'DUIZENDEN CUBANEN ZOEKEN ASIEL OP AMBASSADETERREIN VAN PERU Salvadoraanse boeren dè slachtoffers van het aanhoudend geweld Voedseltekort dreigt in Zimbabwe Hoteleiland „Ibsen" door poot gezakt Conflict Iran-Irak om strategische positie in Perzische Golf ^Russische generaals in Afghanistan omgekomen Londen bereid om landbouwslag te leveren IEDEREEN IS BANG M TE PRATEN" ^BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1980 PAGINA 7 li se meei festilIAVANA De Cubaanse autoriteiten .oophebben zich gisteren bereid verklaard ongeveer tienduizend landgenoten i dedie zich op het drieduizend vierkante roe- uur ter grote terrein van de ambassade van iziekPeru in Havana verzameld hebben, van Ezra levensmiddelen en drinkwater te voor- esta-zien. Het Cubaanse Rode Kruis heeft in de onmiddellijke nabijheid van de am bassade toiletten en wasgelegenheden op gericht. jlnmiddels heeft Peru het hoge commissa riaat voor de vluchtelingen en het corps di plomatique in Havana officieel verzocht om bijstand voor de duizenden en nog eens dui zenden Cubanen, die tijdens de paasdagen het terrein van de ambassade hebben over stroomd. Ongeveer vierduizend met levens middelen bepakte uitgeweken Cubanen ver zamelden zich maandag in Miami bij een Spaanstalig radiostadion en verklaarden daar hun steun voor en hun solidariteit met de asiel zoekenden in Havana. Nadat de Cubaanse regering vrijdag de be waking bij de Peruaanse ambassade had te ruggetrokken begon een ware invasie van mensen die zeiden het land uit te willen. Onder hen waren volledige gezinnen. Zondag verzekerde de regering van Fidel Castro dat allen die bij de ambassade asiel hadden gezocht vrij waren het land te ver laten. Wie achteraf toch op Cuba wilde blij ven kon straffeloos naar huis terugkeren. Die mededeling had tot gevolg dat talrijke Cubanen, kennelijk vrezend dat de regering zich zou bedenken, naar de ambassade van Peru stroomden om zich te voegen bij hen die kennelijk al het besluit .genomen hadden niet langer op Cuba te blijven. Aangezien er geen bewaking meer was, konden zij zonder veel moeite het ambassadeterrein betreden door over een niet al te hoog hek te klim-" men. Voordat zij haar bewaking bij de ambassade had teruggetrokken, had de Cubaanse rege ring Peru en Venezuela ervan beschuldigd 'anti-socialistische krachten' op het eiland te helpen. In de afgelopen weken en maanden hadden verscheidene malen Cubanen met geweld geprobeerd zich toegang tot de am bassades van die landen te verschaffen, en kele malen met succes. De druppel die de emmer deed overlopen, kwam kennelijk vorige week dinsdag toen. verscheidene Cubanen met een busje de af rastering voor de ambassade van Peru door braken en daarbij ook gebruik van vuurwa pens zouden hebben gemaakt. Een Cubaan se politieman werd daarbij gedood. De Cubaanse autoriteiten noemden de asiel zoekers in een communiqué 'gewone misda digers en asociale elementen', die langs lega le weg geen toegang tot andere landen kon den krijgen. Geestelijken op bezoek Vier Amerikaanse geestelijken die ter gelegenheid van het Paasweekeinde de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade bezochten, konden meedelen dat de vijftig mannen het goed maken en dat zij humaan wor den behandeld. Volgens de geestelijken hebben de meeste gijzelaars begrip gekregen voor de zaak van het Iraanse volk en die van de Islamitisch», studenten. Over politieke za ken mocht echter niet worden gerept. Dit was een van de voorwaarden die de Iraanse autoriteiten aan het bezoek hadden gesteld. SALISBURY - Zimbabwe krijgt nog deze maand te maken met een tekort aan mais. De bezorgdheid over de Voedselvoorziening in de toekomst wordt steeds groter. Dit hebben amb tenaren van het Zuidafrikaanse mi nisterie van landbouw verklaard. Volgens David Spain, voorzitter van de CFU, een Zuidafrikaanse boeren bond, heeft Zuid-Afrika halverwege deze maand geen mais meer over dat haar Zimbabwe kan worden getrans- Ceerd. Mais van de jongste oogst t pas eind mei ter beschikking. De