Opvang stagneert door gebrek aan huisvesting Bewoners willen geen industrie in Roomburg - VOC EN CORTONA VRAGEN GEMEENTE HULP Patiëntenraad Merenwijk nog grote onbekende "STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 APRIL 1980 PAGINA 3 LEIDEN Ongeveer 150 vrouwen klopten het afgelopen jaar aan bij het Vrouwen Opvang Centrum en bij Cor- tona in Leiden. Deze vrouwen namen ruim 200 kinderen mee. Al deze vrou wen hadden problemen met hun gezin of met hun echtgenoot of waren in een scheidingsprocedure verwikkeld. In veel gevallen was mishandeling er de oorzaak van dat de vrouwen hun echt genoot verlieten. Ook werden vrou wen opgenomen die problemen had den met het alleenstaand ouderschap. Door het gebrek aan andere woon ruimte moesten veel vrouwen onno dig lang in de opvangcentra verblij ven en moest noodgedwongen de op vang voor vrouwen die ook aanklop ten worden gestaakt. Van de ongeveer 150 vrouwen die het afgelopen jaar bij genoemde instellingen werden opge vangen zijn 50 uit Leiden afkomstig. Zowel bij Cortona als bij het Vrouwen Opvang Centrum is slechts een be perkte mogelijkheid aanwezig om vrouwen met kinderen te huisvesten. Dit staat in een nota van Cortona en het Vrou wen Opvangcentrum aan de gemeente Leiden. Aan de hand van deze nota. die reeds eind vo rig jaar werd verstuurd, willen beide instellin gen een beeld schetsen van de moeilijke situatie waarin zij verkeren, vooral ontstaan door de huisvestingsproblematiek. Er kloppen jaarlijks meer vrouwen aan, dan dat er bij de instellin gen gehuisvest kunnen worden en de oorzaak hiervan ligt vooral in het feit dat de vrouwen, die enige tijd in beide opvangcentra verbleven en in staat zijn te vertrekken, geen andere woonruimte hebben kunnen vinden. Van een bepaalde doorstroming kan op deze manier geen sprake zijn. Hierdoor zou ook een vals van de woning na een scheiding maakt bijvoor beeld vaak dat ex-echtgenoten agressief gaan optreden en de vrouw steeds lastig blijven val len. Er zijn ook vrouwen die liever niet naar de eigen woonplaats terugkeren. Vooral vrouwen uit kleine dorpen of plaatsjes gaan liever niet terug. Het gedrag van dorpsgenoten naar aan leiding van bijvoorbeeld een scheiding is vaak niet al te vriendelijk en de vrouwen lopen dan de kans in een isolement te komen. Onderdak vragen bij familie of kennissen gebeurt vaak pas in uiterste nood en is dan veelal de enige overgebleven plaats waar onderdak verschaft kan worden. Door al deze woonruimteproble men komt het te vaak voor dat vrouwen veel langer dan noodzakelijk in één van beide op vangcentra moeten blijven, waardoor andere hulpbehoevende vrouwen weer geen opvang kunnen krijgen. Inschrijvingen Spelende kinderen bij de Cortona stichting. Huisvestingsproblemen In de nota staat verder dat een deel van de vrouwen uit Cortona en het Vrouwen Opvang Centrum na korte tijd weer terugkeerde naar hun echtgenoot, veelal daartoe gedwongen om dat andere woonruimte voor hen niet beschik baar was. Bij slechts een klein deel van hen sloot de hulpverlening in Cortona of het Vrou wen Opvang Centrum en het verkrijgen van een woning redelijk aan. In bepaalde gevallen werd door de vrouw na een scheiding de eigen woning opgeëist en sommigen vonden tenslotte onderdak bij familie. Hieruit blijkt dat de huisvesting na opvang in één van de instellingen een groot probleem is en de nodige narigheid oplevert. Het opeisen De instellingen dringen er daarom bij de ge meente op aan om, ondanks de woningnood in Leiden, toch mogelijkheden te scheppen, waar door deze vrouwen onderdak kunnen krijgen. Tot nu toe is het zo dat vrouwen zich pas als woningzoekende kunnen laten inschrijven als de scheiding is uitgesproken. Een procedure die soms maanden