Plannen voor gezondheids- en jeugdcentrum in Noorden Gemeneweg centraal op tentoonstelling in Hazerswoudse oudheidkamer Noordwijkse ambtenaren zijn er als de kippen bij Geslaagd paasiunapark Engels koor te gast bij Vox Laeta Enkele duizenden Leidenaars hebben zich ondanks het in de daarvoor bestemde autootjes, angstig snel rond- matige paasweer naar hartelust uitgeleefd op het paas- draaien in het reuzenrad en meer van dergelijke kermi- lunapark, dat op het terrein van de Groenoordhal werd sattracties had het lunapark te bieden, gehouden. Sidderen in het spookhuis, roekeloos botsen Variatie ensemble in Soefi-tempel KATWIJK In de Soefi-tempel in Katwijk aan Zee treedt donderdag: 10 april op het Va riatie ensemble, bestaande uit twee klarinet tisten, een pianist en een slagwerker. Het ensemble komt uit België. De klarinettisten Guy van der Borght en Mar cel Hanssens, pianist Carl Verbraecken en slag werker Marcel van der Borght brengen werken van Brahms, Beethoven, Telemann, Katcha- toerjan, Bach en Rameau. Het concert wordt gegeven onder auspiciën van K&O en begint om kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O en het Katwijkse VVV kantoor. HAZERSWOÜDE Cees Kroon (34) tracht elk jaar met de expositie in de oud heidkamer aan de Dorpsstraat te Hazerswoude in te spelen op de actualiteit. Een maand of wat geleden ging de ama teur-historicus ervan uit dat de reconstructie van het kruis punt Dorpss traat-Gemeneweg op zaterdag 12 april, datum dat de oudheidkamer voor het publiek weer wordt openge steld, een feit zou zijn. Helaas, Provinciale Waterstaat heeft de plannen om de werkzaam heden in maart jongstleden te beginnen niet kunnen verwe zenlijken. Want de procedures tot onteigening van een aan tal percelen grond, benodigd voor de reconstructie, duren almaar voort. En het is nog maar de vraag of nog dit jaar zal worden gestart met de ver betering van het kruispunt Desondanks gaat de tentoon stelling over de Gemeneweg, de enige verbindingsweg van het dorp naar de Rijndijk en andersom, door. Elke zaterdag tussen twee en vijf uurt kan men in het mini- museum kennis nemen van de tentoonstelling „Van Hazers- wouderwech tot Gemeneweg". Dit is trouwens ook de titel van een boekwerkje, dat, ge schreven door Cees Kroon, in de oudheidkamer verkrijgbaar is voor vijf gulden. De oudste vermelding van een weg tussen Hazerswoude-dorp en -Rijndijk dateert van 14 april 1469: in een akte van de Haserswoudewech, gelegen tussen het dorp en de Oude Rijn. Over de Gemene(dus al- gemene)weg is voor het eerst sprake in een stuk waarin ge wag wordt gemaakt van de Gemenewegse Polder, ge noemd naar de in dit gebied gelegen Gemenewech (stich tingsdatum van de polder: 25 februari 1570). Over de begintijd van deze enige weg voor wagenvervoer tussen dorp en Rijndijk wordt men uitgebreid geïnformeerd op de expositie en in het door Kroon geschreven, gestencilde en gebonden boekwerkje van twintig pagina's. Evenals over de tol op de driesprong Geme- neweg-Rijndijk, die al aan het einde van de vijftiende eeuw geld in het laatje bracht. De tol, die op 1 mei 1932 officieel werd opgeheven in aanwezig heid van onder anderen bur gemeester J. van der Meulen, de nog in leven zijnde ge meentesecretaris, B. den Bra ver, de eveneens van zijn pen sioen genietende ambtenaar, W. Kuiper, de tolgaarder Piet Plomp en zijn zus, tevens me dewerkster aan de tol, Mas. Kroon laat het publiek ook nog eens kennis nemen van welke moeilijkheden