Noors oliebeleid op losse schroeven door ramp met 'Kielland9 Britten bezinnen zich over rellen in Bristol HONGERSTAKING Koning Boudewijn weigert ontslag regering Martens ZIGEUNERS IN DACHAU IN 1980buitenland LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 APRIL 1980 PAGINA 11 Origineel99 plan voor Jeruzalem VATICAANSTAD Ko ning Hassan II van Marok ko heeft gistermiddag vijf tig minuten lang met de paus gesproken over wat werd genoemd „een origine le oplossing" voor Jeruza lem. De koning is voorzitter van het Jeruzalem-comité van de conferentie van isla mitische landen. In die func tie had hij de paus enige maanden geleden per brief enkele voorstellen gedaan over de toekomstige status van de drie grote monotheis- tische godsdiensten in Jeru zalem. Over de inhoud van de voorstellen wilde het Va- ticaan geen nadere medede ling doen. Scala-orkest musiceert weer MILAAN De orkestleden van de beroemde Scala van Milaan hebben gisteren hun stakingsactie voor meer kleed geld beëindigd nadat de direc tie van de beroemdste Ita liaanse opera de toezegging had gedaan dat zij de musisci van een rokkostuum zal voor zien. Het aflopen van de sta king werd gevierd met een feestelijke opvoering van Puc cini's La Tosca. De traditionele uitvoering van Verdi's re quiemmis voor vandaag die door de staking in gevaar was gekomen, kan gewoon door gaan. Militairen in regering Suriname PARAMARIBO Twee mi litairen die vorige maand samen met een aantal ande ren een staatsgreep uitvoer den en daarna de Nationale Militaire Raad van Surina me vormden, zijn gisteren toegetreden tot het kabinet van premier Chin A Sen. President J. Ferrier beëdig de de heer Neede tot onder minister van politie en de heer Van Rey kreeg de por tefeuille van defensie. V ertegenwoordiger PLO in Den Haag ontvangen DEN HAAG De Palestijn- se diplomaat dr. Issam Sar- tawi heeft vorige week vrij dag een bezoek gebracht aan het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. Daar had hij een gesprek met mr. N. van Dijl, chef van de directie Midden-Oos ten van het ministerie. Het gesprek met Sartawi, die een van de leidende figuren is binnen de Palestijnse PLO past, aldus minister Van der Klaauw, in het streven naar een normalisering van de be trekkingen met de Palestijnen. Eerder dit jaar hadden in Li banon contacten plaats tussen Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordigers en de PLO. De regering wenst de PLO echter niet als de enige verte genwoordiger van de Palestij nen te erkennen. 'Geen gewone epidemie in Sverdlovsk' WASHINGTON Functio narissen van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA hebben gisteren verklaard ervan overtuigd te zijn dat de dood van minstens 200 Russische buigers in april 1979 is veroorzaakt door mi croben, die zijn vrijgekomen na een explosie in een fa briek voor bacteriologische wapens in Sverdlovsk. Zij verklaarden onlangs inlich tingen te hebben ontvangen waaronder de resultaten van lijkschouwing, waaruit bleek dat de slachtoffers wa ren overleden aan de gevol gen van aantasting van de longen door miltvuur. Deze vorm van miltvuur kan, aldus de bronnen, niet wor den veroorzaakt door het eten van vlees van zieke die ren. Dit was wel de versie van de feiten die de Russen hadden gegeven nadat de Amerikanen de ramp vorige maand ter sprake hadden gebracht op een conferentie in Genève ter bestrijding van de bacteriologi sche oorlogvoering. Eerder had het Russische persagent schap Tass verklaard dat de slachtoffers geleden haddén aan een vorm van epidemie, zoals die zich onvermijdelij- kerwijs wel vaker voordoen. De Amerikanen namen hier aanvankelijk genoegen mee. Volgens de CIA overleden vier dagen na de explosie in de fabriek de eerste slachtoffers. Zij hadden hoge koorts en hun lippen en oren waren hele maal blauw geworden. De Amerikanen noemen het voorts opvallend dat de Sovjet- Unie de Wereldgezondheidsoi* ganisatie niet op de hoogt® heeft gesteld van de miltvuur* 'epidemie. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Winkeliers en andere zaken mensen van de kleine maar weemoedige wijk St-Pauls van de Engelse havenstad Bristol probeerden gisteren te berekenen wat de zware rellen van de avond tevoren hen gekost hadden. Inmiddels spanden zo wel de nationale als de plaatselijke over heid zich in om de oorzaken van de plotse incidenten te achterhalen. Sinds de rust weergekeerd is in het St- Pauls ghetto wordt de orde er gehand haafd door minstens tachtig politieman nen. Buiten de wijk worden nog enkele korpsen gereed gehouden om onmiddel lijk ter plaatse te kunnen zijn als er nieu we herrie losbarst. Politie en overheid zijn erg gevoelig voor de kritiek, die uitgebracht wordt op het feit, dat alle politiemensen woensdagavond St-Pauls ontruimden en de bewoners ervan bijna vijf uren lang aan hun lot hebben overgelaten. Volgens de plaatselijke commissaris was dat de enige manier waarop bloedvergieten ver meden kon worden. Maar de terugtrekking van zijn „troepen" heeft tot gevolg gehad, dat zwarte en blanke plunderaars en brandstich ters nadien ongehinderd konden stelen en vernielen. Minister van Binnenlandse Zaken en Justitie William Whitelaw heeft in het Lagerhuis ontkend, dat de incidenten in Bristol rassen- rellen waren. Het was geen botsing tussen blanken en kleurlingen, maar wel tussen (hoofdzakelijk zwarte) jongelui en de verte genwoordigers van het gezag. De politie had de zwarte jongens op stang gejaagd door een kleine stamkroeg, de Black and White, met twaalf agenten binnen te vallen. De zwarten protesteerden verontwaardigd, dat dit café de enige plaats was waar ze konden samenko- St-Pauls is een armoedige wijk vol krotwo ningen, dichtbij het centrum van Bristol. De zwarte bewoners ervan beseffen maar al te goed, dat zij in het leven niet altijd dezelfde kansen hebben als de blanken. Er zijn enorm veel zwarte werklozen. Het kost een kleur ling vier maal meer moeite dan een blanke om aan een baan te komen. De rellen in St-Pauls hebben het ingeslui merde Britse geweten opnieuw wakker ge schud. In Groot-Brittannië bestaan nog veel sociale wantoestanden, die ernstige confron tatie kunnen veroorzaken. De pogingen, die het noodgedwongen, doet om een natie te worden, waarin mensen van allerlei rassen in vrede leven, worden bij lange na niet met succes bekroond. Beeld van de plundering van een levensmiddelenzaak in Bristol bij rellen tussen po litie en Jamaicanen. kamp had gezeten, na de oor log geen schadevergoeding omdat in haar dossier stond dat zij "een asociale, ja crimi nele zigeunerin was die van wege haar waarzeggersprak tijken naar het concentratie kamp was gestuurd". Ook in andere opzichten kan worden gesproken van op zijn zachtst gezegd bureucratische wan toestanden. Vermeld dient nog te worden dat het protest niet door alle zigeuners in Duitsland wordt ondersteund. Terwijl de akti- visten ruim 35 jaar na de mas samoorden eindelijk een te vreden stellende regeling ei sen voor het onpeilbare leed dat de zigeuners is aangedaan, vreest een grote groep andere Sinti dat dergelijke openlijke demonstraties de latent aan wezige zigeunerhaat onder de bevolking in de Bondsrepu bliek (of ook in Nederland?) alleen maar zal aanwakkeren. Deze vrees voor een verslech tering van de labiele verhou ding tussen de zigeuners en de "normale" bevolking is misschien een veel groter be wijs voor de bestaande .discri minatie dan alle harde docu- kunnen aantonen. Premier Martens. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL - De Belgische premier Wilfried Mariens heeft gisteren het ontslag van zijn precies één jaar oude regering aangeboden aan koning Boudewijn. De koning heeft het ontslag echter niet meteen aanvaard, maar Martens opgedragen binnen enkele dagen te onderzoeken of toch nog een definitieve val van het kabinet te voorkomen is. De premier deelde gisteravond mee, dat hij al lereerst zal pogen de conflicten binnen de be staande coalitie van katholieken en socialisten op te lossen. De kansen daarop leken gistera vond gering. Weliswaar verklaarden alle vier Nieuwe crisis om wapenexport (Van onze correspondent) BRUSSEL - Terwijl premier Martens gisteren met koning Boudewijn de politieke crisis rond de gewestvorming besprak, brak ook op een ander terrein een ernstig konflikt uit binnen het kabinet. Aanleiding: de exporten van de Belgische wapenhandel naar Uruguay. De so cialistische minister van Buitenlandse Zaken Henri Simonet heeft die uitvoer deze week in het parlement verdedigd, en daarbij aange voerd dat geen van de andere ministers in het kabinet bezwaar heeft gemaakt tegen de afgifte van de betrokken uitvoervergunning. Die uit spraak wekte de woede op van minister van Ontwikkelingssamenwerking Mare Eyskens, die verklaarde dat hij zich wel degelijk tegen die export had verzet. Begin deze week hadden de Vlaamse christendemocratische en de socia listische regeringspartij (CVP en SP) al gepro testeerd tegen de wapenleveranties aan „een van de meest corrupte regiems in de wereld". De Franstalige minister Simonet betoogde ech ter in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, dat de bedoelde Uruguese bestelling een indu strieel pakket van ruim 200 miljoen gulden be treft. De wapens vormen daarvan slechts een onderdeel ter waarde van 22 miljoen. „De order was te nemen of te laten, men kon niet de bur gerlijke uitrusting leveren en de militaire wéi- geren aldus Simonet. Het konflikt kon niet verder in de Kamer wor den uitgevochten, omdat de vergadering voor onbepaalde tijd werd verdaagd als gevolg van de crisisdreiging rond de Belgische gewestvor ming. De wapenfabrikanten lijks voor meer dan eer. buitenland. Tot nog to buitenlandse h België leveren jaar- miljard gulden aan het passen de ministeries economische zaken nauwelijks enige selektie toe bij het verlenen van de exportvergunningen en kredietgaran- de regeringspartijen dat ze geen kabinetscrisis willen maar de standpunten van met name Vlaamse christen-democraten (de CVP onder leiding van Leo Tindemans) en de Waalse cialisten (de PSB van André Cools) bleken praktisch onverzoenbaar. De CVP wil het hele vraagstuk van de gewest- vorming - die eindelijk vrede in de hardnekki ge taalstrijd moet brengen - uit het regeerpro gramma halen en apart gaan bespreken tussen alle Vlaamse en Waalse politieke partijen. In tussen kan de regering dan op sociaal-econo misch gebied de broodnodige bezuinigingsmaat regelen treffen. De Waalse PSB daarentegen eist dat de regering trouw blijft aan het regeer akkoord en de staatshervorming onverwijld uitvoert. Zoals gisteren gemeld is de regering Martens gestruikeld in de senaat, waar ze geen tweeder de meerderheid kreeg voor de grondwetsher ziening die Belgié - voorlopig - in deels onaf hankelijke gewesten Vlaanderen, Wallonië en Brussel zou moeten verdelen. In Martens' eigen CVP-fraktie waren vier dissidenten voldoende om de voorlopige staatshervorming te doen stranden. Voor het viertal was het onoverko