Zuidafrikaanse bond CFU verte genwoordigt 5200 blanke boeren, die bet merendeel van de maisleverin- gen verzorgen. Zimbabwe heeft de afgelopen maand voor het eerst sinds 1965 mais inge voerd uit Zuid-Afrika. Het tekort aan mais is een gevolg van grote droogte en een verkleining van de maisgronden. Volgens Spain kan Zimbabwe alleen maar een goede positie innemen als het in staat is zelf in de behoefte aan voed sel te voorzien. De regering kan subsi kwijt. De regering beseft goed dat een 180.000 waren. Dit jaar ziet er bijzonder prijsverhoging van levensmiddelen of slecht uit, doordat het seizoen voor ae grondstoffen een politiek gevaar in- tweede achtereenvolgende maal droog houdt, zo verklaarde Spain. Hij zei ver der dat de Zimbabwese boeren het be spottelijk vinden als Zimbabwe Zuid- is geweest. De opbrengst bedraagt op het ogenblik slechts eenderde van die van 1979. Al vijftien jaar heeft Zimbab- afrikaanse mais blijft invoeren voor 125 voldoende witte mais, het volks Zimbabwese dollar per ton, terwijl zij voedsel, geteeld. De opbrengst was zelf 80 dollar per ton krijgen. o Veel boeren in Zimbabwe zijn overge- die verstrekken, of aan de consument schakeld van mais op katoen en sojabo- ruim voldoende om ook naar Zaire te kunnen exporteren. Gele mais werd wel ingevoerd, maar in vrij kleine hoe- 4 vveelheden. Dit werd gebruikt als vee- of aan de producent. Ook kan het land nen, wat veel meer oplevert. De oorlog voer, de veestapel in Zimbabwe is maar mais invoeren voor een prijs die hoger die zeven jaar heeft geduurd, is de klein. Volgens Spain ziet het er ook is dan wat de boeren in Zimbabwe krij- landbouw evenmin ten goede gekomen. naar uit dat er te weinig tarwe wordt gen. Op deze manier raakt Zimbabwe In 1972 besloeg het maisareaal 300.000 geoogst, doordat de boeren meer winst- echter kostbare buitenlandse valuta's hectare, terwijl het er in 1978 nog maar gevende gewassen zijn gaan telen. Print Char les van En geland raak- Xte bij een polowed- strijd in >n, Palm Beach in, (Florida, VS) an zo uitgeput, is- dat hij enige n- tijd gewoon en van de kaart de-wat. De 31- erfge-, ïl- naam van de OSLO-LONDEN Een twee de ongeluk met een „hotelei- lad" waarbij echter geen do den of gewonden zijn geval len, heeft de twijfel aan de veiligheid van dergelijke in stallaties sterk doen toene men. Op eerste paasdag maak te de „Henrik Ibsen" plotse ling in de monding van de ha ven van Stavanger twintig graden slagzij. Dat gebeurde toen juist met de modernste apparatuur alle onderdelen van het platform werden on derzocht om de eventuele aan wijzingen te krijgen over de oorzaak van de ramp met het drijvende hotel „Alexander Kielland" die op 27 maart aan 123 mensen het leven heeft ge kost Tijdens de inspectie zakte on verwacht een van de vijf po ten dertien meter weg, ver moedelijk als gevolg van een niet gesloten ventiel. Tegelijk viel de stroom uit. Binnen tien minuten hing het eiland zo scheef, dat de 57 op varenden, onder wie acht functionarissen van de verze keringsmaatschappij „Norske "Veritas", in de reddingsboten gingen. Daarbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Gisteren probeerden technici de „Henrik Ibsen" weer te sta biliseren. Daarvoor moest ech ter de stroomvoorziening wor den hersteld om de pompen te kunnen laten werken. Het gebeuren met het drijven de hotel veroorzaakte veel op winding in Noorwegen. Dit voorval en het ongeluk met de „Alexander Kielland" leidden ertoe dat een grootscheeps on derzoek wordt ingesteld naar de veiligheid van de olieboor eilanden in het Britse deel van de Noordzee die van dezelfde constructie zijn als de twee Noorse platforms. Het gaat om drie vijfpotige eilanden die in opdracht van de Britse minis ter voor energie, David Ho well, zeer nauwkeurig worden onderzocht, vooral wat betreft de poten en de constructie waarop het dek rust. De berging van de „Alexander Kielland", die aanvankelijk in het paasweekeinde zou begin nen, heeft vertraging opgelo pen. Het uitstel houdt o.a. ver band met de weersomstandig heden die niet gunstig zijn. Als het werk eenmaal begonnen is, zal het waarschijnlijk viif dagen duren voordat de instal latie een fjord ten noorden van Stavanger zal zijn binnenge sleept. Het transport moet via diep water gebeuren, omdat anders het gevaar bestaat dat olie- en gasleidingen worden vernield. Bovendien wordt een sleepnet gebruikt om eventu eel stoffelijke resten op te van gen van slachtoffers, die zich nog in het hotelplatform be vinden. Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De betrekkingen tussen Iran en Irak zijn sinds vorig jaar in Iran Khomeiny aan de macht kwam, snel verslechterd. Er bestaan al jaren lang een aantal niet geregelde territoriale kwesties tussen beide landen. Het voornaamste geschilpunt vormen drie strategisch gelegen eilandjes in de Perzische Golf, Aboe Moesa, Bani Toenb en Toenb Boezoerg. Ze werden in november 1971 door troepen van de ex-sjah bezet Irak meent blijkbaar dat, nu Iran in nerlijk sterk verdeeld is en het internationaal aan reputatie heeft ingeboet het moment gekomen is zich opnieuw mees ter te maken van deze eilandjes. Het conflict smeulde al enige tijd rond beschuldigingen over en weer over gewapen de acties in de grensstreek. Het bewind in Irak zou de Koer dische opstandelingen overvloedig steunen en voortdurend aanvallen ondernemen op de olieinstallaties in het zuiden van het land. Indien het inderdaad tot een gewapend treffen komt, is Iran veruit in de zwakste positie. Irak heeft onder president Saddam Hoessein waarschijnlijk de modernste en sterkste militaire ma chinerie van het hele Midden-Oosten. Het bezit een leger van 190.000 man, met zijn luchtmacht en marine samen 220.000 man alsmede een luchtmacht die goed op peil is gehouden met be hulp van Sowjetrussisch materieel. De strijdkrachten van Iran zijn daarentegen sinds Khomeiny aan de macht kwam sterk in gevechtskracht achteruit gegaan. Onder het bewind van de sjah had men Iran 415.000 man gere gelde troepen. Westerse militaire experts zeggen dat vermoede lijk zestig procent van het Iraanse leger is gedeserteerd, nadat de executiepelotons van de revolutionairen onder de militaire top stevig huis hadden gehouden. Bovendien heeft het leger een schreeuwend gebrek aan reserve-onderdelen. Langs hun bergachtige grens zijn Iran en Irak de afgelopen maanden voortdurend met elkaar slaags geraakt. De moeilijkhe den werden vorige week nog vergroot door een serie bomaan slagen in Irak waarbij vier doden en verscheidene gewonden vielen. Volgens Bagdad waren deze aanslagen het werk van Iraanse terroristen. Het conflict is inmiddels snel geëscaleerd met de jongste eis van Irak in het weekeinde dat de drie voor malige Iraakse eilanden in de Perzische Golf aan Irak moeten worden teruggegeven. De Iraanse minister Ghotzbadeh heeft echter al te kennen gegeven dat Iran „geen centimeter" van zijn grondgebied zal prijsgeven. Het door zijn poot gezakte hoteleiiand „Henrik Ibsen" in de haven van Stavanger. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIEIII1MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII een groot aantal manschappen van het Afghaanse legér zijn omgeko men. Over verliezen aan de kant van de islamitische verzetsstrijders werd niet gesproken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het be richt ontkend van het Russische persagentschap Novosti, als zouden, de VS de Afghaanse guerrillastrij ders van „chemische wapens" voor zien. „De Amerikaanse regering heeft geen chemische wapens of stoffen verstrekt aan een van de partijen die bij het conflict betrok ken zijn", zo verklaarde een woord- Pakistaanse radio gisteren be kendgemaakt. Volgens een radiostation in New Delhi voerden Afghaanse verzets strijders een overval uit op een luchtmachtbasis in Koenar. Behalve de twee generaals en de drie Af- ghaanse opperofficieren zouden nog voerder van het departement. ISLAMABAD Twee Russische generaals en drie Afghaanse op- jerofficieren zijn vorige week om Ihet leven gekomen, toen hun heli kopter in