Carter verbreekt alle banden met Iran Palestijnen vrezen wraak van Israel Gevechten tussen Iran en Irak Pasen @LssteUo&Y Russische invaliden geïsoleerd Meubelfabriek Mr Oisterwijk toonaangevend in eiken Dinsdag 8 april 1980, 70e jaargang no. 21625 üthekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas .(-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 74,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: artaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. De Nijl ,,Het verdwenen water van de Nijl" is een film over een irri gatieproject om 22.05 uur op Ned. II. Om 19.25 uur Danny Kaye bij de „Muppets" en om 20.27 uur „Buddenbrooks". Om 21.30 uur „Brandpunt" over kanker en koude oorlog. Op Ned. I om 22.00 uur „Beeldspraak" over de kunste naar Panamarenko. Zonnige perioden Zonnige perioden en afne mend buiig. In de middag iets minder koud. Krachtige noordwestenwind. Morgen zon: 6.55 - 20.25. Schev. hoogw.: 9.46 en 22.30. Laagw.: 16.30 en 4.56. neeuw op Majorca LMA DE MAJORCA Zonaanbid- •s op Majorca keken afgelopen zaterdag >emd op toen het eiland, waar de hele rige week temperaturen van boven de graden waren gemeten, door een vier x durende sneeuwbui een smettloos wit- aanblik kreeg. zonaanbidders kregen het extra zwaar verduren toen het niet alleen buiten, jaar ook binnen, in de hotels, koud bleek Fzijnnergens brandde de verwarming. Ja vier uur kwam de zon weer tevoor- >hjjn, waarop de sneeuw spoedig ver- jreen, alhoewel in het zuiden van het ei- nd nog sneeuwploegen moesten worden tezet om de wegen vrij te maken. Belgische diplomaat schiet vrouw dood ATHENE Een Belgische diplomaat heeft zich gisteren bij de politie van Athene gemeld, nadat hij bij de lucht haven van de Griekse hoofdstad zijn vrouw in een taxi had doodgeschoten. De diplomaat is Belgische zaakgelas tigde in Bagdad. Donderdag was hij met zijn vrouw naar Athene gekomen om het paasweekeinde door te brengen. Toen het echtpaar gisteren op weg was naar de luchthaven, schoot de diplo maat zijn vrouw dood. Tegenover de politie verklaarde hij de moord om „fa milieredenen" te hebben gepleegd. Besmet grondwater in Harrisburg HARRISBURG Proefboringen in de bodem rond de kerncentrale de Ameri kaanse stad Harrisburg hebben uitge wezen, dat het grondwater meer dan normaal radioactief is besmet. Volgens een verklaring van de leiding kan de besmetting veroorzaakt zijn door een opslagtank met licht besmet water naast het gebouw, maar wordt tevens de mogelijkheid opengehouden dat de radioactiviteit van het grondwater een gevolg is van het uit de centrale lek ken van zwaar radioactief water. Van een gevaarlijke dosis straling zou ech ter geen sprake zijn. en van de lewoners van de kibboets 5 Misgav Am bij fje kogelgaten |n een van de muren van het kinderverblijf. I Waarin Palestijnse puerrilla- Strijders zich Inige uren Verschansten. VA GIJZELING IN KIBBOETS BEIROET/TEL AVIV Het door Irak gesteunde Arabi sche Bevrijdingsfront, ALF, heeft gistermiddag in een in Bagdad en Beiroet uitgeven verklaring de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de aanval, gistermorgen, op de Israë lische grenskibboets Misgav Am. Bij deze actie werd een atal inwoners van de kibboets, onder wie veel babies, eni- uren gegijzeld. De uiteindelijke bestorming van Misgav a door het Israëlische leger kostte de vijf guerrillastrij- lers het leven. Nadat Israëlische vliegtuigen gisteravond rioog over Beiroet vlogen wordt nu in Palestijnse kampen in Libanon angstig gewacht op de te verwachten Israëlische [represailles. De kibboets Misgav Am ligt een kilometer van de Israëlische grens met Libanon. In de nacht van zondag op maandag zagen f de Palestijnen kans om door de strenge grenscontrole te slippen, waarna het kinderverblijf van de kibboets werd overvallen en een aantal babies, drie kinderen en een tiental volwassenen in gijzeling werden genomen. Bij deze actie kwamen twee mensen om het leven. Nog voor het Israëlische leger in actie kwam, ondernamen in woners van de kibboets een aanval op de Palestijnen. Hoewel verschillende gijzelaars konden worden bevrijd en een deel van het kinderverblijf werd heroverd, zagen de guerrillastrijders kans om zich met hun gijzelaars in