Hervormde kerk van Hoogmade viert 250ste verjaardag Veel bezwaren tegen parkeergarage „De Kom Alphen telt veel werkzoekenden meer Alphen weet geen raad met hondevuil Molencross Aarlanderveen REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 APRIL 1980 PAGINA 4 JUBILEUMBOEK STEUNT REST A URA TIEFONDS HOOGMADE Het kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Kerkstraat in Hoogmade viert over enkele we ken haar 250-ste verjaardag. In verband met het jubileum hebben Kerkeraad en historische vereni ging van Woubrugge enkele festi viteiten georganiseerd die voor het merendeel doelen op de groot scheepse restauratie van de kerk. Eén van de projecten is een boek over deze kerk, geschreven door de sekretaris van de historische vereniging van Woubrugge, de heer H. van der Wereld. Aandacht voor de restauratie is hard no dig om zoveel mogelijk financien binnen te krijgen voor de restauratie die ruim drieeneenhalve ton zal gaan kosten. De kerkeraad zelf moet daar zelf tien procent voor opbrengen en dat valt niet mee met honderd lidmaten. Op woensdag 7 mei wordt er een jubileumkerkdienst gehou den in de kerk. Ruim een week later, op vrijdag 16 mei, wordt er een lezing gehou den onder het motto „Tweehonderdvijftig jaar kerk aan de Does". Het boek van de hand van de sekretaris zal eveneens on der deze titel uitgegeven worden. De net to-opbrengst van de verkochte boeken komt geheel ten goede aan de restauratie van de kerk. Het boek. dat rond één mei klaar zal zijn, kost hoogswaarschijnlijK 19,50 gulden. H. Van der Wereld over de aanleiding voor het boekwerk: „Het dak van het kerkgebouw moet vernieuwd worden ter- ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen heeft een onderzoek inge steld naar de stille arbeidsreserve in haar gemeente. De bevindingen van het onderzoek zijn onderge bracht in het rapport "Stille Krachten" dat is samengesteld door drs. J.F.P. van der Staaij. De conclusie die uit het onderzoek getrokken moet worden is dat er veel meer werkzoekenden zijn in Alphen dan er officieel bij het Ge westelijk Arbeidsbureau zijn in geschreven. Een "stille" werkzoekende is volgens de samensteller van Stille Krachten iemand die zonder werk is, niet ingeschreven staat als werkzoekende bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en die duidelijk te kennen heeft gegeven werk te willen verrichten. Hoe groot het aantal verborgen werk- pittoreske zaalkerkje aanzienlijke schade opgelopen vanwege de zware sneeuwval. De restauratie van de kerk moet doorgang vinden maar de geldmiddelen van de Kerkvoogdij zijn schaars. Ik hoop met het boek een biidrage te leveren voor het res tauratiefonds van deze kerk". De herstelkosten aan de kerk zijn voorlo pig becijferd op rond de 350.000 gulden. De tien procent die de kerkvoogdij zelf op tafel moet leggen is een zware opgave met de maar honderd lidmaten van de Her vormde Gemeente van Hoogmade, waar toe overigens ook Oud Ade en Rijpwete- ring behoren. Er zijn nu al enige flinke giften binnengekomen en de diverse ak- ties gaan binnenkort starten. Naast een le zing in de kerk door de heer Van der We reld en architect Bob van Beek, die straks de restauratie zal gaan leiden, wordt in het Woubrugse gemeentemuseum een ex positie ingericht over de te restaureren kerk. De auteur van het jubileumboek Hans van de Wereld. wijl ook de muren nodig behandeld moe ten worden daar die sterk aangetast zijn door vochtwerking. Met name gedurende de strenge winter van begin 1979 heeft het Historie De jubilerende kerk heeft een rijke histo rie die reeds begint omstreeks 1370 toen er op de plek van de huidige kerk een ka pel werd gebouwd. Dit kapelletje behoor de tot de parochie van het thans verdwe nen dorp Jacobswoude, in de Vieram- bachtspolder bij Woubrugge. In 1438 on dernamen de Hoogmadese katholieken stappen die moesten leiden tot een zelf standige parochie in Hoogmade. Een jaar later kregen zij hiervoor van de paus toe stemming. De toenmalige bisschop van Utrecht gaf in 1477 en 1534 toestemming om enkele kerkgoederen te verkopen om de kapel uit te breiden. In 1577 kwam de De fraai gelegen Hervormde Kerk van Hoogmade. hervorming eveneens in Hoogmade en de