30 april om elf uur Eerste toespraak koningin Beatrix: Scheveningen - Zandvoort Stuitende handel in Nederlandse honden )ruk Paas- ^eekeinde „Van Agt weer lijsttrekker" De krant van vandaag Te biecht bij de paus foMéc Courant nnihekersdiik 34 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Krecteur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas hei-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Teletoonties 74,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen, wartaal ƒ46,30: jaar ƒ173,70: losse nummers: 60 cent. Zaterdag 5 april 1980, 70e jaargang no. 21624 Haar verliezen Vanavond om 22.30 uur op Ned. II tv-spel „Haar verlie zen". Om 23.00 uur op Ned. I „Paaswake". Ie Paasdag om 20.40 uur op Ned. II duitse filmer Wim Wenders. 2e Paasdag om 19.50 uur op Ned. I blijspel „Nee schat, nu niet" en om 22.25 uur „Robert Long". Op Ned. II film „Veer tig Karaat" om 20.55 uur. Zonnige perioden Droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur onge veer tien graden. Matige wind uit noord tot noordoost. Morgen: zon op: 7.01, onder 20.20 hoogw.: 7.01 en 19.24, laagw.: 02.52 en 15.18. Maan dag: zon op: 06.59, zon onder: 20.22 hoogw.: 07.35 en 20.18 laagw.: 3.20 en 15.46. 3, DEN HAAG Met een toe spraak om elf uur 's morgens vanaf het balkon van het paleis op de Dam, zal koningin Beatrix zich op 30 april aan het Nederlandse volk presenteren. Ze doet dit aan de zijde van haar moeder, dan prines Juliana, die eveneens een rede zal uitspreken. Volgens het pro tocol dat de Rijksvoorlichtings dienst gisteren heeft bekend ge maakt, begint de plechtigheid waarmee Juliana afstand doet van de troon en Beatrix haar plaats inneemt, om tien uur in de Mozeszaal in het koninklijk paleis. Tijdens deze plechtig heid tekent koningin Juliana de zogenaamde acte van abdica tie, die daarna door de nieuwe koningin Beatrix en alle minis ters wordt mede-ondertekend. De ceremonie wordt bijge woond door het voltallige kabi net alsmede door prins Bernhard en prins Claus. Nadat Juliana en Beatrix hun toespra ken op het balkon zullen hebben beëin digd, verschijnen daar de nieuwe prins van Oranje (prins Willem Alexander) en zijn beide broers (Johan Friso en Constantijn). De volgende fase in het protocol behelst de ontvangst door ko ningin Beatrix van de leden van de bij zondere buitenlandse missies, die ge loofsbrieven komen aanbieden en die 's middags de inhuldiging in de Nieuwe Kerk zullen bijwonen. Onder hen be vinden zich de prins van Wales als ver tegenwoordiger van zijn moeder (ko ningin Elisabeth van Engeland), prins Albert en prinses Paola van België, erf- groothertog prins Henri van Luxem burg, kroonprins Harald en kroonprin ses Sonja van Noorwegen, prinses Christina van Zweden en haar echtge noot de-heer Tord Magnuson. De Heili ge Stoel wordt vertegenwoordigd door de pauselijke Nuntius in Brussel, aarts bisschop Igino. In verband met de inhuldiging en beë diging van de nieuwe koningin komen de Eerste en de Tweede Kamer om 14.30 uur in de Nieuwe Kerk in vere nigde vergadering bijeen. Deze verga dering wordt bijgewoond door 3000 personen, de maximale capaciteit van de kerk. Naast de speciale missies be staat dit gezelschap uit onder anderen vertegenwoordigers van de Nederland se Antillen, de leden van de Raad van State, vertegenwoordigers van hel corps diplomatique en het Internationa le Hof van Justitie. Nadat de nieuwe koningin de eed op de grondwet heeft afgelegd, leggen de le den van de Staten-Generaal één vooi één ae inhuldigingseed af. Een en an der zal via luidsprekers op de Dam te horen zijn. De Maastreechter Staai zingt vervolgens het lied „Domine sal- vam fac reginam nostram". Bij het ver laten van de kerk wordt wordt gezang 293: „Wat de toekomst brengen moge' gezongen. De plechtigheid wordt om ongeveer 16.45 uur gesloten. Daarna i£ er in het concertgebouw een ontvangst van de Staten-Generaal. De feestelijk heden beginnen al om 8.00 uur 's mor gens met het afvuren van 101 saluut schoten door de Hr Ms De Ruyter. Het centrum van Amsterdam zal op 3C april voor alle autoverkeer gesloten zijn. Iedereen wordt aangeraden per o- penbaar vervoer naar de hoofdstad t« komen. Er zullen extra treinen naai Amsterdam worden ingezet. Op specia le parkeerterreinen aan de rand van d( stad is ruimte gecreëerd voor 700C auto's. Vandaar rijden pendelbusser naar het