BLOEMEN B#LLEIM Het gaat niet zo best met Westduitse bloemenhandel Boereninkomens Nederland behoren tot hoogste in Europa kassen Bretagne lijkt in vele maar G' 0Pzichten op Westland VEILINGOMZETTEN TERUGGELOPEN VEERTIG PROGENT HOGER OMZET EERSTE KWARTAAL BOLLENVAK MOET VOORUIT KIJKEN 3o_ AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1980 PAGINA 1U IdEN HAAG Na de Deense hebben de Nederlandse boeren het hoogste inko men in de negen landen van de Europe se-gemeenschap, zo blijkt uit het ant woord van de Europese commissie, het '[.dagelijks bestuur" van de gemeenschap, op vragen van een lid van het Europees parlement. •Het gemiddeld jaarlijks arbeidsinkomen per arbeidsjaareenheid (AJE) op de Iboekhoudbedrijven bedroeg in 1977/78 in Denemarken 14.500 Europese reke- neenheden 2,50), in Nederland 11,900. De inkomens waren het laagst in Italië (5.100 r e), Frankrijk (5.900 r e) en West-Duitsland (6.000 r e). In de akkerbouwbedrijven waren de in komens in Nederland en Denemarken lager dan in andere Europese landen, resp. 88 en 86 indien het gemiddelde ar- beidsinkomen/AJE op 100 wordt gesteld - tegen 125 in de bondsrepubliek, 122 in Frankrijk en 111 in België, maar in de sectie „graasdieren" stond Nederland aan de top met 117, en in de sectie „hok- dieren" op de tweede plaats (na 116 in Frankrijk) met 107. In Nederland had 19 procent van de be drijven een inkomen van boven de 18.000 r e, een percentage dat slechts door Denemarken (23,8) werd overtrof fen. In Italië bedroeg dit percentage slechts 1,9 in Luxemburg 2,0, in Frank rijk 2,2 en in West-Duitsland 2,8. In de inkomensgroep 14.000-18.000 r e stond Nederland met 13,2 procent van de be drijven op de derde plaats (na Denemar ken met 20,0 procent en België met 13,3 procent), in de groep 10.000-14.000 re met 21,0 op de tweede plaats, na Dene marken met 21,6 procent. Het percentage bedrijven met een inkomen van minder dan 2.000 r e was in Nederland lager dan in enig ander land van de Europese ge meenschap: 5,5, tegen 6,1 in Denemar ken, 33,5 in Italië en 17,3 in Frankrijk. Ook het gemiddelde bruto uurloon van mannelijke handarbeiders in de land bouw was in Nederland, in vergelijking met andere landen, zeer hoog: 4,13 r e tegen 4,20 r e in Denemarken, 1,70 r e in Ierland en 1,84 in Engeland. Hun jaarin komen bedroeg gemiddeld 9.000 r e, te gen 9.200 r e in Denemarken, 3.700 r e in België en 3.900 r e in Ierland. Velling in St. Pol de Léon Oogst in beeld ST. POL DE LEON - Bre tagne lijkt in vele opzich ten op het Westland. Een in zee vooruitgeschoven land dat profiteert van het mil de zeeklimaat. Uiteraard heeft het zuidelijker gele gen Bretagne een streepje voor op klimatologisch ge bied. Naar het is niet al leen het klimaat dat het land vormt, de volksaard speelt zijn geheel eigen rol. De Bretonners houden name lijk vast aan de vollegronds- groenteteelt. Hier en daar staan een paar kassen, maar {vergeleken met onze glascen- .tra mag dat geen naam heb- •'ben. De grootste tuinbouwge- - wassen zijn bloemkool, vroe ge aardappelen, artisjokken en wortelen. Het familiebe drijf staat aan de basis van de produktie. Dat geldt trou wens ook voor de handel. Eigen merk begon- -nen dan normaal. De koude meriode in januari en februari •vertraagde de groei. Bloem kool wordt net zoals de vroe ge aardappelen en artisjok ken geveild. Dat is verplicht Wat organisatie betreft, pres teert Bretagne wel het een en ander. Men heeft een eigen Comité économique dat voor de marktordening zorgt en de promotie ter hand neemt. Als gezamenlijk merk wordt „Prince de Bretagne" gehan teerd. Dat is de rode draad die als herkenning door de hele propaganda loopt. Ook voor de andere Bretonse pro- dukten. Zelfs in het zuiden van Frankrijk, waar toch zeer belangrijke produktiege- bieden liggen, kent men niet zo'n gemeenschappelijke aan pak. Naast wat aan de weg getimmer door de individue le