Country-festival met verrassingen Flying Wilma" bij Kaapstad verwacht Haasnoot gekwalificeerd voor HK e BROEKEN IN DE HOOFDROL Vader Drees vertelt over Koningin Beatrix'i Paul Verhoeven kan aan zi jn Geuzen 99beginnen Lang weekend nieuwe muzie in nieuw conservatorium Het country-festival van de Engele impresario Mervyn Conn in Rotterdam-Ahoy is ook voor het derde achter eenvolgende jaar een succes geworden. Zo'n slordige veertien uur countrymuziek, doorspekt met veelal blue- grass- blues- en rock and roll klanken, werd aan het veelal in stijl aangeklede en in totaal negenduizend kop pen tellende publiek voorge schoteld. Met wisseld ent- housiastme zagen zij de ster ren recht in het gezicht. Een scala van artiesten als Emmylou Harris, The Bel lamy Brothers, Bobby Bare, Charley Pride, Roy Acuff, Brenda Lee en Charlie Rich stonden garant voor een wervelend spektakel. Desondanks toch wat verras singen. De ontdekking van het festival is ongetwijfeld Joe Sun, die voor het eerst op de Nederlandse Bühne verscheen. Het publiek reageerde niet overmatig enthousiast, maar het feit dat zij in het program ma tussen twee gevestigde sterren als de Bellamy Bro thers en Emmylóu Harris za ten is daar waarschijnlijk de bet aan geweest. De muziek van Joe Sun is anders dan de traditionele country. Zelf noemt hij het dan ook „Blues- country", wat neerkomt op het wat rauwere werk. „Wij zijn erg tevreden met de respons van het Nederlandse publiek. De mensen kennen ons hele maal niet, dus kan je niet veel verwachten. Wij brengen nu eenmaal een ander type country-muziek. Veel ook logisch dat hij het publiek boeide met medleys van oude treinliedjes, waarbij hij levens echt de stoomfluit imiteerde. Ondanks overdonderend suc- cert in de Doelen in Rotter dam door organisatorische problemen geen toegift geven. Gisteravond was hij weer het haasje. Ondanks kreten om meer ging het feest voor Wil lie niet door. Het tijdsschema- schema was onverbiddelijk. Emmylou Harris Joe Sun (rechts) kan met zijn blues-country als de ontdekking van het derde country-festival wor den gezien. Willie. „Mijn vader was een een professionele hobo. Ik ben bijna tussen de rails ter wereld gekomen, en heb zelf ook veel zonder te betalen met treinen gereisd", aldus de als vage bond verklede ster. Het is dan hebben ons afgeraden een ei gen lijn te volgen, maar daar slaan wij geen acht op", aldus de rijzende ster aan het firma ment. Bekend is dat de bezoe kers van een country-festival in Zweden, bij het horen Joe Een andere verrassing bleek de gestalte van een als Ameri kaanse clandestiene treinreizi ger (hobo) geklede Boxcar ehil nylou Harris was, zoals ge- nlijk, een waar hoogte punt. Was zij in het program ma van de zondag op niet meer dan veertig minuten „begroot", zij had er schijnbaar zo'n zin in, dat het uur bijna werd volgemaakt. Daarvoor was het al Roy Acuff geweest die met zijn traditionele country het publiek tot in de staat van uitzinnigheid wist te brengen. Brenda Lee bracht het publiek gisteren al op een vroeg uur in alle staten. Het 1.61 meter lan ge stuk vocaal dynamiet liet zich weer eens van haar beste zijde zien met een medley van country en rock en rollnum- mers zoals „Fox on the run" en „All alone am I". Een staande ovatie viel haar dan ook ten deel. Het sluitstuk van het festival bestond uit het wat zoetere countrywerk van Charley Pride, Bobby Bare, Jeanne Pruett en Charlie Rich. De laatse maakte een wat matte en ongeïnteresseer de indruk, maar kon gezien het applaus bij zijn fans klaar blijkelijk geen kwaad doen. KOOS WOLTJES DEN HAAG Sinds een jaar of twaalf, dertien pleegt het Koninklijk Conservatori um in de maanden mei en november voor zijn studenten en andere belangstellenden series