ederlandse hockeydames niet op schot wereldrecord -Marja Wokke benadert Björn Borg foutloos Sportwereld Kunst zwemploeg wint interland Basketbaibond ontslaat Quinn WADDINXVEEN Na de tweede ronde van het Neder lands jeugdkampioenschap schaken hebben twee spelers de maximale score bereikt: de nationale kampioen Rudy Dou- ven en Frans Cuypers. VIRY-CHATILLON Rob en Ron Zegers zijn tijdens interna tionale zeilwedstrijden in de Vaurienklasse als tweede geëindigd. CASTIGLIONE DELLA PES- COIA De Nederlandse com binatie Meyer-Brasser is in de openingswedstrijd van het Eu ropees kampioenschap in de tornado-klasse zesde gewor den. BAD HOMBURG In Erlen- hog is gisteren een stoeterij verbrand, waarbij vierentwintig fokpaarden omkwamen. De schade beloopt honderduizen den guldens. MONTECATINI De Frans man Rosetti is winnaar gewor den van de grand-prix van Ita lië kleiduivenschieten. Eric Swinkels werd negende. KALKAR De Nederlandse ritmische gymnastiekploeg heeft de B-interland tegen West-Duitsland met een ver schil van bijna vijf punten ver loren. PARIJS Racing Club de France en HC Basel zullen deelnemen aan het toernooi om het Europees hockeykam- pioenschap voor clubteams, dat met Pinksteren in Barcelo na wordt gehouden. VENETIE De Rus Pogosov is wereldkampioen sabel bij de wereldkampioenschappen sa bel geworden. De florettitel bij de dames was voor Isabelle Begard. De Nederlandse deel nemers Eric Zwennis en Ma rian Rensink werden in de tweede ronde uitgeschakeld. IJSSELSTÊYN Italië is wl- naar geworden van een vijflan- dentoernooi bridge voor jeugdploegen. Nederland werd vijfde in een deelnemersveld vari zes ploegen. BARCELONA Jong Oranje (heren) heeft het afgelopen weekeinde in Barcelona met 5- 2 verloren van West-Duitsland. Spanje werd met 7-0 verslagen en Engeland met 2-0. Spanje versloeg verrassend West- Duitsland. Jong Oranje dames won tweemaal met 7-0, res pectievelijk van Italië en Span je. Tegen West-Duitsland werd het 1-1. DINSDAG 8 APRIL 1980 PAGINA het Nederlandse spel. Boven dien kreeg Nederland de rug gesteun van een al vroeg door Toos Bax ingeschoten lange corner (10). De wedstrijdrust had Sophie van Weiier goed gedaan. Als herboren snelde zij keer op keer door de Ame rikaanse verdediging. De score kon echter niet worden opge voerd. Sophie von Weiier pas- ste uit kansrijke positie. Op slag van rust kwam er een Amerikaanse aanval, die Sue marcellus fraai afrondde (1 1). Nederland mocht zich kort na de hervatting gelukkig prijzen dat een schot van Judy Strong tegen de paal belandde. Nu viel het doelpunt aan de ande re kant. Uit een voorzet van Margriet Bleyerveld kwam de bal bij Sophie von Weiier te recht, die met hoog geheven stick doelvrouwe Gwen Chee- seman passeerde (21). Uitslagen: NederlandSowjet- Unie 11; EngelandVere nigde Staten 43; Verenigde StatenSowjet-Unie 20; EngelandNederland 21; NederlandVerenigde Staten 21; EngelandSowjet-Unie 1—0. De eindstand van het vierlan- dentoernooi: 1. Engeland 3 6 7—4 2. Nederland 3 3 44 3. Verenigde Staten 3 2 66 4. Sowjet-Unie 3 1 1—4 Jeugdpoloploeg vierde plaats PERPIGNAN Italië heeft een zeslandentoernooi voor polospelers tot 18 jaar ge wonnen. De Nederlandse wa- terpoloploeg eindigde als vierde. Op de derde en laat ste dag van het toernooi in