handelsbedrijven is men daar geheel aangewezen op het bureaucratische Parijs. Zo houden zij hun franken in de zak, want de promotiekos- Bloem- koolvelden te over ten zijn voor de staat. Juist doordat men het aanbod in Bretagne heeft weten te con centreren, kan men geza menlijk wat ondernemen. Met het gevolg dat de Bre tonners zeer snel en doeltref fend op de binnen- en bui tenlandse markt opereren. Op de tuin Een van de nieuwe ontwik kelingen die door het coöpe ratief opgezette Comité éco nomique wordt gestimuleerd, is het verpakken van de bloemkool op het land. Zo rijdend door het zeer groene Bretagne zie je de houten kratjes slordig opgestapeld langs de bloemkoolvelden staaan. Evenals de Hollandse slatelers klagen de Bretonse tuinders over het extra werk. Maar de kwaliteit gaat er na tuurlijk wel op vooruit. Bo vendien ontvangt de teler een premie voor dit karwei. Iedereen blijft evenwel vrij om verpakt of los aan te voe ren. De marktprijs geeft rich ting aan deze ontwikkeling. Vanuit de handel staat men er enigszins sceptisch tegeno ver. Wat dat betreft wijken de Bretonse exporteurs op hun beurt evenmin af van hun Hollandse collega's. Je moet maar afwachten wat ze er in stoppen, zo Redeneert men. In dit verband is het belangrijk te weten dat de bloemkool geveild wordt als zijnde klasse II. De normen zijn dus niet zo streng als bij een uitsplitsing in klasse I en II. Er wordt wel op naam ge veild. Hoe meer de prijsver schillen uiteenlopen, des te meer varieert de kwaliteit. Bij mijn bezoek vorige week aan het Bretonse land toonde men zich zeer enthousiast over de peen. Dit produkt wordt nu gepalletiseerd geëx porteerd en heeft betrekke lijk veel succes op de West- duitse markt. Het is grover dan de Hollandse waspeen. In Nederland zouden er wei nig afzetkansen voor zijn. 'EN HAAG Het gaat niet zo best i de (West)-Duitse bloemenhandel, 'aarmee dan in het bijzonder de bloe- lenwinkelier wordt bedoeld. Er wor- jft (den weliswaar meer klanten geno- :erd, die in de laatste vijf jaar voor ;n omzetstijging met 30 procent zorg- len, maar er gelden nog andere facto- •als het omzetbedrag per in de winkel 'erkende persoon en gestegen totaal :osten, met bovendien gestegen omzet- ïlasting. Het blad van de Duitse bloe- enwinkeliersvereniging „Florist" bere- ;nt dat gemiddeld in 1978 de kosten in i bloemenhandel 3.3 procent hoger la- ;n dan de opbrengsten. Vergeleken met idere takken van de Duitse kleinhan- lel staat de bloemenhandel onderaan de lijst. 'lede omdat West-Duitsland de beste af- lemer is van de Nederlandse bloemen fn planten is dat dus geen prettige infor- latie, ook al is daarvan nog weinig te ierken. Op zichzelf wordt over de laat- >te vier jaar een toename in de bloeme- ïomzet van zes procent per jaar door de .Florist" nog niet zo slecht genoemd, iaar er staan toch teveel kwade posten op de debetzijde. -'Berekend is dat in die periode de omzet per in het bedrijf werkzame persoon •daalde van gemiddeld 4200 DM tot 3790 -pM, als gevolg waarvan de personeels kosten met 30 procent stegen. Die stij ging is mede een gevolg van meer perso neel. Geconstateerd is dat over de laatste vijf jaar er praktisch geen wijziging is gekomen in de samenstelling van het pakket. Dat blijft op 47 procent voor de snijbloemen, 18 procent potplanten, 10 procent aan arrangementen en kransen, 8 procent potterie en 6 procent diversen. In absolute getallen zijn de kosten bijna een derde hoger dan vijf jaar geleden. Voor reklame werd in 1974 per werkza me persoon uitgegeven 430 DM en in 1978 was dat gestegen tot 870 DM. Meer reclame Zoals bekend is vorig jaar door de han del besloten over te gaan tot meer recla me voor bloemen en planten middels t.v.