vergt. Verder is het zo dat vrou wen van buiten Leiden die bij genoemde instel lingen onderdak vonden, in aanmerking zou den moeten kunnen komen voor een huis in Leiden. Vrouwen die uit Leiden komen en door omstandigheden in een opvangcentrum buiten Leiden terecht komen, moeten als zij dit wensen ook in een andere plaats huisvesting kunnen krijgen. Onderzocht wordt momenteel hoeveel vrouwen van buiten de gemeente in Leiden gehuisvest willen worden en hoeveel Leidse vrouwen er buiten deze plaats een huis wensen. Dit om een eventuele uitwisseling te laten plaats hebben. Verder plegen de instellin gen met staatssecretaris Brokx overleg over een mogelijke wijziging in het huidige huisvestings beleid ten aanzien van deze groep woningzoe kenden. HenkEIsink: beschaafd - amusement LEIDEN Henk Elsink heeft ervoor gekozen zijn pu- bliek probleemloos amuse- ment aan te bieden. Eergister en gisteravond was hij in de Schouwburg met zijn Henk Elsink Show; de eerste avond «- schijnt niet geheel vlekkeloos {Jjj verlopen te zijn, de tweede avond daarentegen kreeg El sink na een wat stroef begin M de zaal goed mee. In een bijzonder fraai geheel wit decor, hield Elsink het pu- bliek ruim 2 1/2 uur bezig, ge- ruggesteund door een muzi kaal kwartet. Zijn programma in- bestond uit liedjes en sketches, aaneengeregen door een praat- i je. Speciale voorkeur had El- 0l sink voor het spelen van ty- (S) petjes; sommige daarvan wa- JjjJ ren verantwoordelijk voor de iPy zwakste momenten van de j voorstelling (Sinterklaas), an dere waren juist weer verras send sterk (de autoverkoper, de telefonerende patiënt). Ver- ar- der speelde Elsink een oude- 30 jongens-krentenbrood spelletje >or met de zaal. Enerzijds maande (S)hij de toeschouwers aan vooral hard te lachen en te klappen, i zodat de avond een succes I' werd, anderzijds schold hij ze uit omdat ze met werkelijk al- les tevreden waren. Vooral in de sketches vóór en na de pau- ze waarin het publiek geacht werd mee te zingen, paste hij ke de laatste techniek toe. Terwijl ;n hij het publiek aanspoorde om allerlei vaderlandse liedjes ;ls mee te zingen, toonde Elsink m zich ontevreden over het feit or dat het publiek de teksten niet aa goed kende. Echter, het pu- je bliek van gisteravond kende er de teksten van de liedjes zeer n. goed, zodat duidelijk werd dat Elsink niet echt kan improvi seren en op de situatie insprin gen. Ook op opmerkingen uit de zaal reageerde hij niet. Elsink is gisteravond redelijk in zijn voornemen van pro bleemloos amusement ge slaagd. De zaal heeft zich over het algemeen goed geamu seerd en heeft tamelijk wel willend met zich laten spelen. De liedjespotpourri na de pau ze was wel de doorbraak van de avond. De flauwigheden die in het programma zaten, hebben Elsink niet teveel op- gebroken, zodat van een rede- jk geslaagde avond gespro ken kan worden. Jacqueline Mahieu SPORTIEVE JONGEMAN gevraagd voor opleiding sportverkoper Wout Bergers Sport b.v. LEIDEN De bewoners van de wijk Meerburg' hebben zich unaniem uitge sproken tegen de vestiging van indu strie in Roomburg, het nieuwe uitbrei dingsgebied van de wijk. Tevens vin den de bewoners, dat de positie van de tuinders ter plekke onaangetast moet .blijven. Deze standpunten bepaalden de bewoners gisteren onder meer tij dens een informatieve avond over de bestemming van de wijk. In principe spraken de bewoners zich uit tegen de vestiging van industrie. „Des noods gaan we tot bij. de Kroon in be roep," werd gezegd. Maar als er dan toch bedrijven gevestigd worden, dan milieu vriendelijk en zo licht mogelijke. De door de gemeente geplande insteekhaven ach ten de bewoners uit den boze. De aanleg van een dergelijke haven betekent vol gens hen in feite, dat