Boet van Duimen maakt reclame Debutant Cor Euser succesvol in oude kampioenswagen Ron van Spanji slaagt glansrijk! SPORTTRIBLHME Motorrosszege voor Groeneveld GMSWMT JR. BREEKT BEEN VAN SENIOR NTTB wil meer macht in Europese Unie Jill Hammersley stopt LEIDSE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1980 PAGINA HENGELO Reclame voor de baas en voor de motorsport. Boet van Duimen bewees die twee diensten gistermiddag tijdens de internationale wegraces in het Gelderse Hengelo. Die seizoenope ning in ons land werd in de 500 cc-klasse door Yamaha-troef Van Dui men gewonnen en daar waren zowel de motor- sportfans als de brood heren van Boet zeer ge lukkig mee. De fans immers dienden het voor hun dure entreegeld zon der de andere Nederlandse toppers Wil Hartog en Jack Middelburg te doen. De eerste verkoos het zonnige en royale re Frankrijk en de tweede be schikte in zijn herstellende been over slechts 40 procent van de normale spierkracht. Te weinig om serieus en zonder gevaren mee te doen, oordeel de de medische commissie van motorsportbond KNMV. En wie kan ze daar ongelijk in geven. Jack Middelburg, van de eer ste emoties verlost, beaamde dat ook. Het driegevecht Van Dulmen- Hartog-Middelburg moest dit keer dus uitblijven en zal pas over twee weken in Zandvoort tijdens kampioens-wegraces te bewonderen zijn. Boet moest ditmaal in z'n eentje de show maken en bewes voor de 20.000 bezoekers, dat hij daar toe in staat is. Gezegd dient te worden, dat hij daarbij de me dewerking kreeg van de Nieuwzeelander John Woodley. Deze coureur, bezig aan zijn come-back na een blessurevol racejaar, kon gisteren in de twee manches Boet akelig goed partij geven. Daarvoor had Woodley echter wel de helpende hand van de mecha nische sporing nodig. In de eerste manche namelijk liep Boet op zijn Yamaha TZ- 500 onweerstaanbaar uit, slechts tijdelijk weerstaan door de met zijn gloednieuwe Suzu ki scherp sturende Willem Zoet. Toen deze echter in de uiterst moeilijke haakse bocht voor start en finish van de ma chine dook, leek de eerste manchezege voor Boet van Duimen een formaliteit. Boet Rob Punt was weinig gelukkig. Vlak vóór Dick Alblas rijdend ging de coureur onderuit, waardoor Alblas der de werd. kreeg echter een vijftal ronden voor het eind overbrengings problemen en toen kon Wood ley, die op de tweede plaats af wachtte, plotseling het heft in handen nemen en met maar liefst 9,6 seconden verschil winnen. Boet's wraak diende zoet te zijn. Voor de tweede manche had de Ammerzoder zijn ma chine weer in optimale conditie gebracht en kon hij stevig gaan uithalen. Woodley kon aanvankelkijk geforceerd vol gen, maar moest in de slotfase toezien hoe de fanatiek sturen de Van Duimen naar maar liefst 19 seconden voorsprong uitliep, waarmee de eerste zege van Van Dulman in Yama ha-dienst een feit was. Boet was daar zeer tevreden over. Hetzelfde gold voor zijn baas, Hans Moerkerk van Ya maha-Nederland. Van Duimen wist immers met standaard spullen zeer ver te komen. Boet daarover: „Kijk, deze 500-fiets is bestemd voor dit soort nationale en internatio nale wedstrijden. De weglig- ging was niet best, maar fra mebouwer Nico Bakker heeft daar het nodige aan gedaan. Qua vermogen is het ook alle maal niet zo overdreven. De Suzuki van Willem Zoet had nog meer snelheid op het rechte eind. Het is maar goed dat Yamaha voor de Grand Prix-wedstrijden andere ma chines ter beschikking stelt. Die staan dinsdag voor de Oostenrijkse GP, de opening van het WK-seizoen, in Salz burg klaar. We krijgen dan in totaal een dag of vijf om de Yamaha's volledig te prepare ren. Dat moet normaal ge sproken allemaal goed kun nen gaan". Goed gaan deed