-spots. In het jaarverslag van de Vereniging van Bloemist-Winkeliers in Nederland werd geconstateerd, dat ook hier niet di rect reden is tot optimisme, hoewel evenmin voor pessimisme. Het aantal vestigingen in betrokken branche is in het afgelopen jaar toch weer toegenomen en men ziet er dus kennelijk nog wel brood in. Er is in de Nederlandse bloemen en plantenhandel altijd nog een omzetbedrag van rond de anderhalf miljard gulden en daar zit dus wat in! Er was afgelopen jaar een omzetstijging waar te nemen met 3 procent en omdat daarin de prijsstijgingen zijn verwerkt, kan dus beslist niet van een vooruitgang worden gesproken, zodat ook hier het beeld weinig verschilt van dat in de meeste andere landen. In dit verband eveneens weinig opwek- Omzetcijfers kende mededelingen uit de Verenigde Staten, waar in de loop van dit jaar vol gens verwachting zo'n zevenhonderd bloemisten het opgeven. Dat zou voorna melijk een gevolg zijn van de inflatie. Geconstateerd is dat in het afgelopen jaar de klanten gemiddeld minder verse bloemen kochten dan in 1978. De bloe menhandelaar gebruikte bij samenstel len van zijn orders minder bloemen en de groothandelaar verkocht ook minder bloemen dan in 1978. Er zijn geen optimistische geluiden voor de verdere ontwikkelingen van de bloe menhandel in de VS. Maar wel is geconstateerd dat de totale omzetcijfers voor de detailhandel in bloemen en planten in ons land gunsti ger zijn en breidt het aantal verkoop punten in ons land zich uit. Het is ook gebleken dat de weekmarkten bijzonder in trek zijn voor het kopen van bloemen en planten en het aantal standplaatsen zich vrijwel overal uitbreidt. Zou men aan de hand van deze gegevens niet eens de vraag kunnen stellen, tot hoever de uitbreiding van de bloemen en plantenteelt door kan gaan, mede ge let op hetgeen in sommige laqden uit de Derde Wereld zich voltrekt? De veilingomzet van de beide Westlandse groenteveilingen, Veilingvereniging Westland-Zuid en Veilingvereniging Westland-Noord blijft achter bij die van vorig jaar. Uit het statistisch overzicht van Veiling Westland-Noord blijkt, dat de om zet van 1 januari t/m 7 maart ruim 1,7 miljoen kleiner was dan het jaar daarvoor. Er werden in die periode 1.237 bakjes to maten aangevoerd, dit aantal was aanmer kelijk kleiner dan het jaar daarvoor, toen werden er 2.145 bakjes meer aangevoerd. Het aantal kroppen sla gaf een stijging te zien van 2,7 miljoen stuks. Er werden ook meer komkommers aangevoerd en wel ruim 325 duizend stuks. Uit weekover zicht 13 (de laatste volle week van maart) van Veiling Westland-Zuid blijkt, dat de omzet 10,7 miljoen gulden achter ligt op de omzet van 1979. Al vanaf de eerste week van het jaar bleef de omzet achter bij die van vorig jaar, dit bleef zo 12 we ken achter elkaar doorgaan, alleen de 2de week vormde een uitzondering. In de eer ste 13 weken van het jaar werden er 3,3 miljoen kroppen sla meer aangevoerd dan vorig jaar. Ten opzichte van 1979 heeft de sla-prijs sterk bijgedragen in het teruglo pen van de veilingomzet. De ruim 58 mil joen aangevoerde kroppen brachten al gauw 20 cent per krop minder op. Het spreekt voor zich, dat als gevolg van de lagere veilingomzetten ook de inkomsten van bepaalde groepen tuinders hierdoor fors achteruit gegaan zijn. Tomaten De aanvoer van tomaten neemt wekelijks verder toe, maar blijft tot op heden achter bij de aanvoer van vorig seizoen. In de laatste volle week van maart daalde de prijs vrij sterk. Zo daalde de prijs voor een kilo A-I-tomaten van 6,31 naar 4,95. In de week voor Pasen leefde de tomaten- markt weer op, want halverwege de week trok de prijs weer aan en kwam op 5,35 per kilo. Daardoor ontstond er ten opzich te van vorig jaar een prijsverschil van f 1,33 per kilo. Het is niet de bedoeling om met deze momentopname de prijsont wikkeling uit zijn verband te halen. Een Een nieuw soort Chinese kool genaamd Japanse Hebryde. goede veilingweek wil beslist nog niet zeggen, dat daarmee het hele seizoen al goed verlopen is. Het is echter wel ver heugend om een veilingbrief op te halen, die gunstig