een ander deel van het ge itouw te verschansen. In de loop van de ochtend verscheen het egër in de kibboets, waarna het kinderverblijf werd bestormd. Volgens ooggetuigen nam de hele operatie weinig tijd in beslag. De vijf guerrillastrijders en een Israëli kwamen bij de bestor ming om het leven, terwijl vier kinderen, een burger en elf mi- itairen verwondingen opliepen. Het was voor de eerste maal sinds 22 april 1979, dat bij een aan val van Palestijnen Israëlische burgers in gijzeling werden geno men. Toen kwamen vier mensen om het leven. De guerrillastrij ders die gisteren Misgav Am overvielen, wilden de vrijlating van 50 Palestijnse gevangenen afdwingen, die met een vliegtuig naar een Arabisch land zouden moeten worden gebracht. Sneeuw Wie dacht dat wij in ons tand toch wel een koude Pasen tad den.... ■moet eens kijken naar Major ca, waar het vier uur sneeuwde ■en sneeuwploegen in actie moesten komen voor de zon weer doorbrak. Actie tegen Rijnzout in Frankrijk UTRECHT Leden van de landelijke milieugroep „ac tie Strohalm" gaan de ko mende week, tijdens een reis door de Elzas, de aandacht van het Franse publiek ves tigen op de enorme hoeveel heden zout die de Kalimij- nen in de Rijn dumpen. De actievoerders reizen in een zoutklomp op wielen een bus gehuld in lakens. In de Franse steden die zij bezoeken delen ze pamfletten uit waarin erop wordt gewezen dat de bergen zout die per jaar in de Rijn verdwijnen, een duinenrij vor men van tien km lang, 50 me ter breed en 25 meter hoog. De Fransen wordt gevraagd hun afvalzout op een minder scha delijke manier af te voeren. WASHINGTON President Carter heeft gisteren bekendgemaakt dat de Verenigde Staten de diplomatieke be trekkingen met Iran verbreken. Voorts kondigde hij een reeks sancties aan die bedoeld zijn om de vrijlating te verkrij gen van de gijzelaars die sinds 4 novem ber van het vorig jaar in de Amerikaan se ambassade in Teheran worden vastge houden. De Amerikaanse president maakte deze maatrege len bekend nadat in Teheran was meegedeeld dat de gijzelaars voorlopig niet zouden worden overge dragen aan de regerende Iraanse revolutionaire raad, zoals het Iraanse staatshoofd president Abol- hassan Bani-Sadr had gewild. Aan zijn streven de gijzelaars uit handen te krijgen van de militante bezetters van de ambassade kwam althans voorlo pig een eind, toen de Iraanse revolutionaire leider ayatollah Khomeiny liet weten dat over het lot van de gijzelaars moet worden beslist door het nog te vormen parlement. Nadat hij met zijn naaste adviseurs over de crisis had gesproken zei Carter dat met onmiddellijke in gang de diplomatieke betrekkingen met Iran volle dig worden verbroken. Dat houdt in dat de ambas sade in Washington en alle consulaten van Iran in de VS worden gesloten en al het personeel als „on gewenst" voor dindag middernacht (woensdag ze ven uur onze tijd) het land moet hebben verlaten. Tevens vervallen alle visa voor Iraanse studenten. Verder zal alle uitvoer worden stopgezet. Levens middelen en medJcamenten vallen niet onder die sancties, maar het Valt te verwachten dat zelfs de uitvoer van deze goederen tot een minimum zal worden beperkt. Waarnemers wijzen er echter op dat de handel met de Iran op het ogenblik al ui terst weinig voorstelt. Voorts deelde Carter mee dat alle Iraanse tegoeden in de VS nauwkeurig zullen worden geïnventari seerd teneinde schulden van Iran gemakkelijker te kunnen vereffenen. Het besluit van Khomeiny was een duidelijke ne derlaag voor president Bani-Sadr, die een regeling, althans gedeeltelijk, van de gijzelingskwestie had gewild door de gijzelaars onder de hoede van zijn regering te laten stellen. De ambassadebezetters hadden al eerder kenbaar gemaakt zich daar niet tegen te zullen verzetten, mits ayatollah Khomeiny daarmee akkoord ging. De partij van de geestelijk heid verzette zich echter nadrukkelijk tegen een overdracht van de gijzelaars. Hoewel er een koele, soms ronduit koude, bries woei waren de terrasjes het afgelopen paasweekeinde over het algemeen prima bezet. Naast honderd duizenden buitenlan ders, streken er opmer kelijk veel Nederlan ders neer. Het Neder lands Bureau voor Toe risme signaleerde een belangrijke toename van het