melijk dat de Vlamingen in de toekomstige Brusselse gewestraad (het deelparlement) geen veto-recht kregen tegen besluiten die de Fran stalige meerderheid in de hoofdstad zou kun nen doordrukken. De belofte van Martens dat zijn regering die waarborg voor de Brusselse Vlamingen in elk geval in 1982 in een aparte wet zou vastleggen, kon de wantrouwende CVP senatoren niet meer overtuigen. De op de achtergrond liggende oorzaak van de ontslagaanvraag van premier Mariens is het be sluit van het CVP-congres in december jongst leden dat België niet in drie maar in twee ge westen moet worden verdeeld. Brussel zou geen apart gewest meer mogen worden, omdat de Vlamingen daarmee de hoofdstad van het land aan de Franstalige meerderheid zouden wegge ven. Met dat standpunt nam de CVP definitief stelling tegen de grondwetsovereenkomst van 1970 en tegen het regeerakkoord-Mariens. CVP-voorzitter Tindemans heeft nog vorige week krachtig gepleit voor een zes partijen-re gering van Vlaamse en Waalse liberalen, socia listen en christen-democraten. Premier Mar tens gaf gisteren toe dat hij nu misschien een beroep zou moeten doen op oppositie-partijen teneinde het land voor een volledige kabinets crisis te behoeden. Zo'n crisis wordt door ieder een onverantwoord geacht, gegeven de deplora bele staat van de rijksfinanciën. Dat liberalen en socialisten onder deze druk tot een sociaal-e conomisch accoord zouden kunnen komen, zo dat de liberalen tot de regering kunnen toetre den, lijkt niettemin uitgesloten. Voor Neder land zou een definitieve kabinetscrisis nog een voordeeltje kunnen hebben. De invoering van het auto-wegenvignet, waarover het parlement deze week had moeten stemmen, zou erdoor op een hele lange baan kunnen worden gescho- Socialisten in regering Italië ROME De Italiaanse socia listen zijn gisteravond akkoord gegaan met het besluit van hun partijbestuur deel te ne men aan een regering onder leiding van premier Francesco Cossiga van de Democrazia Cristiana. Naar verluidt wordt de regering vandaag gevormd. Behalve de socialisten en de christen-democraten aanvaar den ook de republikeinen re geringsverantwoordelijkheid. De socialisten namen zes jaar geleden voor het laatst aan een regering deel. De communis ten zijn opnieuw op een zijs- gezet. BONN - Een twintigtal Sin ti (zigeuners) is vandaag, Goede Vrijdag, op het ter rein van het voormalige concentratiekamp Dachau in Beieren voor onbepaalde tijd in hongerstaking ge gaan om te protesteren te gen hun achterstelling ten aanzien van andere oor logsslachtoffers en tegen de nog altijd voortdurende dis criminatie in het algemeen. Terwijl het lot van de Joden in Tweede Wereldoorlog alge meen bekend is, weten slechts weinigen dat zigeuners even slecht behandeld werden en dat er honderdduizenden in de Duitse concentratiekam pen zijn omgekomen. Dit is deels een gevolg van het feit dat zij aanvankelijk alleen wegens zogenaamd crimineel gedrag" werden vervolgd en pas sinds 1943 op grond van Ariërs!). Hoewel dit voor hun gruwelijke behandeling geen verschil maakte, had het wel tot gevolg dat zij na de oorlog veel meer moeite hadden dan andere slachtoffers om aan spraak te kunnen maken op "wiedergutmachung", schade vergoeding. Tot overmaat van ramp gingen de autoriteiten daarbij vaak af op dossiers van de "landloperscentrale" in Beieren die voor een groot deel afkomstig waren van - ja waarlijk - dezelfde nazi's. Zo kreeg een zigeunervrouw die jarenlang in een concentratie- OSLO Over enkele weken verlaat I het Noors boorplatform Ross a rig de haven van Bergen om boringen te verj I richten in de Poolcirkel. Medio mei moet de Rossarig, een