afsteekt bij het vorige seizoen. Het is zo dat elke meevaller hard nodig zal zijn, om aan een mineurstemming te ontkomen. Het is daarom goed om niet met gesloten ogen langs positieve feiten te lopen. Op 31 maart werd er door de West- Duitse groothandel 30 tot 35 mark voor een bakje tomaten betaald. Voor de Spaanse en Canarische tomaten lag deze prijs tussen de 13 en 22 mark. Hieruit blijkt dat de prijs die er voor de Hollandse tomaten betaald werd aanmerkelijk hoger lag, een goede kwaliteit wordt zonder meer beter betaald. De aanvoer van toma ten zal snel blijven groeien. De prijs zal dalen, in welk tempo dit zal gebeuren valt nog moeilijk te voorzien. Komkommers De komkommeraanvoer is fors gegroeid, toch is de gunstige prijsontwikkeling hier door niet verstoord. Het aanbod ging vlot van de hand en de gemiddelde prijzen trokken zelfs aan. Voor de sortering van 41 t/m 76 varieerde de prijs van 88 cent tot 1,46 per stuk. Vorig seizoen lag de prijs tussen de 66 cent en 1,- per stuk. Tot nu toe draait het komkommerseizoen goed, er zijn van het begin af aan al hoge re gemiddelde prijzen betaald. Na de Pa sen wordt er een groot aanbod verwacht, vooral ook omdat er een dag langer ge wacht moet worden met snijden. De prij zen zullen hierdoor onder een sterkere druk komen, er moet op lagere prijzen ge rekend worden. Overige gewassen De opleving van de sla-prijs is slechts van korte duur geweest. In de week voor Pa sen daalde de prijs naar 17 cent per krop. Na de Pasen wordt er op minder sla gere kend, dit kan de prijs alleen maar ten goe de komen, er worden hogere prijzen ver wacht. Dat het voorjaar echt doorzet blijkt uit het aan de veiling komen van „nieuwe gewassen". Het sortiment is weer aange vuld met postelein, ze werd verkocht te gen een prijs van 3,60 per kilo. De aan voer van bospeen is ook weer op gang ge komen, de priis per bos lag tussen de 5,15 en 5,80. De rekord-aanvoer van radijs drukt toch wel op de prijs. De aan voer ligt rond de 2 miljoen bossen per week. Voor de Pasen lag de prijs op 68 cent per bos. Na de Pasen worden er to- paanvoeren verwacht, met als gevolg dat de prijs verder zal dalen. De aanvoer van paprika's werd wat groter. De groene pa prika's daalden flink in prijs, nl. met 1,- tot 1,30 per kilo. De prijs varieerde van 4,55 tot 5,15. Ook de rode sorteringen moesten inleveren, de gemiddelde prijs bedroeg f 9,10. Van paprika's worden er ook wekelijks grotere aanvoeren ver wacht, de prijzen zullen dalen. Dat de omzetcijfers aan de CCWS over de maand maart er beter uitzien dan in de zelfde maand van het vorig jaar is voor een deel het gevolg van de toen heersende winter, maar als geheel kan ook wel van een betere prijs worden gesproken. Over het eerste kwartaal van dit jaar had de CCWS een omzet 166.814.407,98 tegen 119.813.824,14 vorig jaar, een groter om zet van 47.000.583,84 of bijna veertig procent. En hier zitten dus ook de winter maanden in. De maand maart heeft daar wel een forse bijdrage aan geleverd. Het omzetbedrag van snijbloemen beliep in die maand 51.041.356,85 tegen 41.422.533,91 dus een vermeerdering met f 9.618.822,94 of ruim 23 procent. De potplanten deden het nog iets beter met een totaal bedrag van 8.663.209,87 tegen 6.363.594,50 vorig jaar maart, een ver meerdering met 2.299.615,37 of ruim 36 firocent. En om gelijk de omzet van afge- o'pen week te geven, die bedroeg totaal 17.692.483,02 tegen vorig jaar 10.311.986,88. Een hoger omzetbedrag van ruim tien miljoen gulden bij tien miljoen bos of stuks groter aanvoer, hetgeen reeds aan geeft dat het met de prijzen niet slecht zat. Over de hele linie kan worden gesproken van hoger gemiddelde prijzen tegenover vorig jaar, met enkele uitschieters zoals de AmeriKaanse anjers met 43 cent, vorig jaar 25 en verdubbeling wat de iris be treft. Zeer bijzonder was het afgelopen week met de freesia gesteld waarvan er bijna dertien miljoen