VANOUDS MenuhinBreng de muziek dan maar bi j mensen th uis Gidsen als hulp bij het kopen van een auto de échte zware van de weduwe LEIDSE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1980 PAGINA 9 Voor een paar gulden Iper persoon kunnen ^muziekliefhebbers uit JSederland en België jongemaar goede mu- ici aan huis krijgen Ieethovens Frühlingso- nate. Schuberts grote sonate in Bes, men hoeft er maar om te vragen en het wordt in de huiskamer uitge voerd. Om de kosten hoeft men het niet te jlaten, zoals uit bij gaand verhaal blijkt. Denise Tolkowskl (geheel rechts) met haar musicerende logé's, onder wie Lydia Mord- kovitch viool en dochter llana aan de vleugel. NTWERPEN Yehudi Menuhin hoorde onlangs de /.lacht van de Antwerpse Denise Tolkowski onbewogen aan, toen zij stelde, dat het zo moeilijk was om bij het hedendaagse publiek belangstelling op te wekken voor jong uitvoerend talent, dat zij onder haar hoede heeft ge nomen. Zijn commentaar was: „Beste Denise, het is niet moeilijk. Het is volkomen hopeloos". Waarna het twee tal er het zwijgen toe deed, met volledig begrip voor el- kaars moeilijkheden. Denise Tolkowski leidt het Fonds Alex de Vries, dat dit jaar het 15-jarig bestaan viert. Dit fonds staat jong buitenlands talent vooral bij met het geven van huisvesting. Zij probeert dit talent gelijktij dig aan concerten te helpen, al heeft de hedendaagse mu ziekliefhebber nauwelijks belangstelling voor jong ta lent en zou dit werk, volgens Menuhin, „hopeloos" zijn. De Antwerpse krijgt echter steun van de wereldver maarde violist, die eind mei naar Antwerpen komt om IBelgië en Nederland te interesseren voor zijn project „Live music now!", waarmee Menuhin in Engeland reeds een jaar succes heeft. Dit project werd door Menuhin op gezet onder het motto: „Als de mensen niet naar de mu ziek komen, komt de muziek wel bij de mensen thuis". £n dat blijkt te lukken. In Engeland is „Live music drage van de Belgische staat now!" (LMN) inmiddels een en met giften van de ongeveer begrip geworden. Volgens plan 700 sympathisanten uit alle de- wordt muziek teruggebracht len van de wereld. Denise Tol- naar de huiskamer, in het le ven van mensen van alle leef tijden die, volgens Menuhin, „of te oud, of te jong zijn om concerten te bezoeken, te arm zijn of er te ver vandaan wo nen". De organisatie van Ye hudi Menuhin zorgt ervoor, dat bij particulieren thuis, in ziekenhuizen, gevangenissen, kerken en fabrieken of waar dan ook, jong talent komt mu siceren. Het project van Menu hin blijkt niet alleen in Enge land levensvatbaar te zijn; een medewerker van de violist maakte Frankrijk rijp voor de Franse organisatie van Live Music now!, waarna Neder land en België aan de beurt zijn. Denise Tolkowski: „Ik ben erg blij met de steun van Menu hin; hij heeft een naam, waar men moeilijk omheen kan. Toen hij met Live music now! begon, had ik plannen voor iets dergelijks. We zijn nu in het vijftiende jaar van het Fonds Alex de Vries, dat bui tenlands jong talent wil op vangen. Deze jonge musici ko men uit alle delen van de we reld, vooral uit Rusland. Soms zonder enige persoonlijke be zittingen, zelfs zonder fatsoen lijke tandenborstel. In mijn huis kan ik zes musici tegelijk herbergen, maar ik hoef geen nieuwkomers teleur te stellen. In deze straat en elders in Antwerpen wonen vrienden, die altijd wel een kamer over hebben. Desnoods zonder gas en water, maar in elk geval een plekje waar de nieuwko mer op zichzelf kan leven". Het Fonds Alex de Vries werkt met een bescheiden bij- DIKKEKS De Hengelose machinefabriek G. Dikkers en Co nv heeft het ministerie van economische zaken zes miljoen gulden steun gevraagd om uit de financiële problemen te ko men. Komt het in december vorig jaar al gevraagde krediet in de loop van deze maand niet beschikbaar, dan raakt de continuïteit van Dikkers, waar vijfhonderd mensen werken, in gevaar. Op bankkrediet hoeft de fabriek niet meer te rekenen, want daarvoor is de limiet bereikt. De problemen bij de fabriek zijn volgens de directie een ge volg van de overschakeling van traditionele, eenvoudige en onrendabele produkten op afsluiters van hoge kwaliteit. De positie van de staalgieterij is dit jaar aanzienlijk verbe terd. Maar toch zal het tot 1981 duren voordat er quitte ge speeld kan worden aldus de directie. Het investeringsplan voorziet onder meer in de mo dernisering van het machine park. beurs van new york De Natuurvriend Aquari umvereniging „De Natuur vriend" komt vanavond in ge bouw De Haard aan de Dagu- errestraat bijeen. De heer G.J. 