concerten te organiseren waarop nieu we en oudere werken van de compositie-af deling worden uitgevoerd te midden van ak- tuele manifestaties van muziektheater, film, poëzie, enzovoort. Nu het instituut over een nieuw gebouw en meer mogelijkheden be schikt, wil men aan de nieuwe muziek op gezette tijden lange weekends wijden en daarbij behalve eigen studenten ook gasten en gastensembles betrekken. Voor het eerst zal zo'n lang weekend plaatsheb ben op vrijdag 9 mei (avond), zaterdag 10 mei (ochtend, middag en avond) en zondag 11 mei (ochtend en middag). Heel interessant is dat de Vlaamse pionier Karei Goeyvaerts (die met zijn scheppend werk was opgehouden omdat er geen belangstelling voor leek te bestaan, maar die enkele jaren geleden door een aanvrage van het Haagse conservatorium opnieuw is gaan componeren) komt praten over zijn allervroeg ste en zijn nieuwste werken. Carl Stone zal het hebben over de jongste ontwikkelingen in de elektronische muziek in Californië. Met zijn eigen conservatorium-ensemble komt Reinbert de Leeuw met werk van onder ande ren Peter Schat. Pianodocent Geoffrey Madge zal een anderhalf uur durende cyclus van 32 pianostukken en 4 etudes voor piano van de in 1949 op 45-jarige leeftijd gestorven Griekse avant-gardist Nikos Skalkottas uitvoeren. Het Amsterdamse Asko-ensemble komt met een pianoconcert van Madge zelf en met werken van Robert Nasveld, Guus Janssen en Klas Torstensson. Uitgenodig zijn het Hoketus-en- semble, het Delta-ensemble en het orkest De Volharding om de nieuwste aanwinsten van hun repertoire te presenteren. Hetzelfde geldt voor de Black Earth Percussion Group uit Cin cinnati. Mischa Mengelberg echter is nu juist gevraagd reprises te geven van enkele van zijn oudere werken. Natuurlijk worden er voorts nieuwe elektronische stukken ten gehore ge bracht. Nieuwe werken zijn geprogrammeerd van Peterjan Wagemans, Jos Post, Gene Carl, Amilcar Vasques Dias, Cornelis de Bondt, War ner van Es, Huib Emmer, Jan Rispens, Huub de Vriend, Paul de Roo en andere vertegen woor. digers van de jongste generatie. Festival-manifestaties Het Holland Festival gaat al in juni aanstaande van het nieuwe conservatorium gebruik maj ken. Zo zal het Concertgebouworkest er „Pli s Ion Pli" van Boulez uitvoeren. Een of i concerten worden gewijd aan de onlangs leden componist Rudolf Escher. Ook het festij val-optreden van Hoketus en van Ton Ko man met zijn nieuwe ensemble in eer van Handel vinden in het gebouw i Juliana van Stolberglaan plaats en dan i lijk het experimentele programma van muziek'Pen van de roemruchte Amerikaanse dichter Ezrileve Pound. Bij elkaar zo'n zeven, acht manifesto ties. de Na het Holland Festival geeft de opera-afdelini van het conservatorium zelf nog acte de prt sence met onder meer een groot fragment „Ariadne auf Naxos" van Richard Strauss. er deze zomer veel in het conservatorium ka| gebeuren, lijkt nog niet zo waarschijnlijk r wel hebben het Nederlands Danstheater en het Nederlands Kamerorkest al te kennen ge] geven dat zij er bij wijze van proef uitvoeringef willen geven. Veel amateurkoren die op zoek zijn i middelgrote zaal en daarom aan de Nieuw Kerk te weinig en aan de PWA-zaal Congresgebouw te veel hebben, overwegei[j eveneens hun jaarlijkse uitvoeringen i conservatorium te verplaatsen, zeker als blijk! dat de akoéstiek er gunstig is. Aanvankelij was de nagalmtijd in de Arnold Schönberg; (voor concerten) te kort omdat de baksten» wanden te veel geluid absorbeerden, die wanden met een preparaat zijn bestreket schijnt de berekende nagalmtijd van 1,9 te zijij bereikt en voldoet de akoestiek in deze blijkbaar evenzeer als die in de Kees t enzaal (de theaterzaal). Met dat al zal toch proi fondervindelijk moeten worden vastgestelïl welk ensemble er wel en welk er minder goer tot zijn recht komt, mede omdat de verhoudira tussen de omvangrijke podia en de relatief kiel toeschouwersruimten heel ongebruikelijk 1 i zowel voor- als nadelen kan hebben. De broek speelt een grote rol in de lentemode. Komt u maar 'ns kijken in onze grote kollektie broeken. Met eindeloze kombinaties m talbze variaties. Bijvoorbeeld: Links: Canvas werkmanssalo- pette. In wit/cyclaam/paars/ aqua en zwart, pa Alt. 36 t/m42. JA* Boothals streep T-shirt. 