussen de vrijwilliger en de verpleegde. Veel merken wij dit in het verpleegtehuis Ouds hoorn. Daar de verpleegden daar eigenlijk zeer lang verblijven, groeit er een band. Hiertegen bestaat geen enkel bezwaar. Natuurlijk voelt de vrijwilliger, zeker na een jarenlang contact wél het verlies na het overlijden van „zijn" of „haar" patiënt. Overlijden van patiënten is ove rigens een gebeurtenis die de hele groep zich aantrekt. Bij de maandelijkse vergaderingen worden alle gevallen besproken zodat iedereen zich betrokken voelt bij het heengaan van een patiënt". De vraag of de vrijwilligers zich ook bezighou den met stervensbegeleiding, antwoordt Lily Kahn ontkennend. Dit wordt aan deskundigen overgelaten. Iets dat niet wil zeggen dat ster venden aan hun lot worden overgelaten. Zeker niet: De vrijwilligers worden niet geheel on kundig gehouden. Zo heeft men wel een infor matiecursus gevolgd inzake het begeleiden van stervenden. Ook heeft men een intensief con tact met maatschappelijk werksters. Echter, zorgt men er bewust voor, zich niet te be moeien met werk waarvoor een verregaande deskundigheid vereist is. Lily Kahn en Marijke 't Hoen zijn er dan ook wel eens bang voor dat buitenstaanders menen dat de vrijwilligers in de plaats zijn gekomen voor verplegend personeel. Dit is absoluut niet het geval. Eén en ander wordt duidelijk van el kaar gescheiden. Patiënten bloeien op van de contacten met de vrijwilligers. Nieuwe vrijwil ligers komen uit de patientenkring die tijdens hun ziekenhuisverblijf waardering hebben ge kregen voor dit toch moeilijke maar dankbare werk. Een oudere man van een overleden pa tiënte is nu vrijwilliger en is druk bezig het an deren naar de zin te maken. Daarbij voelt hij zich zélf ook gelukkig. Dót is de taak van de 75 vrijwilligers. Niets meer, en niets minder. Op deze wijze voegt de groep een nieuwe dimensie toe aan het eigen leven, en laat zieken weten dat er ook nog warmte en menselijkheid bestaat in het steeds killer wordende ziekenhuisgebeu- ren- ROBERT J. BLOM Jaap van Leeuwen beste dammer van Zoeterwoude ZOETERWOUDE Jaap van Leeuwen raag zich voor LE|i een jaar Zoeterwouds sterk- ste dammer noemen. Moest ,o J hij bij het schaken Cees Paardekooper net voor laten gaan, nu wist hij Adrie van Diemen, Bart van Diemen, Piet Molenkamp en Thijs v.d. Salm ruim vóór te blij ven. In de acht partijen heeft Van Leeuwen slechts één remise toe moeten staan. Het grote enthousiasme waarmee de laatste maanden het Zoeter wouds dam- en schaaktoernooi afgewerkt heeft er toe geleid ia mgcwcilkl 11CC11 Cl lUC gcieiu ngty dat de organisatoren rond de *uc tafel zijn gaan zitten om het oprichten van een schaakvere niging te bespreken. Er is voorlopig comité gevormd, dat in eerste instantie zal gaan on derzoeken of er voldoende be langstelling is bij de Zoeter woudse bevolking. Inlichtin gen kan men inwinnen bij Jos Versteegen, Zuidbuurtseweg 33, tel. 1493. KORTWEG HAZERSWOUDE Kunste nares Riet Schultheiss expo seert tot en met 23 april kleu- retsen in Centrum "Het An ker" in Hazerswoude. De etsen zijn geïnspireerd op korte a halen Van Franz Kafka. De tentoonstelling is van dag tot en met vrijdag geopend van zeven tot half twaalf vonds, zaterdags van vier zes uur 's middags en van acht tot half twaalf 's avonds, op de zondag is de expositie te be- rinj zichtigen van twaalf tot vijf .pre* uur 's middags en 's avonds wei van zeven tot half twaalf. stral ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen aan den Rijn geeft zaterdagmorgen van tien tot twaalf uur brom fietsers de kans om hun brom mer te laten testen op de "rol- lerbank". Het politiebureau is te vinden aan de Oudhoomse- weg 70.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4