Perpignan boekte Nederland verlies tegen Italië (513) en winst op Frankrijk (1S—1). Opvallendste spelers bij Ne derland waren Ronald Her meen en Robert Nonnekes. Het Nederlandse jeugdteam verloor zaterdag twee keer. Spanje versloeg Nederland met 5—4. Tegen Joegoslavië ging Nederland met 148 te- nonder. ARNHEM Nederland heeft afgelopen weekeinde in het sportfondsenbad in Arnhem een vijflandentoernooi kunst- zwemmen gewonnen. Met 1073,25 punten eindigde Ne derland ruimschoots voor de Engelse dames (1052,04), die tweede werden. De individue le wedstrijd leverde een zege op voor Katrien Eijken (Ned.) met 79,24 punten. Marijke En gelen (Ned.) eindigde met 78,10 punten als tweede. Uitslag Individuele wedstrijd: 1. Ka- trien Eijken (Ned. 79,24 punten, 2. Marijke Engelen (Ned.) 78,10, 3. Ca roline Wilson (Eng.) 76,67, 4. Gudrun Hainlsch (Wdl.) 74.41, 5. liesbeth van Hoorn (Ned.) 74.40, 6. Caroline Holmyad (Eng.) 74,26. DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Basket bal Bond (NBB) heeft beslo ten het lopende contract met de bondscoach Tom Quinn tussentijds te beëindigen. De NBB heeft deze beslissing gebaseerd op de omstandig heid dat de professionele werkzaamheden van Quinn in Zweden hem onvoldoende ge legenheid hebben gegeven voeling te houden met het Ne derlandse topbasketbal. Het contract liep oorspronkelijk tot en met het Olympische kwalifi catietoernooi, dat in mei in Zwitserland wordt gehouden en zou dan worden verlengd als Nederland zich voor Mos kou plaatste. De-NBB hoopt op korte termijn een nieuwe bondscoach aan te stellen. Jan Hordijk traint weer serieus voor tenniscompetitie LEIDSCHENDAM Oud-ten- niskampioen Jan Hordijk is sinds enkele maanden weer serieus met het eredivisie team van Leeuwenbergh in training voor de tenniscom petitie. Het is voorlopig de bedoeling dat de oud-Davis Cupspeler en Nederlands kampioen 1972 en 1973 in het herendubbelspel wordt ingezet, maar ook voor het enkelspel lijkt hij voldoen de in vorm. De afgeslankte Hordijk, die twee jaar geleden de wedstrijdsport de rug toe keerde, wil zijn rentree beper ken tot de competitie en hoog uit een enkel A-toernooi. Henk Kalf is zaterdag bij paasloop over 25 kilometer in We8tduit8e Paderborn als tweede in een tijd van 1 uur 18 minuten 52 seconden. De Groninger had een van slechts vijf seconden op Deen Alan Zachariasen. Jack Valentin eindigde in 1.19.25.3 als der- De wedstrijd bij de dames leverde een over winning op voor Marja Wokke (Ned.), die de 25 kilometer aflegde in 1 uur 31 minuten en 38 seconden en daarmee slechts 1 minuut en 58 seconden verwijderd bleef van het of ficieuze wereldrecord op de 25 kilometer, dat voor dames met 1 uur 29 minuten en 36 seconden op naam staat van de Westduitse Christa Vahlensieck. De Zaanse atlete had een voorsprong van bijna zeven minuten op de Westduitse Anne- marie Hilkenbach, die daarmee tevens West duits kampioene werd. Carla Beurkens werd zondag tweede in een loop over 15 kilometer in Seoel. De zege was voor de 20-jarige Deense Dorthe Rasmussen in een tijd van 53 minuten 22.2 seconde. De Limburgse atlete legde de afstand af in 55.50.0. De derde plaats was voor de Ameri kaanse Michele Busch in 56.03 en de vierde voor Su-Mei Lee uit Taiwan in 58.32. Gerard Nijboer (Daventria) won