't Hooft houdt een lezing over de inrichting van een speciaai laquarium voor verschillende cichlidensoorten. De bijeen komst begint om acht uur. VETTE KALVEREN BARNEVELO Barneveld - 08/04 Aanvoer 115 stuks, han del kalm. Prijzen In guldens per kg lev. flew.: Kraakactie Rotterdamse vrouwen ROTTERDAM Tien Rot terdamse vrouwen hebben dit paasweekeinde een leeg staand huis aan de Mathe- nesserlaan gekraakt. De alleenstaande vrouwen, die bijna allen kinderen hebben, willen in het pand op experi mentele basis samenwonen. Volgens hun verklaring zijn zij tot de kraak overgegaan nadat de gemeente een toezegging dat zij het voormalige onder komen van het Leger des Heils in Rotterdam zouden mogen bewonen, weer had in getrokken. Beroep tegen trace van Flevospoorweg AMSTERDAM De Zui-, derzeespoorlijn hoeft niet te lopen door het natuurgebied de Oostvaardersplassen in' zuidelijk Flevoland. Dat zeggen de Stichting Na tuur en Milieu en de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Vogels. De beide or ganisaties zullen dan ook in beroep gaan bij de Raad van State tegen de beslissing van minister Tuynman van ver keer en waterstaat om het tra cé door dit natuurgbied goed te keuren. President Sadat in VS WASHINGTON Presi- dent Sadat van Egypte is vannacht aangekomen in de Verenigde Staten, waar hij met president Carter zal spreken over mogelijkheden om de onderhandelingen over de Palestijnse autono mie weer op gang te krijgen. President Sadat werd op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington opgewacht door minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance. Later deze maand komt ook premier Be gin van Israël naar de VS om met president Carter te onder la Tidelen. kowski: „Het is opvallend, dat de Nederlandse belangstelling zo matig is, met misschien niet meer dan tien van de zeven honderd begunstigers. Ik be grijp het niet helemaal, want Nederland heeft toch zo veel goede orkesten en steeds volle zalen. De Nederlander is als publiek fantastisch. Maar mis schien is hij wat minder te porren voor financiële steun". De komst van Yehudi Menu hin zou daarin verandering kunnen brengen. De violist 'is in mei in België ter gelegen heid van het Concours Elisa beth, waarvan hij jurylid is. Menuhin is bovendien erelid van het Fonds Alex de Vries en hij zal niet nalaten propa ganda te maken voor zowel dit fonds als voor zijn eigen project Music live now! De be langen zijn immers gelijkge richt. Honderden jonge musici wis ten in de afgelopen veertien jaren het huis van Denise Tol kowski aan de St.Vicentius- straat 11 in Antwerpen, tele foon (031) 39 22 16 te vinden. Maar voor Denise is het steeds moeilijker geworden deze mu sici aan werk te helpen. „Mis schien lukt het met Menuhin beter. Hij heeft persoonlijk ge speeld voor het personeel van de Pernod-fabriek in Frank rijk. En hij zorgde er ook voor, dat de eigenaar van een nieuw huis muziekstudenten vroeg te komen spelen. Dat huis moest feestelijk worden ingewijd en er stond een piano. Die eige naar durfde per gast honderd Belgische francs te vragen en er kwamen zo'n honderd man bezoekers. Dit betekende, dat de musici tienduizend francs konden verdelen. Zolang het Fonds Alex de Vries en Live music now! financieel rond kunnen komen, gaan alle in komsten naar de muziekstu denten". De activiteiten van Yehudi Menuhin en Denis Tolkowski komen twee doelgroepen ten goede. Wanneer de gang van zaken functioneert zoals in de bedoeling ligt, kan jong talent uitvoeringen geven en kunnen groepen muziekliefhebbers le vende muziek horen: gewoon een trio of een vioolsonate van Beethoven door beroepsmusici, pal voor hun neus in de huis kamer. Denise Tolkowski: „Niemand denkt eraan, dat dit kan. Voor een particulier is het vrijwel onbetaalbaar, om een beroeps musicus thuis te ontvangen voor een recital. Maar wie een piano in huis heeft en Beetho- vens Frühlingssonate wil ho ren, gevolgd door de Kreuzer- sonate, gespeeld door een Rus- sisch-Israëlisch duo, afgestu deerd aan het conservatorium en in bezit van prijzen, hoeft maar te bellen of te schrijven. Graag wel een week of drie,- vier van te voren. En heeft men geen piano, dan zorgen zowel het Fonds Alex de Vries als Live music now! voor een clavecymbel of een harp. Bo vendien zijn meer samenstel lingen mogelijk; beide organi saties kunnen