moesten worden overwonnen bij de aanleg van de nieuwe Geme neweg, die, dwars door het dorp heen, aansloot op de Pro vinciale Weg. De steden Lei- De Gemeneweg ter hoogte van de gemeentewerf In 1910. Op de achtergrond de Gemene wegsebrug met rechts de gasfitterswoning en het politiebureau. den en Rotterdam bij voor beeld werden hierdoor gemak kelijker bereikbaar. Maar het had voor een aantal huiseige naren aan de Rijndijk en in de Dorpsstraat tot gevolg dat hun bezit werd gesloopt. Toen op 1 juli 1935 de Gemenewegse Brug kon worden geopend, be tekende dit voor het dorp een, zoals de oudheidkamerconser vator noemt, „verlossing uit haar eeuwenlange isolement". Uiteraard staat de jongste ge schiedenis van weg en kruis punt te Hazerswoude-dorp eveneens in de schijnwerpers van tentoonstelling en boekje. De bezetting van het kruis punt, bij voorbeeld, op 29 juni 1970 door ouders van de schoolgaande jeugd: een pro test tegen het uitblijven van maatregelen om de gevaren van het intensieve verkeer te lijf te gaan. Intussen is er het een en ander ten goede veran derd ter plaatse (de ingebruik neming van het voetgangers- en wielrijderstunneltje onder de Provinciale Weg, bij voor beeld). Desondanks wacht Ha zerswoude-dorp op de recon structie. Het kruispunt zal over een lengte van ongeveer honderd vijftig meter worden verbreed. Voor acht panden nabij het kruispunt Dorpsstraat-Geme- neweg betekent dit sloop. Er komen twee opstelvakken op de Gemeneweg in noordelijke richting en drie voor dat in zuidelijke kant. Een verkeers lichteninstallatie gaat het ver keer meer aan banden leggen. Naast de thans bestaande Ge menewegse Brug zal een nieu we betonnen oeververbinding worden gerealiseerd. Wat dit betreft herhaalt de geschiede nis zich, want voor 1935 lag uitgerekend hier de brug in de (nu) Oude Gemeneweg. Breed te van de nieuwe brug: vijf meter, met een aansluiting op de Burgemeester Warnaarka- de. Wat tot gevolg heet dat het thans gebruikte weggedeelte van deze kade naar de Geme neweg langs de gemeentewerf voor het verkeer zal worden afgesloten. Wanneer het werk zal worden aangepakt? Hét miljoenen-: werk kan, gezien de verkeer sintensiteit ter plaatse, eigen lijk geen dag uitstel meer lij den. Afwerking van de ontei geningsprocedures staat reali satie (nog) in de weg. Oud heidkamerconservator Cees Kroon, al achttien jaar actief als Hazerswoudse historicus bij uitstek, heeft niet afgewacht. Hij heeft een knap overzicht, in expositie en in boekje, tot stand gebracht dat het bekij ken en het lezen meer dan waard is. Forse boete DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 18- jarige inwoner van Alphen aan den Rijn is door de Haagse politierechter ver oordeeld tot driehonderd gulden boete en voorwaarde lijk een week gevangenis straf. De man stond terecht omdat hij vernielingen had aangericht. „Ik kreeg zomaar zin om die boel in elkaar te rammelen", aldus de verklaring van de Alphenaar. Het betrof onder meer een aantal bloembakken in de Manderslootstraat. De vernielingen werden gepleegd na een gezellig zondagavondje waarin de drank een niet on belangrijke rol speelde. De of ficier eiste een boete van drie honderd gulden, maar hij waarschuwde de Alphenaar dat wanneer deze zijn neigin- fen in het vervolg niet zdu unnen onderdrukken, hij on herroepelijk gevangenisstraf zou eisen. Hammen gestolen RIJNSBURG Dieven heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag zes hammen en enige apparatuur ontvreemd