Bondsrepubliek regelt zomerklok met Duitse grondigheid Zom< Zomertijd geen enkel probleem meer Willibrord Vereniging: Oecumenisch gesprek zeer moeilijk na synode kerk vuèreld Korte metten Monster enquête van Opus Dei op vierhonderd universiteiten L ZESTIG JAAR GELEDEN LAG DAT WEL EVEN ANDERS In groot deel van Europa zomertijd van 6 april tot 28 september Eli Actieve euthanasie soms verantwoord Schakel voorziet gewetensconflict over abortuswet (NNENLAND ZESTIG J LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 APRIL 1980 PAGINA 9 DEN HAAG Na vier jaar Ss iedereen nu wel gewend geraakt aan de zomertijd en pok de openbare instellin gen en het bedrijfsleven hebben er geen moeite meer inee. De meeste kinderziek ten van de eerste jaren zijn Verdwenen en vrijwel ieder- feen is enthousiast geraakt over de recreatieve moge lijkheden die een uur lan ger licht te bieden heeft. De zomertijd heeft ook nog een energiebesparend effect, of schoon de resultaten nou ook weer niet overweldi gend te noemen zijn: zo'n fén- tot tweetiende procent op het totale energiever bruik. Maar goed, alle klei ne beetjes helpen. tk agrariërs schijnen hier en dfaar wat problemen van de om- en terugschakeling te on dervinden, maar hebben daarmee blijkbaar leren le ven. Onderzoeken naar ver meende negatieve gevolgen van de zomertijd leverden niets of nauwelijks iets op. gortom: er is alle reden te verwachten dat de zomertijd ook dit jaar geen enkel pro bleem meer zal opleveren. Ze ker nu ook West-Duitsland Besloten heeft om mee te doen, zodat geen hinderlijke tijdsverschillen meer bestaan biet onze buurlanden. De enige kanttekening die men bij het fenomeen zomer tijd kan zetten is de suggestie van de naam uitgaat, alsof men dit jaar al vanaf 6 april daadwerkelijk in zomertijd Ipeft. Vergeet niet dat het nog volop lente is en nog een kou de lente ook. Dus 6 april niet te voorbarig zijn met het aan trekken van veel te luchtige kleding. Want alleen de pure Ïtimist gelooft dat op de dag t de zomertijd ingaat, de Jïn in alle hevigheid door het ikke wolkendek zal breken. Weinig nieuws dus over het vierde jaar zomertijd in ons DEN HAAG Voor 1980 is door de lidstaten van de Europese Gemeenschap, uitgezonderd Groot-Brittannië en Ierland, een uniforme zomertijdregeling tot stand 6 april tot 28 september. Ook Noorwegen is dit jaar daartoe overgegaan. Het gevolg is dat dit jaar vrijwel geheel Europa op vier landen na zomertijd voeren in de dezelfde periode, na melijk van 6 april tot 28 september. Ierland en het Vere nigd Koninkrijk wijken daarvan af met een zomertijd-pe riode van 16 maart tot en met 26 oktober. Joegoslavië en Zwitserland hebben helemaal geen zomertijd. Hoewel de Zwitserse regering wel veel voelde voor de zomertijd, ging de invoering niet door omdat de bevolking zich in een re ferendum er tegen heeft uitgesproken. De Nederlandse re gering verwacht dat volgend jaar mogelijk ook Ierland en Engeland wat de zomertijdperiode betreft mee in de pas gaan lopen. EEN UUR MEER DAGLICHT land. Want in 1977 werd bij ons voor de eerste maal de zo mertijd heringevoerd. Vóór de Tweede Wereldoorlog ken de Nederland ook al de zo mertijd. Besparing We gaan terug naar het jaar 1916, toen Nederland besloot het voorbeeld van Duitsland en Engeland te volgen en de klok in de zomermaanden een uur vooruit te zetten. Ook toen wilde de regering daar mee kolen en andere brand stoffen besparen. De als tijde lijk bedoelde maatregel bleef ook na de eerste wereldoorlog gehandhaafd, want de men sen wilden het uur extra licht blijkbaar niet meer missen. De enigen die zich gingen verzetten waren de boeren, die uit protest huh klokken in de zomermaanden gewoon op „wintertijd" hielden. Voor vechter van de boeren was destijds boer Braat, een soort voorloper van boer Koekoek, die voor de Plattelandersbond in de Tweede Kamer zat. Ieder jaar probeerde hij tever geefs de zomertijd afgeschaft te krijgen. Samen met zijn fractiegenoot De Boer diende hij in totaal drie wetsontwer pen in ter afschaffing ervan. Maar het lukte hem niet. In 1923 leek