boorplatform van het zelfde type als de Alexander Kielland (het eiland dat verleden week verging) op de plaats van be stemming zijn aangekomen. Maar of het boorplatform inderdaad de geplan de vier proefboringen gaat verrichten, is onzeker geworden na de ramp met het drijvende hotel waarbij 124 mensen het leven hebben verloren. Veel Noren, onder wie parlementsleden, zakenlieden en werknemers, zijn door de ramp van vorigfe week aan het denken ge- I zet. Het hele oliebeleid van de Noorse re- I gering, en met name de omstreden proef- boringen in de Poolcirkel, waarover nog maar slechts twee weken geleden na een verhitte discussie overeenstemming werd I bereikt in het parlement, staat opnieuw ter discussie. j In de korte tijd dat er voor de Noorse kust j olieboringen worden verricht, zijn daar al 206 mensen om het leven gekomen. De j Noren beginnen zich nu af te vragen of de prijs, in mensenlevens gerekend, niet te hoog is. Is de regering niet te ambitieus, misschien zelfs te hebberig geworden, zo vraagt men zich in Oslo af en wat sommi gen nog belangrijker achten, zal de econo mie straks niet te afhankelijk zijn gewor den van een olie- en gasveld, dat onder zeer moeilijke omstandigheden wordt geëxploiteerd en dat op een gegeven mo ment is uitgeput? Volgens een lid van de Noorse oppositie is het land nu al zó afhankelijk van de olie winning in de Noordzee, dat „één ernstig ongeluk met een belangrijk platform een groot gat slaat in onze economie". Er zijn inmiddels zoveel stemmen opge gaan om van verdere boringen af te zien in ieder geval totdat de onderzoekcom missie verslag heeft uitgebracht over de oorzaak van de ramp van vorige week dat de Noorse regering gedwongen kan worden de boringen in de Poolcirkel voorlopig uit te stellen. De plannen waren al eens eerder in de ijs kast gezet na de storm van protest die los brak na de ramp met het platform Eko- fisk Bravo in april 1977, waarbij duizen den tonnen olie de Noordzee instroomden. Op dit moment worden er in drie belang rijke gebieden van het Noorse Continen tale Plat boringen verricht. Ekofisk in het zuiden met zeven olievelden (die spoedig met nog eens vijf velden worden uitge breid), het uitgestrekte Frigg, waar voor namelijk gas wordt gewonnen en Shet land, dat grenst aan het Engelse exploita- tiegebied. Onlangs zijn er twee nieuwe gebieden ontdekt, maar de exploitatie hiervan is door de ramp van vorige week op losse schroeven komen te staan. Het vooruitzicht op zoveel rijkdom lijkt de Noren na de ramp met de Kielland nog maar nauwelijks te kunnen bekoren, ze ker niet nu de olie en het gas ook onder de prachtige kust van Noorwegen en in het visrijke water ten noorden van Spitz- bergen in het Poolgebied blijkt te zitten. Wat er ook uiteindelijk wordt besloten, premier Nordli moet waarschijnlijk zijn hoofd buigen voor de publieke opinie en heel voorzichtig te werk gaan, temeer daar er volgend jaar algemene verkiezin gen worden gehouden. Zoals het er n uitziet, gaan de oliemaatschappijen die i het Noorse deel van de Noordzee willen boren een nóg moeilijker tijd tegemoet. (PETER HETHERINGTON THE GU ARDIAN) Per riksja naar het werk Paul Jampolsky die op een recla mebureau in Manhattan werkt, gaat nor maal per metro naar zijn baas, maar gisteren op de tweede dag dat het o- penbaar vervoer in New York in staking is huurde hij zijn vriend George Fox met diens riksja voor 40 dollar per dag om zich naar zijn kantoor te laten brengen en ha len. Het ziet er naar uit dat Paul nog voorlopig een beroep op zijn vriend zal moeten doen, want een einde van de staking is nog niet in zicht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11