kerk werd in gebruik genomen door de gereformeerden. De katholieken moesten verhuizen naar een boerderij waar zij in het geheim hun bijeenkomsten moesten beleggen. Ruim twee honderd jaar later, in 1729, was de kerk echter dermate ver vallen dat tot nieuwbouw overgegaan moest worden. De gereformeerden kregen hier toestemming voor van de Staten van Holland en voor het schamelige bedrag van zes duizend gulden werd de huidige kerk neergezet. Met de in gebruik name van de kerk werd predikant Gerard Lo- dewijk Koning bevestigd. In 1954 was de kerk weer aan een grote restauratie. Door de inzet van Ds. J. de Jong werd het voor de kerkgemeente haalbaar om de kerk te restaureren ondanks het laten afweten van de overheidsinstanties. De komende opknapbeurt van de Nederlands Her vormde kerk wordt beter financieel ge steund. Maar giften voor het restauratie fonds blijven zeer wenselijk om de kerk voogdij een steun in de rug te geven in de door haar te dragen lasten. krachten wel is. mag blijken uit de 504 personen die in december 1979/januari 1980 geregistreerd waren bij het Arbeids bureau tegen de 3677 stille werkzoeken den die tijdens het onderzoek aan licht kwamen. Ruim zeven maal zoveel werk zoekenden dus in de gemeente Alphen. De groep waartoe de meeste stille krach ten behoren zijn de gehuwde vrouwen m de leeftijd van dertig tot veertig jaar. In het rapport staat onder meer over deze groep: Ze doen het huishouden en wor den onderhouden door hun echtgenoten. Ze hebben een voortgezet lagere of mid delbare opleiding, hetgeen wat hoger is dan de gemiddelde opleiding van de ande ren zonder werk. Ze wonen in een ge huurde of gekochte eengezinswoning en hebben thuiswonende kinderen, waarvan de jongsten de leeftijd van twee tot zestien jaar hebben. De meesten hebben vroeger al gewerkt". Het omvangrijke onderzoek werd inge steld naar aanleiding van een motie, inge diend door de PvdA op 21 december 1978. ALPHEN AAN DEN RIJN Onoplet tende voetgangers moeten maar al te vaak hun schoenen schrapen aan de stoeprand indien hondlief zijn "spo ren" heeft achtergelaten. De getroffene kijkt dan doorgaans verwilderd om zich heen en verwenst de viervoeter die onrechtmatig de natuur zijn gang liet gaan op het domein van de voetganger. De klachten over het hondenvuil berei ken veelvuldig het gemeentehuis met immer het verzoek om hier als goed ge meentebestuur iets aan te doen. De ge meente Alphen stelde een onderzoek in naar geschikte opvang voor het honde vuil. De conclusie die uit het onderzoek rolde ontnam hen helaas alle illusie: er schijnt geen afdoende maatregel te zijn tegen hondevuil. De ambtenaar die met het onderzoek be- lastigd werd, haalde de informatie voor een groot deel bij collegae in de Noor doostpolder. Deze hadden een enquête verstuurd naar gemeenten, met de vraag welke maatregelen zij hadden getroffen tegen het hondevuil. Het overgrote deel van de gemeenten hadden zodanige maat regelen getroffen dat door de politie opge treden kon worden tegen vervuilende honden. Deze maatregelen zoals onder meer het lijn-gebod, zijn in de gemeente Alphen reeds van toepassing. De enquête in de Noordoostpolder ging ook in op eventuele ervaring met het plaatsen van zogenaamde hondentoiletten. In deze voorziening zag Alphen veel heil om de grootste nood, bij met name winkelcentra, te lenigen. De geënquêteerde gemeenten met een dergelijke voorziening hadden echter de ervaring dat hiermee nauwe lijks of geen merkbare verbetering is ver kregen. Het Alphense rapport, dat overigens al in november 1978 klaar was en gisteravond weer ter discussie werd gesteld tijdens in de commissie Openbare Werken, ver meldt de volgende mogelijke oorzaken voor de slechte ervaring met hondentoi letten. "De meest waar te nemen vervui ling van honden van de straten in en om de winkelcentra vindt plaats, door niet aangelijnde hondenden "Eigenaren van honden die deze wel' aangelijnd meevoe ren, laten deze uit vrees voor besmetting geen gebruik maken van de voorziening". Het rapport vermeldt nog dat optreden te gen de loslopende honden vrijwel uitge sloten is door de moeilijk op te sporen ei genaren. Geen hondentoiletten dus in de gemeente