het ook met een tweetal Nederlandsse rij ders in de lichtste klassen, de 50 cc en 125 cc. Theo Timmer wist op zijn Bultaco de gehele concurrentie, met helaas niet al te veel buitenlandse sterren, voor te blijven. Timmer hoefde niet eens voluit te gaan om de belagers in de vorm van Rim- melzwaan en de Fransman Hutteau te verslaan. De Bulta co had erg veel vermogen. Hetzelfde was het geval met de Morbidelli van Anton Straver. Zeer verrassende wist deze pure amateur wereldster Hans Müller uit Zwitserland, vorig jaar derde op de WK-ranglijst, achter zich te houden. Müller kon eigenlijk geen moment de koelbloedige Straver bedrei gen, die dan ook won. Extra cachet kreeg de overwinning van Straver doordat het Ne derlandse topdrietal in de 125 cc, Looijesteijn, Van Soest en Huberts, dat deze winter de hulp van topman Jörg Möller inriepen, volledig afgetroefd werden door de privé aanpak van de Waardhuizer coureur. De excuses van Huberts c.s. waren snel gevonden. De snel le cilinders zijn, volslagen on verwacht, nog niet klaar en kunnen pas na komende week na een bezoekje van Peter Looijesteijn aan Italië voltooid worden. In de 250 cc en 350 cc kwa men de Nederlandse coureurs er niet echt aan te pas. Chas Mortimer regeerde bij de kwartliters en leek dat samen met Jon Ekerold ook in de 350 cc te gaan doen. De heren werden echter op een afstand je van enkele meters uitge schakeld. Ekerold's machine begon te roken en verloor olie, waardoor de achtervolgende Mortimer de mooiste schuiver van de dag maakte. Ekerold kon dat allemaal bekijken, ter wijl hij de pitstraat opzocht. De Fin Pekka Nurmi achtte zich toen niet te beroerd om de 350-klasse op zijn naam te schrijven. JOHN VOLKERS OLDENBROEK Peter Groeneveld uit Zwijn- drecht is winnaar gewor den van een motorcross in Oldenbroek, die mee telde voor het nationale kampioenschap in de kwartliter-klasse. Titel verdediger Kees van der Ven zegevierde in de tweede manche, nadat hij in de eerste manche door pech was uitgeschakeld. Groeneveld had aan een vierde en een tweede plaats voldoende om de eindoverwinning in de wacht te slepen. Jan Bakens en zijn bakke nist Piet van Deutekom hebben gisteren de cross van Best beheerst. Het duo uit Asten won de drie manches van deze tweede wedstrijd, die meetelt voor het klassement om de Hol land-beker. Bakens en Van Deutekom voeren na twee de crosses het klassement aan met 282 punten voor Bens en Van Heek met 240 punten. De derde wedstrijd is op 15 mei. In de lichtste klasse was het vijftien-jarige talent Gert Jan van Doorn uit Veghel veruit de sterkste. Op zijn Suzuki won hij bei de manches met over macht. De strijd in de halve liters werd op seconden beslist. Cees van de Ven (Bakel, Maico) won de eerste man che voor Peter Herlings (Gemert, Maico). In de tweede race was de uitslag omgekeerd. Herlings was 1,25 seconden sneller. Pe ter Klomp (Grave, Maico) werd twee keer derde. Op de eerste dag van de wedstrijden om de paa- strofee van Aye in België bij Marche en Famenne heeft Gerard Rond be hoorlijke uitslagen ge maakt. Hij eindigde in de drie manches als tweede, vijfde en zesde. De Belgen Everts en Malherbe (twee keer) wonnen. Op het circuit de Goorse Bossen in Erp heeft Toon Karsmakérs gisteren ten aanschouwe van tiendui zend bezoekers een inter nationale motorcross in de 500 cc gewonnen. Hij ze gevierde in de eerste en de derde manche. Gerrit Wol- sink, die in de eerste man che zeqde werd, won de tweede manche. ZANDVOORT Cor Euser en Peter Hans Gijswijt mochten gisteren beiden hun racedebuut maken op het circuit van Zandvoort, omdat ze afgelopen winter als de besten waren ge slaagd voor de rensporto- pleiding. Ze kozen