gisteren in Steenwijk de Woldberg-cross over 8000 me ter. Hij liep de afstand in 23 minuten en 46 seconden. Ton Luttikhold (ASV Eibergen) bezette met een achterstand van 15 secon den de tweede plaats. Bij de dames, die 3200 meter moesten lopen, was de eerste plaats voor Marga Wiegman in 10.42.2. Elly van Hulst (Olympia'48) bezette de tweede plaats, die zaterdag al de Schelpenpadloop in Franeker over 2500 meter had gewonnen. Sebastian Coe, de Engelse wereldrecord houder op de 800, 1500 meter en de mijl, heeft gisteren in Pavia (Italië) een wegwed strijd over 7200 meter gewonnen. De Brit, die momenteel in Italië in trainingskamp is, liep de afstand in 20 minuten en 59.8 secon den. De Italiaan Marco Marchei werd met een halve minuut achterstand tweede. MONTE CARLO Björn Borg was zondag in de finale van het tennistoernooi te Monte Car lo perfect. In net anderhalf uur speelde hij Guillermo Vilas letterlijk en figuurlijk van de baan, 6—1, 6—0, 62. De eindstrijd van Monte Carlo, 65.000 gulden voor de winnaar, de helft voor de verliezer, be loofde veel meer dan de eenzijdige wedstrijd die het tenslotte werd. Zowel Borg als Vilas waren tot de finale gekomen zonder een set te verlie zen, de Argentijn had op weg naar de eindstrijd een overtuigende overwinning behaald op John Mcenroe. In de halve finale won Borg met 60, 62 van Gerulaitis en Vilas met 60, 76 van Smid. „Ik heb niet slecht gespeeld" verzuchtte Vilas na afloop. „Borg echter speelde foutloos. Wanneer hij slechts een klein beetje minder goed zou zijn geweest, had het misschien nog wel een echte wedstrijd kunnen worden." Vilas heeft van alles geprobeerd om zijn servicega mes te behouden. Het lukte hem één van de tien keer, wat hij ook probeerde, Borg joeg de ballen naar plaatsen waar Vilas niet kon komen. Borg heeft 21 keer tegen Vilas gespeeld en ze ventien maal gewonnen, daaronder de laatste elf ontmoetingen van het tweetal. Borgs laatste nederlaag op gravel of klei dateert uit 1976, in de finale van de open kampioenschappen van de Verenigde Staten. „Dit was mijn beste wed strijd uit het toernooi", zei Borg. „Ik heb geen fouten gemaakt, ik heb mij tegenstander ge dwongen de fouten te maken. Ik heb mij goed voorbereid op dit toernooi. Vorige week heb ik in Nice gewonnen. Ik speel in topvorm op dit moment." De eindstrijd van het heren dubbelspel eindigde in een zege voor de Italianen Adriano Panatta en Paolo Bertolucci. Zij versloegen de Amerikanen John Mcenroe en Vitas Gerulaitis met 62, 57, 6—4. Wojtek Fibak, als tweede geplaatst, heeft zater dag het toernooi van New Orleans gewonnen. In de eindstrijd versloeg de Pool, die aan zijn zege ruim 30.000 gulden verdiende, de Amerikaan Eliot Teltscher met 64, 75. Betty Stöve, vorig jaar winnares, is zaterdag in de halve finales dubbelspel van een internatio naal toernooi in Tokio uitgeschakeld. Zij verloor samen met de Australische Wendy Turnbull met 76 62 van de Amerikaanse Billie Jean King en de Tsjechische Martina Navratilova. Eerste Paasdag werden Billie Jean King en Martina Na vratilova winnaressen van het toernooi. In de eindstrijd versloegen zij Sue Barker en Ann Kiy- omujra met 75 63. Een zege die de Ameri kaans-Tsjechische combinatie ruim 100.000 gul den opleverde. Betty Stöve en Wendy