werden aangevoerd tegen bijna tien miljoen vorig jaar. Niette min lag de gemiddelde prijs op 24 cent, vorig jaar 18 cent, al bleven de topprijzen iets achter. Er kan veilig worden gesteld, dat de paasdagen een goede invloed op de bloemenhandel hebben uitgeoefend, voor al tegen de laatste dagen van de week toen enorme hoeveelheden bloemen wer den verwerkt. De trosanjers, freesia, ger- bera en rozen stonden wel centraal. De aanvoer van snijbloemen bedroeg 39.541.278 bos of stuks en opbrengst van 15.786.536,57 tegen 29.872.600 bos of stuks voor 8.696.911,91 vorig jaar. Het vooijaar presenteerde zich voorname lijk in de perkplanten, waarvan er twee maal zoveel kwamen als vorig jaar. In het algemeen gingen de prijzen wat op en neer doch werden in de laatste dagen van de week vaster. Zoals ook uit de cijfers over het afgelopen kwartaal blijkt, blijven de potplanten niet achter in de verhoogde omzet, ook al zat er afgelopen week met een aanvoer van ruim 750.000 stuks, wei nig verschil in met vorig jaar, ook wat het prijspeil betreft. De aanvoer van anjers staat op een laag pitje hetgeen niet geldt voor de trosanjers, die ook wat prijs be treft goed in de markt lagen. De aanvoer van importbloemen was geringer dan vo rig jaar namelijk 212.098 tegen 253.948 vo rig jaar. Ook de statice met een aanvoer van ruim 100.000 bleven beneden vorig jaar hoewel met aanzienlijk hoger gemid delde prijs. Daarentegen kwamen er veel import kleine rozen, bijna 75.000. Als ge heel dus geen kwaad voorjaarsbeeld, al la ten we hier de gasprijzen maar buiten be schouwing. Het nog wat „koele" weer zal de aanvoer in de komende week nog wel wat afrem men, het is de tijd van de bolbloemen die in het Westland nu niet direct een hoog tijd is. Wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vo rig jaar zijn: Amerikaanse anjers 43(25) trosanjers 35(22) anthurium 2,69(2,08) snij- groen 23(20) troschrysanten jaarrond 72(54) idem geplozen 86(59) freesia 24(18) gerbera 39(26) gladiolen 50(41) irissen 37(18) leliekelken 52(78) lelietakken 57(41) cymbidium groot 60(58) idem klein 30(31) grote rozen 60(58) idem klein 35(33) sonia 43(45) belinda 32(34) red gamette 30(27' tulpen 21(15). Dan de importprodukten anjers 48(26) trosanjers 50(29) import ro zen groot 35, idem klein 31(35) statice 60(29). Het bloembollenvak is vandaag verplicht twee jaar vooruit te kijken. Want in april 1982 gaat de Floriade in Amsterdam open. Een expositie die bijna zeven maanden lang bezoekers uit alle windstreken zal trekken. In die periode zal het bollenvak zijn partij volop moeten meeblazen. Ook op de Floriade van 1972 gooiden de bollenkwekers weer hoge ogen. Niet in het minst op de binnententoonstellingen. Want de Floriade mag dan voor een groot deel een buiten-gebeuren zijn, er is ook volop ruimte voor de binnententoonstel lingen. Voor dat doel wordt trouwens een speciale hal gebouwd met een oppervlakte van zevenduizend vierkante meter. Klaroenstoot De eerste binnententoonstelling valt gelijk met de opening. Met andere woorden: het bloembollenvak zal dan de klaroenstoot voor de Floriade 1982 geven. De binnen tentoonstelling zal nl. voor het overgrote deel uit bolbloemen bestaan. Het is wel een lastige tijd om dan bloembollen in kassen in bloei te trekken. Want de hya cinten, de narcissen en de tulpen bloeien dan voor een deel al buiten, terwijl een reeks bijgoedgewasjes de bloei al achter de rug heeft. Toch zal men ook die op de eer ste binnententoonstelling kunnen zien. Door een reeks technische ingrepen en speciale preparatietmethoden kan men toch een volledig assortiment bol- en knolgewassen in bloei krijgen. Gouden kans In die eerste weken zal het op het buiten- terrein vrijwel uitsluitend bloembol zijn wat de klok wenst te slaan. De hoofdbloei van de belangrijkste bolgewassen valt in april, een maand waarin de meeste andere siergewassen het (nog) laten afweten. Een