er industrie gaat ko men en dat het dan niet meer mogelijk is om in die buurt rustig te wandelen. De positie van de tuinders moet eveneens veilig gesteld worden. Deze milieuvrien delijke sector past volgens de bewoners uitstekend in het geheel. De tuinders zelf houden vast aan afspraken met de ge meente en het Rijksinstituut voor Oud heidkundig Bodemonderzoek. Deze af spraken houden in, dat het gebied op en rond de Romeinse vesting voor de tuin bouw beschikbaar moet blijven. Geen wo ningbouw dus. Tenslotte kozen de bewoners voor de ontsluiting van Roomburg door middel van een weg door de Kleine Cronesteinse Polder naar de Europaweg. Dit in tegen stelling tot de gemeente, die van mening is, dat de ontsluiting het beste via een brug ten noorden van de Lorenzkade of met een weg en brug ten zuiden van de spoorbaan Leiden-Alphen aan den Rijn kan geschieden. Het schrijnende probleem omtrent de aanleg van een wielerbaan op de plaaats van de voormalige vuilnisstort plaats kwam gisteren slechts kort aan de orde. Over deze kwestie de gemeente wil een wielerbaan, de meeste bewoners niet wordt binnenkort op een speciaal daarvoor gereserveerde avond van me ning gewisseld. Illegale zender in beslag genomen LEIDEN Na klachten heeft de politie gisteren een illegale zender van een 17-ja- rige Leidenaar in beslag ge nomen in de Johan Willem Frisostraat. De roepnaam van de illegale zender was "sheriff". De zen der had een vermogen vap vijf maal het wettelijk toegestane maximum van 0,5 watt Bewoners Bloemen willen speelpleintje LEIDEN Bewoners van de Helmbloem, de Sleutel bloem en de Korenbloem in de Merenwijk hebben een beroep op de gemeente ge daan medewerking te verle nen aan het plaatsen van speelwerktuigen op een Ïleintje aan de Helmbloem. évens vragen de omwonen den om een nieuwe beplan ting op het pleintje. De hui dige is vrij laag, wat veel kinderen lijkt uit te nodigen om er doorheen te lopen of te fietsen. De bewoners stellen dat vooral voor kleine kinderen in de buurt weinig te spelen is. Het pleintje zou, vanwege zijn vei lige ligging aan een doodlo pende straat, ideaal zijn om als speelplaats in te richten. In to taal wonen er 27 kinderen van acht jaar en jonger rond het plein. In het ontwerp-bestem- mingsplan voor de Merenwijk heeft het pleintje de bestem ming „openbaar groen" gekre gen, waaronder ook speel- plaatsjes vallen. Hun verzoek hebben de bewoners vergezeld doen gaan van een lijst met handtekeningen. LEIDEN De patiëntenraad in de Merenwijk wil via een enquête te weten komen welke problemen er ten aanzien van het functioneren van het Gezondheidscentrum in de wijk leven. Ondanks het feit dat de raad nu reeds meer dan een jaar min of meer actief is, is gebleken dat de bekend heid naar buiten toe praktisch nihil is. Via, via komen de patiëntenraad soms klachten ter ore over een van de in het Gezondheidscentrum gevestigde disciplines, waar van nooit officieel melding is gemaakt. Terwijl de raad onder meer voor het oplossen van dergelijke klachten indertijd is inge steld. Gebleken is tevens dat er te weinig contact is tussen de pa tiëntenraad en de werkers in het Gezondheidscentrum. Aan de andere kant blijft de ideeënbus waarin patiënten en cliënten van het centrum hun schriftelijke suggesties kunnen deponeren, te leurstellend leeg, zodat de patiëntenraad ook niet kan peilen welke verlangens er ten aanzien van het Gezondheidscentrum bij de patiënten leven. Teneinde verbetering in de communicatieproblemen te brengen wordt maandag 14 april een vergadering belegd in het kerkelijk centrum „De Regenboog". Vanaf acht uur kunnen bewoners van de Merenwijk met de patiëntenraad van gedachte wisselen over wat zij met het centrum aan willen. Tevens zal de