Parkeerproblemen bedreigen kern van Noordwijk-Binnen VVV Lisse kan financieel nauwelijks meer rondkomen FNV akkoord met 35 ontslagen bij Zilverfabriek Geen Miro in Winkelhof GEMEENTE OVERWEEGT SUBSIDIE TE VERHOGEN Warmonds water wordt duurder Streekmuziekschool Leiden moet meer naar buiten treden Auto tegen lichtmast Nieuwe supermarkt Valkenburg REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 APRIL 1980 PAGINA 7 LISSE Het college van b en w van Lisse stelt de Lisse gemeenteraad voor om op de raadsver gadering van woensdag 9 april goedkeuring te verlenen aan het voornemen om de jaarlijkse subsidie voor de VW Lisse te verhogen met een vast bedrag van vijfduizend gulden. Een verhoging van de subsidie is harde noodzaak omdat de VVV te kampen heeft met forse kos tenstijgingen die onder meer worden veroor zaakt door de personeelsuitbreiding en de ver huizing naar het nieuwe onderkomen aan de Grachtweg. Een rol speelt eveneens het feit dat de inkomsten uit donaties en contributies te ruglopen en dat werkt extra door in de subsidie die de gemeente Lisse aan de VVV toekent en uitkeert Jaarlijks wordt door de gemeente het uit donaties en contributies verkregen bijdrage verhoogd met een uitkering die 150 procent daarvan bedraagt. Met het teruglopen van die inkomsten van de VVV loopt dus ook dat sub sidiebedrag achteruit, terwijl de kosten stijgen de zijn. Al in de aan het begin van dit jaar gehouden jaar vergadering werd duidelijk dat men handen en voeten nodig zou hebben om de financiële eindjes aan elkaar te kunnen blijven knopen. De VvV sprak toen uit wel optimistisch te zijn, maar dan wel met de vinger aan de (financiële) pols. Het te kort kon in het voorgaande jaar worden gedekt door de reserves aan te spreken, maar déze zijn uiteraard niet onuitputtelijk. Ook werd, waar mo gelijk was, bezuinigd op de uitgaven en natuurlijk bewaakte men de zaken zo goed als mogelijk was. Maar daarmee kan men niet oneindig doorgaan. Er komt een bepaald punt waarop men gewoonweg niet minderen kan, of het zou ten koste van de dienstverlening moeten gaan en dat is typisch niet de bedoeling van een instelling als de VVV. Tijdens de jaarvergadering kwam naar voren, dat men grote zorgen heeft over de financiële positie in dit jaar. De begroting van de penningmeester bevat een begroot tekort van ca. 26.000,- gulden en als men weet dat de vorige begroting nagenoeg volgens de prognoses is uitgekomen, weet men ook dat donkere wolken zich aan het samenpakken zijn boven de VVV van Lisse. De problemen zijn overigens niet typisch Lisser problemen. De VVV in Zandvoort ligt nagenoeg op één oor, die van Wassenaar is onlangs opgeheven en Noordwijkër- hout heeft ook bij de plaatselijke overheid aange klopt om een verhoging van de toch al niet geringe financiële bijdrage. Het lijkt er op, dat de gemeente Lisse de WV een handje toe gaat steken, maar Lissers die het voor stel goed beschouwen zullen bemerkt hebben dat het bedrag dat de gemeente in het voorstel heeft opgenomen geenszins bij zal dragen tot het verze keren van het dienstverlenende werk van de VVV van Lisse voor de toekomst. Op de jaarvergadering vertelde de voorzitter dat men het college voor zou stellen om de subsidie van 150 procent op de con tributies en donaties terug te brengen tot 100 pro- de kantoor-en Kennelijk is men aan dit voorstel niet toegekomen, want de thans voorliggende extra subsidie van 50,- staat niet in verhouding tot deze posten van totaal ca. 70.000,- en dekt eigenlijk niet eens het verlies 'aan contributiegelden en subsidiering daarvan. Het is dan ook de vraag, of de WV wel zo gelukkig zal zijn met dit voorstel van b en w. Om de continuï teit van de VVV dienstverlening