met een Crosslé 33F voor de jonge klasse Formule Ford 1600 en dank zij hun verkiezing in het Marlboro Racing Team leek een klassering in de middenmoot van het veld van 22 rijders tot de moge lijkheden te behoren. Voor de 22-jarige Euser werd het echter een ongekend suc ces. Hij leidde van start tot finish en won moeiteloos van naaste achtervolgers Jimmy Akkal en Jan van Silfhout. Oijswijt jr. behaal de slechts een negende plaats, maar de schrik van zaterdag speelde hem te veel parten. Toen Peter Hans Gijswit voor de trai ningsronden de pits wilde verlaten, reed hij over de voet van zijn vader, hetgeen deze oud-coureur een ge broken been opleverde. Tijdens de race van de FF 1600 deed zich ook een inci dent voor toen een baancom missaris Alexander Otto in de Tarzanbocht wilde aanduwen. Hij gleed uit en verdween met enkele ledematen onder de wielen. Otto vervolgde echter met brullende motor de race en liet de baancommissaris ongedeerd op de baan lig gen. De laatste hervatte dood4- rustig zijn werk. Cor Euser reed zijn geweldige race in de oude wagen van Hans Volker, de kampioen van vorig jaar. Volker is dit seizoen overgestapt naar de Formule Ford 2000 en behaalde op Zol der een vijfde en op de Nür- burgring een vierde plaats. De Paasraces op Zandvoort, die Hans Volker (op archieffoto) in zijn oude Formule Ford 1600. Met deze wagên boekte de nieuwe eigenaar Cor Euser gisteren zijn eerste overwinning. als opening van het Nederland- se raceseizoen golden, brach ten hem echter met een tiende plaats aanzienlijk minder suc ces dan de koper van zijn vori ge wagen. „Ik heb voor 23.000 gulden een tweeliter Crosslé gekocht (nieuwprijs 36.000; red), maar vandaag is geble ken dat de motor helemaal op is en dat gaat me weer 8.000 gulden kosten". De enthousiaste Volkeryefc. volgde: „Maar ik fjeb^het er graag voor over~Mijn ambitie om Formule 3 en daarna rrog- hoger te rijden is groot. Ik ben er van overtuigd dat wie in de klassen van de Formule Ford goed rijdt, ook geschikt is voor de Formule 3 en 1. Dat de meesten het niet halen is puur het probleem van geldgebrek. Ik heb ook nog steeds veel vertrouwen in Jan Lammers, ondanks de slechte resultaten. In een goede wagen blaast hij todersen voorbij". Curacao De 23-jarige Hans Volker, die tien jaar geleden van Curapao naar Den Haag verhuisde, vporziet als verkoopleider van. een importbedrijf in zijn le vensonderhoud. Maar zijn dure hobby vergt de extra fi nanciële hulp van een spon sor. En Volker vond er een,, samen met stadgenoot Rob Leeuwenburgh en de Amster dammer Fred Krab. Hans Volker: „Ik had nooit ge dacht dat ik deel wilde uitma ken van een heel team, maar de sfeer is perfect. We krijgen alledrie precies even veel steun en mogen voorlopig voor onze eigen klassering rijden. De teamresultaten zijn erg goed. Leeuwenburgh won in België en Kraf> werd tweede in Duits land r--v ermiddag toonde Fr*. ~Y t ïen Delta T79 op nieuw zijn klasse en won met een gemiddelde snelheid van 151,9 km/u. Het spannendst was het gevecht om de tweede plaats tussen Henneman en Leeuwenburgh. De Lola T580 van Maarten Henneman was weliswaar met twee grote vraagtekens beschilderd als teken dat hij nog geen sponsor heeft gevonden, maar de wa gen was voortreffelijk voorbe reid en ging na diverse wisse lingen triomfantelijk als tweede voorbij de geblokte vlag. Bumper aan bumper De vele toeschouwers op het circuit kregen ook in de aller eerste race veel sensatie te zien. In de groep VW Golf GTI werd letterlijk bumper aan bumper gereden op het snel le rechte stuk, zodat men el kaar de Tarzanbocht induw de. Bas van Vliet, de latere winnaar, John Bolten, Maar ten van Ginneken, Martin Bourgondien