raad zijn toekomstplannen uiteen zetten. ADVERTENTIE Stichting Schouwburg Complex 5,6 en7 april (pasen) 3-daagse antiekbeurs gouda-boelekade de vindplaats van vele interessante objecten zaterdag en de beide paasdagen van 11.00- 18.00 uur Radarcontrole Lammerschansweg LEIDEN De Leidse poli tie hield gistermiddag een radarcontrole op de Lam merschansweg. Van de 590 gecontroleerde voertuigen reden er 37 met een dermate snelheid dat geverbaliseerd moest worden. De contróle werd gehouden van twaalf uur tot half twee. De hoogst gemeten snelheid was 76 kilometer. Troef vraagt extra-subsidie voor vrouwenwerk LEIDEN Het vormingscentrum voor jong-volwassenen „Troef" heeft een drin gend beroep op het Leids gemeentebestuur gedaan om in aanmerking te komen voor de tijdelijke rijksbijdrage-regeling ter stimule ring van emancipatie-activiteiten. Het cen trum wordt uitsluitend gesubsidieerd voor het organiseren van activiteiten voor deel neemsters en deelnemers van 17 tot 30 jaar. Toch werkt het centrum ook met een aantal vrouwen van boven de dertig jaar. Volgens de staf van het vormingscentrum ziin er voor deze vrouwen weinig of geen mogelijk heden elders in de stad om deel te nemen aan een vrouwenthemagroep, zoals „Troef" die sinds dit jaar onder zijn dak herbergt. „Wij vin den het uitermate belangrijk dat Ss vrouwen zichzelf willen ontplooien en naast het opvoe den van de kinderen en naast het huishouden zich meer met het maatschappelijk leven willen bezighouden, hen die kansen ook worden gebo den' aldus de staf van het vormingscentrum, die stelt dat dè mogelijkheid om vrouwen bo ven de dertig te kunnne blijven ontvangen als deelneemster sterk afhangt van de beslissing over de aangevraagde extra-subsidie. Hoogleraren Kooyman en Gorter overleden LEIDEN De Leidse Hoog leraar prof. dr. C.J.Gorter is begin deze week op 72-jarige leeftijd overleden. De heer Gorter was emeritus-hoogle raar in de expirimentele na tuurkunde. Maandag stierf de oud-hoogleraar in de wis- en natuurkunde prof. dr. E.C.Kooyman. Hij was 63 jaar. Prof. Gorter werd op 14 gustus 1907 in Utrecht gebo ren. Na een studie wis- en r tuurkunde promoveerde hij 1932 tot doctor in de wis- natturkunde. In 1936 werd hij benoemd tot lector aan Groningse universiteit er 1940 tot hoogleraar aan Amsterdamse universiteit. In deze functie was hij tevens di recteur van het Zeeman laba- ratorium. In 1946 werd prof. Gorter benoemd tot hoogle raar bij het Leidse Kamer- lingh Onnes labaratorium, eer functie die hij tot 1973 be kleedde. Voor zijn werk ont ving Prof. Gorter verschillen de binnen- en buitenlandse onderscheidingen. Hij was bo vendien ere-doctor van zes buitenlandse universiteiten. De crematie heeft vandaag in Den Haag plaats gevonden Prof. Kooyman werd in 1916 in Amsterdam geboren en stu deerde aan de universiteit Amsterdam. Tijdens de logsjaren schreef hij zijn proef schrift waarop hij in 1946 pro moveerde. Prof. Gorter was toen werkzaam bij het Ko ninklijk Shell labaratorium in Amsterdam. Enige jaren later werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar in de wis- en tuurkunde aan de Leidse versiteit. De overledene wordt vrijdag gecremeerd in he Haagse 'Ockenburg'. Velen dupe van zakken rollerij LEIDEN Zakkenroller waren gisteren weer bijzon der actief in het Leidse cen trum. Zeven gedupeerde vrouwen deden aangifte bij de politie dat hun geld was verdwenen. De zakkeroller was actief in de Donker- steeg. Vroom en Dreesman, en bij de bushaltes in de Breestraat en de Hoogstraat. Bij een vrouw uit Rijnsburg ging de zakkenroller zelfs ver dat hij met een mes twee scheuren maakte in de linnen Het gemiddelde bedrag dat ge stolen werd, is honderd gul den. De danseres Ni Luh Putu Surya. De