zangers en in strumentalisten leveren van zeer hoog niveau. Over het ho norarium valt te praten; richt lijn is echter dat een musicus van het Fonds 200 gulden moet kunnen krijgen en de reiskosten. Wanneer in die huiskamer twintig liefhebbers zijn verzameld, betaalt men per man niet meer dan een paar gulden en ze hebben een geweldige uitvoering. En dat was dan precies de bedoeling van het Fonds Alex de Vries en Menuhin: iedereen blij en tevreden. Naast de twee handzame boekjes Kies uw auto (KNAC-Elsevier) en Auto gids (Prisma) en de groter uitgevallen nieuweling Autopraktijk met tests van Ted Sluymer, zijn er weer twee autoboeken ver schenen die gegadigden zo nodig willen helpen hun keus te bepalen. Allereerst Auto '80, een uit gave van Wereld op Wielen- Ton Thies Productions, sa mengesteld door Fred van der Vlugt. Het is geen testal bum: men vindt er een over zicht in van 275 auto's die in ons land verkrijgbaar zijn. Zoals gebruikelijk op elke pagina een goede foto van de auto en daaronder in duide lijk leesbare letters (want het is geen pocketuitgave) gegevens over motor, onder stel, transmissie, maten en gewichten, interieur en pres taties. Achterin een kost prijscalculatie met een ver- duideljkend voorbeeld, de prijzen van alle modellen en voorin een toelichting op de technische gegevens. Auto '80 is vorig jaar voor het eerst uitgekomen en volgens de uitgever zijn er toen 22.000 van verkocht. De prijs is alleszins redelijk: 9,75. De tweede gids op ons bu reau beleeft reeds zijn elfde uitgave. Het is Autotest, een dik boekwerk waarin 1500 automodellen vermeld zijn (ook buggys en bestelwa gens) en waarin ook tests voorkomen. Dat zijn er vele tientallen waarbij vrij uit voerig wordt ingegaan op de rijkwaliteiten, de vormge ving en de inrichting van het interieur. Hoewel het daarbij vaak om persoonlijke indrukken gaat kan de aspi rant-koper er toch een aar dige leidraad aan hebben bij zijn keuze. Verder in dit boek prijslijst, brandstofver bruik volgens de ECE-norm die in Duitsland wordt ge bruikt, belastingtabel, tech nische verklaringen, kente- kenlijst, gemiddelde prijzen voor verzekeringen en een aantal lezenswaardige arti kelen over auto's of onder delen. Autotest '80 is zonder twijfel de meest uitgebreide van het vijftal dat wedit iaar tot nu toe onder ogen kregen. De uitgever is Klu- .wer, Deventer. TALBOT Op alle nieuwe modellen van Talbot en Tal- bot-Matra modellen wordt nu een garantie tegen corro sie van de carrosserie gege ven gedurende zes jaar. De garantie is overdraagbaar, en niet afhankelijk van de kilometerstand. Wèl moet de eigenaar elk jaar zijn wagen voor een één uur durende inspectie bij een service punt afleveren. Daarmee schaart Talbot zich in de (nog kleine) rij van fabri kanten die soortgelijke ga ranties hebben. ANTI-IJSDEK Nouve auté (voor zover we kunnen nagaan) van belang: een anti-ijsdek voor achter- en voorruit van de auto bij vorst. Nu wordt er gewerkt met dekens, kranten of kar ton maar het Vematex-ijs- dek is van kunststof dat met zuignappen wordt bevestigd, in strenge vorst soepel blijft en opgevouwen in een doos in de bagageruimte kan wor den bewaard. Het ei van Co lumbus dus. Adviesprijs 25 per set (Imp.Service Best bv, Industrieweg 187 te Best, te lefoon 04998-4110). AUTO PILOT Er is nu ook voor inbouw een boord computer op de markt. Merk Auto Pilot, Amerikaans fa brikaat. Hij heeft 39 druk- toetsfuncties en verschaft gegevens over benzinever bruik, aantal nog te rijden kilometers op de bechikbare benzine en andere informa tie. Tevens is een snelheid sautomaat ingebouwd die de geprogrammeerde snelheid handhaaft. De computer kan (nog) alleen worden aange sloten op carburatie-motor met open cardanas of open wielaandrijfassen. Prijs on geveer 1000 plus 40 extra voor auto's met voorwie laandrijving. Inbouw kost ongeveer 250 (Imp. Rosier Rosam bv, Textielweg 20, Amersfoort, tel. 033-30324). SECURIFLEX De eerste 'splintervrije voorruit, zegt Staalglas van de nieuwe Se- curiflex. Een gelaagde ruit uiteraard maar met nog een glasheldere kunsttoffolie er tussen. (Regenbeemd 8, Bre da, telefoon 076-879234). De smaak van Zware Van Nel Ie herken je altijd. Dat komt door de speciale handverbouwde tabak. Natuurlijk uit Kentucky. Het unieke gebied voor mooie donkere tabakken. De Zware wordt door Van Nelle met alle zorg omringd. En dat proef je. Zo smaakt er maar één!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9