in Lisse voor nu en later te waarborgen zal meer nodig zijn dan 5000 gulden per jaar naast de teruglopende subsidie op contributies en donaties. Het laatste woord zal aan de raad van Lisse zijn die dit onderwerp op 9 april zal behandelen. BIJ RAADHUISBOUW TEKORT VAN 120 PLAATSEN NOORDWIJK Als de gemeente raad bij zijn standpunt blijft, dat op het aangrenzende parkeerterrein de uitbreiding van het raadhuis moet plaatsvinden, dreigt in de kern van Noordwijk-Binnen een tekort te ont staan van circa 120 parkeerplaatsen. Hiervoor moet een oplossing gevon den worden. Tot deze slotsom kwam de verkeerscommissie gisteravond na een langdurige gedachtenwisse- ling, waarin bij tijd en wijle ieder een met iedereen discussieerde, in clusief de publieke tribune. Behalve het basisplan verkeerscircula- tie, lag een rapport van de Grontmij. over de parkeerproblematiek- op tafel en het CDA voegde daaraan nog een uitvoerige berekening toe, waarin de eventuele manco's aan parkeergelegen heid voor de eerstkomende vijf jaar werden aangegeven. In het CDA-stuk varieerden deze tekorten, afhankelijk van de te verwachten groei in het auto gebruik, van 117 tot 150 parkeerplaat sen. Stof voor discussie was er dus meer dan voldoende. Waar vindt men de ruimte voor 120 auto's van centrumbezoekers, die elders in de kern geen plaats kunnen vinden? Dat is de hamvraag en het antwoord daarop kan beslissend zijn voor de raadhuisbouw. Het CDA voelt er niets voor om straks een raadhuisplan aan de bevolking voor te leggen, zonder dat tevens een oplossing wordt aangegeven voor de parkeerproblematiek. De Geus en Willems lieten daarover geen ondui delijkheid bestaan. „De middenstand pikt dit niet en de bevolking ook niet". „Als de verkeerscommissie kan zeggen hoeveel parkeerplaatsen er nodig zijn en waar die gevonden kunnen worden, dan alleen is het CDA bereid mee te denken aan de bouw van een raad huis", verklaarde De Geus met nadruk. Voor de WD/Gemeentebelang is de aanbouw van het raadhuis op het par keerterrein een principiële zaak. Het nieuwe standskantoor moet op die plek komen, koste wat het kost. Deze fractie ziet extra-parkeermogelijkheden op het terrein bij de Sint-Jeroenskerk en bij het kantoor van openbare werken aan de Gooweg. Bij de VVD telt een even tueel tekort aan parkeerplaatsen niet zo zwaar en uit het betoog van Rubingh werd duidelijk dat de raadhuisbouw in het standpunt van zijn fractie preva leert De stem van de linkse fracties werd deze keer in de vergadering niet ge hoord, omdat mevrouw Voorham ver hinderd was. Haar standpunt vertolkte zij reeds in een eerder gehouden verga dering. Daarbij bleek, dat zij niet zo zwaar aan de parkeerproblematiek til de. Dat de mensen een paar honderd meter moesten lopen, vond zij niet zo erg en daarom zag ook zij perspectie ven aan de Gooweg-Schiestraat, waar plaats Zou zijn voor zo'n vijftig a zestig auto's. fconder de raadhuisbouw zou voor het verkeersluw maken van de Kerkstraat en de opbloei van het winkelgebied kunnen worden volstaan met een uit breiding van het parkeerterrein Lü- schen. Temeer omdat bij de bouw van een standskantoor elders in de gemeen te ook nog eens enkele tientallen ge parkeerde auto's van raadhuispersoneel uit de kom zouden verdwijnen. Bij raadhuisbouw op het parkeerterrein gaan niet alleen plm. 55 parkeerplaat sen verloren, maar worden ook extra plaatsen bezet door personeel van o- penbare werken, omdat deze dienst van de Gooweg naar het nieuwe raadhuis zal verhuizen. Als mogelijke oplossingen voor het par keerprobleem werden in de commissie aangedragen het creëren van parkeer gelegenheid op het terrein van het ben zinestation aan de Zeestraat, het inrich ten van een