hij echter zijn zin te kriigen, want toen wilde ook de Tweede Kamer wel van de zomertijd af. Jammer voor Braat dat de Eerste Kamer weer ging dwarsliggen. Pas twee jaar later in 1925 wist hij te bereiken dat de toenmalige minister-president Ruys de Beerenbrouck een voorstel tot afschaffing van de zomertijd indiende. Amsterdamsche tijd Vóór 1908 kende Nederland geen uniforme, wettelijk gere gelde tijd. Als richtlijn was er wel de Amsterdamsche Tijd (A.T.), maar sommige steden bleven gewoon hun eigen zonnetijd erop nahouden: het was twaalf uur in de middag, wanneer de zon pal boven de stad hing. Soms was het zelfs zo dat in een en dezelfde stad verschillende tijden werden gebruikt. De Nederlandse Spoorwegen, die met hun in ternationale verbindingen za ten, trokken zich ook lange tijd helemaal niets aan van de A.T. Het spoorboekje werd gewoon afgesteld op de West- europese tijd die toen ook in België en Frankrijk gold. Dus vertrokken de treinen naar Amsterdamse Tijd gemeten twintig minuten te laat en lie pen ook de stationsklokken twintig minuten achter. Pas op drie juli 1908 werd een wet aangenomen, waarbij voor geheel Nederland de middelbare zonnetijd van Amsterdam ging gelden. Toen liepen de stationsklokken ook weer gelijk. Die tijd week echter weer beduidend af van de Westeuropese en Midde- neuropese tijd, die respectie velijk in Engeland en Duits land werden gehanteerd. Vanaf 1 mei 1909, de datum waarop de wet in werking trad, was er een tijdsverschil met Greenwich van bijna twintig Boer Braat Terug naar boer Braat die on verdroten doorstreed voor af schaffing van de zomertijd. In 1925 bleek de Kamer ineens genoeg te krijgen van de Am sterdamse Tijd. Men wilde in de winter de Middeneuropese en in de zomer de Westeuro pese tijd gaan aanhouden. Kuys de Beerenbrouck verzet te zich heftig tegen dit plan, en stelde dat daarmee de chaos alleen nog maar groter zou worden. Tien jaar later lukte het minister de Wilde om Nederland een goede aan sluiting te geven bij de rest van Europa: 's winters de Westeuropese en 's zomers de Middeneuropese tijd. Dit betekende in feite een kleine tegemoetkoming aan boer Braat, want de klok zou 's zomers geen uur, maar slechts veertig minuten op de Amsterdamse tijd vooruitlo pen. De volgende stap deed de Tweede Kamer die er toen weer veel voor voelde de Middeneuropese tijd het gehe le jaar door te voeren. De Wilde verklaarde zich ak koord, maar wéér lag de Eer ste Kamer dwars en dus ging het niet door. In 1940 maakten de Duitse bezetters een einde aan het geharrewar en zetten onze klok gelijk aan die in de Hei mat. Sindsdien is het in Ne derland even laat als in de rest van West-Europa. Ook na de oorlog keerde de zomertijd niet meer terug, tot in 1977 wordt besloten tot herinvoe ring ervan. En daarmee is de cirkel gesloten. FRANS WEERTS (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Uit het feit dat alle vroegere be zwaren tegen de invoering van de zomertijd in Duitsland zijn verstomd, kan men aflei den dat het drogredenen of op zijn mirist I overdrijvingen waren. De vakbonden wa ren ertegen omdat arbeiders (vooral in ploegendienst) minder uitgeslapen zouden zijn en omdat aankomende of jonge moe ders het recht ontnomen werd om tussen 20.00 en 06.00 niet te hoeven werken. pe boerenorganisaties vreesden een verminde ring van de melkproductie omdat de koeien Van slag zouden raken als zij een uur vroeger gemolken moesten worden. Alsof zogende mensen en dieren in de Bondsrepubliek een teerder gestel zouden hebben dan die in de overige Westeuropese landen waar de zomer tijd allang was ingevoerd. Het kwetsbare punt bleek dan ook veel meer te liggen in de breek bare Duits-Duitse relaties: nog had Oost-Ber- lijn niet laten doorschemeren wel voor een zo mertijd te voelen, of Bonn wierp alle bezwaren overboord en schaarde zich in de rij van lan den waar men de voordelen van de lange dag al benutte. Zondag wordt dus voor het eerst in de beide Duitslanden de klok een uur vooruit gezet en Duitsers zouden geen Duitsers meer zijn wan neer een en ander