Turnbulle werden derde door een zege op Pam Shriver en Laura Dupont. De cijfers waren 62 76. Nanette Schutte heeft zondag in Monte Carlo het troo8ttoernooi van het damesenkelspel gewonnen. In de finale versloeg zij de Zwit serse Karin Stampfrie in twee sets: 62, 61. In de eindstrijd van het toernooi voor speelsters tot 18 jaar verloor Nanette Schutte van Kate Brasher uit Engeland: 67, 36. Ten koste voor speelsters tot 21 jaar op haar naam: 76, 63. In de eindstrijd van het toernooi voor spe lers tot 18 jaar ging Eric Wilborts eveneens te- nonder tegen de Oostenrijker Ingo Wimmer: 1—6, 3—6. zei hij later. „We waren zo vaak in de meerderheid tegen de Russinnen dat we niet uit handen hadden mogen geven. Ook tegen Engeland hebben we meer kansen gehad. De En gelse dames haalden ons ech ter heel slim uit ons ritme en daar hadden we geen ant woord op. Daar komt bij dat de strafcorner hier absoluut niet liep. Tegen de Sowjet-Unie, dat dui delijk de aansluiting met de klassieke hockeylanden gevon den heeft, verwierf Nederland zich maar liefst 24 hoekslagen, zeventien korte en zeven lan ge. Met een vrouwelijke Paul Litjens in de gelederen zou er ongetwijfeld een monsterzege tot stand zijn gekomen. Nu kon Toos Bax, die na enige tijd de falende Fieke Boekhorst als strafcornerspecialiste was op gevolgd, Nederland pas na de zestiende korte hoekslag de leiding geven. Tot tweemaal toe redde Nelli Gorbatkova eerder op de lijn en vele keren gunde de razendsnel uitlopen de Nadezda Overtsjkina de Amsterdamse recordinterna tional geen tijd zorgvuldig te mikken. Toen een snelle Russi sche uitval na de zeventiende Nederlandse strafcorner door Natalia Boezoenova de gelijk maker (11) opleverde was er te weinig om nog iets terug te doen. Voor het doel Tegen Engeland probeerde Timmermans het in de voor hoede met Margriet Bleyer veld in de spits en Elsemieke Hillen op de linkervleugel. Sophie von Weiier was buiten de ploeg gelaten. Ook nu was Nederland weer veel voor het doel van de tegenstander te vinden. Veel moeilijk werk kreeg doelvrouwe Pauline Gibbon echter niet op te knappen. Het ontbrak in de Nederlandse voorhoede aan een koelbloedige afmaakster en er werd ook veel te weinig geschoten. Engeland, dat in een boeiende openingswedstrijd tegen de Verenigde Staten een achter stand van 02 wegwerkte en met 43 won, beschikt over enkele zeer sterke speelsters, die de kunst verstaan het spel op de juiste momenten te ver plaatsen. De 36-jarige Valerie Robinson, Margaret Souyave, Kim Gordon en de leurlinge Rosie Aykes wisten elkaar blin delings te vinden en het enor me loopvermogen van Robin son stond bij vrijwel elke uitval garant voor gevaar voor Det de Beus. Halverwege de twee de helft kreeg de Nederlandse doelvrouwe een strafbal tegen zich toen zij bij een doelwor- steling de bal aan het spel ont trok. Tegen de inzet van Sue Elsemieke Hillen wordt gestuit door twee Engelse verdedigsters. Slocombe had zij geen ver- een razendsnelle aanval af te de zeven strafcorners tegen weer. Zeven minuten later ronden (02). Pas daarna (12). stond Kim Gordon klaar om scoorde Toos Bax uit een van Timmermans besloot zijn team De Loosdrechtse plassen boden afgelopen weekeinde deze aanblik tijdens de Paaszeil- wedstrijden, waarvan op de foto een