parkeerhof aan de Van Limburg Stirumstraat, het benutten van het Binnenterrein van het nieuw te bouwen raadhuisgedeelte en de aan koop van woningen en gronden aan de Voorstraat en omgeving. Verreweg het grootste deel van deze panden en gron den moet nog aangekocht worden. Al met al ziet het er naar uit, dat de raadhuisbouw als gevolg van de nood zakelijke parkeervoorzieningen wel eens heel wat meer zal kunnen gaan kosten dan de tien miljoen, die de ge meenteraad daarvoor maximaal wenst uit te geven. Tevens komt dan de zorg vuldig opgestelde meeijarenbegroting in het gedrang en dit zal zeker conse quenties hebben voor de hoogte van de onroerendgoedbelasting. Koopgewoonten Bij de parkeertellingen van de Gront mij bleek zicji de laatste paar jaar een opmerkelijke verschuiving te hebben voorgedaan in de koopgewoonten van de Noordwijkers. Werd vroeger vooral op de zaterdag gewinkeld, thans ge beurt dit vooral op de donderdagse koopavond. Als voorbeeld noemde Noordman het Digros-terrein, dat ruimte biedt aan 55 auto's en waar men op een van de telavonden kans had ge zien 63 auto's neer te zetten. Bepaald krap was de berekening van de invloed, die de woningbouw in het Middengebied en het Vinkenveld op de parkeerbehoefte in het centrum zou hebben. Er komen daar in totaal onge veer 1400 woningen en men raamde daarvoor een extra-capaciteit van circa veertig plaatsen. Dat slechts één gezin op de 35 in de kern op de boodschap- pentoer gaat, lijkt niet aannemelijk. Het zou de Noordwijkse middenstand bepaald niet tot vreugde stemmen. Uit de discussie bleek verder, dat men historisch bepaalde zaken als het kerk plein en de pompen vrij van auto's wil de houden. Het dubbelparkeren in het smalle gedeelte van de Voorstraat blijft in de berekeningen van de deskundi gen gehandhaafd. Willems had daarte gen bedenkingen. „Ik zie het ook liever niet", repicleerde burgemeester mr. Bonnike, „maar in geval van nood moet je wel eens concessies doen". Burgemeester mr. Bonnike rondde de discussie af met de toezegging dat alle mogelijkheden voor parkeergelegen heid nog eens op een rij zullen worden gezet en dat men daarover in de vol gende vergadering van de verkeers commissie verder zou discussiëren. GESLAAGD VOOR CURSUS REANIMATIE Burgemeester mr F. Winkel van Noordwijkerhout reikte gisteravond de diploma's uit aan 45 ge slaagde cursisten van de cursus reanimatie. Reanimatie staat voor het op gang brengen van het hart in gevallen van hartstilstand. De curssusen van het in totaal 4 avonden worden georga niseerd onder auspiciën van de Nederlandse Hartstichting. Het was de eerste maal dat een der gelijke cursus in Noordwijkerhout plaatsvond maar vanwege de grote belangstelling zijn de or ganisatoren druk doende nieuwe cursussen op poten te zetten. Inlichtingen hierover kunnen worden ingewonnen bij Mevrouw Brandhorst, Gentiaan 13 in Noordwijkerhout tel. 5119. Op de foto de geslaagde cursisten. WARMOND De commissie Financiën en Economische Aangelegenheden van War mond stemde gisteravond unaniem in met het voorstel om de tarieven van het water leidingbedrijf te verhogen. Het water wordt nu tien procent duurder, terwijl de meter- huur een verhoging van twintig procent on dergaat. Reden van de prijsstijgingen zijn de tekorten van het waterleidingbedrijf. De commissie stemde eveneens in met de aan koop van een stuk water voor de bouw van de ontsluitingsbrug van de Koninklijke Watyer- sportvereniging De Kaag. De koop is overigens een 'papieren' transactie, want de kostprijs is nihil. De beslissing tot aanschaf moest wel ge nomen worden om de bouw van de brug over de Leede (kosten: 2.790.000 gulden) mogelijk te maken. De commissie besloot een voorberei