centrum. BB-sirenes loeien pas op 14 april DEN HAAG De sirenes i van de Bescherming Burger- t bevolking (BB) loeien deze maand niet op de eerste maandag. mdat deze dag samenvalt met Tweede Paasdag heeft minis ter Wiegel (Binnenlandse Za ken) besloten de maandelijkse test van de sirenes uit te stel len tot maandag 14 april om 12.00 uur. PLEYN '68 Haze rsw oude Wegens misverstand in datum gaat de DRIVE-IN SHOW van USM op zaterdag 5 april NIET DOOR DIMITRI VAN TOREN op zaterdag 12 april a.s. Voorverkoopadres: Theo Wesseling, Rijndijk 63a, Hazerswoude. Een groep Cambodjaanse vluchtelingen die tot vorig jaar herfst aan de zijde van Pol Pot guerilla-strijd voerden. Gedemili tariseerde zone voor Cambodjaanse vluchtelingen BANGKOK DeThailandse minister van buitenlandse za ken,maa rschalkSithiSaweta- sila, heeft gisteren het besluit van zijn regering bekendge- Ook 1 e en 2e Paasdag geopend SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlands grootste Vrije dag? Meubelkeurdag! kollektie echt Braziliaans leren meubelen staat zondag te kijk. mot ihollrm r Onderga op uw gemak de 11 KSUUdRtJUE. rijkdom van echt Braziliaans leer. Geniet van de bijzonder lage prijzen. ïeubeikeur-jo zitparadijs Vol maakt tot het instellen van een gedemilitariseerde zone langs de grens van Thailand en Cambodja, die als toe vluchtsoord moet dienen voor de Cambodjaanse vluchtelin gen. De zone ligt zestig kilometer ten noorden van de Cambod jaanse grensstad Poipet en de Thailandse stad Aranyapra- thet, vlakbij twee kampen van de „Khmer Serei" (vrije khmer), waar naar schatting 150.000 vluchtelingen verblij ven. Het instellen van een gedemi litariseerde zone moet de Cambodjaanse vluchtelingen in staat stellen een veilig toe vluchtsoord, voedsel en medi sche hulp te vinden zonder op Thailands grondgebied te ko men. Thailand is sinds enkele weken niet langer bereid nieu we vluchtelingen toe te laten op zijn grondgebied. Het hoge commissariaat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, de gedemilitari seerde zone zal zich positief opstellen tegenover het besluit „als het idee te realiseren is en de vluchtelingen kan helpen". Vijf procent van banen voor voor invaliden DEN HAAG Staatssecre taris L. de Graaf van sociale zaken wil dat de werkgevers in ons land vijf procent van de beschikbare banen reser veren voor gehandicapten. De staatssecretaris heeft een wetsontwerp van deze strek king in voorbereiding dat hij nog dit jaar bij de Tweede Ka mer hoopt in te dienen. Vol gens hem moet er een strenge controle komen op de naleving van de nieuwe wettelijke maatregel. Momenteel wordt van werkgevers verwacht dat ze 2 van de beschikbare ba nen voor gehandicapten reser veren. Bouwbonden FNV willen zonder CNV onderhandelen UTRECHT De Bouw- en Houtbonden FNV hebben gis teren per brief aan het Alge meen Verbond Bouwbedrijf voorgesteld de CAO-onderhan- delingen maar zonder de Bouwbond CNV voort te zet ten. BEAUVAIS In de Noord- franse plaats Allone, bij Beauvais, is deze week in een hondenkennel een groot aan tal hondenlijken ontdekt. De hoofdcommissaris van poli tie in het departement heeft de kennel woensdag laten slui ten. De hondenlijken, die zijn ontdekt door de veterinaire dienst bevestigen dat de ken nel als dekmantel diende voor een uitgebreide handel in hon den tussen Nederland en Frankrijk. De honden, over het algemeen slechts 15 dagen oud kwamen uit een fokkerij in Tilburg en werden naar Frankrijk ge smokkeld zonder de noodzake lijke inentingen. Eén op de twee dieren overleed tijdens het transport omdat zij met vier tegelijk in een schoenen doos werden gestopt. Volgens degenen die het onderzoek lei den, stierf het overgrote deel van de overgebleven honden vervolgens bij de nieuwe eige naars, hetgeen veel klachten veroorzaakte en uiteindelijk geleid heeft tot de ontdekking van de dierenhandel. De klan ten in Frankrijk kochten de als rashonden voorgestelde dieren voor hoge prijzen, van 900 (ongeveer 430 gulden) tot 1500 francs voor een pup en van 4000 tot 5000 francs voor een volwassen hond. De eige naars kregen nooit een bewijs van de afkomst van het dier. Klok vannacht uur vooruit DEN HAAG Vannacht gaat de zomertijd in. Om de twee uur wordt de klok één uur vooruit gezet. Ook Duitsland, België, Luxemburg, Italië en Frankrijk schakelen van nacht over op de zomer tijd. Zwitserland zet de klok niet vooruit. De uur werken op de meeste o- pen bare gebouwen in ons land zullen in de loop van tweede Paasdag worden bijgesteld. 