en Fred van Put ten joegen elkaar enorm op en dit groepje werd als eerste vijf afgevlagd. Het onderlinge verschil bedroeg minder dan een seconde. Een teleurstelling vormde de race van de produktietoerwa- gens boven 2500 cc. Jacques Cleutjes bleef in zijn Ford Ca pri (slechts 3000 cc maar erg licht) met ruim vijf seconden de zware Camaro's van Loek Vermeulen en Bert Moritz voor, 'die hun gebruikelijke remproblemen hadden. De an dere wagens kwamen er hele maal niet aan te pas. Henny Hemmes, de vrouwelijke cou reur die in de training nog de tweede tijd had gerealiseerd met haar Camaro, moest de strijd voortijdig staken. De 29- jarige Hemmes: „De oliedruk viel vroeg in de wedstrijd weg en kwam ook niet meer terug. Het risico van klappen was me te groot. Gebeurt zoiets in de laatste ronde dan riskeer je een geschatte schade van 10.000 gulden wél, maar niet als je nog zo veel ronden te gaap hebt". De altijd spectaculaire race van de Renaults 5 Alpine werd gewonnen door Jaap van der Ende uit Naaldwijk. De Hage naars Frank Caron en Carel Clasenaar, voorlopig voor één jaar gesponsord door het jubi lerende Auto Haag, verrasten vriend en vijand met een klas sering bij de eerste zes. In de klasse sportrenwagens 2000 spinde Hagenaar Huub Ver meulen in de gloednieuwe Marlborobocht en hij was ver der kansloos. Ros de Giaxi de Salvi blies zijn motor op. Win naar werd ten slotte de Zweed Edvinsson. HERMAN JANSEN Bettine Vriesekoop had alleen moeite met de 13-ja|^- rige Finse kampioene Eva Malmberg. BERN De Nederlandse tafeltennisdames hebben dot. gebrek aan reële tegenstand geen vertraging opgelopen^me.' in de terugkeer naar de hoogste categorie. De pupillen?' van Bakker sloten geheel volgens de lijn der verwachtin- p gen de acht duels in groep A van de tweede categories zonder nederlaag af. De partijcijfers 24-2 spreken boek-p delen over de sterkte van de tegenstand. Zeven ontmoi tingen werden in zeer kort tijdsbestek met 3-0 beslist. twee debutantes Jolanda Noordam en Stephine van Geivl nip kwamen beiden drie keer in actie. Het restant werd afgewerkt door het 'koninginnekoppel' van Bakker: BettiJj ne Vriesekoop en Sandra de Kruiff. Er werd in Bern gejj speeld in een ijsstadion dat veel te koud en winderig bleek te zijn. 1 De twee verliespunten vielen in de ontmoeting tegen Findaar land. Het treffen werd met enige spanning door de kleinir" u" Nedeerlandse kolonie tegemoet gezien en vormde het sleu-l telduel in de groep. Met de linkshandige zusjes Monica (17) en Sonja (15) Grefberg en de nationale kampioene, de 13- jarige Eva Malmberg, brachten de Finnen een zeer jeugdig,^ talentvol team op de been waarvan in de toekomst veelF verwacht mag worden. Van het trio houdt het spel van Evapj' Malmberg de meeste beloften in. In veel opzichten, stijl. techniek-ontwikkeling backhand, vertoont de Finse over*F eenkomsten met Bettine Vriesekoop op die leeftijd. P* In de onderlinge confrontatie kwam die gelijkenis hetPad sterkst tot uitdrukking. Vriesekoop, die spelend vanuit[e tweede positie de wind als extra handicap ervoer, moest de'fe eerste game zowaar prijsgeven: 16-21. In die fase had!0 Malmberg lak aan de reputatie van haar tegenstandster, ff verraste zij met agressief, onbevangen aanvalsspel enü speelde zij Vriesekoop meermalen volledig uit positie. In de^1 tweede en derde game manifesteerde Vriesekoop zich na-t6 drukkelijk (21-14, 21-8) en toonde zij aan dat de blonde,jf frêle speelster uit Helsinki nog krachten tekort komt een evenwichtige prestatiecurve. De mentale kwetsbaarheid van de jonge Malmberg kwamP aan het licht in de partij tegen Sandra de Kruiff. Omdat De?0 Kruiff verloren had van Mocica Grefberg