dingskrediet voor de brug van 228.000 te vote- Het pand Groot Leerust, eigendom van de ge meente, wordt te koop aangeboden. De commis sieleden gingen akkoord met een koopprijs van 750.000 gulden, met de verplichting tot restau ratie. VOORSCHOTEN De le denvergadering van het FNV is gisteravond akkoord gegaan met 35 gedwongen ontslagen bij de Hollandse Kettingfabriek. De Holland se Kettingfabriek is één van de zes werkmaatschappijen van de Koninklijke ZUver- fabriek in Voorschoten. In een gesprek tussen de vak bonden en de directie van de Kettingfabriek werd on langs overeenstemming be reikt over het aantal ontsla gen. Afgesproken werd dat het aantal gedwongen onts lagen niet meer dan 35 mocht bedragen. In de loop van de komende maand zal het definitieve aantal be paald worden. In het gesprek tussen bonden en directie is tevens afgespro ken dat er in elk geval tot half 1981 geen verdere gedwongen ontslagen zullen vallen. De di rectie heeft toegezegd de nood zakelijke investeringen te ple gen om werk, wat aan thuis werkers wordt uitbesteed, in de fabriek te houden. Tenslot te is de directie akkoord ge gaan met de eis van de vak bond de aandeelhouders dit jaar geen divident uit te keren. De heer Ter Wisscha van de industriebond FNV heeft ge zegd met de afloop van de on derhandeling redelijk tevre den te zijn. „Het gesprek over het sociaal plan voltrok zich aanvankelijk in een wat grim mige sfeer maar ik dacht dat de uitkomsten grotendeels overeenstemmen met de eisen die we op tafel hadden ge legd", aldus Ter Wisscha. REUZENEI De winkeliers van het winkelcentrum 'De Oude Haven' moeten het oude paasrijmpje - één ei is geen ei...- in gedachten hebben gehad toen zij het afgebeelde reuzenei ver vaardigden. Het ei is bijna 2 1/2 meter hoog en mag met recht een echt paasei ge noemd worden. Het ei heeft, in het kader van de paasaktiviteiten, een plaats gekre gen in het winkelcentrum. Zaterdag reiken de winkeliers chocolade- en kippeneieren uit aan de bezoekers van 'De Oude Haven'. KORTWEG STOMPWIJK In de Stompwijkse jongerensoos 'De Oase' treedt Tweede Paasdag de popgroep 'The Scene' op. The Scene is een typische vertegwoordiger van de New Wave en bestaat uit Thé Louw, André Ver- sluys en Kors Eykeiboom. Het concert begint om 20.30 uur en de toegang kost 5 gul den. NOORDWIJK In de ka pel van 'Sancta Maria' aan de Langevelderlaan worden donderdag, vrijdag en zater dag de gebruikelijke diensten gehouden waarbij de muzi kale gedeelten verzorgd wor den door het gemengd koor 'Sancta Maria'. De verschil lende diensten beginnen om 19.30. Onder leiding van dirigent Willem Van Geldre begeleidt het Leids Kamerorkest het gemengd koor Sancta Maria op de plechtige viering op le Paasdag. Aanvang van de dient is 10.00 uur. VOORSCHOTEN Het jongerencentrum de Linde hoeve in Voorschoten oprga- niseert dinsdag 8 april een zogenaamd 'open podium'. In de Lindehoeve staat een mu ziekinstallatie waarop een ie der zijn instrument kan aan sluiten om te musiceren met andere muziekliehebbers. Deelname aan deze 'session' is gratis, vanaf 21.00 uur kan men in de Lindehoeve te recht VOORSCHOTEN De com missie welzijn en onderwijs gaat akkoord met de con cept-begroting 1980/81 van de Streekmuziekschool Lei den en Omstreken. Wel wil de commissie dat de muziek school zichzelf meer naar buiten presenteert Er zijn 135 Voorschotense leerlin gen, een aantal dat gering is, omdat juist in Voorschoten particuliere scholen of ge woon particulier muziekon- derricht veelvuldig wordt gegeven. De commissie meent dat onbekendheid met de mogelijkheden van de Leidse muziekschool het leerlingental gering houdt In principe is er overeenstem ming tussen de Stichting Ge