niet perfect zou zijn gere geld. In de kranten verschenen artikelen met zorgelijke geluiden over de consequenties van de tijdverschuiving die ik in Nederland toen het zover was nooit ben tegengekomen. Over het feit, dat alle installaties die de stop lichten in de grote steden regelen, moeten worden omgesteld omdat de spitsuren worden verlegd. Over de problemen waarmee het o- penbaar vervoer en de post worstelen. Over de vrees dat veel gelovigen wel eens uur te laat in de Paaskérkdienst zouden kunnen komen en daarmee hun geestelijk heil tekort doen. Voor de continu-arbeiders in de ijzer- en staal bedrijven heeft de zomertijd zijn specifieke problemen. De vakbonden hebben gedaan ge kregen dat op 6 april de mensen in de nacht dienst hetzelfde loon krijgen als anders (hoe wel zij een uur minder hoeven werken) dat zij op 28 september, als de zomertijd eindigt, het uur meerarbeid als overwerk krij gen uitbetaald. Typerend detail: het verdwe nen paasuur wordt wel uitbetaald, maar zon der de zondagstoeslag! Zelfs de burgerlijke stand heeft zich het hoofd moeten buigen over de gevolgen van de invoe- l der zomertijd. Op 28 september wordt r melijk de klok r teruggezet en dat staat een nauwkeurige tijdsbeschrijving van geboor te in de weg. Oplossing: babies die tussen 2 en 3 uur 's nachts tijdens de zomertijd nog ter we reld komen, krijgen de aanduiding „2 A"; jong geborenen van een uur later, als net wederom tussen 2 en 3 is, krijgen het ambtelijke stempel „2 B". Niets wordt aan het toeval overgelaten. Toch heeft Duitsland al ruimschoots ervaring met de zomertijd: de nazi's voerden deze na melijk al in 1942 in en hij werd pas in 1950 af geschaft. Curieus is het om te horen hoe op dit moment, na jarenlange onthouding, het ver manende Duitse vingertje wordt uitgestoken naar landen als Joegoslavië en Zwitserland die standvastig gebleven zijn en nog altijd niet met de zomertijd meedoen en die zich daarmee aldus de berispende Duitse commentaren isoleren van de overige Europese landen met alle nadelige gevolgen vandien. Prins van Oranje krijgt standaard Koningin Juliana heeft gistpren in 't Harde aan het twee jaar ge leden opnieuw opgerichte regiment Huzaren Prins van Oranje een nieuwe standaard uitgereikt. Het was de laatste officieele daad van de vorstin binnen de Nederlandse krijgsmacht. In haar toespraak ging koningin Juliana kort in op de geschiedenis van het legeronderdeel, dat 165 jaar geleden, enige maanden voor de Slag bij Waterloo, door haar overgrootvader was opgericht. In de Tweede Wereldoorlog werd het legeronderdeel door de be zetter ontbonden. RAPPORT VAN PVDA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kan in bepaalde gevallen verantwoord zijn een stervensproces door actief ingrijpen drastisch te be korten. Actieve euthanasie moet kunnen worden toegepast als een immens groot lijden het nog resterende bestaan van een patiënt totaal dreigt te ontluisteren. De verantwoorde lijkheid daarvoor moet echter geheel bij de patiënt liggen. Dit schrijft het Centrum voor Levensbeschouwing en Poli tiek van de PvdA in een gisteren uitgebracht rapport over euthanasie. Volgens het rapport hoeft passieve euthanasie (het staken van medische handelingen die ten doel hebben het leven te rekken) niet altijd te worden toegepast op verzoek van de patiënt. Indien deze dartoe niet meer in staat is mag de arts beslissen, in overleg met de familie. Actieve euthanasie (het toedienen van middelen die de dood ten gevolge hebben) mag echter alleen worden toe gepast op verzoek van de patiënt zelf. ZWARTSLUIS „De CDA- Tweede Kamerfractie zal zich straks voor een groot dilemma geplaatst zien wan neer de abortuskwestie weer aan de orde is. Ze komt voor een geweldig conflict van verantwoordelijkheden te staan. Aldus het CDA-Twee- de Kamerlid mr W. Schakel gisteravond in Zwartsluis. De abortuskwestie wordt bin nenkort weer actueel, als het parlement het ontwerp van de ministers de Ruiter en Ginjaar in behandeling neemt. Schaart de Tweede Kamer zich in meerderheid niet achter het regeringsvoorstel, dan