en het dubbel P Vriesekoop/De Kruiff eveneens niet ongeschonden uit de 3 arena stapte, was deze ontmoeting van beslissende aard. Malmberg voerde in beide games tot 17 de stand aan. inb de slotfase trok zij wit weg en kon zij de psychische druif dood niet weerstaan. Sandra de Kruiff won met 22-20, 21-18. De overwinning was van belang voor de indeling van dt promotiewedstrijden, die op het programma staan. Als PonJ groepswinnaar heeft Nederland het recht uit te komen te- ,®n gen de nummer twee van groep B, Zwitserland en ontloop»* het het sterker geachte Polen. Bij winst op de Zwitserse da- £pidd mes heeft Oranje het twee jaar eerder in Duisburg verloren terrein heroverd. Tweede keus v Het herenteam van Bert Schoofs evenaarde de prestatie van de dames door zich te kwalificeren - tegen alle prog noses in - voor de promotiewedstrijden. Schoofs had slechts de beschikking over tweede keus-spelers. Van, der Helm, Van Slobbe en Lingen waren om uiteenlopen de redenen niet beschikbaar. In de als lastig ervaren B-groep van de tweede categorie won het kwartet René Hijne, Han Gootzen en Jaap en Ron van Spanje acht duels op rij. De laatste tegen Oostenrijk, dat nog ongeslagen bleef, werd met 5-3 verloren. Neder lands tweede plaats houdt in dat de promotiewedstrijd te gen het sterke Denemarken moet worden gespeeld. In de zegereeks lagen zwaarbevochten overwinningen op gesloten op Schotland (52), Turkije (53) en een verras send simpele op Griekenland (50), dat kortgeleden Jn Montfoort in de Europese competitie nog te sterk voor het Nederlands team was. De inbreng van de gebroeders Van Spanje woog in vrijwel alle duels zwaar. De aanvalsdrift van beide Veluwe-spelers was voor de meeste tegenstanders een onoverkomelijk struikelblok. Vooral het optreden van debutant Ron van Spanje was glansrijk. Hij verloor één keer van een Turk en driemaal van een Oostenrijker. De herenploeg van Hongarije is als eerste in groep A, eer ste divisie geëindigd. De Sovjet-Unie werd tweede. De da- mesploeg van Hongarije is als eerste geëindigd, in de eer ste klasse groep A vóór de Sovjet-Unie. In groep B werd Engeland eerste en Roemenië tweede. BERN De Oosteuropese inbreng in de Europese tafel- tennisunie (ETTU) is naar verhouding onevenredig groot De zeven Oostbloklanden vormen een overheersend kar tel in de Unie, die 32 landen als lid in de boeken heeft staan. De managementcommissie bijvoorbeeld telt onder de zeven leden liefst vier Oosteuropeanen. Nog schrij nender is het beeld in de plaatsingscommissie met drie Oosteuropeanen en één Belg. De Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) heeft het voorne men opgevat deze ontwrichte machtsverhouding recht te trekken. Daartoe heeft de NTTB chef d'equipe Egbert Wel- sink gemachtigd op het congres van de ETTU, dat donder dag in Bern wordt gehouden, de ondergeschikte rol van de Westeuropese lidstaten aan de kaak te stellen en voorstel len in te dienen om tot een werkelijke afspiegeling van de verhoudingen te komen. In eerste opzet zal Welsink, voor diverse commissies Nederlanders kandidaat stellen: Ad Poulissen, de huidige voorzitter van de NTTB, Bas den Breeien, Karei Koerts en zichzelf. BERN De Engelse tafeltennisspeelster Jill Hammers ley zal na Europese tafeltenniskampioenschappen in Bern haar carrière beëindigen. De 28-jarige vedette: „Ik heb er genoeg van. Ik kan het niet meer opbrengen om bijna dagelijks achter de tafel te staan". Jill Hammersley werd in 1976 in Praag Europees kampioene in het enkelspel. Bij de laatste Europese kam pioenschappen, die in 1978 in Duisburg werden gehouden, eindigde ze als tweede.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 26