uit de koelcel van een slager aan de Vliet. De totaal waar de van de buit bedraagt on geveer duizend gulden. De dieven drongen de slagerij binnen door het forceren van de achterdeur. Eerder die nacht hadden dieven ingebro ken bij een slagerij aan de Oegstgeesterweg. Hier wordt echter niets vermist aangezien het de inbrekers blijkbaar niet lukte de koelcel open te bre ken. Prijswinnaars sporttoernooi AARLANDERVEEN Marcel Verheul, Marco Vink en Jan Vink hebben in de verschillende onderdelen het achtste TaTeTaVo-toer- nooi gewonnen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst reik te de voorzitter van de sport vereniging, de heer C. van Egmond, onlangs de prijzen uit. Door de voorzitter werden de heren Bertus Boekhout en Henk Haring geprezen voor het enthousiasme, waarmee zij het toernooi in goede banen hebben geleid. De tweede prijswinnaars in de verschil lende categorieën zijn: Leon van Veen, Paula Verbey en Tom van Veen. Ruim 280 deelnemers 3 Molencross AARLANDERVEEN De heer Van Santen uit Rotter dam heeft de zestiende 3-Mo- lencross gewonnen. Dit evenement dat de KPJ Aar- landerveen jaarlijks organi seert, trok 286 deelnemers en deelneemsters. Vorig jaar deden er 350 lopers en loop sters mee. De overige uitslagen: 2 km jongens: 1. Nico Kerkvliet (Roelofarendsveen), 2. Michel Verstegen (Hazerswoude), 3. Tonny Verkade (Alphen aan den Rijn). 2 km meisjes: 1. Laura Bosman (Alphen aan den Rijn), 2. Manon Bijtjes (Amsterdam), 3. Willeke van Kreuningen (Leidschendam); 5 km dames: 1. Plonie Sche- ringa (Beverwijk), 2. Anja van Kreuningen (Leidschendam), 3. Lia van der Jagt (Ter Aar). 9 km heren: 1. Martin van der Hoorn (Ter Aar), 2. M. Spruit (Cabauw) 3. Adri Hartveld (Nieuwveen). Halve marathon: 2. Snayer (Vlaardingen) 3. Koster (Huizen). De prijzen voor de eerst aankomende KPJ-er (ster) gingen naar Tonnie Koot (5 km dames) en Wim Ubink (9 km heren). NOORDWIJK - Noordwijk kan bogen op een unicum in het bestuurlijk gebeuren. De afde ling welzijnszorg van de secretarie beheert na melijk een toom hennen en een haan. Zoals bekend zijn de ambtenaren van deze afde ling sedert enige tijd ondergebracht in het dok tershuis aan de Voorstraat. Achter het markante pand ligt een tuin, omgeven door een eeuwenoude stenen muur, die kloosterlijk aandoet. Een stukje romantiek, dat vroeger sprankelde van leven, om dat de dokter niet alleen vlijtig tuinierde, maar er ook vogels en pluimvee op na hield. Na het ver trek van de familie was het met kwinkeleren en hanengekraai gebeurd en viel er een akelige stilte in de gaarde naast het postkantoor. Slechts de lege ren herinnerde aan de levendigheid van het ver leden. Het verval irriteerde de ambtenaren van sport en cultuur, die vanuit hun kantoor op de tuin kijken. Om te beginnen moesten er weer kip pen in de ren, vonden zij. Daarvoor gingen ze de boer op en thans scharrelen in het hok weer vijf hennen en een haan rona. De dieren zijn al even plichtsgetrouw als hun bazen en juist op de dag r Pasen legde e de hennen het eerste „Men zal nu wel zeggen, dat de haan met z'n ge- kraai de ambtenaren wakker houdt", aldus Hoe- venaars, die uit eigen ren een stel krielhoenders afstond. Zijn veronderstelling is niet waarschijn lijk. Veeleer kan men van sport en cultuur zeg gen, dat zij er als de kippen bij zijn als in hun oranche iets te bereiken valt. Nu de levende have weer, zeer duidelijk, aanwe zig is, zal ook de tuin onder handen genomen wor den. Het is doodzonde, dat