komen de fracties van PvdA en VVD zeker met een initiatief-ont werp. Het CDA moet daarom kiezen: „voor een ontwerp waar we als christen niet ach ter kunnen staan, dat in strijd is met ons geweten, of tegen dat ontwerp, waardoor de weg vrijgemaakt wordt voor een wet, waar het CDA nog min der achter kan staan", aldus Schakel. De St-Willibrord Vereniging, het oecume nisch adviesorgaan van de r. k. kerk in Ne derland, is van mening, dat de resultaten van de bijzondere synode het oecumenisch gesprek zeer zullen bemoeilijken. De r. k. kerk zal er als partner in de dialoog met de Reformatie veel wantrouwen door zaaien. De plaatselijke oecumenische groepen be hoeven zich echter door de synode niet te laten ontmoedigen. Verwacht wordt, dat er geen grond is voor een beleidsombuiging bij de hier gegroeide oecumenische prak- jtijk. 'De verklaring van het hoofdbestuur, waarin jeen en ander is vervat, betreurt het, dat in [woordkeuze, prioriteit en aandacht de beslui ten van de synode onvoldoende een weerslag zijn van het tweede Vaticaans concilie en nau welijks een echo van de daaruit gegroeide ge loofsinzichten. Gevreesd wordt, dat ze onvol doende perspectief bieden voor de kerkelijke en interkerkelijke eenheid. Geconstateerd wordt, dat „communio" (ge meenschap of eenheid) als deelname aan het leven en de zending van Jezus Christus de basis van de gemeenschap van alle gelovigen gevaar loopt te moeten wijken voor een vi sie op „communio" die na Paulus is ontstaan en die uitgaat van de kerkelijke gemeenschap rondom de kerkelijke leiders. Het hoofdbestuur tekent in de verklaring be zwaar aan tegen een vijftal theologische uit gangspunten, die aan de tekst van de besluiten in zijn geheel ten grondslag schijnen te liggen en die het oecumenisch gesprek in Nederland zeer zullen bemoeilijken Als eerste noemt de verklaring de te magere aandacht voor de wereld van deze tijd, waarin de kerk zich bevindt, zoals werkloosheid, be wapening, discriminatie en de positie van de vrouw. Het tweede punt is het laten samenval len van de openbaring mét de uitleg daarvan door het kerkelijk leergezag. Met de kennelij ke voorrang van het leergezag boven Schrift en traditie in het leven van de kerk blijft het synodedocument ten achter bij de visie van het' tweede Vaticaans concilie. Bovendien wordt een onnodige tegenstelling geschapen tussen de geloofszin van alle gelovi gen en het kerkelijk leergezag. Vaticanum II wijst eerder op het innig samengaan van ge loofszin en leergezag dan op de onderscheiden autoriteit, aldus de verklaring, die als derde bezwaar noemt, dat het synodedocument het doet voorkomen alsof uitgangspunten van het geloof samenvallen met de kerkorde of be stuurlijke maatregelen van de kerk. Ten vierde wordt een te grote nadruk gecon stateerd op de hiërarchische opbouw van de kerk, die afbreuk doet aan de visie van Vatica num II op de kerk als volk van God. De in druk wordt gewekt, dat de kerk een genoot schap is van ongelijken, waarbij de hiërarchie voorop staat. Ten slotte wordt gewezen op de te vanzelfsprekende aandacht in het stuk voor de bisschoppelijke verantwoordelijkheid als het eigen instrument van communio. „Als de communio onder de bisschoppen slaagt, moet het ook lukken in de kerkprovincie als ge heel", zo schijnt de vooronderstelling te zijn. De verklaring van de Willibrordvereniging noemt de eenzijdige uitleg van Handelingen 15,6 in de inleiding van het synodestuk illu stratief voor het geheel. Eerder dan om de eenheid van de kerkelijke leiders ging het op het concilie te Jerusalem om de eenheid van kerkelijke gemeenten, die een nieuwe weg van een andere pastorale lijn beproeven én bea men, aldus de verklaring. Medegedeeld wordt nog, dat er op woensdag 16 april in Den Bosch een besloten overleg is van de St.