100% Katoen. In wit/zwart, wit/ cyclaam, wit/blue en ap wit/paars. Mt. S, M, L. AJ' Midden: Katoenen blue denim pantalon. Met ritsen op de achterzak. 7A Mt.34 t/m 42./Y." Hawaï shirt van viscose. In blue, lila en groen. aa Mt.S,M,L. ZX' Rechts: Crêpe blouse zonder mouw. In een prachtige kleuren- kombinatie aqua/rose/F/ft lila. Mt. 36 t/m 44. jX" Linnen stretch pantalon. In ecru, lila en marine. Mt. 38 t/m 46. KAAPSTAD In Kaap stad wacht men op het pas seren van de eerste deelne mer aan de NedLloyd Spece rijenrace. Het moet volgens de berekeningen de Flying Wilma van Gerard Dijkstra zijn. Het zal vandaag wel licht het geval zijn, maar de schepen zitten in een wind stil gebied en schieten niet erg hard op. Een dag na de Flying Wilma wordt Gauloi- ses 3 verwacht en weer twee dagen later De Batavier. Deze jachten zullen echter niet stoppen in Kaapstad. De eerste deelnemers aan de stop-divisie worden 11 april verwacht, maar de situatie is niet hele maal overzichtelijk, omdat de Prodent van Dirk Nauta al tien dagen niets van zich heeft laten horen. De zendappara tuur is waarschijnlijk defect. De deelnemers aan de non stop-divisie zullen alleen even wat post van boord zetten. Overigens moet de Batavier met aan boord de Nederlandse emigranten Maasakkers wel stoppen. Men zit, zoals bekend, met een zeezieke Terese Lam bert aan boord, het enige vrouwelijke bemanningslid. Ook een andere opvarende moet van boord wegens een sterfgeval in de familie. Voor de Batavier betekent het een nog lagere klassering. Vrijdag worden de andere deelnemers verwacht. De strijd gaat tussen de Prodent van Dirk Nauta, Gipsy Moth van Peter Hambly, de Lexing ton van Adriaan van Stolk en de Kaleo uit Singapore. Ewald Nijenhof wordt met zijn Vetus pas over veertien dagen ver wacht in Kaapstad. Het klein ste schip- van het deelnemers veld kampte met moeilijkhe den. Veenendaal Nadat vorige week al drie Leid* se zwemmers zich voor de NK hadden gekwa lificeerd, was het nu Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) die zich in ieder geval één start verzekerde. De veertienjarige Leidonaar kwam tot een uitstekende 2.53.2 op de 200-school. De één jaar oudere clubgenoot van Haasnoot: Hans Lalau, haalde het net niet. Met een overi gens zeker niet slechte 2.51.2, bleef hij juist 0.2 seconde boven de voor zijn leeftijd gel dende limiet. De overige Leidse deelnemers kwamen bij deze limiet-wedstrijden lang niet ver genoeg. Edward Maasdijk (Zijl/LGB) kwam tot 2.02.4 op de 200- vrij heren. Een nummer waarop overigens alleen Fred Eefting zich kwalificeerde. Ook Marc van Belkum kon zijn beste 25-meterbadtiJd, de vori ge week gezwommen 1.08, bij lange na niet be naderen in het Veenendaalse 50-meterbassin. BIJ de jongens onder 16 Jaar noteerde hij 1.13.4. Afgelopen week is de officiële eindstand van de verenigingscompetitie bekend geworden. Zoals verwacht hebben alle Leidse deelnemers zich in hun klasse gehandhaafd. In de B-afdeling pro moveerde de Edese vereniging Polar Bears. Zo wel bij de dames als bij de heren werd men op permachtig kampioen. Polar Bears komt vol gend seizoen uit in de (hoogste) A-afdeling. De Zijl/LGB-herenploeg slaagde er niet in de vorig jaar verloren gegane A-afdelingsplaats