Alphen, volgens het rapport. De commissie Openbare Werken ziet geen oplossing meer voor het probleem en gaat nu hoogstwaarschijnlijk de in het rapport vermeldde maatregelen treffen. Door voorlichting werken op de moraal van de hondebezitter, die doordrongen moet zijn van het feit dat "het de eigenaar, houder of verzorger of hem, die een hond onder zijn toezicht heeft, verboden is, honden binnen de bebouwde kom te laten loslo pen op wegen". Verder geeft het rapport het advies aan de raad om het meevoeren van aangelijnde honden in de winkelcen tra te verbieden tijdens de openingstijden van de bedrijven. Hazerswoude middenstand tegen komst grootgrutter HAZERSWOUDE Hoewel nog helemaal niet zeker is dat er in Hazerswoude-dorp een vestiging van het supermarkt bedrijf Digros komt, gaan de plaatselijke ondernemers ko mende dinsdag toch een ge sprek voeren met het gemeen tebestuur. De winkeliers zijn er namelijk geen voorstander van dat de Lissese grootonder nemer in hun omgeving een grootwinkelbedrijf begint. Ze hopen nu burgemeester en wethouders (burgemeester J. ten Heuvelhof is dan overi gens nog met vakantie) ervan te overtuigen, dat het zaak is om de eventuele plannen van Digros tot vestiging in hun dorp te dwarsbomen. Eerder echter heeft burge meester Ten Heuvelhof in een vergadering van de commissie voor algemene zaken te ken nen gegeven, dat het het ge meentebestuur onmogelijk is om vestiging van winkels in de Dorpsstraat tegen te gaan. Ter plaatse is er nog ruimte voor winkel- of kantoorruim te Voorzover het het ge meentebestuur mogelijk is een grootwinkelbedrijf te weren, zal het dit trachten te bewerk stelligen, aldus Ten Heuvelhof op de commissiebijeenkomst. Toekomst Rietveld ter discussie HAZERSWOUDE Op dinsdag 8 april, vanaf 20.00 uur, staat in jeugdsociëteit "Ons Stekkie" te Hazerswou de-dorp de vraag centraal. ..Welke toekomst heeft het Rietveld?" Aan de hand van dia's bestaat voor iedereen de gelegenheid zijn visie te geven over dit stuk Hazerswoude, dat niet al leen bekendheid geniet door zijn ongerepte natuur, maar ook door het grote aandeel in het sierteeltcentrum. ALPHEN aan den RIJN Het is nog geenszins zeker ddt de raad accoord zal gaan met het aanleggen van een parkeer garage onder het culturele centrum „De Kom". Het plan bestaat om in november van dit jaar de eerste paal te slaan voor „De Kom". Kort geleden heeft het colle ge van burgemeester en wethouders geadviseerd ook een parkeergarage aan het plan toe te voegen. Deze ruimte zou dan 250 parkeerplaatsen bevatten. Tij dens de vergadering van de commissie voor de Openbare Werken, gisteravond, bleek dat dit plan op veel bezwaren stuit bij vrijwel alle partijen. Deze commissie gaat straks advies uitbrengen aan de ge meenteraad. Gevreesd mag worden, dat het plan het niet zal halen. Openbare Werken gaf gisteravond een toe lichting op het besluit van B W om juist onder „De Kom" een garage te willen aan leggen. Allereerst diende het centrum voor zien te worden van extra parkeerruimte. Een oud plan overigens. Reeds in 1977 werd een vijfjarenplan opgesteld dat tevens de parkeer- uitbreiding voorstond. In overwe ging was daarbij genomen dat Alphen in de komende jaren een toenemende functie krijgt als regioplaats. Diverse mogelijkheden .zijn daarna bekeken. Onder meer heeft de Dienst Openbare Werken haar oog laten va- len op het Aarplein, het Lauraplein en het St. Jorisplein. Daarbij ging de dienst ervan uit dat de uitbreiding gecreëerd zou moeten worden op de plaats waar dat nodig is, op de plaats waar parkeerruimt verdwijnt (als ge volg van bebouwing e.d op de plaats waar van centrumontwikkeling sprake is, waar de parkeerdrukt het hevigst is en waar de gevolgen voor de woongebieden, (overlast) het geringst is. Genoemde mogelijkheden bleken minder in aanmerking te komen dan het Thorbeckeplein dat straks 110 parkeer plaatsen gaat verliezen als gevolg van de bouw van „De Kom" die deze ruimte gaat innemen. Een ander voordeel is voorts dat de realisatie snel kan plaatsvinden. Uit de diverse politieke hoeken bleken be zwaren te bestaan. Van CDA zijde werd ge steld beslist niet mee te zullen werken aan een oorlogsbestendige kelder. Dit naar