-Willibrord Vereniging, het Hervormd Beraad Rome-Reformatie en de Gereformeer de Taakgroep Reformatie-Rome, in aanwezig heid van kardinaal Willebrands. De Amerikaanse wijbis schop van Boston, William F. Murphy, is door de paus benoemd tot ondersecreta ris van de pauselijke com missie „Justitia et Pax" XGerechtigheid en Vrede) als opvolger van de Duitse prelaat Johannes Dyba, nu pauselijk vertegenwoordig er in West-Afrika. In krin gen van de Nederlandse commissie bestaat geen en kele verwachting, dat deze benoeming enige wijziging in het beleid van de pause- lijke commissie tot gevolg zal hebben. Zoals gemeld heeft mevrouw dr. M. Klompé als voorzitster van de Europese conferentie „Justitia et Pax" bij de paus geklaagd over het ge brekkig functioneren van de pauselijke commissie. De Chinese dominee Wang Ming Dao (79) is, na drieënt wintig jaar in gevangenissen en kampen te hebben door gebracht, vrijgelaten. Ds.- Wang is een van de bekend- uit China. Hij werd al sinds lang dood gewaand. Bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Bibliotheca Rosentha- liana te Amsterdam zal van 1 tot 3 september een internationaal symposium worden gehouden over de geschiedenis van de joden in Nederland. Het wordt georganiseerd door de com missie voor de geschiedenis van de joden in Nederland. universiteitsbibliotheek een tentoonstelling geo pend met een keuze uit de0 collectie van de jubilerende bibliotheek. De in 1880 ge schonken bibliotheek van judaica en hebraica van Le- ser Rosenthal vormde het begin van deze collectie. De landelijke hervormde jeugdraad heeft zich gesteld achter het Borssele-manifest, uitgegeven door milieu-actie- groepen en een aantal poli tieke partijen. De jeugdraad zal ook de Borssele-demon- stratie op 26 april in Middel burg steunen. In het manifest wordt gevraagd de kemcen- trale in Borssele stop te zet ten Di, in verband noemde grote gevaren die zijn ver- bonden aan de opslag en de verwerking van kernafval. Onder de titel „God in Pa rijs" heeft het katholieke weekblad „La Vie" de re sultaten gepubliceerd van een onderzoek naar de kat holieke kerk in de Franse hoofdstad. Onder meer blijkt daaruit, dat er 104 katholieke kerken zijn, waarvan er 75 eigendom van de stad zijn. Van de kinderen is 38 procent ge doopt en veertig procent van de huwelijken is voor de kerk gesloten. Er zijn 1.055 priesters in Parijs werkzaam. Kardinaal Marty, die in het voorjaar zal aftreden, wordt in zijn bestuur bijgestaan door vijf wijbisschoppen. De Amerikaanse universiteit „Boston College", de grootste katholieke universiteit in de Verenigde Staten, heeft kar dinaal Joseph Malula, aarts bisschop van Kinshasa, het eredoctoraat verleend. De universiteit wil daarmee de verdiensten van de kardinaal eren voor de kerk in Zaire en in de derde wereld. De internationale r. k. lekenorganisatie „Opus Dei" heeft in de afgelopen maanden op meer dan vierhon derd universiteiten over de gehele wereld rond 44.000 studenten cn enkele duizenden hoogleraren onder vraagd over de organisatie van de academische instel lingen en vooral over het huidige denken. De resultaten van deze monsterenquête, getiteld „Het doel van de mens en de toekomst van de universiteit" zijn deze week aan de paus voorgelegd door de Mexicaanse hoogle raar F. Ugarte Orcucerca, die de paus mededeelde, dat diens „stem van de onopgesmukte en duidelijke christelij ke waarheid" ook in de toekomst „in tamelijK veel geval len ergernis zal veroorzaken". In zijn interpretatie roept de leer van de kerk weerstand op bij academici die geen afstand willen doen van middel matigheid of van hun geestelijke luiheid. Zelfs in landen met een christelijke traditie is er een type student die geen gevoel voor religieuze motieven meer heeft. „Deze is opge voed in een sfeer van conformisme, zonder idealen. De school noch het gezin hebben hem menselijke waarden bij gebracht, waarvoor hij zou strijden. Hij heeft ook onvol doende scholing gekregen om zich te verzetten tegen de al lerlaatste modieuze tendenzen". Volgens prof. Ugarte zijn er echter ook nog veel studenten en docenten, die ondanks alle problemen bereid zijn een wetenschap en een cultuur op te bouwen, die openstaan voor de mens en de menselijke geest en die geworteld zijn in het geloof en de christelijke ethiek.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9