gouden kans dus voor het bollenvak. Op het vijftig hectare grote terrein aan de Gaasperplas krijgen de bollenkwekers gunstige plekken toegewezen. Onder meer een groot perceel vlak bij de hoof dingang. Verder komen er speciale afde lingen, zoals een Lelietuin, een Dahliara- ma, een Bijgoedtuin die tegen een grote helling is geprojecteerd, enz. Binnententoonstelling Er zal een reeks binnententoonstellingen worden gehouden. Hoeveel is nog niet exact bekend. Maar met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen dat er naast de eer ste bolbloemenshow ook een lelie-tentoon stelling wordt gehouden. Stellig zal de Li- liade dan voor één jaar naar Amsterdam verhuizen. Daarnaast mag men ook reke nen op een speciale gladiolententoonstel- ling en een dahlia-expositie. Het bollen vak zal daarnaast nog een reeks beplan tingen in de warme en de koude kassen verzorgen. In één kassencomplex is een ruimte van 700 m2 gereserveerd voor een inzending van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Hier zal de bezoekers een kijkje in de onderzoek- keuken worden gegund. Veel werk Er is een speciale Bloembollencommissie gevormd die alles moet voorbereiden en die staat onder voorzitterschap van de Noordwijkse bloembollenkweker, de heer G. W. Aten. Die commissie heeft al het nodige werk gedaan. Onder meer zijn er proefbeplantingen geweest om te zien hoe de bollen het in de Amsterdamse grond deden. Dat was inderdaad nodig, want op een terrein waar men nijver aan het stoeien is geweest met draglines, bulldo zers en graafmachines kan men wonder lijke dingen tegenkomen. En ook minder prettige. De bollen hebben het echter pri ma gedaan. Dit najaar zal men al moeten overgaan tot definitieve beplantingen. Onder meer van bol- en knolgewassen die men in verwilderde toestand wil tonen. Ook zullen er al lelies worden geplant. Grootschalig Bekend is dat de Bloembollencommissie tot een wat grootschaliger opzet wil ko men dan in 1972. Men wil het liefst af van perkjes met beperkte aantallen van één soort. Zeker waar het de tulpen en de hy acinten betreft. Met de narcissen zal dat minder eenvoudig zijn. Attractief zal ook zijn de collectie hoogbejaarde tulpensoor ten uit de Hortus Bulborum in Limmen. Daaronder bevindt zich een van de aller- oudsten, nl. Zomerschoon, die uit 1620 stamt. Schijnbare rust Nu heel wat anders. In de boezem van de Ned. Glad. Vereniging is de rust weerge keerd, maar die rust kon wel eens betrek kelijk zijn. Weliswaar is besloten de vere niging niet op te heffen, maar het lijkt er sterk op dat het'roer toch om zal moeten. Wat is er nl. aan de hand? Nu de Ned. Glad. Vereniging heeft geweigerd om te gaan opereren onder de paraplu van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, is in theorie de mogelijkheid aanwezig dat de „dissidenten" tot een eigen gladiolente lersgroepering komen. Als vijftig kwekers een vereniging oprichten en men ver zoekt vervolgens om aansluiting bij de Koninklijke, dan kan die vereniging met de statuten in de hand niets anders doen dan deze groepering accepteren. Dat bete,- kent dan wel dat die nieuwe groep alle rechten krijgt die de NGV tot nu toe had. Dat wil zeggen: men kan de stem laten horen in de Bloembollenkeuringsdienst het Landbouwschap, de Bloembollenraad het Laboratorium voor Bloembollenon derzoek, enz. Dat betekent dus dat de nieuwe groep alle rechten heeft en dat de rol van de Ned. Glad. Vereniging vrijwel is uitgespeeld. Contact Van de zijde van het bestuur van de Ned. Glad. Vereniging heeft men al laten we ten dat het gesprek met de Koninklijke binnen afzienbare t'jd weer geopend zal worden. Of dat op korte termijn zal leiden tot aansluiting bij deze moederorganisatie is wellicht een te grote stap ineens. Maai de mogelijkheid is niet uitgesloten dat he in een paar etappes wel die kant zal op gaan!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11