de Oostafghaanse pro vincie Koenar door Afghaanse Inohammedaanse verzetsstrijders rerd neergeschoten. Dit heeft de uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. LONDEN Londen zal in de landbouwslag gaan, als Parijs, dat niet alleen boter op zijn hoofd heeft in de „schapevlees- kwestie", maar ook in die van de boterberg in Europa, werkelijk heeft besloten de grootste land bouwproducent in Europa te moe ten worden. De Britse minister van landbouw Peter Walker, die zondag met deze woorden in een interview fel van leer trok tegen Frankrijk, kondigde tevens aan dat de Britse regering voornemens is „in de komende we ken" met passende stimulerende maatregelen ten behoeve van de Britse boeren te komen om op de Franse ambities te reageren. In het interview in de Sunday Ti mes beschuldigde Walker de Franse regering en de Franse media ervan de Franse boeren en de Fransen niet de waarheid te hebben verteld over de „schapevleesoorlog" en de kwestie van de Europese boterberg. „De Franse president Giscard d'Es- taing heeft nooit openbaar ver klaard, dat, toen hij minister van fi nanciën was en ik minister van handel en industrie, wij beiden het langlopende zogenaamde Gatt-ak- koord van de internationale over eenkomst inzake tarieven en handel hebben ondertekend krachtens het welk het Nieuw-Zeeland is toege staan onbeperkte hoeveelheden schapevlees aan de EEG te leveren, op voorwaarde dat er een heffing zou gelden van twintig procent op zijn uitvoer", zo zegt minister Wal ker in het interview. Het Britse be leid terzake van dit vlees is er vol gens de minister niet op gericht de Franse producenten uit te sluiten. Amerika heeft 6,4 miljoen werklozen WASHINGTON Het aan tal werklozen in de Verenig de Staten heeft in maart 6,4 miljoen bedragen, of 6,2 pro cent van de beroepsbevol king. Deze cijfers zijn afkomstig van het Amerikaanse ministerie van werkgelegenheid en ge corrigeerd voor het seizoen. Het werkloosheidspercentage onder de mannen steeg tot 4,9 procent, het hoogste percenta ge sinds oktober 1977. Carter en Reagan winnen in Louisiana NEW ORLEANS Carter en Ronald Reagan hebben de za terdag gehouden voorverkie zingen in de Amerikaanse staat Louisiana voor de nomi natie van de Democratische respectievelijk Republikeinse presidentskandidaat in de VS gewonnen. Toen zondagochtend vroeg de eerste uitslagen bekend wer den bleek al duidelijk, dat zij een ruime voorsprong op hun naaste rivalen, namelijk Ed ward Kennedy en George Bush, hadden genomen. Storingen door zonnevlekken verwacht BOCHUM De sterrenwacht te Bochum heeft de laatste da gen het ontstaan van een zeer grote groep zonnevlekken waargenomen. De groep is meer dan 300.000 km lang en bestaat uit vier grote en talrij ke kleinere vlekken die elk toch nog groter dan de aarde zijn. De groep beweegt zich in de richting van het midden van de zonneschijf, dat ongeveer op 8 of 9 april zal worden be reikt. Er moet rekening mee gehouden worden dat de stra ling van dit actieve centrum deze week storingen zal ver oorzaken in het radioverkeer en noorderlicht en meteorolo gische veranderingen zal ver oorzaken. Surinaamse staatskas „geplunderd" PARAMARIBO Bij een onderzoek van de nationale militaire raad (NMR) naar frauduleuze handelingen bij het Surinaamse ministerie van Openbare Werken en Verkeer, heeft de NMR ge constateerd dat de staatskas de afgelopen jaren voor mil joenen is geplunderd. Dit heeft het raadslid Ramon Abrahams zaterdag tijdens een persconferentie verklaard. „Het onderzoek bij openbare werken begint een sneeuwba leffect te krijgen", aldus Abra hams, die eraan toevoegde dat de corruptie die op het minis terie is geconstateerd, „slechts een topje van de ijsberg is". Vijftien personen zijn aange houden. Ruim miljoen voor postzegel van één cent NEW YORK Voor één postzegel van „een cent" hit 1856 uit het toen nog Britse Guyana is op een veiling in New York 1,7 miljoen gulden betaald. In 1970 bracht het enige bekende exemplaar van deze zegel ook al een record- prijs in de wereld van