aantal Neder landers dat een vakan tie van meerdere dagen in eigen land door bracht. In de kust- en bollenstreek waren de hotels en pensions na genoeg vol. Het totaal aantal buitenlanders dat tijdens de paasda gen in ons land ver bleef beliep de 850.000. Vorig jaar wa ren er weliswaar 150.000 méér, maar toen viel pasen ook la ter in het jaar en was het weer fraaier. Op de foto een beeld van Scheveningen. De pier, op de achtergrond, kreeg bezoek van 15.500 mensen. Voor meer nieuws, zie elders in deze krant. Gewelpleging in El Salvador SAN SALVADOR In de afgelopen dagen zijn in El Salvador 64 mensen door gweled- pleging om het leven gekomen. Bij San Vin- cente zijn 16 leden van het Volksbevrijdingsle ger (FLP) en 28 leden van de beweging LP-28 door militairen gedood. Volgens officiële bron nen kwam het tot een treffen tussen militai ren en guerrillastrij ders toen de laatsten de militairen in een hin derlaag wilden lokken. Dodelijk ongeval in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De 34- jarige automobilist A.M. Alkema de uit Noordwijkerhout is gister morgen omstreeks kwart over elf verongelukt bij een frontale bot sing op de provinciale weg 1 (De Zilk-Noordwijk). Zijn vrouw en twee kinderen liepen ernstige ver wondingen op. De oorzaak van het ongeval is nog niet helemaal duidelijk. Een automo bilist komende uit de richting Haar lem maakte waarschijnlijk een ver keerde inhaalmanoeuvre waardoor van een tegemoet ko- een 26-jarige van Den Haag, de macht over het stuur verloor en frontaal op de wa gen van de Noordwijkerhouter bot ste. De jongeman uit Den Haag schoot hierna nog door met zijn wa gen en botste tegen een tweede auto. Hij raakte hierbij zelf zwaar gewond. De inzittenden van de tweede auto bleven ongedeerd. De provinciale weg 1 werd ruim een uur afgesloten in verband met de ravage. De politie van Noordwijkerhout ver zoekt getuigen van het ongeluk om contact met hen op te nemen. De po litie is telefonisch bereikbaar onder het nummer 02523-5342. TEHERAN Iran en Irak zijn gisteren dicht bij een di plomatieke breuk en moge lijk zelfs tot een oorlog ge komen. Teheran gelastte die dag de terugkeer van al zijn diplomatieke vertegenwoor digers in de Iraakse hoofd stad Bagdad omdat Irak in het afgelopen weekeinde 1300 Iraniërs over de grens had gezet. Beide landen stel den hunlegers in staat van paraatheid. Volgens de ADVERTENTIE Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen Iraanse radio hebben Iraak se strijdkrachten vannacht een Iraans grensstadje met zwaar artillerie- en machine- geweervuur bestookt. De troepen zouden echter door toedoen van Iraniërs zijn te ruggedreven. Dieperliggende oorzaak van het conflict tussen beide lan den is onder meer de eis van Irak dat Iran drie eilandjes in de Perzische Golf weer aan Irak teruggeeft die onder het bewind van de sjah werden bezet. In het afgelopen weekeinde kregen de Iraanse diplomaten in Bagdad de opdracht terug te keren naar Iran. Voordat het zover kwam waren er over en weer beschuldigingen geuit over aanslagen op olieinstalla ties en overvallen in de grens streek. Uit grensprovincies kwamen berichten binnen dat daar inmiddels al zesduizend uitgewezen Iraniërs waren aangekomen. De Revolutionai re Raad in Iran kwam van morgen vroeg bijeen om de si tuatie te bespreken. Men voer de overleg met de militaire lei ders over de toestand aan de grens met Irak. Naar aanlei ding van het door Amerika af gekondigde handelsembargo deelde een woordvoerder van de raad mee dat het voedsel en andere verbruiksgoederen in Iran zou worden gerantsoe neerd. (Zie verder pagina 7) KOPENHAGEN Het „In ternationaal Sacharov-tribu- naal voor de rechten van de mens in de USSR" heeft in Kopenhagen bekendge maakt, dat Russische invali den en gehandicapten zijn geïsoleerd op eilandjes in het Ladagomeer ten noorden van Leningrad. Het tribunaal baseert de be schuldiging onder meer op de .verklaring van een reiziger uit de Sovjet-Unie, die onlangs heeft verklaard dat al sinds het eind van de Tweede We reldoorlog gehandicapten en invaliden permanent op de ei landjes zijn ondergebracht. Britseen Westduitse ruiters niet naar Moskou LONDEN De Britse spring-, dressuur- en military ruiters hebben