moment van de FD-race is afgebeeld. Het Neder- dameshockeyteam het Paasweekeinde wat het betekent te zijn. Tij- het vierlandentoernooi Rotterdam was de vorig zo fraai in Vancouver ver- titel eerder een last een sieraad. Niet alleen de Oranjedames het deel van het toer- onder verkrampt, de daarentegen zijn extra in om te- de nummer één van de een zo goed mogelijk te behalen. Het ge was dat Nederland zater- in het eerste duel niet kwam dan een gelijk- tegen de interna- onervaren ploeg van wjet-Unie, vervolgens van Engeland (1—2) »n de laatste wedstrijd, de Verenigde Staten, verfrissend werkende in de ploeg, een behaalde (2 om zodoende nog als achter het ditmaal su- Engeland te eindig voor de laatste wedstrijd tegen de Verenigde Staten drastisch te wijzigen. Op een plaats kon hij niet anders: Fieke Boek horst kon wegens een knie blessure niet spelen. Ausputzer Suzan de Wijn verhuisde naar de linkervleugelverdediging, Madeion Belien werd laatste vrouw, Sandra Le Poole begon nu op het middenveld, Vib Ra- maer mocht in de plaats van Det de Beus het doel verdedi gen en aanvoerder Maria Mat- theussens was buiten het team gelaten. „Het waren rigoureuze veranderingen", gaf Timmer mans toe, „er was dan ook heel wat gebeurd. We hadden er met z'n allen goed over ge sproken". Beginopstelling „Ook Maria Mattheussens was ervan doordrongen dat zij ernaast kon komen te staan als er van vormverlies sprake zou zijn. Het is echter nog ruim drie maanden tot Moskou en wie er straks in de beginopstelling staan kan ik nu met geen mogelijkheid zeggen. Er is van onrust geen sprake. Dit toernooi heeft me wel stof tot nadenken gege ven en dat kun je beter nu dan straks hebben". Na een onwennige start, die bijna een doelpunt kostte, kwam er eindelijk wat lijn in ieen vrolijke gezichten na afloop van de door Borg ewonnen finale. Vilas links heeft ook weinig reden tot blijheid. Prinses Gracia van Monaco kijkt al even gere serveerd. Italië heeft dit weekeinde het jaarlijks zeven- zwemmen voor aspiranten gewonnen. Evenals ar in Bremerhaven waren de Italiaanse jongens en veruit de sterkste. West-Duitsland eindigde als twee- vorig jaar vierde, werd nu derde. Hans Kroes op de 10Q meter vrije slag het Nederlands aspiran- dat sedert 1971 met 54.40 seconden op naam stond Kroes tikte na 54.28 als tweede aan. Winnaar Andrea Ceccarini in 53.28. De estafetteploeg op meter voor jongens eindigde als vierde in een nieuwe van 8 minuten 10.55 seconden. Het oude record stond De race leverde een overwinning op voor Italië in Reggie de Jong evenaarde haar Nederlands aspiranten- p de 800 meter vrije slag bij de meisjes. Zij eindigde in als tweede. Roberta Felotti uit Italië won in 8.52.39. kwartet Hans Kroes, Ronnie Baars, Frank Rietbroek en Ro- Verbeek verbeterde tevens het Nederlands aspirantenre de 4x100 meter vrije slag. Op dat onderdeel werd Ne- derde in 3.42.72 (het oude record stond hier sinds twee op 3.47.15). uitslag van het zevenlandentoernooi Is: Italië 609 punten: 2. West-Duitsland 560; 3. Nederland 445; 4. Zweden 437.5; België 270.5; 6. Spanje 261; 7. Denemarken 247. Huib Timwmer- had de verrichtingen van team met groeiende be- gadegeslagen. „De wedstrijd hadden we meer moeten winnen", ÜC.^1 K,t_

Leidse Courant | 1980 | | pagina 25