zondheidszorg en de Gezamen lijke Kerken om tot de bouw te komen van een gezamenlijk projekt, waarin ruimte is voor de Stichting Gezondheidszorg en aparte ruimte voor de Ker ken. Als lokatie wordt gedacht aan het terrein bij de Abra ham van der Hulstlaan in Noord-Hofland. Gezondheids zorg heeft thans een noodhuis- vesting en de kerken gebrui ken de aula van het scholen complex in Noord-Hofland. Volgens de Sportraad is de toegangsbrug naar het nieuwe zwembad „Het Wedde" onge schikt en gevaarlijk voor min*- der-validen. De dienst openba re werken stelt dat een stij gingspercentage van 8% aan vaardbaar is. De commissie welzijn heeft de indruk dat tal van bruggen bij glad of regen achtig weer in de voetgangers gebieden zeker niet ongevaar lijk zijn. Wethouder Marselis <6ed de toezegging te onder zoeken of het houten dek van de brug eventueel anti-slip ge maakt kan worden De commissievergadering werd in twee gedeelten behan deld. Tijdens de afdeling on derwijs was de tijdelijke wet houder Asselman de voorzit ter. Omdat wethouder Marse- 'lis tevens vervangend burge meester is, wordt tot aan de benoeming van een nieuwe burgemeester het deel onder wijs en particuliere huisves ting behandeld door mr. Assel- cqan. LEIDERDORP Het zelfbe dieningswarenhuis dat de gro te trekpleister moet worden van het nieuwe winkelcen trum Winkelhof wordt defini tief ingenomen door Albert Heijn. Wethouder J. Bezemer (PvdA) deelde tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de commissie economische aange legenheden mede dat het Ahold concern besloten heeft geen echte Miro te vestigen, maar een nieuw concept heeft ontwikkeld, waarvan de eerste dezer dagen in Oldenzaal is geopend. Het winkelcentrum blijkt voor het grootste deel te zijn ingevuld. Namen wilde en mocht wethouder Bezemer niet van- projectontwikkelaar Matser, de bouwer van Win- VOORSCHOTEN Een 36- jarige arts uit Leiderdorp is gisteravond rond tien over zeven op de Koningin Julia- nalaan in Voorschoten de macht over het stuur verlo ren en tegen een lichtmast beland. Hoewel de auto total loss raakte, kwam de be stuurder met de schrik vrij. De man reed richting Leiden, toen hij plotseling de stoep rand raakte. Hierdoor verloor hii de macht over het stuur, schoot over de middengelei ding van de Koningin Juliana- laan en beëindigde zijn rit te gen een lichtmast. De arts kon zijp weg te voet vervolgen. keihof, noemen. Het is echter praktisch zeker dat de volgen de Leiderdorpse winkeliers een plaats in het centrum zul len krijgen: slagerij v. Winger den, bakker Th. Hendriks, groenteboer W. Smit, schoe nen Meijer, hakkenbar Hagen, delicatessen/wijnen/kaas- en notenbar P. van Leeuwen, op tiek De Jonge, wol/handwer ken Vermeulen, bakker/tea room Englebert, dames- en he-, renkapsalon J. Minnee, huis houdelijke artikelen West geest, drogist N. Schouten, slij terij v.d. Bosch, snackbar Brit- tijn, dierenspeciaalzaak W. v.d. Velden, sport V. Leeuwen, bloemen W. Pauw, super markt A O-Van. Ook ko men er verschillende Leidse ondernemers in het centrum en enkele landelijk bekende ondernemingen. Vast staat reeds dat er een Jamin-vesti- ging komt De bouw van het winkelcentrum Winkelhof is reeds in een vergevorderd sta dium. Verwacht wordt dat het in oktober open zal gaan. VALKENBURG Op 8 mei zal in de Valkenburgse dorps kern een 600 vierkante meter vloeroppervlakte tellende su permarkt van F. van der Krogt worden geopend. In het bedrijf is een uniek verwar mingssysteem aangebracht, dat 87 procent minder energie ge bruikt dan normaal. De ener giewinst wordt vooral bereikt door het benutten van de warmte die vrijkomt bij de l£belinstallaties.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7