de fila telie op, namelijk ruim 500.000 gulden. Gewonden bij onlusten in Engeland SCARBOROUGH Bij on geregeldheden tussen elkaar bestrijdende jeugdbendes zijn zondagavond in de En gelse plaats Scarborough 20 jongeren gewond. Volgens de politie begonnen de gewelddadigheden om on geveer 23.00 uur toen de cafe's dichtgingen. Tegen midder nacht was de situatie weer rus tig, aldus de politie. Het me rendeel van de gewonden was tussen de 17 en 19 jaar. AGUILARES Haar gezicht krijgt een gri- mas en haar stem breekt, wanneer zuster Mar- icia vertelt hoeveel mensen in en om de stad uilares zijn vermoord door leden van de Sal- doraanse Nationale Garde en rechtse terreur- fewegingen. „Vier zijn er opgehangen in Gua- sabo, acht doodgeschoten in Los Mangos, vier n El Paisal, dertien in El Trapiche, vijf in Mi- llabela, vier hier in Aguilares, en ook nog dat meisje van negen jaar en twee verpleegsters." ..Van 15 januari tot 20 februari zijn er honderd j' mensen vermoord, althans waarvan we het we kten. ledereen is bang om te praten, zelfs tegen ons. We weten dus niet alles", aldus de 38-jarige Salvadoraanse non, die al twee jaar in het ge- "1 van Aguilares werkt. Ofschoon er dagelijks uit heel El Salvador berich ten komen over geweld tegen boeren, lijkt het in Aguilares, zo'n dertig kilometer ten noorden van San Salvador, wel het ergste. Van de ongeveer 600 boeren die in de eerste 55 dagen van dit jaar slachtoffer werden van politiek geweld, kwamen er zo'n 150 uit Aguilares of omgeving, zo werd door een kerkelijke beweging voor de mensen rechten gezegd. De meeste slachtoffers waren onschuldige boeren, slechts enkelen waren lid van rechtse of linkse ter reurbewegingen. Aan de linkerzijde zijn er de marxistisch-leninistische bewegingen,, die de boe ren van Aguilares, die nog geen drie gulden per dag verdienen met het kappen van suikerriet, pro-^ beren te organiseren. Aan de andere kant zijn er de Nationale Garde en de leden van „Orden", een rechtse para-militaire organisatie, die door de vroegere president van El Salvador, Carlos Rome ro, in 1976 in het leven werd geroepen om de orde op het platteland te handhaven. Nadat de regering van Romero in oktober van het vorig jaar omver werd geworpen, werd de organisatie verboden, maar haar leden zijn nog steeds aktief. De nachtelijke- aanvallen en hinderlagen hebben Alguilares bijna geruïneerd. De kramen op de markt, waar eens honderden boeren uit de omge ving kwamen, zijn gesloten, het kerkbezoek is in een jaar teruggelopen van 600 tot 20 mensen. De boeren op het centrale plein, waar nauwelijks een schaduwplekje te vinden is, vermijden angstvallig zelfs maar met een verslaggever te worden gezien. „De straten zijn 's nachts verlaten en we horen dan veel schoten en", zo zegt zuster Marcia tijdens het gesprek in de kerk van Aguilares, „de volgende dag vinden we de lijken". „Iedere keer wanneer de Nationale Garde hier komt, rennen de boeren weg. Niet omdat ze iets verkeerds gedaan hebben, maar omdat ze bang zijn te worden vermoord. De leden van de Nationale Garde schieten dan op hen omdat ze weglopen". „De gardisten verkrachten de jonge meisjes en stelen al het geld, dat ze bij deze arme mensen kunnen vinden. Soms schieten ze het vee dood en nemen het graan mee. 's Nachts ko men mannen met kappen over hun hoofden en machinegeweren in hun handen de huizen binnen op zoek naar mensen, die de boeren organiseren. De meeste van hen slapen echter niet in hun eigen huis", aldus zuster Marcia. ,,De kerk had hier een kliniek. Twee weken gele den kwamen mannen met kappen over hun hoofd binnen en kidnapten de verpleegster en haar nichtje. De volgende nacht werden hun lichamen geyonden, verkracht en de handen afgehakt." „Daarom", zo zet zuster Marcia haar betoog voort, „hebben de boeren geen vertrouwen in de agrari sche hervormingen. Hoe kunnen ze de Nationale Garde, die op de hervormingen toezicht houdt ver trouwen, wanneer die hun zonen en broers doods chiet?"

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7