zo'n markant stukje Noordwijk er zo verfomfaaid bij ligt. Een opknap beurt kan er nog best af, want voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat welzijnszorg naar het raadhuis gaat verhuizen. REGIO Kruisvereniging en jeugdbeweging onder een dak LEIDSE COURANT Neushoorn- vogel Jeremias in gebouw Nabij NOORDEN Het is nog dubieus of de plannen voor een nieuw te bou wen gecombineerd gezondheidscen trum en jeugdgebouw in het bestem mingsplan Prolkade-West gereali seerd kunnen worden. Diverse amb telijke instanties, die zich bezighou den met het goedkeuren van het tot nog toe gemaakte schetsplan moeten nog reageren. Het is de vraag of de overheid het plan in deze tijd van bezuinigingen zal goedkeuren of dat zij zal adviseren: Wacht maar tot de rentevoet daalt, dan kunnen we ver der kijken. Zowel de kruisvereniging als de jeugd beweging zijn hard aan een nieuw on derkomen toe. De kruisvereniging doet haar werk al heel wat jaren in een be nedenwoning aan het Vlietpark en schreeuwt om meer ruimte. In de bene denwoning oefent ook een tandarts zijn praktijk uit. De ruimte is te klein. „Als hij zich omdraait, trekt hij al bijna een kies". De ruimte is verder niet geschikt voor diverse onderzoeken, waaronder het baarmoederhalskankeronderzoek. De behoefte aan een nieuw gezond heidscentrum (en tevens gemeen schapsgebouw) noopte de gemeente Nieuwkoop de in het bestemmingsplan Prolkade-West gelegen bouwblok „O- penbare en bijzondere doeleinden" aan de Anemonenstraat aan te wijzen als toekomstige huisvesting voor de kruis vereniging. De gemeente zag een combinatie met de jeugdbeweging, die ook hard aan verandering toe was, wel zitten. Zij heeft toen kontakt opgenomen met de jeugdbeweging. Deze is vanaf 1970 in een oude keet achter de RK kerk ge huisvest. De jeugdbeweging, voor ie dereen in de leeftijd van 8 tot 25 jaar (onder andere kabouters, welpen, zee verkenners, jongérenkontakt, jongeren koor) onderneemt al 10 jaar lang acties, om zich betere huisvesting te verschaf fen. Ze beschikt inmiddels financieel al over 100.000 gulden, waarvan 60.000 gulden bijeen is gebracht door het hou den van veilingen door het veilingco mité Noorden. De gemeente heeft een subsidie van 125.000 toegezegd. Beide verenigingen, alsook de. gemeen te, zijn zeer enthousiast over de nieuwe plannen. Alhoewel beide verenigingen onder één dak zullen worden gehuis vest, zullen zij strikt gescheiden blijven, daar zij met hun doeleinden niet op el kaar aansluiten. De voorlopige schetsplannen, ontwor pen door architect S. Pietersen uit Noorden, zien er fraai uit. Met de aan nemer Vink en Veenman is men wat de financiële kant betreft al rond. Over de aankoop van het stuk grond is men momenteel aan het onderhandelen met de gemeente. Het wachten is op de goedkeuring. Dan kan er onmiddellijk gestart worden met de bouw van dit nieuwe centrum, waar de bewoners al lange tijd reikhal zend naar uitzien. Mochten de plannen niet doorgaan, dan zal in ieder geval voor de jeugdbeweging een ander nieuwbouwvoorstel worden gedaan. "Jeremias Grootneus", een muzikaal toneelstuk voor de jeugd, wordt za terdag 12 april opgevoerd In zaal "Nabij" aan het Lauraplein in Alphen aan den Rijn. De voorstelling begint 's middags om half drie en de toegangsprijs is vijf gulden. Het toneelge- beuren is voornamelijk be doeld voor kinderen in de leeftijd van vier tot dertien jaar maar ouders zijn na tuurlijk ook welkom. DINSDAG 8 APRIL 1980 PAGINA 4 Noordwijkse