terug te verdienen. Men eindigde wel in de kop van het klassement (8-ste). De Zijl/LGB-dames eindig den, eveneens in de B-afdeling, in de staart- groep (22-ste) zonder overigens in degradatie moeilijkheden te zijn geweest. De LZ'86 heren handhaafden zich in de C-afdeling. De Leide- naars eindigden met een 18-de plaats In de middenmoot. Kampioen in deze afdeling werd de Waterkip. „Beatrix, onze jonge koningin", uitgave van Zomer en Keu- ning te Ede, prijs 13.90. Pril les Onder de vele Juliana-Beatrix-uitgaven die thans verschijnen. Pil zal het foto-album „Beatrix onze jonge koningin" wel opvallen, (Ffi voornamelijk omdat deze uitgebreide beeld-reportage van! ZO Beatrix' levensverhaal ingeleid wordt door Willem Drees, minis-ldil ter van Staat. „Vader Drees", zoals hij door ontelbare Nederlan-i tijd ders genoemd wordt, kijkt terug op haar jeugd, het volwassen var worden en de voorbereiding tot haar taak: het dragen van dejWt kroon. Door zijn directe contacten met het Koninklijk huis heeft^jarl hij een stuk van haar leven meegemaakt en maar weinigen zul- len in staat zijn om dit zó te benaderen dat men kan zeggen: „2i zal de juiste weg wel vinden". En dat dit in ons democratisch» systeem geen gemakkelijke weg is, begrijpt wel iedereen. Maai vader Drees hoopt evenwel dat zij het toch niet al te moeilijk zall krijgen..... L Vorstelijke personen genieten de eer dat hun biografie al tijdens dia hun leven geschreven wordt en de auteur Drees houdt er reke» in ning mee, dat de tijdgenoten (dat zijn wij) zijn regels kunnen jBai chequen. Hij heeft zich slechts één maal vergist: Beatrix Claus zijn op 10 maart '66 niet in de Nieuwe Kerk maar in Westerkerk van Amsterdam getrouwd. Interessant is wat hij over dat huwelijk en zijn rol daarbij, meedeelt. De 114 foto's, waarvan velen in echt natuurlijke kleuren, wer-j den veraardigd of zijn beschikbaar gesteld door Prins Bernhard t- uei mil l prominente Nederlande fotografen. JDe Nederlandse filmregis seur Paul Verhoeven juist terug uit Amerika en nog worstelend met de zomertijd kan een van zijn lang ge koesterde wensen „De geu zen" beginnen. Twee maat schappijen zijn geïnteres seerd in het thema en bereid de voorbereidingen alvast te financieren. „Bevalt het sce nario dat ik met Gerard Soe- teman schrijf ze, dan kan ik verder gaan. Die Amerika nen hadden nog de meeste moeite met het feit dat de geschiedenis in de vijftiende eeuw speelt, toen zij nog niet bestonden. Ze boden me een aantal andere scripts aan, zoals een piratenfilm. Maar ik dacht dat ons plan beter was." De opnamen voor „De geuzen" zouden op lokatie moeten plaats vinden, dus in het noor den van Nederland, in de om- teving van Emden en in chotland. Misschien ook nog wel in Frankrijk. „Het wordt- dus een Europese productie. Hoewel ik ook graag wel eens in Hollywood zou willen 1 ken" zegt Verhoeven. „Ik heb. me overigens nooit volledig!)9 gerealiseerd, dat „Soldaat vanL- Oranje" zo'n indruk in Ameri-(f ka maakt. De film wordt door p een betrekkelijk kleine maat schappij met vijftien copieën uitgebracht, die van stad tot stad reizen. Daardoor komt de-U, reactie misschien wat lang--Jm zaam op gang, maar dat vindij, ik niet erg, zo lang men maaijL positief reageert. Het is tens-X2 lotte wat, een Nederlands ge-jfo sproken film met Engelse on-: 53 dertitels. Ik heb deze kanski, echt aan „Soldaat" te danken." jïa De Celebrated Ratcliffe Stoutband uit Engeland treedt 01 zondagavond 13 april op in De Dansende Beer, Westduinweg 231^ Scheveningen. Op het programma staan ballads en Engelse countrydansen, gespeeld op o.a. viool, bouzouki, accordeon e taar. KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1980 PAGINA

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6