gisteren besloten niet deel te nemen aan de Olym pische Spelen van Moskou. Alle Olympische kandidaten steunden deze beslissing. Ook de Westduitse Hippische Sportbond heeft zich tegen deel neming ver klaard. In Amerika wordt nu ook druk uitgeoefend op het Amerikaans Olympisch Comité door het bedrijfsleven, dat geldelijke steun had toegezegd. Van de 4,2 mil joen dollar die voor de eerste drie maanden van 1980 waren begroot, kwam slechts 2,6 miljoen binnen. De Japanse regering heeft Serve Pavlov, de president van de Russische sportfederatie, een inreis-visum ge weigerd. Pavlov zou komen pleiten voor deeneming van Japan aan de Spelen. Maleisië gaat niet naar Moskou. In West-Duitsland is de stemming verdeeld. De ruiters willen thuis blijven, evenals de zeilers. Zowaar ver klaarde ook de skifederatie (I) zich tegen de deelne ming aan de Zomerspelen. Niet eerder dan half mei zal het Westduits Olympisch Comité een definitief be sluit nemen. ROTTERDAM Luc Balkestein, kersvers internatio nal en centrale verdediger van Sparta, gaat de Rotter damse ploeg verlaten. Balkestein (26) is tot overeen stemming gekomen met Ajax, dat evenwel over de transfersom nog moet onderhandelen met Sparta. DuoKessler—Steegman? ALKMAAR Het bestuur van AZ'67 beraadt zich over wijziging in de technische leiding. Aan het eind van dit seizoen zal coach Georg Kessler waarschijnlijk tot manager worden benoemd. Leo Steegman, de trainer van MW, zou dan de taak van oefenmeester gaan uitoefenen. Kessler ambieert de functie van ma nager. In het verleden hebben Kessler en Steegman aJ samengewerkt bij Sparta, waar Steegman de assis tent was van de huidige trainer van AZ'67. Brian Clough kwaad NOTTINGHAM Terug van de bij Aston Villa verlo ren wedstrijd (32) wilde de manager van Notting ham Forest, morgenavond tegenstander van Ajax in de eerste halve finale van het toernooi om Europa Cup I, niets weten van een „slechte generale". Brian Clough: „Ik eis van mijn spelers dat ze zich tegen Ajax voor eigen publiek volledig revancheren." Slachtoffers van snelheidssport MARSEILLE/RAMSEN Drie slachtoffers vielen te betreuren bij de snelheidssport in het afgelopen weekeinde. De Franse motorcoureur Olivier Chevalier (31), die deelnam aan een wedstrijd over 100 km. in Le Castellet, ging in de vijfde ronde van de vijftien in een bocht onderuit en schoot tegen de omheining. Buiten bewustzijn werd hij per helikopter naar een zie kenhuis in Marseille vervoerd, waar hij enkele uren na aankomst overleed. Bij een autorace in Ramsen (West Duitsland) verloor een coureur de macht over zijn stuur en reed op het publiek in. Zeven personen raakten gewond. Twee van hen overleden op weg naar het ziekenhuis. Ali's come back NEW YORK Muhammad Ali, eens Cassius Clay ge heten, maakt zijn come back in de ring in juli. Dan komt hij in Rio de Janeiro voor een gage van 7,5 mil joen dollar uit tegen wereldkampioen Mike Weaver die twee miljoen ontvangt. Ali zal voor de vierde keer een gooi doen naar de wereldkroon. Het duel vindt plaats in het Mercardostadion, dat 165.000 toeschouwers kan herbergen. Betaalde marathon De eerste NEW YORK De sponsors van de marathon van New York staan ter discussie. Zij zouden de amateur- regels hebben overtreden. De winnaar van de marat hon, Bill Rodgers, weigerde de hoofdprijs van 10.000 dollar maar ontving eenzelfde bedrag als „onkosten vergoeding". Wedstrijdleider Fred Lebow verklaarde: „Inderdaad, er zijn geen geldprijzen uitgereikt maar alleen vergoedingen." Er zou ook een, niet bij naam genoemde, atleet zijn die zowel een geldprijs als een vergoeding zou hebben ontvangen. De geldprijs kreeg hij per cheque voor werk dat hij voor een sponsor zou hebben verricht. BRANDS HATCH De Zuidafrikaanse Desiree Wil son is de eerste vrouw die een race in de Formule 1- klasse heeft gewonnen. De Zuidafrikaanse, die al drie jaar in Engeland woont, zegevierde op het circuit van Brands Hatch in een race om het internationale Britse kampioenschap met een Wolf WR 4. Zij reed een ge middelde van 183.33 km. per uur. Tweede was de Brit Norman Dickson, derde de Chileen Salazer en vierde de voormalige motorcoureur Giacomo Agostini. -

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1