cafés mogen uur later dicht NOORDWIJK De café's, bar-dancings en dergelijke horecabedrijven in de bad plaats zullen in de periode i 15 september tot 31 maart tot 's nachts één uur open mogen blijven. Deze re-, geling geldt als proef. Tot nog toe was het sluitings tijdstip gesteld op twaalf uur, behalve in het weekein? de, dan mocht men tot één uur open blijven. De Noordwijkse Onderne mersvereniging had zich met veel verder strekkender verzoek tot de gemeenteraad gericht. Zij wilden eigenlijk de gehele sluitingsregeling naar de prullebak verwijzen. Laat de zaken open, zolang ze zelf willen, vonden de onderne- :s, dan stappen de bezoe kers meer gespreid op en wordt de overlast door massaal vertrek minder. De VVD voel er voor om aan deze wens tot op zekere hoogte tegemoet te kómen maar het CDA en de linkse fracties wilden van een ongebreidelde openstelling niet weten. ROELOFARENDSVEEN Het Veense koor Vox Laeta krijgt morgen bezoek van het Engelse koor The Micklegate Singers uit York. Ging Vox Laeta vorig jaar voor het eerst op toernee overzee naar de Engelse plaats York, dit jaar is het de beurt aan het Yorkse koor onder leiding van Dennis Freeborn om enige concerten in het buitenland te geven. Na enkele dagen in Duitsland te hebben vertoefd, komen The Micklegate Singers morgenmiddag in Roelofarendsveen aan, waar zij tot zaterdagmiddag zullen blijven. Het Engel se koor werkt een vol programma af. Morgenavond zullen The Micklegate Singers een concert geven in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur 19a te Leiden, vanaf kwart over acht. Donderdagavond zullen zij wederom te beluis teren zijn, maar dan in de rk kerk St. Petrus Banden te Roelofa rendsveen, eveneens vanaf kwart over acht. Toegangsprijs voor deze concerten is vijf gulden. Voor 65-plussers en scholieren: drie gulden. Donderdag gaan de Engelsen op eigen gelegenheid Amsterdam verkennen, op vrijdag zijn zij weer echt te gast bij Vox Laeta. Dan wacht hen allereerst op de vroege ochtend een rondleiding in het veilinggebouw van Roelofarendsveen, waarna zij vervol gens al fietsend zullen worden geleid naar de Moppemolen aan de Hanepoel. 's Middags worden The Micklegate Singers getrak teerd op een rondvaard van ongeveer vier uur over de Holland se plassen en wateren. Deze dag zal worden besloten met een ge zellige avond in het clubgebouw van jachthaven de Noorder- hem. Daar zullen The Micklegate Singers en de leden van Vox Laeta beurtelings hun zangkunst voor elkaar ten gehore bren gen. tooi Hoorzitting woonwagen- lokaties in Voorschoten P™ om VOORSCHOTEN De ge- meente Voorschoten houdt morgen twee hoorzittingen over de toekomstige woon- re( wagenlokaties in de gemeen- te. Het is de bedoeling op De deze bijeenkomsten de be- stat- volking nader te informeren _cho over de stand van zaken rond de drie in te richten r~" kampjes. JJpj Het gemeentebestuur van r Voorschoten heeft drie moge- A lijke lokaties om een woonwa genkampje te realiseren aan- gewezen. Dat zijn een terrein- g. tje aan de Veurseweg, een ter- g rein achter restaurant Alle- g*.® mansgeest en een terrein bij E de Noord-Hofland brug. De r.. hoorzitting over het terrein P™ aan de Veurseweg vindt plaats p in 'De Werf' aan de School- straat 2en begint om half acht. De hoorzitting over de andere Ef twee lokaties wordt gehouden r in de aula van de scholenge- t° meenschap in Noord Hofland f en begint om kwart over ne- i gen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4