Balische danseres Ni Luh Putu Surya treedt zon' dag 6 april, eerste paasdag, op in het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat Zij zal „frag menten uit de Ramayana", bet Hindoe-Javaanse Epos uitvoeren. Er zijn twee uitvoeringen en wel om kwart over twee en om half vier. De toegangsprijs is vier gul den voor volwassenen en twee gulden voor jongeren onder achttien jaar en voor 65-plussers. Para-normaal De serie lezingen over para-normale verschijnselen in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt dinsdag 8 april voortgezet met een lezing over Daniel Dun- glas Home. Deze helderziende, die in de vorige eeuw leef de, wordt wel gezien als het krachtigste medium aller tij den. Zijn vermogens stonden op dermate hoog niveau dat hij in staat was om de meest verbazingwekkende ver schijnselen zoals levitatie, helderziendheid, contacten met geesten, lichaamslenging enzovoort op te wekken. De le zing, die wordt gegeven door de heer G. Zoreb, begint om acht uur. Voorverkoop De voorverkoop voor de besloten André van Duin Show, die zaterdag 12 april in de Leidse Schouwburg wordt gegevan begint dinsdag 8 april om negen uur. Gezien de te verwachten belangstelling verdient het aanbeveling om reeds vroeg aanwezig te zijn. Er zullen volgnummers worden uitgereikt. Uitsluitend tegen in levering van „Story-coupons" kunnen maximaal vier toegangskaarden worden gekocht Paasvakantie Buurthuis „Groenoord" heeft voor de paasvakantie weer een programma vol activiteiten samengesteld. Het pro gramma gaat maandag (tweede paasdag) reeds van start met een gezinsmiddag. Er kunnen in het buurthuis aan de Musschenbroekstraat eieren worden gezocht. Er is een „ha zenjacht" voor de jeugd door de wijk. In het buurthuis treedt een volksdansgroep op en is er disco. Dinsdag 8 april staat een speurtocht voor 4- tot 12-jarigen vanaf tien uur op het programma en vanaf twee uur worden in het buurt huis tekenfilms gedraaid. Woensdag 9 april wordt om half tien vanaf het buurthuis vertrokken naar het recreatie park Duinrell. Donderdag 10 april is er 's morgens in het buurthuis vanaf tien uur een supersongfestival voor 4- tot 12-jarigen en 's middags gaat men vanaf twee uur zwem men met kinderen uit de buurt, die reeds in het bezit van een diploma zijn. Vrijdag 11 april worden de activiteiten afgesloten met een bijeenkomst voor buurtbewoners vanaf zestien jaar van drie tot zes uur in de „Kafesotheek" van het buurthuis. Vegetarische voeding Leo van de Bos, de kok voor vegetarische maaltijden in de studentenmensa „De Bak", houdt vanavond in het vegetarische restaurant „Peuleschil" in ,,'t Bree- huys" een lezing over het gebruik van zuivelprodukten in vegetarische voeding. Aan de orde komen de melksi- tuatie in Nederland, melkproduktie in de moderne vee houderij, de bacteriële verontreiniging van de biologi sche melk, standpunten ten aanzien van melkgebruik door vegetariërs, verschillen tussen koeie-, scbape- en geitemelk en soja en bespreking van melkderivaten zoals boter en kaas. De bijeenkomst begint om acht uur. Duitse operette Een scene uit „Das Wirthaus lm Spessart". Van links naar rechts: Lissa Kunzmann, Uirich Radke, Christoph Lindert, Manfred Kothe, Hannes Fischer, Peter Bertram en Naömi Priegel. Die Komödie im Marquardt Stuttgart brengt dinsdag 8 april de operette „Das Wirtshaus im Spessart" op de plan ken van de Leidse Schouwburg. De muziek is van Franz Grothe en de teksten zijn geschreven door Gilnther Schwenn. In de operette handelt het zich om een gravin, een roverhoofdman en een roversbende. List en liefde zijn de belangrijkste thema's in dit muzikale schelmenstuk. De voorstelling begint om kwart over acht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3