2e paasdag DISCO U.S.M. Dorpshuis Rijpwetering Aanvang 20.00 uur )EN HAAG Het is gisteren de hele lag met zowel inkomend als uitgaand irerkeer „goed druk" geweest op de weg. Ongelukken hebben zich, behou- fleos wat blikschade, niet voorgedaan. bussen elf uur gisterochtend en vijf uur "s middags kregen de wegen het meeste [verkeer te verwerken. Na 18.00 uur werd Jhet rustiger. [Files ontstonden er vooral op de A-2 tus sen Oudenrijn en Vianen (zeven km) en t tussen Den Bosch en Weert (4 km), verder ;voor de Van Brienenoordbrug in de rich ting Breda (drie km) en de grensovergang 1 Denekamp (drie km). Onnodig heien kost honderden miljoenen NUENEN Jaarlijks wordt in Neder land voor drie- tot vierhonderd miljoen gulden onnodig geheid. Dat is de me ning van de Nuenense wethouder J. Bisschop, die tevens hoofd is van di strict Zuid van de Rijksgeologische Dienst Volgens Bisschop nemen architecten en bureaus die zich bezighouden met bodem onderzoek altijd het zekere voor het onze kere, wanneer het gaat om een hei-advies en „dat is misschien wel begrijpelijk maar het is niet nodig. Zestig procent van de Nederlandse bodem bestaat uit zand. Daarop behoeft niet geheid te worden." Heien maakt het bouwen van een gewoon huis al gauw tienduizend gulden duurder. Meerderheid voor steun aan stervende bedrijven DEN HAAG Ruim de helft van de Nederlandse bevolking (58,5 procent) vindt dat de overheid een bedrijf, dat langdurig met verlies werkt tóch aan de gang moet houden zonder dat er ontslagen vallen. Eén-derde vindt dat een dergelijk bedrijf gesloten moet worden, tien procent heeft geen mening. Dit blijkt uit een enquete van het NIPO. Van de ondervraagden vond 55 procent echter dat het op den duur toch niet helpt een bedrijf met belastinggeld op de been te houden. Eén-derde van de ondervraag den (34 procent) gelooft dat belastinggel den in dergelijke gevallen wel soelaas bie den. Minister De Koning: DEN HAAG Premier Van Agt wordt ook bij de komende algemene verkiezin gen de lijsttrekker van het CDA. Deze hoop èn verwachting spreekt minister De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) uit in een interview met „Nederlandse Ge dachten", het weekblad van de Anti-Re volutionaire Partij. Volgens de bewindsman betekent dit niet dat het CDA het zittende kabinet tot inzet van de verkiezingen moet maken. Hij is het ermee eens dat zijn eigen partij, de ARP, die eind van dit jaar zal opgaan in het CDA, dat in elk geval niet wil doen. Winterswijk zet postcode op rijwiel WINTERSWIJK De politie in Winterswijk heeft een manier geïntroduceerd, waarmee gevon den rijwielen en bromfietsen snel bij de eigenaars kunnen worden terugbezorgd. Met de plaatselijke rijwielhandela ren is afgesproken, dat de fietsen voortaan worden voorzien van een postcodenummer met daarachter het huisnummer van de eigenaars. Deze cijfer-letter-combinatie zal in het rijwielframe worden ingeslagen. De rijwielhandelaren zullen Vanaf nu in elk geval de nieuwe fietsen van de code voorzien. Ook de ter reparatie aangeboden fietsen zullen zoveel mogelijk worden genum merd. De krant van vandaag omvat In totaal 26 pagi na's en bestaat uit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- en buitenland, stad, regio en sport vindt u zoals gebruikelijk in het eerste deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat onder meer reportages over: Taranto, in "slakkegang door de Goede Week, Wim lbo, de cabaretkenner van Nederland, Arts aan de trapeze in circus Holiday, Gouden tijd van Medici herleeft in Florence, Waterstaat dooft lichtjes in Hansweert-Oost, Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in de Sint Pieter aan 40 „gewone" gelovigen de biecht afge nomen. Het was de eer ste maal dat een rege rend paus dat deed. Tot nu toe nam Petrus plaats bekleder alleen de biecht af aan mensen in zijn di recte omgeving. Volgens een woordvoerder van het Vaticaan nam de paus op Goede Vrijdag in de biechtstoel plaats om de nadruk te leggen op het belang van het sacra ment van de biecht in de periode vóór Pasen. Op de foto boven een beeld van Italiaanse vrou wen die gisteren in Jeru zalem de de kruisweg lie pen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1