aan leiding van uitlatingen dat de kelder in tij den van oorlog schuilplaats zou kunen bie den. Deze voorspiegelingen werden als schijnvoorstellingen afgedaan. Het is bela chelijk te veronderstellen dat dit daadwer kelijk veilig zou zijn bij oorlogen, aldus het CDA. Ook de heer Metaal (PvdA) zag wei nig in het plan en vreesde voor parkeertoe- voer in de nabije omgeving hetgeen overlast voor de bewoners tot gevolg zou kunnen hebben. Dit uit de overweging dat het be taalde parkeren gemeden wordt. Als voor beeld noemde hij de situatie op het Ridder hof. Ook VVD-commissielid Van As had zijn bedenkingen. Hij bleek niets te hebben tegen het plan op zich, maar vond de inves tering van een kleine acht miljoen veel te hoog. Het rendement voor deze investering ligt te laag: slechts op de vrijdagavond en de zaterdag geeft de garage parkeervoordelen, aldus de heer Van As. AARLANDERVEEN Op tweede paasdag wordt op initia tief van de Sportkommissie van de Katholieke Plattelands Jongeren, afd. Aarlanderveen, voor de 16e keer de Drie Mo lencross gehouden. Liefhebbers voor deze cross, kunnen zich vanaf twaalf uur in schrijven, in het Dorpshuis aan de Dorpsstraat. Om half een gaan de jongens voor de 2 km. van start, een kwartier later de meisjes ook voor die afstand. Om één uur wordt het startschot gelost voor de halve marathon (21 km). De dames voor hun 5 km., en de deelnemers aan de prestatie loop gaan 5 minuten later van start. Om kwart over één, gaan de laatste deelnemers van start, dat zijn de heren voor hun 9 km. De prijsuitreiking voor de jongens en meisjes is direkt na de fi nish. Voor de andere afstanden is de prijsuitreiking in het Dorpshuis, na afloop van het laatste onderdeel. Oorlogs-expositie in Hazerswoude HAZERSWOUDE Van 2 tot en met 9 mei wordt in de hal van het gemeentehuis te Hazerswoude een expositie over de Tweede Wereldoorlog gehouden. De tentoonstelling bevat tweehonderd op negentien panelen geplakte foto's met ver klarende teksten. De expositie is een overzicht van de per manente tentoonstelling in het Anne Frankhuis te Amster- De Culturele Raad uit Hazerswoude wil de tentoonstelling aan vullen met materiaal over de oorlogstijd en over het verzet in de periode 1940-1945 te Hazerswoude. De inwoners is daarom ge vraagd om documentatie hierover (foto's, documenten en artike len) te sturen naar de culturele Raad in het gemeentehuis. -.AARLANDERVEEN Zaterdagmid dag 5 april vindt in de bestuurskamer van de Sportvereniging Aarlanderveen, de prijsuitreiking van het TA TE TA VO toernooi. Tijdens deze prijsuitreiking die om 16.00 uur begint, ontvangt iedere deel- nemer(ster), als herinnering aan dit toer nooi een vaantje. HAZERSWOUDE De fancy-fair die het Tamboer- en Trompetterkorps Ha zerswoude onlangs organiseerde in het Michelshuis, heeft de muzikanten geen windeieren gelegd. Van de opbrengst, zo'n twaalfduizend gulden, hoopt het bestuur de uitbreiding van het instrumentarium te kunnen bekostigen. ZOETERWOUDE De openbare biblio theek aan de Noordbuurtseweg in Zoeter- woude heeft de openingstijden veranderd. In plaats van de vrijdagavond zal de bi bliotheek op donderdag op gesteld zijn en wel van zeven uur tot negen uur. Voor de overige dagen blijven de openingstijden ongewijzigd. ZEVENHOVEN Toneelvereniging "De Sint Jansclub" brengt op vrijdag 18 april en zaterdag 19 april het blijspel "Bloemen voor Barbera" op de planken. De voorstellingen worden gegeven in het Dorpshuis aan de Van Drielstraat 4 in Ze venhoven en beginnen 's avonds om acht uur. De toegangsprijs bedraagt vier gul den, de kaarten zijn onder meer aan de zaal verkrijgbaar. FLAVIUM IN VOORSCHOTEN In de Lindehoeve in Voorschoten treedt maandag 7 april (tweede Paasdag) de Apeldoornse blues-rock formatie Flavium op. De in 1970 opgerichte formatie bestaat uit: Anne-Geert Bonder op gitaar, Eric Bagchus op basgitaar, Nico Groen op pjano en Hans Driesten die piano en gitaar speelt en zingt. De groep bracht in januari haar eerste el pee uit waaraan ondermeer Eelco Gelling en John Legrand hun medewerking verleenden. Het concert bergint om 14.00 uur, de toegangsprijs bedraagt 4 gulden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4